f Sierag slaat dubbelslag Topzwemmers tillen niet zwaar aan winter NK Duitse zwembond achter Strauss De Ster van Zwolle niet besteed aan Casba-ploeg Sport Breukink gunt Zülle proloog Parijs-Nice MAANDAG 8 MAART 1993 Schalkers sprint naar zege in Lisse usse Martin Schalkers heeft de eerste wielerwedstrijd van de Rijn- eifBollenstreekcompetitie op zijn naam geschreven. Na een tamme koers hield de 30-jarige A-amateur van de Bollen streek gisteren in Lisse zijn ploeggenoten Dirk Jan van Reek en Hans van Eijk in de eindsprint achter zich. Bij de B-amateurs bleef Ton van der Niet in Alphen aan den Rijn Jos Comuit en André van Velzen voor. Gewichtheffers De Spartaan derde leipen De gewichtheffers van LKV de Spartaan zijn in de com- petitiewedstrjid in de eerste klasse als derde geëindigd. Voor twee van de vier Leidse deelnemers was er een nationaal record weggelegd. Willem van der Berg kwam tot een totaal van 250 kilo (110 kilo en 140 kilo), wat een nieuw junioren record betekende. Bij de veteranen vestigde Herman Filippo met 247,5 kilo (110 kilo en 137,5 kilo) een nieuw record. laco Looy tilde een totaal van 222,5 kilo, en bij de vrouwen was Yvonne van der Stoep goed voor 150 kilo. Rob Scholtes plaatst zich voor finale menaldum Rob Scholtes is op weg terug naar de ereklasse biljart artistiek. De Voorschotenaar plaatste zich als eerste voor de fina le van eersteklassers, door gisteren aan zijn overwinning in Am sterdam een tweede plaats achter zijn concurrent Groen in het Friese Menaldum toe te voegen. Scholtes verzamelde 237 pun ten, 54 minder dan bij de wedstrijd in Amsterdam. Van de acht finalisten promoveren er vier. FONTENAY-SOUS-BOtS» Erik Breukink gunde zijn ploeg- makker Alex Zülle de dagprijs, maar gaf toe dat hij gisteren lie ver zelf het witte leiderstricot had aangetrokken. In de troos teloze Parijse buitenwijk Fon- tenay-sous-Bois bleef de 28-ja- rige Nederlander in de eerste etappe, een tijdritje over 7,2 ki lometer, slechts 0,45 seconde verwijderd van de overwinning. Desondanks had de zichtbaar opgebloeide renner voor zijn gevoel een zege op zichzelf ge boekt. Want de tweede helft van vorig jaar werd hij steeds vaker door twijfels gegrepen over zijn teleurstellende prestaties in tijd ritten. Hij was al afgeschreven als specialist. Sinds begin mei, toen hij een rit tegen het uurwerk won in de Vuelta, had hij zich op zijn spe cialiteit nauwelijks meer kun nen onderscheiden. De periode dat Breukink zich kon meten met de experts in de races tegen het horloge leek voorbij. Gisteren echter bevestigde de Gelderlander dat hij nog lang niet op zijn retour is. De over gang van het ter ziele gegane PDM naar het Spaanse ONCE lijkt een juiste keus te zijn. On der de bezielende leiding van Manoio Saiz heeft de vorig jaar verpieterende klassementsren ner het plezier in het oyclisme hervonden. Tien dagen geleden demonstreerde hij op de weg terug te zijn. In de Ronde van Valencia won hij in een recht streeks duel met Miguel Indu- rain onder barre omstandighe den .de tweede etappe, een bergrit. „Zeker knaagde het aan me dat ik in tijdritten geen rol van betekenis meer kon spelen in de tweede helft van vorig seizoen. Maar ik heb er niet te lang bij stilgestaan. Ik kijk ook niet meer j vooruit. In deze 1102 kilo op de 50 meter vlinderslag. Hij vestigde e Leidse zwemverenigingen succesvol op NWK terug, ik kijk nu ploeg voel ik mens. Het is weliswaar maar een korte tijdrit, maar voor het vertrouwen is het goed", aldus Breukink. De Nederlander geldt als top favoriet voor de eindzege, al thans volgens het toonaange vende Franse sportdagblad L'E- quipe, dat hem voor De las Cuevas, Bernard, Rominger en Gorospe als eindwinnaar tipte. In tegenstelling tot vorige jaren toen Breukink de Tirreno-Adria- tico beschouwde als voorberei ding op Milaan-SanRemo, gaat hij in de 'Koers naar de Zon' op pad voor de eindzege. Ploegleider Saiz formeerde rond de Nederlander de sterkst mogelijke ploeg met onder an deren Zülle, Jalabert, Hodge en Herminio Diaz-Zabala, alle vier bij de eerste vijftien na de strijd tegen de klok. Van de formatie wordt vooral morgen tijdens de ploegentijdrit veel verwacht. „Ik heb vandaag alvast goed ge boerd, een bepaalde tactiek had ik niet. je moet gewoon alles uit de kast rijden, afraffelenDat heb ik gedaan. De basis is ge legd", sprak hij vol vertrou- Hoewel Zülle voorlopig leider is. blijft Breukink de voornaam ste troef. De Nederlands spre kende Zwitser is bovendien nog steeds niet topfit. Hij onder vindt hinder van een knie-ope ratie die hij eind december on derging als gevolg van een bot sing met drankwagentje in het vliegtuig loen hij op de terugreis was van een vakantie in de Do minicaanse Republiek. In de Ronde van Valencia eindigde hij, vorige week op ruim een uur van winnaar Julian Gorospe. „Het komt me goed uit dat nu iedereen over Breukink spreekt", lachte Zülle. „Deze week wordt voor mij pijn verbij ten. Het wordt een waanzinnig harde week voor me. Voor de race heb ik de hele ochtend moeten warmdraaien. Onder aanvoering van Natasja Sierag heeft de Leidse zwemdelegatie tijdens de Nederlandse winterkampioen schappen een flinke greep in de medailles gedaan. Na het eerste weekeinde kwam haar vereniging LZ 1886 met veertien medailles, waaronder vier gouden, uit Dordrecht terug. Op de tussenbalans staat voor De Zijl/LGB zeven keer eremetaal genoteerd. Dordrecht voorgaan. Ook op de 400 meter vrije slag moest Sierag iemand voor zich dulden. Ditmaal was het clubgenote Fleur Bakker. Bakker liet het dit weekeinde overigens enigszins afweten. Het Leidse zwemtalent werd taco de vries Sierag was de voornaamste 'gouddelver' in Dordrecht. De Ideine Leidse was in haar jaar gang (1979) de snelste op 400 meter wissel en de 200 meter vooraf enkele gouden medailles vlinder. De eerste afstand ze met een tijd van 5:07.34. Ze had het aan de stok met Car men Bloem van Dinkel en Jo- rien Kleywegt van De Zijl/LGB, die drie seconden later aantik ten. Op de 200 meter vlinder ze gevierde Sierag met een straat lengte voorsprong op de rest van het veld. Naast die twee overwinnin-, gen was Sierag goed voor zilver op de 200 meter rugslag. Ook daar bond ze de strijd aan met Bloem en Kleywegt. En ook nu besliste ze de strijd met Kley wegt in haar voordeel, maar ze moest dit keer Bloem laten toegedicht, maar wist slechts beslag te leggen op één exem plaar. De mavo-scholiere van Het Vlietland College zwom de 400 meter vrije slag in haar jaar gang als snelste, maar kon bij de vrouwen geen potten bre ken. Naast haar gouden plak pakte Bakker ook nog zilveren medailles op de 400 meter wis sel en 100 meter vrij. Op beide nummers moest ze Naomi van der Woerd van AZ&PC uit Amersfoort laten voorgaan. Sierag en Bakker hadden samen met Linda Wayermans en Sas- kia de Keyzer op de 4x200 meter vrije slag weinig geluk met de loting. Ze zwommen in de eer ste en tevens zwakke serie en konden zich dus nergens op richten. Het kwartet miste op een haar na de finale, maar zwom wel een nieuw districts- recorcl. De laatste gouden medaille van LZ was voor Stefan van Iter- son (1979). Op de 200 meter wissel jongens 1979 was hij on genaakbaar. Het was niet zijn enige podiumplek, want ook op de 100 meter rug en 1500 meter vrije slag mocht de Leidse jon geling het ereschavot betreden. Hij eindigde respectievelijk als derde en tweede. Zijn tijd op de 1500 meter betekende overi gens een nieuw record voor de kring Gouwe Rijnstreek. Voor De Zijl/LGB was zoals verwacht Robin Sprinkhuizen het meest succesvol. Hij was verantwoordelijk voor twee van de in totaal zeven medailles van zijn club. Toch voldeed hij niet geheel aan de verwachtingen. Daarvoor was hij over het gehe le weekeinde genomen te wis selvallig. Op de 100 meter rug slag was hij wel constant en dat leverde hem in zijn jaargang een tweede plaats en in de A-fi- nale een bronzen medaille. Zilver was er ook voor Marcel de Natris. Op de 100 meter vlin derslag voor mannen klokte hij 57,81. In de A-finale scherpte hij die tijd aan met acht tienden, wat hem onverwacht een bron zen plak opleverde. Hij herhaal de met deze derde plaats zijn> prestatie van drie jaar geleden en gaf daarmee zijn terugkomst aan het zwemfront mooi gestal te. Milan Verhoop leverde ook een bronzen prestatie, op de 100 meter vlinder jongens 1980 zwom hij 1:09.89. Jorien Kleywegt was zoals ver meld goed voor twee medailles en kon dat als bekroning zien van een goed weekeinde. Op bijna al haar afstanden liet ze een nieuw persoonlijk record noteren. Wandy Kater zwom een constant toernooi maar viel telkens net buiten de boot. Zo haalde de seniore van De Zijl- /LGB net de A-finale niet door in de series van de 100m wissel slag 1:08.03 te zwemmen. In die B-finale zwom ze 1:07.05 en dat was wel goed genoeg geweest voor de hoofdfinale. Voor Kater was er één lichtpuntje. Op de 200 meter rugslag zwom ze 2: 22.63 en dat is een nieuw kring record. DORDRECHT KAREL JANSEN GPD-VERSLAGGEVER Casper van Dam weegt 102 kilo gram. Eten is zijn nieuwste hob by, opgepikt in militaire dienst. Met zeventien kilo overgewicht en een uur training in de week mag hij zich sinds afgelopen weekeinde Neerlands snelste kortebaanzwemmer op de 50 meter vlinderslag noemen. Marianne Muis traint tegen woordig als het mee zit drie uur per week. Haar studie fysiothe rapie krijgt voorrang. Zij mag zich sinds afgelopen weekeinde als 'gekwalificeerd' beschouwen voor de wereldkampioenschap pen sprint in december. „Ik wist niet eens dat dat evenement be stond. Laat staan dat ik op de hoogte was van de tijden die ge zwommen moesten worden om je te plaatsen." De nationale zwemtop is nog maar net uit haar winterslaap ontwaakt. Toch stroomden ze vrijdag, zaterdag en gisteren massaal het Aquapulcabad in Dordrecht binnen, voor de 25ste editie van de Nederlandse winterkam pioenschappen, per traditie uit gesmeerd over twee weekein den. Het merendeel in dit na- olympische jaar met slechts en kele kilometers in de benen, de meesten ook zwaarder dan nor maal. Sommigen zelfs al gebles seerd, zoals Mildred Muis die verstek moest laten gaan van wege een peesontsteking in de schouder. De vrees bestaat zelfs dat de blessure chronisch is. Rust en behandelingen met laserstralen hebben tot nu toe geen effect gesorteerd. Muis kende dus door een blessure een vertraagde start, anderen (Ellen Elzerman, Linda Moes, Marieke Mastebroek) omdat de prioriteiten tijdelijk (privé) el ders liggen. Marianne Muis had dat met haar studie fysiotherapie ook gedaan, maar scoorde toch. Op het koninginnenummer van de NK versloeg ze haar 'eeuwige' concurrentes op de 100 vrij, In ge de Bruijn en Karin Brienesse in een tijd die er wezen mocht: 55,58 seconden. Muis wist niet wat haar overkwam toen trainer Gerard Smit vervolgens vertelde dat ze zich had geplaatst voor de WK kortebaan, eind van dit jaar in Spanje: „Ik heb tot half februari compleet in de stress gezeten over mijn tentamens. Trainde toen een uur in de week. Pas sinds twee weken heb ik dat opgevoerd tot drie a vier uur. Maar ik dacht: zo'n NK is misschien best aardig. Ik moet de komende tijd alleen nog vormbehoud tonen. Dan ga ik. Het betekent een leuke vervan ging voor 8e EK in Sheffield. Die laat ik aan me voorbij gaan, omdat ik van de zomer stage moet lopen. Zo zie je maar. Het kan je toch nog iets opleveren als je ontspannen bent. Ik had op niets gerekend." Ook Inge de Bruijn rekende nergens op. De inmiddels tot paradepaardje van de KNZB uitgegroeide Nautilus-zwemster oogde in haar thuisbad op het toppunt van haar lichamelijke mogelijkheden. Afgetraind, ge spierd en gebruind. Het laatste door „een vakantie hoogtezon. Elke dag dertig graden." De eer ste twee kenmerken door een geslaagde rondreis langs het World Cup-circuit in onder meer Gelsenkirchen en Milaan waar zij eenhonderdste van een seconde verwijderd bleef van haar eigen Europees record op de 50 vlinder. In Dordrecht on derstreepte ze haar vorm van dit moment door op de nieuw toegevoegde 50 meter rugslag een Nederlands record te Inge de Bruijn ontdekt boven dien dat haar naam in het bui tenland iets betekent. Terwijl ze met een rood hoofd een jonge tje haar handtekening geeft: „Ik weet niet goed hoe ik dit moet vertellen, maar Franziska van Almsick heeft me gevraagd of ik ervoor voel met haar te gaan corresponderen." Met het 14-jarige uithangbord van de Duitse zwemsport, meervoudig wereldrecordhoud ster en miljonaire kwam De Bruijn toevallig in aanraking tij dens het in- en uitzwemmen bij de World Cup-wedstrijden. „Zo zijn we in gesprek geraakt. Het klikte meteen. En nu wil ze met me schrijven, lijkt me hartstikke leuk." l-mueritz dpa De Duitse zwembond (DSV) laat het in de dopingaffaire Astrid Strauss aankomen op een machtsstrijd met de FINA, maar zal zelf geen juridische stappen nemen tegen de wereldzwemfederatie. Wel werd het besluit genomen alles in het werk te stellen de 24- jarige vrijeslagspecialiste zo snel mogelijk ook internationaal te laten starten. Dat was de uitkomst van het driedaagse congres van de DSV in in de badplaats Graal-Müritz aan de Oostzee. De FINA heeft Strauss tot eind november 1993 geschorst nadat de Oost- duitse vorig jaar maart bij een vrijwillige dopingcontrole positief was bevonden. In haar urinestaal werd een te hoge testos- teronwaarde aangetroffen, zelfs nog iets meer dan bij Ben Johnson. Strauss weet de ze merkwaardige hormoonspiegel aan een avondje doorzakken. De Duitse zwembond vond Strauss, die via de rechter startrecht voor de Olympi sche kwalificaties afdwong maar in Mün- chen zo ongeveer van het startblok werd geschoten, op 1 december 1992 voldoende gestraft. De oud-wereldkampioene op de 800 meter, die zich bereid toonde haar drankgelag ondér laboratoriumomstandig heden te herhalen, deed eind vorig jaar daarom weer mee aan nationale clubkam pioenschappen. De FINA veroordeelde die vroegtijdige te rugkeer en hield Strauss internationaal in de ban. Tijdrijder Thierry Marie kijkt niet op een minuutje fontenay-sous-bois anp Zijn Spaanse sponsor Festina verkoopt jaarlijks dik een miljoen horloges. Grote baas Rodriguez pompte voor dit seizoen op nieuw zakkenvol peseta's in de ploeg. Vooral om zijn uurwerken op de Europese markt bekendheid te geven. Gisteren maakte Thierry Marie echter anti-reclame voor de horlogefabrikant. De 29-jarige Fransman verscheen ruim zeven minuten te laat aan de start voor de proloog over 7,2 kilometer. Hij finishte ruim vijf minuten buiten de Vastgestelde tijdslimiet en kon nog voordat Parijs-Nice was begonnen zijn spullen al weer pakken. De specialist in ritten tegen het uurwerk beweerde achteraf dat hij de tijd niet uit het oog had verloren, dat zijn klokkie goed liep, maar dat een defecte derailleur hent parten had gespeeld. „Hij heeft me verteld dat zijn schakelapparatuur niet goed func tioneerde", vertelde Roussel, de assistent van Jan Gisbers. De 33ste Ster van Zwolle is voor de ploeg van Casba Wonen niet geworden wat ze ervan had ge hoopt. Na winnaar Michel Cor- nelisse, de eerste beroepsren ners op de lijst van winnaars, viel zaterdag alleen Mark Rasch Voor Casba in de prijzen met een 22ste plaats. De andere ren ners van de Zoeterwoudse ploeg ondervonden vooral pech on derweg. Geladen ging het team van ploegleider Jan Zwaan van start, maar het kreeg al in de eerste kilometers de eerste tegensla gen te verwerken. Dennis van lier Meiden en Marcel Remijn kwamen in Wijhe in aanraking met de straatstenen en voor Re- mijn was de koers toen over. Bloedend keerde hij terug naar Zwolle. In de finale sloeg het pech- duiveltje wederom toe. Weer kwakte de in de kopgroep rij dende Van der Meiden tegen hel asfalt, nu met Volendammer Arjen Vinke. Via de ploeglei derswagen probeerde de Rijs- wijker nog wel terug naar de kopgroep te rijden, maar hij werd later uit de koers gehaald omdat hij zich een paar keer had afgezet aan de volgauto's. Bennie Gosink (33ste), Dino Tolhoek (34ste) en Femand Warmerdam (44ste) reden de 166 kilometer lange klassieker wel uit. Na de eerste val van Van-der Meiden leek alles nog op zijn pootjes terecht te komen. Ben ny Gosink (zat er steeds goed bij), wegcaptain Mark Rasch, Koudekerker Warmerdam en de uitblinkende Dino Tolhoek stre den steeds goed mee in de frontlinie. Tolhoek presteerde het om in korte tijd van de der de naar de eerste groep te rij den. Na de hergroepering in Nieuw Leusen zaten er weer vier blauwhemden bij het eerste deel van het peloton. Toen in Genemuiden die groep brak, bleven veertien renners aan kop Vooral de sprinters waren goed vertegenwoordigd. John den Braber. Jeroen Blijlevens. Allard Engels, prof Michel Cor- nelisse en Wictse Veenstra staan in het wielerpeloton als erg rap bekend. Maar ook de Casba-renners Van der Meiden en Tolhoek waren meegeslo- pen. Nog voordat de renners zich opmaakten voor de finale zorg de Frank van Veenendaal enige opschudding in de kop groep. Na een ftaaie solo sloot de Bollenstreker tot ieders ver bazing bij de koplopers aan. Na even op adem te zijn gekomen demarreerde de in Amsterdam studerende Van Veenendaal nog tweemaal. Nu hield Koga samen met Giant de poort ge sloten. Even leek het Danny Overgaag wel te lukken. Pas in de laatste kilometer werd de Westlander door John den Bra ber bijgehaald. Blijlevens ging de' sprint voor de overwinning vroeg aan en dit was koren op de molen van Amsterdammer Cornelisse (La William), die zich keurig naar de streep kon laten rijden. Die eindsprint maakten Dennis van der Meiden (uit koers) en Tol hoek (gelost) niet meer mee. Zij hopen volgende week in de Ronde van Zuid-Holland op be tere tijden. Rik van Wetten Houtse Linies Vital Timmermans was gisteren in de Omloop van de Houtse Li nies de meest actieve Casba- n Zwolle geen enkele moeite met met de amateurs Jeroen Blijlevens en Erik van der foto anp Hij sloop al snel mee negen anderen, onder wie Mar- duwde Timmermans moest ge- met een kopgroep van zes ren- tin Kras van Casba. zich bij de noegen nemen met de zevende ners, die verder bestond uit kopgroep hadden gevoegd, plaats. Kras werd elfde. De ove- Paul Konings (Koga). Lucien de wachtte Timmermans de eind- rige Casba-renners Mark Rasch Louw (Giant), Wim van de sprint af. (18), Robin van Kessel (26), Pa- Meulenhoff, Edwin Rutte en Konings won de Westbra- trick Rasch (27) en Roy Bogaert Remco Noordermeer. Nadat bantse klassieker, de wegge- (34) eindigden op achterstand. Solleveld moet wennen aan amateurs Gerrit Solleveld (31) maakte za terdag in de Ster van Zwolle zijn rentree in het amateurpeloton. Na negen jaren trouwe dienst voor de ploeg van Jan Raas werd de Westlander aan het einde van het vorig seizoen op straat gezet. Hij vocht zijn ont slag met succes aan. Raas moest de gewezen winnaar van Gent- Wevelgen een fikse vergoeding betalen. Van een terugkeer in de ploeg kwam het niet. „Dat vind ik jammer, want ik denk nog drie jaar mee te kun nen bij de profs. Helaas heeft zich niemand voor me gemeld. Toen de plaatselijk club (West- land Wil Vooruit) bij me aanklopte, heb ik me laten over halen een jaar bij de amateurs te rijden. Mede omdat Leo van Vliet (de oud-prof van de ploeg Post) de club sponsort. Ik be schouw het als pure ontspan ning. Ik ga me de komende maanden op miin maatschap pelijke toekomst beraden." De rentree van 'De Sol' was geen onverdeeld succes. De renner reed lange tijd voorin mee, maar toen het peloton in stukken brak, kwam hij in het achterveld terecht.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24