René van Staveren geniet weer Wangedrag van Olympiakos Affaire Johnson in behandeling Sport Gillhaus rekent op transfer naar Vitesse Bottse wint kort geding VRIJDAG 5 MAART 1993 25 Enkel Frank Rijkaard in het gips milaan» De linkerenkel van Frank Rijkaard is gisteren in Milaan in het gips gezet. De middenvelder is voor enkele weken uitge schakeld. Rijkaard had al enige tijd last van de blessure, die al leen met rust is te genezen. Marco van Basten krijgt vandaag op het trainingscentrum Milanello te horen hoe zijn programma voor de komende weken eruit ziet. De spits werd eind vorig jaar door doker Marti geopereerd aan zijn rechterenkel. KNVB straft SV Epe en De Treffers den haag De tuchtcommisie van de KNVB heeft SV Epe en De Treffers, die in de hoofdklasse B van het amateurvoetbal uitko men, gestraft naar aanleiding van een vechtpartij op het veld. Beide clubs krijgen één winstpunt in mindering en moeten bo vendien een boete van 1000 gulden betalen. Op 24 januari ont stond dertien minuten voor het einde van het duel De Treffers - SV Epe op het veld een massale vechtpartij. De scheidsrechter stuurde van beide partijen een speler uit het veld en staakte ver volgens de wedstrijd. Nationale titelstrijd weer in Meerssen meerssen De nationale titelstrijd wielrennen op de wég wordt in 1993 en 1994 gehouden rond Meerssen, op hetzelfde parcours als het vorig jaar. De wedstrijden van dit jaar voor vrouwen, amateurs en profs zijn op 26 en 27 juni, met start en finish op de Lange Raarberg. De Limburgse gemeente bereikte gisteren over eenstemming met het bureau Top Sports Marketing BV over de voorwaarden. Bestuurslid Gootzen weg bij NTTB zoetermeer» Han Gootzen is met onmiddellijke ingang gestopt als PR-functionaris van de NTTB (Nederlandse Tafeltennis Bond). Ook stelt de voormalige tafeltennisser zijn portefeuille sponsoring ter beschikking. Het opstappen van het hoofdbe stuurslid is een gevolg van interne en externe problemen rond zijn functioneren sinds zijn benoeming vorig jaar mei. Pang mag van bond Olympus trainen den haag Het bestuur van de NeVoBo heeft geen problemen met de activiteiten van bondscoach Pang als trainer van Avero Olympus uit Sneek. De vroegere Chinees verzorgt sinds maan dag twee trainingen per week in Friesland. Bij de landskampioen van de vrouwen werd coach Hans van Wijnen vorige week weg gestuurd. Pang mag in Sneek zolang de belangen van de bond niet worden geschaad zijn gang gaan. Timman onderuit tegen Kasparov linares jan Timman heeft in de zevende ronde van het interna tionale schaaktoernooi in Linares een nederlaag in 53 zetten ge leden tegen wereldkampioen Kasparov. De Rus behield daarmee de leiding in het klassement, die hij moet delen met de jonge In diër Anand. Kasparov, die met wit speelde, stond vanaf het be gin beter. Constante druk op de stelling van Timman leverde nem op de dertigste zet een extra pion op ...Kasparov promoveer de, na een offer, één van zijn pionnen tot dame. Timman heeft drie punten, twee minder dan het leidende duo. Wiersma alleen aan de leiding surhuisterveen Oud-wereldkampioen Harm Wiersma heeft na een volledige speelronde van het kandidatentoernooi dammen in Surhuisterveen alleen de leiding. In de partij van gisteren speelde de Wit-Rus Baljakin in ruim vier uur remise tegen de Nederlander Clerc. Wiersma heeft, op eenderde van de wed strijd, drie punten, Clerc twee punten en Baljakin één punt. Franse pers schrijft over 'het mirakel van Auxerre' „Een superprestatie van Auxerre". .Auxerre haalt Ajax van zijn voetstuk" En: „De Tornado was Auxerre". De Franse pers kwam su perlatieven tekort om de prestatie van de bescheiden provincieclub Auxerre te gen voetbalgrootmacht Ajax te beschrijven. De 4-2 overwinning op de houder van de UEFA- cup wordt door de Franse sportpers zonder uitzonde ring als een klein mirakel gezien. Tevoren had vrijwel niemand een cent gegeven voor de kansen van de be scheiden provincieclub die bovendien sinds de winter stop een ernstige vormcrisis doormaakt. Maar tegen het grote Ajax overtroffen de spelers van Auxerre zich zelf. „Voetbal is en blijft een magische sport", zo ver klaart Le Figaro de prestatie van Auxerre. Arrogantie Het sportdagblad L'Equipe, dat de afgelopen dagen in voorbeschouwingen uitge breid op de Amsterdamse arrogantie had gewezen, concludeert met veel ge noegen dat Auxerre de ster ren van Ajax op hun num mer heeft gezet De over winning van Auxerre is vol gens l'Equipe te danken aan het feit dat de club zichzelf in Europese duels altijd weet te overtreffen. Maar de Franse pers blijft voorzichtig over de kansen van Auxerre om zich te kwalificeren voor de halve finale. „Ajax is van zijn voetstuk gehaald. Maar zal dat over veertien dagen in Amsterdam voldoende zijn? zo vraagt Le Figaro zich af. Noordwijk dankt opleving aan terugkeer vrije verdediger Leidse voetbalclubs reis den ooit met lood in de schoenen af naar Poeldijk, residentie van Verburch. Overwinningen werden in die Westlandse hel zelden of nooit weggesleept. Tel kenmale stootten de tech nisch geschoolde stadse voetballers het hoofd tegen de fysieke krachtpatsers van Verburch. In de tachti ger jaren bepaalden de broers Van Staveren het gezicht van de Poeldijkse club. Arie doorkliefde met zijn rushes de vijandelijke frontlinies, Hans schoffelde dat het een aard had en de technisch onderlegde Re né, de jongste van het stel, wees de Westlandse voet ballers met subtiele passjes de weg. poelduk rob onderwater Tijden veranderen. Verburch spettert niet meer, vooral ook omdat de broers Van Staveren zich niet meer in het oranje-wit hullen. Arie en Hans zijn ge stopt en René voetbalt nu al drie seizoenen in Noordwijk. Even zag het er naar uit dat hij zijn actieve carrière zou beëin digen. Vanwege privéproble- men meldde hij zich in augus tus af bij trainer John Eelman. Die was prompt de wanhoop nabij. Hij had voor Van Stave ren en Patrick Scheurwater de belangrijkste posities van Noordwijk één ingeruimd, maar op het laatste moment zag de trainer zijn plannen worden doorkruist. Van Staveren hield het voor gezien en Scheurwater vertrok naar Haarlem. Maar René van Staveren is weer terug. Half januari gaf hij dan eindelijk gehoor aan de smeekbedes van trainer Eel man. Noordwijk was afgedaald naar de gevarenzone en hij zag in Van Staveren de ideale figuur om de roodwitte formatie weer op de rails te krijgen. Sinds zijn terugkeer speelde de 33-jarige René van Staveren, in duel met Quick Boys-spelers Hans van der Plas (I) en Fred Kanbien „We moeten eerlijk zijn: Quick Boys heeft de betere ploeg. FOTO ARCHIEF Poeldijker vier wedstrijden mee. Noordwijk behaalde met hem in de gelederen vijf punten. Anders gezegd: De 'revival' van Noordwijk is te danken aan René van Staveren. „Natuurlijk niet", zegt de Postbank-mede werker, afdeling buitenlandse betalingen. „De kwaliteit was er al. Die komt er nu uit. En dat komt heus niet alleen door mij." Sturen Bescheidenheid siert de mens. Maar Van Staveren gaat in dit geval te ver, want Noordwijk dankt de opleving voor een be langrijk aan de aanwezigheid van de vrije verdediger. Van Sta veren heeft het vermogen het elftal te sturen en kan zelf, on danks zijn leeftijd, een aardig Zijn 34ste verjaardag nadert met rasse schreden. Hoogste tijd om over de toekomst na te denken. „Laten we het seizoen eerst maar eens afmaken", houdt Van Staveren de boot af. „Zoals het nu gaat, bevalt het mij best. Ik heb in dat halve jaar dat ik niet in Noordwijk ben ge weest weinig gedaan. Ik heb een beetje voor mezelf gelopen. Zonder training kon ik zomaar meehobbelen. Dat is me be hoorlijk meegevallen. Maar het kan ook zo afgelopen zijn. Je loopt in het voetbal zo een bles sure op." Nóg een jaartje Noordwijk lonkt. Van Staveren kan het voetbal nog niet missen, „De trainingen heb ik de afgelopen maanden zeker niet gemist, want dat gedoe hoeft voor mij niet." Dan, gekscherend: „Voet ballers zouden moeten afspre ken om allemaal te stoppen met trainen* Dan blijft het niveau toch hetzelfde." Weer serieus: „Op zaterdag voelde ik me toch een tikkeltje vreemd. Ik had thuis genoeg te doen hoor, daar niet van, maar je mist dat voet bal gewoon. Aan de andere kant was het heerlijk om een half jaar geen enkele verplichting te heb ben en eens lekker te doen waar je zin in hebt." Ontevreden Morgen wacht het treffen met Quick'Boys. Juist om die con frontaties maakte Van Staveren de overstap naar Noordwijk. „Ik was al dertig, maar liep met een ontevreden gevoel rond. Ik wil de het wel eens proberen, voet ballen in de bollenstreek. Ik ging vaak kijken en genoot van de sfeer." Een 'toevallige' ontmoeting na een bekerwedstrijd van 'zijn' Verburch tegen Noordwijk leid de uiteindelijk tot de overgang van Van Staveren naar de zater dageersteklasser. Hij geniet (weer) met volle teugen, hoewel het heen en weer rijden tussen zijn woonplaats en de kust plaats hem tegenstaat. „Maar dat weet je als je daaraan be gint." De sfeer en de publieke be langstelling voor de kustkraker met Quick Boys verzachten ech ter de 'pijn'. Van Staveren: „We moeten eerlijk zijn: zij hebben de betere ploeg. Noordwijk mag met een puntje tevreden zijn." Vervolgens heft hij het vingertje: „Maar we kunnen ook winnen hoor." Medische commissie IAAF komt bijeen Gabriel Moya (links) van Atletico Madrid laat de doelman van Olympiakos kansloos. Het turbulente duel eindigde in 1 -1 foto epa bonn Reuter/SID Het lot van Ben Johnson, op nieuw beschuldigd van het ge bruik van verboden middelen, ligt in handen van vijf leden van de medische commissie van de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF). Het vijftal be staat uit Arne Ljungqvist (Zwe), Gabriel Dolle (Fra), Frank Greenberg (VSt), Manfred Doni- ke (Dui) en Antonio dal Monte (Ita). De commissie komt van daag in Parijs bijeen. De nieuwe affaire Johnson heeft een reactie opgeroepen van de Duitse expert Werner Franke, een voormalige Oost duitser die veel onderzoek heeft verricht op het gebied van het gebruik van verboden stimule rende middelen. Franke, thans werkzaam als bioloog in Heidel- berg, sprak zich gisteren uit voor wijziging van de regels aangaande de toegestane ni veaus van testosteron bij sport lieden. Testosteron is de basis van al le verboden anabole steroïden. Het hormoon wordt door het li chaam aangemaakt in de testi kels. In verreweg de meeste ge vallen verhoudt testosteron zich in het lichaam tot zijn regule rende substantie epi-testos- teron als 1:1. Wanneer bij een dopingcontrole een verhouding van 6:1 wordt aangetroffen is dat een reden tot het het spre ken van doping. Er bestaat ech ter een grijs gebied tussen zes en tien. Het Internationaal Olympisch Comité beveelt in die situatie nader onderzoek aan om uit te sluiten dat de sporter het testosteron op na tuurlijke wiize aanmaakt. Het feit aat de IAAF de medi sche commissie bijeenroept zou een aanwijzing kunnen zijn dat de verhouding testosteron/epi- testosteron die in het urine monster van Johnson is aange troffen in dit grijze gebied ligt. In Duitsland hebben zwem ster Astrid Strauss en kanoër Detlev Hoffmann te maken ge had met dopinggevallen met testosteron. Zij hebben hun za ken voor de burgerrechter ge bracht. Strauss weet haar te ho ge verhouding aan overmatig alcoholgebruik. Zij won de rechtszaak en mocht deelne men aan de Duitse olympische selectiewedstrijden. Hofmann werd op last van de rechter op de lijst van olympische deelne mers geplaatst. Strauss is nog steeds in een juridische strijd gewikkeld met de Duitse en in ternationale zwembond. Zij on dergaat binnenkort een speciale test om vast te stellen wat de in vloed van alcohol op haar li chaam is. Franke, die in het voormalige Oost-Duitsland uitgebreide stu dies heeft verricht op het gebied van dope, is van mening dat het grijze gebied moet worden afge schaft. Hij vindt dat hoge ni veaus alleen kunnen worden veroorzaakt door het gebruik van verboden middelen. „Het komt slechts zelden voor dat er een genetische afwijking be staat waardoor de verhouding testosteron/epi-testosteron na tuurlijk boven de factor zes ligt. De kans is één op 10.000. Er be- staét geen absoluut weten schappelijk bewijs dat andere invloeden buiten lichaam het niveau boven zes kunnen bren gen." Franke vervolgt: „Het is bela chelijk. Het is die grijze zone waarin men wat kan rommelen. Sportlieden kunnen het als een ontsnappingsroute gebruiken. Ik heb in 1982 in de DDR stu dies gezien, waarin het niveau zes werd aangegeven als tot waar men met het toedienen van dope kon gaan." Franke is van mening een van nature hoog testosteron-niveau bij sporters in het verleden reeds vele malen moet zijn aan getroffen bij controles. Een plot selinge stijging kan daarom al leen maar worden toegeschre ven aan het gebruik van verbo den middelen. PIRAEUS/MADRID PPA/Reuter Door wangedrag aan vooral Griekse zijde is het duel tussen Olympiakos Pireaus en Atletico Madrid, in de kwartfinales van het Europese toernooi voor be kerwinnaars, gisteren uit de hand gelopen. De wedstrijd ein digde in 1-1. Het laatste half uur van het duel was een aaneenschakeling van onvriendelijkheden. Ook begeleiders en aanhangers van dé club uit de Atheense haven deden mee. De Duitser Bernd Schuster werd vlak voor het eindsignaal bedreigd toen hij een hoekschop wilde nemen, waarop de arbiter het duel be ëindigde. Piraeus en zijn fans hebben een slechte reputatie in het Europese voetbal. Scheids rechter Larsson moest telkens bekvechtende en vervelende spelers scheiden, trad nogal lankmoedig op en volstond met vier gele kaarten. Van de tribu nes werden allerlei voorwerpen gegooid; vuurwerk benam het zicht op de wedstrijd. Atletico nam na tien minuten de leiding door Moya, na een vrije trap van Schuster. Na ruim een uur maakte Vaitsis gelijk, terwijl de Spaanse doelman werd gehinderd. Na dat doel punt nam de chaos toe. Atletico had voor rust afstand moeten nemen. De beste kans was voor de Mexicaan Garcia, die een strafschop miste. FC Antwerp viel in de andere wedstrijd vbn gisteren vrijwel voortdurend aan tegen Steaua Bukarest, maar kon niet scoren (0-0). Bij de Roemenen, win naar van de Europa Cup 1 in 1986, werd verdediger Bucur na een uur uit het veld gestuurd. Voor 70.000 toeschouwers won Benfica gisteren het nog enige resterende duel in kwartfinales van de UEFA-be- ker, de op papier absolute top per tegen Juventus, met 2-1. Beide Portugese doelpunten kwamen van de voet van Vitor Paneira. Tussendoor scoorde Vialli uit een strafschop. Voorzitter Lennart Johansson van de UEFA heeft een revolu tionair plan voor een nieuwe opzet van het Europa Cup voet bal. De Zweed wil de toernooi en om de Europa Cup 1 en de UEFA-beker met ingang van het seizoen 1994-1995 samenvoe gen. Volgens de ideeën van Jo hansson, afgedrukt in de Spaan se krant El Pais, zullen 128 clubs van de 47 aangesloten bonden in één toernooi uitkomen. Hij wil de verenigingen naar geo grafische ligging indelen en de topclubs plaatsen. De beste zes tien gaan uiteindelijk over naar een finaal stadium, dat in com- petitievorm wordt afgewerkt. Hij benadrukte in Madrid, na een vergadering van de techni sche commissie van de UEFA, dat het om een persoonlijk plan gaat, dat hij binnenkort voorlegt aan het bestuur. Grote voetbal landen als Italië of Duitsland zouden drie of vier clubs mogen inschrijven, dwergen als Cyprus of Malta één club. Het Europa Cup-toernooi voor bekerwinnaars blijft vol gens de plannen in vrijwel on gewijzigde vorm gehandhaafd, hoewel Johansson voorstander is van een dubbele finale, zoals tegenwoordig in het toernooi van de UEFA-beker. den haag cpd/anp Hans Gillhaus hoopt vandaag tot overeenstemming te komen met Vitesse. De Arnhemse club is, volgens de speler gisteren in het programma Barend en Van Dorp, al tot een akkoord geko men met Aberdeen. De Schotse club heeft nog steeds de trans ferrechten. Gillhaus is na zijn vertrek bij Aberdeen,» aan het einde van het vorig seizoen, met meerdere clubs in contact geweest, waar onder Feyenoord, Twente en PSV. Van een contract kwam het steeds niet vanwege de hoge transfersom. Aberdeen vroeg rond één miljoen gulden voor de ex-intemational. Inmiddels is de prijs gezakt. „Hoe veel ze nu nog willen hebben, weet ik niet. Het feit dat beide clubs el kaar hebben gevonden, vind ik al heel wat. Nu moet ik zelf nog tot een akkoord zien te komen." De eredivisieclub FC Utrecht en Wlodi Smolarek zijn een contractverlenging van twee jaar overeen gekomen. De nieu we verbintenis van de 35-jarige Pool houdt tevens in dat hij met ingang van het nieuwe seizoen wordt opgenomen in de techni sche staf. Zijn belangrijkste taak zal bestaan uit het individueel begeleiden van voornamelijk jeugdspelers. Jeffrey Kooistra maakt mor gen zijn debuut voor Heeren- GENT GPD Raymond Bottse mag uitkomen voor het Belgische MF leper. De Nederlandse basketballer won gisteren voor de rechtbank van Gent een kort geding dat hij had aangespannen tegen de Belgi sche bond. Volgnts <ic Belglw to ryli mag ieder team twee buitenlan ders in dienst hebben en moet de rest van het team van eigen bodem komen. Bottse eiste ech ter recht op werk en beriep zich op de open grenzen, sinds 1 ja nuari, binnen de Europese ge meenschap. veen. De aanvallende midden velder, die afgelopen zomer door Volendam werd verhuurd aan Haarlem, tekende gisteren een contract voor anderhalf jaar. Haarlem reageerde meteen door Marco Daman (Volendam) en Robert Kicken (Fortuna Sit tard) aan te trekken. Beiden zijn gehuurd tot het einde van dit Heerenveen heeft naast het aantrekken van Kooistra, voor de rest van het seizoen de Australiër Milan Blagojevic ge huurd. De 23-jarige internatio nal staat onder contract bij de Belgische eersteklasser Germi nal Ekeren, waarvoor ook Si mon Tahamata uitkomt. Spits Michel van Oostrum van Emmen heeft gisteren voor ruim twee seizoenen getekend bij Cambuur Leeuwarden. De 26-jarige spits maakte dit sei zoen elf doelpunten voor de Drentse club uit de eerste divi sie. Eerder kwam hij uit voor Telstar en PEC Zwolle. Cam buur ondernam vlak voor het sluiten van de transfermarkt vandaag nog meer activiteiten. Het contracteerde voor dezelfde duur als Van Oostrum de aan vallende middenvelder Bert Konterman van FC Zwolle. De Friese club verhuurde de spit sen Ulrich Criiden en Lodi Roembiak voor de rest van het seizoen aan respectievelijk NEC en FC Zwolle. De uitspraak van gisteren kan gevolgen hebben voor de Ne derlandse competitie. Het bas ketbalklimaat in België is een stuk aantrekkelijker. In Neder land ligt de beloning lager en een uittocht lijkt daardoor on vermijdelijk. Het woord is nu aan de Eu ropese basketbalbonrl (FIFA), die zich lot nu toe gedistanti eerd heeft van de '/aak Bottse'. Doordat de bond achterbleef in de regelgeving kreeg de Neder landsc basketballer de mogelijk heid zijn gelijk bij de burger rechter te halen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25