Nog geen aanpak grijze kentekens WAT NU? Binnenland Boeren tegen Wiegel Bodem daalt sneller door extra gaswinning 'Coffeeshops sluiten bij overtreding gedoogbeleid' 'Landbouwlobby winnaar, natuur grote verliezer' Transfusie met eigen bloed voorkomt veel problemen Maij: 'Water door mij schoner geworden' Weer zieke Nederlandse varkens in Italië Te zware bevalling VRIJDAG 5 MAART 1993 Staatssecretaris wil eerst overleg over misbruik met branche Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) treedt voor lopig niet op tegen misbruik dat particulieren maken van zogenoemde grijze kentekens, een belastingvoordeel voor bedrijfswagens. Dit blijkt uit een notitie die de be windsman gisteren aan de Kamer heeft gezonden. Als de maatregelen dit jaar niet worden genomen, dan loopt het rijk 180 miljoen gulden aan inkomsten mis. den haag cpd door ook kleine ondernemers met bestelwagens zouden wor den getroffen. Medio november liet de bewindsman weten zijn plannen te gaan herzien. Een nieuwe regeling moest met in gang van 1 juli van dit jaar in gaan. Uit de notitie van Van Amels voort blijkt nu dat de bewinds man er nog steeds niet uit is. Hij worstelt nog met de begrippen personen- en bedrijfsauto. In de notitie schetst de bewindsman enkele gedachten, zonder con clusies te trekken. Hij wil eerst gen. nader overleg met de autobran che. Daardoor kan een wet ze ker niet op 1 juli ingaan. Van Amelsvoort was oorspron kelijk van plan het misbruik per 1 januari van dit jaar aan te pakken. Eind vorig jaar diende hij daartoe een wetsvoorstel in. Daarin werden auto's met een gewicht tot 3.500 kilo gezien als personenauto's. Daarboven was sprake van bedrijfswagens. Al leen onder een aantal voor waarden konden ook auto's met een geringer gewicht dan 3.500 kilo nog in aanmerking komen voor de status van bedrijfswa- Opnieuw twee doden door nekkramp utrecht» Een 15-jarig meisje uit Nunen is dinsdag in een Eind- hovens ziekenhuis overleden aan nekkramp. Een meisje van an derhalf jaar uit Winschoten overleed vorige week aan deze ziek te. Dat heeft het ministerie van WVC gisteren meegedeeld. Eer dere slachtoffers van nekkramp waren dit jaar een 14-jarige jon gen uit Grevenbicht, een 4-jarig meisje uit Obbicht, een 7-jarige jongen uit Veghel en een jongen van 18 jaar uit Arnhem. Zuigeling van drie weken mishandeld den bosch Officier van justitie mr. A. Willemsen in Den Bosch heeft gisteren TBS met dwangverpleging geëist tegen een 24-ja- rige man uit Budel-Dorplein wegens zware mishandeling van zijn drie weken oude baby. De zuiggling is inmiddels uit huis ge plaatst. Willemsen vond dat de zaak meer op het terrein van de geestelijke volksgezondheid ligt. De man en en zijn vrouw zijn beiden lichamelijk en geestelijk gehandicapt. Uit psychiatrisch onderzoek bleek dat de verdachte sterk verminderd toereke ningsvatbaar is en dat grote kans op herhaling bestaat. De man erkende dat hij en zijn vrouw beter geen kinderen hadden kun- Minder sigaretten verkocht in 1992 den haag De verkoop van sigaretten in ons land is vorig jaar met 4,3 procent gedaald als gevolg van accijnsverhogingen. De verkoop van kerftabak (bijvoorbeeld shag en pijptabak) kwam 9,7 procent lager uit. Een daling van de verkoop na accijnsver hoging is gebruikelijk. Het is echter de vraag of een spoedig her stel zal optreden nu dit jaar opnieuw een accijnsverhoging wordt doorgevoerd. Het voorlichtingsbureau sigaretten en shag schrijft dit in zijn kwartaaloverzicht. Uit het stuk blijkt dat de be windsman denkt aan de volgen de opzet: wat een bedrijfswagen is, wordt bepaald aan de hand van het uiterlijk. Naast een ge- wichtseis denkt de staatssecre taris dan aan eisen met betrek king tot de laadruimte. Daar naast zou een schot moeten zit ten tussen de laadruimte en het deel waar de bestuurder zit. Ook zouden eisen moeten wor den gesteld aan het feitelijke ge bruik van de wagen. De grijze kentekens zijn al langer een probleem. Het twee de kabinet-Lubbers bepaalde in 1988 dat de achter-zijramen moesten zijn geblindeerd om een grijs kenteken te kunnen claimen. Dat hield weinig tegen. Steeds meer particulieren koch ten zogenoemde terreinwagens en verkregen op basis daarVan een grijs kenteken. Ook boden autofabrikanten gewone perso nenauto's standaard met ge blindeerde achter-zijramen aan. Vier jaar cel voor verkrachten van kinderen breda anp Voor een groot aantal zeden misdrijven met kinderen is een 66-jarige man uit Tilburg giste ren door de rechtbank van Bre da veroordeeld tot vier jaar cel. Tegen hem was acht jaar geëist. Ongeveer tien jaar lang maak te de man zich honderden ke ren schuldig aan ontucht en verkrachtingen bij twee meisjes en een jongen, waarbij hij veel geweld gebruikte. Voor een aan tal feiten is hij al in 1986 veroor deeld tot twaalf maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk. Maar de slachtoffers, die inmid dels volwassen zijn, deden vorig jaar aangiften van nieuwe ver grijpen, waarover ze eerder geen verklaringen durfden af te leggen. De rechtbank kwam tot een veel lagere straf, omdat een ge deelte van de misdrijven is ver jaard en' omdat de verdachte niet twee keer voor dezelfde fei ten kan worden bestraft. GEWOON EVEN NAAR DE OPEL DEALER. Het is niet nodig om met de handen in het haar te zitten. Ga liever langs bij de Opel dealer, want die weet wat uw auto mankeert. En hij heeft alle originele Opel-onderdelen in huis: van bougies tot schokbrekers en van accu's tot uitlaten. Er is geen énkele reden tot paniek dus. OPEL DEALER. BETAALBAAR BETERA oudehaske De commissaris van de koningin in Friesland, Hans Wiegel, kreeg gisteren bij zijn bezoek aan Oudehaske een 'warm' onthaal. Nadat hij de afvalberging 'De Wierde' had geopend, trof hij bij zijn vertrek een groot aantal boze boeren aan. De boeren zijn het niet eens met de afvalberging en plannen voor een industrieterrein. Zij vinden dat daarmee het agrarische gebied wordt aangetast. foto anp ruud hoff Groningen»anp snelle daling tegen te gaan. De daling verloopt gelijkmatig en aanpassingen op het gebied van de waterhuishouding zijn niet nodig, aldus een woordvoerder van de provincie Groningen. Wel blijft het provinciebestuur de zaak nauwlettend in de ga ten houden. Ondertussen wacht het de resultaten af van een on derzoek naar de gevolgen van de bodemdaling, aldus een woordvoerder. Ook een NAM woordvoerder noemt de snelle bodemdaling niet tend. De bodem in Groningen zakt door aardgaswinning sneller dan gedacht. Dat komt doordat uit het gasveld bij Slochteren meer gas wordt onttrokken dan was voorzien. De daling die de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) voor 1995 had voorzien, werd al in 1992 be reikt. De provincie Groningen voelt zich echter niet geroepen om extra maatregelen te nemen om mogelijke gevolgen van die Volgens de minister worden mensen in toenemende mate geconfronteerd met overlast en uitwassen door coffeeshops. De handhaving van de gedoog- richtlijnen (zoals geen hard drugs en geen verkoop aan minderjarigen) is door de hoge werkdruk bij politie en justitie de laatste jaren niet stringent uitgevoerd, aldus de minister. Volgens de minister is de laatste jaren in Nederland mede door die problemen de indruk ontstaan dat coffeeshops „mo gen". „Maar dat is een hardnek kig misverstand. Er heeft nooit legalisatie van coffeeshops plaatsgehad, er is slechts sprake geweest van gedogen." Minister Hirsch Ballin van justi tie vindt dat coffeeshops direct moeten worden gesloten als zij het gedoogbeleid van de ge meenten overtreden. Op die manier kunnen gemeenten vol gens de minister duidelijk gren zen stellen aan de hoeveelheid coffeeshops. Het probleem van het aantal shops kan daardoor overzichtelijk en dus beter be heersbaar worden gehouden. Hirsch Ballin zegt dat in de Justitiekrant. Hij reageert met zijn uitlatingen op het besluit van de procureurs-generaal om het beleid ten aanzien van cof feeshops nadrukkelijker te handhaven. Natuur en Milieu over noodwet: den haag »anplandbouwbedrijfslevcn. De milieuminister gaf aanvankelijk de voorkeur aan 1981 als peil jaar voor de vergunningloze boeren. Daarvan kon worden afgeweken als de betreffende gemeente een concreet plan maakte om de ammoniakuit- stoot terug te dringen. Bukman en het landbouwschap kozen voor 1986, omdat de omvang van de veestapel toen pas voor het eerst goed is geregistreerd. De veestapel was in 1986 groter dan in 1981. Natuur en Milieu stelt dat ille gale uitbreidingen van de veestapel die sinds 1981 hebben plaatsgevonden, nu worden witgewassen. Zo wordt het stre ven van de overheid om de uit stoot van ammoniak in 2000 met zeventig procent te vermin deren volgens Logemann nooit gehaald. De stichting Natuur en Milieu is diep teleurgesteld over de noodwet van milieuminister Al ders voor de veehouderij. Vol gens woordvoerder Logemann van de stichting heeft de land bouwlobby een belangrijke overwinning geboekt. ,,De na tuur en het landschap zijn ech ter de grote verliezers. De ministeries van VROM en landbouw bereikten woensdag een akkoord op hoofdlijnen over de noodwet. Boeren zon der hinderwetvergunning kun nen deze alsnog krijgen op basis van hun veestapel in 1986. Voorwaarde is dat ze de uitstoot van ammoniak in drie tot vijf jaar drastisch verminderen. Daarmee is Alders gezwicht voor de argumenten van land bouwminister Bukman en het nijmegen anp-gpd Operatiepatiënten die een transfusie met hun eigen bloed hebben gekregen, heb ben na de ingreep minder last van wondinfecties, bloedvergiftiging en an dere complicaties. Ook kunnen zij ge middeld twee dagen eerder het zieken huis verlaten. Tot die conclusie komt de Nijmeegse anesthesiologe Koopman-Van Gemert in haar proefschrift over het gebruik van ei gen bloed. Ze heeft eerder van 1987 tot 1989 als medisch adjunct-directeur ge werkt bij de Bloedbank Nijmegen. Eigen bloed kan worden gebruikt door een cell-saver ofwel bloedcelscheider in te schakelen. Met die bloedcelscheider wordt het bloed dat een patiënt tijdens de operatie verliest opgevangen, ge reinigd en weer teruggegeven. Door in zet van een cell-saver kunnen tegen woordig mensen met een gescheurde aorta (hartslagader) in de bdrstkas wor den gered, terwijl die operatie vroeger onmogelijk was omdat er niet voldoende donorbloed voor te krijgen was. Het gebruik van eigen bloed heeft voor de patiënten veel voordelen. Zij lopen geen kans op besmetting met het hepati- tis-B- of het HIV-virus. Het bloed wordt niet door het lichaam afgestoten, wat bij donorbloed vaak wel gebeurt. Koopman heeft becijferd dat op deze wijze het aantal transfusies met vreemd bloed over de gehele linie met tien tot vijftien procent kan worden terugge schroefd, wat overigens nog maar een druppel op een gloeiende plaat is. Koop man: „De bloedbanken in ons land zit ten nog altijd met een schreeuwend te kort aan bloed. Alleen al voor hemofilie- patiënten komen we jaarlijks 40.000 liter te kort. En dan spreken we nog niet over bijvoorbeeld leukemie-patiënten." De techniek met de cell-savc ziekenhuizen niet goedkoper clu deert de onderzoekster. Dat komt door dat donorbloed in Nederland relatief erg goedkoop is, vooral omdat de donoren er geen vergoeding voor ontvangen Daarnaast zullen ziekenhuizen een cell saver moeten aanschaffen, als ze de bloedbesparende techniek willen toepas sen. De methode is wel veel voordeliger voor ziektekostenverzekeraars, omdat de patiënten gemiddeld minder lang in hel ziekenfiuis hoeven te blijven den haag Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat vindt dat dankzij haar beleid het water in Nederland schoner is gewor den. De zalm is weer terug, het aantal zeehonden neemt toe en in de Noordzee zijn weer bruin vissen en dolfijnen gezien. Voor de KRO-radio zei Maij- Weggen gisteren dat haar beleid vruchten heeft afgeworpen. „Ik kan zonder meer meedelen dat het water in Nederland nu na drie jaar beleid minder vuil is dan daarvoor. Het is ook be kend dat de vervuiling van de Waddenzee belangrijk is ver minderd, behoudens nitraten en fosfaten. Kijken we naar de binnenwateren, dan is ook tot mijn verrassing daar weer steur opgevist." Het Rijksinstituut voor het Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden bevestigt dat de kwa liteit van het zoet water in Ne derland sinds de jaren zeventig sterk is verbeterd. Dankzij het Rijn Aktie Plan, dat in 1987 werd ondertekend door alle Rijnoeverstajen, is dat proces nog steeds gaande, aldus het RI VO. Ook het zeewater wordt vol gens het RIVO schoner. Bioloog A. Corten constateert dat de hoeveelheid giftige stoffen die wordt aangetroffen afneemt. Het feit dat de dolfijn en ook de orca weer voor komt in de Noordzee is echter eerder het gevolg van de stij gende haringstand, aldus Cor ten. „Dat is weer het resultaat van de beperkingen die de vis serij vanuit Brussel zijn opge legd. Dat heeft een directer ef fect op het herstel van het eco systeem dan de verbetering van de waterkwaliteit." Overleg Permanent Veterinair Comité levert nog niets op In Noord-Italië is dinsdag opnieuw een Ne derlands varkenstransport aangetroffen waarbij de dieren de verschijnselen van blaasjesziekte droegen. Dit heeft directeur C. van der Meijs van de Veterinaire Dienst van hel ministerie van landbouw laten we ten aan landbouwminister Bukman. Van der Meijs was op dat moment juist in Rome om daar van de Italianen de details te vernemen over de vondst van drie ladingen besmette Nederlandse varkens. Naar aan leiding van die besmettingen heeft de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, Nederland een exportverbod voor levende varkens op gelegd. Gisteren vergaderde het Permanent Vete rinair Comité over het verbod, maar dat le verde nog geen resultaat op. Woensdag praat het comité verder. Minister Bukman protesteerde fel toen het exportverbod werd ingesteld. In een brief aan EG-landbouwcommissaris Stei- chen schreef hij vorige week dat een veteri- nair-technische basis voor het exportverbod ontbreekt. Bovendien liet Bukman weten te twijfelen aan de manier waarop de Italia nen de blaasjesziekte zouden hebben vast gesteld. Over de exacte herkomst van het Neder landse varkenstransport dat op 2 maart werd aangetroffen, is nog niets bekend. Zo is niet duidelijk of het transport het export verbod heeft overtreden. Het stilleggen van de export gedurende een maand kost de Nederlandse economie 120 miljoen gulden. Rotterdam Bijna een etmaal lang waren dieren arts Willem Schaftenaer (helemaal rechts op de fo to) en zijn helpers in de weer met olifant Raja. Ze moest bevallen, maar het wilde niet vlotten. Met man en macht werd geprobeerd de zware bevalling tot een goed einde te brengen, maar het mocht niet baten. Het baby-olifantje werd dood geboren. foto» ANP» paul stolk Ontvoerde man na betalen van schuld vrij Een 23-jarige Arnhemmer is van zondag tol fit met gisicroch tend vroeg gegijzeld. De man is met verschillende verwondin gen in een Rotterdamse taxi aangetroffen. Een 22-jarige man zonder vaste woon- en verblijf plaats is gisteren aangehouden op verdenking van medcplich tigheid aan de ontvoering en de gijzeling. Familieleden van de Arnhem mer deden zondag aangifte van vermissing van het slachtoffer Zij wisten dat de man vlak hi| zijn woning in Amhein-zuid door onbekenden was gedwon gen in een auto te stappen. \l spoedig werd duidelijk dat hij was ontvoerd vanwege een schuld die hij nog had open staan bij de ontvoerders, aldus een zegsman van de politie Bekenden van de Arnhemmer hebben in de nac ht van woens dag op donderdag het geld aan de ontvoerders in Rotterdam betaald. De politie wil niet zeg gen om welk bedrag het ging noch of de man al thuis is.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5