Alphen: minder herrie door asfalt Politiek Alphen bemiddelt in huurconflict Zeeheldenbuurt 'Anders blijf ik altijd een keuterboertje' Rijn- en Veenstreek Ontvoerder brengt Nieuwveense thuis Paddestoelenbuurt eens met renovatie MAANDAG 8 MAART 1993 11 CHEF GERT VISSER. C Klinkers Emmalaan en Wilhelminalaan worden vervangen De Emmalaan en de Wilhelminalaan in Alphen krijgen een asfaltlaag. De oude klinkers verdwijnen omdat die er de oorzaak van zijn dat het verkeer te veel herrie maakt. Daarvan zouden vooral de toekomstige bewoners van de nieuwbouwwijk Brittenlust hinder hebben. marieta kroft De provinfcie draagt de gemeen te Alphen nu op de klinkers te vervangen door asfalt. Op die manier kan er tenminste iets worden gedaan aan de geluids overlast in de nieuwe wijk tus sen de Oude Rijn, de Prins Bernhardlaan en het Burge meester Visserpark. Bovendien moet de gemeen te, zo stellen Gedeputeerde Sta ten, ervoor zorgen dal de tui nen, terrassen en balkons aan de achterkant van de woningen komen, en niet aan de kant van de drukke straat. Want aan de straatkant is het voeren van een goed gesprek onmogelijk, aldus de provincie. Als de balkons toch aan de straatkant worden gebouwd, dan moeten ze af sluitbaar worden gemaakt, zo dat het aan de bewoners zelf is of ze in het lawaai willen zitten of niet. Ondanks deze voorwaarden blijft de geluidsoverlast in het nieuwbouwwijkje te hoog vol gens de wettelijke normen. De gemeente Alphen wil echter geen geluidsschermen plaatsen omdat die niet in het wijkje pas sen en bovendien te duur zijn. Gedeputeerde Staten hebben begrip voor de bezwaren van de gemeente. Het provinciebe stuur stemt daarom in met het verzoek van de gemeente Al phen om verder geen maatrege len te hoeven nemen tegen de geluidsoverlast, ook al is die ei genlijk te hoog. Het is de bedoeling dat er 40 woningen bij de Emmalaan ten noorden van de Bestevaer wor den gebouwd, 15 tussen de Juli- anabrug en de Sabastraat, tien op de hoek van het Langewerk en de Zoutmanstraat en tien ten noorden van het Burgemeester Visserpark. Bovendien wordt de scholengemeenschap Castellum uitgebreid. die nacht op een plek buiten Nieuwveen. Meer wil de politie daarover niet kwijt. Ook over de ar restatie van de man wil de politie geen medede lingen doen. De verdachte, die overspannen zou zijn, is ingesloten op het bureau in Alphen. Vandaag wordt beslist of hij weer op vrije voe ten wordt gesteld. Volgens de politie was hier geen sprake van 'een criminiele ontvoering'. De problemen zouden te maken hebben met een re latie. In verband met het onderzoek is de politie zeer terughoudend in het verstrekken van infor matie. Een 24-jarige vrouw uit Nieuwveen is vrijdag avond ontvoerd door een 33-jarige plaatsgenoot. Onder bedreiging van een breekijzer werd de vrouw een nacht lang door de Nieuwvener vast gehouden. Nadat de politie vrijdagavond was ge waarschuwd, werd een grootscheepse zoekactie op touw gezet. Ook de politiekorpsen van omlig gende gemeenten werden ingeschakeld. De speurtocht leverde echter geen resultaat op. Zaterdagochtend werd de vrouw weer door haar ontvoerder naar huis teruggebracht. Ze was Nieuwveens meisje aangerand nieuwveen Een 13-jarig meisje uit Nieuwveen is zaterdagavond rond kwart voor zes op het Nieuwveense Jaagpad aangerand. Een bestuurder van een donkerblauwe auto vroeg haar de weg. Vervolgens pakte hij haar. Het meisje kon zich losrukken en yluchtte naar de dichtstbijzijnde woning. Inbrekers stelen computers alphen aan den run Uit een bedrijf aan de Oostgouweweg in Al phen aan den Rijn is vrijdag voor 10.000 gulden aan computer apparatuur verdwenen. De apparatuur werd in een onbewaakt ogenblik uit de kantoorruimte van het bedrijf gestolen. Uit een schuur aan de Grevelingen zijn in de nacht van vrijdag op zater dag een bromfiets en een helm gestolen. Om binnen te komen werd de schuur opengebroken. Vijf Alphense jongens mishandeld n den run De Alphense politie heeft zaterdagavond rond half tien bij het jongerencentrum De Ridder aan de Con- certweg 17 jongens aangehouden. De politie ging tot de aanhou ding over toen bleek«dat vijf jongens in de leeftijd van 11 tot 14 jaar waren mishandeld. Twee knapen werden voor onderzoek overgebracht naar het Rijnoord-ziekenhuis in hun woonpplaats. Het letsel bleek mee te vallen. Na verhoor op het bureau bleven twee jongens van 13 jaar over als hoofddaders. Zij hebben een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De twee moesten de nacht op het bureau doorbrengen en zijn gisteren in de loop van de dag weer vrijgelaten. Polders Rijnland onderwerp lezing Een aantal leden van de com missie ruimtelijke ordening wil bemiddelen tussen de woning bouwvereniging Alphen (WVA) en de bewoners van de Alpense Zeeheldenbuurt. De huurders voelen zich genomen door de WVA omdat de huren in de wijk op wonderbaarlijke wijze van elkaar verschillen. Voor twee exact gelijke woningen kan de huur meer dan drie tientjes per maand verschillen. De politici willen proberen om in overleg met de WVA een einde te ma ken aan de onvrede van de be- Rijnland en zijn polders is don derdag 11 maart het thema van een bijeenkomst van de Histori sche Kring Benthuizen. J.H.M. Sloof van Rijnland houdt een le zing met dia's, kaarten en ge schriften over de polders in de ze omgeving. De bijeenkomst wordt gehouden in De Bron, Dorpsstraat 48 en begint om 20 De bijna voltallige raadscom missie was zaterdagochtend in de wijk om naar de klachten van de bewoners te luisteren en om tuintjes te bekijken. Het conflict tussen de huurders en de woningbouwvereniging spitst zich immers toe op de op pervlakte van de tuintjes. Ook de WVA was uitgenodigd voor de rondleiding. Maar zowel be stuur als directie hadden afge zegd. De achtertuinen in een groot deel van de buurt hebben een oppervlakte van rond de vijftig vierkante meter. Sommige zijn iets groter, andere iets ldeiner. De tuinen van meer dan vijftig vierkante meter leveren bij de waardering van het huis wel twee extra punten op. En aan gezien de jaarlijkse huurverho ging wordt vastgesteld op grond van de puntenwaardering kan een verschil van een paar vier kante meter op termijn leiden tot behoorlijke verschillen in huur. Netjes volgens de wet, maar voor de benadeelden wat Tijdens een bewonersavond in oktober beloofde het dage lijks bestuur van de WVA iets te doen aan de puntenwaardering van de tuinen. Maar dat ging niet door. Het algemeen be stuur ging niet akkoord, nadat de directie had laten weten dat het ministerie van VROM wijzi ging van de regels niet zou ac cepteren. Zeuren „Hier, 44 vierkante meter voor tuin. Nul punten." Voorzitter D. Koenekoop van de bewoners commissie wijst de politici op een slordigheidje van de wo ningbouwvereniging. Het gezel schap houdt even stil, terwijl een paar huizen verderop de bewoners naar buiten komen om te kijken wat er gaande is. Ze zijn niet erg te spreken over al die ophef rond de tuinen. „la ren geleden hebben we een huurverlaging van één gulden vijftig gekregen omdat we de tuin zelf moesten gaan onder houden. En nou zeuren ze dat we te weinig huur betalen. Als ze de huur nou weer verhogen, doe ik mooi niks meer aan de tuin", meldt de vrouw des hui zes. „Je neemt je huis toch voor een bepaalde huur. Als je maar een knaak meer verdient, ga je toch ook niet zeuren", vindt haarman. De stoet trekt verder. Me vrouw C. Dissel, de secretaris van de bewonerscommissie, opent tuinhek na tuinhek. „Hal lo, effe kijken hoor", roept zij de bewoners toe. Koenekoop geeft toelichting bij het getoonde. „Deze tuin is volgens de WVA tien meter lang, maar in feite is hij maar negen meter lang. Op papier is de tuin daardoor meer dan vijftig vierkante meter. De mensen die hier wonen betalen te veel huur." „Als je nu een geval wil heb ben waardoor mensen het ver trouwen in hel bestuur verlie zen, dan is dit het wel", oordeelt de CDA'er H. Habermehl. Er moet iets gebeuren, vinden de politici. Maar wat weet nie mand. „Formeel kun je niks. Maar uit je positie van volksver tegenwoordiger moet je iets doen. Al weet ik nog niet wat", biecht L. Kleingeld (PvdA) op. Even later, wanneer de op tocht terug is in buurthuis Half je Wit, komt hij toch met iets wat in de richting van een op lossing gaat. Een groepje com missieleden moest maar eens gaan praten met de WVA om te kijken of er niets aan de huur- verschillen gedaan kan worden. Een goed idee, vinden alle aan wezigen. Langeraarder Jos van Klink wil manege verder uitbouwen Jacobswoude is bezorgd over schrappen glastuinbouwgebied woubrugce marieta kroft Jacobswoude heeft forse kritiek op de provin cie omdat deze een glastuin bouwgebied in Woubrugge wil schrappen. „Het glastuinbouw gebied hoeft niet te worden uit gebreid, maar laten we dan in elk geval de bestaande glastuin bouwgebieden houden", schrij ven B en W in een brief aan Ge deputeerde Staten. De provincie wil glastuin bouw in het Groene Hart zo veel mogelijk beperken omdat het niet past in het open pol derlandschap. Daarom moet ook de bestemming van het stuk weiland aan de A. de Graafiaan in Woubrugge veran deren, aldus de provincie. Het gemeentebestuur van Ja cobswoude maakt zich nu zor gen. Volgens B en W hebben de exploitanten van dit stuk grond al rekening gehouden met het feit dat er kassen kunnen wor den gebouwd. Bovendien vin den B en W dat de kassen op deze plek het open karakter in het Groene Hart helemaal niet aantasten. De gemeente. Jacobswoude begrijpt niets van de houding van het provinciebestuur dat aan de ene kant glastuinbouw- locaties wil schrappen terwijl aan de andere kant moet wor den gezocht naar alternatieven. De bewonerscommissie van de Paddestoelenbuurt gaat ak koord met het renovatieplan van de woningbouwvereniging Alphen (WVA). Dat betekent, dat de kozijnen van hun huizen niet volledig worden vervangen, maar wel ingrijpender worden gerenoveerd dan de WVA eerst van plan was. Ook de voegen in de muren worden niet volledig vervangen, maar wel zo bewerkt dat ze langer mee kunnen. Hiermee is het lang slepende conflict tussen de WVA en de bewoners van de Paddestoel- weg, het Eekhoorntjesbrood en de Cantharel definitief uit de wereld. De woningbouwvereni ging wilde een zo goedkoop mogelijke renovatie, de huur ders beoordeelden de voorge stelde maatregelen als lapwerk. Uiteindelijk bracht een onder zoek van TNO de partijen op één lijn. De woningbouwvereniging hoopt nu direct na de bouwvak vakantie te beginnen met de re novatie. Als alles meezit, zien de woningen er voor de jaarwisse ling weer als nieuw uit. kees van kuilenburg Zonder strijd geen overwinning. Deze stelregel houdt Langeraar der Jos van Klink zich maar voor ogen bij zijn voornemen om zijn manege aan de Langeraar- seweg uit te breiden met een grote paardenstal met rijhal. Van Klink heeft inmiddels zo veel 'klanten' voor rijlessen en vrij rijden dat hij wel moet uit breiden om aan de steeds groei ende vraag te kunnen voldoen. De gemeente Ter Aar wil Van Klink wel een bouwvergunning geven, maar die kan hij pas ge bruiken als hij in het bezit is van een hinderwetvergunning voor zijn manege. Die hinderwetver gunning is inmiddels bij de ge meente aangevraagd. Maar Van Klink beseft terdege dat er zo veel haken en ogen aan zitten, dat er waarschijnlijk nog heel wat moet gebeuren voordat hij zijn zin heeft. „Als een van de omwonenden bezwaar maakt, omdat hij last van ons bedrijf heeft, hang ik. De afstand tussen het bedrijf en de naastgelegen woningen is te kort, volgens de thans geldende eisen. Maar ik heb nog nooit klachten gehad over overlast. Dus heb ik goede hoop dat er van die kant dan ook geen be zwaren komen als de aanvraag ter sprake komt", merkt Van Klink op. „Bovendien vind ik dat er zo langzamerhand wel sprake is van enig recht. In al die jaren dat ik nu met paarden werk is er nog nooit iemand geweest die heeft gezegd dat ik een hinder wetvergunning moet hebben, omdat er sprake zou zijn van een bedrijf. Of je het nu over paarden of koeien hebt, naar mijn idee is dat toch agarisch. Vandaar dat ik er altijd van ben Uitgegaan dat ik voldeed aan het bestemmingsplan, waar al leen over agrarische activiteiten wordt gesproken." „Maar ik moet wel doorzet ten, wat dat aangaat is dc keuze simpel", zegt de 35-jarige boer Meer opstap plaatsen voor scholieren die per bus reizen De gemeente Alphen aan den Rijn wil een paar extra plaatsen aanwijzen waar leerlingen van het speciaal onderwijs vanaf volgend schooljaar de bus naar school kunnen pakken, Hier mee hoopt de gemeente tege moet te komen aan de bezwa ren van de ouders van deze leerlingen. Die protesteren tegen de eer ste plannen van de gemeente. Volgens de ouders wordt de af stand van huis naar opstap plaats te groot om de kinderen alleen op pad te sturen. Daar door zouden de ouders ge dwongen zijn hun kind elke uag naar de opstapplaats te bren gen. Nu worden de leerlingen van het speciaal onderwijs die niet op eigen gelegenheid naar school komen, nog voor de deur opgehaald met een taxibusje. Het vervoer is daardoor een du re en tijdrovende zaak. Leerlin gen zitten soms vijftig minuten in de taxi, wat nogal lang is voor een ritje binnen Alphen. Om hel vervoer te stroomlijnen en om de kosten te verlagen wil /Vi phen vanaf volgend schooljaar gaan werken met opstapplaat- Volgens de wet moet er voor alle leerlingen binnen 1200 me ter van huis een opstapplaats zijn. De verdeling van de op stapplaatsen zoals de gemeente die wilde regelen, voldeed net aan dat criterium. annex manegehouder. „Als ik niets onderneem blijf ik altijd een keuterboertje, dat nauwe lijks wat kan verdienen." Het boerenbedrijf is al sinds 1600 aan de Langeraarseweg gevestigd. Zes jaar geleden is Van Klink begonnen met het houden van paarden. Aanvan kelijk met een paardje voor de kinderen en later met een stal ling voor viervoeters van vrien den en kennissen. „Op een ge geven moment werd het alle maal wat moelijker in de vees ector, door al dat gerommel met melkquota, de superheffing en mestwet. Dat betekende veel in vesteringen doen of aan de re gels en normen voldoen, öf er wat anders naast gaan doen. Voor dat laatste heb ik gekozen en daarom heb ik de accommo datie voor de paarden geleide lijk wat uitgebreid", legt de Lan geraarder uit. „Wat oude stallen gesloopt, daar kwamen boxen voor paarden en een hal voor in de plaats." De manege bleek na enige tijd toch een groot succes. Elk jaar neemt de belangstelling toe, vooral van kinderen. Niet alleen van Teraarders, maar ook heeft hij inmiddels paardenlief hebbers uit onder meer Wou brugge, Alphen, Leimuiden. Nieuwveen, Zevenhoven en Rijnsaterwoude. „Inmiddels heb ik bijna 200 klanten die ko men lessen. Daarnaast is er ook veel interesse om in de binnen- hal te komen rijden. Alles bij el kaar is het een groot succes ge worden. waar ik zelf ook wel verbaasd over ben. Toen ik het besluit nam om die manege op te zetten was ik uitgegaan van zo'n 50 klanten. Ook hebben wij, mijn vrouw Barbara en ik, Alkemade: extra lantaarnpalen langs schoolpad oude wetering» De gemeente Alkemade gaat ex tra verlichting aanbrengen langs het pad tussen dc Rembrandt van Rijnsingel en de Vliet in Ou de Wetering. Dit pad behoort lot de zogenoemde 'enge' plek ken in de gemeente. Het wordt omringd door hoge bosschages en het middengedeelte is niet verlicht. Vooral fietsers en voet gangers, die vanuit de boten- wijk in Oude Wetering naar dc Rembrandt van Rijnsingel gaan. maken er gebruik van. In het verleden zijn op het pad en op het naastliggende school plein diverse keren vrouwen lastig gevallen. Ook het school bestuur van de rk-basisschool De Schakel heeft de gemeente op de onveilige situatie gewe zen. Ondanks het feit dat de be planting regelmatig wordt ge snoeid blijft de situatie 'eng'. De gemeente heeft nu beslo ten langs het pad lantaarnpalen te plaatsen. Daarvoor moeten eerst wel kabels worden gelegd, waardoor de kosten (6000 gul den) nogal hoog uitvallen. Om dat in de gemeentebegroting geen rekening is gehouden met deze uitgave, wordt de pot on voorziene uitgaven aangespro ken. Politie Alkemade beschermt abri's De politie in Alkemade gaal ex tra surveilleren om het vanda lisme aan abri's terug te drin gen. Dc laatste tijd Komt het weer regelmatig voor dat in het weekeinde de abri's worden vernield, gesloopt of verplaatst De daders zijn veelal onvind baar. Gelet op de kosten die moe ten worden gemaakt om de abri's weer te herstellen heeft de gemeente, in samenspraak met de plaatselijke politie, besloten extra surveillances te laten uit Winkelier slaat rover zaak uit zo'n 25 paarden. Samen met het boerenbedrijf is het goed te doen. Het is een prima combi natie." Volgens Van Klink is uitbrei ding nu dan ook meer dan noodzakelijk. „Als je wat wilt verdienen moet je de accom modatie uitbreiden, blijkt nu. Vooral ook omdat de klanten in de winterdag in een binnenhai aan het werk willen. lakker een uurtje ontspannend rijden, na een dag hard werken. Als je daaraan niet kunt voldoen gaan ze naar een ander Een 64 jarige Alphense sigaren winkelier heeft vrijdagavond rond zeven uur een overvaller met een stok zijn winkel aan de Emmalaan uitgeslagen. Dc man, die een zonnebril op had en een bivakmuts over zijn ge zicht, bedreigde de winkelier met een mes en eiste geld. De overvaller zette zijn eis kracht bij door enkele steekbewegin gen te maken. De Alphenaar liet zich niet bang maken en sloeg met enkele gerichte tikken de rover het pand uit. Jos van Klink: „Problemen heb ik nooit gehad met de onwonenden. Ik ga er dan ook maar van uit dat die hinderwetvergunning er wel komt." FOTO BEN Dt BRUYN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11