'Kerken de dupe van commercie' 'Klik, klik, klik, en ze was gezond' Kerk Samenleving Hindoeraad opgericht 550 MAANDAG 8 MAART 1993 BUITENLAND KORT Bosnië Paus Johannes Paulus II heeft gisteren opnieuw ge pleit voor vrede in Bosnië- Hercegovina. Tijdens het angelusgebed veroordeelde de paus de ernstige schen dingen van de menselijke waardigheid die hij toe schreef aan een 'humanis me zonder God'. Hoe kan het gebeuren dat in onze eeuw, de eeuw van de we ienschap en de technologi sche vooruitgang, wij niet in staat zijn een eind aan deze wreedheden te maken, zo vroeg de paus zich af. „Hangt het misschien sa men met het feit dat de he dendaagse levensbeschou wing grotendeels een hu manisme zonder God aan hangt? Staat U mij toe dat ik luid en duidelijk zeg: het is tijd om tot God terug te keren", zéi de paus. V reemdel ingenhaat De voorzitter van de Duitse joden, Ignatz Bubis, heeft de Duitsers opgeroepen meer moed te betonen in de strijd tegen vreemdelin genhaat. Na de manifesta ties tegen het rechtsextre- mistisch geweld mogen de Duitsers niet tevreden ach terover leunen, zei Bubis gisteren in Dresden, waar de week van de broederlijk heid werd geopend. De week, die sinds 1951 door christenen en joden wordt georganiseerd, heeft dit jaar als thema 'In plaats van on verschilligheid moed om verantwoordelijkheid te ne men'. Het was de eerste keer dat de opening in Oost-Duitsland plaats had. Indonesië De christelijke universiteit in Salatiga, Java, is bezorgd over de bemoeienis van het Indonesische leger met de kerk. Alle christelijke kerken in Indonesië ontvingen en kele dagen geleden een 'Verklaring van bezorgd heid', opgesteld door de theoloog dr. Sumartana, die verbonden is aan de uni versiteit. De verklaring is een reactie op het ontslag van bisschop Soritua Naba- ban door het Indonesische leger in december vorig jaar. Orthodoxe Kerk De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft het voornemen om met behulp van de Griekse kredietinstelling 'Egnatia' een eigen han delsbank op te richten. De bank 'Orthodoxia' zal dit voorjaar met een startkapi taal van tien miljoen dollar (ongeveer 18 miljoen gul den) actief worden op de Russische en buitenlandse financiële markten. De bank zal kerkelijke vor- mings- en onderwijsinstel lingen en het werk van de orthodoxen in de gezond heidszorg financieel steu- Indianen In de Braziliaanse India nenreservaten heerst een situatie van permanent ge weld. Vorig jaar zijn 24 In dianen vermoord, zo wordt bericht in een rapport van de Raad voor de Indianen van de Braziliaanse bis schoppenconferentie. On danks de lichte daling van het aantal vermoorde In dianen in 1991 stierven er 26 als gevolg van geweld is de situatie voor de in landse bevolking in de re servaten nog steeds 'zeer ernstig'. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-1 Religieuze programma 's sneuvelen bij lokale omroep HET WEER ROB GROENLAND DEN HAAG» De kerken zijn zichtbaar het slachtoffer van de commer cialisering van de lokale omroep. Dit zegt het Interkerke lijk Media Instituut te Hilversum in een brochure die af gelopen zaterdag op een studiedag in Utrecht werd aan geboden aan het Tweede Kamerlid H. Koetje, mediaspe- cialist van het CDA. UTRECHT ANP Nadat vorig jaar reclame op de lokale omroep werd toegestaan, trokken veei burgerlijke ge meenten hun subsidie in. Sindsdien wordt er 'heel anders' naar de programma's gekeken. Vooral de kerkelijke program ma's, die geen reclame-inkom sten opbrengen, lijden eronder. Zij worden weggedrukt naar de kabel waar zij aanzienlijk min der luisteraars bereiken. Boven dien moeten kerken als 'derden' hier en daar voor zendtijd beta len. Het publieke karakter van de lokale omroep wordt bedreigd, aldus Gerdienke Ubels, één van de twee part-time functionaris sen van het IMI. Volgens de wet moet niet alleen het bestuur, maar ook de programmering representatief zijn. Maar het eerste is makkelijker te contro leren dan het tweede. Eind vorig jaar uitte de Raad van Kerken in een brief aan minister d'Ancona van wvc al zijn bezordheid over de commercialisering van de lo kale omroep. In ongeveer driekwart van de 330 lokale omroepen participe ren de kerken op de één of an dere manier. Dat varieert van een half uur per week tot twaalf uur. Vaak zijn het rechtstreekse uitzendingen van een kerk dienst op zondag, maar er zijn ook thema-programma's, nieuwsrubrieken, jeugdpro gramma's, discussies en ver- zoekplatenprogramma's. De vrijwilligers zijn vaak heel enthousiast. Ze vinden het vol gens Ubels ontzettend leuk om in de eigen kerk of plaats jour nalist te spelen. Verschillende hindoe-organisa ties in Nederland zullen over enkele maanden de Hindoeraad oprichten. De raad kan als ge sprekspartner van de overheid optreden als het gaat over maatschappelijke vraagstukken of kwesties als de geestelijke verzorging in de krijgsmacht. Dit heeft drs. C. Rambaran Mishre meegedeeld, voorzitter van de Organisatie voor Hindoe Media (OHM) die vanaf oktober zendtijd op radio en televisie krijgt. De Hindoeraad borduurt voort op de samenwerking die in de OHM tot stand is geko- De twee belangrijkste stro mingen in Nederland, de Sana- tan Dharma en de Arya Samaj, hebben de afgelopen jaren 'het onderlinge wantrouwen over wonnen'. Van de ongeveer 120.000 hindoes in Nederland is tachtig procent aanhanger van de Sanatan Dharma, de oudste vorm van geloofsbeleving, en 20 procent van de Arya Samaj, de jongerevernieuwingsbeweging. Blanke NG-Kerk: eenwording met zwarte zusterkerken JOHANNESBURG ANP De blanke Nederduitse Gerefor meerde Kerk (NGK) in Zuid- Afrika heeft vrijdag besloten deel te nemen aan de bespre kingen over eenwording met de twee zwarte zusterkerken. Dit onverwachte besluit redde de consultatie over kerkelijke een heid van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC) in Johannes burg. De NGK heeft de uitnodi ging van de NG Sendingkerk (voorheen de dochterkerk voor kleurlingen) en de NG Kerk in Afrika (voor zwarten) aanvaard om deel te nemen aan het pro ces van eenwording. Dit proces moet uiteindelijk leiden tot de zogenoemde Verenigende Kerk. Heilige Geest openbaart zich bij Levensstroom-gemeente Leiderdorp LEIDERDORP» DICK VAN DER PUS „De kracht van de Heer is hier, net zo reëel als 2000 jaar gele den." Voorganger Jan Zijlstra strekt de handen bezwerend voor zich uit en verheft zijn stem. „Er is heling in de naam van Jééééézus!", laat hij de klin kers rollen. „Gods levend ma kende kracht is aan het werk! Heilige Geest, raak de mensen aan!" Het publiek in de door televi sielampen fel verlichte zaal staat op, de handen gaan om hoog en er wordt geklapt. Een enkeling swingt ritmisch op de klanken van het orkest. „De Heer is hier, Hij is hier", zingt het koor. Zijlstra loopt over het podium heen en weer. „Ik ge loof dat Jezus hier is. Hoe kun nen we Jezus zien? Door Zijn handelingen. Als ik zie hoe mensen genezing ontvangen op één enkel moment, dan zie ik de hand van Jezus." De grote zaal van de Levens stroom-gemeente in Leiderdorp is tot de laatste plaats bezet. Be zoekers uit het hele land zijn af gekomen op de 'Grote Gene zingsdienst' die wekelijks in het voormalige bedrijfspand aan de Touwbaan wordt gehouden. De camera's van Charisma TV, dat gisteren via Super Channel met de uitzendingen is begonnen, registreren wat er gebeurt. Voorganger Zijlstra pikt een bekende uit het publiek. „Je rug was vergroeid, er zaten knob bels op. Gods genezende kracht heeft je beter gemaakt!" De aangesprokene beaamt dat: „Hij heeft m'n rug vernieuwd". Amen, vervolgt Zijlstra. „De dokter had gezegd: leer ermee leven. Maar ik zeg: leer de weg tot het wonder." Hij loopt naar een vrouw. „Haar nekwervels waren ver schoven na een auto-ongeluk. Ze moest leven met een voort durende pijn in haar rug. En God genas haar. Zij hoorde 'klik, klik, Idik' en was weer gezond. God is nog altijd een God van wonderen." Andere getuigenissen volgen. Een verkalkte hernia, iemand met een verrotte voet, longkan ker, een ernstige darmziekte. Een man die een vorige bijeen komst op krukken had bezocht, trekt een sprintje voor het podi um. „Geef God de glorie. Hij is vanavond hier Jan Zijlstra: „Geef God de glorie. HIJ is vanavond hier om te helen!" roept Zijlstra. „De tijd van mooie woorden is voorbij. Waar het om gaat is de wonderwer kende kracht van God." De getuigenissen worden vanuit de zaal beloond met ap plaus. „Maak u gereed, over en kele ogenblikken ga ik voor u bidden, want er is heling", on derbreekt Zijlstra. Hij strekt op nieuw de handen voor zich uit. „Sta op: laat de oneindige kracht van God door je heen stromen." De bezwerende mu ziek van het koor en het orkest vullen de ruimte. „Heilige Geest, openbaar je!" De evangelist zwijgt maar en kele ogenblikken. „God is hier. Hij raakt zieke mensen aan. Leg je hand op de plek die ziek is. Iemand krijgt een nieuwe maag. Iemand met een hartkwaal wordt aangeraakt. Iemand met een arm die niet functioneert: steek 'm uit en hij zal genezen worden." Mensen maken aanstalte om de rij te verlaten. „Niet uit jezelf naar voren komen", houdt Zijl stra hen voor. „De Héilige Geest is de grote regisseur van deze samenkomst." De voorganger haalt zelf de mensen met hun kwalen voor het podium. „Er is daar iemand met een vergroei ing aan de rug. Kom hier, vlug, de genezende kracht is hier! De Heilige Geest is aan het werk. De Heer wil je een nieuwe rug geven." Andere volgen. Een man die slecht ter been is wordt door Zijlstra toegesproken. „Loop! Loop in de naam van Je zus! Til je benen op, til je knieën op, in de naam van "Jezus." De man holt voor het podium langs, onder het Waterende ap plaus van het publiek. Verder gaat het, met de volgende gene zing. De rij is nog lang. Video Wie het allemaal te snel gaat, kan de dienst thuis nog eens beWjken op video, heeft de voorganger het publiek aan het begin van de bijeenkomst uitge legd. „Vul de bon uit het liede- renblad in. Ook de tapes van de vorige* diensten zijn nog in voorraad, net als de cassettes. Abonneer u op ons magazine. Na afloop kunt u het allemaal in orde maken in de boekenshop. We hebben tijd genoeg." De verkoop van deze infor matiedragers vormen een be langrijke bron van inkomsten voor de Lëvensstroom-gemeen- te, die met de modernste mid delen de gelovigen wil bereiken. „Het beste is nog niet goed ge noeg voor de Heer", houdt Zijl stra de zaal voor. „Ik wil geen versterker, ik wil de béste ver sterker. De beste video-appara- tuur. Ik ben zwanger vaa alle dingen die God geeft. Er komt nog heel wat aan!" De gemeen- FOTO HIELCO KUIPERS te heeft dan ook heel wat geld nodig om het Woord te verkon digen. „Enkele duizenden gul dens per dag", zegt Zijlstra. „Misschien is er iemand die een dag voor zijn rekening wil ne men, of een halve dag, of een Met de komst van Charisma TV, dat sinds gisteren elke zon dag om 13.00 uur via Super Channel is te ontvangen, ziet ook de Levensstroom-gemeente mogelijkheden om haar publiek te verveelvoudigen. „Genees de zieken, bevrijd de gebondenen en de verslaafden, genees de mensen van hartzeer", is de boodschap die Zijlstra wil ver spreiden. „Sommige mensen verkondigen alleen maar, maar je moet ook de wondere daden Gods verrichten." Lente doet pogingen Al gedurende enkele weken heeft zich ten westen van de Britse Ei landen vrijwel onafgebroken een oceanisch hogedrukgebied opge houden. Deze positie van hogedruk betekende voor onze omgeving re gelmatig winden tussen noordwest en noordoost, met daarbij een te lage temperatuur voor de tijd van het jaar. In het afgelopen weekein de is het hardnekkige oceanische hogedrukgebied dan eindelijk in beweging gekomen. Op zaterdag werd de instroming van Noordzee lucht in de loop van de dag steeds zwakker. Regionaal boven Noord en Zuid-Holland kwamen zelfs scheuren in het lage wolkendek. Halverwege de middag maten en kele weerstations plus 9 graden bij een bescheiden zonnetje. Deze lente-uitspatting werd in de namid dag alweer gevolgd door het zich sluiten van de wolkendeken, waar bij het plaatselijk begon te motre genen. In de nacht van zaterdag op zondag bleef het wolkendek geslo ten met als positief gevolg dat de verwachte mistvorming uitbleef. Op de zondag schoof de as van het hogedrukgebied over ons land, waarmee op dat moment een einde kwam aan de instroming van zee lucht. De stroming veranderde ge leidelijk van richtingen kwam in de loop van de middag uit een noord oostelijke richting. In de avond schemer was aan het wolkendek waar te nemen dat er geleidelijk drogere lucht inkwam. De schriel- dunne wolkenlaag werd hierdoor duidelijk aangetast met plaatselijk scheurvorming. De zeer plaatselij ke opklaringen veroorzaakten gis teravond in het noordoosten van Nederland al mistvorming. Vandaag en de komende nacht nestelt het hogedrukgebied zich boven de Oostzee en Polen (zie ook weerkaartje op deze pagina), met als gevolg een droge oost- tot zuid oostelijke stroming. Afhankelijk van de hoeveelheid opklaringen, kan het de komende nacht afkoe len tot het vriespunt, met mor genochtend rond zonsopkomst de laagste temperatuur. Morgenover- dag brengt een zuidenwind 3-5 bft vrij droge lucht uit België en Noord-Frankrijk binnen. Bij flinke zonnige perioden in de middag kan het 8 tot 10 graden Celsius wor den. De rest van de week ziet er goed uit, met continu hogedrukge- bieden in de buurt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Veel bewolking en perio den met régen, in het bin- ook en- Noorse bergen den vrijwel droog enkele opklaringen. Maxi ma tussen 2 en 8 graden. Zweden: Veel bewolking en voorna melijk in het midden en noorden af en toe sneeuw, geleidelijk overgaand in regen. In het zuiden perio den met zon en vrijwel overal droog. Maxima mor gen oplopend tot ca. 5 graden. Denemarken: Perioden met zon, oo kele wolkenvelden droog. Maxima ca. 5 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland bewolkt en nu en dan regen. In Engeland wolkenvel den, ook af en toe zon en droog. Maxima tussen 8 en 11 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima tussen 6 en 9 graden. Noord-en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima tussen 8 en 11 graden, morgen in het noordoosten wat lager. Portugal en Madeira: Half tot zwaar bewolkt en voornamelijk in het zuiden kans op een bui. Maxima van 14 graden bij Porto tot 18 in de Al- garve. Madeira: Wolkenvelden, ook pe rioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima ca. 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Langs de Costa's perioden met zon maar ook kans op een regen- of on weersbui, vandaag in het zuiden, maar morgen vooral in het oosten en noorden. In het binnenland wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Maxi ma langs de costa's tussen 16 en 19 graden, landinwaarts ten noorden van Madrid en aan de Golf van Biskaje enke le graden lager. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en vooral aan de zuids- tranden flinke perioden met zon. Maxi ma tussen 21 en 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: In het zuiden perioden met zon en droog. In het midden en noorden meer bewolking en eerst nog kans op een bui. Maxima aan zee van tussen 17 en 20 graden. Tunesie: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en langs de noord kust nog kans op een bui. Maxima ca. 16 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar morgen meer bewolking en kans op een. bui. Maxima tussen 11 en 15 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, maar morgen meer bewolking en kans op een regen- of on weersbui. Maxima ca. 15 graden. Italië, Corsica en Sardinië: In het noorden van Italië perioden met zon en droog. Elders af en toe zon en kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma aan de kusten van de Middellandse Zee tussen 11 en 14 graden en in het binnenland van Italië en langs de Adria- tische kust tussen 7 en 10 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en vooral op de eilanden in de Egeïsche Zee en op Kreta enkele regen- of onweersbuien. mt/ w re*°1 ^2» sneeuw ^opktohngen L Ugedruk H bo««lnik Dl WO DO VR 0% 60 30 40 30 Neerslagkans 10 10 lü 10 Mimmumtemp. 0 2 2 2 Middagtemp. 8 8 9 9 Wind zo3 var2 var2 var2 DINSDAG 9 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.06 zon onder 18.30 Maan op 20.35Ma 07.00 Waterstanden Katwijk Hoogwater 3.22en 15.48 Laag water 1.23 en 11.41 Weerrapporten 8 mrt 7 u

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8