Vogelbescherming: geen begrip voor rapen eieren Afval samen aanbieden Over leven Beheerders weidevogels weer aan slag VRIJDAG 5 MAART 1993 meindert van oer k, zoeterwoude monica wesseling Het broedseizoen van de weide vogels staat voor de deur. Voor de vrijwilligers van weidevogel beheer betekent dit werk aan de winkel. De nesten moeten wor den opgezocht en beschermd met nestkasten of stokken. De weidevogel wacht van Zoeter- woude begint het seizoen op dinsdag 9 maart met een bij eenkomst in 'Ons huis' in Zoe- terwoude (20.15 uur). Vrijwilli gers en belangstellenden zijn welkom. In Zuid-Holland wordt al meer dan tien jaar georgani seerd aan weidevogelbeheer ge werkt. De weidevogels worden bedreigd doordat hun leefge bied steeds kleiner wordt. De polders worden bebouwd dan- wel intensief gebruikt voor landbouw. Steeds meer agrari ërs zijn bereid bij hun bedrijfs voering rekening te houden met de weidevogels. Voordat er wordt gemaaid, gaan de vrijwil ligers het veld in en zoeken de nesten op. Deze worden met een stok gemarkeerd. Zodra de boer een stok ziet, zet hij de maaier even uit en spaart zo de weidevogel. Vlak voor de koeien weer naar buiten gaan, worden stalen nestbeschermers over de nesten geplaatst zodat de dieren de jonge broedsels niet kunnen vertrappen. De weidevogelgroep Zoeter- woude is pas een jaar oud. Vo rig jaar hielden 10 vogelwach- ters en zes veehouders samen 95 hectare onder hun hoede. De polders om Zoeterwoude ken nen een redelijke dichtheid aan weidevogels. Op 100 hectare zit ten 25 paar grutto's en 15 paren scholeksters. De meeste nest- verliezen traden op bij de grut to, de wilde eend, de tureluur en de meerkoet. Volgens de werkgroep was beweiding hier van de belangrijkste oorzaak. Er werd vorig jaar geen wild- redder gebruikt. Met kettingen aan de maaibalk kan worden voorkomen dat konijnen, hazen en andere wildsoorten verma len worden. Volgend jaar wil de groep wel een wildredder toe passen. Gemengde reacties op 'kievit-voorstel' Tweede Kamer 'Nutteloos' vindt H. Verkade van de Vereniging voor Na tuur- en Vogelbescherming Noordwijk het rapen van kie vitseieren in het voorjaar. Voor het voorstel van een meerderheid in de Tweede Kamer om het rapen van kie vitseieren toe te staan, mits aan nestbescherming wordt gedaan, kan hij dan ook weinig begrip opbrengen. „Je verstoort de natuur", zegt hij. noordwijk/leiden adriaan brandenburg Vogelbescherming Nederland, waarmee de Noordwijkse stich ting samenwerkt, heeft inmid dels aangekondigd naar het Eu ropese Hof te stappen als de Tweede Kamer volgende week - Vo- r de gelwet wordt gestemd - gedachten verandert. „Overal in Europa is het eierrapen verbo den. Het is toch onzinnig dat Nederland daar dan zo maar een uitzondering op maakt", luidt de aanklacht van Vogelbe scherming. Verkade betwijfelt of het zin vol is allerlei juridische stappen te nemen. „Het zou beter zijn de rapers ervan te overtuigen dat zij met hun hobby beter kunnen stoppen. Maar", beseft de Noordwijker, „ze zullen blij ven ontkennen dat de natuur er schade van ondervindt. Dus wordt het een welles-nietes- spelletje". Verstandig Haaks op de visie van de vogel beschermingsverenigingen staat de mening van T. War merdam. De vogelwachter uit Warmond liet enkele weken ge leden al in deze krant weten dat het rapen van kievitseieren in het geheel niet schadelijk is voor de vogelstand. „Het is ten minste nooit wetenschappelijk aangetoond dat dit wel zo is", benadrukt hij nog eens. War merdam, die zowel kievitseieren raapt als beschermt, is ingeno men met de houding van met name CDA en PvdA. „Dit is een positief geluid", zegt hij. Blij is de Warmonder ook dat het plan van staatssecretaris Gabor om voortaan alleen nog in Friesland het rapen toe te staan, naar de prullenmand is verwezen. Gabor meende tot die 'status aparte' te kunnen overgaan omdat in Friesland traditiegetrouw aan nestbe scherming wordt gedaan. War merdam die dat plan altijd 'zeer discriminerend' heeft gevon den, trof ook hier de Tweede Kamer aan zijn zijde. CDA en PvdA lieten afgelopen dinsdag in elk geval weten niets te voe len voor een uitzonderingsposi tie voor de Friezen. Vrede met de opstelling van de twee regeringspartijen heb ben ook de milieubiologen W.J. ter Keurs en M. Kruk van de Leidse universiteit. In een brief aan de Tweede Kamer heeft het tweetal laten weten niet tegen het rapen te zijn zolang verstan dig met de natuur wordt omge sprongen. Zij hechten dan ook grote waarde aan het voorstel waarin niet alleen het rapen tot 9 april wordt gedoogd, maar ook de eis wordt gesteld dat de nesten na die tijd moeten wor den beschermd. Ter Keurs en Kruk hebben al tijd al hun vraagtekens gezet bij het plan van de Vogelbescher ming voor een totaal verbod. Ter Keurs: „Als je helemaal niet meer aan de natuur mag ko men, bestaat het risico dat de mens zich er van vervreemdt, dat het iets hoogs en heiligs wordt. En daarmee dreigt ook de eigen verantwoordelijkheid te verdwijnen". Om zijn uitspraak kracht bij te zetten, herinnert de bioloog er aan dat juist de eierrapers de eersten waren die op de nood zaak van het beschermen van de nesten hebben aangedron gen." Wel maakt Ter Keurs de kanttekening dat het rapen slechts mag worden toegestaan zolang dat verantwoord is. „Zo dra blijkt dat de natuur er scha de van ondervindt, moet on middellijk een halt aan het ra pen worden toegeroepen. Want dan slaat een verantwoord om gaan met de natuur om in een /oord gedrag." De grutto is een van de weidevogels die baat heeft bij nestbescherming Mok op Lyceum Visser 't Hooft leiden» Op het Chr. Lyceum Visser 't Hooft in Leiden zijn de plastic bekertjes afgeschaft. Vanaf volgende week woensdag doet de mok zijn intrede in plaats van de 90.000 bekertjes die in de Kagerstraat en de Ant. Duycklaan jaarlijks werden gebruikt. Het is een initiatief van de milieucommissie op die school. Er zijn twee systemen: de statiegeld-mok en de eigen mok. De keuze is vrij. Voor de statiegeld-mok moet een munt gekocht worden die 3 gulden kost. Na inleveren van de mok krijgt men zijn geld te rug. Noodprogramma verwerking gft-afval leiden» Het Afval Overlegorgaan waarin verschillende overheden samenwerken, heeft een noodprogramma opgesteld om te voor komen dat in de loop van dit jaar een groot tekort aan capaciteit ontstaat om gescheiden ingezamelde gft te*verwerken. In een aantal gevallen is het volgens het overlegorgaan nodig compos- teerinrichtingen te laten draaien zonder dat alle benodigde ver gunningen binnen zijn: een gedoogbeleid dus. De Stichting Na tuur en Milieu en de twaalf provinciale milieufederaties hebben laten weten zo weinig mogelijk bezwaren in te dienen tegen de bouw en het functioneren van de installaties. 'Fosfaat uit grond verwijderen' leiden» De Natuurbeschermingsraad vindt dat fosfaat moet wor den verwijderd uit grond die daarmee is verzadigd. Dat kan door bemesting van die gronden tijdelijk achterwege te laten of door een minimale bemesting toe te staan. De raad vindt dat het ka binet snel met maatregelen daarvoor moet komen. Het fosfaat is in de loop van de jaren met het uitrijden van mest over het land in de grond gekomen. In gronden die verzadigd zijn is het in het grond- en oppervlaktewater doorgedrongen. Daardoor vormt het een bedreiging voor het milieu. Het eerst moeten de gron den in aanmerking komen die via grondwaterstromingen en op pervlaktewater in verbinding staan met natuurgebieden. Olie vogel na vijf jaar terug asiel haarlem Thera te Boekhorst van het Vogelhospitaal in Haarlem is opgetogen en droevig tegelijk. Tussen de olieslachtoffers die afgelopen weken op de stranden aanspoelden blijkt een zeekdet te zijn, die vijf jaar geleden al eens door het \4)gelhospitaal is op gevangen en schoongemaakt. Een treurige zaak, maar voor Te Boekhorst toch reden voor optimisme. „Het bewijst dat het re valideren van zeevogels zin heeft, iets dat door sommigen wordt betwijfeld. Vogels die door ons worden schoongemaakt en los gelaten kunnen dus nog jaren leven." Bureau Sea Press over de kop utrecht van een proefabonnement. Omdat in de praktijk te weinig berichten geplaatst werden is geen vast abonnement geno men. Sea Press was een initia tief van de twee jaar geleden opgerichte stichting Mother Sea, die blijft bestaan. In deze stichting verenigde zeebiologen, milieujournalisten en educatie ve medewerkers schreven over natuur en milieu van de zee. Sea Press verspreidde nieuws berichten en achtergrondartike len over gebeurtenissen op zee- Persbureau Sea Press, in sep tember vorig jaar enthousiast van start gegaan in Utrecht, heeft zichzelf opgeheven. Er waren te weinig inkomsten om rendabel te kunnen functione ren. Volgens oprichter Rob Bijnsdorp hebben de kranten in Nederland wel grote belangstel ling voor specifieke berichtge ving over de zee, maar bestaat er geen bereidheid daar vol doende geld voor te betalen. Deze krant heeft van septem ber tot januari gebruik gemaakt leiden monica wesseling De Zuidhollandse milieugede puteerde J. van der Vlist wil dat gemeenten voor het verwerken van afval hetzelfde tarief gaan betalen. Nu is daarvan geen sprake. Het afval moet op een hoop worden gegooid en ver volgens aan de verwerkers daar van worden aangeboden. Daar mee komt dan tegelijk een eind aan wurgcontracten, die som mige gemeenten met afvalver werkershebben. Van der Vlist vindt de manier waarop nu de vuilafvoer en de verwerking is geregeld, niet ide aal. Er zijn gemeenten die geza menlijk verwerken of verzame len. De tarieven lopen zeer uit een. De verwerkers staan sterk omdat er te veel afval en de prijs hoog. Omdat er (te) weinig ca paciteit is om het afval te ver werken, zijn de gemeenten er niet voor honderd procent zeker van dat het vuil ook wordt afge voerd. Van der Vlist: „Die kleine sa menwerkingsverbanden heb ben nog een ander nadeel. Een groep gemeenten die gezamen lijk een vuilverwerking opzet, zoals de verbrandingsinstallatie in Leidschendam, loopt grote ri sico's. Gaat het niet goed, dan zitten ze met een financiële strop. Bovendien is de afvoer van het afval niet echt zeker. In het verleden hebben gemeen ten nogal moeten leuren om een goede verwerker te vin den." Van der Vlist heeft twee mo gelijkheden bekeken: alle vuil- verwerkers laten samenwerken óf alle vuilaanbieders 'bijeen ra pen'. Alle verwerkingsinstalla ties onderbrengen in één groot verwerkingsbedrijf lijkt nu nog niet haalbaar. De gedeputeerde: „De gemeenten die het vuil nu zelf verwerken hebben een lage verwerkingsprijs, maar willen niet samenwerken met andere plaatsen. Ook niet tegen een hogere prijs." Niet direct, maar wel binnen afzienbare tijd. „De milieu-eisen worden steeds ho ger en drijven de prijs van ver werking op." Aanbieding Het samenbrengen van de aan bieders van afval, verzameld in een NV Aanbieding, is volgens Van der Vlist wel haalbaar. Ge meenten en samenwerkingsver banden bieden deverwerkers gezamenlijk het afval aan. Van der Vlist: „De aanbieders kun nen eisen stellen. Ze kunnen nieuwe technieken afdwingen. Zo zorg je ervoor dat de verwer king schoon gebeurt". Hoewel het tegenstrijdig lijkt, biedt het samen aanbieden van afval po litiek meer vrijheid. „De ge meente houdt direct invloed op de verwerking en de tarieven." Een NV Aanbieding geeft ook voor de toekomst zekerheden. De afvalstroom zal de komende jaren, door preventie en herge bruik, steeds kleiner worden. De nieuwe en bestaande installa ties (vergisting of verbranding) moeten voldoende afval te ver- vyerken krijgen willen ze niet verliesgevend worden. De NV zorgt voor dat aanbod. De milieugedeputeerde ver wacht dat de kosten van ver werking bij een gezamenlijke aanbieding op 200 tot 250 gul den per ton uitkomen. De uit eindelijke kosten bepalen de animo van gemeenten en sa menwerkingsverbanden om nu al in te tekenen voor de NV Aanbieding. Zo denkt Leiden met zijn scheidings- en vergis- tingsinstallatie op een tarief van 180 gulden per ton uit te ko- Van der Vlist verwacht dat binnen tien jaar alle Zuidhol- Gedeputeerde Van der Vlist. ARCHIEFFOTO WIM DIIKMAN landse gemeenten bij de NV zijn aangesloten. Nog dit jaar verwacht hij met een aantal ge meenten een eerste opzet te kunnen maken voor de NV Aan bieding. „En daarmee is voor die gemeenten de tijd van onze kerheid rond tariefstelling verle den tijd. Samen kunnen ze langlopende contracten afslui ten tegen een gunstige en vaste prijs. Een grote groep afvalaan- bieders is immers een stevige onderhandelingspartij." Vogelbeschermers werkèn samen amsterdam anp Vogelbeschermers uit 21 landen hebben zich verenigd in een nieuwe organisatie. Deze orga nisatie, Birdlife* International, gaat zich wereldwijd inzetten voor het behoud van bedreigde vogelsoorten. De organisatie is deze week ten doop gehouden in alle deel nemende landen. Tot dusver zijn dat zestien Europese lan den, aangevuld met Japan, Oe ganda, Equador, Ghana en Ke nya. Het is de bedoeling het aantal landen uit te breiden. Vogelbescherming Nederland in Zeist maakt ook onderdeel uit van Birdlife International. I Iet hoofdkantoor van de nieu we organisatie is gevestigd in het Britse Cambridge. Volgens Birdlife International is het hoog tijd dat er wereld wijd actie wordt ondernomen voor het behoud van vogelsoor ten. Van de 9000 vogelsoorten op aarde worden er duizend met uitsterven bedreigd. Nog eens 5000 soorten gaan in aan talachteruit. Voornaamste oorzaak van de ze bedreigingen is de vernieti ging van leefgebieden van vo gels, zoals het kappen van tropi sche regenwouden en het droogleggen van waterrijke ge bieden. Ook de intensivering van landbouw en de milieuver vuiling eisen hun tol. de Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Ir. E.H. van Tuyll van Serooskerken, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Rijnland en als zodanig dagelijks 'bezig met het milieu', bijt het spits af. Waaraan denkt u als eerste als het woord milieu valt? Aan water. Het is de belangrijk ste bestaansvoorwaarde mens. Ik ben er 24 uur per dag mee bezig. U mag zich dan 24 uur per dag met het milieu bezighouden, schenkt de overheid er naar uw idee wel voldoende aandacht aan? Ja en nee. Het doel: een maat schappij gebaseerd op een duurzaam gebruik, is goed. De inspanning om dat snel voor el kaar te krijgen, is nog onvol doende. Wat is uw grootste zorg? Die ligt niet zozeer op landelijk niveau. De toename van de we- reldbevolkinggecombineerd met onze drang steeds meer te willen, verontrust mij meer. Dat kan onze wereldbol nooit aan. Valt er nog iets te redden? Ja, maar alleen als wij in dit rijke deel van de wereld bereid zijn - waarschijnlijk diep - in eigen vlees te snijden. Pas t milieubelasting daarin? Milieubelasting is een manier om de mensen duidelijk ^e ma ken, wat milieu kost. Het moet dan wel worden besteed aan de verbetering van dat milieu. Ei genlijk zou het niet nodig moe ten zijn als wij milieuvriendelijk produceren e Durft u zelf nog alles te consu meren, eten dus? Dat heb ik nooit gedurfd. Al is het ook niet zo dat ik bij elke hap kijk of er een vlieg op zit. Blijft de auto misschien aan de kant? Ja. in Spaarndam, het doi p waar ik woon, en ook in Leiden doe ik de boodschappen lo pend. In Spaarndam is het per dag ben ik er mee bezig", fotos hielco kuipers openbaar vervoer zo gebrekkig geregeld dat de auto een nood zaak blijft. Doet u verder nog iets om het milieu te beschermen? (ilas in de glasbak, papier in de papiercontainer, gft-afval com posteren enz. Ik laat bij aanko pen het milieu altijd meewegen. Het boekje van Lucas Reijnders 'Milieusparend huishouden' helpt daarbij. Dat wij mensen er nog altijd te storend mee omspringen. Wij willen wel dat de overheid, het bedrijfsleven en de buurman er iets aan doen, maar zelf iets in leveren is er maar zelden bij. Wilt u nog iets kwijt? De consument - dus wij allen - moet veel meer bewust worden gemaakt vpn wat hij of zij nu doet, maar ook zou kunnen doen vooreen beter milieu. Dus sommige produkten of diensten zou de consument niet meer moeten kopen, andere minder.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21