Dorpsraad wil pad om het Kaageiland 'Ik zag bijna alleen snottebellen' vergt 1,2 miljoen Pompbediende stopt na twee overvallen jy> Rijn- en Veenstreek Vrouwen blazen actie tegen verkrachting af Platenbeurs Play Fair slachtoffer zuinigheid ,i Omleiding busroute Peuterspeelzaal krijgt maar een lokaal extra ZATERDAG 6 MAART 1993 gert visser. 071-1 -chef janet van dijk.c Een 3,5 kilometer lang wandelpad over de hele dijk om het Kaageiland. Met hier en daar bankjes en picknickta fels. En een strand op de route. Dat is de wens van de dorpsraad De Kaag. „Dat is toch een grote aanwinst voor de mensen uit de Leidse regio?", zegt voorzitter J. Don kers. zoals bijvoorbeeld het plaatsen van de banken en de hekken om het weiland te scheiden van het pad. Vorig jaar hebben we ook met z'n allen gewerkt aan de speeltuin in het dorp. Dat kaag marieta kroft 's Zomers lopen soms wel 5000 toeristen per dag over het ei land, zegt Donkers. Maar ner gens kunnen ze echt bij het wa ter komen, ze kunnen alleen in het dorp wandelen. Als er een pad komt, wordt dat heel an ders. Het pad zou volgens de dorpsraad kunnen beginnen bij agrariër Vlugt en dan kunnen eindigen bij de scheepswerf van Van Lent. „Zelf loop ik er ook wel eens. Maar dan met grote baggerlaarzen. Er kan best een geasfalteerd pad komen." Een strandje wil de dorpsraad ook wel. Maar Donkers vraagt zich oprecht af of deze wens ooit kan worden verwezenlijkt. „Want waar haal je het land vandaan?", vraagt hij zich af. De dorpsraad heeft de plannen al voorgelegd aan de gemeente Alkemade. B en W staan in eer ste instantie positief tegenover de plannen. Ze zijn bereid om het idee van de dorpsraad bij de provincie aan te melden. Don kers is optimistisch. Hij ver wacht wel dat de provincie net zo enthousiast zal zijn als hij. Hoe veel geld de plannen kos ten, weet de dorpsraad niet. Donkers kan het zelfs niet bij benadering aangeven. Hij hoopt in elk geval dat de verschillende overheden subsidie willen ge ven. Uit ervaring weet Donkers ook dat de eilandbewoners zelf heel hulpvaardig zijn. „Veel kunnen we dus zelf wel doen, Minder enthousiast over de plannen zijn de agrariërs van Kaageiland, die land kwijtraken als het wandelpad er inderdaad komt. De agrariërs P. van Rui ten en A. Vlugt noemen de plannen van de dorpsraad 'ide alistisch' en 'niet serieus'. „De wandelaars lopen dan toch het land in met hun hond waardoor het vee onrustig wordt", veron derstelt Vlugt. Hij vreest dat zijn land een groot speelterrein in clusief hondentoilet zal worden. Van Ruiten reageert: „Wij gaan toch ook niet door de achter tuin van de dorpsraad lopen?" Overigens is de grond alle maal particulier bezit. Het zijn geen openbare paden. „Ik ben dan ook de laatste die toestem ming geeft voor een wandel pad", kondigt Vlugt al aan. Veel rookweinig vuur hazerswoude Een brand in een volkstuincomplex in Hazerswoude-Rijndijk heeft gistermiddag een tuinhuisje verwoest. Door de grote rookontwikke ling, die vanaf de Rijndijk goed te zien was, leek het alsof het om een grote brand ging. In feite brandde slechts één houten huisje af. „Het stelde weinig voor", vond een politiewoordvoerder van het district Rijn en Braassem. De oorzaak van de brand is niet bekend, maar het viel de politie en de brandweer wel op dat er veel brandbaar vuil in en om het huisje lag. Niemand raakte gewond. FOTO» JAN HOLVAST was dat een reden om er voor gisteravond maar vanaf te zien. Nu ik het overzie hebben we, toen we de plannen maakten, het een en ander over het hoofd De demonstratie op het Thor- beckeplein van Alphense vrou wen tegen de verkrachtingen in het voormalige Joegoslavië is gisteravond niet doorgegaan. Veel deelnemers waren door griep geveld en ook de krokus vakantie speelde de organisatie parten. „Bovendien was het gisteren ook nog eens Wereldgebedsdag. Veel vrouwen zouden daar om begrijpelijke redenen de voor keur aan hebben gegeven", zegt Janny de Graaf.Alles bij elkaar VRUETUD Kledinginzamel ing Goede en nog draagbare kle ding, schoeisel, dekens en la kens kunnen van 8 tot en met 12 maart worden gebracht bij Tin ie van Rijn, Noordeinde 129 in Roelofarendsveen. De Stichting Mensen in Nood zorgt ervoor, dat de kleding bij bejaarden, zieken en gehandi capten in Oost Europa terecht komt. gezien. De Alphense is één van de or ganisatoren van de demonstra tieve actie tegen de verkrachtin gen. Het was de opzet dat de in het zwart geklede vrouwen op die manier hun boosheid over de wandaden zouden uiten. De actie is nu verschoven naar de eerste vrijdagavond (aanvang half acht) in april. Honderdvijftig strekkende me ter platen: van oude 78 toeren platen tot moderne cd's. Op de platenbeurs die vandaag in ge meenschapscentrum De Bron aan de Troubadourweg 2 wordt gehouden is het allemaal te koop. Daarnaast worden enkele fraaie jukeboxen ten toon ge steld. De beurs is geopend van 10-16 uur. nieuwkoop/alphen aan den run Twee keer overvallen worden binnen een half jaar. Voor de 20-jarige Dennes Kuyf uit Nieuwkoop is het meer dan voldoende reden om maar eens op zoek te gaan naar een ander bijbaantje. Als bediende van de benzinepomp aan de Alphense Willem de Zwijgerlaan wil hij na de overval van donderdag niet meer werken. „Ik heb geen zin om me kapot te laten maken." „Het loopt compleet uit de klauwen in Alphen", reageert de meao-scholier uit Nieuwkoop, die op zaterdag bij de benzinepomp werkt. Deze week, in de krokusvakantie, bediende hij de pomp als vervanger voor zijn zieke oom. Hij heeft weinig zin om nu verder op de overval in te gaan. „Ik voel me al zo'n sukkeltje dat dit me nu weer gebeurd Toch reageert hij nu rustiger dan de eerste keer. „Toen had ik er meer last van. Ik heb er heel veel over gepraat. Dat is trouwens het vervelendste van v zo'n overval. Dat iedereen op je af komt en dat je keer op keer hetzelfde verhaal moet afdraaien. Al die aandacht is na tuurlijk goed bedoeld, maar je schiet er niets mee op. Ik hoop dat er deze keer niet zoveel ophef over wordt gemaakt." Toevallig De vorige keer dat de Nieuwkoper werd overvallen was op 17 oktober van het vorige jaar. Toen kwamen twee gemas kerde mannen zijn kantoorje binnen. Zij bedreigden hem met een vuurwa pen en dwongen hem de kas af te ge- Kuyf werd gisteren overvallen door een 21-jarige man die net de nacht op het Alphense politiebureau had doorge bracht. De overvaller zat daar vast voor een autokraak. Even nadat Kuyf het tankstation had geopend, maakte de overvaller hem duidelijk maakte dat hij geld wilde. De Nieuwkoper dacht eerst aan een grap. Maar toen de man zijn hand in zijn zak stak, gaf hij toch het kasgeld, ruim 700 gulden, mee. De ver dachte, een man zonder vaste woon- of verblijfplaats, was gisteren nog op vrij voeten. Een woordvoerder van de poli tie kan niet zeggen of er in Alphen spra ke is van een schrikbarende toename van het aantal overvallen. „We hebben het afgelopen jaar een paar overvallen op pompstations gehad. Maar dat die jongen nu voor de tweede keer zoiets meemaakt is in zekere zin een toeval ligheid", meldt de woordvoerder. Het slachtoffer blijft er voorlopig nogal nuchter onder. Al heeft hij zijn baantje als pompbediende met onmid dellijke ingang opgezegd. „Ik zoek nu wat anders voor de zaterdag, maar dat komt wel goed", verzekert hij. Maandag zit de voormalige pompbediende in elk geval weer gewoon in de klas. Gemeente schrapt subsidie marieta kroft De Leimuidense tafeltennisver eniging Play Fair is slachtoffer geworden van haar eigen spaar zin. Play Fair heeft te veel geld in kas en krijgt als 'beloning' voor dit zuinige gedrag geen subsidie van de gemeente Ja- cobswoude. In een brief aan de gemeenteraad tekent het be stuur bezwaar aan. Play Fair kreeg gewoonlijk 1900 gulden subsidie per jaar. Als gevolg van de nieuwe subsi dieverordening is dat vorig jaar al verlaagd naar 1200 gulden. Play Fair is nu de dupe gewor den van de wijziging van de subsidieverordening van Ja- cobswoude. Verenigingen die een bedrag in kas hebben dat zes keer hoger is dan het subsi diebedrag hoeven niet op een bijdrage van de gemeente te re kenen. Deze verenigingen kun nen namelijk hun eigen kosten wel betalen, vindt de gemeente. De vereningingen in Wou- brugge en Hoogmade waren al gewend aan deze subsidierege ling. De verenigingen in Rijnsa- terwoude en Leimuiden daar entegen niet. Voor de samen voeging van de verschillende gemeenten werd in deze twee dorpen geen rekeningen gehou den met de hoogte van het spaargeld bij toekenning van subsidie. „We hadden eigenlijk de con tributie niet moeten verhogen", merkt bestuurslid J. van Klink van Play Fair spijtig op. „Dan hadden we wel subsidie gekre gen." De 90 leden moeten sinds ja nuari meer betalen voor hun sport omdat de huur van het onderkomen in 't Spant is ver hoogd. Het bestuur wilde het spaarpotje daar niet voor omke ren, omdat het wilde sparen voor een eigen clubgebouw. „Maar dat kunnen we nu wel vergeten", verzucht Van Klink. „Sparen wordt niet beloond." Play Fair is tot nu toe de enige vereniging van Jacobswoude die bezwaar maakt tegen het feit dat ze helemaal geen subsidie meer krijgt. Molensteen met bankjes kost gemeente ton hazerswoude-dorp» Een oude molensteen met bankjes er omheen. Op natio nale molendag, zaterdag 8 mei moet hij aan de voet van molen Nieuw Leven aan de Dorps straat in Hazerswoude-Dorp staan. De molensteen gqat dienst doen als picknicktafel op het voorterrein van de molen. Het terrein, waar tot voor kort een garage stond, wordt inge richt als wandelgebiedje. Met het opknappen van het terrein wordt een oude Hazers- woudse wens vervuld. Jarenlang was de unieke molen - Neder land telt slechts twee zogeheten wip-stellingmolens - vanaf de Dorpsstraat amper te zien. Zo gauw de mogelijkheid zich voordeed om de grond rond de molen te kopen, hapte de ge meente daarom snel toe. Toen bleek dat de grond vóór de mo len vervuild was, was de ge meente zelfs bereid een deel van de saneringskosten te beta len. NaaSt een picknicktafel komt er op het terrein voor de molen een plantenperkje. Aan de Dorpsstraat komen nog twee bankjes. De inrichting van het voorter rein van de molen kost ruim 100.000 gulden. Inclusief de aankoop en de schoonmaak van de grond, kost het opknap pen van dit stukje van het dorp iets meer dan een kwart miljoen gulden. Informatieavond over natuurtuin koudekerk aan den run In de bovenzaal van café De Hoek in Koudekerk wordt woensdag 17 maart een infor matieavond over de plaatselijke natuurtuin gehouden. Tijdens de bijeenkomst wordt een over zicht gegeven van de werk zaamheden van vorig jaar en wat er dit jaar op het program ma staat. Cees Los, beheerder van de natuurtuin in Rijswijk, geeft na de pauze uitleg over de wijze van het beheren van zijn tuin. Tevens laat hij dia's van de.Rijs- wijkse natuurtuin zien. De bij eenkomst begint om 20 uur. Frans van der Kooij nieuwe huisarts in Aarlanderveen aarlanderveen wilfred simons „Ik wil alleen maar werken in een dorp waar 'veen' achter staat." Deze gevleugelde uit spraak deed huisarts Frans van der Kooij al in de tijd dat hij nog medisch student was aan de Leidse universiteit. Hij heeft zijn doel bereikt, want sinds 1 janu ari heeft hij zijn praktijk aan de Aarlanderveense Dorpsstraat. Hij is de opvolger van dr. P. van der Ent Braat, met wie hij de laatste twee jaar al had samen gewerkt. Waarom alleen een dorp met 'veen' erachter? „Niet iedereen kan nu eenmaal aan zee wo nen" lacht hij, om dapma ern stiger te vervolgen: „Ik kom zelf uit Boskoop; daaraan heb ik een grote belangstelling overgehou den voor het reilen en zeilen van een kleine dorpsgemeen schap. Het dorpsleven boeit me. De mentaliteit is hier anders dan in de steden; de mensen zijn rustiger en nuchterder. Ze zeggen wat ze op hun hart heb ben, maar ze zijn oök gemoede lijk. Dat bevalt me, je moet el kaar het leven niet moeilijker maken dan het al is." Van der Kooij koos ook voor Aarlanderveen omdat hij er 'al les kan doen'. Hij verwijst niet alleen door, maar doet ook EH BO en verloskunde. Verder is hij manueel therapeut en heeft hij een consultatiebureau aan huis. Hij voelt zich echt een gezins arts en dat was precies wat hem voor ogen stond: „Ik ben graag all round bezig, een gewone dokter voor Jan en Alleman." Van der Kooij heeft een prak tijk van 2500 mensen. .Aarlan derveen telt zo'n 1500 inwo ners, ik behandel dus bijna ie dereen hier. En dan heb ik nog zo'n duizend patiënten in de boerderijen om het dorp heen. Als ik die mensen bezoek, zie ik veel van de streek en dat vind ik heerlijk. Het is prettig om een mooi uitzicht te hebben en bo vendien zijn er geen stoplich ten, dus je kunt lekker doorrij den." Blos Wat voor werk doet een dokter in zo'n dorp vooral? Volgens Van der Kooij houden de mees- Het verplaatsen van de buslij nen 111 en 112 van Centraal Nederland naar de Alkemade- laan in Roelofarendsveen gaat ruim 1,2 miljoen gulden kosten. Het rijk en de provincie Zuid- Holland betalen een miljoen. Alkemade draagt de overige 250.000 gulden bij. Het voordeel van verplaatsing naar de provinciale weg is een kortere reistijd van en naar Lei den voor de passagiers en een centrale ligging van de lijn voor de woonwijken in Roelo farendsveen. Centraal Neder land schat de winst op ruim 130.000 gulden per jaar. Voor de gemeente betekent het minder zwaar verkeer op de Meerkreuk, Plantage, Langeweg en het Westeinde. Om het beoogde doel te be reiken moet het aantal halte plaatsen aan de Alkemadelaan worden uitgebreid en moeten bestaande verkeerslichten wor den aangepast of vernieuwd. Daarbij wordt een voorkeus systeem voor bussen aange bracht. Bij nadering van het ver keerslicht kan de aankomende bus tijdig groen licht vragen en zonder oponthoud het kruis punt passeren. Voor het aanleg gen van nieuwe halteplaatsen en toegangspaden erheen moet de gemeente grond aankopén van particulieren. De halteplaatsen zijn gepland bij de Meerkreuk, Stations straat, Pastoor Onelplein of het industrieterrein de Lasso. Tus sen deze laatse twee moet nog een keuze worden gemaakt. Mocht voor Lasso zuia worden gekozen, dan kan de project ontwikkelaar van de Lasso mee profiteren van de bijdragen van het rijk en de provincie. Om het plan te kunnen uit voeren stellen B en W de raad voor 325.000 gulden beschik baar te stellen. Het geld hier voor moet uit het onderhouds- fonds voor wegen komen. Als daar niet genoeg in zit moeten andere financiële bronnen wor den aangesproken. Hulsarts v.d. Kooij: 'Snottebellen'. te klachten verband mét licha melijke werk: „Ik behandel snij- wonden, spit, zweepslag en slijtage aan het bewegingsappa raat, zoals ellebogen en ruggen. Verder de gewone hart- en vaat ziekten. En ik heb net een griep epidemie achter de rug, dus de afgelopen week heb ik bijna al leen maar snottebellen gezien." Volgens Van der Kooij zijn de Aarlanderveners over het alge meen heel gezond. „De meeste mensen hier zijn boer. Ze zijn dus veel in de buitenlucht en omdat ze eigen baas zijn, doen ze werk naar hun zin. Ik weet wel dat ze vaak klem zitten tus sen allerlei wettelijke bepalin gen, maar vanuit medisch oog punt is er niks mis met het boe renbedrijf." Van der Kooij waar deert ook de boerenvisie op ge zondheid, ziekte en dood: „Ze weten wat die begrippen bete kenen, zijn zich bewust van wat kan en wat niet kan. Boeren staan dicht bij de natuur." Het consultatiebureau is voor hem een belevenis apart. Op woensdagmiddag komen de moeders met hun babies en peuters naar de praktijk en dan begint een vast ritueel waarVan der Kooij veel van houdt: „Als ze zijn gewogen en gemeten ko men ze bij mij. Ik kijk naar hun oren, ogen, mond en billen en dan zeg ik: 'Kijk eens wat een wolk van een baby!' De moe ders zijn dan blij, maar het leu ke is: ik hoef het niet te liegen. Die kinderen hier zijn altijd-bui ten, hebben een gezonde blos. Ze zijn echt Hollands Glorie." Spiegel Van der Kooij kwam in Aarlan derveen terecht toen Van der Ent Braat last kreeg van zijn rug. „Hij was twee keer drie n den uit de roulatie en in die pe riode verving ik hem. Niet al leen hoor, er waren ook nog dere vervangers. Maar in het dorp had iedereen het over 'die kleine dokter'. Als er dan toch een nieuwe moest komen, dafi Van der Kooij maar." FOTO BEN DE BRUYN Aanvankelijk zou hij de prak tijk nog anderhalf jaar met Van der Ent Braat voortzetten, maar door diens rugklachten ging dat niet meer. Sinds 1 januari werkt Van der Kooij alleen. Inmiddels voelt hij zich hele maal opgenomen in de ge meenschap. „Zo iemand als Van der Ent Braat word ik na tuurlijk nooit. Hij was echt een notabel, een 'heer van stand' en heel geliefd. Hij zat hier ook al sinds 1959. Toen hij weg ging, boden zijn patiënten hem een reis naar Indonesië aan. Maar ik ben heus niet achtergesteld: als welkomstgeschenk kreeg ik een heel mooie spiegel." roelofarendsveen Peuterspeelzaal De Mammoef mag haar speelzaal aan het On elplein in Roelofarendsveen voorlopig alleen uitbreiden met een derde lokaal. De rest van de bouwplannen moet in de ijskast worden gezet, totdat duidelijk is waar hët geld vandaan moet ko men. Het totale verbouwings plan kost vier ton. Met dit voorstel komt het col lege van B en W nauwelijks te gemoet aan de wensen van de speelzaal, die een zeer ambi tieus plan bij de gemeente heeft ingediend. Dat voorziet in een verbouwing in vier fasen. Naast de inrichting van een derde lo kaal moeten er ook een verbin dingsgang tussen alle lokalen komen, een ruimte voor de leid sters en extra toiletten. Ook de buitenspeelplaats moet groter worden. Voorzitter Leo van der Klaauw van de Stichting Peuterspeel zaal Alkemade is niet blij met het gekortwiekte nlan. „Het is een zware tegenvaller als we al leen over de eerste fase gaan discussiëren en beslissen. Dat is half werk, waarmee onze pro blemen niet worden opgelost." De wachtlijst van de speelzaal telt nu ruim honderd peuters. De toelatingsleeftijd ligt dan ook pas boven de drie jaar. Het staat voor Van der Klaauw dan ook nog niet vast dat, als de raad akkoord zou gaan, de Stichting Peuterspeel zaal inderdaad begint met het inrichten van het derde lokaal. „Om verantwoord te kunnen werken is meer nodig."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15