Sport Quick Boys overschat zichzelf Menzo bij Ajax op tweede plan Trainer Roodenburg wisselt doelman na racistische taal Tik van Auxerre dreunt nog na MAANDAG 8 MAART 1993 Kampioenskansen /iQ De kampioenskan- I J/ sen van Alphense Boys zijn aanzienlijk ge slonken. Bij koploper Hol land werd met 3-2 verlo- FC Lisse st FC Lisse wees ARC I duidelijk terug en maakte zijn titelaspïraties na de 2-4 zege nog eens duidelijk. Fides Pacta Q Fides Pacta daalde J gisteren af naar de tweede klasse, een diepte punt voor de 20-jarige fu sieclub. Milaan wil kandidatuur teruggeven milaan Milaan is van plan zijn kandidatuur voor de organisatie van de Olympische Spelen van 2000 in te trekken. De verwach ting is dat het organisatiecomité dit besluit volgende week tij dens een zitting van het bestuur van het Internationale Olympi sche Comité in Atlanta officieel bekend zal maken. Volgens het blad Corriere deilo Sport heeft de voorzitter van het nationale Olympische Comité, Arrigo Gattai, het voornemen bevestigd. Ook de televisiezender Canale 5 meldde gistermiddag het be richt over de intrekking van de kandidatuur. Ben Johnson gaat niet in beroep Toronto. Ben Johnson zal niet in beroep gaan tegen de levens lange schorsing wegens het gebruik van verboden middelen, die hem vrijdag werd opgelegd. In een gisteren tijdens een perscon ferentie in Toronto door zijn advocaat afgelegde verklaring, heeft de niet aanwezige Canadees dat laten meedelen. De 31 -ja rige Johnson, die na zijn overwinning in de Olympische finale van de 100 meter in Seoul werd betrapt op het gebruik van sta- nozoiol en twee jaar schorsing kreeg, nam het besluit op grond van de hoge kosten van een beroep alsmede verplichtingen te genover zijn familie. Van Heusden en Van Heek Noordwijkse helden in bollenderby: 2-2 Noordwijk wil weer bij de toppers in het zater dagvoetbal horen. Het team van John Eelman kreeg naar aanleiding van de eerste competi tiehelft het etiket 'degradatiekandidaat' opge plakt, maar het imago van de trots uit de bad plaats wordt langzaam maar zeker weer opge poetst. Het hooghartige Quick Boys moest za terdag op Duinwetering constateren dat Noordwijk is herrezen en barst van de revan- che-gevoelens. De landskampioen liep vooral achter de feiten aan en was niet ongelukkig met de 2-2 score. leiden ruud pattiapon voetbalmedewerker Trainer Jan Zoetemelk heeft af gelopen zaterdag de aandacht opgeëist door tijdens het duel Hollandia-Roodenburg (Lande lijke Jeugd) doelman Patrick van der Wiel wegens racistische op merkingen te wisselen voor een veldspelen De actie van Zoete melk volgde na een seintje van Roodenburg-speler Patrick Ver- plancke aan elftalleider Wil Kok dat Van der Wiel over de schreef was gegaan. „Dit kan gewoon niet," toonde Zoetemelk zich evenals Kok ge schokt. ,,lk vind dat je dan een daad moet stellen. Iedereen heeft de mond vol van racisme bestrijding maar echt veel wordt er niet aan gedaan." Verplanc- ke, overigens gesteund door zijn aanvoerder Frank de Graaf, vond het vrij 'normaal' dat hij het had gemeld maar wilde er verder liever het zwijgen toe doen. De Graaf reageerde iets uitgebreider: „Dat wat Van der Wiel heeft gezegd, slaat nergens op. Je mag iemand niet om zijn huidskleur uitschelden. Er was bovendien helemaal niets aan de hand." Wel volgens het lijdend voor werp. Patrick van der Wiel. „Ik kreeg een rochel in mijn ge zicht. Toen heb ik 'tering zwar te' geroepen maar dat heeft niets met racisme te maken." Dat er van de kant van Hollan- dia iets is voorgevallen wordt door elftalleider Kok sterk in twijfel getrokken. Zeker omdat Van der Wiel nu niet bepaald het makkelijkste jongetje van de klas is en al eerder wegens wan gedrag een alternatieve straf van Roodenburg kreeg opge legd. Arbiter Jos Angevaare felici teerde Zoetemelk en Kok met de actie maar kon zelf geen ac tie tegen Van der Wiel onderne men. „Ik heb niets gehoord maar de spits van Hollandia heeft mij attent gemaakt op het feit dat de Roodenburg-doel- man racistische opmerkingen maakte. Daar heb ik hem voor gewaarschuwd." Voor Rooden- burg-voorzitter Wunderink lig gen de zaken duidelijk. „Ik vind het een goede daad om on danks een grote achterstand een dergelijke actie te onderne men. Ik weiger de ene dag met zwart-witte veters op de Haar lemmerstraat te staan en dan als de volgende zoiets voorvalt niets te doen. Dan moet je ge woon maatregelen nemen. Laat dat duidelijk zijn." Voor het Noordwijk is het natuurlijk veel te laat om dit seizoen nog een rol van betekenis te spelen. Lijfsbehoud en eerherstel zijn na de maandenlange kwakkel periode de 'doelen', die moeten worden gehaald. Dat zal wel lukken. Nu enkele oudgedien den (Van Staveren, Smits, Bak ker, Van Hensbergen) zijn te ruggehaald, lijkt Noordwijk weer een beetje op dat frivole ploeggie, dat altijd te kort komt voor een titel, maar het de kam pioenskandidaten verdraaid las tig kan maken. Quick Boys kreeg op Duinwe tering de rekening gepresen teerd voor de binnen het team sluimerende zelfoverschatting. Met name de luxe-paardjes bij de blauwwitten (Otte, Steen- voorden, Kanbier, Van der Kley) veronderstellen dat het zo spe lend, in de laagste versnelling, ook wel tot een nieuwe titel leidt. Zij zouden beter moeten weten. Maar het genoemde kwartet was zeker niet alleen verantwoordelijk voor de bene- denmaatse vertoning. Quick Boys schutterde als geheel en maakte een plichtmatige in druk. Wakker Slechts even toonden de Katwij- kers hun goede wil en surplus aan kwaliteit. Toen Noordwijk na een indrukwekkend ope ningsoffensief op 1-0 kwam (kopbal Hein van Heek, elfde minuut) schoten de kampioe nen even wakker. Binnen een kwartier stond het 1-2. Eerst schoot Gert Aandewiel op de Floor van Duyn (mid den) probeert zich met een kapbewe- gingte ontdoen van Noordwijker Martin van Kins (links). Rechts komt invaller Gerard van Roon as sistentie verlenen. foto loek zuyderuin paal en vervolgens was Floor van Duyn succesvol. Door de Noordwijkse aanhang werd de linkermiddenvelder met 'kale, kale' begeleid. De wraak van kleine Floor was zoet en toonde veel gelijkenis met de manier waarop Ruud Geels dit soort spreekkkoren in het verleden deed verstommen. Overigens had de doelpuntenmaker alle medewerking van Noordwijk- keeper Arjan van Heusden die finaal over de bal heenduikelde. Tien minuten na de gelijkma ker was het al 1-2 door Martin Steenvoorden die zijn bewaker Piet Barnhoom eruit sprintte en vanaf 20 meter uithaalde. Quick Boys dacht te kunnen volstaan met dit 'showkwartiertje'. Maar het vergiste zich schromelijk in Van der Zee pikt het niet langer noordwuk rob van der z Hans van der Zee heeft een bom gelegd onder Quick Boys. Na de wanvertoning van zijn spelers in Noordwijk (2-2) haal de de trainer keihard uit naar zijn selectie en kondigde harde maatregelen aan. „Ik laat me hier niet voor joker zetten. Als we zo doorgaan wordt Quick Boys het lachertje van de eerste klasse", aldus een diep ontgoo chelde Van der Zee afgelopen de veerkracht van Noordwijk dat veel meer overtuiging en in zet toonde. Met name op het middenveld werd Quick Boys, dat in Edwin Otte een falende centrale man had, aan alle kan ten voorbijgelopen. Een kwartiertje na de pauze was opnieuw Van Heek succes vol, dit keer met een knappe volley die van buiten de zestien werd afgevuurd: 2-2. Hoewel de thuisploeg daarna weinig uitge speelde kansen creëerde, was het duidelijk dat dit Quick Boys rijp was voor de sloop. De be zoekers grossierden in foute passes, zagen geen combinatie lukken en snakten naar het eindsignaal. Met nog een halve minuut te spelen leek het geluk weer aan de zijde van de Katwij- kers. Adrian Carter liep Frenk van der Kley van de sokken en Otte mocht een penalty nemen. Maar Van Heusden revancheer de zich op sublieme wijze voor zijn blunder in de eerste helft en stopte het schot. Voor de aan loop van Otte had Van Heusden nog even een psychologische oorlog uitgevochten met zijn te genstrever. „Ik heb hem gezegd dat ik wist welke hoek hij zou kiezen", glunderde de 20-jarige doelman na afloop. „In Katwijk deed hij hetzelfde en pakte ik de bal ook bijna. Dit is een mooi succesje, maar ik had natuurlijk wat goed te maken ook." Het was gerechtigheid in alle op zichten: Van Heusden verdien de een opsteker, Noordwijk een succesje en Quick Boys verdien de allesbehalve een overwin ning. Na afloop bestormden hon derden Noordwijkers het veld en namen Van Heusden en Van Heek op de schouders. Een lint van supporters dook daama met de spelers de kleedkamer in. Het voetbal in Noordwijk leeft weer als nooit tevoren. Noordwijk - Quick Boys 2-2 (1-2) 11 Van Heek 1-0, 13 Floor van Duyn 1-1, 24 Steenvoorden 1-2, 58 Van Heek 2- 2. Geel Steenvoorden (Quick Boys), Barnhoom (Noordwi|k) Scheidsrechter Nagtegaal. Toeschouwers 3600 Noordwijk: Van Heusden, Van Kins, Van Staveren, Bamhoorn. Smit, Stolk, Van Dijk, Smits, Gerlot (Van Roon); dewiel, Hoogervorst, Hans Plas. Jaap van Duvn. Otte, Floor van Duyn. Van der Kley. Steenvoorden, Kanbier (Leen van der Plas) Van der Sar vervanger tegen Volendam volendam. cpd Stanley Menzo kan keurig aan schuiven in een opmerkelijke rij bij Ajax. Na Jan Woutefs, John van 't Schip en Bryan Roy is de 29-jarige doelman de vièrde Amsterdammer die door tech nisch directeur Louis van Gaal is gedegradeerd. Afgelopen vrij dag kreeg de voormalige inter national te horen dat hij 'nu voorlopig nummer twee bij Ajax' is. Gistermiddag stond Edwin van der Sar tegen Volen dam (0-0) onder de lat. De drie Ajacieden die Menzo voorgin gen, zijn inmiddels uit Amster dam vertrokken. Het was, vertelde Louis van Gaal, niet die ene blunder tegen Auxerre; de bal die de goalie vo rige week woensdag in zijn ei gen doel smashte. Menzo's mis ser betekende de belangrijke derde goal voor de Fransen. „Menzo", wist de technische baas, „is al langere tijd minder Voor de doelman is het de tweede degradeatie binnen en kele maanden. Sinds de inter land tegen Polen is hij de twee de keeper van Oranje. Na Auxerre is hij ook bij Ajax niet langer nummer één. Menzo hield zich ogenschijn lijk goed. Deed de warming-up van de verkeerde kant - met Van der Sar tussen de palen - alsof het dagelijks werk was en nam manmoedig plaats in de dug out. Op weg van de kleed kamer naar de bus was hij ech ter niet aanspreekbaar. „Geen commentaar", riep de Amster dammer. De sleutel moet in het slot van Oranje hebben gezeten. Daar heeft Menzo, volgens de Ajax-leiding, psychische schade opgelopen. Een zwakke beurt in de interland tegen Polen (2-2) kostte hem z'n plaats onder de lat. Van Gaal: „Sinds die affaire bij het Nederlands elftal is hij niet zichzelf. Dat zag je aan de manier waarop hij in het doel stond. Dat heeft een gevolg ge kregen in Auxerre. Eigenlijk kon Opperste concentratie bij Edwin van der Sar tijdens Volendam-Ajax. De Voortioutse doelman verving de gepasseerde Stanley Menzo, foto anp je die fout aan zien komen. Het is daarom nu geen moment-op name." „Ik gun mijn spelers langdu rig mijn vertrouwen; vervang ze niet na een incident", legde de VOLENDAM. CPD Auxerre heeft Ajax meer pijn gedaan dan het ooit voor mogelijk heeft gehouden. De Franse provincieclub zorgde niet alleen voor de eerste nederlaag sinds tijden; de 4-2 heeft Ajax blijk baar ook helemaal in de war gebracht. Een an - dere verklaring is moeilijk te vinden voor het feit dat de uitvinders van het aanvallende voetbal tegen Volendam geen moment voor de over winning gingen. Het werd daarom gewoon 0-0. Het gevolg was niet alleen de slechtste wed strijd van Ajax dit seizoen, maar ook de verve lendste. Michel Kreek en Rob Alflen, die met het rugnummer vier van Wim Jonk alleen maar de heimwee naar de Volendammer versterkte, stonden model voor de neerslachtigheid. De twee Ajacieden waren betrokken bij de beste mogelijkheid voor Ajax. Kreeks enige goede daad was zijn voorzet in de laatste minuut. Al flen kreeg de bal vanaf twee en een halve meter nog dik over het doel. Volendam: Zoetebier; Van Loon, Binken, Molenaar en Sier; Wasiman, Berghuis en Pastoor, Steur, De Freitas (73. Burleson) en Bond (87, Jongsma) Ajax: Van der Sar; Silooy. Blind en Frank de Boer Vink (22. Seedorf), Alflen, Ronald de Boer en Kreek, Overmars, Pet- tersson en Davids. technisch directeur uit. „Geen mens kan leven zonder fouten. Je hoopt steeds dat er verbete ring in komt. Grijpt alle midde len aan om hem uit het dal te helpen. Op een moment is het vertrouwen op. Dan komt er een omslagpunt, vooral ook omdat Van der Sar goed bezig is. Van der Sar heeft het uitste kend gedaan toen Menzo ge blesseerd was en verdient nu zijn kans." „Stan", vulde Frans Hoek, de keeperstrainer van Ajax aan, „is de beste keeper van de wereld. Lichamelijk, technisch, tactisch. Absolute topklasse. Het zijn al leen die foutjes, hè. Een misser is niet erg. Maar Stan maakt ze steeds op de verkeerde momen ten. Op de beslissende momen ten. En daar word je als keeper in de top uiteindelijk op beoor deeld. Hij is ongelooflijk eer zuchtig. Streeft altijd naar het hoogste. Jaren heeft hij moeten vechten om dat hoogste, het Nederlands elftal, te halen. Toen het eenmaal zo ver was, ging het tegen Polen al mis. Dat is hard aangekomen." Stanley Menzo staat al bijna negen jaar onder de lat bij Ajax. Vanaf die eerste wedstrijd - in 1984 tegen AZ (1-1) - leyerde de doelman voer voor discussie. Johan Cruijff maakte van Men zo meer dan een ballenvanger. De Amsterdammer werd de eer ste 'libero onder de lat'. Maar de carrière werd ook een bloemle zing van fouten. 'Menzo's Mis sers' werden een begrip in de voetbalwereld. Net als het 'pol letje van Van Breukelen'. De kluit aarde waar een stuiterbal van de PSV-doelman op smoor de. „Dat is nu juist het ver schil", vond 'vertrouwensman' l-rans Hoek. „Als Van Breukelen een fout maakt is het zelden fa taal. Bij Menzo lijkt het wel al tijd raak." Volgens de keeperstrainer, die de beslissing van Van Gaal kon begrijpen, is er regelmatig over leg geweest met de doelman. „Zoals dat bij Ajax gebruikelijk is, wordt alles geëvalueerd. Ook mét Menzo. Hij was het ook ne gen van de tien keer met ons eens als we aanmerkingen had den." De nieuwe man heet dus Edwin van der Sar (22). AJs stand-in toen Menzo door een blessure aan de duim uitge schakeld was, maakte de lange reserve al een betrouwbare in druk. Dat smaakte naar meer. De Zuidhollander krijgt nu zijn echte kans als nummer één van Ajax. Hij heeft nog niet met zijn voorganger gesproken. „Hij zal het toch eerst zelf moeten ver werken", vindt Van der Sar. „Ik bedoel, ik ben natuurlijk hart stikke blij en hij zwaar teleurge steld. Dat klikt niet echt. Ook voor de wedstrijd hebben we geen contact gehad. Wc hebben gewoon de warming up ge daan." Bestuur ADO keurt actie supporters af den HAAG cpd Ongehoord en ongepast. Voor zitter Chris Nyqvist van ADO Den Haag kon de ludieke pro testactie - een tijdelijke bezet ting van de bestuurskamer in het Zuiderpark door twintig supporters - niet waarderen. „Het is een vorm van huisvre debreuk", klonk het getergd uit de mond van de voorman. „Als zoiets in je eigen huis gebeurt, schop je de mensen eruit Zo ver liet Nyqvist het giste ren echter niet komen. Om es calatie van een diepliggend conflict tussen fans en bestuur te voorkomen, was hij na be middeling van oud-speler en 'praatpaal' Heini Otto bereid om na afloop ven de wedstrijd ADO Den Haag-De Graafschap (2-1) een gesprek aan te gaan. In dat onderhoud, dat drie kwartier in beslag nam, mocht iedereen zijn zegje doen. Afgesproken werd op korte termijn opnieuw met elkaar rond de tafel te gaan zitten. „Dat is beter dan elkaar in het harnas te jagen", aldus Heini Otto. Spijker wordt coach bij Zijl De Zijl/LGB heeft het techni sche plaatje voor volgend sei zoen rond. De gezichten blijven hetzelfde, de rolverdeling wordt anders. Rob Schouten zal het komend jaar zich alleen con centreren op de trainingen en Jacob Spijker zal naast de trai ningen die hij nu al verzorgt ook de coaching voor zijn reke ning nemen. Van der Zee voelde zich zater dagmiddag in zijn hemd gezet door zijn eigen spelersgroep. Volgens de Diemenaar loopt een deel van de selectie de kantjes er vanaf. Na het lands kampioenschap vorig seizoen, onder leiding van Wim van Zwam, vecht Van der Zee in Katwijk vooral tegen de verzadi ging. Bij Noordwijk. waar Quick Boys een belangrijk punt in de kampioensrace verspeelde, kwam opnieuw aan het licht dat er bij de blauwwitten iets schort aan de instelling en de vorm „Sommigen kunnen het ken nelijk niet opbrengen om weer voluit te gaan voor het kam pioenschap. De kans dat ik vol gende week met ditzelfde team aantreedt is gering", zei Van der Zee, dié aan zijn tweede periode als trainer op Nieuw Zuid bezig is en nog nooit kampioen werd met Quick Boys. De trainer noemde in Noordwijk geen ne men, maar als hij dat had ge wild kon hij putten uit een ste vig arsenaal. De oefenmeester volstond za terdag vlak na rust met het wis selen van Fred Kanbier. Het ta fereeltje rond de wissel was van een bedenkelijk niveau. De Leidse spits, nauwelijks zicht baar in het duel, was hoogst verbaasd dat hij eruit moest en vroeg zich demonstratief af of de trainer zich niet vergiste. Om zijn onvrede kenbaar te maken spoedde Kanbier zich recht streeks naar de kleedkamer en maakte een gebaar alsof hij zijn broek wilde laten zakken. Van der Zee bagatelliseerde het incident. Hij sprong wel bij na uit zijn vel toen Quick Boys in de laatste minuut van de wedstrijd een penalty kreeg bij een 2-2 stand. Terwijl het nele team juichend om de nek van de omver gelopen Frenk van der Kleij hing, kookte Van der Zee inwendig. Helemaal toen even later Edwin Otte de straf schop gestopt zag door Arjan van Heusden. Van der Zee: „We stonden al te juichen toen die penalty nog genomen moest worden. Waar zijn wij in he melsnaam mee bezig? Dat wc hem vervolgens missen is ge woon tekenend voor het niveau dat we vandaag bereikten." Quick Boys gaat samen met Katwijk, Excelsior Maassluis en FC Lisse de beslissende fase van de competitie in. De perspectie ven worden er voor de lands kampioen niet beter op. Van der Zee: „Wc doen nog volop mèe in de titelrace. Maar dal is meer ondanks ons dan dankzij Van der Zee laat niet na te be nadrukken dat Quick Boys bezig is 'Katwijk kampioen te maken Na eerder puntverlies in dit sei zoen liet hij die uitspraak note ren, in Noordwijk kwam hij er opnieuw meè. „Wij maken Kat wijk kampioen." Kamiel Maase naar WK-cross HARDERWUK WILMAR KORTLEEVER Na het NK-cross in Harderwijk heeft de Koninklijke Nederland se Atletiek Unie Bataven atleet Kamiel Maast? aangewezen als één van de zeven Nederlandse atleten voor het WK (.ross over drie weken in het Noord Spaan se Amorebiëta. De pas 21 - jarige pupil van Bram Wassenaar kwalificeerde zich via zijn acht ste plaats in het nationale cross- circuit, een prestatie die de l>ei denaar gisteren bevestigde met eenzelfde klassering in het kam pioenschap. Naast kampioen Gommer plaatsten zich ook Re né Godlieb, Aart Stigter. Luc Krotwaar en Marco Gielcn via het t-klas Dirks werd op voordracht bondscoach Has van Cuyk t gencgA.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17