Jongerenwerk voert actie Tweede leven voor voormalig gemeentehuis van Benthuizen Voorschotenaar valt tussen wal en schip Regio Wassenaarse fontein bron van ergernis Lezing over Voorschoten MAANDAG 8 MAART 1993 9_ CHEF GERT VISSER. 071 -161417 PlV -CHEF JANET VAN O Voorschotense politiek kan een en ander verwachten Het bestuur van het open- jeugd en jongerenwerk (OJW) in Voorschoten gaat actie ondernemen om het jongeren werk overeind te houden. Het bestuur wil de activiteiten in het huidige, omstreden, jongerencentrum aan de Prins Bernardlaan weer gaan uitbreiden. Verder kan de Voor schotense politiek acties verwachten tijdens raadsverga deringen. voorschoten judy nihof Het open jeugd- en jongeren werk heeft een nieuw bestuur en dat zal Voorschoten weten. Volgens de kersverse bestuurs leden Harry Zweekhorst en Ni co Terlouw is het de hoogste tijd voor acties. „Want het is zonde om het jongerenwerk op zijn kont te laten gaan", zegt Zweekhorst. „Er zijn 3100 jon geren van 15 tot 25 jaar in Voor schoten. Die moeten niet in een verdomhoekje worden ge drukt." Nu de voorgenomen bouw van een jongerencentrum bij sporthal De Vliethorst door pro testen van omwonenden van de baan is, vreest Zweekhorst dat de jongeren straks helemaal kunnen fluiten naar een nieuw onderkomen. „Die sfeer proef ik een beetje", aldus Zweekhorst. „Ik ben bang dat de politiek dit item straks over de verkiezingen heentilt." Ondertussen is het jeugd- en jongerenwerk in het huidige on derkomen aan de Prins Bern- hardlaan op sterven na dood. Er is nu al maandenlang sprake van een impasse. Na klachten van omwonenden over overlast moesten de activiteiten worden teruggebracht naar één middag in de week. Alleen op vrijdag middag mogen de Voorscho tense jongeren in het gebouw, dat geen geluidsisolatie heeft, nog bij elkaar komen. „De buurt hier tolereert gewoon helemaal niets. Het zijn een paar bewo ners die het vuur hoog opsto ken. Zij doen alles om ons in een kwaad daglicht te stellen", aldus Zweekhorst. Eén van de omwonenden, een oud-mari nier zou zelfs hebben gedreigd om samen met zijn vrienden de boel in het jongerencentrum te komen 'verbouwen'. Met uitbreiding van de activi teiten zullen de bewoners dan ook verre van blij zijn, verwacht Zweekhorst. Maar hij vindt dat het jongerenwerk verder geen kant op kan, nu de bouw van een nieuw onderkomen op zich laat wachten. „Er komt wel eerst een gesprek van wethou der M. Breunesse met de bewo ners van de Prins Bernhardlaan. Dat heeft ze ons toegezegd." Na dat gesprek wil het be stuur ook ontmoetingsactivitei ten gaan houden op woensdag middag en -avond en een foto- en filmavond op de zondag. Een uitbreiding van de sportactivi teiten zit nog in de pen. Daar over is het bestuur in onderhan deling met een sporthal. Ook met de disco-avonden in het Cultureel Centrum wil het be stuur doorgaan. De disco is een van de evenementen die de af gelopen tijd nog van de grond kwamen. „Het probleem is alleen dat het Cultureel Centrum vrijwel altijd bezet is. Het is moeilijk om ertussen te komen. Ook krijg je op die manier geen ei gen inkomsten. De opbrengst van de bar gaat immers naar het Cultureel Centrum zelf." Vorige maand hield het open- jeugd en jongerenwerk nog een discoavond in het Cultureel Centrum. „Het liep fantastisch, er was helemaal geen overlast. Als je het binnen goed hebt ge organiseerd, heb je buiten ook geen last. De beheerder was er ook zeer over te spreken. Hij heeft hierover zelfs een positie ve brief geschreven naar de ge meente", aldus Zweekhorst. Takken wagen haalt in Zoetervvoude snoeihout op zoete rwoude Stedebouwkundige Khandekar voor zijn nieuwe woning annex kantoorpand. Zowel het gemeentewapen in de n goed de stille getuigen uit de tijd dat het pand als gemeentehuis van Benthuizen dienst deed. Stille getuigen verleden niet weg te poetsen Diefstal van ring wassenaar Een 47-jarige Hagenaar is zaterdagmiddag in het centrum van Wassenaar aangehouden nadat hij met een vriend een ring had gestolen bij een juwelierszaak in de Langstraat. De vriend ontkwam met de ring, die ongeveer 1200 gulden waard is. De politie verwacht deze man snel aan te houden. Beide man nen zijn bekenden van de politie. Man rijdt in op stilstaande auto wassenaar - Een 24-jarige Wassenaarder is gisteren gewond ge raakt aan rug en hoofd bij een aanrijding op de Rijksstraatweg in Wassenaar. De man zat in de auto bij een 19-jarige Valkenbur ger. Deze wilde de Zijdeweg inslaan, maar zag daarbij een auto over het hoofd, die voor het verkeerslicht stond te wachten. De Valkenburger reed op de stilstaande auto in. Beide wagens wer den zwaar beschadigd. De 24-jarige Wassenaarder moest in het Westeinde ziekenhuis in Den Haag worden opgenomen. Auto rijdt voortuin in oegstgeest - Dat was schrikken zondagmorgen vroeg voor een bewoner van de Hofdijk in Oegstgeest. Rond kwart voor zeven reed een personenauto zijn voortuin in. De wagen, bestuurd door een vrouw uit Noordwijkerhout, reed op de Laan van Oud Poelgeest uit de richting Warmond. Zij wilde linksaf de Hofdijk indraaien en raakte in een slip. De Noordwijkerhoutse kon haar auto niet meer m bedwang houden en reed pardoes een tuin in. Qe \touw kwam met de schrik vrij, de auto en de tuin liepen be hoorlijke schade op. De oorzaak van het ongeluk was een plasje olie op de weg. Planken van kunststof langs Lageweg roelofarendsveen De gemeente AJkemade gaat kunststof palen en planken ge bruiken voor het vernieuwen van een gedeelte van de be schoeiing langs de lageweg in Roelofarendsveen. Het eerst ge deelte heeft de gemeente in 1989 nog vervangen met ge- creosoteerde palen en planken. Dat mag niet meer van het Hoogheemraadschap van Rijn land. De creosootolie lost na melijk op in het water en zorgt voor watervervuiling. Als andere mogelijkheid is nog gekeken naar het gebruik van tropisch hardhout of onbe handeld naaldhout. Het eerste stuit op bezwaren en naaldhout zal na korte tijd gaan verrotten. Deze keuze is daarom op kunst stof gevallen. benthuizen - miep de graaff Het gemeentewapen van Bent huizen op de gevel. Ingegra veerde, nostalgische spreuken in de ramen. Een gedenksteen met namen van voormalige vroede vaderen in de hal. Een carillon op de hoek. En een fraai ogend, maar kostbaar koperen dak. Dat zijn huidige woning an nex kantoorpand tientallen ja ren als gemeentehuis dienst heeft gedaan, kan stedebouw kundige Shyam Khandekar nooit helemaal wegpoetsen. De gemeente heeft geëist dat der gelijke stille getuigen gehand haafd blijven. Maar KhandeHar zou ook niet anders willen. „Bij stedebouwkundige pro jecten probeer je juist die oude, beeldbepalende gebouwen te handhaven. Ze voegen iets aan het beeld van een plaats toe. Die panden mogen dan wel inefficiënt zijn, als je er een an dere draai aan kunt geven, zijn ze nog heel goedbruikbaar. Dat heb ik hier zelf ook willen be wijzen", zegt Khandekar in de voormalige trouwzaal, tegen woordig atelier, van het veertig jaar oude pand op de hoek Run- sinkbrink/Dorpsstraat. „Boven dien is het grote voordeel van zo'n oud gebouw dat je heel veel ruimte hebt voor relatief weinig geld. Nieuwbouw was zeker drie keer zo duur ge weest." Overigens wil de nieuwe eige naar wel graag het sprookje uit de wereld helpen als zou hij het gemeentehuis voor een symbo lisch aankoopbedrag van een gulden hebben verkregen. „La ten we het erop houden dat de prijs vergelijkbaar is met wat je voor een goede bungalow be taalt." Opvang Khandekar was al dik een jaar op zoek naar een geschikt pand waarin wonen en werken ge combineerd zouden moeten worden. Hij vindt de voordelen van die combinatie groot: „Vooral als je werk je hobby is. Maar ook als je kinderen hebt. Mijn zoons lopen hier in en uit en staan nooit voor een geslo ten deur, waardoor mijn vrouw gemakkelijker buitenshuis kan werken." Wat de stedebouwkundige wilde, bleek in de omgeving van Alphen aan den Rijn aanvanke lijk moeilijk te vinden. Totdat hij op het gemeentehuis stuitte, dat nutteloos stond te staan sinds Benthuizen bij de ge meentelijke herindeling opging in de gemeente Rijnwoude. Het op 1200 vierkante meter grond gelegen pand voldeed aan de wensen; de locatie eveneens. „Je zit hier in een kern met twee basisscholen, bovendien vlakbij de gemeentegrens met Zoeter- meer, waar je veel voorzienin gen hebt. Je zit vanuit Benthui zen zó op de rijksweg A12, en dan heb je hier het recreatiege bied de Noord Aa ook nog bin nen loopafstand!" Khandekar bivakkeert er nu een half jaar en hij is nog even enthousiast. Zijn kantoor kon er bij wijze van spreken zó in. want zelfs de vloerbedekking voldeed praktisch overal. Alleen een badkamer ontbrak. Wel is Khandekar van plan het huis in de loop van de lijd verder aan te passen, tenminste: als er tijd en geld voor is. De eerste verdieping van het oorspronkelijke, 40 jaar oude gemeentehuis is nu kantoor voor vijf werknemers. Na een verbouwing moet ook het oude gedeelte op de begane grond bij het kantoor worden betrokken. De recentere aanbouw (het platte gedeelte) op de begane grond fungeert als woning. Waar ooit bezoekers van het ge meentehuis in één grote ruimte binnenstapten, geeft nu halver wege een muur de scheidslijn tussen wonen en werken aan. Ook in de woning zijn de al genoemde stille getuigen aan wezig. Zo is om de aloude balie een muur heengebouwd: aan de 'woning-kant' is diezelfde balie nu onderdeel van de woonkamer. Van de klinkerbe strating van het oude parkeer terrein is een tuinmuur gemet seld die de bewoners van priva cy moet voorzien. Want daar schort het soms nog wel eens aan. Niet iedereen weet name lijk al dat het gemeentehuis niet meer als zodanig dienstdoet. Onwetenden klopten het afge lopen half jaar nog wel eens aan de deur om bijvoorbeeld (open baar gebouw!) even van het toi let gebruik te maken. lüiandekar heeft de deurklink er maar uitgehaald. Een bord dal naar zijn stedebouwkundig bureau verwijst, is er nog niet. „Met ontwerpers is het dus zo dat ze alles zelf willen doen, en dat bord dus ook. Maar ja, je hebt vaak de tijd niet. En inmid dels weten de meeste dorpsge noten wel hoe het zit." Snoeihout uit Zocterwoud- tuinen wordt zaterdag 2D man 'bij wijze van proef opgehaal door een gemeentelijke 'lakker wagen'. Inwoners van Dorp e Rijndijk kunnen, na afspraa hun snoeihout aan de rand va het trottoir leggen In de lOO van de dag rijdt de takkenw; gen langs om het snoeihout o te halen. De actie is op touw gezet or het aanbod van grof vuil te vei minderen. Takken en andc snoeihout worden gewoonlij één keer in de maand, tegelij met het grof vuil. opgehaald. Di vuil wordt niet apart verwerki het apart opgehaalde hout we Daar wordt compost van ge maakt. Voorlopig is het een cenmali ge actie van de gemeente Zoe terwoude. Als de proef slaag gaat de takkenwagen twee kee per jaar. in het voorjaar en ir het najaar, een rondje door he dorp maken. De gemeente ver wacht dat er zo'n 10 ton hou per keer wordt opgehaald. Het aangeboden hout moe wel aan een aantal voorwaarder voldoen. Het moet bij elkaai worden gebonden in bundels van niet langer dan anderhalu meter en er mag geen ijzer- draad of plastic tussen zitten. Zoeterwoudenaren die hun snoeihout op deze manier kwijt willen kunnen dit tot 16 maart melden bij het gemeentehuis. VRUETIJD De Leiderdorpse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt woensdag 10 de Scheppingskerk aan de Laan van Ouderzorg. De verkoop van koek, cake, planten en kleding begint om 9.00 uur en duurt tot 13.00 uur. Schaatsen De 'koude kermis' van de Zoe- terwoudse IJsclub in de Leidse ijshal is alleen op woensdag 17 maart en niet zoals eerder ver meld ook op de 10de. Hardrij ders, recreanten en kinderen kunnen van 19.15 i<»t 21.15 Utn terecht op de ijsbaan aan de Vondellaan. Indiëgangers De Vereniging Oud Militairen Indiëgangers houdt op vrijdag 12 maart een filmmiddag in de Scheppingskerk aan de Leider- dorpse Van Poelgeestlaan. Aan vang: 14.00 uur. voorschoten judv nihof Voorschotenaar Walter den Hollander zit- in een lastig par ket. Hij moet verhuizen vanwe ge zijn werkzaamheden en wil daarom zijn huidige onderko men verkopen. Den Hollander woont echter op een woonboot, die misschien over een aantal jaren moet verdwijnen. En wie steekt zijn spaargeld in een boot, die straks wellicht waar deloos is? Niemand dus. Zijn hoop is nu gevestigd op de ge meente, die onlangs heeft be loofd het 'uitstervingsbeleid' voor woonboten aan te passen. Hoe mooi hij er ook woont, Walter den Hollander snapt best waarom momenteel nie mand echt staat te springen om zijn woonboot aan de Veurse- weg in Voorschoten te kopen. De boot ligt met 19 andere woonschepen in een zijsloot van de Vliet. Vorig jaar bracht de gemeente een notitie uit waarin staat dat de woonboten hier op termijn dienen te verdwijnen. Inmid dels ziet de toekomst er voor de woonbootbewoners wel weer iets beter uit. Na overleg met de bewoners bleken de wethou ders F. ten Have en J. van de Poel bereid om het beleid voor deze woonboten bij te stellen. Alleen is nog onduidelijk op welke punten precies. Wethou der F. ten Have wil daarover voorlopig nog geen mededelin gen doen. Ondertussen verkeren de be woners in onzekerheid, met Walter den Hollander voorop. Voor hem gaat de tijd dringen, want hij moet verhuizen. Zijn boot staat te koop, heeft hij al i zijn vrienden en kennissen naast de hypotheek laten weten. Belangstelling wel. „Maar wie de verhalen hoort over de plannen van de gemeente, zegt: laat maar zit-' ten. Ik wacht wel af." Walter den Hollander vreest het ergste. „Straks komt het er nog op neer dat ik een huis heb, en daar- woonboot moet afbetalen om dat ik hem niet kwijtraak. Dat kan ik niet opbrengen. „Dat breekt je een keer op." Zo ver wil hij het niet laten komen. Bovendien verwacht zijn werk gever dat hij op korte termijn Walter den Hollander woont dichte^ bij zijn werk komt in Voorschoten, maar werkt nen. Samen met zijn vriendin sinds kort in Utrecht. Hij staat Daniëlle zoekt hij naar een hüis, voor dag en dauw op, omdat hij ergens in de provincie Utrecht, om half acht moet beginnen. Zijn werkgever doet nu nog niet moeilijk en vergoedt gewoon zijn woon-werk-kilometers. „Maar dat houdt ook een keer op", verwacht Den Hollander. Sinds 1988 woont Dm Hol lander met veel plezier in zijn woonbootje aan de Veurseweg. Zijn vriendin trok enige tijd ge leden bij hem in. Ze vertrekken. als dat tenminste lukt. met spijt. Ze zijn gehecht geraakt aan de ruimte, het uitzicht aan weers zijden op grasland met schapen en koeien, en de stilte. „Op een flat gaan we nooit meer", zegt Daniëlle. Vooral 's zomers is het een belevenis, aldus Den Hol lander. „Dan scheren de kievi ten over de boot en stikt het hier van de salamanders, vissen en kikkers." Het leuke zit 'm volgens Den Hollander ook in de omgang met de andere woonbootbewo ners. Het twintig woonboten tellende buurtje is een hechte gemeenschap. „Je zit hier vrij afgezonderd, dus je moet het met elkaar zien te redden. Ie dereen staat altijd voor elkaar klaar." Ook met boer Snelder- waard, de eigenaar van het land waarin de sloot met de woon boten ligt, hebben de bewoners een goede verstandhouding. „Ie kunt niet langs de boerderij lo pen zonder een praatje te ma ken." Ondanks de onzekere situatie, is Den Hollander niet ten einde raad. Toen hij voor het eerst hoorde van de gemeentelijke notitie; schrok hij zich dood. „Ik zie het nu wel positiever in. nu de gemeente voor de woonbo ten aan de Rouwkooplaan ook een oplossing heeft gevonden." En al zijn hoop is gevestigd op de aangepaste notitie van de gemeente. Ook boer Snclder- waard heeft hem op zijn gemak gesteld. De boer denkt dat het allemaal niet zo'n vaart zal lo pen. „Ze lopen bij de gemeente al veertig jaar over die boten te zeuren, heb ik hem horen zeg gen". aldus Den Hollander. hard kletterend en opstuivend water. Dank/i| een klemc In greep aan de spuitkop en hot terugbrengen van de spuittijd (van elf tot vijf) hoopte dc ge- de overlast te vermin- De woest kletterende en vrolijk om zich heen spuitende fontein in de vijver van de Wassenaarse wijk Weteringpark UW2 moet 'in toom worden gehouden', vindt de gemeente Wassenaar. De fontein vormt al jaren een bron van ergernis voor de om wonenden en daaraan moet volgens de gemeente een eind komen. De hoog opspuitende fontein zou een hard kletterend geluid maken. Ook zou het wa ter uit de fontein bij harde wind tot ver buiten de vijver worden geblazen. De gemeente wil dc fontein binnenkort verplaatsen en voorzien van een andere spuitkop. De fontein is onderdeel van een kunstwerk van de kunste nares Dora Golz en werd op 1 december 1990 onthuld. Het was de bedoeling de fontein van april tot en met oktober aan te zetten, van negen uur 's och tends tot negen uur 's avonds. Op 1 april '90 werd hij in ge bruik genomen, maar al na een week regende het klachten over deren. De gemeente denkt de klach ten nu definitief uit de wereld te helpen door de fontein te ver plaatsen naar het midden van de vijver. Ook krijgt ze een an dere spuitkop, die in een cirkel draait. Daardoor zal de fontein nog maar drie tot vijf meter om hoog spuiten, wat minder la waai geeft. Om tot de beste oplossing te komen voor de weerbarstige fontein heeft de gemeente een enquêteformulier voor de om wonenden opgesteld. Daarin wordt gevraagd wat men vindt van de fontein. Verder wil dc gemeente horen wat de bewo ners verwachten van dc voorge stelde maatregelen en of zij eventueel andere suggesties hebben om de overlast te be perken. De beyvoners krijgen twee weken om te reageren. VOORSCHOTEN 'Voorschoten tijdens de bezet ting' is de titel van de lezing die LI van der Bijl zondag 14 maart houdt in het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten. Van der Bijl gaat in zijn lezing in op het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog in Voorschoten. Er wordt een tipje van de slui er opgelicht over onder meer de opvang en de verzorging van joodse landgenoten en net spk> nag*- en Imü lnhigLimw.il lok geeft Van der Bijl een beeld van de levensomstandigheden tij dens de oorlog, vooral tijdens de hongerwinter. De lezing be gint om 12.30 uur. De toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9