Saddam heeft shi'ieten niet gebroken 'Wat weten zij, die zelf in villa met waakhonden wonen?' Feiten &Meningen Albert Sabin riep met vaccin polio halt toe ZATERDAG 6 MAART 1993 Aan het einde van de Um al Ma'rek (Moeder der Oorlogen) kwamen de shi'ieten in Irak in opstand tegen I het regime van Saddam Hussein. Vooral in het zuiden werd gedurende twee weken zwaar gevochten tussen de Republikeinse Garde en shi'itische opstandelingen. In de voor shi'ieten heilige steden Karbala en Najaf werden moskeeën verwoest en werd een onbekend aantal mensen gedood. Verslaggever Cees van der Laan bezocht beide plaatsen. Ondanks de officiële bewering van het regime in Bagh dad, dat in het shi'itische zuiden de rust is weergekeerd, zijn de opstandelingen daar nog altijd actief. Vooral 's nachts zijn de wegen, dorpen en steden in het zuiden het domein van de opstandelingen, weet een medewerker van een buitenlandse hulporganisatie. S VAN DER LAAN VERSLAGGEVER Auto's worden aangehouden, aan reizigers wordt geld ge vraagd. De snelweg van Bagh dad naar Basra, die vanaf de stad Kut langs de Iraanse grens loopt, wordt nog steeds als zeer gevaarlijk beschouwd. Om de 15 tot 20 kilometer staan zwaar bewapende Iraakse eenheden, uitgerust met artillerie en tanks. De shi'ieten vormen de meer derheid in Irak (55 procent van de 18 miljoen inwoners). Ze voelen zich in religieus en soci aal-economisch opzicht achter gesteld ten opzichte van de sun- nieten, die via de Ba'ath-partij altijd de macht hebben uitgeoe fend in Irak. Ze worden voort durend zeer gewelddadig on derdrukt. Ook door de sunniet Saddam. Tijdens de oorlog met Iran (1980-1988) heeft hij hon derdduizenden shi'ieten naar dat land gedeporteerd. Op het lidmaatschap van de verboden shi'itische AJ Daawa-partij staat de doodstraf. In 1980 liet Sad dam de shi'itische leider Mo hammed Baqr al-Sadr doden, na een aanslag op de huidige vice-premier Tariq Aziz. De shi 'ieten kregen het lijk van Al- Sadr terugbezorgd met spijkers in zijn hoofd. De shi'ieten vormen met hun vele stammen en clans geen ho mogene groep. De meerderheid van hen voelt bijvoorbeeld niets voor aansluiting bij het shi'iti sche Iran. Saddam beschouwt hen echter wel als een potentië le bedreiging van zijn macht, en onderdrukt ze op alle mogelijke manieren. Um al Ma'rek Aan het einde van de Um al Ma'rek, eind februari, kwamen de shi'ieten in opstand, daarbij aangemoedigd door de toen malige Amerikaanse president Bush. Ze vielen onder meer in de zuidelijk gelegen plaatsen als Najaf, Karbala, Hellah, Amma- rah en Basra troepen van Sad dam aan. Saddam City was drie dagen lang van de buitenwereld afgesloten. De Republikeinse Garde, die door Saddam niet was ingezet in de Golfoorlog, maakte bin nen enkele weken op meedoge- loze wijze een qinde aan de op stand. De verboden vliegzóne ten zuiden van de 32ste breed tegraad werd pas vorig jaar au- Wellicht als waarschuwing aan de shi'itische bevolking zijn vlakbij de moskee in Karbala nog tientallen verwoeste huizen te zien. gustus ingesteld en houdt Sad dams troepen op de grond niet tegen. Dit wordt bevestigd in een rapport van de VN-men- senrechtencommissie onder lei ding van Max van der Stoel. Daarin wordt melding gemaakt van massa-executies en marte lingen door de Iraakse veilig heidsdienst. Ook beschuldigt Van der Stoel de Iraakse autori teiten er van een nieuwe cam pagne te zijn begonnen tegen de shi'itische bewoners van de moerasgebieden in het zuidoos ten van Irak. 's Nachts zou de Iraakse artillerie dorpen be schieten. Bovendien zou het water zijn vergiftigd. Ogenschijnlijk lijkt alles rustig in Karbala, 90 kilometer ten zui den van Baghdad. Duizenden shi'itische pelgrims verblijven in de stad in verband met de vas- zwaar bewapende soldaten. De tanks en het grootste deel van de troepen hebben zich uit de stad teruggetrokken. Buiten de stad zijn drie tijdelijke militaire kampen te zien, verdedigd door een dat de heilige plaatsen door de dichte bebouwing moeilijk be reikbaar waren voor de tanks. Maar niemand die daar wat zegt. Vragen stranden op horizontaal gericht luchtafweer geschut en artillerie in ge vechtsposities. Ook staan er tientallen tanks opgesteld. In de stad zijn nog steeds de sporen te zien van de opstand. Diverse woningen vertonen gra naatinslagen of kogelgaten. De moskeeën Al Husayn en Al Abas, met hun turquoise tegel muren en gouden koepels, zijn inmiddels volledig hersteld. Vol gens de lokale vertegenwoordi- i zwijgzaamheid. In Najaf, 170 kilometer v Baghdad en gelegen in de ver boden vliegzóne, liggen nog steeds enkele moskeeën in puin. De bazar voor de ingang van de heilige Al Ali-moskee, is provisorisch hersteld. De win keliers hebben hun zaken weer geopend, maar overal in de ba zar herinneren verwoeste hui zen aan de shi'itische opstand. „De saboteurs verborgen zich op de daken en in de moskee. het ministerie van infor- Daarom zijn nu nog zoveel x matie hadden „terroristen en woestingen te zien", zegt de saboteurs" zich er in verborgen, gids, die zijn gast geen moment Ze konden alleen uit het oog verliest bij CEES VAN DER LAAN tenmaand ramadan. Families zitten gemoedelijk in het win terse zonnetje en drinken thee. Anderen verdringen zich voor de winkeltjes in de bazar. Schoenpoetsers en sigaretten- verkopers schreeuwen om klan dizie onder toeziend oog van met behulp van tanks worden ver wijderd, waardoor beide eeuwenoude moskeeën zwaar werden bescha digd. Direct na de op stand nam Saddam een rigoureuze maatregel. Hij be sloot alle huizen in een straal van vijftig meter rond de beide moskeeën met de grond gelijk te maken met explosieven en bulldozers. Voor de Al Abas- moskee is zelfs een strook van zeker tweehonderd meter vrij gemaakt. De kleine straatjes met hun huizen zijn verdwe nen. De moskeeën zijn nu afge schermd door een betonnen muur. Daar achter zijn, wellicht als een waarschuwing aan de shi'itische bevolking, duidelijk tientallen verwoeste huizen te zien. Iedereen die naar de mos keeën wil, wordt gecontroleerd door bewakers met automati sche geweren. Na de opstand rest rond de moskee alleen het bezoek aan beide steden. Na Mekka is de Al Ali-moskee in Najaf de heiligste plaats voorde shi'ieten. Ali was de schoonzoon „Erv huwelijk met diens dochter Fatima. Zijn volgelingen wilden dat hij Mo hammed zou opvolgen, maar de oude aristocratie van Mekka (de sunnieten) belette dat. Ali werd in 656 vermoord en begra ven in Najaf. De moskee werd tijdens de op stand zwaar beschadigd, maar is inmiddels bijna hersteld. „Saddam heeft 20 kilo goud, 200 kilo zilver en 3 miljoen di nar beschikbaar gesteld om de heilige moskee te herstellen", vertelt Musa Amran, assistent- iman van de Al Ali-Moskee. Mu sa Amran wijst voor zich op het tapijt: „Hier op deze plek wer den tien religieuze leiders en 120 leden van de Ba'ath-partij al langer plannen om door de opstandelingen geëxe- i groot plein rond de r keeën te maken, waar ook au to's konden parkeren", zegt de overheidsfunctionaris zonder blikken of blozen. De andere, meer waarschijnlijke theorie is, cuteerd." Er waren volgens hem 1500 'terroristen' betrokken bij de opstand in Najaf, van wie er 400 werden gedood. En wat ge beurde er met de overigen? Het enige antwoord is een glimlach. WILLEMSTAD SASKIA BELLEMAN „Jullie komen hier zeker vanwege Nordholt", snauwt een jongen nij dig in het Papiaments. Hij spreekt geen woord Nederlands, leest nooit een krant en luistert niet naar de ra dio. Maar hij kent, net zoals de meeste jongeren op Curasao, de hoofdcommissaris van de Amster damse politie inmiddels maar al te goed. Een paar weken geleden trok Nord holt aan de bel. En zo kreeg de 'ver geten' jeugd van het eiland ineens alle aandacht. Iets dat de onderwijs- vakbond SITEK, die al twintig jaar voor beter onderwijs aan probleem jongeren knokt, al die tijd niet was gelukt. Volgens SITEK-voorzitter Errol Cova worden onderwijsmethoden die in Nederland dertig jaar geleden al zijn afgeschaft, op Curasao nog steeds gebruikt. Bijna tot stof vergane leer boekjes worden gewoon onder het kopieerapparaat geschoven. De helft van de volwassenen op het eiland heeft de lagere school niet af gemaakt. En een groot deel van de jongeren haalt ook de eindstreep niet. „Dat is ook niet zo gek", weet Cova. „De voertaal op de scholen is Nederlands, terwijl in 90 procent van de gezinnen Papiaments wordt gesproken. Toch wordt van een zes jarig kind hier verwacht dat hij net zo goed Nederlands spreekt als zijn leeftijdgenootjes in Amsterdam." Overheidsplannen zijn er genoeg om aan wal geraakte jongeren te helpen, maar tot daden komt het niet. „De regering is bewust bezig om de problemen alleen maar gro ter te laten worden", verwijt S. Vic torina, hoofd van de afdeling gees telijke gezondheidszorg van de GGD op het eiland. Hij werd zes maanden geleden op non-actief ge steld omdat hij te veel kritiek op de falende overheid had. Verslaving iDe verslavingsproblematiek op Cu rasao is enorm. Junkies zwerven overdag op straat en trekken 's i nachts in een van de vele leegstaan- i de krotten in het centrum van Wil lemstad. Meer dari de helft van alle misdrijven op Curasao heeft direct of indirect te maken met drugs. „Dat is veel", zegt mr. G.J.W. van Oven, advocaat-generaal van het openbaar ministerie van Curasao. „Daarom hebben we begin 1990 de straffen verzwaard. Als een grote dealer wordt opgepakt, riskeert hij een levenslange gevangenisstraf en een boete van vijf miljoen Antilli aanse guldens. We hebben vorig jaar vijf grote handelaren opgepakt. „Er is ook veel van drugshandel af geleide criminaliteit zoals diefstal len, inbraken, berovingen maar ook moorden en mishandelingen. Wa pens zijn hier makkelijk te verkrij gen." Maar volgens Van Oven wordt zijn eiland voornamelijk geteisterd door de categorie drugshandelaren die uit is op snelle verdiensten. „Je kunt je afvragen of dit eiland als door voercentrum zo interessant is. We vinden wel eens een partij van veer tig kilo cocaine, maar dat is een uit zondering. Meestal blijft het bij hoeveelheden tussen de vijf en de dertig kilo. Ik denk dat we voor de groothandel niet interessant zijn." Niettemin heeft Curasao ook duide lijke voordelen voor de vestiging van handelaren in geestverruimen de middelen. Van Oven somt op: „We liggen dicht bij Colombia, we hebben de beste communicatie middelen in het hele Caribisch ge bied en smokkelaars kunnen overal aan land komen, over het water of via de lucht." Piloten die vliegtuigla dingen vol zonaanbid- ders op Hato Airport af leveren, klagen regel matig bij de luchtver keersleiding dat ze niet zijn gewaarschuwd voor kleine toestellen die het luchtruim boven Cura sao doorkruisen. Het gaat meestal om drugs smokkelaars die op weg zijn naar bijvoorbeeld Coral Specht, een tracé voor autoraces dat bij tijd en wijle dienst doet als lan dingsbaan «l.ite Junkies trekken in de vele leegstaande krotten in het centrum van Willemstad. geen boten en getraind personeel te kunnen optreden. Er i: „Als eiland zijn we erg kwetsbaar en opleidingsprogramma gestart, i 3 hebben onvoldoende middelen om de zaak volledig af te grende len", verzucht Van Oven. „Per jaar onderscheppen we enkele honder den kilo's, we hebben geen idee hoeveel er in werkelijkheid wordt aangevoerd. Nee, je kunt onmoge lijk spreken van een geslaagde be strijding van de drugshandel en doorvoer op Curasao." „Wat wil je ook met 300 r dat is nog niet afgerond. We krijgen Curasao in de komende twee jaar zeker niet drugsvrij, maar je moet toch ergens beginnen?" Drugsslachtoffers Dat vond ook Siegfried Victorina, die zich als GGD-ambtenaar op de drugsslachtoffers heeft gericht. Een drugsprobleem ontstaat volgens hem omdat mensen geen toe- i één helikopter?", vraagt de direc- komstperspectief hebben. „Versla- teur van het departement volksge zondheid T. Vissers zich af. „On danks ons gebrek aan mensen voe ren we een scherp beleid, we pak ken veel koeriers." De hulp van de Nederlandse marine heeft volgens Van Oven slechts in beperkte mate zin.Als de Neder landers een verdachte boot signale- ving heeft te maken met je omge ving, je familie, de buurt, en geen werk hebben. Als je omgeving deugt, neem je minder snel je toe vlucht tot middelen die je helpen om te vergeten." Hij bracht zijn filosofie in praktijk in Seru Fortuna: een dorp waar 95 procent van de bevolking werkloos i, moeten ze de Antilliaanse auto- was, 80 procent van de moeders on- riteiten waarschuwen. Die heeft gehuwd en de verloedering schrik barend. „We kochten verf en we lie ten de bewoners zelf hun huizen schilderen. Veel mensen die meede den hebben nu werk. En het voet balteam dat we samenstelden uit de kinderen, is zelfs kampioen van Cu rasao. We hebben ook een steel- band opgericht, die nu nog steeds optreedt in de grote hotels", zegt hij trots. Victorina's aanpak trok de aandacht van de Verenigde Naties, die Seru Fortuna als modelproject wilden gebruiken. Via het Fund for Druga- buse werd een bedrag gereserveerd waarmee de aanpak kon worden uitgebreid tot vijftien wijken en dor pen, verspreid over heel Curasao. Nederland toonde zijn vertrouwen in de methode door 1,5 miljoen dol lar in het fonds te storten. Maar het ging mis. Victorina: „De regering van de Antillen moest het project officieel aanbieden bij de VN, maar dat is nooit gebeurd. In plaats daarvan hebben ze eraan zit- FOTO ANP FRANS ten knoeien zonder overleg, want ze lusten me niet. Het werd een war boel. Rotzooi. Het project werd ge koppeld aan de universiteit. Ook zo'n ivoren toren. Het ging plotse ling alleen nog om de vraag wie welke functie zou krijgen. Je reinste nepotisme." Nu zit Victorina al een halfjaar werkloos thuis. „Het gaat niet om gebrek aan geld. De overheid heeft miljoenen op de Centrale Bank staan. Allemaal geld van drugsba ronnen dat in beslag is genomen. Het is die bureaucratie, dat gefrie mel." „Weet je wat het eigenlijke pro bleem is? De autoriteiten proberen hun eigen ideeën op de mensen te projecteren. Ze vergeten dat het gaat om de mensen in Seru Fortu na, in Buena Vista, in Marchena. Wat weten zij over hun behoeften als ze zelf in een villa wonen met zes waakhonden in de tuin?" HAARLEM MARGREET HESLINGA De ontdekker van het wereldwijd gebruikte orale poliovaccin, Albert Sabin, is woensdag op 86-jarige leeftijd in Washington overle den aan de gevolgen van een hartinfarct. Sabin werd in 1906 geboren in de destijds door Rusland bezette Poolse stad Bialystok. In 1921 emigreerde hij met zijn familie naar de Verenigde Staten, waar hij in 1955 een poliovaccin ontwikkelde dat via de mond wordt toegediend gedruppeld op een suikerklontje of een lepeltje melk of vervat in een speciaal koekje. Het Sabinvaccin is bereid uit levende virus- stammen die hun gevaarlijke, verlammende eigenschappen hebben verloren. Het vaccin wordt wereldwijd gebruikt. In slechts vier landen Nederland, Finland, Zweden en Frankrijk wordt een andere poliovacci natie toegepast, namelijk de door Jon Salk ontwikkelde polioprik, die met g virussen is bereid. Het Sabinvaccin is een effectief middel tij dens een epidemie en is eind vorig jaar tij dens de besmettingsgolf in Nederland dan ook als 'brandblusmiddel' toepgepast. Het via de mond toegediende medicijn is veel gebruiksvriendelijker dan het Salkvac- cin en wordt daarom vaker gebruikt. De ge leidelijke wereldwijde afname van polio, of tewel kinderverlamming, is voornamelijk aan Sabins ontdekking te danken. Albert Sabin was een briljant en gedreven wetenschapper, die zich door niets liet te genhouden. Zonder de steun van grote geldschieters of de gevestigde medische or de slaagde hij erin zijn poliovaccin te pro moten. Zo haalde hij de Sovjetunie over om zijn vaccin in de praktijk te testen door middel van een grootschalig inentingspro gramma, terwijl het middel in Amerika nog niet was goedgekeurd. Sabin stond bekend om zijn vlijmscherpe geest, die foutieve argumentaties in een fractie van een seconde kon ontzenuwen. Slordige denkers duldde hij niet en daarom werd hij wel 'de bitsige Sabin' genoemd. Toen polio was overwonnen, stelde hij zich de uitbanning van andere besmettelijke ziektes ten doel. De laatste jaren heeft hij zich beziggehouden met onderzoek naar kankerverwekkende virussen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2