Alarm over dioxine I 'Kans op ecotax groeit' Binnenland Bouwbonden willen geld voor reparatie WAO Kusje voor Claus Spaanse bisschoppen hekelen euthanasie Veiligheidscontrole DAF: Personeelsbestand weg Servische vrouwen verstoren demonstratie Geen inzage in dossiers BVD door procedure-fout 'Apart inzamelen GFT-afval kan nooit duurder uitpakken' MAANDAG 8 MAART 1993 CPD Gemeenschappelijke I Waakhond dood na verijdelen overval Rotterdam Een waakhond die zaterdagnacht een overval op het café van zijn baasje verijdelde, heeft de waakzaamheid met de dood moeten bekopen. Twee overvallers drongen gewapend het café binnen waar op dat moment slechts enkele bezoekers wa ren en eisten geld. De hond, een boxer, wachtte niet af en ging meteen over tot de aanval. Hij slaagde er in om een overvaller in zijn hand te bijten maar werd neergeschoten door de ander. De overvallers zijn zonder buit vertrokken. 'Leg Wiegel spreekverbod op' Leeuwarden De Friese commissaris van de koningin Hans Wie gel moet een spreekverbod krijgen voor de landelijke vergade ring van het oudstrijderslegioen (OSL) op 13 maart in Den Haag. Dat vinden het 'Frysc Antifassisme Komitee (FAFK)' en de sta tenfractie van Groen Links. Volgens hen houdt het OSL er „racis tische denkbeelden" op na. De OSL is geen club waarmee de provincie Friesland moet worden geassocieerd, vinden FAFK en Groen Links dan ook. Wiegel heeft al aangekondigd dat hij toch zal spreken. Schip betrapt bij lozen van olie vlissingen De politie van Vlissingen heeft gisteren het Cyprische schip 'Seabulk' in de monding van de Westerschelde bij Vlissin gen betrapt toen het olie loosde. De Seabulk had een oliespoor van vijfhonderd meter lengte. Toen de politie arriveerde, was personeel van de bulkcarrier juist bezig het met ijzererts en hy- drauliekolie vervuilde hoofddek te spoelen met water. De olie was ?an dek gekomen tijdens reparatiewerk aan een hydrauli sche leiding. De officier van justitie in Middelburg heeft de Griekse kapitein een schikkingsvoorstel gedaan van vijftienhon derd gulden. AMERSFOORT De werkgevers in de bouw moe ten voor de helft meebetalen aan de reparatie van de WAO, zo heeft de bondsraad van de Bouw- en Houtbond FNV zater dag besloten. Morgen hervatten bonden en werkgevers de CAO- besprekingen, die bijna twee weken geleden werden opge schort voor nadere studie naar de mogelijkheden om het WAO- gat te dichten. Het Sociaal Fonds Bouwnij verheid becijferde onlangs dat de reparatie zo'n 165 miljoen gulden kost, 1,65 procent van de totale loonsom. Omdat werknemers op en rond het mi nimumloon bij arbeidsonge schiktheid uiteindelijk toch uit komen op zeventig procent van het laatstverdiende (minimum- )loon, vindt de bond het niet te recht hen te laten meebetalen. Daarmee stijgt voor de overige werknemers de premie echter naar 3,7 procent. Daarvan moeten werkgevers eindhoven anp Vrachtwagenproducent DAF in Eindhoven verkeêrt in de pro blemen na een veiligheidscon trole afgelopen donderdag door externe deskundigen. Na de computercontrole was een deel van het huidige en het vroegere personeelsbestand verdwenen. Dat heeft een woordvoerder van DAF gisteravond gezegd. Hij ontkent dat het incident heeft geleid tot een ernstige ver trouwenscrisis tussen hoofddi recteur C. Baan en de topmana gers van het bedrijf. Meteen na dat duidelijk werd dat mogelijk schade was aangericht in de computer heeft Baan de contro leurs van het fabriekscomplex laten verwijderen. DAF onder zoekt nu hoe groot de schade precies is en beraadt zich over eventuele verdere stappen. De beveiliging van gegevens in de DAF-computer wordt re gelmatig gecontroleerd. De con troles worden uitgevoerd buiten verantwoordelijkheid van de ei gen bewakingsdienst van DAF. en werknemers elk de helft voor hun rekening nemen, vindt de bond. De werkgeversorganisatie AVBB wil alleen over reparatie praten als de loonkostenstijging dn totaal beperkt blijft tot 2,5 procent. Voor loonsverhoging resteert dus vrijwel geen ruimte meer als de bondsplannen Vice-premier Kok heeft zater dag in de Haagsche Courant ge zegd dat hij niet gelukkig is met de uitspraak van premier Lub bers dat werkgevers desnoods stakingen moeten riskeren als ze moeten meebetalen aan de WAO-reparatie. Stakingen zijn soms nodig, maar als het enigszins kan, moet je ze voor komen, stelt de vice-premier en oud-FNV-voorzitter. ,,Ik zeg: ga in geval van twijfel tóch nog eens met elkaar praten. Zodat het allerslechtste voor iedereen, een staking, kan worden voor komen", aldus Kok. Precies een week eerder liet Kok overigens nog weten achter Lubbers te Amsterdam De 3-jarige Karei Dolman geeft prins Claus een kusje na de overhandiging van het jubileumpakket ter gelegen heid van het 70-jarig bestaan van de vereniging De Hollandse Molen. De vereniging gaf zater dag een feestje in de RAI. Karei is de zoon van de molenaar van De Windotter in Usselstein. Ook zijn opa was daar al molenaar. FOTO ANP RUUD HOFF 'Ongeboren kind krijgt honderd keer te veeI binnen De dioxinenorm in Nederland is veel te soepel. Vooral bij ongeboren kinderen kan deze uiterst giftige stof schade aanrichten, omdat ze verstorend kan werken op de her- senonwikkeling. Pasgeborenen krijgen via borstvoeding ook veel dioxine binnen. De concentratie van deze stof in moedermelk is volgens de VN-wereldgezondheidsorgani- satie (WHO) in Nederland het op een na hoogste ter we reld. den haag gpd Dat schrijven veertig milieu- en gezondheidsorganisaties aan de kamercommissie voor volksge zondheid ter gelegenheid van internationale vrouwendag. Ze hopen daarmee een nieuw de bat op gang te brengen over de ze stof, die bekend staat als de giftigste ter wereld. PvdA-kamerlid en kamer commissievoorzitter Netelen bos zei vandaag bij de ont vangst van de brief dat „nieuwe afspraken moeten worden ge maakt over aanvaardbare nor men voor dioxine". CDA-Euro- parlementariër Oomen vindt dat er een nieuw onderzoek moet komen naar het dioxine gehalte in moedermelk. ,.Als blijkt dat de resultaten van dat onderzoek net zo slecht zijn als nu wordt aangegeven, moet een harder beleid worden gevoerd in Nederland, zonder te wach ten op Europese regelgeving." De Amsterdamse kinderarts Koppe, hoofd van de afdeling neonatologie (leer van de ziek ten van het pasgeboren kind) van het AMC, noemt de situatie „buitengewoon ernstig". Zij on derzocht pasgeborenen eq kwam tot de conclusie dat dioxine de werking van de schildklier bij baby's beïnvloedt. Op latere leeftijd kan daardoor kanker ontstaan, terwijl ook de vruchtbaarheid afneemt. Ook vóór de geboorte doet dioxine zijn vernietigende werk al. Ook dan beïnvloedt het de werking van de schildklier, die via hormoonafscheiding dan een belangrijke rol speelt bij de hersenontwikkeling. Dioxine ontstaat vooral door vuilverbranding. De dioxine slaat neer op het land en komt uiteindelijk via het eten van vlees, vis en zuivelprodukten te recht in het lichaamsvet en in moedermelk. Tot verbazing van de briefschrijvers is de dioxine- norm in 1991 versoepeld in plaats van aangescherpt. „Ik denk dat men toen uitsluitend heeft gedacht aan de opname capaciteit van een gezonde vol wassen man. Voor hem zou dit wel kunnen, maar niet voor een vrouw in verwachting, De con centratie die de baby binnen krijgt, is honderd keer hoger dan de gestelde norm", aldus Koppe. madrid ruud de v correspondent Na het Vaticaan hebben giste ren ook de Spaanse bisschop pen de Nederlandse euthana siepraktijk gehekeld. Ook zij trekken in een document over euthanasie vergelijkingen met de praktijken in nazi-Duitsland. De jurist Blanco stelt dat „in de Hitler-jaren euthanasie werd toegepast op basis van het idee dat het ging om mensen wier leven geen enkel nut meer had (zoals zwakzinnigen, red.). Hoe wel in Nederland hele andere argumenten spelen, dreigt de nieuwe euthanasiewetgeving daar op hetzelfde neer te ko- Het Spaanse dagblad El Pais publiceerde gisteren als tegen wicht een artikel van minister van justitie Hirsch Ballin. Vol gens hem wordt in het buiten land een onjuist beeld ge schetst. „Ikzelf, als christen-de mocratisch minister beschouw deze wet als positief en even wichtig. Wij hebben een wet opgesteld die het mogelijk maakt om op uiterst verant woorde wijze om te gaan met kwesties over dood en leven." Tijdens de fatale controle heb ben de externe deskundigen de hoofdcomputer even stilgelegd, kennelijk om te bewijzen dat de beveiliging niet toereikend was. Vlak daarna was een deel van het personeelsbestand gewist. Bewindvoerder mr. F. Meeter van DAF blijft op de vlakte over wat er precies is gebeurd. Be stuurder G. van Os van de Unie BLHP heeft samen met voorzit ter P. van der Krabben van de tijdelijke ondernemingsraad vrijdag nog een gesprek gehad rtiet directeur Baan. „Dat was een verwarrend gesprek. Baan had het over mensen die van het terrein waren verwijderd. Ik begrijp nu waar hij het over had." Toen Van Os vroeg om een lijst met namen van ontslagen werknemers kreeg hij die niet. „Daar deed men nogal geheim zinnig over. De lijst werd niet vrijgegeven in het belang van de onderneming. Maar ik begrijp nu dat die lijst er kennelijk niet 'Kabinet gaat te weinig uit van het gezin' Bisschop Bomers van Haar lem heeft zaterdag het ge zinsbeleid van het kabinet- Lubbers gekritiseerd. De Ne derlandse regering voert geen duidelijk beleid ter ver sterking van het gezin, dat van cruciaal belang is voor een goede opvoeding van de jeugd. Bomers zei dat in Amersfoort tijdens een con ferentie van vier behoudende vredesorganisaties. Bomers vindt het „heel be grijpelijk" dat minister Hirsch Ballin van justitie de kerken enige tijd geleden heeft opgeroepen mee te vyerken aan de versterking van het moreel besef in Ne derland. Maar de minister vergat erbij te zeggen dat het gezin en het onderwijs daar bij van wezenlijk belang zijn. Als de Nederlandse overheid niet achter het gezin gaat staan, zal het heel moeilijk worden onze jeugd tot goede morele opvattingen en ge dragingen op te voeden, al dus de bisschop. Bomers hield Hirsch Ballin en zijn collega-ministers het voorbeeld voor van de Britse premier Major, die naar aan leiding van de moord op de tweejarige peuter in Liver pool heeft gezegd de gods dienstige opvoeding te willen stimuleren. Zonder een ge zond moreel besef zullen vol gens Bomers maatregelen als vergroting van het aantal po- litie-agenten niets uithalen. EG-topman positief na plan energiebelasting in VS amsterdam anp De kans op een ecotax is toegenomen. De recente voorstellen van de Amerikaanse president Clinton voor een energiebelasting in de Verenigde Staten bieden een opening, zeker nu ook Japan bereid lijkt stappen te ondernemen. Dat zei EG-deskun- dige J. Delbeke zaterdag op een conferentie van de PvdA over een Europese ecotax. De ecotax is een heffing op energie om het ge bruik daarvan te remmen en de uitstoot van schadelijke stoffen te verminderen. De opbrengst zou moeten worden gebruikt om lasten te ver minderen en werkgelegenheid te bevorderen. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, heeft zich vorig jaar uitgesproken voor een ecotax, maar alleen als alle 24 leden van de OESO, de club van geïndustriali seerde landen, dat doen. PvdA-minister Kok van Financiën heeft onlangs tijdens overleg met EG-collega's gezegd dat voor zitter Denemarken „terecht probeert besluitvor ming over invoering dit halljaar af te ronden". Kok wil de heffing zo breed mogelijk maar vindt tegelijkertijd „dat niet de traagste in de wereld het tempo moet bepalen". Nu zowel de Verenigde Staten als Japan enige ruimte lijken te bieden, is het volgens Delbeke belangrijk een keuze te maken. We moeten niet de fout maken door nu te zeggen dat een ecotax wereldwijd moet worden ingevoerd. We kunnen niet wachten op landen als India en China, aldus Delbeke. Directeur Zalm van het Centraal Plan Bureau verwacht alleen iets van een heffing als die we reldwijd wordt ingevoerd. Gebeurt dat niet, dan zullen energievretende industrieën zich gewoon in een ander land vestigen. Komt er wel wereld wijde invoering, dan zal een verschuiving naar een minder energie-intensieve produktie plaats vinden. PvdA-kamerlid Vermeend ziet meer in „positie ve prikkels", zoals het lage BTW-tarief voor milieuvriendelijke produkten. Wanneer eind dit jaar opnieuw in de EG wordt overlegd over de BTW, zou Nederland deze mogelijkheid moeten inbrengen. se Zaken. Door het verzuim van de advocaat heeft de Raad van State hun verzoek niet-ontvan- kelijk verklaard. Het is voor de 118 onmogelijk om 'bij gelijk blijvende omstandigheden' op nieuw een verzoek in te dienen. Inmiddels heeft het VW-be- stuur besloten de samenwer king met Pen ondanks de fout wel voort te zetten. Door de in gewikkeldheid van de materie is de overgang naar een ander kantoor vrijwel onmogelijk. In totaal vertegenwoordigt Pen de ruim vierhonderd leden van de VW op dit moment in meer dan duizend procedures. Bin nenlandse Zaken is van plan per 1 januari 1994 te beginnen met de vernietiging van een groot aantal volgens de BVD overbo dig geworden dossiers. Het VW-bestuur en Pen pro beren nu de schade te repare ren. Een van de mogelijkheden daartoe is een journalist inzage in de 118 BVD-dossiers te laten vragen. Journalisten hebben op grond van de Wet op de Open baarheid van Bestuur volgens het VW-bestuur de beste kans om de BVD-dossiers in te zien De vw Heeft inmiddels een journalist voor deze procedure benaderd. De naam van de be trokkene wordt niet vrijgeven. Door een procedure-fout heb ben 118 leden van de Vereni ging Voorkom Vernietiging (VW) hun mogelijke recht ver speeld om de dossiers in te zien die de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) over hen heeft aangelegd. Hun advocaat Pen heeft verzuimd tijdig 150 gulden griffie-rechten aan de Raad van State te betalen. De 118 VW-leden (individu en en organisaties) vroegen op 6 april 1992 bij het ministerie van binnenlandse zaken onder meer of zij hun BVD-dossier mochten inzien. Omdat het mi nisterie niet op de verzoeken re ageerde, gingen zij op 11 juni 1992 bij de Raad van State in beroep tegen het uitblijven van een antwoord van Binnenland- Ministerie van VROM: den haag gpd Burgers en gemeentebesturen worden niet op hoge kosten gejaagd door de aparte inzameling van groente-, fruit- en tuinafval (GFT-afval). Ge meenten kunnen dan ook geen ontheffing krijgen van de plicht het GFT-afval vanaf 1 januari 1994 apart op te halen. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van VROM gisteren meege deeld. Het Afvaloverlegorgaan stelde het afgelopen weekeinde dat alle gemeenten ontheffing moeten krijgen als de aparte inzameling van het afval te duur wordt. Rotterdam heeft berekend dat de aparte inzameling jaarlijks negen miljoen gulden gaat kosten, waardoor het reinigingsrecht met dertig gulden per huishonden omhoog moet. De verantwoordelijke wethouder vindt dat te duur en wil om die reden niet meedoen. Het Afval overlegorgaan zit inmiddels op dezelfde lijn. VROM houdt echter vast aan de aparte inza- melplicht vanaf volgend jaar. Uitzonderingen worden alleen gemaakt voor oude stadswijken waar door ruimtegebrek niet apart kan worden ingezameld. „Aparte inzameling kan nooit duurder uitpak ken", meent een woordvoerder van VROM. „De verwerking van GFT-afval tot compost is veel goedkoper dan het storten of verbranden van vuil. En de tarieven voor storting en verbranding blijven de komende jaren stijgen." Met de mogelijkheid dat het GFT-afval, bij ge brek aan voldoende verwerkingsmogelijkheden zoals compostfabrieken, alsnog moet worden ge stort of verbrand, houdt VROM geen rekening. „Minister Alders van VROM heeft geen enkele aanwijzing dat er straks te weinig fabrieken zijn om het GFT-afval in te verwerken", aldus de woordvoerder. Alders ontvangt aanstaande woensdag een voortgangsrapportage over de gescheiden inza meling van afval voor de composthoop. De helft van al het vuil wordt nu al gecomposteerd. Aan de demonstratie namen enkele duizenden amsterdam anp Servische vrouwen hebben zaterdag voor grote onrust en verontwaardiging gezorgd tijdens een demonstratie die onder het motto 'Vrouwenrechten-Mensenrechten; stop geweld tegen vrouwen' in Amsterdam werd gehouden. Het seksueel geweld tegen vrouwen in het voormalige Joegoslavië gold als hobfdthema, maar werd overschaduwd door de spanningen veroorzaakt door span doeken met teksten als 'Holland rapes Ser bia' (Nederland verkracht Servië). De span doeken werden gedragen door Servische vrouwen die waren afgereisd uit Duitsland. De organisatie riep de mensen met natio nalistische leuzen op te vertrekken en dis tantieerde zich van de teksten. Honderden Nederlandse vrouwen haak ten halverwege de tocht tussen de Dam en het Museumplein af, toen zij zich realiseer den onder welke spandoeken zij liepen. De politie moest eraan te pas komen om de ontstane spanning te sussen. Volgens de politie ging het om nationalistische span doeken en zijn geen racistische teksten ge signaleerd. „Deze zouden in beslag zijn ge nomen", aldus een woordvoerder. Tijdens de bijeenkomst op het Museum plein gingen veel stemmen op om het spre- ARTHUR BASTIAANSE kersgedeelte van de demonstratie af te las ten. Minister d'Ancona van WVC koos er echter voor toch haar stem te laten horen en stak vooral de Bosnische vrouwen een hart onder de riem. „Onze gedachten gaan uit naar alle vrouwen in ex-Joegoslavië, en met name de Bosnische vrouwen aldus de minister. De demonstratie, georganiseerd door het Landelijk Samenwerkingsverband Interna tionale Vrouwendag 1993, trok bezoeksters uit vele landen. Betoogd werd voor onder meer „het naleven van de mensenrechten voor vrouwen" en „het erkennen van ver krachting als asielgrond". Beroerde rijstijl verraadt autodief rotterdam gpd Een auto stelen is één ding, maar er vervolgens goed mee wegrijden als je nog geen rijbe wijs hebt, is een tweede. Dat ondervond een 16-jarige auto dief uit Rotterdam het afgelo pen weekeinde. De auto openbreken was voor hem een koud kunstje. Het lukte hem ook om de auto de praat te krijgen. I>e problemen begonnen echter bij het wegrijden. De Rotter dammer veroorzaakte twee keer bijna een aanrijding om dat hij geen voorrang verleen de. Zijn beroerde rijgedrag viel op en binnen enkele minuten zat de politie achter hem aan. De jongen moest stoppen. In eerste instantie minderde hij vaart maar toen de politie agenten in de buurt kwamen, gaf hij vol gas. In plaats van er als een speer vandoor te gaan, hobbelde de auto langzaam weg omdat hij in een te hoge versnelling stond. Het was voor de meelopende politie agent een kleine moeite om door het ingeslagen autoraam pje aan de handrem te trekken waardoor de dief geen kant meer opkon.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3