Jan van Dijk zoekt nieuw elan Zijl en LZ strijden om medailles RaalhSTDEO De Nieuwe Modernen Sport Grasshoppers redt het tegen Tonego nét niet Jasper van der Zalm zorgt voor stunt VRIJDAG 5 MAART 1993 27 chef ad van kaam, plv.-chef r08 onderwater, 071-1 EXCALIBUR FC Lisse (zo) wint LD-Cupduel ussEFC Lisse (zo) heeft de laatste poule-wedstrijd in de strijd om de Leidsch Dagblad Cup winnend afgesloten en bekert ver der. De zondagvierdeklasser won op eigen veld met 5-3 van af delingsclub Kickers'69 uit Leimuiden. Van groot belang was de wedstrijd niet, want Lisse zou - vanwege een beter doelsaldo - ook genoeg hebben gehad aan een 8-0 nederlaag. Voor rust nam de thuisclub een 3-0 voorsprong door een zuivere hattrick van Marcel de Boer. In de tweede helft scoorden Joost Ruigrok en Patrick Paardekoper voor Lisse. Erwin Möllers (2x) en Arie de Bruin (strafschop) verkleinden de marge voor Kickers toen de wedstrijd al was beslist. Joop Hiele te gast bij Alphense Boys alphen aan den run» Joop Hiele komt zaterdag 22 mei naar Al phense Boys. De doelman van Dordrecht '90 zal tijdens het tra ditionele sportweekeinde van de Alphense voetbalclub het doel verdedigen bij de strijd om de penalty-bokaal. Aan deze finale nemen 220 junioren van Alphense Boys deel. Het sportweekein de wordt dit jaar voor de dertigste keer gehouden. katwijk gerrit-jan van geen basketbalmedewerker Nét niet. Dat is de samenvatting van de wedstrijd die DVZ Grasshoppers gisteravond tegen kampioenskandidaat Tonego speelde. De Katwijkse ploeg, die voor haar laatste kans vecht om de play-offs te halen, kwam net te kort om de ploeg uit Haaks bergen te verslaan en daarmee de vierde plaats in de eredivisie veilig te stellen. Een verlenging moest de beslissing brengen en dat was te veel van het goede. Grasshoppers knokte, kwam dichtbij, maar een ongelukkige laatste aanval die geen score opleverde bracht Tonego de ze ge: 60-62. Grasshoppers had het geluk dat de opponent niet in de sterkste opstelling aantrad. De ploeg uit Haaksbergen steunt op vijf spelers en als er blessures vallen is zij kwetsbaar. Margreet Visscher bijvoorbeeld kwam he lemaal niet aan spelen toe. Toen ook nog Sandra van Em- bricqs vroeg met een enkelbles sure het veld moest ruimen le ken er volop kansen voor Grasshoppers om te stunten. Allers Lang bleef Grasshoppers dan ook in het spoor van Tonego. Vooral Marie-José Allers had haar dag en speelde zoals het haar betaamt. Inside als ze de kans kreeg en als de bucket vol was beproefde ze het afstands schot met succes. Tonego bleef vooral steunen op de overgebleven drie vaste waarden: het Amerikaanse duo Crystal Coleman en Yvette Ro berts, met Daphne Berends als goede derde. De rest van de ploeg hobbelde maar wat mee en voerde alleen verdedigend taken uit. Het mocht Grasshoppers toch niet baten. Zonder de zieke Si- mone van Meurs en de gebles seerde Marja Hoogkamer kreeg de ploeg niet wat ze verdiende. Een 42-50 achterstand vijf mi nuten voor tijd werd keurig on gedaan gemaakt en Menke Vis ser maakte een ongelooflijke bal die Grasshoppers negen secon den voor tijd op gelijke hoogte bracht. Volgens het spelbeeld terecht. De verlenging ten slotte ver liep ongelukkig. Anja Kuyt liep zich bij 60-61 en nog twintig tel len te gaan vast tussen drie speelsters en kreeg de bal niet meer richting basket. Crystal Coleman verzilverde vervolgens na een persoonlijke fout vijf se conden voor tijd een vrije worp. De laatste vijf seconden waren onvoldoende om nog een fat soenlijke aanval op te zetten en de winst te behalen. Scores Grasshoppers: Allers 30, Thomas 8, Kuyt 7. Tonego: Ro berts 21, Coleman 21, Berends 17. Fin Paalasma tart Hollands schaatspeloton rovaniemianp De schrik zit er goed in bij het schaatspeloton. Bijna had een anonieme Fin gisteren de vijftig kilometer lange trainingsrit van de alternatieve elfstedentocht gewonnen. Lauri Paalasma maakte in Rovaniemi met Ar nold Stam en Hans Pieterse deel uit van de kopgroep. In de finale kon de Fin niet op tegen de boerenslimheid van de twee Nederlanders. Het blok was voor hem te sterk, zodat ras spurter Hans Pieterse met ge mak de wedstrijd kon winnen. Richard van Kempen uit Nieuwveen legde beslag op de vijfde plaats. Pieterse was na afloop opge lucht. ..Het was een blamage voor het peloton geweest als die gekke Fin gewonnen had. Die jongen komt nog maar amper kijken." Paalasma is een tech nisch begaafde rijder. Toen na dertig kilometer de beslissende slag viel, sloot hij als laatste bij Stam en Pieterse aan. Het drie tal sloeg in een kort tijdsbestek een onoverbrugbare kloof ten opzichte van het peloton. Klerk's-ploegleider Frans Over- devest was allerminst gelukkig met de situatie en hij maakte zich tegelijkertijd ongerust voor zaterdag, wanneer de alterna tieve elfstedentocht gereden wordt. ,,Het mag niet zo zijn dat een Fin ons allemaal naar huis rijdt. Daar reizen wij als ervaren marathonrijders niet voor naar de Poolcirkel". Paalasma maakte na de race bekend dat hij zaterdag niet aan de alternatieve elfstedentocht deelneemt. Ploegleiders en rij ders slaakten een zucht van ver lichting. „Ik start op de honderd kilometer wedstrijd. Dat vind ik wel voldoende. Ik zou de dub bele afstand nooit kunnen vol tooien". De 24-jarige Paalasma houdt zich nu vier jaar met ma- rathonschaatsen bezig. Als langebaanrijder zag hij geen perspectief meer. „Je zou dan indoor moeten gaan trainen. En dat kan in ons land niet. Daar heeft men hier geen geld voor over". Paalasma zie meer toe komst in de marathon. „Wij hebben altijd natuurijs. Veel meer Finnen zetten nu op een willekeurig meer een baantje uit. Er kan overal getraind wor den. En dat is belangrijk voor de ontwikkeling van de sport". Voorzitter RTV De Bollenstreek: 'We zijn terug bij af Fleur Bakker en Robin Sprinkhuizen kanshebbers Jeugdige bowler troeft iedereen af leiden carole massee medewerker Bowler Jasper van der Zalm heeft in Noordwijkerhout voor een enorme stunt gezorgd. De nog zeer jeugdige junior zette een gaine van 254 pins neer en troefde daarmee iedereen af de ze week. De serie van Van der Zalm telde 507 pins. Willem van Ruiten en Ger Lagerwey waren de twee bowlers die de 600- grens passeerden. De laatste gooide met 221 en tweemaal 190 een vrij regelmatige 601. De serie van Van Ruiten, met een game van 234, kende een iets grilliger verloop en leverde een totaal op van 607. Het echtpaar Van der Valk eindigde hoog op de game-ranglijst. Nico van der Valk behaalde 244 pins en Mir jam van der Valk 236. In Leiderdorp vielen de hoogste scores, zoals bijna gebruikelijk is, allemaal op woensdag. In de ze league worden, met zes teams boven de 500 gemiddeld, de meeste pins om gebowld. De nummer één in deze competitie TZT behaalde met 585 de hoog ste teamgame. De bowlers van de Eagles brachten met 2200 pins de beste teamserie op hun naam. Joop van der Lee voegde via games van 216, 188, 216 en 208 een score van 828 toe aan het totaal van de Turtles. Frans Warmerdam bowlde de hoogste game. Voor Zomerzorg gooide hij 235 pins om. Joost van Lans was in de don derdagleague van Alphen aan den Rijn het meest op dreef. Zijn games van 199, 198, 225 en 192 leverden een totaal op van 814 pins. Aad van Lammeren bowlde, met een game van 221, negen pins minder om. Pieter van Groeningen zorgde voor de hoogste game met een score van 237. De beste vrouw was Sandra Roggeveen. Zij behaalde een game van 223. één pin min der dan Fred Charité. Bij bowling Holiday Inn was Toos van Rijn de beste vrouw in de league op donderdag. Na vier games had de bowlster een totaal van 705. René Zevenber gen zette een serie van 752 neer. De hoogste game ging naar Nico Hollebeek met een score van 234. RTV De Bollenstreek beleeft magere jaren. Aan de voor avond van de eerste amateurklassieker op Nederlandse bodem, de Ster van Zwolle, staat de wielervereniging uit Lisse al met lege handen. Zonder grote sponsor en zon der deelname van de A-amateurs aan de promotiecom petitie gaat de club van voorzitter Jan van Dijk een op voorhand verloren seizoen tegemoet. lisse tim brouwer de koning Aan talent heeft het De Bollen streek nooit ontbroken. Met Martien Kokkelkoren, Martin Schalkers - die overigens terug keert op het oude nest -, Frank van Veenendaal, Erik Stroom- bergen, Marco Vermeij, Ronald en Jan van der Tang, Pascal en Etienne Vergeer, Rik van Wet ten, Erwin van Diest, Ton van Duyvenbode en Peter Uyten- daal valt een meer dan gemid delde amateurformatie op de been te brengen. Sponsors zou den daarvoor wellicht in de rij staan. Maar alleen de B-ama teurs van De Bollenstreek slaag den er, notabene op eigen ini tiatief, in een kleine regionale sponsor voor de eigen wielerbe- nodigheden te werven. De 57-jarige voorzitter van de renvereniging beseft dat De Bollenstreek terug bij af is. „Af gelopen najaar", zegt Van Dijk, „hebben we de A-amateurs bij een geroepen. Omdat we geen opvolger hadden voor sponsor Euroase, die na één jaar afhaak te, konden we hen niet dezelfde voorwaarden bieden als het af gelopen seizoen. Als zij in de promotiecompetitie wilden uit komen, moesten zij zelf bijdra gen aan de reis- en verblijfkos- Geen succes De meeste A-amateurs zagen dat niet zitten. Sommigen vroe gen overschrijving aan naar Swift, De Kampioen of West- land Wil Vooruit. Anderen scha kelden een tandje lichter en vroegen een B-licentie aan. Van Dijk: „Het afgelopen seizoen in de promotiecompetitie was voor ons geen succes. De orga nisatie deugde wel, maar de prestaties vielen tegen. Boven dien werd het steeds moeilijker om een volwaardige ploeg aan de start te krijgen. We hebben ons zelfs een keer moeten te rugtrekken. Dat is vooral frus trerend voor de mensen om de ploeg heen, die zich geheel be langeloos inzetten voor de ren- Dat de door erevoorzitter Eg- bert van 't Oever geworven sponsor het na één jaar al voor gezien hield, wijt Van Dijk niet uitsluitend aan de tegenvallen de prestaties van het vlagge- schip van De Bollenstreek. „Dat heeft ook te maken met het feit dat bij Euroase een andere man aan het bewind kwam, die geen affiniteit heeft met de wieler sport." De afgehaakte sponsor past keurig in het rijtje dat begon met het inmiddels failliete be drijf Kerngroep BV. Ook die geldschieter hield het in een vroeg stadium voor gezien bij De Bollenstreek. „Jammer, maar in financieel opzicht zijn de zaken voor ons keurig afge wikkeld. Alleen wordt het steeds moeilijker een sponsor te vin den. Dat merk ik al bij de wed strijden die wij organiseren." Wie denkt dat de bloemen handelaar uit Lisse („veertig jaar lid, twintig jaar voorzitter") bij de pakken neerzit, vergist zich. „Volgende week dinsdag, op de algemene ledenvergade ring, presenteert het bestuur een beleidsplan. Wij richten on ze pijlen vooral op de junioren. Uit de eigen kweek moeten we over twee jaar weer een ploeg voor de promotiecompetitie kunnen formeren." Maar uit de huidige ontwik kelingen blijkt dat De Bollen streek zijn talenten hoofdzake lijk voor andere verenigingen opleidt. Uit de naaste omgeving plukt het Zoeterwoudse Casba Wonen al vruchten van de kweekvijver uit het bollenge- bied. Terwijl de buurverenigin- gen De Bollenstreek en ook het Alphense Avanti wegkwijnen floreert de stichtingsploeg van Swift. Van Dijk: „Wij hebben leiden «taco de vries medewerker De komende twee weekeinden is wedstrijdzwemmend Neder land in de ban van de Neder landse winterkampioenschap pen. Voor de 25ste keer strijden Neerlands snelsten te water om de medailles. De Leidse clubs LZ en De Zijl zijn in Dordrecht rijkelijk vertegenwoordigd. Bei den hebben een respectabel aantal afgevaardigden, respec tievelijk zestien en zeventien. Het is niet iedereen toege staan deel te nemen aan de NWK. De zwemmers moeten zich via limieten plaatsen voor de betreffende discipline. Het winnen van wedstrijden werd de afgelopen weken daarom vaak ondergeschikt gemaakt aan het behalen van die limiet. Die tijd is nu voorbij. De start bewijzen zijn verdeeld. De hoop van zwemminnend Leiden is de komende weekein den vooral gevestigd op Fleur Bakker en Robin Sprinkhuizen. Bakker (LZ) komt net uit de jeugd, maar heeft beduidend minder moeite met de overstap naar de senioren dan haar leef tijdgenotes. LZ heeft met haar, in samenspraak met de KNZB, een meerjarenplan gemaakt met het oog op de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta. Bakker start op zeven num mers en mag zich op vier ervan (100, 200, 400 en 800 meter vrije slag) favoriet noemen. Zij start ook op de 50 meter vrije slag, maar aangezien daar niet in jaargangen wordt gezwommen, is het behalen van een medaille daar.moelijk. Sprinkhuizen (De Zijl) is me daillekandidaat op vrijwel alle afstanden van zijn jaargang 1974/1975. Titelpretendent is hij alleen op de 100 meter vlin der. Sprinkhuizen komt ook uit op de 100 en 200 meter vlinder en de 200 meter vrije slag bij de - mannen. Als één van de weinigen be haalde Natasja Sierag van LZ al le twaalf limieten die in haar SS MEUBELPROMENADE KATWIJK Jan van Dijk: „De organisatie deugde wel, maar de prestaties vielen tegen." foto loekzuyderduin nog geprobeerd met Avanti sa men te werken, maar het is ons niet gelukt .een gezamenlijke ploeg voor de promotiecompe titie te formeren. Maar daarvoor heb je ten minste tien renners nodig. Van ons rijden behalve Schalkers alleen Peter Rijtsma en Robert Karremans bij de A- amateurs." Doodsteek „Achteraf kun je stellen dat de afschaffing van de districtsploe- gen voor ons de doodsteek be tekende. Die boden onze ren ners de gelegenheid bij uitstek op deelname aan de competitie, zonder dat zij voor de vereni ging verloren gingen. Als echte Bollenstreker doet het me pijn dat we onze talenten niet kon den behouden. Maar ik ben er geen voorstander van in hun plaats het tweede garnituur van buitenaf aan te trekken. Dan doe ik in sportief opzicht liever even een stapje terug." Van Dijk beseft dat De Bollen streek om de neerwaartse spi raal te doorbreken.de hand in eigen boezem moet steken. De nog immer actieve oud-coureur speurt al jaren naar nieuw elan in zijn vereniging. „Maar zelfs voor mijn eigen functie als voorzitter heb ik nog niemand gevonden. En wat de A-ama- teurs betreft: die hebben vorig seizoen slecht gepresteerd. Wij keren op de jaarvergadering premies uit voor de behaalde resultaten. Aanstaande dinsdag hoeft er weinig te worden uitbe taald." Een meerjarenplan moet Fleur Bakker naar de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta brengen. foto loek zuyderduin jaargang te halen waren. Sierag (1979) komt 'slechts' op elf on derdelen uit. Zij laat de 100 me ter schoolslag schieten. Op vijf nummers (400 meter wissel, 200 meter vlinder, 200 meter wissel, 200 meter rug en 100 meter wis sel) is zij favoriet voor de titel. Haar evenknie bij De Zijl heet Jorien Kleywegt. Ook zij behaal de een behoorlijk aantal limie ten, maar maakt niet van alle startbewijzen gebruik. De 100 en 200 meter vlinder en de schoolslag laat ze schieten. Kleywegt behoort tot de jongste jaargang van de EJK-liclyting. Ze zit in de selectie, maar om uit genodigd te worden voor de EJK-interlands is alleen een plaats bij de eerstfc twee van 1978/79 voldoende en dat zal niet meevallen. Haar kracht ligt op de middellange nummers (200 meter vrij, 200 meter rug en 200 meter wissel) en daar lig gen dan ook de voornaamste medaillekansen. Stefan van Iterson (1979) be haalde bij de vorige Nederland se zomerkampioenschappen zes keer goud. De zwemmer van LZ verdedigt al die titels (1500 meter, 200/400 meter wissel, 100/200 meter vlinder en 200 meter rugslag) in Dordrecht. Micha Prins van De Zijl heeft zeven limieten ge haald, .naar zijn kracht ligt in een bad met minder keerpun ten. Dit jaar is er een aantal nieu we disciplines opgenomen op het programma van de NWK: de 50 meter rug, vlinder en school slag. De Zijl heeft twee medail lekandidaten op die afstand. Marcel de Natris (1970) heeft acht limieten gehaald en is daarmee weer helemaal terug. Zijn sterke punt is het kortere werk, zoals de 50 meter vlinder en 50 meter vrije slag. Maar op die afstanden hangen medaille kansen af van kleinigheden. Vili Adam (1969) is nu de trainer van de selectie, maar start zelf ook op de 50 meter vlinder. Op 25 meter zou niemand hem kunnen kloppen, maar op 50 meter zijn er meer kapers op de kust. Remco Singeling (1978) van LZ hoopt voor een verrassing te zorgen. Jarenlang waren de gouden medailles voor Pieter van de Hoogenboom van PSV, maar dit keer is Singeling stellig van plan hem een paar plakken af te snoepen. Op de 200 meter rug en vlinder maakt de Leidse jongeling de meeste kans. Ook Saskia de Keizer (1977) en Bianca Hoeks (1976) starten voor LZ. Beiden hopen op de 100 en 200 meter rugslag in de prijzen te vallen. Bij de estafettes start De Zijl met twee mannenploegen op de 4x100 meter wisselslag. De tweede ploeg zal achteraan ein digen, maar omdat het verschil met PSV en Dolfijn niet zo groot is zal de eerste ploeg vrijwel ze ker een medaille halen. Ook op de 4x100 en 4x200 meter vrije slag bestaat er een gerede kans op een plaats bij de eerste drie.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27