Delta versus AVD-radar: één-nul Een goed afscheid van iemand van wie je veel hield De AVD in actie op de A9. De camera (links) die even verder staat dan de radar legt hardrijders zonder detector genadeloos vast, met een flinke bon als gevolg. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER mikt op snelheidsmaniakken. De verklikker is er juist voor de zakenman die dagelijks zijn kilometers maakt en dat soms een beetje te snel doet. Hem biedt de verklikker 'de luxe van relaxed rijden'. „Het is geen vrijbrief voor te hard rijden", waarschuwt de handleiding. Zo werkt de verklikker niet tegen de enkele agent die de achtervolging inzet of tegen lus sen in het wegdek met fotokasten. En voor de controles op binnenwegen heb je een andere verklikker nodig. De AVD'er vraagt zich af waarom je voor zo'n elektronisch geheugensteuntje 1345 gul den zou neertellen. Dat haal je er pas uit als je zeven maal 30 kilometer te hard hebt gere den. De Wilde werpt tegen dat je je rijbewijs kunt kwijtraken als je drie keer per jaar 30 ki lometer te hard hebt gereden: „En veel van onze klanten kunnen hun rijbewijs niet mis- Na de geslaagde proef wil de AVD'er achter een automobilist aan die te hard langs de ra dar is gereden, maar eerst moet hij verslag uitbrengen aan de collega die in een onop vallende auto met camera achter de radar zit. „Werkt-ie?", klinkt het gretig via de mobilo foon. „Vierhonderd meter van tevoren", ant woordt de agent. „En, heb je er eentje goed koop op de kop getikt?" „Ik rijd nooit te hard", is het antwoord. „Is het ook niks voor je vrouw?" En dan komt de eerste 'klant', een rode Golf. Deze 'Ferdinand Jullietta' is om 13.16 uur met 144 kilometer per uur langsgeko men. Kort daarop draait de bewuste auto het terrein van de benzinepomp op. Net als de AVD'er met zijn bonnenboekje uitstapt, lijkt de coureur de rijksweg weer op te schieten. Vlak voor de oprit krijgt de Golf alsnog een plekje in de berm: de bestuurster moet even naar toilet. Ze had niets van de radar ge merkt. De man van de AVD bekijkt de papie ren en geeft haar een bon. Gehaast vervolgt de zakenvrouw haar rit: over zeven rr.'nuten heeft ze een interview in hartje Amsterdam. Als ook de agent weer verder gaat, geeft De Wilde snel zijn visitekaartje: „Mocht je nog eens wat willen weten." Marktverkenning Het is snel gegaan met zijn bedrijf. Stinger heeft een speciale informatielijn en de nieu we kleurenfolder voor de lading verklikkers die eind maart uit Ganada aankomt is klaar. Lovende stukken in autobladen maakten al les anders. De telefoon in Lisse stond rood gloeiend: geïnteresseerde automobilisten, maar ook de 'betere' autodealers die een voorraadje wilden. Stinger begon in 1988 met vier man. Het was het jaar waarin de maximumsnelheid op veel snelwegen werd verhoogd tot 120 kilo- ZATERDAC 6 MAART 1993 meter, gecombineerd met hogere boetes en meer snelheidscontroles: 300.000 in 1991 en 1992, tegen 60.000 in 1985. Voordat het be drijf geld stak in de radarapparaatjes, verken de het de markt grondig. Zo vroegen mensen van Stinger zakenlieden op de parkeerterrei nen bij Schiphol of zij interesse hadden en hoeveel ze zouden willen betalen voor een detector die echt zou werken. De Wilde: ,Als het onder de 500 gulden moest blijven, hadden we direct kunnen stoppen." De apparaten die de chips voor de detectoren maken, kosten namelijk al gauw honderd miljoen gulden. De grote fabrikan ten liepen niet bepaald warm voor bestellin gen van enkele duizenden stuks, zeker als ze daarvoor de elektronica in de apparaatjes moesten veranderen. Gelukkig keken de Ne derlandse zakenlieden niet op een dubbeltje: het werk kon beginnen. Eerst moest het Lissese bedrijf uitvissen op welke frequentie de politieradar werkt. „Geen agent wist dat of wilde dat zeggen en we heb ben handleidingen op vreemdste manieren in handen gekregen", zegt De Wilde. In 1990 had Stinger een apparaatje dat de radars op gemeentelijke en provinciale wegen te lijf kon. „Voor het testen hadden we met de taxi centrale HTMC afgesproken dat we een paar honderd gulden betaalden voor elke radar controle die de chauffeurs doorgaven." Miljonair Toen de verklikker voor de binnenwegen aar dig liep, begon Stinger aan een detector voor de snelweg. De AVD, die daar controleert, was in het begin behulpzaam. „Ze waren er namelijk van overtuigd dat hun radar niet was op te sporen. De Zwitserse fabrikant had dat beloofd zegt De Wilde. Nu de verklikker blijkt te werken, is de verhouding bekoeld. De Wilde zit er niet zo mee: „We hebben ge noeg positieve publiciteit gehad." Ook op verjaardagen is dat te merken: „Als ze in het verleden vroegen wat ik voor mijn brood deed, dacht ik wel eens: moet ik dat nou aan die persoon uitleggen? Afgelopen weekend hing iedereen aan mijn lippen. Hoe had ik het zo voor elkaar gekregen? Was ik nu rijk?" Volgens de marketing manager valt dat al lemaal wel mee. Zijn bedrijf biedt binnenkort werk aan elf mensen, maar miljonair is hij nog lang niet. Sterker nog, de goede verko pen waren hard nodig om het geïnvesteerde bedrag terug te verdienen en nieuwe produk- ten te kunnen ontwikkelen. Maar daar kan hij natuurlijk niets over loslaten. De wereld zal het wel zien. Het 'wonderdoosje' zelf. De verklikker is nauwelijks groter dan een pakje sigaretten en kan probleemloos in het dashboard worden weggewerkt. foto •DICKHOOEWONINO Op Franse snelwegen jaagt de politie met verfijnde apparatuur op de radarverklikker. In Neder land maakte de Algemene Ver keersdienst (AVD) zich nooit zo druk om de verklikkers, tot Stin ger Electronics BV uit Lisse een apparaat op de markt bracht waarmee de automobilist de ra- darapparatuur écht kan omzei len. Nu is het ook een beetje oor log in Nederland. Automobilisten wordt ontraden een radarverklikker te laten installeren en de AVD is druk op zoek naar manieren om het apparaat te omzeilen. Stin ger beweert elk radarsignaal te kunnen 'pak ken' met de verklikker, maar volgt elke actie van de AVD met argusogen. Zo maakte de fir ma meteen bezwaar toen de AVD speciaal voor TROS-opnamen een radarcontrole op zette. „Want daardoor was niet gegarandeerd dat het een normale controle zou worden", zegt marketing-manager T. de Wilde. Uiteindelijk pakte het goed uit, maar een mannetje van het bedrijf had de agenten wel constant op de vingers gekeken. En die 'ver klikker' sloeg meteen alarm toen een agent 'per ongeluk' de radar uitzette. Dinsdag be zocht deze krant het 'front': een radarcontro le op de A9 bij Amstelveen. Aan boord de ra darverklikker, De Wilde en een agent van de AVD, post Hoofddorp. Deze 'jager' wil wel eens zien of de verklikker echt zo goed werkt: „Laatst hield ik nog iemand met een detector aan, die niet langzamer was gaan rijden." De Wilde: „Dat was natuurlijk een verkeerde de tector. Er zit veel kaf onder het koren: be drijven die voor veel geld een detector op de markt bren gen die in Amerika 80 dollar kost en hier totaal niet werkt." Nee, dan kun je beter 'zijn' Stinger Delta kopen. Dat is de enige detector die de AVD-radar er 'feilloos uitpikt en vals alarm keurig wegfiltert', meldt ook het blad Autovi sie. De radar werpt een gebundelde straal ra diogolven over de weg. Aan de manier waar op die signalen terugkaatsen, kan het appa raat aflezen hoe hard passerende auto's rij den. De radar kan zowel het tegemoetko mende als langstrekkende verkeer 'pakken'. Op snelwegen beperkt de politie zich tot het langsrijdende verkeer op de eigen strook: ze wil het tegemoetkomende verkeer niet ver blinden door de flits van de bijbehorende ca mera op de politie-auto. De Stinger Delta vangt het signaal op zoals een radio-ontvanger dat doet. Met piepjes en alarmsignalen waarschuwt hij de automobi list. De Delta bestaat uit twee delen. De ont vanger, ter grootte van een lucifersdoosje, kan verstopt worden achter bumper of grille. Het alarmtoestel, ter grootte van een half si garettendoosje, krijgt een plekje in het dash board. Als we de radar van de overkant naderen, beginnen al op 500 meter afstand lampjes te flikkeren en horen we steeds hardere piepjes. De AVD'er vindt het wel aardig, maar hoe kan het ook anders? „We rijden zó de radar- stralen in, het zou wel heel stom zijn als-ie het niet deed." Als we zijn gekeerd, trekt hij zijn oranje- witte jasje strak: „De radar staat bij kilome- terpunt 27,3. Ik ben benieuwd." Nog vóór het groene paaltje met 26,9 klinkt het alarm, net als bij eerdere proefritjes zonder AVD'er. „Een krappe vierhonderd meter. Hij werkt voorbeeldig", concludeert de agent. De Wilde glundert: eindelijk een AVD'er die niet direct met 'maren' aankomt, maar eerlijk zegt dat het apparaat werkt. Toch heeft de politieman zijn twijfels. Volgens hem kan iemand die met 180 kilometer per uur komt aansnellen nooit in 400 meter veilig terug naar 100 kilo meter per uur. Om nog maar niet te spreken van gevallen waarin de verklikker later afgaat. Onder instemmend geknik betoogt De Wilde dat dat nog altijd beter is dan wanneer een ongewaarschuwde automobilist op zijn rem men gaat staan als de camera afgaat. Veel belangrijker is dat zijn bedrijf niet Vroeger waren het vaak geestelijken die tijdens een uitvaart het woord voerden. Maar tegelijk met de voortschrijdende ontkerkelijking verdwenen de pastoors en de dominees. Om vooral in het noorden van Nederland plaats te maken voor onder anderen humanistische uiwaartbegeleiders. Maar ook in het westen van Nederland wordt steeds meer een beroep gedaan op deze vrijwilligers. Want een uitvaart zonder dat iemand iets zegt, „dat is net alsof je afscheid neemt van een dier". ROB VAN DEN DOBBELSTEEN ^_errit Post wil net een keteltje theewater op het gas zetten, als hij op een achternamiddag in maart plotseling in elkaar zakt. Echtgenote Dieuwertje en dochter Pauline, twee uur eer der op visite gekomen, kunnen weinig meer doen dan de dokter bellen. Die hoeft zijn stethoscoop niet uit zijn tas te pakken om de dood te constateren. Hartaanval. Pauline Post, een dag later tegen Itie Visser: „Ik had hem net verteld dat ik kanker had. Terminaal stadium. Maar ik wil niet dat u dat in uw toe spraak verwerkt." Itie Visser is humanistisch uitvaartbege- leidster. Tien, twaalf, zestien keer per jaar houdt zij tijdens een begrafenis of crematie een toespraak. Dat doet ze op verzoek van de nabestaanden. Op de begrafenisplechtigheid ter ere van Gerrit Post treedt ze naar voren, slaat een zwarte map open, kijkt een mo ment naar de kist en zegt dan: .Mevrouw Post, Pauline, dames en heren. Vandaag zijn wij bijeen gekomen vooreen samenzijn ter nagedachtenis van Gerardus Douwe Post. Hij was vierenvijftig jaar lang de geliefde man van Dieuwertje Stienstra en de zorgzame vader i>an Pauline Walraven en haar man Hans. Wat het verlies van Gerrit voor u inhoudt en wat Gerrit voor u heeft betekend, zal ik proberen te verwoorden. Ik doe dat op verzoek van de familie. Mijn naam is Itie Visser en ik ben vrijwilligster bij de humanistische uitvaartbegeleiding. Zoals Itie Visser zijn er meer. Dat is nodig ook, want het aantal mensen dat zich tijdens de crematie of begrafenis van een familielid terzijde laat staan door een humanistisch uit- vaartbegeleider stijgt spectaculair. In Noord- Holland werd in 1991 twintig keer een be roep 'gedaan op vrijwilligers van het Hu manistisch Verbond. In 1992 was dat getal meer dan verdubbeld (51 maal) en het is niet denkbeeldig dat dit jaar de honderd zal wor den bereikt. De reden? Citaat uit de brochure van de Regionale Werkgroep Uitvaartbegeleiding Noord-Holland van het Humanistisch Ver bond: „Laatst was er een vriend van ons overleden. Er kwamen heel veel mensen op zijn crematie. Op een gegeven moment werd er gevraagd of iemand nog iets wilde zeggen. Niemand dus. En zo schuifelden we even la ter allemaal naar buiten. We voelden ons ex tra verdrietig. Er was niemand geweest die iets over onze overleden vriend had gezegd, niemand die onze gevoelens op dit laatste af scheid had verwoord. We zeiden tegen el kaar: 'Zo willen wij het niet'." Coördinatrice Maria Visser uit Amstelveen: „Vroeger was er vaak een dominee of een pastoor die een woordje sprak. Maar nu de ontkerkelijking in Nederland zich doorzet, ontstaat er een vacuüm. Een kennis was laatst op de begrafenis van een collega van haar man. Ze liepen ergens heen, ze liepen ergens vandaan en dat was het dan. Nie mand zei er wat. Ze had het gevoel alsof er afscheid was genomen van een dier." Humanistische uitvaartbegeleidingen von den voor het eerst plaats in Friesland, Gro ningen en Drente. Officieel in 1953, officieus reeds ver voor de Tweede Wereldoorlog. Aan vankelijk werd het werk gedaan door voor mannen van de socialistische beweging. La ter na de oprichting in 1946 namen le den van het Humanistisch Verbond de taak over. Itie Visser, niet lang geleden 'vanuit Friesland verhuisd naar Hillegom: „Socialis ten wilden geen dominee of pastoor aan het graf. Maar de meeste mensen hebben na tuurlijk toch behoefte aan een toespraak." De stroomlijning van de dienstverlening begon in 1953. Dat gebeurde in het noorden van Nederland en nog altijd wordt daar het meest een beroep gedaan op humanistische uitvaartbegeleiders, vorig jaar 1200 keer. Dieuwertje Post-Stienstra werd er voor het eerst mee geconfronteerd toen ze in de stren ge winter van 1979 haar vader in Drachten ter aarde bestelde en ze is blij dat ze er nu in Noord-Holland weer gebruik van kan maken. Ze zegt, net als haar dochter, bijna onver staanbaar wel een paar zinnetjes in de micro foon, maar loopt dan door emoties over mand terug naar haar stoel. Itie Visser spreekt ongeveer tien minuten. Ze heeft zich degelijk voorbereid. Gerrit Post die nooit meer in zjjn vertrouwde stoél op zondagochtend op de terugkomst van zijn duiven zal zitten wachten. Gerrit Post die zich niet vlug van zijn stuk liet brengen, maar die toch echt wel de verbeeldingskracht bezat om in te zien dat de werkelijkheid van het bestaan verder ging dan wat hij in z'n dage lijkse leven zag. Gerrit Post die geen groter genoegen kende dan het maken van een fietstochtje in de lente, en die een dag voor zijn overlijden nog een nieuw banden plaksetje had gekocht. Itie Visser: „Ik probeer van tevoren via een gesprek met de familie zo veel mogelijk te weten te komen. Dat kunnen goede dingen zijn, dagelijkse dingen, maar ook slechte en zelfs intieme. De dood van Gerrit Post zal waarschijnlijk toch iets te maken hebben ge had met de mededeling van zijn dochter dat ze kanker had. Maar dat kan ik in mijn toe spraak natuurlijk niet zeggen. Al is het alleen al omdat Pauline het zelf niet wilde. Aan de andere kant vind ik niet dat je er aan voorbij mag gaan." Uit Itie Vissers toespraak tijdens de crematie: Gerardus Douwe Post is jongstleden zaterdag overleden. De uren daarvoor waren niet zo verlopen als anders tijdens de wekelijkse visite van zijn dochter. Maar ook in moeilijke momenten was Gerrit geen man die zijn emoties toonde. Zijn reactie was zoals gebruikelijk vrij nuchter. 'Kom, we moesten eerst maar eens een kopje thee drinken.Dat was zijn manier om problemen te hanteren. Het leven nemen zoals het is. Hij ging een keteltje met water vullen en voelde zich plotseling niet goed worden. Pijn in zijn borst Hij was al gestorven xhor de dokter kwam. De doodsoorzaak was een hartaanval Na afloop van de plechtigheid krijgt Itie Vis ser een compliment van een geroerde doch ter. „Dat heeft u mooi gezegd. Precies goed." Itie Visser: „Het maken van de toespraak is het moeilijkst. Eerst dat gesprek, dat heel be grijpelijk meestal zeer chaotisch verloopt, en dan het schrijven. Je bent een paar dagen uit het normale leven. Ie hoofd is steeds bezig, het tolt maar door. De ontspanning komt pas als alles achter de rug is. Maar die is dan ook Waarom doet ze het? Eerst een cursus van twee weekeinden, vervolgens stage lopen bij een meer geroutineerde uitvaartbegeleider van het Humanistisch Verbond en tenslotte zelf het katheder op. Altijd spanning, altijd emoties en op de eerste rij vlak voor je altijd verdriet, enorm veel verdriet. Itie Visser. „Ik doe het in de eerste plaats voor de ander Mijn levensovertuiging is dat je verplichtin gen hebt aan je medemens en aan die ver plichtingen voldoe ik op deze wijze." En na een wat ongemakkelijke stilte: „Waarschijn lijk komt het ook omdat ik geobsedeerd ben door de dood. Ik was nog erg jong toen ik in verwachting raakte. Het kindje werd te vroeg geboren en stierf de volgende dag. 'Wees blij joh', zei mijn omgeving, 'misschien is het wel beter zo'. Die-reactie, dat niet begrijpen..." Uit haar toespraak bij de crematie van Gerrit Post: „Zo blijkt dat we vaak geen antuioord hebben op gebeurtenissen als deze. Voor Dieuwertje Post is de oi>ergang naar een leven zonder haar man op wie ze altijd zo steunde, heel erg groot. De leegte na al die gelukkige jaren samen zal verschrikkelijk voor haar zijn. Dieuwertje Post zal uw steun Itard nodig hebben. Coördinatrice Maria Visser: „Zo'n toespraak moet deel uitmaken van de rouwverwerking. Ik bedoel: hij moet je het gevoel geven dat er goed afscheid is genomen van iemand van wie je veel hebt gehouden. Het zou het beste zijn als die toespraak door een van de nabe staanden zelf wordt gedaan. Dat stellen we In eerste instantie ook altijd voor. Maar verf mensen zijn bang voor hun emoties. Wij vin den dat niet erg. Een uitvaart is toch emotio neel? Maar als je ervoor schaamt..." Daarbij: er kunrten problemen zijn. Zelf moord, een crimineel die is overleden, schei dingen in de familie. Itie Visser: „Dat is het moeilijkst. Maar ik ga het niet uit de weg, ik speel geen poppenkast. Je vindt altijd wel een weg om iets uit te leggen. I-aatst had ik een heel moeilijke situatie. Een ex-echtgenoot die... Nou ja, doet er niet toe. Na afloop van de dienst werd ik omhelsd door de dochter. 'Ik vond het zo fijn dat u er bij was', zei ze. Ik had blijkbaar een goede snaar geraakt. Die omhelzing, dat maakte me heel gelukkig. Ia, dat is wel fijn dan." Uit oogpunt van privacy zijn de namen i>an overledene en nabestaanden gefingeerd1 Te lefoonnummer coördinatrice: 0 20- 641 6220.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 33