Nog geen sancties tegen houtbedrijf zijn de jus' 'Luxe is hier niet te vinden' Nachtmerrie nog niet voorbij 'Alfa's Weer herstelplan voor Bos van Krantz in Warmond Regio Zwembad Het Wedde wil peuterbad en sauna Wassenaarse politici bezorgd ZATERDAG 6 MAART 1993 13 C"[f c r c T IV.' -ChEF JANET VAN DIJK 071-1614A3 WARMOND MIEP DE GRAAFF Het Bos van Krantz is een ge liefd oord voor wandelaars. Vooral op zondagen lopen de mensen bijna in een aaneenge sloten rij, zo druk is het dan. In de loop der jaren zijn er heel wat studies en discussies over het beheer van het bos gehou den. Recentelijk hebben stu denten in de landschapsarchi tectuur aan de Landbouw Uni versiteit Wageningen er ook een afstudeer-scriptie aan gewijd: 'Herstelplan voor de buiten WARMOND* MIEP DE GRAAFF Wonen in een soort leefge meenschap en in een heus kas teel met slotgracht dat ook nog wordt omringd door een monu mentaal bos. Zo ver het uitzicht reikt is het groen, water, vogels. De stilte is voelbaar. De buiten plaats is een ware oase in de overvolle Randstad. Het zal dui delijk zijn dat menigeen de be woners van kasteel 'Huys te Warmont', midden in het bos van Krantz, openlijk benijdt. Het is er ook best aangenaam, erkent P. Sevenster, sinds ruim dertig jaar één van de zeven huurders van het 'Huys te War mont'. „Na al die jaren ervaar ik het nog als bijzonder. Vooral toen ik nog werkte, de hele dag in Leiden doorbracht en dan 's avonds de buitenplaats weer opkwam. Het contrast!" En: ,,ln details kun je hier overal de his torie ontmoeten." Echter, de schaduwzijden worden maar al te vaak onder kend. Want je bent er natuurlijk nooit met zo'n oud pand. Zo breken de bewoners zich mo menteel het hoofd over een noodzakelijke restauratie van VOORSCHOTEN JUDY NIHOF Helemaal lyrisch wordt Piet Baak als hij erover begint. „Ze zijn elegant, snel en rank", zegt hij over de oude Alfa Romeo Spiders die hij in zijn garagebe drijf in Voorschoten restaureert. Nu gebeurt dat nog bij een groentekas aan de Veurseweg, eind dit jaar verhuist Garage Baak naar de overkant. Naast het gebouw van drukkerij Spe cial Cards verrijst een hypermo dern pand. Dertig jaar geleden begonnen Piet en Lia Baak hun garagebe drijf op de plek waar de vader van Piet tomaten, sla en spina-' zie teelde. „Als kind moest ik wel meehelpen, maar ik wilde de tuin niet in. Toen ik tien jaar was, wist ik het al zeker: ik wil automonteur worden." Begin jaren zestig moest de tuin van zijn vader aan de Veurseweg grotendeels verdwijnen, want er werden woningen gebouwd. Van de groentekas die over bleef, maakte Piet een garage. Hij sleutelde er aan auto's maar vrij snel begon hij ook met het opknappen van Alfa Romeo Spiders. „Nee, het is niet de hoofmoot van ons bedrijf, maar wel de jus." aldus Baak. plaats Huys te Warmont, studie naar historie, herstel en beheer'. De studenten concluderen dat het bos in slechte staat ver keert en geven richtlijnen voor een herziening van het huidige beheersplan. Bioloog/bewoner Sevenster vindt de scriptie aar dig en stimulerend, maar con stateert dat er ook haken en ogen aan zitten, vooral in de historische feiten. „Kan ook niet de gevels. Het pleisterwerk, dat bij de vorige restauratie in 1963/1964 werd aangebracht, komt zo langzamerhand in stukken en brokken naar bene den. Ook de goten moeten een beurt krijgen. Een en ander komt waarschijnlijk wel voor subsidie in aanmerking, maar daar zitten nogal wat haken en ogen aan. Sevenster hoopt dat er binnenkort een begin kan worden gemaakt met het in fa sen uit te voeren karwei, dat al gauw enkele tonnen zal kosten. Lastig is verder de begrijpelij ke, maar vaak hinderlijke be langstelling oftewel de voyeuris tische nieuwsgierigheid van sommige wandelaars. Regelma tig wordt er aangebeld of staan mensen door de ramen te glu ren. Sevenster vindt dat een cri me. „Het heeft ook geen zin om binnen te kijken. Men verwacht pracht en praal die er helemaal niet is. De toenmalige eigenaar, de baron van Leiden, heeft bij de verbouwing van 1780 kenne lijk van Warmont een zomer verblijf willqn maken. De inrich ting is dus nogal sober en een voudig: nauwe trappen en gan gen, die zich echt niet lenen voor bezichtigingen en rOndlei Elk jaar gaan Piet en Lia naar Amerika om Spiders uit de ze ventiger en tachtiger jaren in te slaan en te verschepen naar Ne derland. In Amerika zijn volgens het echtpaar de beste exempla ren te vinden. In Texas heerst een droog klimaat. „Dan heb je alvast een hele gave, roestvrije carrossserie." Maar toch: „Ze zijn niet degelijk of heel sterk en roesten snel. Het zijn auto's anders. Vergeet niet: er is drie maanden aan gewerkt, maar wij zitten er al zo'n dertig jaar te genaan te kijken! Dan weet je dat zo'n bos vol raadsels zit." In de tijd dat Sevenster nu meeloopt, is de toestand wel erg veranderd. Aan drie kanten is de buitenplaats nu ingesloten door de bebouwing. Zonder de bescherming van de organisatie Zuidhollands Landschap zou er dingen. Luxe is er niet. Alles blijft zoals het altijd was." Voor de bewoners zelf - in leeftijd variërend van 4 tot 75 jaar - geldt dat ze zichzelf heel wat beperkingen moeten opleg gen. Ooit had Sevenster een kat. Het dier kon nooit naar buiten omdat de vogels in hun rust zouden worden gestoord. Ook de eigen kinderen mochten be slist niet buiten de gebaande paden treden. Hutten bouwen was ten strengste verboden. Voetballen eveneens. „Men woont hier in een prachtig stuk je natuur en dat heeft zijn prijs". Taken Het instandhouden van het voormalig kasteel, thans buiten huis (sinds ongeveer 1780) als één geheel en als bewoond huis. Dat is de hoofddoelstelling van de stichting, die het huis van de vorige eigenaars, de familie Krantz (van de Leidse lakenfa brieken), overnam. Als richtlijn geldt dat de bewoners zich moeten aanpassen aan het huis en beslist niet andersom. Er is dan ook niets essentieels in de indeling veranderd. Zo zijn er ook geen 'appartementen' in de waarop je zuinig moet zijn. Het is net als met Italiaanse schoe nen. Die zien er prachtig uit. En daar ga je ook geen kilometers meewandelen." In de werkplaats worden de oldtimers volledig gerestau reerd. .Alles wat tussen de bumpers zit, knappen we op", zegt Piet. Het personeel van Baak is ook volledig gewonnen voor de Spider. „De jongens le- ook in het bos en op het bijbe horende weiland waarschijnlijk allang villa's zijn gebouwd: de plannen daarvoor lagen destijds al klaar. Het onderhoud blijft zorgen baren. Hoe houd je in de omge ving zoveel mogelijk verbindin gen in stand met andere groene gebieden en hoe houd je het ty pische buitenplaats-karakter in moderne zin van het woord ge maakt. De kamers liggen vaak verspreid. Voor de bewoners betekent dat veel (trappenlo pen. Alle bewoners worden geacht bepaalde taken uit te voeren, zonder dat er ooit dwingende afspraken over zijn gemaakt. Er zijn er nogal wat: goten scho nen, de tuin onderhouden, pan nen leggen na een harde storm en de uit 1392 daterende klok dagelijks opwinden. Iedereen doet wat hij of zij het beste kan en wat hij meent te kunnen op brengen. Sevenster en zijn echtgenote, beiden bioloog, onderhouden de tuin van de oranjerie. Ze let ten op lekkende goten en ande re mankementen en Sevenster houdt nauwkeurig bij welke vo gels het bos als broedplaats hebben uitverkoren. Hij heeft een lijst met ruim honderd na- Twee keer per jaar moeten de eeuwenoude palmen, die 's zo mers op het plein voor het huis staan, maar die niet winterhard zijn, worden verplaatst. In de herfst naar de'oranjerie en in het voorjaar weer terug. Dat is telkens weer een omvangrijke ven zich er volledig op uit." De oude auto's bij de oude groentekas. Het is een mooie combinatie, die nu echter wel zijn langste tijd heeft gehad. Piet en Lia 'Baak kozen voor nieuwbouw omdat ze steeds meer problemen kregen om te voldoen aan de eisen tem de hinderwet. Voor bedrijven in een woonwijk gelden immers strenge regels. stand, met slechts één tuinman voor die twintig hectare, terwijl de familie Krantz er drie had rondlopen- Volgens Sevenster is het bos wat de vogelstand betreft de af gelopen decennia niet of nau welijks achteruit gegaan. Er zijn soorten verdwenen, maar ook bijgekomen. Sevenster en zijn echtgenote, die ook bioloog is, houden daarvan nauwkeurig Besluit over Oudheidkamer blijft nog uit Er valt voorlopig nog geen beslissing over de toekomst van de Leiderdorpse Oud heidkamer. De gemeente had enige tijd geleden toe gezegd dat bij de zoge naamde kerntakendiscussie duidelijk zou worden of het krijgen voor een ander on derkomen. Het college doet echter nog geen uitspraak over een hogere subsidie. Dat de Oudheidkamer niet wordt genoemd bij de kern- takendiscussie, wil volgens een gemeentewoordvoer der niet zeggen dat het,mu- seum definitief geen extra geld krijgt. Het nieuwe onderkomen wordt een moderne werkplaats, waarbij met alle mogelijke milieu-eisen rekening wordt ge houden. Zo krijgt het gebouw vloeren van vloeistofdicht beton zodat lekkende olie niet in de grond kan lopen, komt er een milieuveilige spuitcabine en wordt de verf opgeslagen in brandveilige, goed geventileer de ruimtes. lijsten bij. Er zijn nog steeds zo'n 60 broedvogelsoorten aan wezig. „Het is en blijft dus een fantastisch rijk bos met een gro te mate van variatie in de be groeiing. De halfverwaarloosde toestand heeft trouwens wel ge zorgd voor een grote rijkdom aan paddestoelen en vleermui zen. Kleine zoogdieren zoals hermelijnen en egels daarente gen zie je veel minder. Het mas- LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Vorige maand dreigde het ge meentebestuur met een boete van 10.000 gulden voor elke dag dat de herrie voortduurde, tot een maximumbedrag van 2,5 ton. Mevo kreeg een maand de tijd om beterschap te beloven. Directeur E. Klinkenberg heeft dat nu telefonisch gedaan, maar moet wel snel aan het werk om de herrie in te dammen. Anders moet het bedrijf per 16 maart alsnog de boete betalen. VOORSCHOTEN Zwembad Het Wedde in Voorschoten moet worden uitgebreid met een peuterbad en een sauna. Volgens de be heerder van het bad. Sport fondsen-Nederland BV, zijn deze faciliteiten nodig om de concurrentie met andere ba den in de omgeving het hoofd te bieden. Andere zwemba den in de omgeving zijn al ge moderniseerd, of krijgen bin nenkort een face lift, zoals zwembad De Zijl in Leiden. Het Wedde moet daarop in spelen, vindt de beheerder. Voor de aanleg van een sauna WASSENAAR De Wassenaarse politici maken zich zorgen over het gebrek aan publiek bij de commissie- en raadsvergaderingen. Tijdens de discussies over de bezuinigin gen vorig jaar kwam de 'publie ke tribune stoelen te kort aldus burgemeester P. Schoute. sale bezoek aan het bos is daar debet aan", zegt Sevenster. „Want de mensen mogen de af gelopen jaren natuurbewuster zijn geworden, er komen er ge woon veel meer dan vroeger en er zijn altijd wel mensen bij die de boel vertrappen of zeldzame plantjes uitspitten en meene- Het probleem bij het beheer De problemen tussen de houtfabriek en de omwonenden stammen al uit de jaren '70, toen het bedrijf werd opgericht. De buurt trekt sindsdien regel matig aan de bel met klachten over geluidsoverlast. Metingen door de gemeente bevestigden dat Mevo veel meer geluid pro duceert dan de Hinderwet toe staat. Bovendien breidde het bedrijf een paar keer uit zonder daarvoor een bouwvergunning te hebben. In september vroeg het be vraagt Sportfondsen aan de gemeente een bedrag van ruim 47.000 gulden. Voor een peuterbad van dertig centi meter diep wil het bedrijf een lening afsluiten bij de ge meente van 35.000 gulden. Als de plannen doorgaan, verwacht het zwembad een stijging van het aantal bezoe kers met 2000 per jaar. Het geleende bedrag denkt het zwembad binnen enkele ja ren terug te betalen uit de ex tra inkomsten. Woensdag buigt de commissie voor wel zijn zich over de toekomst van het zwembad. „Maar dit jaar is er nauwelijks belangstelling. Dit wekt de in druk dat er iets mis is." B en W hebben overwogen om de debatten op de radio uit te zenden of een soort 'Ca- pitool-achtig' televisieprograma te maken over de begroting en het beleid van de gemeente. Daar zien ze van af, omdat uit van het bos is volgens de bio loog dat iedere gebruiker er weer op z'n eigen manier tegen aan kijkt. „De één wil er een mooi park van maken, de ander wil zoveel mogelijk de natuur haar gang laten gaan. Weer een ander wenst zo veel mogelijk geschiedenis in het bos terug te vinden en nummer vier denkt alleen aan het recreatieve as pect. Het is uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk, om al die wen sen met elkaar te verzoenen en toch een duidelijke koers te va- drijf na verschillende waarschu wingen of de gemeente nog wat meer lawaai wilde gedogen, omdat er een nieuwe machine zou komen. Voor de gemeente was vorige maand de maat vol. Het bedrijf zoekt niet naar op lossingen voor de klachten van de buren en reageert zelfs am per op officiële waarschuwin gen, schreef het college aan Me- Dankzij de telefonische toe zegging van Klinkenberg wil Leiderdorp nu echter toch nog een keer met de hand over het hart strijken. Het bedrijf moet echter wel rekening houden met de omwonenden, die al ja renlang klagen over geluids overlast. Wanneer zij klagen over herrie tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's och tends, moet het houtbedrijf de boete alsnog betalen. VRIJE TIJD Bingo Het damescomité van de lei derdorpse muziekvereniging Tamarco houdt vandaag een bingo-avond, waarop het muzi kale duo Fairplay optreedt. Er is onder meer vlees en paling te winnen. Het spel begint om 20.00 uur, het clubgebouw van Tamarco aan de Splinterlaan 89a in Leiderdorp gaat om 19.30 uuropen. Verzamelaar Verzamelaars kunnen maandag 8 maar^ terecht in de Werf aan de Voorschotense Schoolstraat. Daar houdt vereniging De Ver zamelaar een beurs, vap 19.00 tot 22.00 uur. experimenten in andere ge meenten zou zijn gebleken dat zo'n programma de belangstel ling niet echt vergroot. Boven dien menen de politici dat de warme tv-lampen en het geloop van technici de vergadering ver storen. B en W willen de Wasse naarse politiek nu onder de aandacht van scholen brengen. Restauratie pleisterwerk Huys te Wannont' op handen Weer pech voor paardenliefhebbers WASSENAAR/LEIDEN GERRY REPEL Het drama voor Francis van der Pluym en Jeremy Langerak uit Leiden is nog niet afge lopen. Ruim twee weken geleden kwamen hun paarden om het leven bij een brand in een stal in Wassenaar. Nu hebben Francis en Jeremy een nieuw paard aangeboden gekregen maar mogen ze de stal niet her bouwen. Dit is een grote teleurstelling, want dat hadden ze absoluut niet verwacht. Vorige week kregen Francis en Jeremy spontaan een nieuw paard aangeboden van Hans Vervér. De Leidenaar is bereid voor 3000 gulden een paard'te sponsoren. Dit bericht werd met vreugde ontvangen en Francis en haar moeder bedachten direct een plan om aan hout te komen. Wellicht zouden ze in het weekeinde al kunnen be ginnen met het opbouwen van de nieuwe stal. Helaas, het gaat niet door. Boer Van der Ham, eigenaar van het stuk land aan de Rijksstraatweg waar de paarden al jaren stonden, wil er niets van weten. Hij heeft genoeg narigheid meegemaakt en wil geen paarden meer op zijn terrein. „We snappen daar niets van, hij heeft met ons nooit pro blemen gehad. En waar we nu naar toe moeten, ik weet het niet. We hebben hier en daar al geïnformeerd maar er is nergens plaats. Voorlopig kUnnen we het paard ook niet accepteren, eerst moeten we een stal of schuur hebben." De stal waar de paarden jaren onderdak hadden brandde twee weken geleden hele maal uit. Het was op zondagmorgen om kwart over vier en er was zeer dichte mist. Die mist was er ook de oorzaak van dat de brand pas laat werd ontdekt, door twee me dewerkers van een Haags beveiligingsbe drijf. Een van hen heeft nog geprobeerd de dieren te redden maar dat lukte niet. De paarden kwamen door verstikking om het leven. De vermoedelijke oorzaak van de brand is brandstichting. „We zijn er nog steeds kapot van", vertelt Francis. „We waren dagelijks minstens een paar uur /net de paarden bezig en nu heb ben we niets meer. Jeremy gaat bijna elke dag nog naar de 'plek' en hij zit daar maar te piekeren hoe iemand zoiets heeft kunnen doen." Francis en Jeremy hadden zoveel moeite met hun probleem dat zij zelfs hulp hebben gezocht bij het bureau Slachtoffer hulp in Leiden. „Daar hebben ze ons ge woon maar laten praten over de paarden, ze toonden heel veel begrip voor ons ver driet." Garage Baak verhuist „Het zijn auto's waarop je zuinig moet zijn", vindt het echtpaar Baak. FOTO JAN HOLVAST WKÊÊÊÊÊ P. Sevenster, sinds r i dertig jaar het 'Huys te Warmont': „Na al die jaren e operatie, waarbij vrienden en familie worden opgetrommeld. Desondanks is iedereen op deze zogeheten 'Palmendag' vijf uur in de weer. Daarna wordt er ge- sie hebben ooit een plekje in de woners hebben een lange zellig met z'n allen gedronken leefgemeenschap te kunnen wachtlijst met namen van men en gegeten. veroveren. Weliswaar vertrekt er sen die er ook graag zouden wil Tot slot: laat niemand de illu- wel eens iemand, maar de be- len wonen. het 'Huys te Warmont': „Na al die jaren e in de weer. Daarna wordt er ge- sie hebben ooit een plekje in de woners hebben een lange zellig met z'n allen gedronken leefgemeenschap te kunnen wachtlijst met namen van men en gegeten. veroveren. Weliswaar vertrekt er sen die er ook graag zouden wil- Tot slot: laat niemand de illu- wel eens iemand, maar de be- len wonen. Mevo Leiderdorp belooft dat geluidsoverlast verdwijnt Het Leiderdorpse houtbedrijf Mevo hoeft voorlopig nog geen boete te betalen wanneer het geluidsoverlast ver oorzaakt. Mevo heeft beloofd dat op zeer korte termijn minder lawaai uit het bedrijf aan de Zijldijk komt. Wan neer het bedrijf binnen twee weken begint met de aanleg van de voorzieningen, wil de gemeente het lawaai nog tot juni gedogen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13