'Het wordt beslist sensationeel' Met een gedicht de wereld rond Cultuur&Kunst Een veelkleurige wraak van Elektra Witteman en Greidanus mogelijk naar De Appel M ZATERDAG 6 MAART 1993 chef annemiek ruycrok, c 'La Bohème' in Congresgebouw den haag De meest gespeelde opera aller tijden 'La Bohème' van Puccini is op 18 maart te zien in het Haagse Congresge bouw. De opera wordt opgevoerd door de 'Compagnie d'Opera Italiana di Milano', die op haar Europese tournee Nederland slechts een keer aan doet. Kaarten zijn tot 10 maart verkrijgbaar in Leiden, bij het Uitbureau van K&O aan de Oude Vest 45. Expositie diamanten sieraden Amsterdam In het Tropenmuseum in Amsterdam worden v t/m 9 mei diamanten sieraden tentoongesteld. De collectie be staat uit 57 juwelen en heeft de natuur als thema. Ze zijn het produkt van 46 ontwerpers uit 13 Europese landen. De diaman ten zijn deze week al in Antwerpen gepresenteerd. De Belgische Scheldestad is dit jaar Culturele Hoofdstad van Europa. In de collectie zijn 4 Nederlandse creaties opgenomen van Peter Brui ning (2 stuks), Rien Rozendaal en Paul Simons. Zij hebben de natuur op verschillende wijze geïnterpreteerd. Vissen, een spin- neweb en een vulkaan hebben als inspiratiebon gediend en zijn omgetoverd tot meesterwerkjes in diamant. De verzameling is tot 28 maart in het Rubenshuis in Antwerpen te bezichtigen. Een collier van de Nederlandse ontwerper Paul Simons, vervaardigd van gestileerde vissen. foto anp Little Richard, volgende week in Ahoy' Of Juliana nog steeds onze koningin is, wil hij eerst we ten. Het ontkennende antwoord gaat er bij Little Richard aanvankelijk niet in. „Hoe kan dat nou? Wat hebben jul lie roet-haar gedaan?" De mededeling dat het gepensio neerde staatshoofd als prinses verder door het leven moet verbijstert hem, maar de aansluitende informatie over haar redelijk goede gezondheid lucht hem zichtbaar op. „Mooi. Misschien dat ze dan ook naar mijn allereer ste optreden in Nederland kan komen. Als ze slim is doet ze het, want het wordt beslist sensationeel!" THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA j Voorstelling: 'ELektra' van Sofokles door hét Theater van het Oosten. Regie: Agaath Witteman. Gezien: 5/3 schouw- j burg, Leiden. Elektra zint op wraak voor de dood van haar vader. Ze wacht daarom vol ongeduld op de j komst van haar broer Orestes. Samen kunnen zij dan wraak nemen op hun móeder die met de hulp van haar minnaar Ai- gisthos Elektra's vader heeft ge- dood. Als echter (naar pas later blijkt: ten onrechte) bericht wordt, dat Orestes is omgeko- men, raakt Elektra in opperste j vertwijfeling. Op dat punt gekomen is extra goed te zien met welk een ex- pressieve overgave Katelijne Damen haar rol van Elektra in de produktie van het Theater van het Oosten vertolkt. Vorig seizoen bracht theatergroep Carrousel ditzelfde stuk met Debby Korper in de titelrol. Te genover haar introverte vertol king toen staat de explosieve woede van een door wraakge voelens verkrampte Elektra door Katelijne Damen. Aan deze wraak valt niet te tornen, ook al proberen het koor, haar zuster en zelfs haar moeder om Elektra tot bedaren te brengen. Drie vrouwen spe len hier het koor. Zij benaderen in deze voorstelling de hoofd persoon bijna als vriendinnen die elkaar in vertrouwen ne men, hetgeen nogal opmerkelijk is. Haar moeder tracht haar daad met enige trots te recht vaardigen en haar zus stelt het idee van aanpassing tegenover Elektra's harde aanpak van ge nadeloze confrontatie. Van alle kanten wordt aldus de wraak van Elektra belicht. De kracht van Katelijne Damen schuilt in de meeslepende ma nier waarop zij die veelkleurige wraak fysiek en verbaal gestalte geeft. Vergeleken met deze doorleefde vertolking worden de overige personages aanzien lijk ingetogener gespeeld. Op deze tegenstelling is de in een fraaie lege ruimte gesitueerde voorstelling gebaseerd. Vrijwel niets (hoogstens met uitzonde ring van het oyerbodige wapen- geldetter in de slotscène) leidt van het eigenlijke conflict af. ANTWERPEN LOUIS DU MOULIN Ricardo Wayne Penniman, in tussen 60 jaar en op dinsdag 9 maart in Ahoy' verwacht, heeft een bovenmodale belangstel lingvoor alles wat met royalty te maken heeft. Echte vorsten of hoge showbizz-adel, voor de flamboyante veteraan is er geen enkel verschil, in wezen zijn ze allemaal naaste dan wel verre familie van hem. Want is hij zelf niet 'The King Of Rock 'n Roll'? Helaas kan Little Richard niet ontkennen dat sinds zijn door braak eind 1955 anderen zich eveneens met die eretitel heb ben getooid, onder wie Elvis Presley, van wie hij eigenlijk geen kwaad woord wil horen, maar wiens overbekende bij naam hem toch aan het denken heeft gezet. „Als hij echt de ko ning van de rock 'n roll zou zijn geweest, wanneer is hij dan ge kroond? En waarom was ik er niet bij? Het is toch allemaal met mij begonnen? Ook al heb ben anderen getracht er met de eer vandoor te gaan." Een hevig gefrustreerd man netje zou je zeggen, deze ook nu weer flink opgedirkte Mr- .Tutti Frutti, die zinspelend op zijn homoseksualiteit zichzelf ook wel uitgeeft voor 'The King and Queen Of Rock 'n Roll'. Maar echt verbitterd blijkt hij toch niet. Gegeven alle misken ning (en het ondervonden fi nanciële leed door ontfutselde royalties) is 's werelds eerste rocker zelfs zeer mild en gene reus. Even na zijn met verve ge presenteerde klaagzang prijst hij dan ook uitbundig zijn toe vallig aanwezige collega Lloyd Price (denk aan 'Lawdy Miss Clawdy', 'Personality' en 'Stagger Lee') als de man aan wie hij zo'n beetje alles te dan ken heeft. En hij nog wel een paar be kende namen laten vallen, zeker waar het zijn inspiratiebronnen betreft. „Van Roy Brown en Ma- halia Jackson heb ik die gilletjes gepikt, die Michael Jackson en Prince op hun beurt weer van mij moeten hebben gehoord." Veruit de meeste dankbaarheid blijft de uit Macon, Georgia af komstige superfreak toch ver schuldigd aan 'The Lord', die Agaath Witteman en Aus Grei danus worden genoemd als mogelijke opvolgers van Erik Vos bij toneelgroep De Appel. Volgens de zakelijk leider van het succesvolle Haagse gezel schap, Hans Verhoeven, is er nog niets beslist. „Het staat vast dat Vos tot 1 januari 1997 artistiek leider blijft." Komend seizoen doen zowel Witteman, vorig jaar ontslagen als artistiek leidster van Thea ter van het Oosten, als Greida nus een regie bij De Appel: Witteman regisseert 'Spoken' van Ibsen en Greidanus neemt de verantwoording op zich van de opvoering van Sch- nitzler's 'De eenzame weg'. Verhoeven weerspreekt dat beide regies een opmaat zou den zijn voor een gedeeld lei derschap. „Witteman is uitge nodigd omdat ze eerder bij De Appel met 'Dodendans' mooi werk heeft laten zien, en Aus regisseest al jaren." Verhoeven ontkent niet dat er binnen het gezelschap hard over de op volging van De Vos wordt na gedacht. „Maar we hebben nog even de tijd." Dichter René Seghers wil banden tussen mensen smeden HOOGMADE WILFRED SIMONS Theo van Wieringen twijfelt. Het dialect van Hoogmade? Het gemeenteraadslid voor Ja- cobswoude zou het niet weten: „Hooguit klinkt het een beetje plat, maar als je iemand van hier hoort spreken, zeg je niet, hé, die komt uit Hoogmade. Teprriinste niet zoals je dat van een Leidenaar of een Amster dammer zegt", aldus Van Wie- ringen. Hij en zijn plaatsgenote Toos van der Hoom droegen gister morgen in 'Hoogmades dialect' het gedicht Onbestemd van Re né Seghers (27) voor. Ze deden dat, staande in een roeibootje op de Does. Met deze idyllische, typisch Hoogmadese lokatie maakten Van Wieringen en Van der Hoom het gemis van een dialect meer dan goed. „Onbe stemd luister ik naar zijn mooie woorden, gedragen zeggen ze niets, ze zijn onbestemd, ze ver leiden de leegte." Op een mistige vrijdagmorgen reiken de woor den vér de polder in. De dichter en schilder René Seghers trok in mei 1989 met eéri lineaal een grote streep dwars over de kaart van Eura- zië. Beginpunt: het Ierse Clif- dën, eindpunt: Tokio. Tussen deze twee uiteinden liggen 22,000 kilometers en 508 plaat sen. Seghers is van plan zijn ge dicht in alle lokale talen en dia lecten op de route laten uitvoe ren. Daarvoor heeft hij zo'n 120.000 gulden nodig, waarvan nog 35.000 gulden ontbreekt: „Als het geld niet komt, ga ik toch door. Dan slaap ik des noods maar in een weiland of straks in de Siberische taiga. Theo van Wieringen en Toos van der Hoom dragen het gedicht 'Onbestemd' voor op de Does. Dichter René Seghers (zittend) kijkt tevreden toe. foto ben de bruyn Maar alleen als het erop aan komt. Want ik heb begrepen dat als je in Siberië op een zwerver lijkt, je zo een mes tussen je rib ben hebt." In Ierland klonk Onbestemd in het Gaelic, in Wales in het Welsh, in Leiden in het Leids. En in Hoogmade dus in het 'Hoogmades'. Het was de een enzestigste plaats die Seghers aandeed. Het gedicht is binnen kort nog te horen in Rijpwete- ring, Roelofarendsveen, Oude Wetering, Burgerveen, Rijsen- hout, Oude Meer, Aalsmeer... Hannover, Moskou, Heilongjian (China) en uiteindelijk Tokio. Seghers wil laten zien dat alle mensen broeders zijn. Wie het gedicht declameert, stelt een daad en mag zich zo verbonden weten met alle andere mensen die Seghers benadert. Daardoor is Onbestemd niet zomaar een gedicht, maar ook een soort bindmiddel tussen mensen. Kieskeurig is Seghers niet: „De jongste die ik tot nu toe heb ge had, was zes jaar oud, de oudste tweeënnegentig. Ik had hoeren, politieagenten, scholieren en priesters." Essentieel is natuurlijk dat zij hem sinds zijn abrupte bekering in 1957 steeds heeft behoed voor de ondergang, en die er ook toe heeft bijgedragen dat hij muzikaal nogal eens in het gro te gospelbos verdwaalde. Discriminatie Aan de vermindering van de rassendiscriminatie in de jaren vijftig heeft hij indirect een forse steen bijgedragen, meent Little Richard. „Wij niggers moesten klein gehouden worden. Ouders wilden absoluut niet dat hun dochters naar die zwarte mu ziek luisterden. Hadden die kin deren platen van zwarte arties ten, dan moesten ze die thuis heel goed verstoppen om te voorkomen dat ze werden weg gegooid. Maar de kriebels wa ren gewoon te sterk. Ik speelde in tenten waar het zwarte pu bliek beneden vertoefde en de blanke jeugd zich in een ruimte daarboven mocht uitleven. Dat is echt het begin van de ophef fing van de rassenscheiding ge weest, niemand die me dat uit mijn hoofd kan praten. Ik heb zelf de eerste toenaderingen tussen zwarte en blanke jon gens en meisjes gezien, ik voel nog die Sensatie! En dan heb ik het niet over al die damesslipjes die ik naar mijn hoofd geslin gerd kreeg als ik 'Long Tall Sally' speelde, haha." „Het moet me wel van het hart dat ik in toenemende mate moet constateren dat de klok weer flink wordt teruggedraaid. Blank en zwart zijn weer bezig om zich van elkaar te verwijde ren. Ik ben daarom blij met het succes van Michael Jackson's Verkademeisjes vol fantasie Vroeger bracht een speciale 'Verkadetrein' de fabrieksmeis jes van Amsterdam naar Zaan dam waar ze dag in dag uit aan de lopende band werkten. De sleur en de eenvormigheid leek machines van hen te maken, maar hieraan ontsnapten ze door af en toe streken uit te ha len. Regisseuse Adéla van der Weide heeft in 'De meisjes van Verkade' aan het verhaal eeno gen uitwerking gegeven. Het protest van de Verkademeisjes tegen hun werkomstandighe den is niet verbitterd of agres sief, maar goedmoedig en vol fantasie. De strakke regelmaat wordt uitgebeeld in een groeps- dans met kleerhangers, waarvan de betekenis me niet erg duide lijk werd. Maar wat ermee ge daan werd was suggestief: Ze dansten met hun armen en bo venlichaam, maar zodra ze hieruit ontsnapten, gooiden ze hun hele lijf in de dans en straalden, ook als ze allemaal gelijk dansten, bevrijding uit. Op het toneel stond een lo pende band. Met dit gegeven is veelzijdig en speels dansmateri- aal gecombineerd. Langzaam borrelden de fantasieeën van de meisjes op. De band werd ge bruikt op een manier waarvoor hij beslist niet bedoeld was. Ze zaten erop, zwaaiden hun be nen eroverheen. Geleidelijk ont wikkelde zich een erotische show met verleidelijke poses zonder schaamte. En als tegen wicht toch iets van berouw als de meisjes biddend op de band zitten en een Verkadekaakje als hostie kregen. De dans had veel vaart en bestond uit mooie, overzichtelijke bewegingen, die soepel, solide en met humor werden uitgevoerd, met een mi miek en uitstraling die goed aansloot op de lichte, relative rende sfeer. die het gedicht voordragen, hun 'lotgenoten' ook kunnen zien. Daarom legt Seghers' fotograaf, Guido van Dooremaalen, de he le tocht vast op foto en video. Seghers maakt na afloop van zijn reis een expositie, die te zien zal zijn in alle gemeenten die aan de tocht medewerking hebben verleend. Wanneer de tentoonstelling Hoogmade be reikt, weet Séghers nog niet: „Dat hangt ervan af wanneer de reis voltooid is. Ik ga ervan uit dat ik over vijf maanden in Moskou ben en voor het einde van het jaar in Tokio." De maart editie van de Leidse Cultuur Agenda is weer overal GRATIS verkrijgbaar! Voor info tel: 120228 Little Richard: „Tussen haakjes, vind je ook niet dat ik er nog patent uitzie?" 'Black Or White'. Hij heeft zo mooi verwoord hoe we eigenlijk met elkaar zouden moeten om gaan. Michael zou een zoon van me kunnen zijn, 'he really is the king of pop'. Maar toch, de weg naar zijn troon heb ik voor hem geplaveid." Zijn donkere huidskleur was voor hem als muzikant nadelig, maar niet zodanig dat die carri ère erdoor werd gedwars boomd. Anders ligt het met zijn ambities als acteur, vindt Little Richard, die op het witte doek nooit verder kwam dan muzika- foto »gpd le films als 'Don't Knock The Rock' en 'The Girl Can't Help It'. „Dat is bijzonder jammer, gezien het komische talent dat ik van de Heer heb meegekre gen. Tussen haakjes, vind je ook niet dat ik er nog patent uitzie? Ja? Oh, I love you for that!" Patatcultuur (1) Leiden moet zich nadrukkelijker onderscheiden van andere ste den, zo konden we deze week lezen in een rapport van de ge meentelijke afdeling economi sche zaken. En waarachtig, ze weten ook hoé. De ambtenaren menen dat in een land boorde vol meren, rivieren, plassen, ka nalen, singels, grachten en slo ten Leiden kan scoren met het watertoerisme. Tja, je moet er maar opkomen. Om meer internationale en na tionale toeristen op de Leidse wateren te krijgen, bedachten de ambtenaren onder meer dat de gemeente films moet gaan vertonen op de grote buiten muur van de Meelfabriek. Ja, ja, lacht u maar eens hartelijk. Hoewel... het lachen is de mees te Leidenaren al lang vergaan, want al die 'recreatieve vaarbe- wegingen' veroorzaken nogal wat geluidhinder en schade aan het milieu. Meer cafés willen de ambtena ren ook en veel meer bruggen moeten weer beweegbaar wor den gemaakt. Toegegeven: het kost een paar centen. Maar als de stad eenmaal één groot pret park is en vol zuipschuiten ligt, stroomt het geld binnen. Waar is de tijd gebleven dat de ze stad zich profileerde als 'Lei den Museumstad' en furore durfde te maken met de fraaie historische binnenstad waarin OOIE BOEL Een rubriek vol kunst- en vliegwerk: Mooie Boel! Zoals de naam al suggereert is het in het regionale kunst en cultuurwereldje lang niet altijd koek en ei. Mooie Boel! signaleert oneffenheden, wantoestandenen opvallende verschijnselen. het gemeentebestuur de afgelo pen decennia honderden mil joenen guldens investeerde? Jammer genoeg is Leiden er nog nooit in geslaagd dat goed voor het voetlicht te brengen. Van Appelscha tot Cadier en Keer staat deze stad nog steeds be kend als 'die arme armlastige gemeente in het westen des lands'. Daarom verzinnen amb tenaren steeds weer nieuwe on gein om Leiden aan de man te brengen. Patatcultuur (2) Hoe denkt de gemeentelijke af deling Kunst en Cultuur eigen lijk over die 'cultuuromslag', zult u vragen. Tja... Gek genoeg horen we nooit wat van die luitjes als het er om gaat het culturele imago deze stad tot speerpunt van het public rela- tions-beleid te maken. Zitten misschien de hele dag naar het kunstkanaal te koekeloeren, ter wijl het eco-team achter elkaar leuke ideetjes lanceert die ge vaarlijk dicht in de buurt komen van het TROS-spektakel 'Ter land, ter zee en in de lucht'. Kennelijk beschouwen de cul tuurambtenaren het terreinver- lies van 'Leiden Museumstad' net zoiets als Sinterklaas die ter rein verliest aan de Amerikaan se kerstman. Je doet er niks aan... Cultuurwethouder Koek en afdelingshoofd Van Baarle zouden op een personeels- avondje toch ook eens iets kun nen verzinnen om het Leidse cultuurleven beter voor het voetlicht te_brengen. Ik bedoel: voor menig toerist zijn de mu sea en monumenten toch nog steeds de reden om naar Leiden te komen? Welbeschouwd heeft Leiden al heel veel dat deze stad onder scheidt van andere steden. Maar, helaas, de ambtenaren van economische zaken (en on ze gemeentebestuurders?) rus ten niet voordat de patfttt ultuur tot in alle vezels en voegen van deze historische stad is doorge drongen. Benieuwd hoeveel miljoenen guldens het gemeen tebestuur er voor over heeft om duidelijk te maken dat we van deze stad eigenlijk niets meer hoeven te verwachten dan van Walibi of Bobbejaanland.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19