'Kamer moet harder werken' Eerste ongeluk met toestel Fokker 100 Binnenland Snelweg bezaaid met vis Geld mag geen rol spelen bij staken medische hulp Pleidooi voor terugkeer van 'ochtendgymnastiek' Van Nelle verslikt zich in kosten spaaractie Vijftien jaar cel voor doodsteken vriendin POSTBANK Extra woningen voor opvang asielzoekers ZATERDAG 6 MAART 1993 GPD Gemeenschappelijke F Politie Amsterdam sluit peepshow Amsterdam Politieagenten van het Amsterdamse wijkteam War moesstraat hebben gisteren een sexshop annex peepshow aan de Sint Annadwarsstraat voor onbepaalde tijd gesloten. Uit on derzoek was gebleken dat in het pand op grote schaal werd ge handeld in gestolen goederen. Zes van de tien personeelsleden bleken illegalen. Bovendien bleken de één-persoonscabines, van waaruit kon worden gekeken naar een naakte vrouw achter een ruit, veelvuldig te worden gebruikt door verslaafden om drugs te gebruiken. 'Opvang schoolkinderen moet beter' den haag Het overblijven op school en de buitenschoolse op vang moeten beter worden geregeld, vindt de Initiatiefgroep Schoolkinderopvang. De groep, bestaande uit vertegenwoordi gers van vakbonden en vrouwenorganisaties, gaf gisteren in Den Haag het startschot voor een 'landelijke discussie op lokaal ni veau'. Zeventig procent van de basisschool-kinderen blijft over, maar meer dan een boterham eten in de schoolklas houdt dat niet in. De opvang na school, bij plotselinge schoolsluiting en in vakanties is al helemaal om te huilen, aldus de initiatiefgroep. De leden vinden het een probleem dat er twee ministeries bij betrokken zijn; Onderwijs gaat over het overblijven, WVC over de buitenschoolse opvang. Acht jaar cel voor doden echtgenote utrecht» Omdat hij zijn vrouw met een mes heeft doodgesto ken, heeft de Utrechtse rechtbank een 32-jarige man uit Amers foort gisteren veroordeeld tot een celstraf van acht jaar met af trek van voorarrest. Het openbaar ministerie had tien jaar geëist. De man ontkent. Het echtpaar leefde al geruime tijd in onmin. De vrouw had de man verlaten en wilde scheiden. Toen hij haar opzocht bij een kennis, ontstond een handgemeen en werd de vrouw diverse malen gestoken. Ook de kennis raakte gewond, maar minder ernstig. Zeer snelle opmars PC in bedrijven den haag De opmars van de PC in het bedrijfsleven verloopt zeer snel. Eind 1993 is het aantal PC's tot twintig mille naar ver wachting gestegen tot ruim 775.000. Vergeleken met eind 1991 betekent dit een toename van 26 procent. De totale automatise ringskosten zullen in 1993 naar verwachting 18,3 miljard gulden bedragen, een stijging van zeven procent ten opzichte van 1991. Dit blijkt uit de resultaten van een enquête van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Prostituées voelen zich opgejaagd Amsterdam Amsterdamse prostituees hebben gisteravond actie gevoerd tegen het 'opjaagbeleid' van de gemeente. Op verschil lende plekken in de stad werden op straattegels teksten ge plaatst als 'op deze hoek werkt Anouk' en 'hier peest Peggy'. De prostituees, lid van belangenorganisatie De Rode Draad, vinden de gemeente Amsterdam 'hoervijandig'. De afgelopen tijd zou verschillende hoeren het werk op onder meer de De Ruyterkade onveilig en onzeker worden gemaakt door acties van politie en buurtbewoners. Veel prostituees worden zo gedwongen in au to's te werken. Zo voelen ze zich minder veilig. Minister Hirsch Ballin aan Kamer: het behandelend medisch team schaarste aan financiële midde len als een van de argumenten gebruikt om de behandeling te staken. Hirsch Ballin is het eens met de juriste in dit geval dat de arts aan de hand van objectieve me dische beroepsnormen de uit eindelijke beslissing moet ne men. Ook als de familie zich uitdrukkelijk verzet tegen het staken van de behandeling. Te gelijk stelt de minister dat aan het overleg met de naasten 'het grootst mogelijke gewicht moet worden toegekend'. Bij de beslissing om een me disch zinloze behandeling te staken of niet in te stellen mag geldgebrek nooit als argument worden gebruikt. Dat zegt mi nister Hirsch Ballin van justitie op vragen van de SGP-fractie in de Tweede Kamer. Aanleiding voor de vragen is een artikel in het december nummer van het Bulletin van het Instituut voor Gezondheids- ethiek. Daarin wordt een geval beschreven over het staken van de behandeling van een coma patiënt. In dit geval werd door hilversum» anp Rotterdam De autosnelweg A-20 bij het Rotterdamse Klein Polderplein lag gistermiddag bezaaid met vis. Een vrachtwagen met tien ton vis was door nog onbekende oorzaak gekanteld. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De rijbaan is ongeveer drie uur afgesloten geweest voor alle ver keer. foto anp duurde op het aloude program ma Ochtendgymnastiek van Ab Goubitz en Jacques Schutte aan de piano. Het programma werd geschrapt omdat de formule strijdig zou zijn met het nieuwe profiel van de opinie-zendèr Radio 5. De Programmaraad wil overi gens niet per se aansturen op een nieuwe radio-variant. Vol gens de raad past een bewe gingsprogramma wellicht ook binnen de volgend jaar te intro duceren dagtelevisie. Ochtendgymnastiek of een mo derne variant komt misschien terug op radio of TV. De Pro grammaraad, het adviesorgaan van de NOS, heeft gisteren het NOS-bestuur dringend ge vraagd in het nieuwe seizoen een dergelijk bewegingspro gramma te realiseren. De Programmaraad heeft moeite met het schrappen vorig jaar van het radioprogramma NOS Sportief, dat voortbor- Premier Lubbers: Vorig jaar vijftig wetsvoorstellen niet behandeld Lubbers vindt uitspraken Kok over Brinkman 'minder gepast' Premier Lubbers vindt de uit spraken, die vice-premier Kok deze week over CDA-fractielei- der Brinkman deed, 'minder ge past'. De PvdA-voorman zei tij dens een lunch met journalisten dat hij liever met Lubbers te doen heeft dan met zijn 'kroon prins' Brinkman. Ofschoon Kok zei dat hij regelmatig met Brink man overlegt, betekent dat niet dat hij ook werkelijk 'contact' heeft met de CDA-fractieleider. Lubbers vindt dat Kok zijn opmerkingen beter voor zich had kunnen houden. „Mijn in stelling is altijd: in de politiek moet het over zaken gaan, niet over personen", zei de premier. Lubbers verwacht dat de vice- premier binnenkort met Brink man de zaak zal uitpraten. De Tweede Kamer moet harder werken, vindt premier Lubbers. Volgens de eerste minister liggen er tientallen wetsvoorstellen bij de Kamer die zo afgehandeld kunnen worden. Dat gebeurt echter niet, aldus Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsberaad. Volgens hem houden sommige kamerleden de zaken op. den haag gpd-/! Volgens de premier lag de Ka mer in de jaren 1990 en 1991 veel beter op schema. In 1992 is dat beeld omgeslagen. Toen bleven zo'n vijftig wetsvoorstel len onafgehandeld liggen, aldus Lubbers. De afhandeling gaat hem veel te traag. „Ik ben nu gaan jagen", zei Lubbers giste ren. „Het derde jaar van een ka binet wordt wel eens het oogst jaar genoemd. Ik wil dat 1993 een jaar wordt zoals 1990 en 1991". Lubbers heeft zijn grieven in middels per brief aan kamer voorzitter Deetman verteld. Deetman heeft hem geant woord dat hij de snelheid van opereren een zaak vindt van de voorzitters van de kamercom missies. Zij moeten de termijn bepalen waarbinnen de wets voorstellen behandeld moeten worden, vindt de kamervoorzit ter. De eerste minister noemde verschillende redenen voor de vertraging. Het gaat nogal eens om politiek moeilijke wetsvoor stellen en ook heeft de Kamer beslotén een dag per week min der te vergaderen. Dit vanuit de wetenschap dat in 1990 en 1991 de achterstanden bij de behan deling van wetsvoorstellen was ingelopen. Overigens geeft Lub bers toe dat sommige ministers ook wel eens Iaat zijn met de uitwerking van hun plannen voor nieuwe wetten. Als onderwerpen die kenne lijk politiek moeilijk liggen, noemde Lubbers onder meer de herziening van de bijstandswet en de nieuwe wegenverkeers wet. Volgens de huidige gang van zaken duurt het ongeveer tien maanden voordat een wets voorstel na indiening bij de Ka mer in het Staatsblad staat. De premier constateert bovendien dat de Eerste Kamer ook steeds meer tijd vraagt voor de behan deling van wetsvoorstellen. Als voorbeelden van de gang van zaken in de Senaat noemde Lubbers het wetsvoorstel eutha nasie, de algemene nabestaan denwet en een studie die de Eerste Kamer wil over de rech ten van bestaande gevallen in de sociale zekerheid. Lubbers; „Soms heb ik het onbehaaglijke gevoel dat stu dies alleen worden gevraagd om tijd te winnen. Omdat men er zelf niet uit is. Dan is het soms beter een wetsvoorstel maar ge woon af te stemmen in plaats van het te laten hangen tussen ja en nee". Daling hypotheekrente. De rente van de Postbankhypotheken is gedaald en is nu vanaf: groningen gpd Koffrereus Van Nelle heeft zich enigszins verslikt in een spaar actie met koffiezegels. Wie een volle spaarkaart heeft (acht ze gels), krijgt bij Vroom en Drees- man tien gulden korting op een CD. Maar de spaarkaart ver meldt tevens ''actiezegels nate kenen mag ook'. Dat heeft Van Nelle geweten. Twee Groningers, Martin van der Veen en Steffen van der Vlag, hebben uit alle super markten in Noord-Nederland spaarkaarten opgehaald, de ze gels nagetekend en vervolgens ingeleverd bij V D. Gisteroch tend mochten ze al voor een klein kapitaal aan CD's meene men. Ze hopen in totaal twee duizend CD's te bemachtigen zondereen cent bijbetaling. Bedrijfsleider B. Wortmann van Vroom en Dreesmann Gro ningen legt hen geen strobreed in de weg. „Ik heb er geen pro blemen mee. Voor mij is het ge woon omzet. Op een gegeven moment zijn de bonnen op". De genoemde Groningers wa ren gisteren overigens niet de enigen, die op het idee waren gekomen. Ook twee scholieren meldden zich met enkele spaar kaarten met nagetekende bon- Van Nelle, een dochter van' Douwe Egberts, zit danig in zijn maag met de uit de hand gelo pen actie. Gesprekken met de Groningers over een eventuele afkoopsom, hebben niets opge leverd. Het tweetal wil overi gens de CD's doorverkopen en de opbrengst bestemmen voor een goed doel. Van Nelle is niet van plan de huidige spaaractie stop te zet ten, zegt woordvoerder Janssen van de Van Nelle-klantenser- vice. Ook is het concern niet van plan de kaarten met nage tekende zegels te weigeren, als de tekeningen maar nauwkeu rig zijn. Op grond van de Wet beperking cadeaustelsels kan er ook geen sprake zijn van een beperking van het aantal bon nen per Idant, bijbetaling of een minimale verkoopwaarde. Hof: Vonnis rechtbank veel te laag amsterdam/hilversum gpd-anp Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren een 27-jarige Hil versummer tot vijftien jaar cel veroordeeld wegens het doodsteken van zijn vriendin (21) vorig jaar in haar Amers- foortse flat. Het vonnis was con form de eis. De man kreeg zes jaar cel meer dan in juli vorig jaar, toen hij door de Utrechtse rechtbank tot negen jaar cel was veroordeeld. De man ging zelf in beroep. Het hof in Amsterdam vond negen jaar cel veel te laag voor de 'zeer ernstige en gruwelijke wijze' waarop de vrouw met be hulp van een schaar, mes, en schroevedraaier dodelijk was verwond. De vrouw overleed een dag later in het ziekenhuis. De daad is verricht onder in vloed van cocaïne en drank. Volgens het hof was 'onher stelbaar en ontzaglijk verdriet' aangericht. Daar kwam bij dat de Hilversummer had gewei gerd zich psychiatrisch te laten onderzoeken. Dit had tot gevolg dat de man, die eerder veroor deeld is voor geweldsdelicten, de maximale vrijheidsstraf kreeg opgelegd. Het hof achtte de man, die voor nog twee geweldsmisdrij ven verantwoordelijk is gesteld, volledig toerekeningsvatbaar. De raadsman van de Hilver summer kondigde direct na de ze uitspraak aan tegen dit von nis in cassatie te gaan. 2 jaar vasu 7,6% (8.0%) S jaar vort: 7.5% (7,9*) 7 jaar vast: 7,5% (7,9**) 12 jaar vast: 7.6% 8.0*») De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandhetaling (tussen haukjes staan de ef fectieve rentes vermeld). Voor spaarhypotheken geldt een 0,2% hogere rente. Wilt u meer weten OW de Postbankhypolheken? Bel 020 - 584 77 77 of haal de folder op het postkantoor. Groninger Martin van der Veen zoekt op zijn gemak tientallen gratis CD's uit bij V&D in Groningen. Zijn be loning voor het natekenen van honderden Van Nelle-actiezegels. foto jan zeeman Macedonisch vliegtuig pas enkele weken in gebruik amsterdam «bill meyer Het ongeluk met de Fokker 100 van de Macedonische luchtvaartmaatschappij Palair is het eerste met dit type toestel. Ér zijn op dit ogenblik rond de 155 Fokker 100's in gebruik over de gehele wereld. Wel waren er twee keer eerder incidenten met het landingsgestel. In 1987 brak het landingsgestel van het prototype af bij een 'harde' landing op Schiphol. Een Fokker 100 van de KLM overkwam in 1989 hetzelfde lot op de luchthaven van Genêve. Het probleem bleek met het aanbrengen van trillingdempers verholpen. Swissair is de eerste luchtvaartmaatschappij die de Fokker 100 op haar lijndiensten inzette. Fokker leverde eind februari 1988 dit vliegtuig aan de Zwitsers af. Het toestel dat bij de luchthaven van Skopje is gecrasht, was slechts enkele weken in gebruik. Het vliegtuig werd offi cieel op 13 november afgeleverd, maar keerde vrijwel onmiddelijk terug naar Woensdrecht voor enkele tech nische aanpassingen. Ook moesten de piloten nog ver der worden geïnstrueerd voor dit type. Palair vliegt we kelijks op Brussel en Zürich. Deze maand hoopte men vluchten op Amsterdam te beginnen. De Fokker 100 is een tweemotorig straalvliegtuig voor korte en middellange afstand. Fokker bouwt het vlieg tuig is samenwerking met het Ierse Shorts, DASA-doch- ter MBB en Rolls-Royce. MBB levert de rompen, Shorts de vleugels en Rolls-Royce de motoren. Fokker neemt de rest van het vliegtuig voor zijn rekening. De assem blage ofte wel het bouwen van het toestel zelf vindt op Schiphol plaats. Het vliegtuig staat bekend om zijn zuinigheid en om zijn lage geluidsniveau. Fokker werkt momenteel aan de ontwikkeling en bouw van de Fokker 70, een inge korte versie van de Fokker 100. Ook de bouw van een verlengde versie, de Fokker 130, wordt overwogen. American Airlines is de grootste klant van de Fokker 100 met 75 orders en 75 opties. USAir (40), Swissair (10) en de KLM (10) waren de eerste klanten die het vlieg tuig kochten. De KLM besloot door vertragingen in de aflevering vier van de tien bestelde toestellen niet af te nemen en de andere te verhuren aan Air Littoral. Overi gens vliegen de zes Fokker 100's nu alweer onder KLM- vlag op Europese routes. Akkoord tussen VNG en kabinet heemden zat al enige tijd vast. Gemeenten zeiden onvoldoen de woningen beschikbaar tc hebben voor deze groep vluch telingen. Heerma vond dat er wel voldoende woningen wa ren, maar dat de gemeenten hun huisvestingsbeleid moesten aanpassen. De VNG is nu akkoord gegaan met de opvang nadat een aantal eisen is ingewilligd. Zo mogen de gemeenten alvast 7500 soci ale huurwoningen laten bou wen die eigenlijk in het bouw programma van volgend jaar gepland waren. Eventueel wordt volgend jaar een zelfde aantal uit het budget voor 1995 over geheveld. Gemeenten krijgen dit jaar geld voor 7500 woningen extra voor de opvang van 30.000 asielzoe kers en 'ontheemden' uit het voormalig Joegoslavië. Ook krij gen de gemeenten 40 miljoen gulden extra voor de kosten van de inrichting van de woningen. Per vluchteling zal vijf mille gul den beschikbaar komen voor snelle 'inburgering'. Het kabinet en de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) heb ben hierovepgisteren overeen stemming bereikt. Het overleg tussen staatsse cretaris Heerma (volkshuisves ting) en de VNG over de opvang van de asielzoekers en ont- Ruim honderd banen weg bij NAVO-depots ter apel gpd Bij de vijf NAVO-opslagplaatsen in Nederland zullen de komen de twee jaar een kleine honderd arbeidsplaatsen verdwijnen. De Amerikaanse regering, werkge ver van het depotpersoneel, wil het aantal werknemers terug brengen van ongeveer twaalf honderd naar rond elfhonderd. Op 1 januari 1995 moet de reor ganisatie afgerond zijn. Voor overtollige burgerpersoneelsle den zal binnen Defensie een andere functie worden gezocht. Niet veel schot in CAO-overleg Het overleg over een nieuwe CAO voor de 140.000 mensen in de schoonmaak- en glazenwas sersbranche is gisteren vastge lopen. De werkgevers willen geen collectieve regeling voor het aanvullen van lagere WAO- uitkeringen. Ook in de groot metaal (200.000 werknemers) blijkt een en ander een struikel blok. Nu al staat vast dat de vakbonden 12 maart een 24 uurs actie houden in Overijssel, zo is gisteren aangekondigd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3