Ozonlaag was dunner dan ooit in februari 'Terug naar Marokko? Ik pleeg nog liever zelfmoord' Binnenland Tweeverdieners mogen straks meer geld lenen Oproep aan Brabantse werkgevers 'Kabinet moet in 1994 9 miljard bezuinigen' 'Antisemitisme is niet meetbaar toegenomen ZATERDAG 6 MAART 1993 Algemeen Nederlands Persbure Gemeenschappd«|tce f Alders weerspreekt wethouder R'dam Rotterdam Ook Rotterdam zal zijn afval gescheiden moeten in zamelen. Dat zegt minister Alders van milieubeheer in reactie op de weigering variMe Rotterdamse wethouder Hoogendoorn om het groente-, fruit- en tuinafval apart op te laten halen. De wethouder constateert dat het op dit moment niet rendabel is dat te doen. Volgens het ministerie staat Rotterdam bekend als 'dwarsligger', maar zal de stad per 1 januari 1994 gewoon aan de verplichte gescheiden inzameling moeten meedoen. Veel meer fraude met creditcards den haag De fraude met creditcards is het afgelopen jaar flink toegenomen. Tot vorig jaar werd slechts af toe een vervalste cre ditcard aangetroffen, maar in 1992 zijn ruim tweehonderd ver valsingen onderschept. Dat heeft een woordvoerder van de Cen trale Recherche Informatiedienst (CRI) gisteren bekendgemaakt. De georganiseerde criminaliteit in Nederland houdt zich volgens de CRI steeds meer met de fraude van creditcards bezig. De schade in ons land als gevolg daarvan loopt in de miljoenen gul dens. Half jaar en TBS voor moord den haag De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 31 -jari ge man uit Rijswijk wegens moord veroordeeld tot zes maanden cel en TBS met dwangverpleging. Tegen hem was drie jaar cel en TBS geëist. De man stak zijn 27-jarige vriendin in een woning in Zoetermeer vijf maal met een slagersmes nadat zij bij hem was weggelopen. Hij probeerde zelfmoord te plegen en werd gewond in het ziekenhuis opgenomen. Volgens de rechtbank is de man de moord niet ten volle aan te rekenen vanwege een stoornis in zijn persoonlijkheid. Paleis op de Dam wil meer aandacht Amsterdam Het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam wil meer aandacht van het publiek. Daarom maakt de Stichting Ko ninklijk Paleis in samenwerking met de AVRO een film over het paleis en gaat het binnenkort ook op maandag en dinsdag voor publiek open. Volgens woordvoerder J. Huisken komen de meesten van de 100.000 bezoekers per jaar uit het buitenland. In het paleis zijn geregeld exposities en symposia. Verder gebruikt de koningin het paleis voor staatsbezoeken, diners en nieuw jaarsrecepties. KNMI: Geen reden te spreken van ernstige trend de bilt anp De ozonlaag boven Nederland was in februari dunner dan ooit in deze maand van het jaar. Dit heeft gedeelte lijk te maken met de extreem hoge luchtdruk van de af gelopen tijd. februari over een periode van twintig jaar bedraagt 356 Dob- son-eenheden. Ofschoon de ozonlaag, die de mens beschermt tegen de scha delijke gevolgen van de ultra violette stralen van de zon, voor de tweede achtereenvolgende maal in februari lager is dan ooit, is er volgens M. Allaart van het KNMI in De Bilt nog geen :en van een emsti- trend. Èr treden dikwijls gro te verschillen op. Zo was de ozonlaag in januari van dit jaar Uit gegevens van het Koninklij ke Meteorologisch Instituut in het Belgische Ukkel blijkt dat het ozongehalte vorige maand niet meer bedroeg dan 282 Dobson-eenheden. Een Dob- son-eenheid is een honderdste millimeter ozon bij een druk van één atmosfeer. In februari vorig jaar mat het instituut nog reden te spreken 327 Dobson-eenheden. Dat was toen ook al een laagterecord. Het gemiddelde ozongehalte in weer dikker dan in dezelfde maand van het jaar daarvoor. Het Belgische meteorologisch instituut mat 287 Dobson-een heden in januari van dit jaar, terwijl de waarde in dezelfde maand van 1992 slechts 275 eenheden bedroeg. ,,De veranderingen in de ozonlaag zijn van jaar tot jaar groot. We begrijpen niet waar om dit gebeurt. Het is niet on denkbaar dat de weerssituatie daar iets mee te maken heeft. Het is de afgelopen maanden rustig weer geweest. De lucht druk was extreem hoog", zegt de ozononderzoeker van het KNMI. Normaal bedraagt die luchtdruk 1015 millibar, maar dit keer steeg de druk tot 1028 millibar. „Deze hoge druk vormt een gedeeltelijke verklaring van de uiterst dunne ozonlaag", aldus Allaart. Daarnaast kan de belas ting van de stratosfeer met stof fen die de ozonlaag aantasten, eveneens van invloed zijn. De hoeveelheid chloor stijgt nog steeds. De ozonlaag is in november altijd het dunst. De waarde be droeg in november 1992 niet meer dan 295 Dobson-eenhe den, dus nog lager dan het diepterecord van februari. In april bereikt de ozonlaag nor maal haar maximale dikte. Voor hypotheek telt hele inkomen partner den haag anphandbereik. Dat geldt vooral voor de 'kleine' tweeverdieners. In het geval van tweeverdieners met een gezamenlijk inkomen van 55.000 gulden bruto zal, af hankelijk van de verhouding tussen de inkomens en uitgaan de van een hypotheekrente van acht procent, zo'n 20.000 tot 30.000 gulden meer kunnen worden geleend. Jaarlijks wordt voor 75.000 hypotheken een gemeentega rantie gegeven. Het financiële risico ligt in zo'n geval bij rijk en gemeënte. Volgens M. Blox van de Stichting Gezamenlijke Be middelende Organen zullen banken die nog niet zijn overge gaan tot het verruimen van de normen voor tweeverdieners, daar nu makkelijker toe over gaan. Overigens is er al een groot aantal banken dat de in komens van tweeverdieners vol ledig meetelt bij de berekening van de hypotheek. Tweeverdieners die een woning willen kopen met gemeentega rantie, kunnen vanaf 1 april een hogere hypotheek krijgen. Voortaan kan het tweede inko men helemaal worden meege teld bij de berekening van de maximale hypotheek waarvoor gemeentegarantie wordt aange vraagd. Dat schrijft staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting in een brief aan de Tweede Kamer. Tot nu toe werd bij tweeverdie ners het inkomen van de minst verdienende partner maar ge deeltelijk (fnaximaal 35 pro cent) meegerekend. Vaak ging het hierbij om het inkomen van d^e vrouw. Bovendien telde dit inkomen maar een beperkte tijd, maximaal acht jaar, mee. Door de Centraal Plan Bureau stelt ramingen bij den haag«anp Het kabinet moet volgend jaar negen miljard gulden extra be zuinigen om uit te komen op het voorgenomen financierings tekort van 3,25 procent. De overschrijding van het voorge nomen financieringstekort be draagt voor dat jaar 8,5 miljard, een half miljard meer dan het Centraal Plan Bureau (CPB) en kele weken geleden raamde. Bovendien is er een tegenvaller van een half miljard doordat de afstoting van rijkstaken naar provincies en gemeenten trager verloopt dan verwacht. Voor dit jaar bedraagt het fi nancieringstekort 2,4 miljard gulden, aldus het CPB in zijn jongste berekeningen. Dat komt doordat er nog 750 miljoen gul den openstaan uit een eerdere bezuinigingsronde en door nieuwe tegenvallers. Het CPB gaat ervan uit dat het aantal werklozen in 1993 en 1994 met 117.000 toeneemt. De economische groei voor dit jaar wordt becijferd op 0,6 procent en voor volgend jaar op 2 pro cent. De inflatie bedraagt zowel in 1993 als in 1994 zo'n 2,5 pro cent, zo verwacht het Planbu reau. De collectieve lastendruk zal volgend jaar op 53,9 procent uitkomen, zo heeft het CPB be cijferd. Dat is 0,3 procent meer dan volgens het regeerakkoord is toegestaan. Het kabinet gaat de komende weken met deze cijfers aan de slag bij het opstellen van de zo geheten kaderbrief. Daarin wordt aangegeven welke bijstel lingen nodig zijn voor de begro ting van dit jaar. Tevens wordt vooruitgeblikt naar de begroting 1994. Minister Kok van financiën heeft al laten weten dat hij vol gend jaar niet het hele tekort wil wegwerken. Hij vreest dat veel bezuinigen de werkgelegenheid aantast. Door het financierings tekort met 1 tot 1,5 miljard te laten stijgen, loopt Nederland nog steeds in de pas met Eu ropese afspraken, zo redeneert de bewindsman. Akkoord FNV over reparatie van WAO-gat De Dienstenbond FNV heeft gisteren met de vakcentrale FNV als werkgever overeen stemming bereikt over de repa ratie van het WAO-gat. Besloten is tot een volledige collectieve herverzekering. De financiering •daarvan is gevonden in een da ling van de WAO-premie in 1992 en 1993. De Dienstenbond FNV maakte dat gisteren be kend. De bond heeft de onder handelingen gevoerd namens de werknemers. De vakbondsmedewerkers ontvangen in het eerste jaar van hun arbeidsongeschiktheid een aanvulling tot honderd procent van het laatst verdiende salaris. Daarna loopt die aanvulling ge leidelijk terug tot zeventig pro cent. Er ligt nu een principe-ak koord op tafel voor een nieuwe eenjarige basis-CAO, die voor 1.500 medewerkers geldt. KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR eindhoven Met een groot reclamebord langs de weg roepen de burgemeesters van Eindhoven en Helmond, de commissaris van de koningin in Brabant en de voorzitter van het Regio naal Bestuur Arbeidsvoorziening werkgevers op om vacatures bij het arbeidsbureau te melden. Door de malaise bij vooral DAF zijn duizenden mensen in de provincie zonder werk ko men te zitten. foto anp cor mulder rotterdam peter LOUWERSE Abdel knippert soms nog met zijn ogen als hij in Rotterdam agenten tegenkomt. „De poli tie loopt zomaar voorbij, ze mishandelen me niet, ze ar resteren me niet eens/' zegt de jonge Marokkaan verbaasd. Abdel Aziz el Dar (23) is hier il legaal, net als vele andere Noordafrikanen. „En toch voel ik me in Rotterdam blij," ver telt hij. 'Washington Redskins' staat er te lezen op zijn bordeaux rode baseball pet. „Amerika," legt Abdel uit, „is voor mij het beloofde land. Daarom ben ik ook naar Rotterdam gekomen, omdat hier zoveel schepen naar Amerika vertrekken. Nederland is voor hem slechts een tussenstap, bena drukt hij herhaaldelijk, maar dan wel een tussenstap die al tweeëneenhalf jaar duurt. „Misschien wil ik nog wel een tijdje blijven," poneert hij. Ab del lacht veel, hij heeft het hier zo slecht nog niet, vindt hij. „Ik werk in de tuinbouw, ik heb een kamer. In het begin ging ik vaak stelen, rtiaar nu niet meer." Geluk beproeven Abdel is een van de honderden Marokkanen die zonder pas poort naar Rotterdam zijn ge komen om hun geluk te be proeven. De politie en hulp verleners hebben er geen vat op. De jongeren begeven zich vaak op het criminele pad: straatroof, diefstal en drugs handel zijn de meest voorko mende bronnen van inkom sten. „Abdel is een goeie jongen," zegt Walid al Tacjatqa, de Pa lestijnse veldwerker die zich in Rotterdam al drie jaar bekom mert om het lot van de illegale Marokkaanse jongeren. Abdel zit bij de groep die zich nog re delijk kan handhaven. Maar die anderen vormen een risico. Ze zitten in de drugsscene," schetst de Palestijn het sombere beeld. „Ze kennen het risico van verslaving niet. Sommigen zit ten in de homo-prostitutie en lopen kans op AIDS, want i condooms hebben ze nog nooit gehoord. Als ze ziek zijn, kun nen ze nergens een beroep op doen. Als ze doodgaan, worden ze door niemand gemist. De Nederlandse politie kon tot voor kort geen kant op met deze jongeren, omdat Marokko weigerde ze terug» te nemen. Daar is verandering in geko men: criminele Marokkanen worden nu linea recta op het vliegtuig naar huis gezet. Een harde aanpak, die bij velen ap plaus oogst, maar niet bij Al Ta- qatqa. „Deze aanpak leidt tot ver harding, meer agressie," ver wacht hij. De Marokkaanse jon geren willen best terug als ze maar iets hebben om mee te pronken, betoogt Al Taqatqa. Hij ontkent dat de stroom ille gale Marokkanen zal groeien als ze met een diploma worden be loond. „Ik ken de Arabische mentaliteit," legt hij uit. „Een mislukte Marokkaan zal liegen, hij zal met een smoesje komen, bijvoorbeeld dat hij Nederland is uitgezet omdat-ie ruzie met iemand had. Maar degenen die met een diploma terugkomen, zullen wèl de waarheid durven zeggen." En die waarheid is, meldt Al Taqatqa wellicht ten overvloede, dat Europa hele maal geen paradijs is voor ille- Twee leden van de marechaussee begeleidden deze week een Marokkaan die op het vliegtuig derland werd gezet. gale Marokkanen. Eigen ervaring Abdel Aziz el Dar weet dit in middels uit eigen ervaring. Bij na vier jaar verblijft de jonge Marokkaan nu in Europa. Af gaande op allerlei sprookjes over het rijke Westen waagde hij in de zomer van 1989 met gevaar voor eigen leven de over steek van zijn vaderland naar Spanje. Verkleed als beman ningslid wist hij op een schip mee te reizen naar Cadiz. „In Meknes, waar mijn ouders wo nen, was geen toekomst voor mij. Geen werk, geen huis. Ik wilde naar Europa om daar iets te bereiken." Al snel kwam Abdel erachter marcel antonisse dat Europa de illegale Marokka nen liever kwijt dan rijk is. Eerst kon hij nog bij kennissen in Spanje blijven, maar na twee maanden was het gedaan met de gastvrijheid. Abdel begon aan zijn omzwervingen door Europa. Zijn leven werd een aaneenschakeling van ontberin gen, criminaliteit en een voort durende vlucht voor de autori teiten. In Frankrijk werd hij als illegaal opgepakt en verbleef hij zeven maanden in de cel. Ook in Italië kwam hij achter de tra lies terecht. Daar, in de gevangenis, begon Abdel zich toch af te vragen of dat was wat hij zich had voorge steld van Europa. ,,De contac ten met mijn familie waren af gebroken, ik wilde nog iets van mijn leven maken," maar ik zat helemaal vast." Even zwijgt de jeugdige Marokkaan, verschuift zijn pet. Met een brok in zijn keel stamelt hij: „Veel van mijn vrienden zijn onderweg ver dronken of gestorven aan ziek tes." Maar verdriet of geen ver driet, Abdel moest aan de kost komen. Van zijn celgenoten keek hij de fijne kneepjes van de misdaad af: „Je leert er alles over criminaliteit, hoe je uit de moeilijkheden kunt blijven." Die kennis kwam hem goed van pas toen hij in Parijs de kost verdiende als straatdealer voor harddrugs. Maar toch werden de wrede wetten van het Parijse drugscircuit hem te gortig. „Het enige waarop ik ver trouwde, was mijn mes. Ik werd zelf odk harder, agressie ver. Je leeft eigenlijk in het wild." Nachtmerrie Zo werd Frankrijk een nacht merrie voor Abdel. „Je wordt daar zomaar aangehouden en mishandeld door de politie," is zijn stelling. En dus stapte hij op een mooie zomerdag op de trein en zakte af naar Rot terdam, waar hij werd verrast door een heel wat milder straf klimaat. In het tolerante Ne derland wist de illegaal een re delijk bestaan op te bouwen. „Ik zit op Nederlandse les, ik doe aan sport, ik heb het zo slecht nog niet." Terug naar Marokko wil hij pertinent niet: „Dan pleeg ik nog liever zelf moord." Toch is het voor illegale Marokkanen oppassen gebla zen nu de Rotterdamse politie hen met medewerking van het consulaat op het vliegtuig naar Marokko zet. „Doet de politie dat?" vraagt Abdel. „Dat is een goed idee. Als je illegaal bent, moet je werk zoeken en geen misdrijven plegen." Maar of het uitzetten van Marokkanen ook helpt, daar over heeft Abdel zo zijn twij fels. „Ze komen eerst in Marokko in de gevangenis, omdat ze het land zonder pa pieren hebben verlaten." is zijn verwachting. „Maar daar na gaan ze weer terug. De cul tuur daar is zo anders, daar Zelf, zo verwacht Abdel, heeft - ie niks te vrezen van de nieu we strenge aanpak: „Ik jat al- STIBA uit felle kritiek op uitspraken CIDI Rotterdam anpblijven herhalen dat het antise mitisme in Nederland toeneemt zonder deze bewering met be wijzen te kunnen staven. Zo noemt STIBA het onzin dat achttien procent van de Neder landse bevolking antisemitisch zou zijn, zoals Cl Dl-directeur drs. R. Naftaniel heeft beweerd. Eind januari heeft STIBA Naf taniel verzocht het antisemitis me in Nederland niet langer te overdrijven, maar het CIDI heeft daarop niet gereageerd en Naftaniel bleef „met onjuiste mededelingen" over het groei ende antisemitisme doorgaan. Daarom heeft STIBA voorzit ter Richard Stein er deze weck bij CIDI-voorzitter mr. R.A. Le- visson op aangedrongen dat CI DI voortaan afziet van 'pamflet- tenjagerij' en zich uitsluitend richt op de voorlichting over Is raël, waarvoor het is opgericht. „Door uw werkwijze worden al leen verwarring en onrust gë- sticht. Geregeld constateren wij dat over de problemen die Is raël kent in de sfeer van politie ke conflicten, economie, sa menleving en godsdienst te weinig begrepen wordt", schrijft Stein. Hij meent dat het verweer van CIDI, dat het volgens zijn statuten 'het joodse belang in de ruimste zin' moet beharti gen, sinds 1980 niet meer op gaat. In dat jaar werd STIBA op gericht, dat naar de mening van Stein „ruimschoots" het joodse belang heeft verdedigd. Het is nooit de bedoeling geweest dat er twwe soortgelijke organisa ties naast elkaar zouden be staan, houdt hij Levisson voor. Er is geen meetbare toename van het aantal antisemitische incidenten in de woon- en- werksfeer in Nederland. Slechts één gebied vormt een uitzonde ring: het voetbalstadion. Dat schrijft de Stichting Be strijding Antisemitisme (STIBA) in een rapport over de stand van het antisemitisme in Ne derland. De stichting consta teert dat de verbetering in de bestrijding van het antisemitis me sinds de jaren tachtig zich heeft voortgezet, al blijven voor oordelen en intolerantie be staan. Volgens STIBA is het aantal antisemitische leuzen in de voetbalstadions toegenomen, maar is er geen aanwijzing dat het aantal van 2 3.000 suppor ters dat zich daaraan schuldig maakt, stijgt. STIBA constateert dat er op dit moment maar één groepje neo nazi's in Nederland actief is, het Aktiefront Nationaalsoci- alisten, dat landelijk waar schijnlijk niet meer dan 25 tot vijftig leden telt. Er zijn de afgelopen jaren geen gevallen geweest van per soonlijk geweld of bedreiging van joden. Evenmin zijn er ge vallen van vernieling van joodse gebouwen of eigendommen op grond van antisemitische idee- en bekend, al blijft waakzaam heid geboden en moet de bevei liging van joods Nederland wor den voortgezet, zo stelt STIBA. STIBA heeft in het rapport ernstige kritiek op het Centrum Informatie en Documentatie Is raël (CIDI). CIDI-medewerkers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5