Goedgekeurde draadloze telefoons veel goedkoper Nietje als nieuw promotiemiddel Stand van Zaken 'Het verschil is de vrijheid' o Vlaamse deelnemers VTM troeven VNUaf Manager van het Jaar VRIJDAG 5 MAART 1993 CHEF WILLEM SP.ERDIJK, 071 -161440. PLV -CHEF Per spoor naar de kust Wie de blik naar buiten richt, kan het in dit gure jaargetijde maar nauwelijks geloven, maar het is toch echt waar: de toeristisch- e sector in onze regio groeit en bloeit. De beteke- i deze sector voor onze economie is des te groter bedenken dat de omzet in een beperkt aantal maanden van het jaar behaald wordt. Als we over de toeristisch-recreatieve sector spreken, heb ben we het over een echte groeimarkt. In Nederland verdie nen 140.000 mensen hiermee hun brood. Buitenlandse toe risten betalen daaraan ruim zeven en een half miljard gul den mee. In de laatste tien jaar zijn de inkomsten in deze sector in Nederland met ruim een derde toegenomen: van ruim 20 tot ruim 30 miljard gulden. In onze regio, de zogeheten Rijn- en Bollenstreek, welke van de kust tot voorbij Alphen aan den Rijn loopt, vervult de toeristisch-recreatieve sector eveneens een belangrijke rol. Sterker nog: van de beroepsbevolking van 83.000 mensen in de regio, vinden 8.300 een volledige betrekking in deze sec tor. Dat is een procentueel dubbel zo groot aandeel in de werkgelegenheid als landelijk het geval is. Ook omzet en investeringen ontwikkelen zich zeer gunstig. De cijfers die de Kamer van Koophandel jaarlijks verzamelt, leren dat in 1992 de omzet van de sector meer dan dubbel zo hard is gegroeid dan in de rest van het regionale bedrijfs leven: 4 procent tegen 1,8 procent voor de rest. De wethouders van economische zaken uit,onze regio heb ben samen met de verantwoordelijke gedeputeerde van de provincie en de Kamer van Koophandel zich tot taak gesteld om de gezamenlijke economische belangen te stimuleren. Zij doen dit in het Regionaal Economisch Overleg (REO). Vorig jaar is door dit REO besloten om de toeristisch-recrea tieve sector als meest kansrijke uit te kiezen tot speerpunt van het gezamenlijk regionale economische beleid. Een van de kenmerken van onze regio is de grote verschei denheid aan belangrijke toeristische trekkers. Het is on doenlijk ze allemaal te noemen, maar u kent ze wel: de Noordzeekust met badplaatsen als Noordwijk en Katwijk, de bollenstreek met zijn prachige bloembollenvelden en de Keukenhof, het uitgestrekte plassengebied met zijn waterre creatie op de Kaag, de Braassem, etc. Leiden met zijn prachtige binnenstad, monumenten en musea; Alphen met zijn groen achterland en straks het Archeon. Opvallend is, dat in binnen- en buitenland deze regionale attracties een grote bekendheid genieten. Echter: een be kendheid die aan elk afzonderlijk gekoppeld is niet aan de streek waarvan de attractie deel uitmaakt. Met andere woorden: de identiteit van de streek is volstrekt onvoldoen de. De aanduiding 'Rijn- en Bollenstreek' zal menigeen eer der aan een bootreisje over de Rijn in Duitsland doen den ken, dan aan ons gebied. En andersom: de naam 'Noord- wijk' is in Duitsland een bekender begrip dan 'Rijn- en Bol lenstreek'. Daar moeten we wat aan doen, vinden we. Het is daarbij van groot belang dat allerlei be- leidsterreinen die een raakvlak I met het toerisme hebben, wor- den ingezet om het toerisme te WÊ^mM bevorderen of zelfs, andersom, daarvan profiteren. Voorbeeld: een railverbinding voor trein Hgi lf| en tram van Leiden naar de kust is wegens onvoldoende jB^'j bewoners in dat gebied op kor- H^H|| v. te termijn nog niet goed te ex- I ploiteren. Dat zou wel eens aanzienlijk kunnen verbeteren, "Émjm indien we er in slagen zo'n lijn flHI tot een belangrijke toeristische Jx Hj verbinding uit te bouwen. Stelt H u zich maar voor: 's zomers H niet langer in de file met tien- HBHBHBh mgaj duizenden auto's op weg naar overvolle parkeerplaatsen aan de kust, maar met het Noord- zeeboemeltje naar Katwijk en joop Walenkamp js Noordwijk. Dagdromen? Neen, wethouder economi- wel toekomstmuziek, waarvan sche zaken van de ge- ik graag de componist wil zijn. meente Leiden. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: J. Parlevliet oprichter van het Noordwijkse PAS Services, makelaar in computerservices. ijna 24 jaar heb ik bij IBM gewerkt. Als je dan voor je- zelf begint, valt er een hoop zekerheid weg. Maar die zekerheid zou ook bij IBM wegvallen. Begin vorig jaar ben ik plannen gaan maken om voor mezelf te be ginnen. Ik heb daarbij veel hulp gehad vanuit IBM. Mijn businessplan is doorge licht. ik heb er ook een presentatie over ge houden. En uiteindelijk heb ik een contract kunnen sluiten als IBM-businesspartner. Ik ben officeel service agent voor het IBM RISC System/6000. Wc laten elkaar niet los. In principe bemiddel ik bij alle diensten waar een klant behoefte aan heeft op het gebied van automatisering. Als een bedrijf een contract sluit met PAS Services hoeft het voortaan maar één telefoonnummer te draaien voor alles wat met automatisering te maken heeft. Er moet voor een bedrijf één persoon zijn die alles uitzoekt op auto matiseringsgebied. Die wil ik zijn. Ik leg de contacten met de leveranciers van programma's en apparatuur. Daarbij laat ik juridisch vastleggen dat mijn klant ook in de toekomst toegang heeft tot de sources van zijn software. Dat is belangrijk, er gaan veel bedrijven failliet in de automatisering. Als je die rechten niet hebt, wordt het later heel moeilij.k om als dat nodig is je pro gramma aan te passen. Ik wil de klant ze kerheid bieden. Wij geven ook advies over de beveiliging van computers, bemiddelen bij de installatie van systemen en zorgen voor de opleiding van personeel. In feite ben ik een makelaar die tussen de gebruiker gaat staan en de leveranciers van apparatuur en diensten. Met leveranciers van apparatuur en programma's sluiten we zo scherp mogelijke contracten. Het blijkt in de praktijk dat ook zij interesse hebben in deze dienstverlening. Niet alle leveran ciers zijn even geïnteresseerd in de uitvoe ring van services. Dat nemen wij dan van ze over. Ook bij IBM was dat een punt. IBM zette uiteindelijk niet die laatste stap naar de klanten, dat doe ik wel". Bij IBM hoor ik tot de mensen die met een, laten we zeggen, 'zilveren handdruk' is ver trokken. Maar dat is mijn pensioenvoorzie ning en het betekent niet dat ik een riant startkapitaal had. Ik ben begonnen met een bankkrediet om het de eerste maanden uit te kunnen zingen. Per 1 februari ben ik be gonnen. Gelukkig heb ik al in de eerste maand een aantal contracten kunnen slui ten, waardoor ik heel behoorlijke start heb. Dat is toch spannend, uiteindelijk gaat het niet alleen om mij, maar ook om mijn gezin dat er van moet leven. Het grootste verschil met werken in diens van IBM? De vrijheid! Als ik nu iets niet goed doe, hoef ik dat alleen maar tegen me zelf te zeggen om het te veranderen. Bij IBM konden daar maanden overheen gaan. Soms waren er intern wel vier of vijf partij en bij een project betrokken en kon het een half jaar duren voor een besluit viel. Als ik nu namens een klant kom kan ik zeggen, 'hier ligt het en nu moet het'. Belangrijk om te slagen is een goede voor bereiding. Zelf heb ik ook ervaren dat het heel belangrijk is een goede accountant te zoeken. Stap niet zomaar naar het eerste het beste bureau op de hoek. Een gerenom meerde accountant is misschien wel duur. maar dat betaalt zichzelf uiteindelijk terug." PAS Services in Noordwijk is telefonisch te bereiken via 01719-48350. TEKST: RUDOLF KLEUN FOTO: HIELCO KUIPERS ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden, t.a.v. 'Za kelijk'. Handel met de VS ALPHEN AAN DEN RIJN/REGIO - Ondernemers die zaken willen doen met de Verenigde Staten kunnen op woensdag 24 maart te recht op een seminar in hotel Toor (nabij het NS station) in Alphen aan den Rijn. Centraal staat de verhouding tussen de EG en de North American Free Trade Association (NAFTA) als handelsblok ken en de positie van Florida als draaischijf voor deze markten. Een handelsdelegatie uit Florida is aanwezig en zal een inleiding ver zorgen. De kosten voor deelneming aan het seminar bedragen 75 gulden per persoon. Inlichtingen en aanmelding bij de afdeling handelsvoorlichting van de Kamer van Koophandel in Leiden. Tel. 071-250500. Vijf aandeelhouders in de Vlaamse commerciële televisie zender VTM hebben hun krach ten gebundeld. Daarmee moe ten zij de "Vlaamse verankering' veilig stellen, die met de opmars van het Haarlemse uitgevers concern VNU binnen VTM vooral de Vlaamse regering zor gen baarde. De vijf aandeelhouders heb ben zich verenigd in een geza menlijke controlerende ven nootschap de Vlaamse Media Holding (VHM). VHM is daar mee verzekerd van 55 procent van de VTM-aanöelen en troeft daarmee in een klap VNU af, dat na de maandag bekendge maakte overneming van de tijd- schriftengroep The Press (via zijn Vlaamse dochter IUM) 33 procent van VTM bezit. Het vijftal vertegenwoordigt enkele dag- en weekbladeigena ren die indertijd bij de oprich ting van VTM in 1987 de uit zendingen begonnen in 1989 waren betrokken. Het zijn Con- centra (van onder andere Het Belang van Limburg), De Pers groep (met Het Laatste Nieuws), Het Volk, Roularta Media Group en Belgian Media Holding. Zij hebben elk elf pro cent van de aandelen. Blijkens een mededeling van Concentra is het de vijf te doen om de zogenoemde Vlaamse verankering van VTM. Hoofd doel van VIIM is „in samenwer king van de overige aandeel houders, de stabiliteit van het aandeelhoudersschap van VTM te verzekeren, teneinde de suc cesvolle uitbreiding van VTM als een volwaardig Vlaams au diovisueel bedrijf blijvend te ondersteunen." Die verankering of beslis singsmacht dreigde met de op mars van VNU in gevaar te ko men. In feite gaat het erom dat de niet misselijke reclame-in komsten van VTM grotendeels naar het buitenland dreigen te verdwijnen, zeker als VNU nog meer aandelen zou verwerven. VTM werd destijds juist opge richt om dat voor te zijn. Met de nieuwe holding moet dat gevaar worden weggeno men, nog afgezien van het risico dat de VTM haar reclamemono polie zou kwijtraken waarmee de Vlaamse regering zou heb ben gedreigd. Vandaar dat die deze week verheugd reageerde op het initiatief dat 'ten volle' wordt onderschreven. Volgens de Vlaamse minister president Luc Van den Brande waarborgt VHM „niet alleen een pluralistisch en stabiel Vlaams aandeelhouderschap voor VTM maar biedt zij kansen voor een verdere ontwikkeling van een Vlaamse mediastrategie die ook voor de werkgelegen heid betekenisvol kan zijn." NOORDWIJK Een jury, waarin onder anderen drs. Joep Brentjens, topman van VNU, en R. Koedijk van KPMG zitting hadden, heeft woensdag avond in Noordwijk de Manager van het Jaar bekendgemaakt. Het is mevrouw A. Kanters, directeur Donker Cultuurtechniek BV in Sneek. De jury noemde haar „Een geïnspireerd leider met een goed gepositioneerd bedrijf tussen het groot- en kleinbe drijf. Er is sprake van een grote klanttevredenheid, een laag ziek teverzuim (3,5 procent) en een uitstekende strategie." Voorzitter van de jury was oud-president-directeur van de KLM, drs. S. Or- landini. Kanters is gekozen uit zes genomineerden die in Noord wijk voor een publiek van zeshonderd mensen werkstukken moesten verdedigen. Leids bedrijf heeft alleenrecht in Benelux Sinds kort beschikt het bedrijfs leven over een nieuw middel om reclame te maken: nietjes voorzien van logo of bedrijfs naam. De nietjes, die de naam 'Compa-nietjes' hebben meege kregen, worden op de markt ge bracht door het Leidse bedrijf Pleasure Trade. Reclame op de vierkante millimeter. De nietjes heten officieel ei genlijk Logotak, maar hebben in het dagelijks verkeer al snel de naam compa-nietjes meegekre gen, met een knipoog naar het Engelse woord company (be drijf). Directeur H. Nieuwhart van Pleasure Trade verwacht een grote toekomst voor het nietje. Hij spreekt zelfs van een hele nieuwe generatie nietjes. „Dit wordt hét promotie-artikel van 1993", voorspelt Nieuwhart. ,;Er wordt zonder uitzondering positief op de nietjes gerea geerd. We hebben de eerste or ders al binnen. De toepassings mogelijkheden zijn onbeperkt, want iedereen gebruikt nietjes, niet waar." Zoals alle goede ideeën, blinkt ook het compa-nietje uit in simpelheid. Het nietje is even lang als normale nietjes, de bo venkant is alleen iets breder, waardoor er ruimte ontstaat voor opdruk. „Het gewone nietje is natuurlijk bij iedereen b.ekend. Maar met vierkleuren- opdruk is het plotseling een sterk marketinginstrument ge worden. Als je zo'n idee zou zoeken, dan verzin je het waar schijnlijk niet", aldus de en thousiaste Nieuwhart. de deur uitgaan van een eigen gezicht wil voorzien. Maar ook aan de verpakkingsindustrie en de detailhandel verwacht Nieuwhart de nietjes te kunnen verkopen. „Ik denk dan aan speciale nietjes met hartjes, bijvoorbeeld voor Valentijnsdag. Of nietjes met voornamen erop, zoals je ook eigen briefpapier of pennen met je voornaam hebt. Mogelijk dat de nietjes ook een collectors item, een verzamelaarsobject, worden. Net zoals er mensen zijn die pennen, suikerzakjes of aanstekers met opdruk verza melen", stelt Nieuwhart zich voor. Wie de speciale nietjes met eigen opdruk wil bestellen, moet er minstens 60.000 tege lijk afnemen. Met opdruk in één kleur kost dat rond de 1.200 gulden. Per 6.000 nietjes wordt een nietmachine voor de afwijkende maat nietjes gratis bijgeleverd. Goudmijntje Pleasure Trade, dat twaalfen- eenhalf jaar bestaat en sinds een jaar in Leiden is gevestigd, lijkt met het kleine promotie middel een goudmijntje in han den te hebben, gezien de gun stige reacties die het produkt in de korte tijd dat het op de markt is verzamelde. „Het is de droom van iedere ondernemer om een produkt te hebben waar je rijk van kan worden. En ik denk dat het compa-nietje zo'n artikel is", vertelt directeur/eigenaar Nieuwhart, om er daarna la chend aan toe te voegen: „Daar droom ik in ieder geval wel In de schoot De compa-nietjes zijn een Is raëlische uitvinding, Pleasure Trade heeft het alleenrecht om ze in de Benelux te verkopen. Nieuwhart kreeg het produkt bij wijze van spreken in zijn schoot geworpen, want hij ontving van de fabrikant een fax met de vraag of hij in de nietjes geïnte resseerd was. Nieuwhart zag di rect de mogelijkheden van het nieuwe produkt en hapte toe. Vorige maand werden op de PSI in Düsseldorf, de belangrijkste internationale beurs voor pro motie-artikelen en relatiege schenken, de nietjes voor het eerst aan het bedrijfsleven ge toond. Nieuwhart: „We hadden de kleinste stand van de beurs, maar wel de drukst bezochtste. Heel veel mensen hebben mij daar gezegd dat dit het leukste nieuwe produkt van het jaar is. We hebben tegen de 200 be stellingen voor de Benelux kun nen noteren." Deze maand be leven de compa-nietjes hun Ne derlandse première op de rela tiegeschenkenvakbeurs Euro premium '93 in Amsterdam. Pleasure Trade denkt vooral veel nietjes aan bedrijven te verkopen, die daarmee de brie ven en belangrijke stukken die De ellende van een goed kope, illegale draadloze te lefoon met krakend geluid moet vanaf 1 april aan staande voorbij zijn. Het ministerie van verkeer en waterstaat is het onlangs eens geworden met indu strie en handel over de nieuwe technische nor men. Door de nieuwe af spraken wordt het mogelijk goedgekeurde draadloze telefoons onder de 300 gul den te kopen. LEIDEN NIEK FAAS Hét argument voor de meeste kopers is het gemak waarmee je in en om huis kunt telefoneren. Jammer voor hen was dat de Nederlandse PTT het eigen goedgekeurde toestel voor zo'n 800 gulden verkocht en de veel goedkopere, met de verkeerde frequentie, niet toestond. Dat had tot gevolg dat er sinds 1980 ruim 500.000 illegale draadloze toestellen voor 500 gulden goedkoper op de markt kwa- T. Duivestein, directeur van het Leidse telecommunicatie bedrijf Duivestein Techniek weet het als geen ander: „Draadloze telefoontoestellen zijn al heel lang een gat in de markt. Zakenlieden speelden handig in op de vraag en impor teerden honderdduizenden van die apparaten uit het Verre Oos ten en de Verenigde Staten. Maar die landen gebruiken fre quenties die niet geschikt zijn voor de in Nederland verboden toestellen. Dat geeft maar al te vaak storiqgen in de ontvangst van radio- en tv-programma's, wat het gevolg is van de over volle Nederlandse ether." De ministeriële eisen aan goedgekeurde draadloze tele foonstoestellen houden onder meer een goede werking op het H. Nieuwhart van Pleasure Trade verwacht een grote toekomst voor het compa-nietje. foto jan holvast PTT-telefoonnet in met de juis te frequenties. Maar ook een beveiligingscode, zodat wordt uitgesloten dat anderen op kos ten van de eigenaar van het toe stel bellen. Duivestein: „Mensen borgen hun aanwinst vaak vroegtijdig op in de kast. Oorzaak daarvan was dat de werking van het ap paraat tegenviel door een sterke ruis tijdens gesprekken. Het ergste was eigenlijk als buren op hetzelfde kanaal zaten en de één de telefoonrekening van de ander moest betalen. Ik weet van een geval in Scheveningen waar een vishandelaar een enorme telefoonrekening kreeg. Maar die bleek te behoren aan de naast hem gevestigde visex- porteur die veel naar het bui tenland belde. Klagen bij de PTT had natuurlijk geen zin. Het verboden telefoonapparaat van beiden was de schuldige omdat ze op dezelfde frequentie belden." Harde leerschool De 39-jarige Duivestein door liep na zijn atheneumopleiding een harde leerschool in een Amerikaans bedrijf dat toen marktleider was in automati sche nummerkiezers. „Het was zo keihard dat als je werd aan genomen meteen ook je ont slagbrief moest tekenen, voor als je het in drie maanden niet waar kon maken." Duivestein begon in 1981 voor zichzelf en richtte een import/export- en groothandelsfirma op in tele communicatie apparatuur. De goede verkoop van autotele foons door Duivestein leverde de firma een week vakantie op Aruba op, betaald door een te vreden leverancier. Duivestein had zelf geen tijd en verlootte het buitenkansje onder het 13 man/vrouw bestaande perso neel. In 1991 behaalde de firma een omzet van ruim acht miljoen gulden. Duivestein verwacht dat in Nederland de verkoop enorm zal stijgen en baseert dat op de verkoopcijfers in de Verenigde Staten. Daar werden in het afge lopen jaar bijna 16 miljoen draadloze toestellen verkocht, wat 44 procent is van het totaal aantal verkochte telefoons. T. Duivestein: „Mensen borgen hun aanwinst vaak vroegtijdig op in de kast."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20