Sluiting twee Leidse kerken onafwendbaar Kerk Samenleving Profetisch Woord tegen 'satanische zondagsviering' DINSDAG 9 MAART 1993 KORTWEG Moker liet begrip schuld vanuit het gezichtspunt van de theologie staat deze week centraal in de radio-uitzen dingen van Moker, het me dia-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. Er wordt over dit thema ge sproken met dominee F.R. Brommet. Ziekenpastor M.W. van Beinum van het Academisch Ziekenhuis Leiden houdt een overden king. De uitzending van Moker is morgenmiddag te beluisteren van 16.30 tot 17.00 uur en de herhaling heeft plaats op zondag 14 maart van 19.00 tot 19.30 uur. Er wordt uitgezonden op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Welkomstdienst De Baptistengemeente Al- ihen Noord organ ondag 14 maart i komstdienst, die voor het grootste gedeelte zal wor den gevuld door een caba retgroep. Het gezelschap vertolkt een stuk naar aan leiding van één van de be kendste boeken van C.S. Lewis. De dienst begint om 18.30 uur en wordt gehou den in de Agrarische School aan de Kalkovenweg. Ieder een is van harte welkom. Songs of praise De Groene- of Willibrord- kerk in Gegstgeest vormt komende zondag weer het decor voor de 'Songs of praise'. Het thema voor de bijeenkomst is ontleend aan psalm 25, vers 15: 'Mijn ogen zijn bestendig op de Heer', en is aangepast aan de voorbereidingstijd naar Pasen. Er wordt gezongen door het koor 'Cappella pro Cantibus', Margreet van Schie speelt blokfluit, Theo Goedhart bespeelt het orgel en cantor-organist is Theo Tobé. Dominee W. janse is de lector. De bijeenkomst begint om 19.00 uur en ie dereen is welkom om mee te zingen en te luisteren. Versnel Het uitkomen van het boek 'Het kan nog erger' de weerslag van een discussie tussen de Leidse professor in de oude geschiedenis H.S. Versnel en de gerefor meerde emeritus-hoogle raar H.M. Kuitert over diens boek 'Het algemeen betwij feld christelijk geloof is voor de Rijnlandse Boek handel aanleiding om Ver snel uit te nodigen. Hij is op vrijdag 12 maart van 19.00 tot 21.00 uur in de zaak aan de Lange Voort 35-37 in Oegstgeest om vragen te beantwoorden of een toe lichting te geven op het boek. Voordracht De theoloog, filosoof en schrijver Karei Douven houdt on 16 maart een voordraent in 'De Bron' in AJphen aan den Rijn. Als thema koos hij 'Integratie van Mens zijn'. Douwen is de schrijver van onder an dere de schriftelijke cursus sen 'Gezondheidsbesef en 'Handreiking geestelijke groei'. Hij verwierf interna tionale bekendheid met zijn bock 'Het Christendom op Weg naai de 21e Eeuw'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, kaarten kosten 12,50 gulden en zijn onder meer verkrijgbaar bij de Al- phense boekhandels Ako en 1 laasbeek. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-161421 Ook twee predikantsplaatsen weg bij hervormde/gereformeerde gemeente De sluiting van twee kerken is voor de hervormde ge meente en de Gereformeerde Kerk in Leiden onafwend baar. Nog voor de zomer moet het besluit vallen welke gebouwen respectievelijk op 30 juni 1994 en op 30 juni 1995 dichtgaan. Ook moeten de hervormden en gerefor meerden het met twee predikanten minder doen. Door natuurlijk verloop moet het aantal formatieplaatsen da len van 9,75 naar 8. IEIDEN DICK VAN PER PIAS Voor de resterende kerkgebou wen in Leiden moeten, voor zo ver dat mogelijk is, voor 30 juni 1996 mede-gebruiksovereen- komsten worden gesloten. Door een doelmatiger bezetting van de onderkomens moeten de kosten zoveel mogelijk worden gedrukt. De huidige bezuini gingsvoorstellen komen voort uit het rapport 'Samen kiezen en delen', waarmee hervormd en gereformeerd Leiden zich bezint op de toekomst. Er dreigt voor het kerkewerk een tekort van een half miljoen gulden. De oorspronkelijke bezuini gingsparagraaf werd november vorig jaar uit het rapport gelicht, na scherpe kritiek van 'de basis'. Vooral het voorstel om de Ma- rekerk en de Oude Vestkerk te sluiten, werd zwaar onder vuur genomen. De centrale kerkera den van de beide kerkgenoot schappen hebben nu anoniem (met één onthouding) een nieuw bezuinigingsplan aange nomen. Daarbij wordt welis waar nog steeds gesproken over de sluiting van twee kerken, maar pas na uitvoerig overleg met de betrokken wijkgemeen- ten zal worden beslist wélke ge bouwen dit zijn. „Van de vorige discussieron7 de hebben we geleerd", zegt ds. J. Nauta, voorzitter van de cen trale kerkeraad van de hervorm de gemeente. „In principe wordt nu geen enkele kerk bij voorbaat uitgesloten." Bij de af weging wordt niet alleen geke ken naar de kostprijsberekenin gen, maar ook naar de functies die een gebouw heeft voor het 'gemeente-zijn'. Nauta: „De druk op ons allen is groot om hier uit te komen. Het worden hele spannende maanden. Een kerkgebouw is meer dan een paar stenen die op elkaar zijn gestapeld. Er zit voor de men sen een stuk geloofsgeschiede- De hervormde gemeente be heert in Leiden momenteel nog vijf kerkgebouwen en de Gere formeerde Kerk twee. Daarbij is het gebouw van De Regenboog in de Merenwijk niet inbegre- BODEGRAVEN. Het vieren van de zaterdag als rustdag is een voorwaarde om het vuuroordeel te ont lopen. Het geloof in Christus is niet genoeg, zei H.J. Verwoerd, oprichter van Het Profe tisch Woord het afgelopen weekeinde op een bijeenkomst van deze groepering in Bodegraven. Het was voor de stichting al enkele jaren duidelijk dat de kerken een verkeerde koers varen inzake de rustdag. .Alles wat men aandraagt om de viering van de rustdag op de zondag, de dag van de heidense zonne god, schriftuurlijk te onderbouwen, is sa- tanswerk. Het heeft in de bijbel evenmin grond als de Mariaverering in de Rooms- Katholieke Kerk." In Bodegraven riep Verwoerd de honderd belangstellenden, onder wie Messiasbelij- dende Joden en enkele Zevendedagsadven tisten, op tot een kordaat besluit over de viering van de sabbat te komen. Kortgele den besloot Het Profetisch Woord zich openlijk te keren tegen 'de gniwelijke ver minking van het vierde gebod in de kerken'. In het acht leden tellende comité van aanbeveling zit de hervormde predikant J. den Admirant uit Hollandscheveld. Hij preekt nog wel op zondag maar probeert zijn gemeenteleden tegelijkertijd van het heidense karakter van de viering van de sabbat op zondag te overtuigen. De meeste leden van het comité gaan niet meer naar de zondagse kerkdiensten. Zij overwegen uit de Nederlandse Hervormde Kerk treden. Het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond in de Nederlands Hervormde Kerk pen omdat daarvoor een aparte overeenkomst geldt. Behalve het afstoten van de gebouwen is ook het verminde ren van het aantal predikants plaatsen een forse bezuinigings post. De hervormden kunnen nu nog beschikken over 5,75 (Nauta: 'Zeg maar zes') domi nees, de gereformeerden over vier. In totaliteit mogen er straks maar acht predikanten overblijven. De teruggang moet door natuurlijk verloop worden bewerkstelligd. Op korte termijn komt er wat dit betreft al 'lucht' omdat dominee H.J. Dekker- Keiler binnenkort uit Leiden vertrekt. Haar plaats zal niet worden opgevuld. De teruggang in het aantal predikantsplaatsen houdt vol gens Nauta in dat voor de straks nog beschikbare dominees ook een herschikking van taken plaatsheeft. De beschikbare menskracht moet zo goed mo gelijk over de stad worden ver deeld. Paus opnieuw naar België BRUSSEL «CIP-CIC-H Bij de afweging welke Leidse kerken dicht moeten wordt niet alleen gekeken naar de kostprijsberekening, maar ook naar de functies die een ge bouw heeft voor het 'gemeente-zijn'. Ds. J. Nauta: „Een kerkgebouw is meer dan een paar stenen die op elkaar zijn gestapeld." foto wim dijkman waarschuwde in 1991 tegen de stichting. „Verwoerd beroept zich op innerlijk licht en stelt eigen profetische inzichten boven Gods woord." Verwoerd bestrijdt dit. Hij zou de bijbel juist 'als enige norm' hanteren en eigen inzichten niet laten prevaleren. Centraal bij de stichting staat het volk Israël en het einde der tijden zoals dat in Openba ring wordt aankondigd. Het Profetische Woord ziet zich als de rechtzinnige voortzetting van de Hervorm de Kerk. De oproep om 'een kordaat besluit te nemen' houdt volgens Verwoerd niet in dat het lidmaatschap van deze kerk moet worden opgezegd. Op de vraag of Het Pro fetisch Woord het begin van een afsplitsing van de Hervormde Kerk is, antwoordt hij echter: „De situatie is zo ernstig dat ik niet uitsluit dat er grote dingen gaan gebeuren." Paus Johannes Paulus U be zoekt in 1994 voor de tweede keer België. Hij is op 15 mei aanwezig bij de zaligverklaring van pater Damiaan, geboren Jo seph Deveuster. Dit heeft de Belgische bisschoppenconfe rentie gisteren bekend gemaakt. De paus bezocht in 1985 Bel gië in aansluiting op zijn bezoek aan Nederland. Na de minder positieve ervaringen van het eerste pausbezoek, dat onder meer leidde-tot de oprichting van de Acht Mei Beweging, wordt ons land ditmaal niet in het reisprogramma opgeno men.- Pater Damiaan, in 1840 gebo ren, ging in 1864 als zendeling naar Hawaï waar hij onder de melaatsen werkte. In 1889 over leed hij zelf aan deze ziekte. Het programma van het pausbezoek staat nog niet vast. Aangeno men wordt dat de paus ook Da- miaans geboorteplaats Treme- loo en diens graf in Leuven zal bezoeken. Pater Damiaan was lid van de orde der H.H. Harten. Hulpbisschoppen naast omstreden bisschop Haas VATICAANSTAD/BERN KNA-KIPA Paus Johannes Paulus II heeft twee hulpbisschoppen be noemd voor het Zwitserse bis dom Chur. Zij zullen de omstre den, uiterst behoudende bis schop Wolfgang Haas in zijn werk bijstaan. De paus hoopt dat hiermee de problemen in het bisdom kunnen worden op gelost, schrijft hij in een brief aan de voorzitter van de Zwit serse bisschoppenconferentie, mgr. Pierre Mamie. De paus schrijft dat hij gehoor heeft willen geven aan de harts tochtelijke wens van de pries ters en overige gelovigen in het bisdom, dat alles in het werk wordt gesteld om het herstel van de eenheid binnen de kerk te bevorderen. Nadat hij lang heeft gebeden en nagedacht, is hij tot de conclusie gekomen dat de benoeming van twee hulpbisschoppen de beste maatregel is voor een oplossing van de problemen. De twee kandidaten Henrici en Vollmar zijn naar de mening van de paus priesters die zich niet al leen onderscheiden door hun menselijke, priesterlijke en pas torale eigenschappen, maar ook door 'hun oprechte liefde voor hun vaderland en hun kerk'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Apeldoorn: H. van Vreeswijk te Kampen; te Daarlerveen: J.A.P. Vlasblom, kandidaat te De Bilt. Aangenomen: naar Kampen: H.J. van der Veen. 1.1. zendingspredikant te Zimbabwe, wonende te Bodegraven, die bedankte voor Eemnes (toez.); naar Rotterdam-Hillegersberg: J. de Jong te Dongen en Rijen. Bedankt: voor Enter: T.A. Eijsenga te Dordrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Urk: D.C. Hellinga te Enter. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Bergschenhoek: M, Tel, kandidaat te Harderwijk; te Oegst geest en te Uithuizen: D. Griffioen, kandidaat te Hatterfi. Aangenomen: naar Enumatil: G.J. van Enk te Groningen-Noord (voor de missionaire dienst te Irian Jaya), die bedankte voor Hoogvliet-Spijkenisse, voor Mildam i.c.m. Nijega-Opeinde, voorTwijzel-Kollummerzwaag, voor Vroomshoop en voor Zaandam. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te 's-Gravendeel: R.W.J. Soeters te Groningen. door Jan Krul COLOFON van Dagbladuitgever Damiatebv. DIRECTIE J de Vries. G P Arnold fad/J. HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Fran' HOOFDKANTOOR Witte Singel 1,2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Lisse Tel 02521-19353, Fax:02521-19610. POSTADRESSEN RUBRIEKSADVERTENTIES ABONNEMENTEN I 82,85 I 119,50 I 321.65 HET WEER ROB GROENLAND Lenteseizoen moeilijk Het lenteseizoen, dat vorige week maandag is ingetreden boven het Noordelijk Halfrond, is in feite één van de moeilijkste seizoenen van het jaar. Dit heeft alles te maken met de zonnestand die in de maan den maart en april per dag het snelst klimt. Het hele stromingspa troon boven ons Halfrond 'voelt' deze hogere zonnestand dagelijks en gaat als een reactie daarop vaak ingewikkelde golvende stromingen scheppen. Midden in de winter of de zomer verandert de zonnestand van dag tot dag nauwelijks en dan zie je dat de atmosfeer veel makkelijker een evenwicht kan vinden. Hierbij is het opstellen van een weersver wachting voor twee tot vier dagen vooruit vaak iets minder moeilijk dan in de lente. Ook nu zien we in de atmosfeer op een hoogte van tussen de vijf en tien kilometer allerlei grote en klei ne golven in het stromingspatroon ontstaan, met alle gevolgen voor ons weer aan de grond. Vandaag opereert een klein hoge- drukblok in de hogere niveau'svan de troposfeer boven Scandinavië. Aan de grond zien we op ongeveer dezelfde positie ook een hogedruk- gebied liggen, dat aan zijn zuid- flank met oostenwinden vrij droge lucht uit Duitsland ons land laat binnenstromen. De komende nacht en morgenoch tend vroeg kan het in deze droge lucht opnieuw weer stevig afkoelen met minima tot rond het vriespunt. Morgen wordt de stroming variabel omdat we pal onder de as van een hogedrukgordel komen te liggen. In deze gordel wordt morgen over dag een nieuw oceanisch hoge- drukgebied ingevangen. Uiteinde lijk moet deze hele gordel aan het einde van deze week een positie ten oosten van Nederland gaan in nemen. Met een meer zuidelijk ge oriënteerde stroming kan dan ein delijk met wat meer succes worden begonnen aan een opwarming naar lenteachtige waarden. Doch tafere len zoals in 1989 waarbij we in de zwembroek over straat konden ren nen, krijgen we voorlopig nog niet. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Veel bewolking en vooral langs de kust perioden met regen, in het binnen land eerst ook sneeuw. Langs de west- en noord kust vandaag veel wind. Aan de lijzijde van de Noorse bergen in het zui- enkele opklaringen. Maxi ma tussen 2 en 8 graden. Nachts overwegend melijk in het midden en noorden af en toe sneeuw, geleidelijk overgaand in regen. In het zuiden perio- overal droog. Maxima in het zuiden oplopend naar 5 tot 7 graden. In het noorden en midden 's middags rond het vriespunt. Denemarken: Perioden met zon, ook enkele .wolken velden en overwegend droog. Maxima in het zuiden tussen 5 en 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland bewolkt en nu en dan regen. In Engeland wolkenvel den, ook af en toe zon en droog. Maxima tussen 8 en 11 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima tussen 6 en 9 Noord- en Midden-Frankrijk: 11 graden, vandaag in het noordoosten wat lager. Portugal en Madeira: In het zuiden, langs de Algarve, vandaag nog een kleine kans op een bui. Elders perioden met zon en droog. Maxima rond 17 graden. Madeira: Wolkenvel den, ook perioden met zon en kans op een enkele bui. Maxima circa 19 gra- Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Langs de Costa's flinke perio den met zon. In het binnenland wolken velden, maar ook af en toe zon. Overal droog. Maxima langs de costa's tussen 16 en 19 graden,-landinwaarts ten noor- landen: Wolkenvelden en vooral a zuidstranden flinke perioden met zon. vhssmgen önüèw Droog. Maxima tussen 21 en 25 graden. Maastricht onbe* Marokko en Tunesië: Aberdeen mis: Marokko: In het zuiden, bij Agadir, pe- Atnene n*aarbe\ rioden met zon en droog. In het midden Barcelona regen en noorden wat meer bewolking en van daag nog kans op een verspreide regen- of onweersbui. Maxima langs de kust zuid, 17 tot 20 graden. WOENSDAG 10 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07 .04 zon onder 18.31 Maan op 22.01 Maan onder07.24 Waterstanden Katwijk Hoogwater 4.19enl6.32 Laag water 2.11 en 12.15 Weerrapporten 9 mrt 7 u Tunesie-. Wolkenvelden, ook i zon en langs de noordkust kans op een enkele regen- of onweersbui. Maxima ca. 16 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma rond 17 graden aan de Middelland- se-zeekust en ongeveer 12 graden in het zuidelijke binnenland. Mallorca enlbiza: Overwegend zonnig. Droog en maxima ongeveer 15 graden. Italië, Corsica en Sardinië: In het noorden en midden van Italië pe rioden met zon en droog. In het zuiden Budapest Bordeaux Brussel Cyprus wl 17 8 0.8 Sicilië een kleine k Maxi ien regen- of de Middellandse Zee tussen 11 en 14 graden, in het binnenland van Italië en langs de Adriatische kust enkele graden lager. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog, 15 graden. Griekenlanden Kreta: Half tot zwaar bewolkt en vooral op de eilanden in de EgeTsche Zee en op Kreta enkele regen- of onweersbuien. Tamelijk koud met middagtemperaturen aan de kusten tussen 8 en 11 graden. Turkije en Cyprus: onweersbuien. Maxima aan zee tusen 10 en 14 graden. In de omgeving van Is- tanboel veel bewolking en van tijd tot tijd sneeuw. Zwitserland: Droog en geleidelijk meer zon. Tempera tuur op 2000 meter tussen -2 en -6 gra den en geleidelijk nog iets oplopend. 18 10 28 17 28 14 HEINZ £>£&t/£/v a/aa1£a/ vczzv- a/£a/, c*at wx£>t m£t g£maa?k-££/jxr W££T J£ WAT /af/vo&at zit a/aaa? £.'jk/v£/c> j/j &£a/t z£t/&p/£t£a/mj &&vt £>£ts/t.c?0& jfj £v pat m£kx£&a:££s £n o at fs jaafkepot £aa

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12