'Duitsers maakten blindgangers onklaar' 'Ze poepen hier soms zelfs voor de deur' Stemming Leiden Regio Rijnsburg is te laat met gescheiden inzameling Tulip Queen en Tasman weer bij Bloemencorso ZATERDAG 6 MAART 1993 CHEF «GERTVISSER. F AGENDA j. NVPVaftf. Hil- legom) met om 15.00 uur grote verlo ting, in Jeugdhuis St. Jozef. Mgr. van Leeuwenlaan 13. van 10.00 tot 16.00 uur. Leiden Wandeltochten in Leiden e.o. over af standen van 5 tot 40 Km, org. Wan delkring Leiden, start vanaf de IJshal aan de Vondellaan, inschrijven tussen 9.00 en 14.00 uur. Tuin-Varia in de Groenoordhallen, van 10.00 tot 17.00 uur. Postzegelruilbeurs, org. Philatelica. 10.00 tot 16.30 u Jaarlijkse zomer kinder- en jongeren- kledingbeurs in buurthuis Op Eigen Wieken, Vaikenpad 3. aanvang 10.00 Leiderdorp Bingo bij muziekverenigingTamarco in het clubgebouw, Splmterlaan 89a. zaal open 19.30 uur, aanvang 20.00 Lisse Countrydansavond met live muziek, org. North-Hill Country Dancers, in Tapperij "De Gewoonste Zaak'. Schoolstraat 11aanvang 21.00 uur. Noordwijk Griezelavond voor jongeren 13-20 jr) van de Noordwijkse Reddingsbrigade, met spelletjes en griezelfilm. Maten- alengebouw NRB, Bosweg, aanvang 19.30 uur. Noordwijkerhout Country-avond in De Schelft. aanvang 21.00 uur. Warmond Bazaar in Huize St. Liduina aan de Herenweg, van 10.00 tot 16.00 uur. ZONDAG 7 MAART Leiden Wandeltochten in Leiden e.o. over af standen van 5 tot 40 km, org. Wan delkring Leiden, start vanaf de IJshal aan dè Vondellaan, inschrijven tussen 9.00 en 14.00 uur. Tuin-Varia in de Groenoordhallen, van 10.00 tot 17.00 uur. Amateur-kunstmanifestatie 'Artistie ke Handen' in de Pieterskerk, van 11.00 tot'17.30 uur. Archeologisch spreekuur in de Taf- feh-zaal van het Rijksmuseum van Oudhëden, Rapenburg 28, van 13.00 tot 16.00 uur. Rondleiding langs de tentoonstelling 'Van Kust tot Kust', Rijksmuseum van Oudheden. Rapenburg 28, aanvang 14.00 uur. Noordwijk Strandhengelwedstrijd, org. HSV De Sportvisser, Noordzeestrand, aanvang 8.15 uur. MAANDAG 8 MAART Leiden Vrouwendag in het Leidse Volkshuis met div. discussies en workshops met als thema 'Hoe kom je waar je wezen wilt?', Apothekersdijk 33a, aanvang 14.00 uur. Ter afsluiting een vrou- wenfeest, aanvang 20.00 uur. Wijkvergadering met de fractie van D66 voor bewoners uit Zuid-West, clubgebouw korfbalvereniging KZ Lei den, Montgomerystraat, aanvang Noordwijk Vergadering van de raadscommissie voor woonruimteverdeling, Gemeen tehuis. aanvang 16.30 uur. Bijeenkomst Jeugdclub Philatelica. 18.30 uur; Vergadering van de Int. Ver. Philatelica afd. Noordwijk. Buurthuis, Hoofdstraat, aanvang 20.00 uur. Vergadering van de raadscommissie voor openbare werken, het woningbe drijf en verkeer, Gemeentehuis, aan vang 20.00 uur. Noordwijkerhout Weekmarkt op het Marktplein van 12.00 tot 17.00 uur. Warmond Rondgang door het dorp, door St. Het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval kan in Rijnsburg waarschijnlijk niet op 1 januari 1994, de verplichte invoerdatum, beginnen. Burge meester en wethotéders spreken dat vermoeden uit in een voor stel om 24.000 gulden beschik baar te stellen voor de geschei den inzameling van huisvuil. Voor dat geld wordt onder meer een extern bureau ingehuurd om zo snel mogelijk een plan op te stellen. Het bureau (CREM) moet on derzoeken op welke manier het afval in Rijnsburg gescheiden kan worden opgehaald: met be hulp van duobakken of twee aparte bakken die om de beurt worden geleegd. Daarbij wordt bekeken welke problemen kun- - nen optreden bij hoogbouw en laagbouw (geen voortuin, du plex woningen). Ook moet er worden gedacht over oplossin gen voor stankoverlast in de zo mer en het vastvriezen van huisvuil in de bakken in de win ter. Tevens is het nog de vraag of de gemeente de inzameling in eigen beheer houdt of in handen geeft van een bedrijf. lege hei dat de voorbereiding nog zoveel tijd in beslag neemt, dat het be stellen van de bakken pas eind september kan gebeuren. „In voeren van het nieuwe systeem is dan per 1 januari 1994 wel licht niet haalbaar." Geen bommen meer in Katwijkse grond „Een fantastisch verhaal, ik geloof er geen fluit van." Zo reageert amateur-historicus J.P. van Brakel op de mede deling van raadslid J.G. van Paridon-van Tol. Van Parid on verklaarde vorige maand tijdens een commissieverga dering dat er in het gebied van Van der Perkstraat/Hue- tingstraat/Rijnstraat in Katwijk aan den-Rijn nog onont- plofte bommen moeten liggen. De Wilbert is. De Wilbert was in de Tweede Wereldoorlog een 12 augustus 1943 neergevallen tijdens een bom bardement van wat nu het ver- pleeg- en reactiveringscentrum De Engelsen hebben toen ge De Duitsers vorderden het ibouw in de loop van de oor- probeerd met een bombarde ment dit Duitse bolwerk te ver woesten, hetgeen ook gedeelte lijk is gelukt. Van Brakel baseert deze gegevens op de memoires van pater Mikx. Deze geestelijke heeft uitgebreid aandacht ge schonken aan het bombarde ment. De pater-econoom meldt in zijn nauwkeurig bijgehouden aantekeningen dat alle 'blind gangers', dat zijn niet ontplofte bommen, door de Duitsers zelf onklaar zijn gemaakt. „Het is dus erg onwaarschijnlijk dat de beweringen van mevrouw Van Paridon op waarheid berusten. Ik twijfel er in ieder geval aan." Van Brakel, schrijver van zes boeken over de historie van Katwijk, sluit de mogelijheid echter niet uit dat tijdens het bombardement van 12 augus tus er elders in het dorp een verdwaald projectiel is neerge komen. In deze bewering wordt hij gesteund door het verhaal van huisarts H.M. Hueting. In de tuin van zijn woning aan de Rijnstraat 42 is op die datum inderdaad een bom ge vallen. Deze woning is tevens het huis, waarin zijn ouders en grootouders de vader en de grootvader van Hueting waren ook huisarts hebben ge woond. De bom moet volgens Hueting een verdwaald exem plaar van het bewuste bombar dement op de Duitse militaire post zijn geweest. „Ik heb ten minste niet gehoord dat er op andere tijden nog bombarde menten hebben plaatsgehad in Katwijk aan den Rijn." Ravage Hueting heeft nog verschillende foto's van de ravage die door de bom in de tuin is veroorzaakt. Hij vertelt dat zijn vader destijds het vliegtuig, dat het bombarde ment zou uitvoeren, hoorde aankomen. Zijn vader liep de tuin in om te kijken, bedacht zich en vluchtte het huis weer in. Kort daarop explodeerde de bom. Van Paridon stelde tijdens de openbare vergadering dat de krater destijds is dichtgescho ven en het daarom waarschijn lijk is dat er in de bodem van de tuin van de arts nog bommen liggen. Hueting: „Daar moet ik een beetje om lachen. Heus, al les is toen goed nagekeken, er nog kan ontploffen." Ook de buurman van Hue ting, G. Spierenburg, kan zich de bominslag nog goed herin neren. Zijn zoon. L Spieren burg, toen 3 jaar oud en thans de huidige bewoner van Rijn straat 44, kreeg door de explosie een glasscherf in het been. Spie renburg senior en junior zijn er ook beiden van overtuigd dat er elders in de Katwijkse bodem geen bommen en granaatscher ven zijn achtergebleven. POLITIEKE RUBRIEK—i Met omhaal en verve verdedigt de WD in Leiden zijn afwijkend standpunt over de autoluwe binnenstad.. Wat de liberalen betreft is de binnenstad is al autoluw. Sterker, het vernuft op wielen moet juist meer ruimte krijgen. Meer parkeergarages, luidt het motto. De Volkspartij v Vrijheid en Demo cratie draagt het au- tovriendelijke standpunt met swung uit. Het Leidse Liberaal Bulletin (LLB) bulkt deze maand van sneren richting wet houder loop Walenkamp, die zo graag de hele binnenstad auto vrij ziet. Voor de gelegenheid hebben alle middenstanders de jongste editie van het LLB in bus gevonden. „Niet om zieltjes te winnen, maar omdat de WD zich ongerust maakt over aller lei plannen van met name wet houder Walenkamp." En vervolgens maakt de partij fier melding van de prestaties van vorige colleges van burge meester en wethouders, waarin de WD zitting in had: „Toen is veel verbeterd. Drie parkeerga rages werden in die tijd gereali seerd. Een deel van de parkeer problemen werd opgelost." Toe Het WD-blad bewijst ook hoe gemakzuchtig de liberalen zijn. Een stukje fietsen is er niet bij in deze tijd van milieubesef. Het liefst rijden ze met hun auto langs de schappen van de permarkt. Maar het standpunt van de WD getuigt ook 1 weinig fantasie. En dat verwijt geldt tevens de andere politieke partijen in Leiden. Het is op-, merkelijk hoe tam de politiek is in de discussie over een autolu we binnenstad. Terwijl Leidse burgers en in Winkeliers Hoomesplein willen maatregelen tegen overlast KATWUK MONIQUE LANGE Graffiti, kapotte bierflesjes, pa tatjes speciaal tegen de winkel ramen en poep op de stoep. Het Hoomesplein in de Katwijkse wijk de Hoornes is aan het ver loederen. Waar overdag mensen hun dagelijkse boodschappen doen, zorgen 's avonds groepen jongeren voor overlast. De win keliers zijn het inmiddels goed zat. Ze willen dat de gemeente het plein na zessen afsluit. Al leen op die manier blijft het vol gens hen nog enigszins aantrek kelijk voor het winkelend pu bliek. Al vijf jaar probeert de winke liersvereniging Hoomesplein een oplossing te vinden voor de nachtelijke overlast van de jon geren. Vooral bij slecht weer zoekt de Katwijkse jeugd be scherming in het overdekte winkelcentrum. Beschermd te gen de kou en verborgen voor de politie kunnen zij onge stoord hun gang gaan. R. Kraan, bestuurslid van de winkeliers vereniging, denkt dat het afslui ten van het Hoomesplein in de avonduren dé oplossing is. „Als we dat bereiken ben ik al tevre den. Maar dat kan niet zo maar. Daarvoor hebben we toestem ming nodig van de gemeente en de brandweer." De overlast van jongeren is overigens niet het enige pro bleem waarmee het Hoomes plein kampt. Uit een onderzoek van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond blijkt, dat het Hoomesplein een 'luxu euzere' uitstraling moet krijgen wil het in de gunst blijven vallen van het publiek. „Het vervangen van de straat tegels en betere verlichting al leen is niet genoeg, meent Kraan. „Het bestuur van de winkeliersvereniging heeft daar om een gesprek gehad met een aantal gemeenteambtenaren. In dat gesprek hebben we sugges ties naar voren gebracht, waar van het afsluiten van het Hoor- nesplein er één was, aldus Kraan. Aan de hand van het ge sprek wordt er een plan uitge werkt dat uiteindelijk door de commissie voor ruimtelijke or dening moét worden goedge keurd. Ondertussen worden de winke liers nog elke ochtend gecon fronteerd met de gevolgen van de nachtelijke avonturen van de jongeren. Een medewerkster van een winkel op het Hoomes plein, die uit angst voor vanda lisme niet met haar naam in de krant wil komen, vertelt dat zij regelmatig kots, lege bierflesjes en etensresten voor de winkel deur vind. „Ze plassen tegen de' winkeldeur. De volgende och tend is de stank helemaal in de deurmat getrokken. Ze hebben hier ook wel eens gepoept, en ik weet zeker dat het niet van een hond was." Uit onderzoek van de Kat wijkse politie is gebleken dat er regelmatig softdrugs, maar ook harddrugs gebruikt worden op het Hoomesplein. Vorig jaar september heeft de politie enige jongeren aangehouden, waar van een paar softdrugs gebruik ten. De politie sluit ook niet uit dat er op het plein wordt ge deald. Adjudant B. Bos van de Katwijkse politie vindt het plan om het Hoomesplein af te slui ten een goede oplossing. „De politie surveilleert regelmatig op het Hoomesplein. Maar vaak Het Hoomesplein in Katwijk maakt 's avonds door overlast van groepen jongeren een verloederde indruk. De winkeliers willen dat het plein in de toekomst na sluitingstijd wordt afgesloten. foto dick hogewoning is de rust van tijdelijke aard. In aanwezig te zijn. Afsluiting is verhuizen naar flatgebouwen of werking met de gemeente ver principe hebben we het te druk een oplossing. Het punt is al- sporthallen. Het probleem moet holpen worden, aldus adjudant om altijd op het Hoomesplein leen dat de jongeren dan weer dus structureel en in samen- Bos. Wethouyder Joop Walenkamp is regelmatig op de Leidse wateren te vinden. Het is dan ook vreemd dat hij niet dolenthousiast is over het idee van i botenmetro. Of zou het hem misschien te druk worden? archieffoto loekzuyderduin stanties bepaald niet stil zitten. Walenkamp heeft bijkans een bureaula vol creatieve sugges ties om het autoprobleem in de binnenstad op te lossen. Maar geen draagt een welbekende logo van een politieke partij. Zo kwam de FNV deze week met een leuk plan van stadsbussen, die met grote regelmaat rondjes om de binnenstad rijden. Een Leidse huisarts en een boten verhuurder opperden het plan >r een botenmetro, waarbij Leiden profiteert van het vele water. Mensen kunnen via bootjes op loopafstand van alle winkels komen. De Stemming doet vandaag ook nog een duit in het zakje. Als aanvulling op de bootjes en de bussen zou er eigenlijk ook een vervoermiddel moeten zijn dat centrumbezoekers comfortabel door de smalle steegjes rijdt. Misschien dat de riksja uit komst biedt? Over de haalbaarheid van deze creatieve suggesties is geen lan ge discussie nodig. Van het mi nisterie van verkeer en water staat weten we inmiddels dat dergelijke vervoersvormen op een warm onthaal kunnen reke nen en zelfs in aanmerking ko men voor subsdie. Het wordt wethouder Walen kamp allemaal op een dien blaadje gepresenteerd. Hij zou bij zoveel interesse en creatieve denkkracht van Leidse burgers en instanties in juichen moeten uitbarsten. Maar nee, de wet houder reageert telkenmale koeltjes. Hij zegt het wel niet met zoveel woorden, maar ei genlijk vind 'ie al die alternatie ve plannetjes helemaal niks. De parkeergarage op het Bom-ter- rein, dat is momenteel zijn cre do. Walenkamp moet beseffen dat het op deze wijze erg moeilijk wordt om de mensen uit de au to te krijgen. Bovendien is het maar de vraag of parkeergara ges zoveel heil brengen. Van de zo door de WD geroemde drie garages wordt maar matig ge bruikgemaakt. Het gedrag van Walenkamp doet vermoeden dat ook hij een beetje lui is. En net als de WD vasthoudt aan zijn mening. Het antwoord op die vraag is moei lijk, maar misschien dat de foto een beetje helpt... Toch gek ei genlijk, dat Walenkamp niets voelt voor een botenmetro. Ip. een deze week versche nen Leids advertentieblad laat wethouder Steven de Vreeze (PvdA/financiën) zich laatdunkend uit over het Leidsch Dagblad. „Een dagblad dat zelf nieuws probeert te ma ken door zaken buiten propor ties op te kloppen baart ons zorgen", zegt de wethouder. Hij heeft meer waardering voor het onderhavige hujs-aan-huis blad, d&t overigens nauwe be trekkingen met de gemeente onderhoudt. Daarin worden de zaken pas 'objectief maar kri tisch' aan de orde gesteld. De Vreeze kent kennelijk het verschil niet tussen een (regio naal) dagblad en een adverten tieblad. Er bestaan leuke cur susjes waarin dat onderscheid wordt uitgelegd. En De Vreeze zou ook te rade kunnen gaan bij het eigen gemeentelijk commu- nicatiehoofd Rijk van Ark of, be ter nog, bij gemeentejoumalist Monique Roso. Alvast een beginnetje: een dag blad heeft onder meer ten taak de overheid, en dus zeker een wethouder, kritisch te volgen. Niet in de laatste plaats omdat hij een gekozen en publiek fi guur is en hij, op z'n Hollands gezegd, wordt betaald van onze belastingcenten. Een dagblad is in het verslaan van het doen en laten van de overftpid, anders dan een huis-aan-huisblad, on afhankelijk van adverteerders. Een ding heeft De Vreeze wél begrepen. Wil een wethouder een beetje voor de vuist weg babbelen en zijn verhaal toch klakkeloos gedrukt op krantepa pier terugvinden, dan doet hij er inderdaad beter aan zich bij een advertentieblad te vervoegen. Opnieuw zal een Nieuwzeq- landse Tulip Queen naar Ne derland komen om als figu rante deel te uit te maken van het Bloemencorso van de Bol lenstreek. Dit keer is hét de 20-jarige Rochelle Carradus die de oversteek maakt. Ro chelle is de oudste van zes kin deren van een groenteier in Hawera op het Noorder-ei land. Een van de voorwaarden om tot Tulip Queen gekozen te kunnen worden is, dat de kan didate van Nederlandse af komst moet zijn. De grootou ders van Rochelle zijn in 1952 uit Venlo naar Nieuw-Zeeland geëmigreerd. Het was trou wens ook oma die haar aan spoorde aan de verkiezingen deel te nemen. Rochelle heeft een veelzijdi ge opleiding achter de rug en talloze hobbies. In 1991 is ze toegelaten op de Wellington School voor Ontwerpen, die wat haar betreft als spring plank moet dienen voor een carrière in de film-industrie. Eén van de grootste passies van Rochele is fotografie, een hobby die ze tijdens het corso flink kan uitlèven. Evenals vorig jaar is ook nu weer in Nieuw-Zeeland de Abel Tasman-verkiezing ge houden. En ook de winnaar van deze competitie komt in de periode van het Bloemen corso naar Nederland. De ge lukkige is de 20-jarige Haike Manning die in Paraparauma woont. Waarschijnlijk zal deze Abel Tasman, met een Haags accent spreken, want dat is de stad waar hij is geboren. Hij heeft zijn studie aan de Victo- ria Universiteit in Wellington een jaar onderbroken voor een studie in Amsterdam. Het is de bedoeling dat hij later dit jaar afreist naar Moskou en vervol gens naar Griekenland, om la ter dit jaar terug te keren in Wellington. VRUETIJD Postzegelruilbeurs In de kantine van het Dr. W.A. Visser 't Hooft lyceum aan de Kagerstraat 1 wordt vandaag een postzegelruilbeurs van I.V. Philatelica gehouden. Postze gelverzamelaars kunnen zich opgeven om deel te nemen aan het rondzendverkeer en er is een postzegelverloting. De beurs is geopend van 10.00 tot 16.30 uur. Wandeltochten De wandelkring Leiden houdt dit weekeinde een reeks wan deltochten in Leiden en omstre ken. De wandelingen gaan over afstanden van 5 tot 40 kilometer en beginnen bij de ijshal aan de Vondellaan. Inschrijven kan tussen 9.00 en 14.00 uur. Voor informatie: 01720-75724. Pink Puppies De jongerenafdeling van van de Leidse Werkgroep Homoseksu aliteit/COC. de Pink Puppies, houden zondag een avond rond het thema anti-homoseksueel- geweld. Gastspreker is Henk van den Boogaard. Hij doet on derzoek naar geweld tegen ho moseksuelen en schreef hier over een boek. Aanvang 20.30 uur bij het LWH aan de Langeg- racht 65. De zaal is open vanaf 20.00 uur. Bibliotheek Voor geïnteresseerde bezoekers wordt zondag een rondleiding in de Centrale Bibliotheek ge houden. De rondleiding is be doeld om de leden beter weg wijs te maken in de bibliotheek. Er wordt onder meer uitleg ge geven over hêt gebruik van de geautomatiseerde catalogus. De rondleiding begint om 14.00 uur en is gratis. Deelnemers kunnen zich melden bij het in lichtingenbureau van de biblio theek aan de Nieuwstraat 4. T-biljet De jongerenorganisatie van het CNV houdt een T-biljet actie. Jongeren die denken te veel loonbelasting te hebben be taald, worden door het CNV ge holpen om dit terug te krijgen. Voor informatie: 071 -320323.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14