Stanley Macnack vult de gaatjes Sport t ZATERDAG 6 MAART 1993 rob onderwater. 0 Alleskunner van Alphense Boys telt weer mee SPORT OP TV ZATERDAG 11.00-11.45 Did 2. Sport extra Wbrldcup skiën voor vrouwen, afda ling vanuit Morzine, Frankrijk. 13.15-18.15 BBC 1: Grandstand Football focus (vooruitblik op de FA Cup-duels dit weekeinde), paarde- It Newbury, rugby umoi 'Toevallig' debuteerde Stanley Macnack vier jaar geleden tegen Holland als basisspeler van Alphense Boys. Let op: als linksback. Tien wedstrijden hield hij de overstap naar de senioren vol. Daarna haakte hij gedesillusioneerd af. ,,Ik had het niet meer naar mijn zin", kijkt de inmiddels 22-jarige Alphenaar terug naar zijn entree in de hoofd macht. Hoewel zijn trainer Paul Bahlmann hem destijds had gewaarschuwd voor een terugslag, kon de nog jonge senior niet aarden in het toen voor hem 'oudere' gezel schap. Macnack liet het seizoen verder 'lopen', maar kwam een jaar later weer in beeld. Morgen staat hij in de topper tegen (opnieuw) Holland weer op scherp. Als ver dedigende middenvelder. Want all-rounder Macnack is op alle plaatsen inzetbaar. den zijn talenten nog niet ont dekt. Tot hij uitgenodigd werd om een promotiewedstrijd met de BI mee te spelen, zagen de 'kenners' voor hem altijd een plaats in de reserveteams. Toen Bahlmann hem naar de senio ren overhevelde, leek zijn kostje gekocht. „Maar ik was de enige jonge jongen in de selectie en zat ook nog met school. De an dere spelers praatten over heel andere dingen, hadden andere interesses. Ik ben toen heel erg gaan twijfelen, wilde eigenlijk ook wel naar een andere club. Samen met Ed Laros. Na een gesprek met Paul heb ik de knoop doorgehakt en ben ik ge bleven." De dienstplichtig soldaat is in middels aan zijn vierde jaar toe. Als geboren aanvaller heeft hij, op enkele posities na, in het Al phense elftal zo'n beetje alle gaatjes gevuld die in de ogen van Bahlmann gevuld moesten worden. 'Garbage-man' noe men ze zo iemand in Amerika. „Ik heb inderdaad op bijna alle plaatsen gespeeld. Dat is best lastig, want je moet natuurlijk altijd wennen aan een nieuwe plaats. Ik merk ook dat als ik langere tijd op dezelfde positie speel, het steeds beter gaat. De laatste tijd heb ik voorstopper gespeeld en dat ging best wel lekker." Hoewel Macnack, zoals iede re speler, best wel voorkeur heeft voor een vaste plaats, zal niemand de flegmatieke voet baller horen klagen. „Het is niet altijd leuk en dat heb ik best wel eens laten blijken, maar ik be grijp wel wat Bahlmann met me doet. Het feit dat ik een all- rounder ben, is voor mij een na deel. De trainer heeft het voor deel dat hij me overal kan inzet ten. Echt misbruikt voel ik me niet." In de jeugd speelde Macnack altijd als aanvaller. Meestal linksbuiten, soms ook linkshalf. Zijn toenmalige coaches had- Sainz weer de weg kwijt LISSABON AFP Carlos Sainz is gisteren uitge schakeld in de Rallye van Portugal. De wereldkam pioen raakte met zijn Lancia van de weg in de tweede snelheidsproef. De wereld kampioen overkwam hetzelf de in de Rallye van Monte Carlo. De Spanjaard noch zijn bijrijder Luis Moya raak te gewond. Carlos Menem, de zoon van de Argentijnse president werd door de wedstrijdlei ding uit de strijd genomen wegens tijdsoverschrijding. Menem had een lekke band gekregen en probeerde ver der te rijden. Hij besloot ver volgens toch zijn wiel te ver wisselen, maar gebruikte daar, mogelijk door onwen nigheid, nogal wat tijd voor. Hij voltooide de snelheids proef over 26,3 km in 31 mi nuten en 27 seconden, win naar Colin McKae (GBr) slechts 20.12. De jury vond dat de te late aankomst van Menem niet aan bijzondere omstandigheden te wijten Omzwervingen Macnack kreeg toen ook nogal wat 'te horen' van de gevestigde orde binnen de Alphense selec tie. Hij had er moeite mee. Maar dat is allemaal verleden tijd. Momenteel voelt hij zich geaccepteerd en op zijn beurt pikt hij nog de omzwervingen door het team. Iets waar Bahl mann overigens een einde aan wil maken. „Stanley heeft zich met zijn rol verzoend. Maar vol gend seizoen wil ik hem een vaste plaatst laten afdwingen. Dan krijgt hij van mij de tijd om in een positie te groeien", zegt de trainer. Als het aan Macnack ligt claimt hij dan een positie als middenvelder. „Ik ben een lief hebber van aanvallen. Op het middenveld krijg je daar de kans voor. Tot nu toe ben ik door Paul wel omgeturnd tot verdediger, maar mijn voorkeur is duidelijk. Het heeft geen zin om zo te blijven voetballen. Ie dereen moet met zijn eigen plek vertrouwd kunnen raken. Ik dus ook." Op slot De Alphenaren doen het als tweedejaars beslist niet slecht in de hoofdklasse. In tegenstelling tot wat de meeste clubs over komt, zelfs beter dan in het de buutjaar. Morgen verdedigt Al phense Boys in Utrecht bij Hol land niet alleen de tweede plaats op de ranglijst, er wordt zelfs een poging ondernomen om de ploeg van Melbi Raboen van het voetstuk te stoten. Het is voor de Alphenaren vrijwel zeker de laatste kans om het gat van vier punten met de koplo per te verkleinen. „In het eerste seizoen hebben we onnnodig punten verspeeld. Toen wilden we alles nog te mooi doen. Nu zijn we in staat om een wed strijd op slot te gooien als dat nodig is. We zijn gegroeid. Al leen hebben op beslissende momenten tegen Tonegido en ADO '20 toch belangrijke pun ten verspeeld. Anders zouden we al veel beter voor gestaan hebben", vindt Macnack. De voornaamste zorg van Al phense Boys op cruciale mo menten betrof deze jaargang vooral de bemanning van het team. Tegen de door Macnack genoemde ploegen Tonegido en ADO '20 eindigden de Alphena ren niet met het voltallige elftal. Blessures en schorsingen spelen de Bahlmann formatie dit sei zoen dan ook meer parten dan anders. „Dat is ons lot. Maar we kunnen wel het een en ander opvangen. En dat is een positie ve zaak. Daarom heb ik er mor gen best vertrouwen in. Waarbij ik er van uit ga dat we moeten (vc slag van Engeland-Schotland en Wales-lerland) en Final score (voet baiuitslagen). 15.00-17.00 Did 3: Sport 3 extra. 17.25 17 55 Did 1 Sportschau 18 00-22.00 EURO; Skièn Wereld beker afdaling vrouwen vanuit Morzi- ne. Noordse combinatie skiën, biathlon (Wereldbeker vanuit Liiie- hammer) en motorsport (Trial Master WK vedergewicht (Pat Clin Worldcup skièn voor vi Trans world sport, Noordse combin style) en Wereldbeker skièn (Super G 10.58-11.45 Did 2: Sport extra: worldcup skiën voor vrouwen, Super G vanuit Morzine. 11.30-13.00 Ned 2 TV sport maga zine met Jack van Gelder en Elsemie- permiddengewicht e to- en motorsportseizoen 13.00-18.00 EURO: Noordse combi natie skièn: Wereldbeker schans springen 114m vanuit Salpausselka, live en WK Biathlon, voor vrouwen en Stanley Macnack: „We kunnen bij Alphense Boys nu een wedstrijd op slot gooien." foto bende bruyn want anders blijft de afstand met Holland te groot", weet Macnack. De absentie van Pieter van Zoest, Marcel de Jong, Marco Parinussa en Ro bert van der Laan (allen ge schorst) en Frank Bakker (ge blesseerd) baart de Alphense ploeg vooralsnog geen zorgen. „We hebben een strijdvaardig team", valt Bahlmann zijn ga- tenvullerbij. 15.30-16.00 TV 5: Montagne: bergsportmagazine. 16.00-18.00 BBC 1: Match of the day, The road to Wembley: FA Cup (6e ronde, Tottenham Hotspur-Man- rhP?ter fity. hve) 16.00-18.15 Did 2: Sport extra: met o.a. Worldcup skièn voor vrouwen (Super G vanuit Morzine). ijshockey (halve finale play-offs), Bundesliga voetbal en tafeltennis (Duitse kam pioenschappen in Munster) 16.30-17.00 Super: Sports special. 17.35-18.10BBC2: Ski Sunday: magazine, vandaag met de afdaling DE GELIJKENIS i ALPHEN AAN DEN R TIM BROUWER DE KONING Niek Oosterlee wil in het huis van de vier jaar jongere Ard vooral niet overkomen als alwe tende grote broer. Toch kent de 30-jarige Alphenaar het huis be ter dan de huidige bewoner. Maar dat komt omdat hij er zelf jarenlang heeft gewoond. „Toen ik wat groter wilde wonen, heb ik dit appartement aan Ard overgedaan", aldus Niek. De jongste van de twee voelt zich prima thuis in het voorma lige domein van zijn broer. Al leen de koffie kan hij nergens vinden. „Mijn vrouw is een weekje weg", legt hij uit. „Ik eet bij mijn ouders. Verder doe ik de inkopen. Dat betekent voor mij alleen maar prik: cola en se ven up. Daarnaast ben ik dol op Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In deze aflevering aandacht voor twee leden van de 'BV Oosterlee', Niek en Ard. Beide broers stonden aan de wieg van de Alphense zaterdagtopper ARC, maar gingen vervolgens huns weegs. Niek liep de sterkste amateurclubs uit de Leidse regio af en voetbalt in de nadagen van zijn carrière bij RCL. Ard vermaakt zich al jaren in de eerste divisie, waar Excelsior vanaf morgen weer volop van zijn diensten kan profiteren. Casba-renners actief op twee fronten Casba Wonen presenteert zich vandaag voor het eerst op Ne derlandse bodem. De Zoeter- woudse wielerformatie gaat zonder de zieke Pascal Vergeer en de geschorste kopman Niels Boogaard van start in de Ster van Zwolle, de openingsklassie- ker van het Nederlandse wieler- jaar. Ploegleider Jan Zwaan kan wel beschikken over Benny Gosink, Mark Rasch, Marcel Re- mijn, Dennis van der Meiden, Dino Tolhoek en Koudekerker Fernand Warmerdam. Een dag later neemt Mark Rasch ook deel aan de Omloop van de Houtse Linies. Namens Casba zijn dan ook Roy Bogaert, Robin van Kessel (Ter Aar), Mark Varkevisser (Rijnsburg), Vital Timmermans en Patrick Rasch van de partij. Laatstge noemde won de vorige editie van de Houtse Linies. Voetbalvoer, dat is duidelijk. Het leven van Ard (26), semi- prof bij Excelsior, staat sinds hij acht jaar geleden de overstap van ARC naar het betaalde voet bal maakte, volledig in het te ken van de bal. „SW, mijn fijn ste club, Cambuur, Haarlem en nu Excelsior", somt hij op. „Hij weet nog steeds niet wat wer ken is", zegt Niek, quasi serieus. „Maar zonder gekheid: we zijn er trots op dat Ard het zo ver heeft geschopt. Hij is een tech nische voetballer, die volgens ons in de eredivisie het best tot zijn rechtkomt." Niek spreekt niet alleen voor zichzelf, maar tevens voor broer Riny, de derde Oosterlee. Eigen lijk had de tweelingbroer van Ard centraal moeten staan in deze aflevering van de gelijke nis. Maar hardnekkige blessures houden de getalenteerde speler van RCL al langer aan de kant dan zijn beide broers bij elkaar. „Riny is ons zorgenkindje", zegt Ard. „Hij is al acht keer aan zijn knie geopereerd. Maar hij ver dient het om terug te komen." Vergeleken met zijn blessure leed mag Niek niet eens klagen. Hij heeft 'slechts' 18 maanden gemist vanwege een zware knieblessure. „Het gebeurde toen ik tijdens een training op een bal ging staan. Om terug te komen moest ik vijf keer per week naar de fysiotherapeut. Ik heb me vervolgens het schom- pes getraind. Want een zaterdag zonder voetbal betekent voor mij een zaterdag niet geleefd. Dit seizoen probeer ik bij RCL weer in mijn ritme te komen. Want het is niet ?o dat een voet baller na anderhalf jaar meteen weer op zijn oude niveau zit. Ie- Niek (links) dereen verwacht dat ik meteen weer de oude Niek ben." Ook Ard weet inmiddels hoe het voelt om geblesseerd te zijn. „Ik heb sinds ik mijn scheen been brak jarenlang met pijn gevoetbald. Aan het begin van dit seizoen ging het definitief mis, toen ik mijn enkelbanden scheurde. Achteraf ontdekten ze dat ik al die tijd last had gehad van dat gewricht. Nu weet ik weer hoe het voelt om pijnvrij te voetballen. Afgelopen dins dag deed ik met de reserves mee tegen RBC 2. Morgen maak ik mijn rentree in de hoofd macht van Excelsior tegen Hel mond Sport." Onder de kijklustigen („Het zijn er niet zo veel als in mijn Friese periode bij Cambuur") op sportpark Woudenstein be vinden zich ongetwijfeld Niek en Riny Oosterlee, die elkaar sinds hun gezamenlijke optre den bij ARC nooit meer uit het oog verloren. ,,Ard is ons uit hangbord. Maar van ons mag hij zich in het veld wat feller to nen. Als hij als rechtsbuiten speelt, komen wij regelmatig naar zijn kant om hem dat te vertellen." Ard, vrijwel doorlopend breed lachend, geeft grif toe dat hij anders in elkaar steekt dan zijn broer. „Ik leef van dag tot dag." Niek: „Zeg mpar gerust een le vensgenieter, ook in het veld. Veel jongens zijn jaloers op hem." Ard - die van jongs af aan twee wensen had: journalist of voetballer worden - „Niek is veel agressiever. Soms moest ik hem zelfs sussen. Daarnaast draagt hij het hart op de tong. Dat had vroeger al, toen wij bij ARC met zijn drieën in hetzelf de elftal speelden. Niek nam het voortouw, zei precies wat er im hem opkwam. Vergeleken met toen is hij rustiger geworden. Ik kon me Niek aanvankelijk ook niet als leraar voorstellen. Maar ik ben pas met hem meege- weest met een schoolkamp en ik moet toegeven: hij deed het perfect. Had ik vroeger maar zo'n leraar gehad." Niek, die bij RCL de D-junioren traint: „Ik wil de bevlogenheid die ik zelf heb op anderen overbrengen." Niek geeft niet alleen les (op een basisschool in Leiderdorp), maar is zelf ook nog steeds niet te oud om te leren. Terugkij kend op de roemruchte spelers- staking bij ARC, waar hij het als eerste opnam v dijk gezette trainer lan Kroese, zegt hij: „Ik had inderdaad een voortrekkersrol. Maar met onze staking maakten we veel meer los dan we hadden gedacht. Tij dens de ledenvergadering wer den we uitgejoeld in een bom volle kantine. Sommige ARC'ers kijken ons nog steeds niet aan. Dat heeft mij pijn gedaan." Ard troost zijn broer. „Ik vond het klasse wat hij deed. Niek neemt het op voor wie onrecht is aangedaan." Maar nu de ge schiedenis zich bij RCL herhaal de (trainer lan Kroese werd weggepest pakte Niek Oos terlee de zaken anders aan. „Ik heb de jongens in het belang van alle betrokkenen nu juist een staking ontraden." Zijn sympathie voor Kroese is 18 10-18 40 Did 1 Sportschau. 18.10-19.10 BBC 2 Rugby special magazine met vandaag o.a. Enge land-Schotland vanuit Twickenham en lerland-Waies vanuit Cardiff. 18 45-20.00 Ned 3: Studio sport. 19 00-20 00 EURO: Noordse combi natie skièn Wereldbeker schans springen vanuit Salpausselka. 19 30-19 45 BRT 1: Sport. 20.00-22 00 EURO: Golf: Medit. 2eia50P2ein'55 Did 2: Sport am Sonntag. 22.00-00.00 EURO Boksen. 22 30 22 50 BRT 1: Sport. 09 00-10.00 EURO: Bia reldbeker van 10.00-11.00 EURO: Noorse combi natie skièn: Wereldbeker cross-coun try vanuit Salpausselka. 11.00 12 00 EURO Skièn: Wereld beker dames vanuit Morzine. 12.00-13 00 EURO: Motorsport: Trial Master indoor vanuit Parijs rijden op ijs vanuit Mém Bruin bakken ZONNERANDA De Veranda met Elektrisch SchuHdak er niet minder om. „Een trainer kan je maken of breken. Nu mag ik trouwens toch hiet kla gen, want ik heb alleen maar goede trainers meegemaakt. Be halve Kroese waren dat Gerard Désar bij UVS en Arie Kurver bij Rijnsburgse Boys, „al snap ik nog steeds niet waarom hij mij tot rechtermiddenvelder wilde omscholen. Sindsdien weet ik wat het betekent om als anonie me speler in een elftal rond te lopen." De goede persoonlijke band met een trainer blijkt een 'fami liekwaal'. Ard: „Wat Niek heeft met Kroese, heb ik met Popo- vics. Daarnaast hebben wij een hechte familieband. Dat merkte ik toen ik op full-prof basis bij Cambuur voetbalde. Ik had daar, helemaal in mijn eentje, een appartement, maar kwam elke week terug naar Alphen. Als ik dan weer terug naar Leeuwarden reed, minderde ik automatisch vaart op de Afsluit dijk. Toen besefte ik dat ik weg moest uit Friesland." Via Haarlem belandde Ard bij Excelsior, waar hij dit seizoen gezelschap kreeg van de Noord- wijkers Leonard van Utrecht en Bram Marbus. „Ik weet niet wat het is, maar Noordwijkers heb ben iets speciaals." Niek trekt de vergelijking tussen Excelsior en de beste amateurclubs uit de bollenstreek. „Iedere zaterdag club mag de handen dichtknij pen met een speler als Ard." Bovendien is Excelsior, volgens Ard, reuze gezellig. „Het is niet zo druk als bij Quick Boys, maar we hebben een hondstrouwe kern." Nick, die bij UVS plotseling chic Nico werd genoemd, zag in tegenstelling tot zijn broer af van de overstap naar het betaal de voetbal. „Wij hadden thuis de stelregel dat we dat alleen op contract-basis zouden doen. Bij Feyenoord zat er voor mij niet meer in dan een onkostenver goeding. Toen heb ik voor mijn opleiding aan de Pedagogische Academie voorrang gegeven Het sterkste elftal waarin hij heb gespeeld, vindt Niek Oos terlee niet het kampioensteam van Rijnsburgse Boys, waar hij 'fantastische jaren' beleefde. Het oude ARC, op weg naar de eerste klasse, blijft een gouden herinnering. „Rijnsburg won op slimheid met 1-0. Maar ARC, met de drie Oosterleetjes. stopte niet voor het met een nulletje of vijf voorstond. Mijn diepste wens is, dat wij ooit nog eens met zijn drieën bij elkaar zullen voetballen." 2670 At ftoalAv>|k ZONNERANDA Di Veranda met Elektrisch Schuifdak Havenstraat 33.2671 GH Naaldwijk 01740-29215 Ijshockeyer Mike Aertsen twaalf duels aan de kant De tuchtcommissie van de Ne derlandse IJshockeybond heeft Mike Aertsen van Nijmegen voor twaalf wedstrijden, waar van vier woorwaardclijk, .ge schorst. Tijnagel en Schaafstna van Nijmegen werden voor twee wedstrijden uitgesloten. In verband met ongeregeldheden bij een vijftal wedstrijden werd de club een voorwaardelijke boete opgelegd van 2500 gul der De straffen aan spelers ch zijn een gevolg de ii den in de uitwedstrijd tegen Ge leen. In de derde wedstrijd uit de Play-offserie tegen Geleen voor het nationaal kampioen schap, verliet Nijmegen in de tweede periode het ijs van Ge leen bij een achterstand van 0- 7. Scheidsrechter Stuiver had in de 28ste minuut Aertsen van het ijs gestuurd met een gross misconduct nadat de speler, ge provoceerd overigens door het Limburgse publiek, met zijn stick op de toeschouwers had ingeslagen. Daarbij liep een jeugdige toeschouwer een hoofdwond op.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23