Leiden \v> Minder straten dicht rond Haarlemmerstraat i 111H11 ki Er is nog leven na Hotel de Ville 3-DAAGSE SUPERKOOPJES n» D66: ambulances moeten veiliger DBBBELPRINT Parkeerplaatsen maken plaats voor marktkramen Met erwtensoep posten bij sekshuis Rijnkade in nieuw jasje MAANDAG 8 MAART 1993 Takken wagen 9 In Zoeterwoude gaat binnenkort een specia le takkenwagen langs de huizen om snoeihout op te halen dat kan worden ge- composteerd. Verlichting ri Ook vroeger was I V/ het 's nachts onvei lig op straat. Bij gebrek aan goede verlichting konden men nazonsonderghang beter binnen blijven. Huurprijs yi De Alphense poli- I I tiek gaat bemidde len in de Zeeheldenbuurt waar voor precies dezelfde woningen een verschillen de huurprijs wordt ge vraagd. Gemeente komt tegemoet aan bezwaren De gemeente Leiden ziet er van af om grote delen van de Stille Rijn, Stille Mare en Lange Mare in de richting van de Haarlemmerstraat op zaterdag af te sluiten. Wel blijft het plan overeind om de kruising tussen de Haarlemmer straat en de Stille en Lange Mare onbegaanbaar te maken voor auto's. Op deze manier probeert de gemeente tege moet te komen aan de 107 bezwaren die tegen de afslui ting werden ingediend. die de straat willen oversteken. Oorspronkelijk was op het stadsbouwhuis het voornemen om paaltjes neer te zetten op de Stille Rijn ter hoogte van de Goegerritsteeg en op de Lange Mare bij de Clarensteeg. Aanko mend autoverkeer zou hierdoor lang van tevoren merken dat de In januari nam de gemeente raad een motie aan waarin de afsluiting van het stukje weg werd bepleit. Vooral op de drukke zaterdag ergeren winke lende wandelaars in de Haar lemmerstraat zich aan de auto's Haarlemmerstraat niet te krui sen valt en vervolgens makkelijk kunnen keren, zonder in een fuik te rijden. Tegen dit plan liepen zowel omwonenden als winkeliers te hoop. Ze accepteren wel een af sluiting van de kruising, maar niet onder de voorgestelde voorwaarden. Er zou een on aanvaardbare hoeveelheid par keerplaatsen, ook voor invali den en voor laden en lossen, verloren gaan. De gemeente heeft er nu voor gekozen een kleiner deel van de aanvoerwegen richting Haar lemmerstraat op zaterdag tus sen negen uur "s ochtends en vijf uur 's middags af te zetten. Er komen nu paaltjes óp de Stil le Rijn iets voor de voetgangers brug naar De Waag en op de Lange Mare ter hoogte van de Van der Werfstraat. De parkeer plaatsen blijven dan bereikbaar. Maar behalve dat voordeel, kleven ook enkele nadelen aan die oplossing. Kerende of ach teruit rijdende auto's kunnen nu de fietsers weer in gevaar brengen. Auto's zullen wellicht dubbel parkeren bij de paaltjes en de boel nog meer blokkeren. De gemeente hoopt deze nade len weg te nemen door extra waarschuwingsborden neer te zetten en parkeerwachters va ker te laten controleren. De ge meentelijke commissie voor verkeerszaken bespreekt dit plan woensdagavond. Diefstal in kleedruimte leiden Van een 26-jarige Katwijker is afgelopen zaterdag bij Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg een bedrag van 2500 gulden gestolen. De man was gaan sporten en had dat bedrag in zijn jas in de kleedruimte laten zitten.Toen hij omstreeks 11,00 uur terugkwam, bleek het geld verdwenen. Inbraak in chauffeurshuisje leiden* In het bnschauffeursverblijfaan de Meerburgerkade is het afgelopen weekeinde ingebroken. De deur werd geforceerd en uit de koffie-automaat werd ongeveer 23 gulden gestolen. Het is de derde keer binnen enkele dagen dat een chauffeurs- huisje doelwit is van inbrekers. Vrouw ramt benzinestation leiden Een 51-jarige vrouw uit Leidschendam heeft zondag morgen met haar auto een paal bij het bezinestation aan de Haagweg geramd. De vrouw raakte door nog onbekende oor zaak de macht over het stuur kwijt. Haar auto is totaal vernield. De vrouw werd met een hoofwond naar het AZL overgebracht. leiden wim koevoetnemers op de marktentroute hebben vorig jaar al om ruimte voor terrassen gevraagd. Het meest in het oog sprong het plan van de eigenaar van Café van Engelen. Die wil een groot terras op de Visbrug (tegenover Vroom Dreesmann). Op het stadhuis wordt momenteel ge werkt aan een plan dat meer terrassen mogelijk maakt. Enke le marktkramen moeten wor den verplaatst. De plannenmakers willen de komende zomerperiode dat de antiek- en curiosamarkt op de Aalmarkt, tot aan de Waagbrug, wordt gehouden. Op de Aalmarkt kan in de toe komst niet meer worden gepar keerd. Ook verdwijnen er par keerplaatsen op de Botermarkt en de Nieuwe Rijn (tussen Kar- nemelksebrug en Koombeurs- brug). De parkeerplaatsen wor den opgeofferd aan standplaat sen voor kramen en aan terras sen. Op de Aalmarkt is ruimte voor kramen nodig omdat deze van het Stadhuisplein moeten verdwijnen. Dat heeft de maken met een herinrichting van het plein waarvoor onlangs een prijsvraag werd uitgeschreven. Verschillende horeca-onder- leiden» Voor de derde keer hebben de bewo ners van de Maredijk gedemonstreerd tegen het sekshuis in hun buurt. Zaterdagavond postte een groep van ongeveer 35 buurtbe woners enkele uren voor het gewraakte pand op nummer 97. Het aantal deelnemers aan deze actie was aanzienlijk minder dan de vo rige twee keren. Voorzitter van de bewoners organisatie Dirk Los: „We zullen kijken hoe lang we dit volhouden, want tot nu toe werpt het nog niet echt vruchten af." De bewoners hopen met hun acties klanten van het seks huis af te schrikken en het de eigenaar op die manier manier onmogelijk te maken zijn bor deel daar nog langer te handhaven. De Mare dijk vreest dat een goedlopend bordeel in hun buurt aantrekkelijk is voor andere bedrijven en de Maredijkbuurt dan al snel een 'rosse buurt' wordt. Door de geringe belangstelling voor de ac tie - wethouder De la Mar (links op de foto) kwam wel een kijkje nemen - bleef de bewo nersorganisatie zaterdagavond met een grote pan erwtensoep zitten. De snert was bedoeld om postende buurtbewoners op temperatuur te houden. Los: ,,We hadden een hele grote pan, maar veel mensen hoefden niets. De res tanten hebben we naar Centrum Onderdak In de Rembrandtstraat gebracht." FOTO HENK BOUWMAN House-feesten gaan 'underground' na sluiting discotheek leiden erna straatsma Om vier uur 's nachts staat er nog een hele groep wachtenden voor de deur. Voor een laatste dansje in discotheek Hötel de Ville. Ongeduldig bonken ze op de deur met het zilverkleurige bordje: 'correcte kleding ver plicht, boven 21 jaar, alleen le den'. ,,Het zal toch niet waar wezen dat ik er de allerlaatste avond niet in kom. Volgens mij sta ik hier nog als straks de lui ken van de voorpui worden ge haald." Het is zaterdagnacht en in de discotheek schuin tegen over Minerva wordt een af scheidsfeest gehouden. Onder het motto 'party 'till the cops close us down' wordt er tot in' de vroege ochtenduren housemu ziek gedraaid en dansen de be zoekers zich nog één keer flink in heteweet. „Tja, vanaf volgen de week wordt het elke zaterdag dus de hort op, want dan heb heb je zoiets als dit niet meer in Leiden", verzucht een bezoeker aan de rand van de dansvloer. „Jammer hoor." Hij was de afgelopen jaren een regelmatige bezoeker. Niet op vrijdag, want de dj op die avond 'trok hij niet'. „Iets te hef tige housemuziek, daar heb ik snel genoeg van'. Op de zater dagavonden was de muziek iets relaxter. De laatste tijd zag hij het steeds rustiger worden. Wa ren er in de begintijd van Hotel de Ville nog drie bars, na ver loop van tijd bleef er maar een over. „Toch wel wrang voor de eigenaars dat er op de laatste avond zo veel mensen langsko- T rendy jongeren en vogue op de discovloer. Hennakleurig haar. blokhakken en plateauzo len. Strakke dames in nauwslui tende glitterjurkjes, heren met lang haar en kleine brilletjes. De revival van de jaren zestig. In de gang verkoopt een meisje con sumptiebonnen. Nee, ze heeft geen idee hoe lang het feest doorgaat. „Maar het wordt wel heel iaat dénk ik." Een jongen naast haar heeft gehoord dat de disc-jockey tot een uur of tien 's ochtends plaatjes draait. Pigs In de gang naar de toiletten hangen posters die melding maken van op handen zijnde 'underground-parties'. 'Is there life after Hotel de Ville? Yes! Pigs go underground.' Wie geen zin FOTO HENK BOUWMAN Aan het straatbeeld van de Rijnkade in Leiden wordt de komende weken flink gesleu teld. Er komen nieuwe wal- muren, straatklinkers, par keervakken, andere lantaarns en ook enkele bomen. De veranderingen zijn bedoeld om van de Rijnkade in de toekomst een 30-kilometer zone te maken. Daarmee komt de gemeente Leiden te gemoet aan de wens van de buurtbewoners. Momenteel is de gemeente bezig met het vernieuwen van de kademuren. Medio maart begint het werk aan de straat zelf. Aan de kant van de Zijlsingel komt bij de en tree een drempel. Het trottoir langs de huizen verdwijnt grotendeels. Aan de waterzij de worden parkeervakken aangelegd. En nieuwe af- meerringen aan de walmuur maken het mogelijk voor bo ten om aan te leggen. De Rijnkade blijft afgeslo ten voor doorgaand verkeer. Daarom worden de reeds aanwezige paaltjes niet uit het wegdek gehaald. In het voorjaar plant de gemeente zeven esdoorns en vervangt ze de huidige lantaarnpalen door klassieke modellen. Kraakgroep betrekt nieuw pand Een woonhuis aan de Oude Sin gel 184 is het afgelopen week einde gekraakt. Volgens de poli tie gaat het om dezelfde groep van ongeveer vijf a zes personen die eerder de bovenwoning van de Dixons-winkel aan de Haar lemmerstraat kraakte. Volgens de groep zou het pand aan de Oude Singel al een flinke tijd leeg staan. De politie houdt het op twee maanden. De krakers hebben beloofd dat als er bouwplannen voor het pand zijn, ze direct het huis weer ver laten. Bij de Dixons kwam afgelo pen zaterdag voor de tweede maal in korte tijd ontlasting door het plafond naar beneden, afkomstig van het toilet van de krakers. De krakers hebben de 'rommel' zelf opgeruimd, maar Dixons hoopt dat de rechter nu snel een ontruimingsbevel afge eft. Het is onbekend of de groep, nu ze aan de Oude Singel een nieuw pand heeft, van de Haarlemmerstraat is verdwe- leiden erna straatsma D66 denkt dat het ambulance vervoer in de Leidse regio sterk kan worden verbeterd door on der meer op elke auto een ver pleegkundige mee te laten rij den en de uitrustingen van au to's aan te passen waardoor hals- en rugletsel tijdens het vervoer kan worden voorko men. De Leidse fractie leidt dat af uit een onderzoek van twee Leidse geneeskunde-studenten in enkele Amerikaanse steden. De resultaten van dat onder zoek zijn deze week gepubli ceerd in Cicero, een uitgave van het Academisch Ziekenhuis Lei den. D66 vraagt het college van B en W (verantwoordelijk voor de heeft om voor een wekelijkse portie housemuziek naar Am sterdam of Utrecht af te reizen kan dus toch in Leiden blijven. Een nieuwe club is opgericht: The xclusive underground dance salon. De dj's achter deze club gaan vanaf heden underground-fees- ten organiseren in de Leidse re gio, staat op een briefje dat aan de leden van Hotel de Ville is uitgedeeld. Nieuwe leden kun nen zich aanmelden, ontvangen een pasje en krijgen de data en locaties dan per post toege stuurd. 'In principe weet alleen degene die een toegangskaart heeft waar en wanneer het feest plaatsvindt...' Een beetje ge heimzinnig, maar als niet-lid van deze club ben je er snel achter waar die underground- feesten worden gehouden. Kraakpanden zat in Leiden. VAN MAANDAG T/M WOENSDAG ZOLANG DE VOORRAAD STREKT! OVENVERS SPAKENBURGS ROGGEBROOD gesmoord volgens 18e eeuws recept LIEFST 1000 GRAM ELDERS 2J5 DAGVERSE HALFVOLLE VANILLE- YOGHURT LITERPAK ELDERS 1M IN ONZE FOTOSHOP Bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleurenfoto 10 x 15 cm Eerste Hulp Dienst) om de aan bevelingen van hel onderzoek te bestuderen en zonodig maat regelen te treffen. Dc fractie denkt dat er met enkele een voudige en relatief niet dure maatregelen' kostbare tijd te winnen is, 'waardoor mensenle vens te sparen zijn'. In het onderzoek van Ger van Olden en Michael Edwards wordt onder meer gepleit voor de aanschaf van zogenaamde 'backbords'. Deze houten plan ken zouden beter geschikt zijn voor het vervoer van patiënten met rugletsel dan de huidige aluminium schepbrancards. De 'zachte rubberen kragen' die voor patiënten met hals- en wervclletsel worden gebmikt, zouden vervangen moeten wor den door 'stiff neck collars'. Het ambulancepersoneel zou verder-een extra training moe ten krijgen op het gebied van nieuwe technieken voor hart en longreanimatie. D66 lijkt het nuttig deze technieken ook op scholen te onderwijzen. Telefo nisten van alarmcentrales zou den verder, zoals in Amerika het geval is, zo opgeleid moeten worden dat ze via de telefoon eerste hulp kunnen geven. D66 pleitte eerder deze maand al voor een verbetering van de eerste hulpverlening door het promoten van het lan delijke alarmnummer 06- II. Aan andere alarmnummers zou geen bekendheid meer gegeven moeten worden, om verwarring te voorkomen. Tijdens een raadsvergadering vroeg raadslid P. I-angenberg om een onder zoek naar de bekendheid van het landelijke alarmnummer 06-11. T VI.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7