ZATERDAGS M 1 BIJVOEGSEL Van Merry England naar Arm Albion ZA1 fcKDAG 6 MAARr i993 Politici vroegen om harde maatregelen, roemruchte misdadigers riepen vanuit hun cel dat ze zoiets in hun tijd nóóit zouden hebben gedaan en een woedende menigte belaagde een gerechtsgebouw. Als iets de afgelopen weken heeft gewerkt als katalysator van het collectieve ongenoegen in Groot-Brittannië, dan is het wel de moord op de tweejarige James Bulger geweest, een moord die waarschijnlijk werd gepleegd door twee tienjarigen. Na jaren van recessie, van stijgende criminaliteit, van verval van het koningshuis en van verlies aan internationaal aanzien was de dood van kleine Jamie de spreekwoordelijke druppel die de emmer vol ellende deed overlopen. Is Groot-Brittannië echt een land geworden van kindermoordenaars, bedelaars, werklozen en overspelige koningskinderen De helft van de natie denktwan wel, en wil emigreren. Een impressie uit een land in geestelijke nood. Een zwerver in één van Londens 'cardboard cities'. Het aantal mensen dat in de Britse hoofdstad op straat leeft is vorig jaar weliswaar afgenomen, maar toch nog enorm hoog. FOTO'S GPD ROLAND DE BRUIN CEES VAN ZWEEDEN De argeloze reiziger die de afgelo pen tijd voet op Britse bodem schakeld. Drie jaar geleden bestond tachtig zette, moet het onmiddellijk procent van mijn werk uit het opstellen van hebben opgemerkt: over het land hing een koopcontracten. Nu doe ik vrijwel alleen fail- effect. „Ik ben 15 jaar getrouwd en nog nooit heb ik mijn man zien huilen", zei een vrouw. „Gisteravond huilde hij." Een ander, een advocaat, meende: „Ik heb geluk gehad. Precies op tijd ben ik overge- Wil de laatste Brit die het land verlaat het licht uitdoen? deken van diep pessimis me. Zwervers sliepen in portie ken, moeders met vervuilde kin deren bedelden in stations, huis eigenaren plantten alleen nog makelaarsborden in hun voor tuin, en de IRA ontregelde het verkeer. De krantekoppen ver raadden een sfeer van crisis. 'Wat ging er mis?' vroeg de Indepen dent on Sunday, en de Daily Te legraph meende: 'Nationale mo raal nadert crisis'. Zelfs het geza pige weekblad The Economist zong mee in het koor van ster vende zwanen met de kop: 'Mo rele paniek'. De Engelsen, vroeger geroemd om hun flegmatische tempera ment, wentelden zich in zelfbe klag. Wat ooit Merry England was, was nu het vagevuur op aar de geworden. Drie miljoen men- sen zonder werk, een pound ster ling dat geen penny meer waard is, het nationale cricket-team vernederd door India: wie wilde er nog in zo'n land wonen? Die vraag legde het bureau Gallup aan 1.030 Britten voor, en uit de antwoorden doemde een beeld op dat herinneringen opriep aan Ierland na een mislukte aardappeloogst: één op de twee Britten wilde emigreren. Dat is een hoger percentage dan direct na de oor log, toen alle dagelijkse levensbehoeften op de bon waren. De toon werd gezet door een jarenlange recessie, die in september vorig jaar culmi neerde in de spectaculaire duikvlucht van het ooit zo trotse pond sterling. Begin dit jaar passeerde het aantal werklozen de grens van drie miljoen, en binnenkort zal waarschijnlijk, kwart ook het na-oorlogse werkloosheidsrecord sneuvelen. Anders dan in het verleden waren de slachtoffers deze keer vooral de mannen die in stropdas en de vrouWen die in deux- pièces op hun werk plachten te verschijnen. Afgrond De hardste klappen vielen nu niet in de noor delijke industriesteden, maar in het welva rende zuidoosten. In Londen was de werk loosheid onder academici sinds 1990 met 183 procent gegroeid, in Schotland met 'slechts' 22 procent. Sommige beroepen waren bijna verdwenen. De helft van alle architecten had zijn baan verloren, accountants en advocaten waren een bedreigde soort geworden. Ont slag had op deze mensen een vernietigend lissementen. Maar leuk niet om cliënten" met zelfmoord neigingen te hebben. Je voelt je een parasiet." Mensen die tonnen per jaar verdienden, keken plotseling in een diepe afgrond. En daar bene den zich zagen ze de cardboard cities, de pokdalige nederzettin gen van bedelaars, die overal in Londen als puisten uit het pla veisel waren geschoten. Ze zagen de kartonnen dozen waarin voel me nu meer verwant met de daklozen", zei Kathryn Wallace. „Sinds mijn ontslag besef ik be ter hoe gemakkelijk het is in die positie te vervallen. De scheids lijn tussen mij en hen is zo flin terdun." Voor het noodlot toesloeg, ver- WBÊÊÊM diende Kathryn als manager van een meubelconcern anderhalve ton per jaar. Ze reed rond in een dure bedrijfsauto en had een goed huwelijk. Alles is nu weg: het salaris, de auto, het hu welijk. Het huis werd onteigend. Kathryn, die twee academische titels heeft, probeerde een eigen bedrijfje op te zetten, maar in de laatste drie maanden slechts 150 gulden. Flaporen Terwijl de koude wind van dt het eiland raasde, begonnen zich in de twee de helft van vorig jaar ook de contouren van een morele crisis af te tekenen. De eerste blij ken van paniek werden zichtbaar. Het ko ningshuis, voor 86 procent van de Britten een geleden nog dé trots van de na tie, verloor zijn goede naam in zo'n hoog tempo dat velen zich afvroegen of het de vol gende eeuw nog wel zou halen. Prins Andrew en een overspelige Fergie gingen uit elkaar, en Charles en Di bliezen definitief het sprookje van hun huwelijk uit. De koningstelgen, ooit bakens van burger lijk fatsoen in een perfide Albion, bleken ja renlang op bordeelsluipers door het leven te zijn gegaan. Uit de mond Charles werden teksten opgetekend die makkelijk onder de anti-pornowetgeving hadden kunnen vallen. En Fellini had het niet kunnen verzinnen de vader van Fergie had een affaire met de vriendin van de man met wie Fergie overspel had gepleegd. Wie twintig jaar geleden durf de te zeggen dat Charles flaporen had, werd door het volk bijna naar de Tower getroond en gelyncht. Vorige maand omschreef een journalist op een veelbeluisterd Londens ra diostation de koninklijke familie als „een stelletje belastingontduikende overspelers, die ik met alle plezier aan de hoogste boom zou opknopen". Een week later werd hij voor zijn werk bekroond. Verpauperd door de recessie, vernederd door de devaluatie van het pond, verraden door het koningshuis. Het gevoel van onbe hagen greep als een veenbrand om zich heen. Ziel van de Natie In het najaar van 1992 kwam de onvermijde lijke uitbarsting, toen de regering de nog res terende kolenmijnen wilde sluiten. Een kwart miljoen mensen marcheerde door Londen, en de rebellie sloeg over naar John Majors ei gen partij. De mijnwerkers waren de ziel van de natie. George Orwell had over ze geschre ven, net als D.H. Lawrence. Aneurin Bevan was een mijnwerker geweest. Wie Engeland zijn mijnwerkers ontnam, ontnam het zijn ziel. 's Lands grootste krant schreef op de voorpagina: 'Beste meneer Major, heeft u een plan om ons uit deze verdomde rotzooi te halen'. Maar Major had alleen een overle vingsplan voor zichzelf: hij schortte de mijn- sluitingen op. Het zwaard van Damocles hing niet langer boven de mijnstreken en kompels daalden weer af in hun schachten, in de voetsporen van hun voorvaderen. Maar de crisissfeer bleef hangen, en het kleinste incident zorgde nu voor paniek. Het nieuws over een record tekort op de handelsbalans, een statistiek waar anders alleen economen wakker van la gen, bracht een serieuze krant tot een artikel onder de kop 'Goodbyeee'. De wervende tekst: „Vaarwel, maar huil niet. Voor wie wanhopig is over een toekomst in Engeland, bieden we hier een gids voor emigranten." De emigratiecijfers begonnen op te lopen. In 1979 hadden 190.000 Britten het eiland verlaten, een decennium later 230.000. Vanaf 1990 waren de cijfers verder gestegen, met sprongen. Op een blinde muur bij Waterloo Station, vanwaar volgend jaar de eerste trein via de Kanaaltunnel richting Frankrijk zal vertrekken, verscheen een tekst: 'Wil de laatste Brit die het land verlaat het licht uit doen?' De Druppel Toen, vorige maand, ontvoerden twee 10-ja- rige jongens een peuter van twee jaar oud en sloegen hem dood. De misdaad was niet uniek. Kinderen hadden vaker kinderen ver moord. Sterker nog, vijf jaar eerder had zich een bijna identiek incident voorgedaan. Een jongen van 12 had toen een peuter van 2 ont voerd en vermoord. Dezelfde misdaden, ver schillende reacties. Toen een berichtje op de voorpagina, gevolgd door vergetelheid, nu bijlages in de kranten, rellen voor het ge rechtshof, duizenden bij de begrafenis, bloe men van Michael Jackson. De reden was een voudig. De emmer was al vol met schaamte, schaamte over de daklozen, over de werklo zen, over het pond, over 'porno-Charlie'. En de moord deed hem overlopen. Het ergst aangeslagen was Liverpool, de stad van de moord. Liverpool was ooit de tweede stad van een wereldrijk waarin de zon altijd wel ergens ter kimme neeg. Het was de stad geweest van de Beatles en van de One- din Line. Maar nu was het de stad van de peuter wiens naam op ieders lippen lag: Ja mes Bulger. Toen Liverpool-fans in het Hei- zel-stadion 39 Italianen de dood injoegen, zweeg de stad. Maar vorige week moest de Liverpool Echo met een extra bijlage verschij nen om alle blijken van medeleven te kun nen publiceren. En de fans namen in Anfield, hun stadion, een minuut stilte in acht. i 1992 verdiende z Maar het schaamtegevoel viel als een klamme deken over het hele land. Wat was er fout gegaan? Waarom was de jeugd ont spoord? Waren er te veel echtscheidingen ge weest? Had de zondagsschool nooit moeten worden afgeschaft? Was er toch niet wat te zeggen voor de roede? Lord Of The Flies, het boek van William Golding, werd weer afge stoft. Had deze schoolmeester-schrijver niet afdoende aanschouwelijk gemaakt hoe het gedrag van kinderen kan ontaarden in wreedheid als hen de vrije teugel wordt gela ten? Krays van Morgen De Independent on Sunday gebruikte vijf pa gina's om de ziel van de moderne jongere te ontleden. Haar ster-columnist onthulde op q school wel eens een medeleerling aan zijn 1 mes te hebben geregen, maar daarna zo te zijn afgetuigd door de bovenmeester dat hij toch nog goed terecht was gekomen. Was dit het antwoord? Een andere krant, de Sunday Times, constateerde dat de moord op James Bulger zelfs voorpaginanieuws was geweest in New York. En ze vroeg: „Is het nu de beurt aan de mensen in de Bronx om medelijden te hebben met Engeland?" De politici dachten hardop mee. Labour wilde strengere straffen, een boze Major om schreef de jeugdcriminelen van nu als de 'Krays van morgen', een verwijzing naar de gebroeders Kray, die in de jaren zestig het land onveilig maakten en voor hun moorden levenslang kregen. Zelfs vanachter de tralies klonk protest. De beide broers, beruchte gangsters van het type Al Capone, zeiden ver ontwaardigd: „In onze dagen zouden we er niet van gedroomd hebben om oude vrouw tjes te beroven en in elkaar te slaan, van onze buren te stelen en onschuldige kinderen en vrouwen te vermoorden." Was dat niet de lakmoesproef? Dat de kranten schande spraken, de bisschoppen baden, de politici ijzer vraten, het ware zo Dat het volk wanhoopte, natuurlijk. Maar hoe diep was een natie gezonken als zelfs dt gangsters, de bebloede handen om de tralies geklemd, zich opwierpen als moraalridders? De Feiten Tot zover de sfeer in Engeland, maart 1993. Tot slot nog de feiten: De Britse economie ontworstelde zich in het laatste kwartaal van '92 aan de recessie en zal dit jaar harder groeien dan die van enig ander EG-land. Het aantal daklozen in de straten van Londen werd vorig jaar gehalveerd. De ergste slop penwijk van loonden is heilig bij de Bijlmer De misdaad onder jongeren daalde in 1992. De moordcijfers van Engeland behoorden in 1992 tot de laagste in de westerse wereld. O ja, en het cricket-team won zijn laatste wedstrijd in India. Het enige dat veel Britse huiseigenaars nog in hun voortuintjes planten, is het bordje Te Koop'.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31