Arnold Stam: op bier en wilskracht Oegstgeest denkt nog steeds aan play offs Schreuder wordt per week sneller Bowler Piet Nieuwenhuis is in vorm Sport Van Schie voelt niets voor compromis Knie van Compagnoni houdt het weer MAANDAG 8 MAART 1993 25 ROB ONDERWATER. 0 Van Kempen derde in alternatieve Elfstedentocht Arnold Stam is een uitzonderlijk schaatser in het mara thonpeloton. Bij de start van de wedstrijd gaat zijn ver- Stand meestal op nul en beukt hij net zo lang door tot de brandstof op is. Dit seizoen waren er alleen maar troost prijzen voor de 24-jarige Klerk's-rijder weggelegd. Voor de alternatieve Elfstedentocht, 200 kilometer lang in Ro- vaniemi, maakte de metaalbewerker uit Kaatsheuvel een uitzondering. Stams ploeggenoten Yep Kramer en Ri chard van Kempen kwamen twee minuten na de win naar als tweede en derde binnen. Van Kempen bracht voor het eerst in vijf jaar een zo lange wedstrijd tot een goed einde. De opluchting straalde van hem af. „ik reed hier nog lekkerder dan de afgelopen weken. Onze ploeg wist alle teleurstellingen van dit seizoen in één keer uit. Misschien dat ik het later nog betreur dat ik hier niet heb ge wonnen, maar voorlopig ben ik dolblij met mijn klassering. Mijn vreugde kostte me in de eindsprint bijna nog de derde plaats, omdat ik daadoor ner gens meer op lette." Frans Overdevest, de succes volle ploegleider in Finland, had tot de laatste dag van het sei zoen niet kunnen juichen. Zijn rijders gaven in alle wedstrijden blijk van een stevige conditie en ontbraken nooit op het appèl in de finale, maar verzuimden keer op keer om de kroon op het werk te zetten. Overdevest durfde in januari nauwelijks op het kantoor van zijn sponsor in Noordwijker- hout te verschijnen. Hij had nog wat geld nodig voor het reisje naar Finland. Hij wilde een trai- ningsweek op Fins ijs. Het geld kwam er. „Achteraf heeft onze ploeg de beste voorbereiding op deze tocht gehad. Mijn rijders reden een klasse befer dan de anderen die pas woensdag kwa men. Je hebt een week nodig om aan het ribbelige natuurijs te wennen, want je gebruikt heel andere spieren." Zijn tweede alternatieve Elf stedentocht bracht Stam het grote succes, waarmee niemand rekening had gehouden. Evert van Benthem, die twee keer de echte en twee keer de alterna tieve tocht won en zaterdag vierde, was diep onder de in druk. „Stam leverde vandaag een bovenmenselijke prestatie. Temeer omdat hij hier de hele week veel bier in de kroeg heeft gedronken. Ik heb hier waar schijnlijk te serieus naar toe- geleefd. Volgende keer zet ik het ook maar op een zuipen." De achttiende editie van de alternatieve Elfstedentocht ken de een boeiend wedstrijdver loop. Constant werden er vluchtgroepjes geformeerd. Halfkoers begon de afvalrace. Uit het veertig man tellende pe loton verdween als eerste Ro bert Vunderink. Hij kwam op het kwalitatief goede ijs al na tien kilometer ten val. „Op mijn knieën. Ik werd misselijk van de pijn en ben uit gestapt." Rein Jonker, Marten Hoekstra, Hans Pieterse, Robert Kamperman, Helge Jasch, Ar nold Gaasenbeek en Edward Hagen moesten na 110 kilome ter door valpartijen afhaken. Rick van der Hoorn scheurde na 125 kilometer het kapsel van zijn schouder bij zijn sleutel been. De schaatser uit Ter Aar staat een operatie te wachten. Na 138 kilometer brak de uit gedunde groep in tweeën. Yep Kramer, Bert Verduin, Jan Eise Kromkamp, de gebroeders Van Benthem en Piet Manden sloe gen een fors gat. Velen misten de slag. Ook Stam, maar hij reed zich samen met Piet Kleine en Erik Huizebosch naar de voor ste linies. „Mijn donderspeech heeft toch nog geholpen", liet Overdevest in de volgerskara- vaan weten. „Ik heb voor de wedstrijd gezegd: wie de race niet uitrijdt, gaat volgend jaar niet mee." Op de Ounasjoki rivier bleven na 150 kilometer dertien man over. Halverwege de 25 kilome ter lange omloop werd telkens de poolcirkel gepasseerd. Koud was het er allerminst. Met een temperatuur van iets onder nul kon er van een barre tocht geen sprake zijn. De helikopter waar uit tv-opnamen werden ge maakt, zorgde voor spookachti ge beelden. Stam liet zich door de opdwarrelende sneeuw van de helikopter inspireren. „Tel kens wanneer ik in de 'sneeuw bui' van de helikopter zat, moest ik aan de Elfstedentocht van 1963 denken. Ik dacht: ik wil net zo als Paping solo aan komen." Stam werkte hard voor zijn heroïsche zege. Vooral op last van Evert van Benthems waak hond Kleine werd Stam bijge haald. Stam liet zich door al die weerstand niet ontmoedigen. Vijftien kilometer voor het ein de perste de metaalbewerker uit Kaatsheuvel de laatste demarra ge uit zijn tanige lijf. Dit keer bleef een georganiseerde reactie uit. Alleen Henk van Benthem probeerde zijn spoor nog te vol gen. „Maar dat was onmogelijk. Die Stam was net een opgevoer de brommer vandaag." Hoe later in het seizoen, des te beter schaatst Arjan Schreuder. Met nog een serieuze ontmoe ting voor de ijzers eindigde de Noordhollander gisteren op de 1500 meter tijdens wereldbeker wedstrijden in Inzeil als tweede. Daags tevoren was de nummer vier van de allroundploeg van bondscoach Ab Krook op de ki lometer dicht bij supcrspecialis- ten Dan lansen en lgor Zjelezo- vski gebleven. De hoofdprijs op de schaatsmijl was voor Peter Ade- berg (1.57,07). De Duitser is hersteld van de blessure, die hem vorig week had verhinderd deel te nemen aan de mondiale sprintstrijd. Adeberg is een schaatser van hetzelfde type als Schreuder: geen sprinter, geen stayer. Perfect geschikt voor de 10Ó0 en 1500 meter. Met het oog op de Olympische Spelen richten beiden zich geheel op de middenafstanden. De 'prestatiedichtheid' (een term van Krook) op die onder delen is veel groter dan op de langere nummers. Op een halve seconde van Adeberg werd Rintje Ritsma derde. Johan Olav Koss, Falko Zandstra en Adne Söndral finishten op minder dan twee tellen van de Duitsers. Alleen Zandstra had in Inzeil, waar sneeuw de verrichtingen negatief beïnvloedde, te klagen. De Fries heeft wat last van angi na, waarvan hij doorzijn drukke schaatsbezigheden geen kans krijgt te herstellen. De Gouden Schaats ging der halve aan de nationale, Europe se en wereldkampioen voorbij. Bij de allrounders was die on derscheidingvoor Ritsma, bij de vrouwen allrounders was de trofee voor de Duitse Gunda Niemann. De Amerikaan Dan Jansen en de Chinese Qiaobo Ye werden bij de sprinters met goud beloond. Van de Nederlandse sprinters reikte alleen Gerard van Velde naar een klassering in de top vijf. Dat gebeurde op de 1000 meter van gisteren. Zoeterwou- denaar Jeroen Straathof werd negende op de 1500 meter en kon niet onder de twee minuten blijven. Christine Aaftink was van plan revanche te nemen voor het WK. waar ze was weg geblazen. Op beide onderdelen viel de nationale kampioene echter buiten de beste tien. Een wedstrijd voor het einde van het wereldbekerseizoen voeren Nederlandse schaatsers de klassementen van de 1500 en de 5000 meter (mannen) aan Ritsma is eerste op de 1500 me ter, Bart Veldkamp leidt op de vijf kilometer. Hun voorsprong is zo ruim, dat zij in de finale, die volgende week in Heeren veen wordt gehouden, geen ge vaar te duchten hébben. Nog rianter is de positie van lansen (gisteren 37,28) op de 500 meter. De marge met de Rus Sergej Klevsjenja (zaterdag 37.34) bedraagt 29 punten. Mo gelijk had lgor Zjelczovski weer werk kunnen verrichten. Maar de Witrus gaf er de voorkeur aan nog zaterdagavond voor enige dagen terug te keren naar Minsk. Zjelczovski, die vorige week in Ikaho zijn zesde we reldtitel incasseerde, leed zater dag zijn eerste nederlaag op de kilometer. Bij wijze van uitzon dering was Jansen acht bonder ste seconden sneller. Een week eerder was de Amerikaan in een windvlaag roemloos ten onder gegaan. Ondanks die nederlaag heeft Zjelezovski een straatleng te voorsprong in zijn specialis- Ye zette haar zegerecks op de 500 meter voort. Ook Niemann (1500 en 3000 meter) is tijdens de wercldbekerserie nog onge slagen. De meeste spanning valt er te beleven op de 1500 meter. Niemanns voorsprong op num mer twee. de Oostenrijkse Lme- se Hunyady, is beperkt lot ne gen punten. Scylla rijp voor degradatie Eredivisionist Pecos/Oegstgeest heeft zaterdag tegen Odion met succes voor behoud van een kleine kans op het bereiken van de play-offs gevochten. Dankzij de 6-4 overwinning namen de Oegstgeestenaren de vierde plaats over van Eindhoven, dat desondanks met één punt ach terstand en een wedstrijd min der gespeeld de betere papieren lijkt te hebben. Een klasse lager kreeg Scylla in Twello bij Trias geen poot aan de grond: 17-1 verlies. Het Oegstgeester kwartet was naar Gaanderen afgereisd in de wetenschap dat alleen een over winning de ploeg in de race voor de kampioenspoule zou kunnen houden. In de ope ningsfase bleek Odion, dat vorig seizoen de vierde play-off- plaats bemachtigde, niet van plan hieraan mee te werken. De thuisclub verloor van de eerste vier partijen slechts de 'sterke dubbel' en greep brutaal een 3- 1 voorsprong. Maar de veer kracht van Oegstgeest was even indrukwekkend. In het eerste paar klopte kop man Rob Turk zowel Erwin Beek als jeugdspeler Jürgen Pas toors, die evenmin opgewassen bleek tegen de nauwelijks oude re Ted van den Berg. Herman van den Broek en Friso Reitsma hadden op tafel twee weinig moeite met verdediger Kruissel- brink, zodat een 6-3 tussen stand op de borden stond tij dens de spannende slotpartij tussen Van den Broek en Ren- sen. Beide spelers slaan norma liter op de eerste tafel, maar wa ren in dit duel om tactische re denen onderin opgesteld. De wisseltruc bleek voor de gasthe ren het meest succesvol: Edwin Rensen boekte met 21-18 in de derde game zijn tweede over winning. Teleurstelling Het Oegstgeester kamp was on danks de zege niet onverdeeld tevreden. „Er had meer ingeze ten. Wat we verloren hebben, hebben we in drie games verlo ren", zei Ted van den Berg. De kans om Eindhoven nog achter zich te houden wordt in Pecos- kringen terecht klein geacht. Beide teams krijgen TT/Amster dam tegenover zich, maar Eind hoven krijgt daarnaast Harkste de nog op bezoek en is derhalve favoriet voor de vierde plaats in de kampioensgroep. Anderzijds hoeft het gezel schap van Kluis. TT en Odion Oegstgeest in elk geval geen angst in te boezemen voor de eventuele degradatiepoule. Van den Berg, vol vertrouwen: „Kluis is weer compleet, dus dat wordt geen 8-2 meer, maar ik denk dat wij voldoende kwaliteit hebben om die poule te winnen." Het l^idse Scylla. tot dit sei zoen niet weg te denken uit de eredivisie, lijkt zich op te moe ten gaan maken voor een ver blijf twee klassen lager. Een trieste constatering, zeker na de goede seizoensstart. Het kwar tet Martin Groenewold, Patrick van Meverden, Jeroen Koud- staal en Lars Wittebrood viel vervolgens ver terug en haalde uit de overige drie wedstrijden niet meer dan zes punten. Zaterdag stuurde kampioens kandidaat Trias de U-idenaars met 17-1 naar huis. Kopman Groenewold redde de eer met winst op Hesseling. Zijn team staat inmiddels onderaan met een achterstand van negen punten op de (veilige) vierde plaats. Deze wordt gedeeld door de reserves van Oegstgeest en de Haagse fusieclub All Stars- /Salamanders, die in Oegstgeest een 11 -7 zege behaalde. Avanti In de andere eerste divisiegrocp blijft Avanti zich mengen in de strijd om de bovenste plaatsen, hoewel het Hazerswoudse team tegen Middelburg niet verder kwam dan 9-9. Ronald Vijver berg was met vier winstpartijen de grote man. Robert de Groot voegde daar drie, Michael van der i laar twee punten aan toe. De beide dubbelspelen waren een prooi voor de in de degra datiezone verkerende Zeeuwen, evenals de vier enkelspelen van de zwakste Avanti-schakel Edwin Vcnte. Met voorlopig een gedeelde derde plaats in bezit behoort promotie naar de ere divisie nog tot de mogelijkhe den; koploper SKF heeft maar drie punten meer dan Avanti Rijnsoever De mannen van het Katwijkse Rijnsoever spelen in de tweede divisie voor handhaving. Een 4 nederlaag bij koploper Toren stad is dan ook geen schande. Marco Cecchi won twee potten. Johan van Meurs en Gert-Jan van Duin iederéén. Docos bezet verrassend ge noeg de. met Combi'67 2 ge deelde. koppositie in de derde divisie. In de eigen zaal aan de Hoge Morsweg werd het Goud se Vriendenschaar met 9-1 van tafel geveegd. Invaller Dick van der D)o volgde hel goede voor beeld van Michel van der kooy en bleef keurig ongeslagen. Al leen Edward Hulst Het een steekje vallen tegen Zaanen. Treffers Ook het Roelofarendsveense De Treffers voert zijn derde divisie- groen aan. Dit ondanks 7-3 ver lies nij Hotak'68. dat wel nog een wedstrijd te goed heeft. Ro bert Thijssen liet zich in Hoog- erheide driemaal feliciteren, maar kreeg geen navolging van zijn teamgenoten Hans van der Zwet en Koos van Beek. De Noordwijkers van TOV boekten in de vierde divisie hun derde gelijkspel tegen Salaman ders 3 en gaven zodoende de bovenste pldats uit handen. Naast drie zeges van Guy Noor dink zorgden Wilco Lucas en het dubbelspel voor de vijf pun ten. Timo van der Voort kwam niet tot scoren. s/Oegsigeesi zetten hun ambi ties kracht bij met 8-2 winst in en tegen Eindhoven Miranda Karsdorp (3x). Marlska de Haas en Karin van der Heiden (2x) willen zo snel mogelijk terug naar de eerste divisie. Voorals nog is er weinig reden om aan de redelijkheid van dit streven te twijfelen: hun voorsprong op de nummer twee bedraagt al negen punten. Lia van Schie gaat voorlopig haar eigen gang. De 22-jarige Stompwijkse maakte afgelopen weekeinde ren tree tijdens de wereldbekerwedstrijden in Inzeil haar rentree in de nationale ploeg. Van Schie, twee jaar geleden derde bij het WK, miste dit seizoen alle grote toernooien. De talentvolle stayer en bondscoach Henk Gemser begrijpen elkaar niet, maar lijken tot elkaar veroordeeld. In Inzeil werd de Zuidhollandse be geleid door sprintcoach Wopke de Vegt. De opmerking van Gemser dat zijn kernploeg goeddeels opnieuw moet leren schaatsen, heeft Van Schie meer gestoken dan de anderen. Daarna is het tussen die twee niet meer goed gekomen. Vorige week maandag vond het eerste gesprek sinds maanden plaats. Van Schie: „Er zijn zoveel dingen gebeurd. Die kun je niet zo maar uitspreken." De schaatser noch de trainer zijn bereid tot compromissen. DIOK de dupe van vechtpartij DIOK had gisteren in Hilver sum, waar het om rugby ging, totaal geen moeite met gastheer RCH. De Leidenaars wonnen eenvoudig met 34-0 (17-0), maar DIOK-spelers Kummer en Chaudron moesten na afloop naar het ziekenhuis voor een aantal hechtingen in hoofd en Gedurende de gehele wed strijd was DIOK de beste ploeg. Zo kon al na één minuut de eer ste try en conversie genoteerd worden. Het klasseverschil met RCH werd de Leidenaars echter niet in dank afgenomen. De Leidse verwondingen ontstonden, toen het overspeelde en gefrusteerde Hilversum zijn heil zocht in gro vere middelen. Nadat DIOK op deze provo caties was ingegaan, bleek dat de Engelse scheidsrechter de wedstrijd totaal niet in de hand had. In de slotfase werd het de leidsman allemaal te veel toen hij na een vechtpartij een Leid se try over het hoofd zag. DIOK en RCFI wisten de Engelsman een kwartier na de wedstrijd uiteindelijk te overtuigen dat de eindstand werkelijk 34-0 in het voordeel van de gasten was ge worden. Ierse rugbyers verslaan Wales CARPIFF/LONDEN RTR Het Ierse rugbyteam, dat in het vijflandentoernooi tot nu toe twee keer verloor, heeft een ver rassende prestatie geleverd door Wales in Cardiff, waar de leren sinds 1983 niet meer heb ben verloren, met 19-14 te ver slaan. Engeland, door de terugge haalde Stuart Barnes op het goede spoor gezet, nestelde zich in punten weer naast koploper Frankrijk door een overtuigende kege op Schotland: 26-12. De Ierse rugbyers werden met name geïnspireerd door Eric El- wood, vorig jaar nog vijfde keus als flyhalf. Nu benutte hij drie strafschoppen en stelde hij na een fraaie doorbraak op het middenveld Brian Robinson in staat zijn zesde internationale try te laten aantekenen. Bowlingtrio Molenaar is een plaatsje op de ranglijst van klasse 2H gestegen. Het team uit Sassenheim scoorde in Amstelveen zes punten en staat nu op de tweede plek. Piet Nieuwenhuis bleek met een pinfall van 1203 (200 gem.) bijzonder goed in vorm te zijn. Drie van de zes punten pakte Molenaar tegen Van der Maat van Holiday Inn. Dit team won geen enkele wedstrijd en keerde met slechts twee punten huiswaarts. Het verblijf van Van der Maat in de tweede klasse hangt nu aan een zijden draacfje. De ploeg bezet de zesde plaats met slechts één punt meer dan nummer acht. Cock Blijleven scoorde met 1104 pins het hoog ste totaal. De Valk behaalde in de hoofdklasse 1 een behoorlijke prestatie. Flet team van Zuid-West scoorde in Den Helder vijf pun ten, maar blijft met een gedeelde zesde plaats nog steeds in degradatiegevaar. Ma- rius van Kalkeren had met 1149 pins (191,5 gem.) het grootste aandeel in de totale pin fall van 2296. Invaller Ruud Ouwerkerk bleek met 198,5 gemiddeld goed in vorm te zijn. Voor United Technology is het nu zeker dat het de laatste twee play-off wed strijden in de degradatie-poule speelt. Het Leiderdorpse trio bowlde in Den Helder slechts twee punten bij elkaar. Het team bezet de laatste plaats in de league met een achterstand van tien punten, op De Valk en Nissan. Alphen De prestaties van Bowling Alphen vielen in eigen huis nogal tegen. De vrouwen- be haalden drie punten in de eerste klasse. Omdat de nummer één evenveel punten pakte blijft het trio op de tweede plaats staan. Thea den Dekker was met een totaal van 1055 pins de beste bowlsler. Het vrou wentrio Ula Maika is met nog één speeldag te gaan kampioen geworden in klasse 2C. Tweedeklasser BT Ploegmey kon in Haarlem vier punten aan zijn totaal toe voegen. De ploeg steeg daarmee één plaatsje op de ranglijst naar de derde posi tie. Het kampioenschap zit er voor de bowlers van Noordwijkerhout niet meer in. Die eer gaat vroegtijdig naar Tally Ho. Het vrouwentrio Hof van Eden heeft de titel nog wel binnen bereik. Het team behaalde acht punten en staat nu vier punten voor op de concurrentie. Deborah Compagnoni (op de foto) heeft gisteren in Morzine de Super G op haar naam gebracht. De Italiaanse maakte de tijd van 1 minuut en 12,66 seconden. De Duitse Seizinger, zaterdag winnares van de afdaling, werd tweede, de Oostenrijkse Wachter derde. Voor Compagnoni (22) was het haar eerste overwinning in het wereldbekercircuit na haar olympische titel in 1992 op de Super G. In Meribel scheurde zij een dag na haar olympische overwinning haar kniebanden. Na een revalidatie van tien maanden keerde ze in januari terug in de wereldbekerwedstrijden. FOTO EPA

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25