Vrije tijd Mooi en handig Gevaarlijke stoffen goed opgeborgen Muis in de kaas Fruitketel Welterusten Coco Crazy leuk en betaalbaar REDACTIE HENRI ETTE VAN DER HOEVEN DINGEN Henriëtte van der Hoeven NIEUWE CD'S Wim Koevoet Ken Vos Paul Korenhof POP/POPULAIR Sting 'Ten summoner's tales' Sting heeft z'n writer's block de finitief overwonnen. Aan 'The Soul Cages', zijn vorige cd, was te merken dat hij zichzelf had moeten uitwringen om aan liedjes te komen. Voor zijn vier de post-Police-cd heeft hij hele maal niet zo veel strijd hoeven leveren. Maar ook dat heeft weer z'n nadelen. Op de tweede helft slaat namelijk de gemak zucht toe. 'Ten summoner's tales' (een merkwaardige titel voor een cd met 12 nummers) begint sterk met het vertrouwd klinkende 'If I lose my faith in you' en het ui- tundige 'Love is stronger than justice', een prachtige country western song in een hoogst on gebruikelijke maatsoort. Ook het wat weemoedige 'Fiel ds of gold' en de onderkoelde swing van 'Heavy Cloud No Rain' doen weldadig aan. Vanaf 'Saint Augustine in Heil' begin nen de problemen. Kleine vondsten worden overdadig uit gewerkt en langdradigheid en eenvormigheid nemen het over van de bondigheid en variatie. 'It's probably me' had de twee de helft van de plaat voor een djrel kunnen redden, maar Sting heeft niet gekozen voor de single-versie met Eric Clapton op gitaar, maar voor een over- gepolijste herbewerking. Living Colour 'Stain' Sony. „Godnondeju", was alles wat de cd-bespreker van HP/DeTijd over de derde schijf van Living Colour kwijt wilde. 'Stain' is in derdaad zware kóst. Het zwarte kwartet schakelt in het tijdsbe stek van één liedje van heavy metal over op punk en weer te rug en laat in zo'n 55 minuten alle hete hangijzers (aids, racis me, consumentisme, serie moordenaars, geweld en agres sie) de revue passeren. Ander zijds zette Living Colour nog niet eerder zo veel lichtvoetige nummers op één plaat: 'Bi', een prachtige gimmick over bi seksualiteit en stereogeluid, kan zelfs zo op single en "WTFF' is speelse gitaarhouse. 'Stain' is veruit de beste plaat die Living Colour tot dusverre heeft gemaakt. Met het nieywe bandlid Doug Wimbish, heeft de groep een van de meest baanbrekende bassisten (plukt die man nou aan snaren of aan kabels?) ter wereld in huis ge haald. De wild freakende gitarist Vernon Reid ligt bij deze gewel denaar strak aan de leiband, waardoor ook de energieke zan ger Corey Glover veel beter uit de verf komt. Vooral op het oor verdovende 'Wall', dat in totale chaos eindigt, maakt Glover grote indruk. WK JAZZ Henry Threadgill Very Very Circus Live at KonceptsTaylorMa- de/Dureco. Henry Threadgill is een van de zeer weinige artiesten die er de laatste tien jaar in slaagt telkens zijn doelen hoger te stellen en ook nog af en toe een nieuwe weg in te slaan. Very Very Cir cus, zijn huidige band met de vreemde samenstelling van, jnaast de sax of fluit van de lei der, twee gitaren, twee tuba's, hoorn en slagwerk, is een voor beeld van inventiviteit in de ar rangementen. Very Very Circus' debuut, 'Spirit ofNuff... Nuff, was bijna twee jaar geleden een van de beste jazzalbums die uit- kwamen. Op deze live-cd wordt in elk van de zeven stukken een spannende, broeierige sfeer op gebouwd, waar de solisten, Threadgill op de altsax voorop, als het ware doorheen snijden. Wederom zijn de composities van de leider fraaie staaltjes van traditionele jazzfeeling met mo derne harmonieën en uitge kiende ritmische figuren. Mijn enige voorbehoud geldt de wat ondoorzichtige opnamekwali- teit. Universal Congress Of The "Eléventh-Hour Shine-On' Ene my/Rough Trade. -Op het eerste gezicht lijkt dit Amerikaanse kwartet een vrien delijk rockbandje dat op en thousiaste manier jazzinvloe- den verwerkt. Technisch is de groep competent, maar ook niet veel meer dan dat. Zo piept de tenorsaxofonist, Steve Moss, meteen al in de eerste tonen van de cd, en dat was duidelijk niet de bedoeling. Ook kan de zang in enkele stukken als niet meer dan doelmatig worden omschreven. De wijze waarop een groove opgepakt wordt en de losse manier waarop rock-, funk- of jazzritmes worden ge speeld, zorgen er echter voor dat de cd bij beluistering gaan deweg aanstekelijker wordt. De band waarvan gitarist Joe Baiza kennelijk de leider is, speelt compacte stukken zonder veel fratsen en functionele soli, waar het speelplezier van afstraalt. In zijn onomwonden benadering van verschillende muziekbron- nen is Universal Congress Of een soort verjazzte exponent van al die relativerende west- coast rockgroepen. KV KLASSIEK Joh. Seb. Bach Matthaus Pas sion Solisten, koor van De Ne derlandse Bachvereniging, Sacra mentskoor Breda, The Amsterdam Baroque Orchestra o.l.v. Ton Koopman Erato. De paastijd betekent dat de pas- sionenkoorts weer bezit heeft genomen van menig koor, me nige Bachliefhebber en zelfs menigeen die normaal nooit naar een klassiek concert zou gaan. Bij dat laatste dient men tegenwoordig (naar goed Hol lands-religieus gebruik) echter te kiezen tussen diverse richtin gen, variërend van een vrije ro mantische interpretatie tot de benadering van musici die op het punt van barokmuziek veel strenger in de leer zijn. Uit dat laatste kamp komt Ton Koop man, maar evenals Hamon- court is hij in zijn opvattingen geleidelijk een stuk rekkelijker geworden. De uitgangspunten zijn er nog altijd, zowel in de klank van stemmen en instru mentarium als in de stijlopvat ting, maar steeds meer breekt de opvatting door dat een musi cus zich altijd dient te richten op het publiek van nu. Deze MP is dan ook geen reconstructie van een 'authentieke' uitvoe ring, maar slaat een brug tussen de authentieke patronen en de belevingswereld van de mens van dit moment. Dat lijkt inge wikkelder dan het is, maar wie vijf minuten naar deze uitvoe ring luistert, weet wat ik bedoel. Dit is geen rigide authenticiteit meer, maar een bezielde uitvoe ring die niet gespeend is van theatrale elementen. Koopman heeft zijn ensemble bovendien goed in de hand, wat leidt tot fraai orkestspel en genuanceer de koren, maar ook tot door leefde solistische prestaties, vooral van de tenoren Guy de Mey (Evangelist) en Christoph Prégardien, de sopraan Barbara Schlick en de altus Kai Wessel. De bassen Peter Kooy (Christus) en Klaus Mertens passen zich daar goed bij aan, maar halen het algemene niveau niet hele maal. Mahler Symfonie nr. 1 in D Blumine City of Birmingham Symphony Orchestra o.l.v. Simon Rattle EMI. Na Haitink in Amsterdam is het interessant de eerste van Ma hler ook eens te horen van een andere vertrouwde combinatie. Simon Rattle geldt als een van de meestbelovende jongere di rigenten en na zijn benoeming in Birmingham heeft hij het or kest aldaar opgestuwd tot en semble van internationale faam. Dat resulteerde ook in enkele Mahleropnamen, maar die ble ken toch zelden goed genoeg om na een eerste kennismaking nog eens te draaien. Dat veran dert met deze technisch uit muntende liveopname, waarin Rattle een grote greep op het werk demonstreert en vooral 'toont dat hij in staat is de lange spanningsbogen op te bouwen om ze vervolgens ook conse quent door te trekken. De finale is zo opzwepend en meesle pend, dat deze tijdelijk in prijs verlaagde cd alleen al daarom de aanschaf waard is. Nog inte ressanter is wellicht, dat de symfonie wordt voorafgegaan door 'Blumine', oorspronkelijke tweede deel, dat later om begrij pelijke reden door de compo nist uit de partituur verwijderd werd. PK Goed in de hand liggend en mooi van vorm is de serie keukenhul pen Gallery van Ghidini. Het roestvrij staal is heel chic 'afgewerkt met mat zwart. De serie is ontworpen door Giampiero Tonetti, die in Italië eind jaren tachtig diverse designprijzen in de wacht sleep te. Gallery bestaat voorlopig nog uit zeven produkten: een blikope ner, allesopener, notekraker, kurketrekker knoflookpers, schaar en een universele flesopener. De prijzen variëren van 24,50 tot 27,50. Meer informatie: tel. 0 49 04 - 17 105. Vier literflessen gevaarlijke stof fen (chloor, spiritus, thinner, enz.) kunnen in deze 'gevaarlij- ke-stoffenbox' kindveilig wor den opgeborgen. Het deksel, is voorzien van gevarentekens, zo dat iedereen kan zien dat voor zichtigheid is geboden. De box heeft een stevige draagbeugel, zodat hij met één hand kan worden gedragen. De prijs van dit Curver-produkt is 24,95. Meer informatie: tel.013 - 310 444. De meeste mensen hebben het niet op muizen, maar dit vergulde exemplaar is echt uiterst vriendelijk. Hij houdt, verborgen in zijn favoriete lunch, de thee lekker warm. Door zijn lange staart kun je hem zonder je vingers te branden uit de kaas halen. Met enkele van deze roestvrijstalen kazen bouw je ook snel een mooi rechaud om gerech ten warm te houden. Prijs van dit ontwerp van Fried Ulber voor Funke KG is 59,50. Meer informatie: Cronim BV, tel. 0 83 89 - 17 565. Nu eens geen Italiaans design, maar gewoon een gezellige fluitketel waarvoor fruit en groente model stonden. De rode tomaat, de groene appel met een fris blosje of de paarse aubergine, ze geven fleur aan elke keuken of die nu modern of nostalgisch is. Voorlopig zijn er zes modellen, naast de al ge noemde zijn er ook nog ketels in de vorm van een peer, een perzik en een watermeloen. Prijs van dit uit Engeland afkomstige produkt ligt rond de honderd gulden. Te koop in de betere zaken voor huishoudelijke artikelen en kookwinkels. Ze zijn niet nieuw, de driedimensionale wenskaarten, maar er komen elk seizoen weer zulke mooie bij, dat we ze nog maar even onder de aandacht brengen. Neem nu deze konijnenfamilie, die op het punt staat naar bed te gaan, die wil iedere verzamelaar toch in zijn of haar collectie hebben? Naast object voor verza melaars zijn ze ook een leuke attentie, bijvoorbeeld met Moeder- of Vaderdag. Prijs 6,95. Meer informa tie: tel. 0 34 02 - 50 834. SPELLETJES Jolanda Oukes Spel van het Jaar in meeneemformaat Jaarlijks bekroont de Stichting Goed Speelgoed spellen en speeltjes. Vo rig jaar viel het predikaat Spel van het Jaar ten deel aan Coco Crazy van Ravensburger. Een leuk èn betaalbaar spel. De omvang van het spel is be- scheideti gehouden. In de doos, zo compact dat het spel ook kan worden meegenomen met va kantie, vinden we twaalf halve cocosnoten die op elkaar pas sen, een speelbord, een dobbel steen, zes setjes van zes apen in verschillende kleuren en een Dat het spel geschikt is voor kinderen vanaf zeven jaar zie je in een oogopslag: de spelregels laten aan duidelijkheid niets te wensen over en worden opge vrolijkt door stripachtige teke ningen. De bedoeling is simpel: dege ne die als eerste zes apen in ver schillende kleuren bemachtigt, heeft gewonnen. De voorbereiding vergt wei nig tijd. Duidelijk een pluspunt als de spelers ongeduldige, jon ge kinderen zijn. In elke cocos- noot, die is uitgevoerd in een soort hemelsblauw, worden zes apen van dezelfde kleur gestopt. De zes noten worden dicht ge daan en op de zes velden op het spelbord gezej. Dan worden de noten net zo lang van plaats verwisseld totdat niemand meer weet waar welke kleur staat. Tot slot kijkt elke speler in een co- cosnoot en zet die op zijn plaats teru^. Je laat je rivalen niet we ten welke kleur je hebt gezien. De speler die mag beginnen, volgens de spelregels degene die de gekste bek kan trekken, gooit de dobbelsteen en voert de opdracht die de dobbelsteen De speciale dobbelsteen heeft vijf verschillende afbeeldingen. Het vraagteken, dat twee keer voorkomt, betekent dat de spe ler op een cocosnoot tikt en ver volgens de kleur noemt die er volgens hem in moet zitten. Hij controleert dat. zonder dat de anderen het kunnen zien. Heeft hij de kleur goed geraden dan pakt hij een aap uit de noot. Als een verkeerde kleur is ge noemd, dan doet hij de noot dicht en zet hem weer op zijn plaats. Als de afbeelding met de twee ogen wordt gegooid, dan pak ken alle spelers tegelijkertijd een noot en kijken er in. Wat ze hebben gezien, houden ze voor zich. De afbeelding met de pijl en het zwarte blokje houdt in, dat de speler die gooit het speelbord een kwartslag draait. De afbeelding met de bijna ron de pijl betekent dat alle spelers om beurten heel snel twee co cosnoten verwisselen. De speler die heeft gegooid, mag als eer ste. De afbeelding met het ape- kopje tot slot betekent mazzel. Met deze zogenaamde Joker- aap mag de gelukkige speler zelf bepalen wat hij doet. Of twee noten verwisselen, of in eentje kijken of raden. Het spel is ten einde als een van de spelers zes verschillend gekleurde apen heeft bemach tigd. Let wel op, dat hij van elke kleur maar één exemplaar heeft. Coco Crazy is een leuk kin derspel, dat vooral heel span nend is als er meer dan zes spe lers aan meedoen. Want als ie dereen even in een nootje mag kijken, moet je snel zijn, want er zijn er maar zes. Goed observeren en herinne ren zijn hier onontbeerlijk. Het is eigenlijk een soort Memory, waarin bijna altijd kinderen het best zijn. Dat is waar Coco Cra zy om draait. Je kunt elkaar niet dwarszitten en dat is jammer. Nog een klein minpunt is de leeftijdsaanduiding op de doos: van 7 tot 99. Uit de praktijk blijkt dat als je ouder bent dan een jaar of vijftien je op het spel snel bent uitgekeken. Maar dan is er altijd nog wel een opa of een oma die het met de klein kinderen wil spelen. Coco Crazy van Ravensburg. Speelduun ongeveer twintig minuten. Richtprijs 40. Coco Crazy vooral leuk voor kinderen. foto pr DOE-HET-ZELF Tegelsierlijsten geven wand accent Zelf wandtegels zetten is een van de popu lairste dhz-klussen. Het is in de afgelopen jaren ook steeds makkelijker geworden. Een imeters dik mortelbed is niet meer no dig, je kunt de tegels met speciale lijm snel hechtend en correct 'plakken'. Een oude te gelwand hoeft ook niet meer te worden af gehakt en opnieuw uitgevlakt: met lijm kun er een afgedankt oppervlak zqnder problemen nieuwe tegels aanbrengen. Het vroeger zo lastige gedoe met afdek- en hoekafdektegels is afgeschaft. Er is allerhande slim gereedschap om tegels op maat te snijden. En dank zij vernuftige produktietechnieken zijn tegels ook strikt tvast en helemaal vlak. In het grote as sortiment wandtegels overheersen de effen kleuren, aangepast aan de sanitairkleuren van dit ogenblik. Tegels met kleurrijke mo tieven, (nostalgische bloemfiguren of ab stracte ontwerpen) zijn duurder en worden daarom meestal als 'strooitegels' in een .vandoppervlakvan unitegels gebruikt. In het algemeen kan een klein oppervlak, zoals i toilet, een bescheiden keukenwand of i doucheruimte, het best met uitsluitend tegels worden uitgevoerd. Een grote wand in unitegels oogt daarentegen vaak wat saai. Lijnenspel Een leuke manierom dit saaie beeld te doorbreken is de tegelsierlijst, een kunst stofprofiel dat tijdens het plakken van de te gels eenvoudig in de lijm wordt 'meegeno- Het is wel aan te bevelen om vooraf een schets te maken, liefst op schaal 1:10, zodat je een goed idee hebt van hoe het er zal gaan uitzien. Het inzetten van de sier lijsten kun je dan ook afstemmen op objec- zoals wastafel, spiegel, wandkastje, enz. Dat levert een logisch en attractief lijnen spel op. Wie er nog wat meer mogelijkheden uit wil halen, kan de lijsten behalve in horizontale richting ook afwisselend horizontaal/verti caal aanbrengen, zodat hoekvormige patro nen ('Mondriaanse' effecten) ontstaan. Daar komt wel wat meer werk aan te pas: de lijsten nauwkeurig in verstek zagen, en de verticaal geplaatste tegels in de bin- nenhoek ongeveer eert centimeter afsnij den. Aquaprofiel De profielen zijn in diverse kleuren, in leng ten van 260 cm en voor de gangbare tegel - dikten van 6 en 9.6 mm te koop. Ze kunnen ook worden gecombineerd met de al eerder verschenen tegelstrips van dezelfde fabri kant. Die zijn bedoeld voor afwerking van de bovenste rij op een niet helemaal tot pla fondhoogte doorgevoerde tegelwand. In ge lijke kleurstellingen zijn er ook Aquaprofile lijsten die badkuip, douchebak, aanrecht, wastafel, enz. druipwaterdicht afsluiten. Met dit trio en een beetje handigheid, kan elke amateur-tegelzetter een decoratief en praktisch resultaat bereiken. Tegelstrips en de tegelsierlijsten hebben nog een extra nuttige functie: je kunt er, als dat nodig mocht zijn, nog een beetje corrigerend mee werken om een nauwkeurig horizontaal voegenpatroon te bereiken. De materialen zijn te koop in de meeste bouwmarkten. Meer informatie: Mac Lean, Dordrecht, 0 78-13 95 00. Matje beschermt en bemest kamerplant Een nieuw produkt op het gebied van plan- tenverzorging is het 'plantcnmatje'. Dit zorgt ervoor dat kamerplanten zeven maan den van de nodige mest- en vijf maanden van beschermingsstoffen (tegen luis. spint, witte vlieg) worden voorzien. Het is ge maakt van absorberend vilt. Tijdens het watergeven (dat blijft uiteraard wél noodzakelijk) wordt het vilt nat en daardoor worden de stoffen in de juiste do sering via het gaatje in de potbodem afge geven naar de potkJuit. Je kunt het matje op de vensterbank leggen en er de pot op zet ten, maar natuurlijk ook onderin een pot leggen. Het is te koop in doorsneden van 10, 12,5 en 15 cm, die respectievelijk f 1,55, 1,95 en 2,35 kosten. Te koop bij bloe mist, tuincentrum en overal waar planten verkocht worden. Meer informatie Flora Verda, 0 23 - 29 46 11. gespecialiseerd in groenverzor- gende produlcten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29