Redder van de Sovjetunie Verarmde bevolking krijgt heimwee naar oude dictatuur Feiten &Meningen Rocards 'big bang' geeft socialisten weer hoop ëe to/wr e,eai &4L M16T éêio,6,600 me -1 p£ Mibjw£ poet/vwo I/AM VRIJDAG 5 MAART 1993 Democratie Latijns-Amerika bedreigd door economische tegenwind AMSTERDAM RIEKS HOLTKAMP „De Latijnsamerikaansc landen moeten alle aandacht richten op het enorme en lang verwaar loosde armoedeprobleem en op hel 'achterstallig onderhoud' in de sociale voorzieningen. Een verdere verslechtering van de al zeer ongelijke inkomensverde ling in de meeste landen in de regio, is een bron van politieke en sociale onrust en kan een eind maken aan de huidige her stelprogramma's. Politieke on rust betekent ook dat de in stroom van kapitaal stopt en dat binnenlandse kapitaalbezitters hun geld weer exporteren." Deze waarschuwing komt niet van een groep linkse intellectu elen of politici, maar van de In- let -Amerikaanse Ontwikke lingsbank (IDB) in haar rapport over 'Economische en Sociale Vooruitgang in Latijns-Amerika in 1992'. De IDB geeft naast het advies om door te gaan met de economische hervormingen ook aan dat een verbetering van het onderwijs van het grootste belang is. Goed onderwijs is vol gens de IDB de sleutel tot „de modernisering van de econo mie" en een beter opgeieid pu bliek verspreidt „de vruchten van de groei evenwichtiger over een steeds groter wordende groep mensen". I let gevaar van sociale onrust en de bedreiging daarvan voor de democratische verhoudin gen, is het afgelopen jaar het duidelijkst geworden in Vene zuela. Tot twee keer toe pro beerden militairen de macht te grijpen. Grote delen van de be volking maakten zich er niet eens erg druk over, want de so ciale onvrede met de regering van president Carlos Andres Pe rez is groot. De militairen speel den handig in op de malgise door zich op te werpen als de 'redders in de nood'. Venezuela kampt, naast de pro blemen door de dalende olie prijzen, ook met de gevolgen van het structurele hervor mingsprogramma. Dat heeft de economie geliberaliseerd, waar door het land aantrekkelijker is geworden voor buitenlandse in vesteerders. Maar tegelijkertijd is de bodem weggeslagen onder sociale voorzieningen, waarvan de verarmde middenklasse in toenemende mate afhankelijk was geworden. Ook daarom stelt de IDB in haar rapport dat „sociale hervormingen een inte graal onderdeel moeten vormen van de structurele hervormings- progremma's". Nicaragua Oscar Arias, de voormalige pre sident van Costa Hica die in 1988 de Nobelprijs voor de Vre de kreeg, verklaarde onlangs in een interview met het Mexi caanse dagblad Excelsior, dat de democratie niet onomkeerbaar is en zeker niet als een doel op zich moet worden beschouwd. Ook hij waarschuwde dat de be volking heimwee zou kunnen krijgen naar de dictatuur, als de regeringen er niet in slagen aan de behoeften vat voldoen. In 1987 sloot Arias met andere staatshoofden in Midden-Ame- rika het Akkoord van Esquipu- las. Dat akkoord moest de basis vormen voor de economische en politieke wederopbouw van Midden-Amerika. Met uitzon deringvan Costa Rica en Mexi co leden alle landen in de regio onder dictaturen, of waren ze verwikkeld in burgeroorlogen. Zes jaar later moet Arias echter erkennen dal de doelstellingen van het akkoord nog steeds niet zijn verwezenlijkt. Zo constateert hij bijvoorbeeld dat Honduras en Guatemala de toegezegde demilitarisering af remmen. Ook vindt hij het een destabiliserende factor dat de sandinist I lumberto Ortega nog steeds aan het hoofd staat van het Nicaraguaanse leger. Zijn vasthouden aan deze functie is een hindernis voor de regering van president Violeta Chamorro Barrios, aldus Arias. De binnenlandse oppositie in Nicaragua en haar bondgeno ten in het Amerikaanse Congres hebben het aanblijven van Or tega als chef-staf van de strijd krachten herhaaldelijk aange grepen om Nicaragua belangrij ke, reeds toegezegde leningen te onthouden. Door het ontbre ken van de nodige financiële steun is het democratiserings proces vertraagd. De democratie kan zelfs direct gevaar lopen, als de regering Chamorro er niet in slaagt de groepen die opnieuw de wa pens hebben opgenomen over te halen hun strijd te staken. Daarvoor is echter een econo misch herstelprogramma nodig dat de voormalige sandinisti- sche strijders en ex-contra's een plaats biedt in de burgermaat schappij. Bananenakkoord Tenslotte betekent het recente bananenakkoord dat door de EG is gesloten een zware slag voor de economische ontwikke ling van Latijns-Amerika. De bijkomende effecten kunnen echter nog niet exact worden vastgesteld. Latijnsamerikaanse staatshoofden verklaarden vori ge week tijdens een korte top in het Ecuadoraanse Guayaquil dat het EG-besluit\,de sociale en economische ontwikkeling belemmert". De Interamerikaanse Ontwikke lingsbank onderstreept in het hier aangehaalde rapport juist het belang van een samengaan van economische en sociale ontwikkeling. Het ene is niet mogelijk zonder het andere. Als een van beide elementen te weinig kans krijgt zich verder te ontplooien, aldus de IDB, dan is sociale en politieke onrust het directe gevolg. Gennadi Janajev kijkt trouwhartig. Pantoffeltjes, grijs wollen vest, streepjesbroek. Zenuwtic om het rechteroog. De complotteur met de trillende handjes, de iele voorzit ter van het Comité voor de Noodtoestand, had op 19 au gustus 1991 de Sovjetunie willen redden. Met medewe ten van Michail Gorbatsjov, bezweert hij. Een krottenwijk in Venezuela. Tot twee keer toe probeerden militairen de macht te grijpen. Grote delen van de bevolking maakten zich er niet druk over, want de sociale onvrede met de regering van president Car los Andres Perez is groot. De militairen speelden handig in op de malai se door zich op te werpen als de 'redders jn de nood'. archieffoto MOSKOU HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Maar een Messias werd hij niet. De eind 1990 door Gorbatsjov („waarom weet ik ook niet") tot vice-president gepromoveerde kleurlozevakbondsfunctionaris wacht op 14 april een proces wegens hoogverraad. Dankzij diezelfde Gorbatsjov. En niet te vergeten de generaals Sjaposj- nikov en Gratsjov, thans respec tievelijk opperbevelhebber van de GOS-strijdkrachten en Rus- lands minister van defensie. „Verraders", zegt Janajev. „Als ik de kans krijg, sla ik ze op hun gezicht." Anderhalf jaar zat Janajev in de cel voor zijn aandeel in een staatsgreep die in zijn beschrij ving geen staatsgreep was, maar een 'constitutionele nood greep'. Janajevs verdediging geeft aardig aan wat het proces op 14 april gaat brengen: be1- schuldigingen aan Gorbatsjov, Jeltsin, 'en vele andere functio narissen die nu de democraat uithangen'. De president wist van alles, ook al zei hij van niet, zegt Janajev. Van het bloedige optreden van het Rode Leger in de Georgische hoofdstad Tbilisi in 1989 tot de moorddadige acties van de be ruchte OMON-politie in de Let land en Litouwen begin 1991. „Ik heb er zelf met hem over ge praat." Gorbatsjov wist ook van de plannen om de noodtoe stand af te kondigen. Alleen: de documenten die deze beschul digingen moeten ondersteunen, zijn weg. „De partij- en KGB-ar- chieven zijn direct bij de arres tatie van ons Comité leegge haald. Maar we zullen man en paard noemen, getuigen oproe pen. Als die mensen de moed hebben, nemen ze geen blad voorde mond." Opdracht Janajev beweert dat de plannen om de chaos in de Sovjetunie met noodtoestand te bestrijden al begin 1991 werden bespro ken. Gorba tsjov zelf gaf er op dracht toe. Defensieminister Ja- zov, KGB-chef Kroetsjkov en minister van binnenlandse za ken Poego waren er nauw bij betrcikkeii. Begin 1991 was Gor batsjov b'ézfg aanzijn 'ruk naar rechts'. De ruzie met Jeltsin over het invoeren van radicale hervormingen en vooral de on afhankelijke positie van Rus land, dat zich niet onderge schikt wilde maken aan de cen trale Unie-leiding, liep naar een hoogtepunt. Maar in maart werd ook duide lijk dat Jeltsin president van Gennadi Janajev. foto epa Rusland zou gaan worden. Gor batsjov maakte een omme zwaai, begon met zijn rivaal te onderhandelen over omvor ming van de Sovjetunie tot een confederatie van zelfstandige republieken. Janajev: „Het was ons duidelijk dat dit het einde van de Sovjetunie zou gaan be tekenen. Er moest wat gebeu ren. We spraken er herhaaldelijk met Gorbatsjov over. Hij gaf ons gelijk, maar deed niets, 's Mor gens was hij voor de noodtoe stand, 's avonds vond hij weer iets anders." In juni kwam er openlijk verzet. Premier Pavlov eiste meer be voegdheden ten koste van Gor batsjov, die op dat moment met Jeltsin onderhandelde over een aangepaste versie van het Unie verdrag. Zijn verzoek werd ge steund door de putsch-groep: parlementsvoorzitterLoekja- nov, Kroetsjkov, Poego en Jana jev, maar Gorbatsjov bewerkte met succes het parlement. Hij poseerde in het parlements gebouw breed grijnzend met Ja- zov, Poego en Kroetsjkov aan zijn zijde voor de fotografen. „Er komt geen coup", grapte hij. Janajev nu: „Jazov werkte op 5 augustus in opdracht van Gorbatsjov al aan het uitvoeren van de noodtoestand. Er wer den documenten opgesteld, ook Pavel Gratsjov en Sjapaosjnikov waren daarbij betrokken." Vakantie Gorbatsjov ging op vakantie naar Foros op de Krim. Het ont- werp-Unieverdrag werd binnen het kabinet besproken. Janajev: „Het was een schok voor ons. Dit dokument betekende dat de Sovjetunie zou ophouden te be staan. Er moest snel worden ge handeld." Op 16 augustus kwa men Pavlov, Kroetsjkov en Ja zov bij elkaar op een KGB-vesti- ging die Janajev met 'ABC' aan duidt. Volgens Janajev werd Gorbatsjov telefonisch op de hoogte gebracht van de kritiek op het Unie-verdrag. Op de avond van 18 augustus werden Janajev en Pavlov naar het Kremlin geroepen. Janajev had, zegt hij, net met een oude vriend twee, drie glazen wodka gedronken. „Naderhand is ge zegd dat ik volslagen dronken was. Onzin, ik kan er goed te gen, word hoogstens wat rood in het gezicht." Gorbatsjov, zegt hij, had naar Moskou kunnen terugkomen om ons de les te lezen. „Hij deed niks. Dat wisten we van te voren, hij is nu eenmaal een lafaard. Daarom gaven we hem een paar dagen de tijd. Natuur lijk was hij niet geïsoleerd daar. Oké de telefoon in zijn kantoor werkte niet, maar er waren an dere verbindingen. Het sterkte ons in het idee, dat we de juiste weg volgden. Daarom werd Jelt sin ook niet gearresteerd. Waar om zouden we? Het ging ons er om dat het Unieverdrag niet zou worden getekend, dat de Sovjetunie zou blijven bestaan." Het liep verkeerd af. Volgens Janajev omdat Gratsjov, die van alle plannen op de hoogte was en tot het laatst toe had meege werkt, op de 19e Jeltsin inlichtte en dubbel spel speelde. „Hij vroeg Jeltsin hem niet te vervol gen in ruil voor medewerking. Als beloning werd hij nader hand bevorderd tot defensiemi- Janajev zegt dat Gratsjov al op de 18e arrestantenruimten had gereserveerd voor mogelijke verzetsplegers tegen het comité. Maar volgens hem was het ook Gratsjov die paratroopers van regimenten uit Rjazan en Toela naar Moskou haalde op de twintigste. Dat was voor veel Russen en de rest van de wereld pas echt het sein dat er een mi litaire putsch aan de gang was. „Het was niet Janajev die die opdracht gaf. Nogmaals, tanks en geweld pasten niet bij ons optreden binnen de grondwet." Maar wel de trillende handen op zijn persconferentie van de twintigste? Janajev: „Ja, daar wordt veel ophef over gemaakt. Maar ik geef het je te doen. Het land was zonder staatshoofd, ik moest de wereld vertellen dat hij ziek was, wat niet waar was en het tijdelijk overnemen. En dat met 39 graden koorts!" WIM STEVENHAGEN PARUS* HANSGERTSEN CORRESPONDENT De parlementsverkiezingen van eind deze maand lijken voorde I 'ranse socialisten definitief ver loten. Dankzij Mjchel Rocard ziel ile toekomst van links Frankrijk er echter niet hele maal inktzwart uit. De voorma lige premier riep de socialisten twee weken geleden op om de huidige, ernstig in diskrediet ge makte partij na de verkiezingen op te heffen. De Parti Socialiste (PS) moet volgens Rocard plaatsmaken voor een nieuwe progressieve partij, die sociaal-democraten, groenen, progressieve liberalen en hervormingsgezinde com munisten weet te verenigen. Volgens Rocard is er een politie ke big bang nodig om te voorko men dat links J-rankrijk jaren lang tot een marginale rol wordt veroordeeld. I )e opzienbarende rede van Ro card heeft zijn doel niet gemist. In de PS wordt sinds twee we ken vrijwel nergens anders meer over gepraat. Vooral de jongeren in de partij hebben Enthousiast gereageerd, maar ook een groot deel van het par tijkader ziel de voorstellen zit ten. En een deel van de groenen lijkt, na aanvankelijke aarzelin gen. evenmin ongevoelig voor Rocards ideeën. Rocards oproep heeft op zijn minst weer leven in de socialis tische brouwerij gebracht. De partij die enkele weken geleden nog apatisch op een verpletter ende verkiezingsnederlaag leek af te stevenen, hervindt lang zaam maar zeker haar zelfver trouwen en haar geloof m de toekomst. I Iet 'Rocnrd-effect' mist zijn uit werking in de opiniepeilingen al evenmin. De socialisten steve nen nog altijd op een forse ne derlaag af bij de parlementsver kiezingen op 21 en 28 maart, maar van een electorale slach ting is geen sprake meer. De PS gaat volgens de laatste peilin gen rond de 22 procent scoren, goed voor zo'n 120 zetels. Nog maar enkele weken geleden ga ven de peilers de socialisten amper 19 procent. De partij van Mitterrand zou mogelijk zelfs door de Franse Groenen voorbij worden gestreefd. Rocard wil er geen gras over la ten groeien. De man die vrijwel van de ene op de andere dag de hoop van links Frankrijk is ge worden, wil in juni een ver vroegd partijcongres houden. Dat moet het congres van de vernieuwing worden. En vanaf eind maart hebben de socialis ten nog maar één doel voor ogen: de presidentsverkiezingen van 1995. Als Rocard slaagt in zijn opzet om links Frankrijk nieuw leven in te blazen en te verenigen, dan is het verre van denkbeeldig dat hij zijn eeuwige rivaal Mitterrand opvolgt. Voordat het zover is, zal Rocard nog wel definitief met Mitter rand moeten afrekenen. Tussen de twee heeft het nooit gebo terd. In het verleden wist Mit terrand Rocard telkens op het beslissende moment de baas te blijven, maar dit keer lijken de rollen omgekeerd. Rocards op roep om de huidige PS op te blazen, is een regelrechte slag in het gezicht van de Franse presi dent, die de partij in 1971 op richtte en aan de macht bracht. De timing van Rocard was ook al tegen het zere been van Mit terrand. Rocard hield zijn in middels historische 'grafrede voor het Mitterrandisme' twee dagen voordat de Franse presi dent zijn onderdanen via de te levisie zou toespreken. Rocard stal de show van Mitterrand, die zich fel tegen het opheffen van 'zijn' partij verzet. Tot woede van Mitterrand lan ceerde Rocard twee dagen na het weinig overtuigende televi sie-optreden van het staats hoofd een nieuwe aanval op Mitterrand. Tussen neus en lip pen door liet hij ook via de televisie weten dat de huidi ge problemen van de partij gro tendeels op het conto van Mit terrand te schrijven zijn. Die zou onvoldoende zijn opgetre den tegen de corruptieschanda len die de partij zo in diskrediet hebben gebracht. Rocard liet Mitterrand tevens weten dat hij geen rol meer te spelen heeft in de partij. „Het is niet zijn taak een bijdrage te le veren aan het herscheppen van het politieke landschap", zo zei Rocard venijnig. De boodschap is duidelijk: wal Rocard betreft hoeft het huidige staatshoofd zich alleen nog maar over het heden te bekommeren en zijn tweede ambtstermijn tot een goed einde te brengen. De partij en de toekomst behoren van nu af aan Rocard toe. Rocards coup lijkt geslaagd. In het eeuwige duel met Mitter rand staat hij op een comforta bele voorsprong, maar een laatste wraakactie van Mitter rand is niet uilgesloten. De pre sident is niet erg vergevingsge zind. Het is volgens insiders verre van uitgesloten dat Mit- terrand«wraak neemt op Rocard zodra hij een goede gelegenheid vindt, bij voorbeeld door een andere presidentskandidaat in stelling te bengen. I let is een publiek geheim dat Mitterrand meer respect heeft voor Jacques Delors dan voor Michel Rocard. De grote vraag is of er in de partij voldoende steun is voor zo'n wraakactie. Voorlopig lijkt Rocard weinig te vrezen te hebben. Hij beli chaamt de toekomst en de hoop van de partij. Francois Mitter rand behoort wat de partij be treft al bijna tot het verleden. Een barricade blokkeert de Kalinin Avenue in Moskou. In de hoofdstad en Sint Petersburg (destijds Leningrad) kwam de bevolking kort na de coup massaal in opstand. foto »epa m Sn' A i flIMIMp A ólEJoD 0,00.003-000 B/4ll£N" p N oio mmt Te nieuwe VVa v pwuesTofWM MO ie AAAAAA 7\ -VA-yV-T^ r* miezel mept wr llTJASFtxx A-A-A- x Hea w &AU.W 1 rrn^rtvrvTx YAV - sJWWöi wwr 7 \Ai yM "TTVn J«AN\ER. \m»P5

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2