Duinbehoud: Laan van Nieuw Zuid onzalig idee 'H Leiden Regio iatwijks carillon in oude luister hersteld Bewoners boos over reeks bouwfouten Maat tweede man politie AAN DAG 8 MAART 1993 MO RIETVELD. 071-1 loednieuwe klokkestoel voor Oude Kerk nwonenden van de Katwijkse julevard kunnen vanaf april ^er genieten van de klanken n het carillon in de toren van Oude Kerk. Jarenlang ston- •n de klokken van het carillon •rroest en werkeloos in de to- n. Inmiddels zijn ze weer hoongemaakt en gevernist en orden ze opgehangen in een oednieuwe klokkestoel in de Restaurator van het klokken- jel is het bedrijf Koninklijke ijsbouts uit Asten in Noord- rabant, ook de oorspronkelijke ouwer van het carillon. Voor en bedrag van 183.300 gulden ■vert Eijsbouts het klokkenspel reer als nieuw op. Bijzonder is aarbij een geheel nieuwe klok- estoel, het gedeelte waar de ronzen klokken in worden ge- angen. Deze 'standaard' wordt eheel uitgevoerd in hoogwaar- lig roestvrij staal waar de zilte eewind geen vat op kan krij- ;en. De besturing van het spel al door middel van een com pter gebeuren. klavier Werknemers van Eijsbouts zijn il klaar met de installatie van dokkestoel en klokken. Mo- nenteel worden de verbindin gen aangebracht tussen het kla- /ier, beneden in de kerk, en de dokken boven in de toren. Ook de elektrische besturing moet nog in orde worden gebracht. Naar verwachting zal Eijsbouts daar eind april mee klaar zijn. Het carillon in de Oude Kerk werd in 1959 door de Katwijkse burgers geschonken aan de ge meente. Die nam het cadeau in ontvangst onder de voorwaarde dat zij het onderhoud voor haar rekening zou nemen. Al in 1962 begon het klokkenspel echter de eerste mankementen te verto nen en de combinatie van zee wind en zout water deden de klokken op den duur definitief verstommen. Ze verdwenen voor jaren, monddood opgesla gen in de toren van de Oude Kerk. Onderhoudsplicht Na jarenlang gesoebat over de broodnodige restauratie en de daarmee gepaard gaande kos ten, maakt de gemeente nu de destijds verwaarloosde onder- 'Vanuit Leiden meer mensen met de auto naar het strand' De verlengde Laan van Nieuw Zuid is volstrekt overbodig en richt alleen maar veel schade aan. De Stichting Duin behoud noemt de aanleg van de weg, die moet dienen als ontsluitingsroute voor de nog te bouwen woonwijk Zanderij Westerbaan 'een onzalig idee' van het Katwijkse college van burgemeester en wethouders. Duinbehoud tekent dan ook bezwaar aan tegen het voorontwerp-be stemmingsplan. Een ontwerp dat voorziet in de bouw van 1061 woningen. KATWU K/LEIDEN» PETER VAN DER HULST Niet zozeer het aantal huizen, maar veel eerder de ontslui- tingsweg die aan de rand van de woonwijk moet komen te lig gen, is de Stichting Duinbehoud een doom in het oog. De aanleg van de verlengde Laan van Nieuw Zuid, die moet aanslui ten op de Meeuwenlaan en de Provinciale weg, betekent vol gens Duinbehoud een grove aantasting van de natuur en het landschap in Zanderij Wester baan. „De weg wordt voor een deel zelfs aangelegd in het on langs ingestelde beschermde natuurmonument", schijft Duinbehoud in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. B en W noemen de aanleg van de Laan van Nieuw Zuid niet alleen noodzakelijk voor een goede verkeersafwikkeling VRUETIJD houdsplicht waar. Naast de enkele tienduizenden gulden beneden de 2,5 ton die in 1990 183.300 gulden voor Eijsbouts kwijt zijn. Naar verwachting al eens voor het karwei be- zal de gemeente zelf ook nog blijft de totaalsom echter ver raamdwas. Cursus paleografie Buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5 geeft een cur sus paleografie (oud-schrift). De cursus is bedoeld voor liefheb bers van de geschiedenis en voor iedereen die geïnteres seerd is in de geschiedenis van het handschrift. De cursus be gint vandaag om 19.30 uur. Wijkvergadering De fractie van D66 houdt van avond een wijkvergadering in hét clubgebouw van korfbalver eniging KZ Leiden aan de Montgomêrystraat. Bewoners uit Zuid West kunnen met de fractieleden in discussie treden en vragen stellen. Aan de orde komen in elk geval de leefbaar heid, de verkeersproblematiek, de Gevulei en de vergrijzing. Aanvang 20.00 uur. Vluchtelingenbeleid De werkgroep politieke scholing van de Leidse Vrouwenraad geeft een themacursus voor vrouwen over vluchtelingenbe leid en rascisme. De cursus be- eeft onze eeuw ireel zien worden, wellicht is er eene har er grootste triomfen, die nog voor zij ten einde is, dooreen andere zal worden verduisterd en oversell it terd. Het steenkoolgas zal zich mogelijk nog verdrongen zien door het electrisch licht..., de geest der eeuw sluimert niet, integendeel, wel verre van vermoeid te zijn door den onverpoosden arbeid van tachtig jaren, openbaart zij nog geen enkel teken van te willen rusten op de behaalde lauweren. Met deze woorden kondigde het tijdschrift De Volksvlijt in 1880 een nieuwe technische ontwikkeling aan. Binnen wei nigejaren zal het steenkoolgas verdrongen worden door elek trisch licht. De komst van gas was al een belangrijke stap vóóruit geweest, met name voor de stadsverlichting. Met de komst van elektriciteit werd de verlichting van straten, stegen en pleinen een betrekkelijk een voudige zaak. Eeuwenlang was de verlichting van de stad een probleem ge weest. Een niet onbelangrijk probleem, omdat deze verlich ting nauw samenhing met de veiligheid op straat, 's Nachts kon je vroeger ook in Leiden maar beter binnen blijven. Het was zo rond 1700 na het onder gaan van de zon op straat ge woon onveilig. In Leiden waren niet alle straten geplaveid. Bovendien telde de stad een groot aantal grachten en veel donkere nauwe stegen. Ondanks allerlei verbodsbepa lingen gooiden de Leidenaars na zonsondergang nogal eens zaken die men kwijt wilde op straat. Elke stad kende een groot aan- Zelfs de Breestraat in het hartje van Leiden was rond 1850 slecht verlicht, ai plaatsten soms de bewoners van deze deftige straat zelf een plan- taarn aan hun gevel. ILLUSTRATIE GEMEENTELIJKE ARCHIEFDIENST tal randfiguren die met bedelèn aan de kost probeerden te ko men. 's Nachts hielden deze ar men zich ook bezig met andere activiteiten. Een veel zorgen ge vende groep vormde ook de huursoldaten. Als het oorlog was hadden deze heren werk. In vredestijd moesten deze solda ten maar zien dat ze op een an dere manier aan de kost kwa men. Het was ronduit onprettig om deze militairen 's nachts te gen te komen. Voor iedereen met slechte voornemens was de duisternis in de stad een pretti ge bijeenkomstigheid. Voor een ordelijke burger was het vaak een ramp. In ons land nam Amsterdam het voortouw met het nemen van maatregelen op het gebied van de stadsverlichting. Door de .V 1 ar f 's Nachts kon je beter binnen blijven. hoge kosten geen eenvoudige zaak. Al rond 1500 werden in deze stad op bepaalde plaatsen enkele lantaarns geplaatst. Kort daarop gevolgd door de bepa ling, dat iemand na het luiden van de boevenklok (9 uur 's avonds), niet meer zonder lan taarn op straat mocht. In 1579 bepaalde de Amster damse vroedschap, dat er op al le bruggen lantaarns moesten worden geplaatst,'die direct bij het invallen van de duisternis moesten worden ontstoken. Bo vendien. herbergiers moesten tot 's avonds 10 uur licht laten branden in hun voorhuis. Am sterdam liep bij het nemen van deze maatregelen voorop, Lei den volgde in verband met de hoge kosten schoorvoetend. Twaalfde huis In 1595 nam Amsterdam een besluit, dat in Leiden aanvanke lijk wel .werd nagevolgd. In dat jaar bepaalde het Amsterdamse stadsbestuur, dat aan ieder twaalfde huis een lantaarn moest worden opgehangen. De kaarsen in deze lantaarns wer den door medewerkers van de gemeente aangestoken en ge doofd. De kosten van deze ope ratie werden door middel van een aparte belasting, het zoge naamde lantaamgeld, bestre den. Leiden kon het tempo van het rijke Amsterdam niet volgen. Zo rond 1650 telde de Sleutelstad ongeveer 100 lantaarns, Niet al leen in Leiden, maar ook in an dere steden, waren door de her vorming een aantal lichtpunten weggevallen. Lange tijd was het de gewoonte geweest om kaar sen te branden bij heiligenbeel den. Door de reformatie was hieraan een einde gekomen. Leiden kende 's nachts nog een aantal andere problemen. Als universiteitsstad huisvestte de stad ooke en behoorlijk aantal studenten. Een redelijke ver lichting was noodzakelijk om de dronkemanstochten en vecht partijen van de heren studenten te beteugelen. Nu was dit niet alleen een Leids probleem. Ook andere universi teitsplaatsen zoals Franeker kampten met deze overlast. On danks uitbreiding van het aan tal lichtpunten bleef het ook in Leiden 's nachts nog lang onvei lig op straat. Deze onveiligheid bleef door de jaren heen een goede motivatie om de verlich ting te verbeteren. De publieke opinie vroeg erom. Van stadswege werd met name vanaf de zeventiende eeuw sys tematisch gestreefd naar uit breiding. De financiering bleef een probleem. Na enige tijd werden de kosten niet meer be taald via een algemene belas ting. Het Leidse stadsbestuur begon een soort profijtbeginsel toe te passen. Voorsprong De kosten van de aanleg van een aantal lichtpunten werden hoofdelijk omgeslagen over die genen die ervan profiteerden. In de praktijk werd bij de plaatsing van de lantaarns voorrang gege ven aan bruggen en hoekhui zen. De Amsterdamse voor sprong blijkt ook uit het feit, dat de Leidse lantaarns in meerder heid werden aangekocht in Am sterdam. Bibberende kaarslicht jes. Het rendement van al deze investeringen was natuurlijk ge ring. De komst van het steenkoolgas in de tweede helft van de ne gentiende eeuw betekende een belangrijke stap vooruit. Ook deze vorm van verlichting was echter arbeidsintensief. Elke lamp moest elke dag weer wor den aangestoken en gedoofd. Door de komst van de elektrici teit was stadsverlichting niet langer een problematische zaak. Het lijkt in onze tijd allemaal zo vanzelfsprekend en gewoon, dat we ons nauwelijks realiseren hoe problematisch stadsverlich ting in vroeger tijden was. BRAM VERHOOG in Zanderij Westerbaan, maar willen tevens de Julianalaan, Boslaan en Zeeweg ontlasten. Duinbehoud vreest echter dat de nieuwe weg extra autover keer naar het strand aantrekt. „Vanuit Leiden zullen steeds meer strandbezoekers kiezen voor de auto, omdat de verbin ding lekker kort en snel wordt." Duinbehoud is daarnaast bang voor geluidsoverlast in het stil- tegebied dat direct aan Zanderij Westerbaan grenst. De Stichting Duinbehoud ziet veel liever dat de plaats waar de verlengde Laan van Nieuw Zuid moet komen groen gebied wordt. „Wij willen dat het ge bied zo wordt ingericht dat ve getatie en fauna goed aanslui ten bij het duingebied. Het ge bied aan de rand van de woon wijk en duinen heeft daarnaast een functie voor de opvang van recreanten buiten het kwetsba re duingebied. Nu zie je nog dat duinen door trimmers worden gebruikt en daar ook honden worden uitgelaten", aldus M. Janssen van Duinbehoud. In de brief aan de gemeente wijst de stichting er op dat ook rijk en provincie vinden dat Zanderij Westerbaan als zogenaamd na tuurontwikkelingsgebied moet worden ingericht. Het aantal woningen, in to taal 1061, roept geen al te grote bezwaren bij Duinbehoud op. Wel vindt de stichting het een verkeerde keuze dat in de nieuwbouwwijk geen winkels worden neergezet. Duinbehoud vreest voor veel onnodig auto verkeer binnen de Katwijkse be bouwde kom. Om dat te voor komen pleit Duinbehoud voor een goede winkelvoorziening die aansluit op het winkelcen trum Bosplein/Koningin Juli analaan. staat uit drie bijeenkomsten. De eerste bijeenkomst is op 10 maart om 9.30 uur op de van Vollenhovenplein 79. Voor in- formatie:131335. Groene cursus Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie in Leiden geeft dit voorjaar een groene cursus in de Sterrewacht. Op zes maandagavonden komen belangstellenden alles te weten over de landschappen rond Lei den: polder, bos, strand, duin en stad. De eerste cursusavond is op maandag 5 april. De cur sus kost 60 gulden. Voor infor matie en opgeven: 071-612450. Koerden Het politiek informatiecentrum De Invalshoek houdt zaterdag 13 maart een bijeenkomst aan de Koppenhinksteeg 2 waarin het Koerdische volk centraal staat. Een vertegenwoordiger van de Koerdische Vereniging uit Den Haag vertelt over lotge vallen van het geplaagde volk in het noorden van Irak. Aanvang 20.15 uur, entree 2,50 gulden. Voorhouters in conflict met beheerder huizen VOORHOUT PETER V „Er spelen problemen waar wij geen weet van hebben." E. Ver- wey, directeur bij MOG Beheer in Zoetermeer, reageert ver baasd op de aantijgingen van bewoners van de Marjoleins- zoom en omliggende straten in Voorhout. De huurders hebben in een enquête hun gal ge spuwd over de niet verholpen vermankementen aan hun hui zen. Verwey weet echter niet waar ze het over hebben. „De klachten die ons hebben be reikt, hebben we zo snel moge lijk proberen op te lossen. Maar dan moeten de problemen na tuurlijk wel worden gemeld. Als dat niet gebeurt, kunnen we ook niets doen." In hun enquête klagen de huurders onder meer over vochtproblemen, ongedierte, schimmel, verzakte sponningen en slecht bevestigde trapleunin gen. MOG dat de woningen namens eigenaar Stichting Pen sioenfonds van het Schildersbe drijf beheert doet nauwelijks iets aan de klachten, meent J. Weidema. Zij is een van de initi atiefnemers tot de enquête. „Klachten zijn gemeld, zelfs per aangetekende brief, maar daar wordt niet op gereageerd", weerspreekt zij de woorden van Verwey. De enquêteformulieren zijn inmiddels aan de gemeente overhandigd met het verzoek de problemen te onderzoeken. De directeur van MOG snapt de commotie nie^ ..Zijn bewo ners het niet eens met de jaar lijkse huurverhoging omdat er sprake zou zijn van achterstallig onderhoud, dan kunnen zij bij de huurcommissie terecht. Nie mand heeft zich daar nog ge meld." Wel geeft hij toe dat er in enkele woningen vochtpro blemen zijn. „In enkele inciden tele gevallen is sprake van hoge re vochtconcentratie in de wo ning. We zijn bezig met een on derzoek naar de oorzaak en daarover is ook overleg met bouw- en woningtoezicht van de gemeente Voorhout." Inventarisatie Desondanks zijn er bij de ge meente 47 enquêteformulieren ingediend waarop serieuze pro blemen, maar ook kleine akke fietjes zijn gemeld. A. Hoekema van bouw- en woningtoezicht heeft inmiddels opdracht gege ven de klachten te inventarise ren. „Ik kan mij er nu nog niet over uitspreken wat reëel is en wat niet." Tegenover de slechte bevin dingen van sommige bewoners met MOG Beheer, staan echter ook goede ervaringen van ande ren. „Mijn verwarming sloeg af. Nadat ik gebeld had met MOG was het de volgende dag verhol pen. Ik heb geen klachten", zegt C. de Jong. En zo zijn er nog een aantal bewoners die zeggen geen problemen te hebben, of simpelweg niet de moeite na men om de mankementen aan MOG door te geven. Voor Weidema en andere mensen is de maat evenwel vol. De initiatiefneemster zegt al leen nog maar zaken te willen doen met het Pensioenfonds van het Schildersbedrijf. „Per soonlijk heb ik geen moeilijkhe den met Verwey, maar ik denk dat hij van het pensioenfonds niet de financiële middelen krijgt om dit probleem op te lossen." Woordvoerder Van Bakel van het pensioenfonds weigerde elk r op deze kwestie. officiële bijeenkomst in het bu reau waarbij ook de vijf betrok ken burgemeesters aanwezig BOLLENSTREEK PAUL DE VUEGER C. Maat, groepscommandant in Rijnsburg, wordt plaatsvervan gend chef van het politiedistrict Duin- en Bollenstreek-Noord. Hij wordt daarmee de tweede man van het district, achter chef E. Wegman. Tot Duin- en Bol lenstreek-Noord behoren de ge meenten gemeenten Noord- wijk, Noordwijkerhout, Voor hout, Lisseen Hillegom. Maat begint vandaag met zijn werkzaamheden in het district, dat aan de Duinwetering in Noordwijk zijn hoofdbureau heeft. Dat gebeurt tijdens een zijn. Plaatsvervangend-korpschef van de Noordwijkse politie A. Speelberg, die ook voor de func tie van plaatsvervangend dis trictschef in de race was, heeft zich teruggetrokken. Zij verlaat - nog geen anderhalf jaar nadat ze in de badplaats aan het werk ging - het bureau. Ze gaat part time opleidingen verzorgen voor het korps Hollands-Mid den, waartoe ook district Bol lenstreek-Noord behoort. Daar naast gaat Speelberg zelfstandig opleidingen verzorgen voor niet-politiemensen. AGENDA MAANDAG 8 MAART Leiden Wijkvergadering met de fractie van D66 voor bewoners uit Zuid-West, clubgebouw korfbalvereniging KZ Lei den, Montgomêrystraat, aanvang 20.00 uur. Lezing en demonstratie Japans boog schieten, Rijksmuseum van Oudhe den, Rapenburg 28, aanvang 20.00 Noordwijk Bijeenkomst Jeugdclub Philatelica, 18.30 uur; Vergadering van de Int. Ver. Philatelica afd. Noordwijk, Buurthuis, Hoofdstraat, aanvang 20.00 uur. Vergadering van de raadscommissie voor openbare werken, het woningbe drijf en verkeer, Gemeentehuis, aan vang 20.00 uur. Warmond Rondgang door het dorp, c Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportza'al Boors- ma. Zwanenburg 61, van 15.30 tot

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10