Huambo in handen van Unita-leger Evacuatie Oost-Bosnië voorlopig van de baan Italiaanse president tegen anti-corruptiewetten Buitenland Warm welkom Israëli vermoord bij Gaza Irak verloor 1500 man in Golfoorlog Gevechten gaan door ondanks vredesakkoord Afghanistan Frankrijk geschokt door moord op Jacques Roseau MAANDAG 8 MAART 1993 Noordierse politieman neergeschoten Belfast» In Belfast is vanochtend bij een wegversperring een po litieman neergeschoten. De agent werd in een been geschoten, toen collega's probeerden bij een controlepost een bestelwagen te laten stoppen. Gisteren liepen vier politiemensen in Noord- Ierland verwondingen op toen een autobom explodeerde op het moment dat zij er langs liepen. Voor deze aanslag heeft het Ierse Republikeinse leger (IRA) zich verantwoordelijk gesteld. Zes kilo uranium in Polen onderschept Warschau De Poolse geheime politie heeft eind vorige week in Gdynia, aan de Oostzee, meer dan zes kilo uranium en hoog waardig uraniummonoxide in beslaggenomen en zes mensen op verdenking van smokkel gearresteerd. 'Tientallen bases in VS dicht' De Amerikaanse regering is van plan in het kader van de aangekondigde defensiebezuinigingen in de VS tientallen r litaire bases en legerinstallaties te sluiten. De operatie kost waar schijnlijk duizenden werknemers (militair en civiel) hun baan. Dat meldde de The New York Times gisteren. Letland introduceert eigen munt riga» Letland heeft eind vorige week de lat als ëigen munteen heid geïntroduceerd ter vervanging van de Letse roebel. Om te beginnen zijn alleen biljetten van vijf lat beschikbaar, maar te zijner tijd zullen andere coupures volgen. Een lat is ongeveer 200 Letse roebels waard. Een dollar wordt verhandeld tegen 155 Let se roebels. Seoul: Amnestie voor 40.000 gevangenen seoul» De nieuwe Zuidkoreaanse president Kim Young-sam 'heeft zaterdag zo'n 40.000 gevangenen amnestie verleend. Vol gens de media zijn ongeveer 1.600 gevangenen meest gewone criminelen vrijgelaten en hebben tienduizenden anderen strafvermindering gekregen. Een derde categorie krijgt herstel van de burgerrechten. Hoeehst dicht na nieuwe vervuiling frankfurt» Na een nieuw ongeluk heeft het Duitse chemiecon cern Hoeehst gisteren een fabriek in Frankfurt gedeeltelijk geslo ten. Het concern kreeg dit weekeinde te maken met een hele reeks storingen. Gistermorgen ontsnapte een uur lang een blau we kleurstof. Twee weken geleden ontsnapte een chemische stof die later kankerverwekkend bleek. Deense steun 'Maastricht' tanende kopenhagen In Denemarken is de steun voor het verdrag van Maastricht verder gedaald. Dat blijkt uit een gisteren door het dagblad Berlingske Tidende gepubliceerde peiling. Precies 50 procent van de ondervraagden stemmen nog in met ratificatie. Op 7 februari en 1 maart was dat nog respectievelijk 54 en 52 procent. Bestandsakkoord in Rwanda dar es salaam De regering en de opstandelingen in het Oostafri- kaanse Rwanda zijn het gisteren in buurland Tanzania eens ge worden over een staakt-het-vuren, dat morgen moet ingaan. Beide partijen zetten op 15 maart in Arusha (Tanzania) hun vre desoverleg voort. Lufthansa steeds dieper in het rood berlijn» Ondanks recordomzetten en van de vliegtuigen komt de Duitse luchtvaartmaatschappij Luft hansa stees dieper in de rode cijfers te zitten. De oorzaak daar van ligt in de prijzenslag in de luchtvaart, aldus bestuurslid Adrian von Dörnberg. Over 1992 noteerde Lufthansa een verlies van ruim 1,5 miljard gulden. JeruzalemRtr-afpmaatregel konden tienduizen den Palestijnen uit de Gaza niet naar hun werk in Israël. Het Israëlische leger onder zoekt geruchten dat een verte genwoordigster van de VN-or- ganisatie Unrwa vorige week lijdzaam heeft toegekeken hoe een woedende menigte in de Gazastrook een Israëlische au tomobilist stenigde en later doodschoot. Volgens de Unrwa- woordvoerder, de Nederlander Rolf van Uijen, berusten de Is raëlische beschuldigingen op niets meer dan geruchten. Enkele uren nadat vanmorgen de Gazastrook weer was 'ge opend' is een Israëli doodgesto ken. Dat heeft de Israëlische le- gerradio gemeld. Het slachtoffer werd dood aangetroffen nabij een joodse nederzetting. De autoriteiten hadden juist afgelopen nacht de afsluiting van de Gazastrook opgeheven, waartoe een week eerder was besloten nadat een inwoner van de Gaza in Tel Aviv twee Israë li's had vermoord. Door de Bosnische Serviërs geven geen toestemming TUZLA-WASHINGTON AP-DPA-AFP-Rtr De evacuatie van vluchtelingen uit oost-Bosnië, onder wie zich veel levensgevaarlijk gewonden bevinden, zal waarschijnlijk nog weken op zich laten wachten. De bevelhebber van de VN-vre- desmacht in Bosnië, generaal Philippe Morillon, is er niet in geslaagd van de Servische strijdmacht toestemming voor evacuatie te krijgen. De Servische bevelhebbers verbinden volgens Morillon aan de evacuatie de eis de situatie van Serviërs in de moslim-ge bieden in ogenschouw te mo gen nemen. Daarnaast willen zij de garantie dat ook de Serviërs mogen vertrekken. De door Cyrus Vance (na mens de VN) en David Owen (namens de EG) voorgezeten vredesbesprekingen in New York werden zaterdagavond op geschort. De Kroatische leider Mate Boban, de Servische leider Radovan Karadzic en de Bosni sche president Alija Izetbegovic hebben toegezegd het overleg de komende week voort te zet ten. Karadzic dreigde eerder de onderhandelingen te verlaten als er nieuwe sancties tegen Servië worden aangekondigd. De onderhandelaars proberen Izetbegovic ervan te overtuigen dat de opdeling van Bosnië vol gens etnische lijnen de enige kans biedt op een vredesak koord. De VN en Navo zouden dan een troepenmacht van meer dan 50.000 militairen moeten leveren. VN-secretaris- generaal Boutros Ghali heeft gisteren nog eens gezegd dat de VN-lidstaten bereid moeten zijn grondtroepen naar Bosnië te sturen als de Bosnische Serviërs blijven weigeren zich uit ver overd gebied terug te trekken. Hij zei dit in een talkshow van de Amerikaanse televisiezender ABC. Afgelopen nacht hebben Ameri kaanse transportvliegtuigen voor de achtste keer hulpgoede ren afgeworpen boven het oos ten van Bosnië. Opnieuw was Srebrenica het doel. In deze stad zijn 2000 zieken en gewon den. Honderden lijden aan on dervoeding, longontsteking en andere ziekten. Crisis dreigt in Zwitserland De fractie Zwitserse sociaal-de mocraten beslist vandaag of Christina Brunner opnieuw kandidaat wordt gesteld voor een zetel in de zeven leden tel lende regering. Vorige week woensdag kreeg Brunner in het parlement niet genoeg stem men. Als de fractie vasthoudt aan de kandidaat dreigt een cri sis in Zwitserland omdat de so ciaal-democraten dan uit de co alitieregeringstappen. In de plaats van de als liberaal bekend staande Brunner koos het parlement haar partijgenoot Matthey. Die heeft zijn verkie zing echter niet aangenomen om het standpunt van zijn partij af te wachten. De burgerlijke partijen hebben er bij de soci aal-democraten op aangedron gen met twee vrouwelijke kan didaten te komen, dan wel Mat they toestemming te geven mi nister te worden. Verzetsbeweging wil praten over vrede De Angolese verzetsbeweging Unita heeft na twee maan- den van bloedige gevechten de op een na belangrijkste stad van het land, Huambo, veroverd op het regeringsle ger. Unita meldde dat in de nacht van zaterdag op zon dag en gisteravond heeft de Angolese regering het nieuws bevestigd. Intussen heeft Unita zich bereid verklaard weer over vrede in Angola te gaan praten. LUANDA Rtr-DPA Huambo is het bolwerk Ovimbundu-stam, Unita-leider Savimbi behoort. Deze etnische groep maakt meer dan de helft uit van de 10,5 miljoen Angolezen. Volgens waarnemers is de verovering van Huambo een belangrijke oppepper voor de verzetsbeweging. Unita hervatte afgelopen najaar de burgeroor log, omdat Savimbi zijn neder laag bij de presidentsverkiezin gen van september weigerde te erkennen. Het regeringsgamizoen in Huambo was al verscheidene weken afgesneden van de rest van het leger en door Unita- troepen teruggedrongen naar een klein gebied rond net paleis van de provinciale gouverneur. Volgens Unita zijn bij de ver overing van Huambo 5.000 krijgsgevangenen gemaakt, on der wie hoge legerofficieren. Verder heeft het verzet veel wa pens buitgemaakt. Tijdens de Golfoorlog zijn twee jaar geleden 1.500 Iraakse mili tairen gesneuveld. Tot die con clusie komt de Amerikaanse de fensiespecialist John Heidenrich in het blad Foreign Policy. Heidenrich baseert zijn gege vens op gesprekken'met Iraakse krijgsgevangenen, het betrekke lijk geringe aantal dode Iraakse soldaten dat werd gevonden (577) en het feit dat van de 69.000 Iraakse krijgsgevangenen maar een fractie gewond was. Het Pentagon verklaarde niet onmiddellijk behoefte te heb ben om Heidenrichs cijfers te onderschrijven, „maar daar wel mee te kunnen leven". In de eerste cijfers na de oorlog in mei 1991 werd gesproken over meer dan 100.000 gesneuvelde Iraki's. De Afghaanse verzetsleiders, met de nieuwe premier Gulbuddin Hekmatyar (links) en president Burhanuddin Rabbani (midden) op de voorgrond in gebed na het afsluiten van een vredesakkoord. Achter de Afghanen de bemiddelaars, onder wie in het midden de Pakistaanse premier Nawaz Sharif. foto afp De Afghaanse hoofdstad Kabul is gisteren opnieuw opgeschrikt door hevige beschietingen met artillerie, kort nadat de leiders van de belangrijkste rivaliseren de facties in de Pakistaanse hoofdstad een vredesakkoord hadden getekend. Bij de be schietingen raakten achttien mensen gewond. Het vredesakkoord voorziet in een machtsdeling en moet een eind maken aan twaalf maan den bloedige strijd die Kabul verwoest heeft en waarbij dui zenden doden zijn gevallen. Volgens het akkoord blijft presi dent Burhanuddin Rabbani, de leider van de Jamiat-i-Islami, nog anderhalf jaar staatshoofd. Verder benoemt het zijn be langrijkste tegenstrever, de lei der van de Hezb-i-Islami (de is lamitische partij) Gulbuddin Hekmatyar, tot premier. Het ministerie van defensie wordt afgeschaft en vervangen door een defensieraad, waarin meer partijen vertegenwoordigd zijn. De huidige minister van defensie en trouwe bondgenoot van president Rabbani, Ahmed Shah Massoud, wordt niet de voorzitter van deze defensie raad. De rol van Massoud in de nieuwe Afghaanse leiding is nog niet precies omschreven. Gisterochtend waren het de troepen van Massoud die in Ka- boul nog slag leverden met de Hezb-i-Islami, die de artillerie beschietingen zou zijn begon- Tijdens de besprekingen had Hekmatyar zich er fel tegen ver zet dat de organisatie van Rab bani zowel het presidentschap zou bekleden als het ministerie van defensie zou leiden. Naar verluidt is Rabbani met tegen zin voor deze eis gezwicht na dat de andere deelnemers aan de onderhandelingen zich te leurgesteld getoond hadden, omdat de besprekingen op het punt stonden te mislukken. Het akkoord bepaalt verder dat de rivaliserende facties hun best doen om voorgoed een eind te maken aan de gevech ten die het land in bloed ge dompeld hebben sinds april 1992, toen het pro-communisti sche bewind van president Na- jibullah in Kabul ten val ge bracht werd door de toen nog verenigde islamistische opposi tie. Bij deze botsingen, die zich vooral afspeelden in de buiten wijken van de hoofdstad, zijn duizenden doden gevallen. Ook kwamen de facties over een dat ze hun krijgsgevange nen vrijlaten en alle wegen her openen die gesloten waren als gevolg van de gevechten. rome eelco v CORRESPONDENT De Italiaanse president Scalfaro heeft geweigerd het besluit van de regering om corrupte politici met slechts een geldboete te bestraffen, te tekenen. Volgens de president kan deze kwestie niet via een decreet worden geregeld, maar moet een wetsvoorstel bij het parlement worden Ingediend. Milieu minister Ripa de Meana heeft gezegd te zullen aftreden uit protest tegen de kabinetsmaatregelen. De regering-Amato presenteerde zater dag drie wetsvoorstellen en vier decre ten, die de 'politieke oplossing' moeten vormen voor het corruptieprobleem. De maatregelen hebben geleid tot een storm van protest van alle oppositiepar tijen, de pers en de publieke opinie. Zij zijn unaniem van oordeel dat de politie ke klasse zichzelf amnestie wil verlenen en de rechterlijke macht een belangrijk deel van haar bevoegdheid voor onder zoek naar politieke corruptie wil ontne men. In heel Italië groeit de behoefte om defi nitief afscheid te nemen van een poli tiek systeem dat door smeergeld werd geolied. Iedereen is het erover eens dat er snel maatregelen nodig zijn, omdat de golf van arrestaties een verlammend effect heeft op de politiek, de economie en de rechtsspraak. De regering heeft daarom verder een groot aantal maatregelen genomen dat betrekking heeft op de financiering van de politiek en de juridische procedures voor hen die zich schuldig maken aan corruptie. Het protest richt zich vooral op het decreet dat overtreding van de Wet op de financiering van de politieke partijen uit het Wetboek van Strafrecht moet halen. De maatregel heeft effect op zowel het heden als het verleden en zal de rechters die de corruptieschanda len hebben blootgelegd, in een klap een deel van hun bevoegdheden ontnemen. De wet die de regering wil vervangen, stamt uit 1974 en werd destijds inge voerd na het het uitbreken van een groot corruptieschandaal. Overtreders kunnen een gevangenisstraf krijgen van 6 maanden tot 4 jaar. Deze straffen zou den in de visie van de regering moeten worden vervangen door administratieve sancties. Een politicus die schuldig is bevonden, zou een boete krijgen die drie keer het bedrag is dat hij of zij op il legale wijze ontving. Ook zouden over treders politici èn ondernemers vijf jaar lang geen 'vertegenwoordigen de functies' mogen hebben in het open baar bestuur, de overheidsbedrijven en het particulier bedrijfsleven. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de poli tici in staat zullen zijn alle miljoenen te rug te geven. Ze zullen, zoals het decreet ook voorschrijft, terug moeten vallen op de partij, maar alle Italiaanse partijen verkeren in chronische geldnood. Het verbod op het uitoefenen van 'vertegen woordigende functies', zal niet leiden tot een grote schoonmaak in de politiek. De maatregel geldt namelijk alleen voor functies op uitvoerend niveau en dus blijven het nationale parlement en de vergelijkbare organen op regionaal, pro vinciaal en lokaal niveau buiten schot. De meeste politici tot nu toe zijn be schuldigd van overtreding van de Wet op de partijfinanciering en daarom wordt het door de president te blokke ren decreet gezien als een reddingboei voor de huidige politieke klasse. Heling en het aannemen van smeergeld (wat bijvoorbeeld de socialistische leider Craxi ten laste is gelegd) zal, zoals vroe ger, strafbaar blijven. De kans is echter groot dat het onderscheid nog vager wordt dan het nu al is: een corrupte po liticus zal zeggen dat hij voor de partij heeft gestolen en het zal moeilijk zijn om het tegendeel te bewijzen. PARUS HANS GERTSEN Woordvoerder van 'pieds noirs kaliber getroffen in het hoofd cn in de nek. Zijn perschef Nicole Mariello, die naast hem in de auto zat, raakte licht gewond. Volgens de politie is de aanslag uitgevoerd door professionals. De aanslag vond plaats aan de vooravond van de nationale conventie van Recours in Mont- pellier. Die is tot nader order verdaagd. Volgens diverse leiders van Rccours voelde Jacques Roseau zich al geruime tijd bedreigd. Een extreem rechtse wraakactie lijkt niet uitgesloten. Op het ex treem-rechtse Front National na heeft de hele Franse politie ke klasse heeft de afgelopen da gen het werk van Roseau ge roemd. correspondent In Frankrijk is het afgelopen weekeinde met ontzetting gere ageerd op de moord op Jacqudfc Roseau. De 52-jarige Roseau ge noot landelijke bekendheid als woordvoerder van de vereni ging Recours (Toevlucht), de be langenorganisatie van de ruim anderhalf miljoen Franse kolo nisten ('pieds noirs') die in 1962 halsoverkop Algerije moesten verlaten. Jacques Roseau werd vrijdag avond op een parkeerplaats in het Zuidfranse Montpellier ach ter hel stuur van zijn auto doodgeschoten. Hij werd door meerdere kogels van een zwaar Kort na haar succes in Huam bo liet Unita weten in Genève over vrede te willen praten met de regering. Unita heeft daar voor deze week in gedachten. Oorspronkelijk waren vredesge- sprekken onder toezicht van de Verenigde Naties gepland in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba, maar toen puntje bij paaltje kwam bleef de Unita-de- legatie weg. Een Nederlandse adjudant van de marechaussee, die in VN-verband in de Angolese ex clave Cabinda van Angola gescheiden door Zaïre was gelegerd, is vrijdag gewond ge raakt na een aanval van onbe kenden op de loods waarin hij zich bevond. In een reactie heb ben de VN volgens een zegsman besloten hun waarnemers uit Cabinda terug te trekken. De gewonde Nederlander is vol gens het Haag& ministerie van defensie een 50-jarige man uit Vaals. Naar omstandigheden maakt hij het volgens Defensie goed. Veel animo vredesgesprek Zuid-Afrika johannesburg p. van nuusenburg correspondent Vrijwel alle Zuidafrikaanse partijen willen de onderhande lingen over een nieuw politiek bestel op 5 april hervatten. Dat is het belangrijkste resultaat van de 'voorbereidende confe rentie', die vrijdag cn zaterdag is gehouden in het World Tra- de Centre bij Johannesburg. De conferentie markeerde de nieuwe start van het vredes proces in Zuid-Afrika. De on derhandelingen over een de mocratische toekomst waren in mei vorig jaar vastgelopen. Liefst 26 partijen namen deel aan het overleg. Daaronder waren de extreem-rechtse blanke Konservatieve Partij (KP) en het ultra-radicale zwarte Pan Africanist Congress (PAC), die onderhandelingen tot nog toe hadden afgewezen. Het PAC steunde alle beslui ten; de KP was gereserveerder, maar liep niet weg. Hoewel de conferentie we gens voortdurend geharrewar over procedures er niet in slaagde haar uit twee punten de stand van zaken In de onderhandelingen en het vast stellen van een exacte daturri voor de hervatting van deze onderhandelingen bestaan de agenda af te werken, noem den de leiders van de belang rijkste partijen de bijeenkomst een succes. In de komende we ken zal via bilaterale bespre kingen worden geprobeerd de laatste plooien glad te strijken. De conferentie werd over schaduwd door een nieuw bloedbad in Natal. Tion men sen waren vrijdag om het leven gekomen toen bun busje onder vuur werd genomen. Dinsdag waren In dezelfde streek zes kinderen vermoord. Volgens de politie waren de aanslagen bedoeld om de bijeenkomst in het WTC te laten mislukken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5