Leiden Botenmetro is goed alternatief Nieuwbouw voor sterrenkunde en natuurkunde bij Huygenslab Rijk verkoopt illegale zenders Grote schotten aan Lammermarkt Contouren station worden zichtbaar akelaardü Woonboot vertroebelt uitzicht Galgewater Geschil over verhuur ZATERDAG 6 MAART 1993 11 gert visser. plv -chef aad rietveld. 071-161417 Topambtenaar van Verkeer en Waterstaat ziet subsidiekansen Een bootmetro in Leiden komt wellicht in aanmerking komen voor subsidie van het ministerie van verkeer en waterstaat.,Maar dan moet de gemeente wel een serieus plan indiene.n waarbij de boot als middel van vervoer dezelfde status krijgt als de bus. „Het kan een goed alter natief zijn voor de auto. Zeker in een historische binnen stad als Leiden waar verkeersruimte schaars is", aldus J. de Jong, hoofd van de afdeling voorzieningen personen vervoer van het ministerie; leiden hans koenekoop Deze week opperden de Leidse huisarts Crul en botenverhuur der Veringa het idee om het personenvervoer naar de Leidse binnenstad deels met boten te regelen. Vervoer over water kan volgens het duo een prima bij drage leveren aan een autoluwe binnenstad. „Leiden ligt op een knooppunt van vaarwegen. Je kunt de stad uit alle hoeken in varen en met de boot op loopaf stand van alle winkels komen", vertelden ze in deze krant van dinsdag. Volgens Crul en Verin- ga zou Leiden met een proeftra- ject moeten starten: een pen deldienst van de Morssingel over het Galgewater en de Oude Rijn naar het centrum. Later zou die bootdienst moeten uit groeien tot een heuse metro, waarbij de bootjes op tal van haltes stoppen en met grote re gelmaat varen. Directeur A. Testa van bus maatschappij NZH enthousiast op het plan Crul en Veringa. De NZH bezit enkele rederijen en vaart een pendel tussen Beverwijk en Am sterdam. De directeur wil bin nenkort met wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer) over het plan praten. Walenkamp zelf ziet niet zo veel brood in de bootmetro. De wethouder meent wel dat de boot iets kan toevoegen aan de bestaande Hij acht een botenpendel i geschikt als Topambtenaar De Jong wil geen persoonlijk oordeel geven over het plan, maar kan wel iets in het algemeen zeggen. „Het ministerie van verkeer en wa terstaat heeft belangstelling voor elk plan dat het openbaar vervoer bevordert en het ge bruik van de auto terugdringt. Wij beogen voor steden dat het centrum goed bereikbaar is en prettig om te verblijven." Gemeenten krijgen voor het openbaar vervoer rijkssubsidie op basis van het aantal reizi gers. Hoe meer mensen gebruik maken van bus, metro of tram, hoe hoger de financiële bijdra ge. De Jong: „Er is echter één obstakel. De boot staat in de wet nog niet te boek als vorm van openbaar vervoer." Maar zou Leiden een serieus plan maken voor een bootme tro, dan valt er volgens De Jong zeker over subsidie te praten. „Tenzij de gemeente zaken gaat doen met het bedrijfsleven. Dan hoeven wij in principe niet in beeld te komen. Maar komt de gemeente met een eigen initia tief, dan zullen wij dat zeer aan dachtig bekijken. Vervoer per boot hoeft niet onder te doen voor busvervoer. Zeker niet in een stad als Leiden, waar de in frastructuur voor een bootme tro eigenlijk al helemaal klaar ligt." Ben Crul en Sjaak Veringa zijn niet de eersten die met een plan voor personenver voer over water in Leiden ko men. Het duo heeft dat ove rigens ook niet beweerd. Crul en Veringa vinden alleen dat de gemeente plannen voor vervoer over water als alter natief voor de' auto en de bus niet serieus neemt. Leidenaar P.W.C. Schijven presenteerde in oktober 1991 al een uitgewerkt plan voor openbaar vervoer over water in Leiden. Schijven ging uit van drie routes die met rond vaartboten gevaren konden worden. Alle boten zouden vertrekken van de Beesten markt/Turfmarkt en via ver schillende routes uitkomen bij de watertoren aan de Ho ge Rijndijk. De boten zouden haltes hebben in de buurt van de Haarlemmerstraat, de omgeving van de Breestraat en net stadhuis en tussen de Academie- en de Pieterswijk. Nieuw paard yi o De Leidenaars van I J wie paarden bij een brand in Wassenaar om het leven kwamen hebben een nieuw paard aange boden gekregen Geen fluit /i a Blindgangers in Kat- I T1 wijk aan den Rijn? Amateur-historicusJ.P. van Brakel gelooft er geen "fluit van leiden Hoewel het werk aan het hoofdgebouw door geldgebrek van de Nederlandse Spoorwegen voorlopig stil ligt, beginnen de contouren van het nieuwe station toch een beetje zichtbaar te worden. Aan de kant van het Terweepark, waar de werkzaamheden overigens gewoon door gaan, is inmiddels deze glazen wand verrezen. Daarachter komt in de toekomst een grote fietsenstalling. foto wim dijkman leiden loman leefmans Bovendien is het volgens het hoofd voorzieningen personen vervoer een goed moment om met concrete alternatieven te komen, omdat het ministerie hard werkt aan een wetswijzi ging. „De boot kan een alterna tief zijn voor de bus. Hoewel de boot natuurlijk niet helemaal de bus kan vervangen. Daarvoor reizen te grote aantallen men sen vanuit de omliggende dor pen naar de stad per bus. Je zult dus wel moeten zorgen voor goede overstapplaatsen aan de rand van de binnenstad." Tijdens de sloop van de Parmentier-panden aan Lammermarkt en Molenwerf en de nieuwbouw van woningen, winkels en een discotheek, wordt het hele gebied afgezet met enorme houten schotten. Die moeten inbrekers van het terrein houden en boven dien bewoners van de aangrenzende wo ningen beschermen tegen ongewenste be zoekers. De tuinen van de huizen komen namelijk helemaal 'open' te liggen als de huidige panden zijn verdwenen. Bewoners drongen gisteren voor de ge meentelijke commissie voor beroep- en be zwaarschriften aan op bescherming. „Ik ben nog minder bang voor het huidige brandgevaar in die panden dan voor inbra ken straks", verwoordde bewoner O. van Akkeren gistermiddag de angst van de buurt. „Dan kan ik u gelijk geruststellen meldde ambtenaar B. Lamers die vervol gens de overeenkomst over de schuttingen uit de doeken deed. De commissie was in zitting omdat, be halve de omwonenden, ook de krakers en de industrie-historische stichting Stiel de onlangs door de gemeente afgegeven sloop vergunning aanvechten. „De gemeente heeft het brandgevaar in de panden mis bruikt om die vergunning af te geven", al dus H. Tjalsma van Stiel. En de advocare van de krakers, mevrouw I. van den Brühle: „Het is altijd beleid van de gemeente ge weest om pas een sloopvergunning af te ge ven als er ook een bouwvergunning is. Het was beter dus geweest als de eigenaar wat aan de brandveiligheid had gedaan, dan had van dat beleid ook niet afgeweken te worden". Maar Lamers zag het van de andere kant „Er is sprake van veranderde omstandighe den wat de afgifte van de sloopverginning betreft. En dan bedoel ik het rapport van de brandweer. Daarbij is er al een duidelijk sig naal van de Raad van State gekomen dat er positief over de bouwverordening geoor deeld gaat worden. Waarschijnlijk kan er di rect na de sloop, zo in april of mei ook met bouwen begonnen worden. Let maar op", verzekerde Lamers. In een dorp A C Huisarts Frans van I 3 der Kooij heeft zijn zin. Hij wilde in een dorp werken, hij kwam in Aar- landerveen terecht B en W vinden onderzoek vliegvelden niet nodig leiden hans koenekoop Een Leids onderzoek naar de kwalijke gevolgen van de uit breiding van de vliegvelden Schiphol en Zestienhoven acht het college van burgemeester en wethouders niet noodzake lijk. Zo n onderzoek kost Leiden bovendien te veel geld. Dat antwoorden B en W op schriftelijke vragen van SP-frac- tievoorzitter C. Vergeer, die zich na de vliegramp in de Bijlmer meer zorgen maakt over de vei ligheid van het luchtruim rond Schiphol. Hij wilde graag weten hoe onveilig het boven Leiden is, omdat hier dagelijks ook vele vliegtuigen overvliegen. Drie ministeriers hebben naar aanleiding van de Bijlmerramp opdracht gegeven tot een groot veiligheidsonderzoek. In dat on derzoek wordt ook Leiden be trokken. Resultaten worden van de zomer bekend gemaakt. Op grond van dat onderzoek vindt het college het niet nodi^, om ook een eigen onderzoek in te stellen. Wat betreft de geluids overlast boven met name de Merenwijk, meldt het college dat recente metingen hebben uitgewezen dat het lawaai van de vliegtuigmotoren niet de wettelijke norm overschrijdt. Voorts zal het geluid in de toe komst verder afnemen omdat Schiphol een andere landings techniek gaat introduceren, waarbij vliegtuigen met minder motorisch vermogen dalen. TOUR-STACARAVANS VOUWWAGENS VOORTENTEN 20.000 m! KIJKPLEZIER Caravancentrum STEKELBOS Dealer van oa Munsterland, Sohter. Swift, Dethleffs, R.C Ihchtgewl DORPSSTRAAT 13 - OTERLEEK (bij ALKMAAR) TEL. 02207-10484 „Mijn bedrijf krijgt op deze ma nier een slechte naam. Het is toch belachelijk dat het Rijk mij spullen verkoopt en ze vervol gens weer in beslag komt ne men". Rob Boogert van de ge lijknamige dumphandel aan de Hallenweg is verontwaardigd over de inval van de radiocon troledienst en de politie afgelo pen woensdag. Bij die gelegen heid werden 71 legerzenders met toebehoren in beslag geno- Boogert kocht de goederen in goed vertrouwen bij de dienst der domeinen. Via verkoop plaats De Hoorn in Alphen aan den Rijn waar militaire goede ren worden verkocht. „Ik heb daar onder meer een pallet met zendapparatuur gekocht. Ik wist niet dat het om verboden zend apparatuur zonder machtiging ging. Je mag er toch van uitgaan dat het Rijk je geen illegale spul len verkoopt". Boogert plaatste advertenties om de zenders aan de man te brengen verkocht er ook een paar en daardoor werd de radiocontroledienst op het spoor gezet. „Dan staat er dus ineens een controleur met drie gewapende agenten voor je neus. Een echte inval, terwijl er niets illegaals was gebeurd". De radiocontroledienst nam con tact op met de dienst der do meinen, waarna in overleg werd besloten dat de zenders werden teruggenomen. Er werd geen proces-verbaal opgemaakt. „Maar daarmee is voor mij de kous nog niet af. Ik ga een scha devergoeding van enkele dui zenden guldens eisen omdat mijn bedrijf in opspraak is ge raakt', zegt Boogert. De radio controledienst zal de dienst der domeinen er op wederom op wijzen dat zenders niet zomaar mogen worden verkocht. Inmiddels heeft Boogert echter apparatuur van het leger bin nengekregen die straks mogelijk wederom in beslag zal worden genomen. „Ik heb het dan over vuurgeleidingssystemen voor houwitsers en Leopard tanks. Apparatuur van wel 100.000 gulden per stuk. Dat heb ik er natuurlijk niet voor betaald, het leger wil er gewoon van af. Voor mij is dit alleen maar handel. Het is best mogelijk dat er straks een klant komt die bij voorbeeld Leopard tanks in Griekenland heeft gekocht. leiden caroline van overbeeke Alles bij elkaar kost de bouw van een nieuw onderkomen voor natuur- en sterrenkundi gen van de Leidse universiteit 25 miljoen gulden. Maar het le vert wel een apart vormgegeven gebouw op, dat bovendien ge makkelijk te bereiken is vanuit het Huygenslaboratorium. Eind 1994 moet het nieuwe pand er staan en kunnen de medewerkers in het huidige Ka- merlingh Onnes Laboratorium in de Leidse binnenstad verhui zen. Wat er vervolgens met het grote pand aan de Nieuwsteeg gaat gebeuren is nog niet duide lijk. De aanbouw is lang en smal en komt pal voor de ingang van het Huygenslab te staan: de ver bindingsgang tussen de twee panden staat loodrecht op het Huygenslab, de aanbouw heeft een T-vorm. Het pand is ruim tachtig meter lang en tien meter breed, het telt zes verdiepingen en een parterre. In pilhcipe is de aanbouw bestemd voor kan toorfuncties: de laboratoria blij ven in het Huygenslab. Ook een bibliotheek en een aantal colle gezalen is in de nieuwbouw op genomen. Het gaat om de huis vesting van de vakgroepen Ster renkunde, Theoretische Na tuurkunde en Gecondenseerde Materie. De nieuwbouw betekent dat alle afdelingen van natuurkun de straks op loopafstand van el kaar zitten, zodat niet meer heen en Weer gependeld hoeft te worden. De universiteit streeft ernaar de beta-vakken zoals natuurkunde, wiskunde en biologie zoveel mogelijk onder te brengen in de Leeu wenhoek. De bedoeling is dat de bouw in november van dit jaar begint. Een jaar later kan het pand ge opend worden. OOIT KIEST U VOOR MOOIST Huis verkopen? opent de juiste deuren voor u! CÏ3 071 -12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden Het is nog onduidelijk wat er na eind 1994 gaat gebeuren met net Kameriingh Onnes Laboratorium als de universiteit uit dit pand vertrekt. FOTO WIM DIJKMAN Bestemming Kameriingh Onnes Laboratorium onbekend leiden loman leefmans „We willen zelfs de sleepkosten betalen, als deze woonboot maar ergens anders heen gaat. En we hebben geen bezwaar als er een ander schip voor terugkomt. Maar deze boot op die plaats bederft het uitzichtaldus bewoonster Von Ronnen van het ap partementencomplex aan het Galgewater. Zij en enige andere bewoners storen zich al sinds december aan de woonboot die nabij de Rembrandtbrug is aangemeerd. Gistermiddag lieten ze dat nog eens onomwonden weten aan gemeentelijke commissie beroep en bezwaar. „De gemeente heeft haar best gedaan om de buurt op te knappen met de brug, de Stadstimmerwerf, de molen en het Rembrandtpleintje. Wij hebben zélf gevraagd of de parkeer plaatsen in de straat vanwege het historische karakter niet kon den verdwijnen. En dan nu dit", aldus Von Ronnen die vervol gens twee foto's van voor en na de aanleg toonde. De klachten van de 'walbewoners' richten zich niet tegen de komst van een woonboot, maar wel tegen de 'lelijke' kleur en hoogte van de boot die nu het zicht deels belemmert. Eigenaar Pot van de woonboot is nog altijd bereid tot overleg. Hoewel het officiële bezwaar bij de gemeente gehandhaafd blijft, gaat een delegatie van de bewoners en Pot op zoek naar een compromis. Eigenaar A. Oostdam heeft met de gemeente Leiden een geschil over zijn pand aan de Da Costa- straat. Oostdam verhuurt er ze ven kamers aan studentes. De gemeente wil dat Oostdam de studentes eruit zet, omdat het huis in het Haagwegkwartier een 'gezinswoning' is. En die mag niet worden gebruikt voor kamerverhuur. De huiseigenaar is het daar niet mee eens en kaartte de zaak aan bij de Raad van State. Oostdam kocht het pand eni ge tijd terug voor ongeveer 140.000 gulden. Hij zegt er voor 50.000 gulden aan verbouwd te hebben. Op een zeker moment schreef de gemeente hem aan op basis van regels uit de lande lijke Woningwet 1962. Een buurman had geklaagd en de gemeente hield Oostdam voor, dat gezinshuizen geen kamer verhuurbedrijven mogen zijn. Het zou anders zijn als hij zelf in het pand woonde en er dan kamers verhuurde. De Leidenaar vindt de ge meente 'hoogst onredelijk'. Hij zegt dat hij net pand gekocht heeft voor zijn zoon, die vanwe ge een handicap begeleid moet wonen. Op dit moment moet de zoon nog bij zijn ouders wonen, maar over een jaar zou dat wel eens anders kunnen zijn. Tegen die tijd wil Oostdam de studen tes de huur opzeggen en zijn zoon in het huis plaatsen. Hij wil ook proberen jongens te vinden die met vergelijkbare problemen kampen. De groep jongens zou dan eventueel be geleid kunnen worden door een eveneens in het huis wonende verzorger. „Ik zet zelf, zonder subsidie, een gezinsvervangend tehuis op." Maar als de gemeente vol houdt dat de studentes eruit moeten vallen Oostdams plan nen in het water, vreest hij. Dan zou hem niets anders resten dan het pand te verkopen. „Met een ton winst, maar dat is mijn bedoeling helemaal niet." Volgende week dinsdag doet de Raad van State uitspraak in deze zaak.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11