Leiden Zondagsrust splijt CDA Nieuwe straatcontainer voor alle soorten afval Nooit meer weg bij de VIDO' 'iettniel Acht jaar gevangenis voor bankovervaller Protest tegen glazen wand in Gravensteen 1 DINSDAG 9 MAART 1993 971 Napoleon yt „Napoleon opslui- I J ten? Het is toch geen pitbullkat", riep de Wassenaarse bazin giste ren verschrikt uit tijdens een hoorzitting over haar kater. Zuidwest yt a De Stichting Leef- I baar Zuidwest maakt zich grote zorgen over de veiligheid op de Boshuizerkade waar veel sluipverkeer rijdt Asielzoekers yi f- De gemeente Alke- I J made hoopt nog dit jaar de eerste twee wonin gen beschikbaar te stellen voor asielzoekers. Wethouders trachten gemoederen te sussen Zondagopenstelling van winkels in Leiden is uit den boze m.°gen al wél op zondag open voor de CDA-afdeling Leiden. Dat werd gisteravond dui- ziini delijk tijdens een ledenvergadering over een plan dat de CDA-fractie heeft gemaakt over de toekomst van Leiden. In het stuk wordt de zondagopenstelling bepleit. Een stad die toeristen wil trekken, kan eigenlijk niet zonder, me nen de opstellers. De gemoederen raakten uiter mate verhit toen de zon dagopenstelling aan de orde kwam. Een CDA'er vroeg zich af hoe het toch mogelijk is dat 'de partij met de 'c' in haar naam meewerkt aan de verdere te loorgang van het karakter van de zondag als rustdag. De dis cussie liep zelfs zo hoog op dat een andere lid vloekte om zijn pleidooi voor de instandhou ding van de zondagsrust kracht bij te zetten. CDA-wethouder A. van Bochove onthulde dat de fractie zelf ook verdeeld is over zon dagopenstelling. Zelf rekent hij zich tot het 'libertijnse' dwars- deel van de fractie. Dergelijke CDA'ers willen de liberalisering van het leefklimaat van Leiden een kans geven. „Probleem is alleen", aldus Van Böchove, „dat die liberalisering zeer een zijdig verloopt. De terrassen in Leiden bestaan op zondag lou ter uit van die vieze plastic kuipstoeltjes die de snackbars buiten hebben staan. Want die Luchtdrukschutters aangehouden leipen Drie jeugdige luchtbuksschutters zijn gisteren in de Me ren wijk aangehouden. Het drietal had een 11 -jarig jongetje be schoten en hem in hoofd en knie geraakt. Het slachtoffer moest zich onder doktersbehandelingstellen. Ook andere kinderen waren in de Forellen en Bessen beschoten, en verder waren een den en zwanen onder vuur genomen, Op aanwijzing van getui gen kon het trio worden achterhaald. In overleg met de ouders zijn de wapens ter vernietiging ingeleverd. Inbraak in Hortus leiden Dieven hebben in de nacht van zondag op maandag toe geslagen in de Hortus Botanicus aan de Nonnensteeg. Er werd een ruit van een plantenkas geforceerd, waarna twee natrium- lampen werden weggenomen. Bij een inbraak in een woning aan de Bloemistenlaan werden een pendule, een staartklok en een Delftsblauw bord weggenomen. Waarde enkele duizenden guldens. Bij het Stadsbouwhuis aan de Langegracht was het af gelopen weekeinde een insluiper actief. Uit een bureau werd een wereldontvanger weggenomen. „De liberalisering in Leiden is er een volgens het Mc Donalds- stramien. De patatcultuur. Het is tijd voor een cultureel tegen offensief. Eigenlijk is dat offen sief al gaande want de musea, de bibliotheek en restaurants zijn al open op zondag maar dat is nog niet voldoende. We wil len geen zevende koopdag in troduceren maar wel moet er wat leven in de brouwerij ko men, ook voor de eigen bevoi- king." Verontwaardigd De ledenvergadering moest niets hebben van Van Bocho- ve's verhaal en reageerde uiterst verontwaardigd. Er dreigde zelfs een stemming met als inzet het verwijderen uit de nota van de passage over de zondagsopen stelling. CDA-wethouder J. Walenkamp, evenals Van Bochove vóór de zondagsopen stelling bracht echter naar vo ren dat de leden geen poot heb ben om op te staan. In het ver kiezingsprogramma staat niets over zondagsopenstelling. De fractie heeft in de nota dus te gen geen enkele regel gezon- Verder heeft Leiden er al heel wat koopzondagen op zitten en Walenkamp heeft in de 15 jaar dat hij nu meedraait in de Leid- se politiek nog nooit een CDA- lid horen protesteren tegen de zondagopenstelling. „En mijn collega in Noordwijk, waar ze op dit punt al veel verder zijn, Wat de fractie en de leden nu precies gaan doen met de zon dagopenstelling, bleef gister avond duister. leiden loman leefmans Een 27-jarige Hagenaar is van morgen door de Haagse recht bank veroordeeld tot acht jaar celstraf voor het plegen van vier bankovervallen. Tegen de Hage naar was ook acht jaar geëist. Twee van de vier overvallen hadden in Leiden plaats, begin juli op de Lammenschansweg en begin september op het Vijf Meiplein. De Hagenaar zei ge handeld te hebben onder druk van een drugsdealer die een groot geldbedrag van hem eiste. Hoewel de man een goedlo pend winkeltje in Den Haag had, was hij door zijn tijdelijke verslaving afhankelijk geworden van de dealer. Toen hij bij hem flink in de schulden stond, liep hij eind juni een bankfiliaal in Zoetermeer binnen, laadde de monstratief een eerder gekoch te riot-gun waarmee hij het per soneel bedreigde om de bank even later te verlaten met een bedrag van 40.000 gulden. Het bankkantoor van de RA BO aan de Lammenschansweg (buit 40.000 gulden) en bij de Rabobank aan het Vijf Meilplein (buit 27.000 gulden) werden op dezelfde wijze overvallen. Fout ging het de vierde keer in Rot terdam. Daar raakte hij in pa niek toen het bankpersoneel de glazen voordeur elektronisch sloot in plaats van geld te geven. Neil Sedaka bezoekt patiëntjes kinderkliniek Neil Sedaka, fameus zan ger uit de jaren zestig ('Oh Carol'), doet tegenwoor dig vooral aan liefdadig heid. Zaterdagavond gaf hij in het Scheveningse Kurhaus een benefietcon cert voor de Ronald Mc- Donaldhuizen in ons land. De netto opbrengst be droeg 1,7 miljoen gulden. Gisteren bracht Sedaka een bezoekje aan Leiden. Eerst ging hij langs bij de kinderkliniek in het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Daarna toog hij naar de Boerhaavelaan, waar momenteel het vijf de Ronald McDonald fa miliehuis wordt gebouwd. In dat huis kunnen ou ders van kankerpatiëntjes verblijven. Naar verwach ting is het in juni klaar. Leiden laat een container ont wikkelen die het historische straatbeeld in de binnenstad niet ontsiert en plaats biedt aan glas, papier, 'gewoon' huisvuil én groente-, fruit- en tuinafval (gft-afval). Het ingeschakelde ingenieursbureau onderzoekt of de containers even groot kun nen worden als een gemiddelde personenauto zodat deze even tueel op een parkeerplaats kan worden gestald. Leiden hoopt dat de container nog voor 1994 klaar is, wanneer alle gemeen ten hun gft-afval gescheiden moeten inzamelen. Waar andere steden vrezen dat gescheiden inzameling gro te kosten met zich meebrengt en moeilijk inpasbaar is, ziet Leiden grote mogelijkheden. De gemeente hoopt dat door de gft-inzameling de toch al hoge vuiltarieven minder snel zullen stijgen, terwijl ook het straat beeld er op vooruit kan gaan. De nieuwe container kan glas- en papierbakken namelijk over bodig maken. „En die bakken kunnen echt ontsierend zijn", zegt een woordvoerder van de gemeente. Als andere gemeenten het voorbeeld overnemen, kan Lei den misschien zelfs wat verdie nen aan de container: „Want natuurlijk beschermen we de vinding voor we er de boer mee op gaan." Onduidelijk is nog hoe duur de containers worden, hoeveel er van nodig zijn, waar ze moeten komen en hoe vaak ze geleegd dienen te worden. Richt de studie zich op de binnenstad, de buitenwijken zijn bijna allemaal aan het scheiden. Bewoners van 18.000 laagbouwwoningen hebben gft containers gekregen, terwijl de ze containers bij de meeste flats een plekje hebben gekregen naast de wijkcontainers. In de binnenstad kunnen die wijk containers niet terecht omdat ze worden geleegd door auto's die te groot zijn voor de vaak smalle straatjes. Als het goed is. kan de wonder-container ge woon worden geleegd door de auto's die nu de vuilniszakken ophalen. „Het wordt echt maat werk", zegt de woordvoerder. Weer woonhuis aan de Oude Singel gekraakt leiden leeg. De eigenaar stelt dat hij net aan een verbouwing wilde Het pand aan de Oude Singel 86 beginnen, is afgelopen zondag gekraakt. Eigenaar en krakers zijn mo- Volgens de vijf krakers stond het menteel in overleg. De krakers grachtenpand al geruime tijd hebben zich bereid verklaard het pand weer te ontruimen als daadwerkelijk met de verbou wing begonnen wordt. Het afgc lopen weekeinde werd ook het woonhuis Oude Singel 184 ge kraakt. De Buurtvereniging Pieters- en Academiewijk is tegen het optrekken van een glazen wand in de zogeheten gaanderij van het Graven steen aan de kant van het Gerecht. De univer siteit eigenaar van het monumentale ge bouw, wil van de gaanderij een soort serre maken. De buurtvereniging heeft 'estheti sche' en 'historische' bezwaren. „Het grootste bezwaar is natuurlijk het aangezicht. En bedenk dat vroeger, als de te rechtstellingen op het plein plaatshadden, de schout en de schepenen vanuit dié gaanderij toekeken", aldus J. Gerritsen van de buurtver eniging. Het idee van de universiteit bestaat uit het aanbrengen van glas voor de tralies zodat de gaanderij, nu een loze ruimte, op een bruik bare manier bij het Gravensteen kan worden getrokken. En omdat het om een monumen taal pand gaat, moest de gemeentelijke mo numentenbeheerscommissie over de verbou wing een advies uitbrengen aan B. en W. van Leiden. De commissie kon echter niet tot een unaniem oordeel komen. Er was slechts een kleine meerderheid (3:2) vóór het plan. De buurtvereniging heeft nu een brief ge schreven aan het gemeentebestuur waarin er op wordt aangedrongen om de plannen van de universiteit niet goed te keuren. „Het is een aantasting van het monument en de ruimtewinst is minimaal. Iemand van de uni versiteit heeft zelf gezegd dat er maar maxi maal 15 personen inkunnen om koffie te drin ken", aldus Gerritsen. foto henk bouwman Voor eerste maal emancipatieprijs uitgereikt leiden erna straatsma vervolg voorpagina De jury van de Pieternel Rolprijs heeft Heykoop onder meer ver kozen omdat 1993 is uitgeroe pen tot 'ouderenjaar'. De VIDO, die in Leiden sinds 1978 be staat, is bovendien een van de eerste vrouwenorganisaties die voortvloeide uit de tweede fe ministische golf. Deze organisa tie maakte duidelijk dat fysieke klachten van vrouwen in de overgang vaak een psychische oorzaak hebben: onvrede over hun eigen situatie., Heykoop was eerst deelneem ster en daarna begeleidster van VIDO-groepen. Ze organiseerde samen met andere vrouwen Mapos-cursussen (Maatschap pelijke positie Oudere Vrou wen). „Toen ik ouder werd kreeg ik wat vage lichamelijke klach ten", zei ze vlak na de uitreiking van de prijs. „Mijn huisarts gaf me een pot pillen, valium. Ik wist dus helemaal niet dat dat verslavend was. Mijn man werkte, de kinderen gingen naar school ik lig lag thuis de hele dag op de bank met die pot pil len. Totdat een gezinshulp me iets vertelde over de VIDO. Ik ben er naar toe gegaan en toen gingen m'n ogen open. Ik ben er nooit meer weggegaan." Inspirerend Pieternel Rol was voor oud-wet houder Van Dongen 'zeer inspi rerend'. Rol, in 1992 op 39-jari- ge leeftijd aan een ziekte overle den, was lange tijd beleidsme dewerkster van de Algemene Bond voor Onderwijzend Perso neel. Ze was een groot voor vechtster van 'positieve discri minatie', waardoor de kansen van vrouwen op leidinggevende banen groter werden. Onder Van Dongen werd deze 'positie ve actie' in Leiden ingevoerd. De jaarlijkse Pietemei Rol prijs is een aanmoedigingsprijs voor vrouwen, instellingen of projecten die een belangrijke ontwikkeling hebben gestimu leerd in het belang van vrou wen. De jury (emanciaptiewet- houder H. Koek, Groen links raadslid R. van Schreven en his torica Z. Matthée) was bij deze eerste keer 'zeer vercast' over het grote aantal voorgedragen kandidaten voor de prijs. Hoe veel vrouwen/organisaties wa ren genomineerd wilde de jury niet zeggen. ACHTERGROND LEIDEN LOMAN LEEFMANS Leids horeca-aanhod verschraalt Het referendum en de beslissing die daarop in de gemeenteraad volgde, zorgden ervoor dat ook in dé toekomst van een bruisend uitgaansleven na drie uur 's nachts geen sprake kan zijn. En discotheken lijden daar het meest onder, simpelweg vanwege he,t feit dat het publiek pas na middernacht binnenstroomt. Een paar jaar geleden al sloten de Double Dutch Inn aan de Nieuw- straat en MezzaNotte in de Pieterskerk - choorssteeg hun deuren. Verder is de toe komst van d'Overkant aan de Breestraat onzeker en ondergaat Club '70 grote veran deringen. Over blijven de Koets-o-theek die van de Kruisstraat naar de Lammermarkt verhuist en Nexus aan de Langebrug. Maar beide richten zich voornamelijk op studenten. Het is overigens niet zo dal er in Leiden niet meer gedanst kan worden. Er zijn nog ge noeg cafés of jeugdcentra waar vooral in het weekeinde een deel van de zaak als dans- Met de veelbesproken sluiting van Hotel de Ville aan de Breestraat is de laatste Leidse discotheek van enige omvang verdwenen. Opmerkelijk in een stad met meer dan 110.000 inwoners, maar de oorzaak is eenvoudig aan te wijzen. De eigenaars van Hotel de Ville begonnen in 1990 in de veronderstelling dat de sluitingstijden binnen korte tijd 'vrijge geven' zouden worden. Zodoende zou hun discotheek een welkome aanvulling op het Leidse nachtleven zijn. Het liep echter even anders. vloer wordt afgebakend. Maar echte, open bare dancings kent Leiden sinds het afgelo pen weekeinde niet meer. „En dat is een verschraling van het horeca- aanbod. Het gaat ook landelijk niet goed met de horeca. Dat is een gegeven. En de Leidse sluitingstijden helpen daar zeker niet bij. Maar ook de acties van de belasting dienst en de nieuwe, weliswaar duidelijker regelgeving, werken tegen", aldus I. Pon sioen, de l-eidse vertegenwoordiger van de onderncmersbond I ioreca Nederland. Dat er nog wel degelijk muziek in discothe ken zit, bewijzen een 'avondje Amsterdam' en de aangekondigde bouw van nieuwe, zo geheten mammoetdisco's, in het oosten van het land. Hoofd economische zaken H Amptmeijer van de gemeente ziet de Leidse situatie zo: „Leiden heeft een centrumfunc tie en in de stad zouden alle vormen van uitgaansleven aanwezig moeten zijn. Als er een markt voor is én het bestemminsplan laat hel toe, dan zal er ook in I eiden wel weer een ondernemer inspringen." Het is duidelijk dat de ex-eigenaars van hij voorbeeld I lótel de Ville daar anders over denken. e ven WAAiiöe 15.000, '■rum- vu rw„ IV flmrr Oud-wethouder Henriëtte van Dongen (r) reikte gisteravond in het Volkshuis de eerste Pieternel Rol-prijs uit aan Greet Heykoop (61). De Leidse ontving deze prijs voor haar meer dan tien jaar lange inzet voor de Leidse afdeling van Vrouwen In De Overgang (VIDO). foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11