Weg blijft nog onveilig Regio Honden Postbrug komen nu altijd buiten Nieuwe technieken zoeken innovatieve ondernemers.!; Het Innovatiecentrum Den Haag weet er het fijne van. jj Vooral mensen met spataderen moeten uitkijken voor Napoleon St. Matthias weer smetteloos en in de vouw DINSDAG 9 MAART 1993 chef gert visser. 071 -161417. plv -chef janet van o oegstgeest Dierenasiel Postbrug in Oegstgeest heeft sinds kort drie grote buitenkooien voor de honden. „De honden worden wel zo vaak mo gelijk uitgelaten, maar vooral als het druk is en we weinig tijd hebben, zijn deze kooien een welkome aanvulling", aldus beheerder Wentzel. Dierentehuis Postbrug, dat zowel een asiel als een pension is, biedt ruimte aan 21 honden. foto jan holvast achtergrond LEIDERDORP ROY KLOPPER Bezuinigingsronde Leiderdorp garant voor flinke discussies Toch ontkent wethouder C. Huigen (finan ciën/WD) dat de hele disccussie louter in gang is gezet om centen te vergaren. De ge meente wil volgens haar ook op 'principiële gronden' af van werk dat net zo goed door derden kan worden gedaan. Ze wil zich be perken tot de zogeheten kerntaken, werk zaamheden die de gemeente eenvoudigweg niet aan anderen kan overlaten. De verschillende afdelingen op het ge meentehuis hebben aangegeven welke acti viteiten kunnen worden afgestoten of op een lager pitje mogen. Het leverde een lijvig rapport op met tal van keuzemogelijkhe den. Voorbeeldje: schoolzwemmen. De ambtenaren geven twee mogelijkheden: ge heel stoppen of alleen doorgaan voor kin deren zonder diploma. Het college koos voor het laatste alternatief. En zo is het vaker gegaan, slechts in enkele gevallen (beëindiging van enkele sportsub- sidies) omarmden B en W de meest radicale bezuinigingsvoorstellen. Toch kwam de af gelopen tijd een flink aantal voornemens aan het licht die garant staan voor flinke discussies. Enige daarvan: sluiting van het buitenbad van De Does en vermindering van de bijdrage aan de streekmuziekschool Rijnakkoord. Ook wordt weer eens gepraat Minder ambtenaren, beknibbelen op subsidies en het afstoten van taken. De zogenaamde 'kerntakennota' waarover B en W en gemeenteraad in Leiderdorp vanavond discussiëren, lijkt sterk op een bezuinigingsronde. Opbrengst: maxi maal 1,1 miljoen gulden. over verplaatsing van de weekmarkt. Als alle ideeën in de kerntakennota worden uitgevoerd, levert dit een bezuiniging op van 1,1 miljoen gulden. Huigen meent dat dit nog wel meer had kunnen zijn. „Maar we hebben gekozen voor een vrij voorzich tige benadering. Er zijn nu nauwelijks in stellingen die plotseling zonder geld komen zitten." Bij devoperatie zijn 44 activiteiten die de ge meente 'sponsort' kritisch onder de loep genomen. Subsidies onder de twee mille zijn hierbij buiten beschouwing gelaten. „Dat levert naar verhouding weinig op, ter wijl de gevolgen vaak ingrijpend zijn'aldus Huigen. Over gevolgen gesproken, de operatie kan ook ambtenaren hun baan kosten. Uitvoe ring van de voornemens zou circa 3,5 for matieplaats uitsparen. Volgens Huigen is er geen enkele reden tot paniek. „Voordat het zo ver is komt er natuurlijk uitgebreid over leg met de bonden. Deze operatie moet via natuurlijk verloop zijn uit te voeren." Het college heeft getracht bij het formule ren van standpunten naar aanleiding van de kerntakennota een zo breed mogelijk draagvlak te vinden. Dus werd ook de op positie (PvdA en Groen Links) uitgenodigd een visie te geven op de nieuwe gemeente- taken. De kerntakendiscussie blijft niet beperkt tot de politiek. Iedereen in Leiderdorp kan er zijn mening over geven. Als de gemeente rad vanavond groen licht geef aan de nota, wil dit nog niet zeggen dat de hele inhoud onverwijld ten uitvoer wordt gebracht. Het is nog een maand lang mogelijk om be zwaarschriften in te dienen tegen de afzon derlijke voorstellen. Als het college een van de plannen wil uitvoeren, moet dat via een apart voorstel aan de raad gebeuren. De eerste uitvloeisels van de kerntakennota worden dan ook pas in de voorjaarsbegro- ting verwacht Grote 'bonnen-oogst' in Stompwijk Chauffeur Warmondse muziekvereniging presenteert nieuwe uniformen Denkt u wel eens over de mogelijkheden die nieuwe yflK II technologie voor uw bedrijf heeft? Neem dan contact V fi op met het Innovatiecentrum Den Haag. Dat geeft i elke ondernemer in het midden- en kleinbedrijf j objectief en praktisch advies over toepassingen van -v\V#V (nieuwe) technologie in produkten en produktieprocessen. Bel voor - gratis - advies en/of documentatie: 070-3795730. De politie heeft gisterochtend in Stompwijk 40 auto mobilisten bekeurd die te hard reden op de provinciale Weg tus sen Zoetermeer en Leiden. Er werden 300 mensen gecontro leerd. De hoogst gemeten snelheid was 102 kilometer, terwijl een snelheid van 60 kilometer per uur is toegestaan op het Oost- einde. De politie controleert al enkele weken op de weg, die als gevaarlijk bekend staat. j Gewonden bij botsing in Voorschoten voorschoten Bij een botsing in Voorschoten zijn gistermiddag i twee inwoonsters van die plaats gewond geraakt. De vrouwen i reden op de Oranjeboomstraat, toen een 26-jarige Hoofddorper uit de Christiaan Huygensstraat kwam rijden en de bocht te ruim nam. Hij kwam daarbij op de verkeerde weghelft terecht en raakte de auto van de 21-jarige Voorschotense. Zij liep daarbij letsel aan hoofd en nek op. Haar 25-jarige passagiere raakte ge wond aan haar nek en een knie. De vrouwen zijn overgebracht I naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. hulptransport in het gips Het huiptransport van Stompwijk naar Polen, dat op donderdag 25 maart zou vertrekken, is voorlopig uit gesteld. Chauffeur Kees Ber ger is tijdelijk uitgeschakeld. Hij zit met zijn been in het gips en kan onmogelijk de pedalen van een vrachtwa gen bedienen. Waarschijnlijk vertrekt het transport naar het kindertehuis in het Pool se Krowodzre begin mei. Wassenaarse buurt in de clinch over agressieve kater wassenaar judy nihof Kater Napoleon miauwde zachtjes op de achtergrond. Door de tralies van zijn hokje volgde hij de discussie in de zaal van het Wassenaarse raad huis. Telkens dommelde de zwarte kater even in slaap. Plot seling richtte hij zich op. Driftig begon hij de krant die als bo dembedekking diende, met zijn pootjes aan flarden te scheuren. Zou het dan toch een monster zijn? Maar drie tellen later sliep hij alweer. Wassenaars meest beruchte kat was gisteren aanwezig in het gemeentehuis bij de hoorzitting waarin zijn gedrag centraal stond. Duidelijk moest worden of Napoleon nu een gevaarlijke kat is of niet. In een hokje stond de 'schrik van de buurt' in de vensterbank. Af en toe stak zijn bazin haar vingers door de tra lies en kroelde even over zijn kopje. Daarbij keek ze om zich heen met een blik van: 'zien jul lie wel, hij doet niks'. Onver schillig keek de kater toe hoe zijn baasjes en de buren elkaar van alles naar het hoofd slinger den. De zwarte kater Napoleon kreeg begin dit jaar huisarrest. Hij zou agressief zijn en mensen aanvallen. Ook zou de kater da gelijks vele malen via het kat- teluikje bij een buurvrouw bin nenkomen, het eten van haar poezen verorberen en de keu ken onder plassen. Het was deze buurvrouw, een dame op leeftijd, die de kwestie op een gegeven moment bij de politie aankaartte. Daarop wer den de eigenaren van Napo leon, een Wassenaars echtpaar, door de gemeente gesommeerd een afrastering rond hun tuin te maken. Tijdens de hoorzitting bleek dat het echtpaar dit nog steeds niet heeft gedaan. Het stel vindt het maar onzin en geldverspilling, zo'n hek. „Na poleon is een zachte kat die van mensen houdt. Hij wil het liefst op schoot. Hij veroorzaakt net zoveel overlast als elke andere kat", aldus zijn hoogblonde ba zin. „Dan ga je hem toch niet opsluiten. Alsof het een pitbull- kat is!" De buurvrouw was het daar mee niet eens. „Hij is gevaarlijk. En je kan hem niet wegjagen zoals mevrouw beweert, door gewoon even in je handen te klappen; hij vliegt je naar de keel!" Een andere buurman viel haar bij. „Hij vormt een aan wijsbaar risico voor iemand met spataderen, zoals mijn vrouw. Hij heeft laatst haar benen opengekrabt." Voordat kater Napoleon ten tonele verscheen, konden de buren goed met elkaar overweg. De baas van Napoleon bracht weer even in herinnering hoe zeer hij zijn bejaarde buur vrouw een warm hart had toe gedragen. „Ik dacht dat ze een zielige, eenzame vrouw was en zag het als een sociale taak om haar te helpen. Ik monteerde haar katteluikje, sjouwde met stoeptegels. We fantaseerden zelfs over een gezamenlijke va kantie naar Afrika om olifanten te gaan bekijken." Hij snapt niet waarom ze zo klaagde over Na poleon. „Ze belde de hele dag op over onze kat. Daarmee be-^ zorgde ze me bijna een zenuw inzinking." De man had wel een verklaring voor haar gedrag. „Het gaat haar helemaal niet om Napoleon. Mevrouw wil een conflict. Ze wil aandacht. Speelt het slachtoffer. Zet buren tegen elkaar op. Mijn advies is: geen hek om mijn huis, maar om dat Burgemeester P.H. Schoute, die ae hoorzitting voorzat, bracht enige duidelijkheid in het geschil. Gevaarlijk of niet, de baas van Napoleon had ge woon een hek om zijn tuin moeten aanbrengen. „Het be zwaarschrift dat u heeft ge schreven, heeft geen opschor tende werking. U had aan de opdracht gehoor moeten ge- Een definitieve uitspraak over kater Napoleon kunnen de buurtbewoners binnen drie we ken verwachten, aldus de bur gemeester. Napoleon schrok wakker toen zijn baasjes hem opppakten en op hoge poten de zaal verlieten. Wethouder wel bereid tot gesprek met bewoners Oude Rijnsburgerweg Dat er inderdaad te veel vrachtwagens over de smalle Oude Rijnsburgerweg rijden, dat beseft verkeerswethou der J. Rijks van Oegstgeest ook wel. „Je hoeft er geen ge meentebestuurder voor te zijn om dat te zien." Deson danks zijn maatregelen om de verkeerssituatie te verbe teren niet snel te verwachten. Het gemeentebestuur van Oegstgeest heeft besloten te wachten tot een onderzoek naar de inrichting van het hele gebied is afgerond. Dat is waarschijnlijk voor de zomer het geval. oegstgeest janet van pu k „Stel dat we nu besluiten een fietspad van 50.000 gulden aan te leggen en later blijkt dat an dere maatregelen noodzakelijk zijn. Dan kun je weer opnieuw beginnen en dat is jammer van het geld", aldus Rijks. „Als ik een toverstokje had om de geld buidel te vullen, dan zou ik het wel anders doen." Dat pas iets gebeurt als het onderzoek af is, staat in een brief aan de ANWB. De organi satie heeft op verzoek van buurtbewoners de situatie be keken en vervolgens een be zorgde brief aan de gemeente gestuurd. De omwonenden zelf hebben echter ook een verlanglijstje. Ze willen volgens een woordvoer der dat het kruispunt met de Rijnsburgerweg wordt geasfal teerd, dat er een stoep komt en dat een 30-kilometerbord wordt geplaatst met daarbij de tekst 'Denk aan onze kinderen'. Wethouder Rijks zegt nog niet op de hoogte te zijn van deze wensen. „Ik heb alleen een brief van de ANWB gehad." Eventu eel wil hij wel met de buurtbe woners praten over de situatie. „De kans dat er dan niks ge beurt is misschien erg groot, maar niet nul", zegt hij. De be woners hebben al aangekon digd dat ze 'harde acties' gaan voeren als de gemeente niets verandert aan de situatie. Op de smalle Oude Rijnsbur gerweg is een vooral voor fiet sers gevaarlijke situatie ont staan sinds de komst van het bedrijf Sierafor, dat veel vracht wagens aantrekt. De gemeente is nog bezig met een onder zoekje om te bekijken of het be drijf daar wel még zitten. De grond heeft een agrarische be stemming. De gemeente is er steeds van uitgegaan dat Siera for een teeltbedrijf is. Maar buurtbewoners zeggen dat het meer lijkt op een overslagbe drijf. Als dat zo is, komt het be drijf niet in aanmerking voor een hinderwetvergunning. Vol gens Rijks hebben ambtenaren van de gemeente het onder zoekje nog niet afgerond. „An- ders had ik er zeker wat over ge hoord." Inmiddels heeft Sierafor de transportbedrijven wel opge roepen op het weggetje niet harder te rijden dan 30 ldlome- ter per uur. Tegen chauffeurs die dat niet doen, worden 'har de maatregelen' genomen, zo heeft de directeur van het be drijf gedreigd. Óf het onderzoek naar de in richting van het hele gebied tus sen de Oude Rijn en de Rijns burgerweg doorgaat, is overi gens nog niet zeker. Het voor stel om studie te doen naar dit gebied en vooral te bekijken of de strook langs de Rijn bedrijfs- gebied kan worden staat in de zogeheten structuurvisie die is opgesteld door zes wethouders uit de Leidse regio. De betrok ken gemeenteraden, waaronder die van Oegstgeest, moeten nog een oordeel vellen over de voor stellen. Als het onderzoek er komt zal vooral bekeken worden wat voor soort bedrijven er zich kunnen vestigen en hoe het ge bied goed bereikbaar kan wor den. Nieuwe uniformen laten zien terwijl het halve dorp voor je uitloopt. Via een huis-aan-huis sponsoractie een dikke 10.000 gulden ophalen om die nieuwe pakjes te kunnen bekostigen. Zoiets kan natuurlijk alleen in het kleine Warmond, waar de tijd maar geen vat op lijkt te hebben. Het sfeertje blijft er knus en kneuterig, bijna jaren- vijftig-achtig. Wat wilde het geval: de plaat selijke muziekvereniging St. Matthias zat al tijdenlang met versleten uniformen. Het zou zo leuk zijn, vond 'men', als de club zich in het jubileumjaar 1993 (St. Matthias is nu 75 jaar oud) in een glimmend nieuw pakje zou kunnen presenteren. Per slot van rekening was het vorige uniform alweer achttien jaar oud. En niet voor niets heb ben de 150 tot 160 leden al die jaren een kwartje contributie per week extra betaald om een 'pot nieuwe uniformen' te kun- Die pot bleek echter bij lange na niet toereikend. In totaal was een bedrag van 40.000 gulden nodig. Zo'n pakje kost dan ook niet niks. Om precies te zijn 875 gulden we spreken hier per slot van rekening over maat werk. Men zat met de handen in het haar. Tot één van de leden op het prachtige idee kwam een sponsoractie te houden. Iedere Warmonder moest de mogelijk heid krijgen een stukje uniform te kopen. Een set van zes kno pen bijvoorbeeld voor een rijks daalder. Of een mouw voor een paar tientjes meer. Óf natuurlijk een heel uniform. Warme hap De actie werd vorige maand een overweldigend succes. Meer De nieuwe uniformen van muziekvereniging St. Matthias. Even na zes uur gisteravond werden ze aan de Warmondse bevolking gepresenteerd. Uit dank voor de gulle giften. foto hfnk bouwman dan de helft van de Warmon- ders deed spontaan mee. Drie inwoners van het Kaagdorp be kostigden zelfs een heel uni form. (Wie o wie?) Enfin, daarna ging alles snel. Het groen/beige werd in recordtijd vervangen door het bordeauxrood/zwart. Uit dankbaarheid wilde St. Matthias zich gisteren, bijna de dag van de oprichting, aan de Warmonders presenteren. Klokslag zes uur 's avonds zou dat gebeuren. Wel een beetje lastige tijd, zes uur. Menigeen zit dan net aan de warme hap. Dat besefte de vereniging ook wel. Maar het punt is: het moet natuurlijk 's avonds, om de wer kende bevolking de gelegenheid te geven het evenement bij te wonen. En rond zeven uur is het te donker om nog een glimp van de nieuwe kleren op te van gen. Dus stonden ze er op deze eerste lentedag klokslag zes uur gisteravond, de Warmonders, verspreid over de route door het dorp. Ze zouden nog een kwar tiertje geduld moeten hebben. Tot even na zessen snelden nog enkele (werkende?) muzikanten met het nieuwe uniform nog onder de arm het Trefpunt bin nen. Want daar was het verza melen geblazen. Kantoorpak Eindelijk kwamen ze naar bui ten. De majorettes, aanvankelijk verlegen lachend. De muzikan ten, smetteloos en in de vouw. Maar mooier dan de nieuwe pakjes nog was het beeld dat het publiek opleverde. Oude vrouwtjes, trots klappend en kij kend of er voldoende wordt meegeklapt. Vaders met kinde ren voor en achter op de fiets. Warmonders met het driedelige kantoorpak nog aan die, na de muzikanten op de Herenweg te hebben gadegeslagen, snel doorsteken richting Dorpsstraat om het evenement straks nog eens te zien. Een enkeling, wachtend met een bos bloemen in de armen. Mensen die spon taan de hele route meelopen. Het werd, kortom, een klein feestje. Over achttien jaar weer?

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13