VN naar Cerska Buitenland Massaal protest tegen Spaanse landbouwbeleid Bloedige confrontatie met sekten komt vaker voor in VS Sekteleider laat weer kinderen vrij Niets bijzonders aan het sexleven van de Fransen VN en VS ruziën over overname commando vredesleger Somalia Commissie oorlogsmisdaden onderzoekt graven Vukovar Zoon ex-president Kaunda verdacht van couppoging Russische Volkscongres op 10 maart met spoed bijeen VRIJDAG 5 MAART 1993 Mede-oprichter Amnesty overleden new york Luis Kutner, mede-oprichter van de mensenrechten organisatie Amnesty International, is maandag op 84-jarige leef tijd in Chicago overleden. Dat meldde The New York Times gis- Marihuana-telende violist Johannesburg» De politie heeft een 29-jarige man gearresteerd die op een drukke verkeersweg in Johannesburg viool stond te spelen. Hij was naakt en droeg een takje marihuana in zijn schaamhaar. De man bracht de politie naar een omheind veldje in een luxe voorstad waar hij acht jaar als kluizenaar had ge woond temidden van bijna twee meter hoge marihuana-plan- Duitsland naar Hof in bananenkwestie bonn» De Duitse regering heeft besloten een klacht in te dienen bij het Europese Hof van Justitie tegen de beslissing van de EG om invoer van bananen uit Midden- en Zuid-Amerika ('dollar bananen') aan een maximum te binden. Bonn wil ook vragen de datum waarop de nieuwe maatregel van kracht wordt (1 juli) uit te stellen tot de klacht is behandeld. Geen skelettenpak tijdens poerim Jeruzalem» In Israël is een discussie losgebarsten nadat Morde- chai Eliahou, de terugtredende opperrabbijn van de Sefardische (oriëntaalse) joden, per decreefbepaalde dat joden zich tijdens het poerimfeest, maandag, niet mogen verkleden als Saddam Hussein, skeletten of Arabieren, omdat deze kostuums tegen joodse religieuze wetten indruisen. Ultra-orthodoxe joden wa ren van plan dit jaar als skelet verkleed te gaan als protest tegen de ontheiliging van oude graven in Jeruzalem door bouwwerk zaamheden. Britse coma-patiënt overleden keighley» Na een beslissing van zijn ouders en zijn artsen om de behandeling te staken, is de 22-jarige Britse coma-patiënt Tony Bland overleden. Bland raakte in 1989 in het Hillsborough-sta- dion in Sheffield betrokken bij een oploop die nu aan 96 mensen het leven heeft gekost. Het Britse Hogerhuis gaf op 4 februari toestemming de medische behandeling te staken. Journalist Le Monde werd afgeluisterd parus De anti-terrorisme brigade van het bureau van de Franse president Mitterrand heeft in 1986 de telefoon afgetapt van Le Monde-journalist Edwy Plenel. Dat meldde de linkse krant Libé- ration gisteren. Plenel werd afgeluisterd toen hij een voor de toenmalige regering pijnlijke de affaire over wapensmokkel door Ieren onderzocht. Werklozen in plaats van reservisten Jeruzalem» De commissie van arbeid en welzijn van het Israëli sche parlement wil reservisten van het leger laten vervangen door werklozen. Volgens het voorstel zouden 1.000 werklozen op basis van een jaarcontract door fiet leger moeten worden opge roepen. De periode omvat ook een training van drie maanden. Bolivianen jagen op ex-dictator La Paz» De Boliviaanse overheid heeft de bevolking opgeroepen deel te nemen aan een grote zoekactie naar oud-dictator Luis Garcia Meza, die voor 16 maart moet zijn opgespoord. Op die dag zal het Hooggerechtshof uitspraak doen over Meza, die bij afwezigheid terecht stond voor 46 delicten, variërend van dief stal van de staat tot schendingen van de mensenrechten. Grondlegger Casio overleden Tokyo» Tadao Kashio, de grondlegger van het Japanse Casio- concern, is gisteren op 75-jarige leeftijd overleden. Hij legde in 1946 de basis voor het bedrijf, dat uitgroeide tot een van de be langrijkste producenten van digitale horloges. Casio produceert verdér een uitgebreid scala elektronische muziekinstrumenten en zakrekenmachines. Kashio wordt maandag in Tokyo begra- 'Italiaanse premier Craxi corrupt' rome» De Italiaanse oud-minister Claudio Martelli (justitie) heeft de voormalige premier van Italië Bettino Craxi beschuldigd van corruptie. Craxi, leider van de Socialistische Partij (PSI) waarvan ook Martelli lid was, zou een geheim fonds voor steek penningen hebben beheerd waarin tussen 1985 en 1992 tiental len miljoenen guldens voor de PSI zijn gestort. WACO DPA-Rtr De Dag des Oordeels is nabij. De nade ring van het jaar 2000 vormt voor vele religieuze groeperingen aanleiding de ze boodschap nog fanatieker uit te dra gen. Weinig sekten of religieuze groe- peringe zijn bereid hun boodschap met geweld te onderstrepen. Toch is het bloedige verloop van de belegering van de boerderij waarin de sekteleden van de Branch Davidians in het Texaanse Waco, zich bevinden, niet uniek. In de Amerikaanse geschiedenis kwamen vaker religieus geïnspireerde bloedbaden voor. De bekendste van door waanideeën bezeten fanatici is Charles Manson. De 36 jaar oude Manson wist destijds een groep blanke middenstandskinderen aan te zetten tot een slachtpartij op 7 personen, van wie de hoogzwangere actrice Sharon Tate de bekendste was. Hiermee wilde hij de oorlog tussen het zwarte en het blanke ras oplossen. Manson werd ter dood veroordeeld en zit nu zijn tijd uit in een zwaar bewaakte gevangenis. De religieuze leider die verreweg de meeste slachtoffers op z'n naam heeft staan, is Jim Jones. In de jungle van Guyana zette hij 15 jaar geleden 914 aanhangers aan tot collectieve zelf moord door hen op te dragen samen met hem met cyanide vermengd vruchtesap te drinken. Leiders van dergelijke sekten worden vaak beschreven als charismatische personen, die niet zelden een crimi neel verleden hebben. Adolfo de Jesus Constanzo was zo iemand. Constanzo leiddéeen Mexicaans-Amerikaanse bende en vermoordde in 1989 met be hulp van duistere rituelen minstens tien mensen. De destijds 26-jarige Cu baan wist handig gebruik te maken van Voodoo-rituelen en zwarte magie voor zijn handel in drugs. De groep van David Koresh is niet de eerste religieuze groepering in de VS die zich verzet tegen arrestatie. In 1988 barricadeerde een zwaarbewapende familie twee weken lang een boerderij in de staat Utah. Een bestorming van het huis door de politie was nodig om een einde te maken aan de bezetting. De familie behoorde tot sekte van de polygamisten. die 50.000 aanhangers telt en, in tegenstelling tot de Mormo nen, vasthoudt aan de in de Verenigde Staten verboden veelwijverij. De fami lie geloofde dat verzet tegen de staat de opstanding zou veroorzaken van een negen jaar eerder door de politie neer geschoten lid van de sekte. Karadzic neemt afstand van 'oorlogsverklaring De Verenigde Naties hebben van de Servische troepen toestemming gekregen om uiterlijk dit weekeinde naar Cerska in oost-Bosnië te gaan om daar de situatie te on derzoeken. In de moslim-enclave wachten volgens de VN 1.500 zieken en gewonden op evacuatie naar veilig ge bied. waco» De zwaar bewapende Texaanse sekteleider David Ko resh heeft gisteren weer twee kin deren laten gaan. Onder de twin tig kinderen die inmiddels vanuit het omsingelde hoofdkwartier (ar chieffoto) van Branch Davidians- sekte in Waco zijn vrijgelaten, zijn geen kinderen van Koresh, die vijftien vrouwen zou hebben. Ex- sektelid Mare Breaux beschouwt dit als een veeg teken. „Koresh leert dat zijn kinderen produk- ten van het goede zaad als eni gen waardig zijn in de ogen van God", aldus Breaux, die uit het vrijlaten van de kinderen afleidt dat deze kinderen het volgens Ko resh „niet verdienen om te wor den geofferd". Ex-sekteleden heb ben de politie gewaarschuwd dat Koresh zeerwel een collectieve zelfmoord kan voorbereiden ter wijl hij de schijn ophoudt dat hij onderhandelt over zijn overgave. Koresh heeft zijn volgelingen on derricht dat het aanvaardbaar is om tegen ongelovigen te liegen, aangezien een apocalyptische confrontatie met de buitenwacht ondermijdelijk is. Ook zouden re gelmatig zelfmoordtechnieken worden besproken. foto ap sarajevo-genève afp-dpa-rtr De leider van de Servische troe pen in Bosnië, generaal Mladic, heeft de VN-troepenmacht in het vroegere Joegoslavië (Un- profor) aangeboden om door de Servische aanvallen ingesloten burgers en strijders die dat wil len, een vrijgeleide te geven. Het nadeel daarbij is dat zo'n gang van zaken past in de stra tegie van 'etnische zuivering' waaraan met name de Bosni sche Serviërs zich schuldig ma ken. 'Over wreedheden in ex-Joe- goslavië heeft de speciale VN- rapporteur Mazowiecki een somber verslag gedaan aan de VN-commissie voor de men senrechten in Genève. De Pool se ex-premier schreef dat die zuiveringen doorgaan en in de afgelopen dagen nog zijn toege nomen. Een Franse hulpver leenster is in Sarajevo om het leven gekomen toen sluipschut ters het vuur openden op een hulpkonvooi waar de vrouw deel van uitmaakte. Twee Pool se chauffeurs raakten gewond bij de schietpartij die plaatshad op 50 meter van een controle post die wordt bemand door Franse VN-soldaten. De Verenigde Staten bezin nen zich op maatregelen om de trefzekerheid van de droppings van voedsel en medicijnen bo ven oost-Bosnië te vergroten. De Amerikanen zouden over wegen lager of langzamer te vliegen en de containers minder zwaar te maken, waardoor men sneller kan werken en ook min der last heeft van de wind. Van nacht zijn voor de vijfde keer parus» julian nundy ruud de wit correspondent Honderdduizend boeren heb ben zich vanochtend in Madrid verzameld voor de grootste agrarische protestbijeenkomst uit de Spaanse geschiedenis. De inwoners van Madrid is geadvi seerd om de auto thuis te laten en gebruik te maken van de metro. De meeste boeren begonnen reeds twee weken geleden met hun 'groene mars' tegen het landbouwbeleid van de rege- ring-Gonzalez. Ook in andere Spaanse steden is massaal gedemonstreerd steunmaatregelen af te dwingen voor de agrarische sector, waar de afgelopen jaren 700.000 ar beidsplaatsen verloren gingen. De agrariërs eisen van de re gering lagere rentes voor nieu- we leningen, hogere subsidies. Weizsacker onlangs opperde. the independent Het kostte 400 vragen aan 20.055 en 13 miljoen Franse franc (4,3 miljoen gul den) om vast te stellen dat 96,1 procent van de mannelijke ondervraagden en 95 pro cent van de vrouwen tussen 18 en 69 jaar in hun leven tenminste één seksueel contact hebben gehad. Het meest uitgebreide onderzoek in twin tig jaar naar de seksuele gewoonten van de Joodse leider: Duitsers moeten alert blijven frankfurt ap De voorzitter van de centrale joodse raad in Duitsland, Ignatz Bubis, heeft er in een interview bij de Duitsers op aangedron gen waakzaam te blijven voor vreemdelingenhaat. „De men sen worden moe, maar de mis dadigers niet." Hij prees de vele Duitsers die de afgelopen tijd de straat zijn opgegaan om tegen vreemdelingenhaat en neo-na- zi's te protesteren. De FDP-politicus onder streepte dat hij geen kandidaat is voor het presidentschap van de Bondsrepubliek zoals de zit tende president Richard Fransen voegt derhalve weinig 1 mystiek van de Gallische seksuele praktijken van de Fransen zijn bin nen één generatie nauwelijks veranderd. Volgens het rapport is de laatste vijftig jaar alleen de leeftijd waarop de eerste seksuele ervaring wordt opgedaan iets veranderd. De Fransen mogen het woord maitresse in de hele wereld tot een begrip hebben ge maakt, de onderzoekers ontdekten dat maar 14 procent van de mannen en 6 pro- de twaalf maanden voorafgaand aan de enquête meer dan één seksuele partner hadden. Dit percentage wisselde echter sterk naar gelang het oplei dingsniveau. „Hoe hoger de opleiding, des te groter het percentage met meervoudige seksuele contacten", aldus het rapport. De Franse mannen hebben in hun leven gemiddeld elf partners, vrouwen daarente gen 3,3. Mannen worden gemiddeld 4,4 keer in hun leven hals over kop verliefd, vergeleken met 3 keer voor vrouwen. gedwongen saneringen, een betere pensioenregeling en meer geld voor de overheids- plannen om niet meer/gebruik- te agrarische gronden met bos sen te beplanten. Tenslotte ei sen de boeren 5 miljard gulden extra steun vanwege de droogte die grote delen van Spanje reeds een jaar teistert, naast de 2 miljard die de regering tot nu toe heeft uitgetrokken. De discussie of een jood wel president van Duitsland zou moeten worden, is schadelijk voor de samenleving, omdat dat stemmenwinst voor extreem rechts kan opleveren, zei Bubis. Üit een recente opiniepeiling blijkt dat een meerderheid van de Duitsers geen bezwaar heeft tegen een joodse president. nairobi frans van den h hoofdstad Muqdisho. De Turkse regering vond het onverantwoord hun legerchef nu al het Soma lische slagveld op te sturen. De volgende hooggeplaatste persoon die zijn zeg je deed over de Somalische kwestie, was VN-baas Boutros Ghali. Zonder uit te wijden over details verklaarde hij dat de commando-overdracht plaats moet hebben op 1 mei (over de met de Amerikanen afgesproken datum van 8 maart werd voor het gemak maar gezwegen). Tot slot deed de speciale VN-afgezant in Somalia, Ismail Kittany, nog een duit in het zakje. Volgens hem kunnen de Amerikanen helemaal nog niet vertrekken omdat ze hun taak nog niet naar be horen hebben vervuld. Lachende derden zijn de Somalische facties, die alleen maar wachten op het vertrek van de bui tenlandse militairen om vervolgens weer vlie gensvlug hun wapens op te graven om als van ouds weer aan het moorden en het plunderen te slaan. correspondent De Somalische chaos is nu compleet. De krijgshe ren vechten door ondanks het ondertekenen van vredesakkoorden en nu zijn ook de Verenigde Staten en de Verenigde Naties het spoor bijster. Ze weten absoluut niet hoe het nu verder moet met de multinationale vredesmacht in het land. Het begon met de kritiek van de speciale VS-afge- zant Robert Oakley. Hij verweet de VN geen enke le vooruitgang te maken met de voorbereidingen voor de overname van het commando over het vredesleger in Somalia. De overdracht van dat commando was gepland voor volgende week. Dat de VN inderdaad niet klaar zijn om de opera tie Restore Hope over te nemen van de Amerika nen bleek wel uit het feit dat de nieuwe bevelheb ber van de VN-troepen in Somalia, de Turkse ge neraal Civi Bir, tot nog toe niet meer dan een paar dagen heeft doorgebracht in de Somalische oatlands Schapen en wol horen net zo bij Australië als koala's en kangeroes. Tijdens de campagne voor de parlementsverkiezingen van 13 maart ontkomt oppositieleider John Hewson niet aan het bezoeken van schapenboerderijen, zoals hier in Oatlands in de deelstaat Tasmanië. Hewson, die In de opiniepeilingen voorstaat op premier Keating, hoopt natuurlijk dat de kiezers hem als makke schapen zullen volgen. voedsel en geneesmiddelen uit geworpen. De leider van de Bosnische Serviërs, heeft aan VN secreta ris-generaal Boutros Boutros Ghali gezegd afstand te nemen van een omstreden verklaring waarin hij een verband legde tussen de aanslag op het World Trade Center en het conflict in ex-Joegoslavië. Karadzic zei in een 'open brief aan het Amerikaanse volk' dat de 'tragische en betreurens waardige aanslag in New York een nieuw bewijs is van de on- middelijke gevaren die voort vloeien uit een directe buiten landse betrokkenheid bij het Joegoslavische conflict'. Hij waarschuwde in zijn brief ook dat de voedseldroppings boven Bosnië 'een lokaal conflict kun nen veranderen in een Balkan oorlog, en misschien zelfs in een derde wereldoorlog'. Boutros Ghali heeft tel gepro testeerd tegen de verklaring van Karadzic. Een woordvoerder van de VN omschreef een ge sprek van een uur tussen Bout- ros-Ghali en Karadzic als 'zeer pittig'. tober benoemd door secretaris generaal Boutros Boutros Ghali van de Verenigde Naties. Overi gens betreuren de commissiele den het dat er geen vrouwen in hun midden zijn opgenomen. Volgens de leden is dit vooral van belang bij het onderzoek naar beschuldigingen van mas sale verkrachtingen in Bosnië- Hercegovina. Dit v>{ordt een van de zes belangrijke onderzoeks terreinen die de commissie voor zichzelf heeft vastgesteld. Eind juli moeten de onder zoeken volgens de Nederlandse voorzitter Kalshoven definitieve informatie hebben opgeleverd. De Commissie van Deskundi gen, die zich bezighoudt met fn het voormalige Joegoslavië ge pleegde oorlogsmisdaden, zal op verzoek van de Verenigde Naties meer dan tien plaatsen onderzoeken rond de Kroati sche stad Vukovar waar onge veer 3.500 lichamen in massa graven zouden liggen. Deskun digen vermoeden dat een van de graven de stoffelijke over schotten herbergt van zo'n 200 Kroatische patiënten die uit Vukovar waren gedeporteerd. •is vorig jaar ok- johannesburg* Een zoon van de vroegere Zam- biaanse president Kaunda, ma joor Wczi Kaunda, is vanmor gen gearresteerd op verdenking van het beramen van een coup. Dat heeft de Zambiaanse minis ter van buitenlandse zaken Ver non Mwaanga meegedeeld. Mwaanga zei verder dat de noodtoestand die president Chiluba gisteren uitriep, te ma ken had met het plan voor de staatsgreep. Deelnemers aan de samenzwering zouden radicale leden zijn van de voormalige eenheidspartij. IJNIP (Verenig de Nationale Onafhankclijk- heidspartij), die nu in de oppo- Mwaanga zei dat tot het uit roepen van de noodtoestand was besloten op basis van ad vies dat de president had ont vangen van „defensie- en mili taire autoriteiten". De krant Ti mes of Zambia publiceerde vo rige week voor het eerst details over de couppoging. Met 138 tegen 31 stemmen heeft de Opperste Sovjet, het dagelijkse parlement, vanmor gen besloten dat op 10 maart Aardbeving in Griekenland het Volkscongres, het machtig ste orgaan van het land, een spoedbijeenkomst houdt. Giste ren nog verwierp het parlement een soortgelijk voorstel. Het Volkscongres zal zich buigen over de machtsstrijd tussen net parlement en president ieltsin. Jeltsin heeft nog niet gercto geerd op de beslissing van het parlement. Hij voerde vanmor gen gesprekken met de Finse president Koivisto. Vanuit de Opperste Sovjet was druk op Jeltsin uitgeoefend orn vanmor gen aanwezig te zijn bii de zit ting. Het parlement wil dat de president tekst en uitleg geeft over de spoedbijeenkomst met de Russische legertop, afgelo pen woensdag. Een presidentiële woordvoer der heeft inmiddels al laten we ten dat Ieltsin de Opperste Sov jet geen verslag zal doen van de bijeenkomst. Dat de legertop op die vergadering zijn steun aan Jeltsin had toegezegd, betekent volgens hem „nog niet dat er een noodtoestand wordt inge steld". Een krachtige aardbeving met het epicentrum in de Ionische Zee heeft vandaag het zuiden en westen van Griekenland op geschrikt. De seismologische dienst in Athene zei dat zich 's ochtends een schok met een kracht van 5.9 op de schaal van Richter voordeed. De dienst en de politie meldden geen gewon den of ernstige schade. Op de eilanden Zakinthos en Cephalo- nia in de Ionische Zee was er korte tijd paniek onder de be- volking.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7