Sport Johnson keert niet meer terug Wiersma in tijdnood Nederlanders op dreef Gillhaus leeft weer op Bollenstreek snel achterop ZATERDAG 6 MAART 1993 21 CHEF AD VAN KAAM. PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-161446 Van Basten tekent nieuw contract miiaan Marco van Basten heeft gisteren een nieuw driejarig contract getekend bij AC Milan. De van een enkelblessure her stellende Europees voetballer van het jaar blijft in elk geval tot 30 juni 1996 bij de Italiaanse kampioen in dienst. Volgens het Itali aanse persbureau ANSA is met de verlenging van de verbintenis een bedrag gemoeid van zo'n zes miljard lire. ruim zeven mil joen gulden. Naar verwachting maakt Van Basten op 7 april zijn rentree voor Milan in de Super League-wedstrijd tegen IFK Gö- teborg. De Zweden hebben slechte herinneringen aan de Neder landse topschutter die destijds alle vier doelpunten voor zijn re kening nam. Rentree bokser Rob Nieuwenhuizen alphen aan den rijn» Rob Nieuwenhuizen betreedt opnieuw de boksring. Na een afwezigheid van vier jaar maakt de Alphenaar zijn rentree op 23 maart tijdens een Rotterdams boksgala, waar aan ook Regilio Tuur deelneemt. Nieuwenhuizen treft in de ge wichtsklasse tot 77 kilo een tegenstander uit Ghana. Stunt van Eric Viscaal brugge De Nederlandse international Eric Viscaal was gisteren de held van de avond toen hij in het treffen van zijn club AA Gent tegen Cercle Brugge eerst een strafschop van de tegenstan der stopte en er vervolgens een voor zijn eigen club verzilverde. Tijdens de in Brugge gespeelde competitiewedstrijd verving Vis caal op een gegeven moment doelman Petri, die na het veroor zaken van een strafschop uit het veld was gestuurd. De voorma lige PSV-er stopte vervolgens met succes de strafschop, waar door het 1 -0 voor Cercle bleef. In de allerlaatste seconde werd ook AA Gent een strafschop toegewezen en Viscaal sleepte daar mee een onverhoopt gelijkspel voor zijn club uit het vuur. Straf Genoa gewijzigd rome. Genoa hoeft de eerstvolgende thuiswedstrijd in de Serie A, op 14 maart tegen Foggia, niet buiten de deur af te werken. In plaats daarvan werd een boete opgelegd van 50 miljoen lire (bij na 60.000 gulden) en een ernstige waarschuwing uitgedeeld. De club van John van 't Schip werd aanvankelijk door de tucht- commssie van de Italiaanse voetbalbond veroordeeld het duel op tenminste 100 kilometer van de eigen accommodatie tespe- len. Wanordelijkheden met Genoa-supporters in de confrontatie met Lazio (2-3) waren daarvoor de reden. Boebka stelt nieuw record uit berlun. Sergej Boebka heeft zijn 35ste verbetering van het we reldrecord nog even uitgesteld. De Oekraïnse atleet ging gister avond laat bij het hoogspringgala in Berlijn met de polsstok over 6,05 meter, maar faalde tot drie keer toe op de nieuwe record hoogte van 6,16. Omzwervingen Q Stanley Macnack 2 J heeft al heel wat omzwervingen door het elftal van Alphense Boys gemaakt. Ben Johnson zal niet terugkeren op de atletiekbaan. Min der dan vijf jaar nadat de Canadees zijn Olympische titel en wereldrecord op de 100 meter wegens doping kwijt raakte, had een controle opnieuw „positief' resultaat. De medische commissie van de Internationale Amateur At letiek Federatie (IAAF) heeft hem met onmiddellijke in gang geschorst. Dat gebeurde gisteren tijdens een spoed- bijeenkomst in Parijs. Ben Johnson blijft ook na zijn schorsing dopinggebruik ontkennen surhuisterveen anp Harm Wiersma is er gisteren bij de kandidatenmatch in Sur- huisterveen niet in geslaagd ook de tweede partij tegen de Wit- russische dammer Aleksander Baljakin in winst om te zetten. De Nederlandse oud-wereld kampioen kon na vier uur wel bogen op enig voordeel, voor twee punten was dat onvol doende. Wiersma verscheen acht mi nuten te laat achter het bord en zag het tijdsverschil al in de openingsfase verder in zijn na deel oplopen. Voor de eerste vijftien zetten gebruikte de Fries bijna een uur. Baljakin dacht nog geen 20 minuten na. Na een klassiek aandoende op bouw besloot Wiersma zijn heil te zoeken op de flanken, het centrum aan zijn met wit spe lende tegenstander latend. Hoewel in het middenspel het verschil in bedenktijd tot bijna een uur opliep en de stellingen behoorlijk werden uitgedund, leek het initiatief toch aan Wiersma. Analyses wezen op een moeilijke slotfase voor Bal jakin, al werd Wiersma in tijd nood gedwongen tot snelle be slissingen. Dat hij de winst in de haast niet uit handen had gege ven, toonde de Nederlandse grootmeester na afloop zelf aan. Op de 50ste zet dreigde Wiersma door te breken naar dam. Baljakin deed hetzelfde. Met een aardig offer voorkwam Wiersma dat. Met een eindspel van dam tegen drie schijven werd echter snel tot remise be sloten. Wiersma leidt in het kandidatentoernooitje met vier punten uit drie partijen. Rob Clerc is tweede met twee uit twee. Baljakin heeft twee uit drie. PARUS/TORONTO/LAUSANNE ANP Johnson was niet beschikbaar voor commentaar. Terence O'Sullivan, een van Johnsons advocaten, liet weten dat de sprinter nog steeds achter zijn uitspraak van woensdag staat dat hij geen verboden middelen heeft genomen. Johnson heeft het recht tegen de schorsing in beroep te gaan. Het Internationaal Olympisch Comité heeft zich achter de schorsing van Ben Johnson ge steld. „Het IOC heeft met in stemming vernomen van de be slissing die de IAAF heeft geno men", aldus een verklaring die op het hoofdkwartier in Lausan ne werd gegeven. „Het gebruik van dope is bedrog en bedrog hoort niet in de Olympische be weging." IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch zou teleur gesteld hebben gereageerd op het nieuws dat Johnson voor de tweede keer is betrapt. De LAAF heeft snel gehandeld. Drie dagen eerder maakte de Toronto Star bekend dat Johnson tijdens de controle na indoorwedstrijden in Montreal op 17 januari positief was be vonden. Volgende week wordt in Toronto, de woonplaats van Johnson, de wereldkampioen schappen atletiek gehouden, Johnson had het voornemen daar iets te laten zien, maar trok zich vorige week al terug we gens „een spierblessure in het been." In de urine van Johnson is een verhouding van epitestos- teron en testosteron van 1:10,3 aangetroffen. De voorzitter van de medische commissie, Arne Ljungqvist, maakte dat cijfer be kend. Over het algemeen wordt een verhouding van ten hoogste 1:6 aanvaardbaar geacht; een bewijs voor doping is dat getal niet. Een nog hogere testosteron- spiegel wijst volgens de interna tionaal geldende richtlijnen wel op het gebruik van anabolica. In 1988 werd Johnson betrapt op het gebruik van Stanozolol, een anabole steroide met vergelijk bare spierversterkende werking wognum frank bonte handbalmedewerker Het handbal team van Bollen streek heeft gisteren wenig ple zier beleefd aan de reis naar het Noordhollandse Wognum. De vrouwen, die tegenwoordig hun domicilie in Nieuw Vennep hebben, verloren het eredivisie duel met 17-15. Bollenstreek heeft een defen sieve 4-2 opening, gericht op met name Wendy Kerssens, moeten bekopen met een snelle 5-2 achterstand. SEW benutte de ruimte aan de cirkel voor treffelijk en dwong Bollenstreek al snel de defensieve tactiek te wijzigen. De 5-1 defensie, met Ellen Warmerdam als stoor- speelster, voldeed daarna beter, maar het kostte de vrouwen van Bollenstreek teveel kracht om als het lichaamseigen hormoon testosteron. Volgens de regels van de IAAF leidt een tweede positieve con trole tot een levenslange schor sing. Het bestuur van de LAAF zal daarover volgende week in Toronto een beslissing nemen. De medische commissie, die bestaat uit vijf leden, achtte de aanwezigheid van Johnson of een raadsman van de atleet tij dens de bijeenkomst niet nood zakelijk. Johnson (31, geboren op Jamaica en sinds 1976 in Ca nada wonend), zorgde bij de Olympische Spelen van 1988 in Seoul voor de geruchtmakend ste dopingaffaire aller tijden. Het kostte hem zijn gouden medaille en zijn wereldrecord van 9,79 seconden. Het onderzoek naar de eerste affaire-Johnson heeft gevolgen gehad voor de dopingcontrole in Canada. Het Noordameri- kaanse land geniet nu bekend heid om zijn goede organisatie op dit terrein. Het Canadian Center for Drug Free Sport, dat ruim een jaar geleden in de hoofdstad Ottawa werd geves tigd, heeft zestien fulltime me dewerkers. Tussen 1984 en 1988 gingen zeventien Canadese sporters over de schreef. Johnson is de vijftigste na 1989. Sinds dat jaar worden sporters ook buiten de wedstrijden ge test. Kort voor aanvang van de Spelen van 1988 werd Johnson opmerkelijk genoeg niet gecon troleerd; de laatste test voor Se oul dateerde van januari 1988. Tijdens zijn schorsing heeft Johnson meermalen onder me disch toezicht moeten plassen. De voorzitter van de Canade se atletiekbond noemde de reci dive van Johnson tragisch. „Dit is de uitsluitend de verantwoor delijkheid van de atleet", ver klaarde Paul Dupré. „Hij moet het volle gewicht van een nieu we dopingzaak dragen." Pierre Cadieux, de Canadese minister van sport, was vooral bedroefd. Cadieux meende dat de scherpere controles, sinds de eerste affaire-Johnson, kennelijk niet voldoende zijn om het ge- de achterstand goed te maken. Halverwege was het verschil nog niet weggewerkt: 7-6. SEW begon de tweede helft net als de eerste met een verras send offensief, dat in ieder geval twee treffers opleverde: 9-6. Zo doende moest Bollenstreek op nieuw aan een krachtenslopen- de inhaalrace beginnen. Weer lukte het bijna. Van 9-6 en 14- 10 werd het 15-14. Maar weer plaatste SEW een demarrage, die Bollenstreek, dat ten on rechte twijfelde aan eigen kun nen, deed wankelen: 17-14. Toch persten de bezoekers er nog een treffer uit: 17-15. Het was echter niet voldoende om het tij te keren. Scores Bollenstreek: Gerrie van Jaarsveld 8, Irma Vernooy 3, Ellen Warmerdam, Ingrid Bes- selinmgèn Merlyn Kipper 1. bruik van verboden stimuleren de middelen uit te bannen. „Ondanks die pogingen blijven er sporters die tegen de regels van de sport zondigen en integ riteit van de sport schade be rokkenen." De Brit Dave Bedford, de vroegere wereldrecordhouder Hans Gillhaus. foto anp op de tien kilometer, liet weten het toch een grote dag te vinden voor degenen die de atletiek willen ontdoen van de vloek van doping. „Johnson heeft de atle- tiekwereld één keer bedrogen. De atletiek heeft hem daarna de rug toegekeerd. Deze tweede zaak zal de sport niet in diskre diet brengen. Wij zijn gewaar schuwd." De advocaten van Johnson hebben voor morgen in Toronto een persconferentie aangekon digd. Daar zullen nadere mede delingen worden gedaan. De sprinter zal daarbij niet aanwe zig zijn. Investeren Carlo l'Ami inves teert in zichzelf. Als amateur bij Sparta. Medaillekans De Bataven bij NK cross leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker Met twee sterke ploegen van De Bataven en AV Holland ziet het er voor de regio Leiden floris sant uit bij het NK cross, mor genmiddag in Harderwijk. Bij de mannen maakt De Bataven kans op een medaille in het ploegenklassement. Individueel kan Kamiel Maase. die deze winter een sterk seizoen draait, potten breken. Met bijna twintig inschrijvin gen bij de mannen op de lange cross alleen al is De Bataven een unicum onder de vereni gingen in Nederland. In het klassement, dat wordt opge maakt over de vijf snelste atle ten per ploeg, kunnen de Leide- naars daardoor eventuele te genvallers eenvoudig opvangen Het incasseringsvermogen van De Bataven is de afgelopen week al getest door verschillen de afzeggingen. Zowel Jan-Dirk Hazeleger (knieblessure) als Joost la Lau (enkel) moet het la ten afweten. Met onder anderen zeven van de elf leden van het marathonteam aan de start lijkt De Bataven echter nog steeds in staat een gooi naar de medailles te doen. Het Utrechtse Hellas (met Bert van Vlaanderen en Aart Stigter), Schuurmans TC (Tonnie Dirks) eri Tartlétos zijn op papier de grootste kansheb bers. Kamiel Maase is bij De Bata ven de revelatie van het seizoen. De jonge chemic-student ver overde met een imponerende reeks klasseringen al een plaats bij de eerste tien in het nationa le cross-circuit. Ook het all round Harderwijkse parcours lijkt hem op het lijf geschreven. Kenners, onder wie cross-kam pioen Henk Gommer, voorspel len goede tijden voor Maase. In dit kampioenschap lijkt voor de Leidenaar net als in vorige cros ses een klassering in de top tien haalbaar. Groter Voor de Bataven-vrouwen is het blessure- en ziekteleed nog gro ter dan bij de mannen. Van de sterkste drie (het aantal vrou wen dat meetelt in het klasse ment) moet zowel Joke Kleyweg als Ineke Vis afzien van deelna me. Met topper Regina Hazele ger-Van Duyn, Marjan Vlasveld en veteranen Suze Groen in 't Woud en Lenie van der Plas moet de zesde plaats van vorig jaar desondanks te verbeteren zijn. Hazeleger maakt boven dien kans op een individuele notering bij de eerste tien. In de korte cross over 4,8 kilo meter hebben de Bataven geen kanshebbers op medailles. Voor de winnaar van de korte Duin- digtcross Michel Versteegen moet echter wel een ereplaats te behalen zijn. De Spartaan heeft met Marijn van der Ploeg en Danny Paardekoper het meest te.zoeken op de korte cross. Op de lange afstand (11,7 kilome ter) is Erik Bakker de enige blik vanger uit Lisse. Voor AV Holland is een plaats bij de eerste tien het doel. Zeker na de afzegging van Jan Jansen is Theo van der Veer de meest in het oog springende atleet. De 38-jarige Leiderdorper kwam, als wegatleet bij uitstek, dit jaar ook crossend sterk voor de dag. De Holland-ploeg mist mara thonloper Fred Regeer wegens ziekte. inzell» anp Op de eerste dag van de wereldbekerwedstrijden in Inzeil hebben Bart Veldkamp, Falko Zandstra en Rintje Ritsma de 5000 meter be heerst. De Olympische tien-kilometerkampioen zegevierde in 6.53,29. Met alleen de finale, volgende week in Heerenveen, voor de schaatsen voert Veldkamp de rangschikking aan met 97 punten. Gunda Niemann boekte op de 3000 meter haar vijfde achtereen- volgde overwinning: 4.22,81. Lia van Schie liet zich tijdens haar ra ce begeleiden door sprintcoach Wopke de Vegt. Jan Augustinus, lid van de begeleidingscommissie kernploegen, hield het bord met de rondetijden op. Tussen Van Schie, twee jaar geleden bij het WK derde maar dit seizoen afwezig bij de grote toernooien, en bonds coach Henk Gemser botert het nog steeds niet. De Stompwijkse eindigde in 4.30,29 als tweede Nederlandse. SCOREBORD sittard anp Het was gisteren acht maanden geleden dat Hans Gillhaus voor het laatst in actie kwam in een wedstrijd. Tegen welke club wist hij zelf ook niet meer. Aan trainingsuren heeft het hem in die inactieve pe riode niet ontbroken, aan belangstelling evenmin, maar telkens struikelden de aspirant-kopers (Aston Villa, Cannes, Bochum, FC Twente en Vitesse) over de transfersom van 1,3 miljoen gulden die Aberdeen voor de verpieterende spits vroeg. Vitesse verloste Gillhaus gisteren op het nippertje uit zijn isole ment. 's Avonds om twaalf uur liep immers de transferperiode af. Ruim twee uur voor het verstrijken van de termijn maakte de Bra bander na drie en een half jaar afwezigheid zijn come back op de Nederlandse velden in het competitieduel met Fortuna (2-1). Twaalf minuten voor tijd werd hij ingezet. „Het viel niet tegen. Ik ben trouwens de hele week ziek geweest. Ik heb geen idee of ik de volle negentig minuten al aan kan. Voor mijn gevoel wel. Ik heb de afgelopen maanden bij PSV getraind. Dat was wel leuk. maar je had geen doel. Nu wel, en het plezier is terug. Vitesse was mijn laatste kans en die heb ik gegrepen", meldde Gillhaus opgelucht. Vitesse heeft volgens voorzitter Aalbers ongeveer een half miljoen gulden betaald aan Aberdeen. Bijna tweederde minder dan de gevraagde prijs. EREDIVISIE EERSTE DIVISIE BUITENLANDS Duitsland. Werder Bremen Nürnberg - Hamburger SV 1-0 België. Cercle Brugge - AA Gent 1-1. Frankrijk. Bekertoernooi, eerste ronde: Créteil - Nimes 2-1, Sochaux - Angers 4-1 n.v., Gueugnon - Metz 1-1 n.v. Gueugnor Fortuna Sittard - Vitesse 1-2 (1-2). 15. Roelofsen 0-1, 37. Latuheru 0-2, 38. Sneekes 1-2. Scheidsrechter: Jol. Toe schouwers: 2000. Gele kaart: Maèssen, AUTOSPORT Viseu. Rally van Portugal, stand n na? BASKETBAL New Yersey Nets - Denver Nuggets - Portland 103-88, Seattle Supers DAMMEN B klassementsproeven): ur/Grataloup (Fra) Ford 4.15.02, 2. Biasion/Siviero (Ita) Ford 0.36, 3. Aghi- ni/Farnocchia (Ita) Lancia 1.53, 4. Alen- /Kivimaki (Fin) Subaru 3.47, 5. Fiorio- /Brambilla (Ita) Lancia 4.119, 6, Enks- son/Parmander (Zwe) Mitsubishi 4.27, 7, McRae/Ringer (GBr) Subaru 5.26. GOLF Stand na de eerste dag: 1 Watson (VSt), Couples (VSt), V is (VSt), Lyle(GBr) 69. mberwol- 1 Payne (GBr) 135 (-9), 2. Parnev 4rg), Roe (GBr).Feherty 60, 6. Storelid 53, 7 Sato 51, 8. Bos 48. SCHAATSEN SCHAKEN 4.30,33, 5. Van Schie (Ned) 4.30,29, 6 Belci (Ita) 4.31,56, 7. Thomas (Ned) 4 31,72, 8. Hunyady (Oos) 4 33.14 9 Uehara (Jap) 4.34.18, 10. Dascalu (Roe) 4 34,36, 16. Van der Voort (Ned) 4.37.79 Stand: 1 Niemann 125 punten, 2, i 3 punten, 2, Arkell, Vries e (Dui) 60, 8. Uehara 56. 9. Tönsberg Mora (Noo) 49. 10. Mischke (Dui) 47, 12. Van Kleuv der Voort 42, 13. Van Schie 36, 19. Tho- Cooper en Carvalho 1. 16. Foulon 1/2 mas 24. Mannen, 5000 m: 1 Veldkamp (Ned) 6 53,29, 2 Zandstra (Ned) 6 53,75, 3 Ritsma (Ned) 6 56,72, 4 Radke (Pol) CIZIFN 6 58.58, 5 Sanarov (Kaz) 6.59,14. 6 Koss (Noo) 6 59,40, 7 Storelid (Noo) 7 01,42. 8. Bengtsson (Zwe) 7 03,38, 9 Sato (Jap) 7.03,78, 10. Bos 4,59. Stand: 1 Veldkamp 97 punten, 2 I 3. Koss 83, s 79, 5. Radke 1 Zweden (MaibSck, Jonss< land) 155,19. 2 Rusl, Muhlegg. Rein) 158.01. 1.58.08, 5. Kazachstan 1.58.34. 6. Noor wegen 1 58.51. Stand: 1 Noorwegen 2706 punten. 2 Ita- Flear (Fra) - Arkell (Eng) 1/2-1/2, Garcia (Spa) - Van Parreren (Ned) 1/2-1/2, Lim- bach (Ned) - Sziva (Ned) 1-0, Jackson (Eng) - Milligan (Scho) 1/2-1/2, Gervais (Fra) - De Kleuver (Ned) 1/2-1/2, De Vries (Ned) - Hunt (Ned) 1 -0. Cooper (Wal) - Mo- a (Fra) 0-1, Carvalho (Por) - Foulon (Bel) 215,1,4 Braun (Dui) 206,7, 5 Schw, 1-0. GarC'2 1/2 f 8. Sviza, Jackson, Gervais. De Milligan 2, 13. Hunt 1 1/2, TENNIS Indian Wells (VSt). Mannen. 3 miljoen gul den, achtste finales: Chang (VSt/4) Washington (VSt/13) 6-7 6-3 6 z (VSt/4) Cec Geelen (MZPC) 15 59.24 4x100 vrij jon- (ZAf) - Davenport (VSt) 6-4 6-2 Kopenhagen. Mannen, 37Ö.( binatie, stand na skispringen .ans): 1 Ogiwara (J >unten. 2 A be (Jap) 224.0. 3 I a (Jap) 224,9 Garn - Vysand (Est) 6-4 6-3, Nydahl (Zwe) 6 3 7-6. I ZWEMMEN mpioenschaflpen, 25 ren: 400 wissel: 1 Vheghuis (Drnkel) Van Harn (DWK) 4 54 84 ZAALHANDBAL ZAALVOETBAL gulden, derde ronde: .94, 2 ■POTMBPi jiia (Dolfijn) 4 55.26. 4 Teilegen Center 2 2. Jan ill DRC 'eneberg (VSt) 6-3 7-5, (PSV) 4 55.29. 5 Smd (Hoorn) 4 57.04. rabb (VSt) 6-4 3-6 7-5. 6 Van der Woerd (AZPC) 4 59.77 4x200 Sampras (VSt) 7 5 6 4, vrij: 1 Dolfijn 8 18,57. 2 AZPC 8 20.11. Martin (VSt) 7-5 6-2 3 Arke-Dmkel 7 21,82, 4 PSV 7 29,58 Brezan 17-20 ij: 1. Van der Spoel FV Snoekte 17-20 15 47.00. 2 Van de Loosdrecht I, 3 Aarisen (VZOVi) n (AZPC) 15.57,81. 5.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21