'Ploegendienst politie absurd' Alle drachtigë koeien van Herman aborteren Spoorwegen: geen smartegeld nabestaanden treinongeluk 'Er moet meer geoefend worden' Randstad Studie naar Centoxin weer in volle gang Marechaussee op vingers getikt VRIJDAG 5 MAART 1993 Leiden hoeft niets terug te betalen leiden» Leiden heeft in 1990 de subsidie van VWC bedoeld voor uitbreiding van kinderopvang nog in hetzelfde jaar 'netjes uitge geven1'. De gemeente hoeft dan ook niets terug te betalen aan het ministerie. WVC maakte onlangs bekend liefst 30 miljoen te rug te vorden van de gemeenten, omdat dat geld niet zou zijn uitgegeven in het jaar waarvoor die subsidie was bedoeld. Zo moeten de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht 5 miljoen terugbetalen. Horeca betaalt vaker premie leiden» Steeds meer horecawerknemers uit de Leidse regio dra gen hun sociale premies af. Volgens een woordvoerder van de bedrijfvereniging voor de Horeca is dat te danken aan een groot scheepse voorlichtingsactie. „Veel van hen werkten niet bewust zwart. De bekendheid met het vak was vaak niet groot. Men be sefte niet dat men werknemer was." Wassenaar zit vol met miljonairs wassenaar In Wassenaar is 4,25 procent van de bevolking mil jonair. De gemeente neemt daarmee de'derde plaats in achter het Gelderse Rozendaal (6 procent) en Bloemendaal (4,6). Oegstgeest staat op de zevende plaats. Dat is de uilkomst van een ondefzoek van sociaal geograaf J. van Hezewijk. Hij constateert verder dat de rijkste wijk van Nederland Duinau- we is in Wassenaar, waar officieel 43 procent miljonair is. De wijken De Kievit, Nieuw Wassenaar en Groot Hazebroek staan respectievelijk op de derde, vierde en zevende plek. Het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam on derzoekt sinds een maand weer de werking van het middel Centoxin bij kinderen met een door de meningococ-bacterie veroorzaakte bloedvergifting. De studie werd half januari ge staakt na commotie rond Centoxin in de Verenigde Sta len. De Leidse producent Cen- tocor haalde het middel direct van de markt. Centoxin was al in een groot aantal landen in Europa, waar onder Nederland, verkrijgbaar. I let middel is bedoeld voor pa tiënten met een door zoge noemde Gram-negatieve bacte riën veroorzaakte bloedvergifti ging. Bij nader klinisch onderzoek voor registratie in de Verenigde Staten bleek dat de sterfte onder patiënten die géén Gram-nega tieve infectie hadden en die Centoxin kregen, groter was dan in de groep die een placebo (nep-middel) kreeg. Voor alle zekerheid stopte het onderzoek in het AMC ook, hoewel daar alleen kinderen aan meededen die wél een Gram-negatieve infectie had den. De bacterie, de meningo- coc, kan leiden tot hersenvlies ontsteking, de beruchte menin gitis ofwel nekkramp. Als deze niet wordt opgemerkt (de symptomen lijken erg op die van griep) kan de hersenvlies ontsteking verergeren en leiden tot een bloedvergiftiging die de dood tot gevolg heeft. Centocor weet niet of en zo ja, wanneer Centoxin weer op de markt komt. Rotterdam moet gft inzamelen Rotterdam cpd Haagse ministerie de 'klassieke tegenstrever' genoemd, als het om gft-afval gaat. Gisteren over handigde wethouder Hoogen- doorn een rapport aan de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) en de Vereni ging van Afvalverwerkers. In dat door de Technische Universiteit Delft opgestelde boekwerk ziet Hoogendoorn zich gesteund in zijn argumenten dat de kosten onevenredig hoog zijn in verge lijking met het voordeel voor het milieu. Minister Alders (milieubeheer) blijft erbij dat Rotterdam wél per 1 januari 1994 mee moet doen aan het gescheiden inza melen van groente-, fruit- en tuinafval (GFT). De Rotterdam se wethouder drs. P. Hoogen doorn (Bedrijven) wil er niet aan meedoen. Volgens een woordvoerder van de minister is het wel mogelijk dat delen van de stad een tijdelijke ont heffing krijgen. Rotterdam wordt op Voorzitter NPB hekelt CDA-kamerlid Eis advocaat Dierenbescherming Alle veertig koeien, die drachtig worden van de genetisch gema nipuleerde stier Herman, moe ten onmiddellijk worden gea borteerd. Die eis deponeerde M. van der Burgt, advocaat van de Dierenbescherming en de Stichting Natuur en Milieu, gis teren bij de Raad van State. Beide instellingen willen dat alle proeven met I lerman wor den stopgezet. Minister Buk man (landbouw) heeft proeven met de stier toegestaan. De Raad van State doet maandag uitspraak. Natuur en Milieu en de Die renbescherming vinden dat er voldoende alternatieven zijn voor het onderzoek. Herman en zijn nakomelingen worden vol gens hen onnodig leed aange daan. Bovenal zouden de proe ven ethisch gezien onverant woord zijn en in strijd met het beleid van het kabinet. Uit een nota van de overheid zou blijken dat er een belangen afweging moet worden gemaakt voordat er met genetisch gema nipuleerde dieren kan worden geëxperimenteerd. De minister zou in deze kwestie onvoldoen de aan belangenafweging heb ben gedaan. Stier Herman leeft op de boerderij 't Gen in Lelystad. Het is Gene Pharming Europe bv uit Leiden gelukt hem te voorzien van een menselijke erfelijke ei genschap, waardoor zijn vrou welijke nakomelingen mogelijk lactoferrine in hun meldpro- duktie produceren..Met die lac toferrine zouden bepaalde ziek tes kunnen worden bestreden. De stof, een eiwit, komt ook in Bus uit file ,,Die man is gek. Kamerleden moeten voortaan getest worden op hun intelligentie. Dit plan is krankzinnig." Voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politie Bond werpt het idee om de politie in ploegendiensten te laten werken, met kracht van zich. Het ideetje werd gisteren tijdens het kamerdebat over de reorganisatie van de poli tie op tafel gelegd door CDA-kamerlid F. van der Heijden. De CDA'er denkt dal de bereik baarheid van de politie beter wordt als zij in ploegen werkt. De bureaucratie op het politie bureau haalt volgens Van der Heijden de vaart en de slagvaar digheid uit het werk. Van Duijn denkt daar heel an ders over: „Die man slaat war taal uit. Politie in ploegendien sten laten werken heeft niets meer met de realiteit te maken. Politiemensen moet je niet op de klok indelen, maar op het aanbod van werk. Van der Heij den is gek." De voorzitter van bond met 20.000 leden vindt een ploegen dienst ook uit sociaal oogpunt volstrekt onaanvaardbaar. „De mensen zijn dan nooit meer thuis." Hoewel hij het niet uit sluit. ziet Van Duijn niet echt veel in een onderhoud met Van der Heijden persoonlijk."Je krijgt die man toch niet aan zijn verstand gebracht hoe de politie werkt." Flexibel Wat dichter bij huis is de woede er niet minder om. B. Poeiert, directeur politiezaken van de regio Hollands Midden, denkt dat de ploegendienst echt 'terug naar af is. Poeiert: „We probe ren juist met de reorganisatie een flexibeler politie te krijgen. We zetten mensen in wanneer ze nodig zijn". Een ploegen dienst reduceert volgens Poeiert het werk van de politie tot 'op het bureau aanwezig zijn'. „En daarmee draai je dus ook elke creativiteit de nek om. Een agent die een manier bedenkt om bijvoorbeeld winkeldiefstal len te voorkomen, zou dat niet kunnen uitvoeren omdat hij of zij toevallig in de nachtdienst zit. Een dergelijke maatregel maakt het politiewerk er niet leuker op." Flexibel kunnen inzetten van mensen is eens te meer nodig nu de politie in deze regio eer der met minder dan met méér mensen het werk zal moeten doen. „We kijken vooraf in wel ke situatie veel politie nodig is. Directeur politiezaken B. Poeiert: „Mensen inzetten omdat het nodig is en niet omdat de klok het gebiedt." foto hielco kuipers Daar zet je dan extra mensen op. Alleen als we mensen flexi bel kunnen inzetten, veel als het nodig is en weinig als het rustig is, valt er echt iets te doen tegen de oprukkende criminaliteit." Poeiert ontkent in alle toon aarden dat 'zijn' korps niet na vijven inzetbaar en bereikbaar zou zijn. Van der Heijden uitte deze kritiek onlangs. Poeiert: „Wat bedoelt die man toch met bereikbaarheid. We zijn er en we komen binnen de kortste ke ren als het nodig is." Stichting Natuur en Milieu en de Dierenbescherming vinden de proeven met de stier Herman ethisch onverantwoord. foto archief moedermelk voor en is bekend om zijn ziekteremmende wer- king. Volgens de onderzoekers van Gene Pharming en andere des kundigen is de kans groot dat er van lactoferrine een heilzame werking uitgaat. Daarom heeft de minister geoordeeld dat 'de schade aan eigenwaarde en in tegriteit van het dier in dit geval dient te worden aanvaard'. De bussen van Haarlem naar Schiphol krijgen 's ochtends minder last van files. Rijks waterstaat begint namelijk op 10 maart met de aanleg van een busbaan langs de A205, het verlengde van de Schipholweg. Elke morgen staan op deze Haarlemse uit valsweg richting A9 (Alk- maar-Amstelveen) lange fi les. Rijkswaterstaat wil de bus sen nu een vrije baan geven, zoals ook een stuk terug op de Schipholweg het geval is. Tijdens de werkzaamheden die van 10 maart tot en met 14 mei zullen duren, zal het verkeer hinder ondervinden. De busbaan komt overigens te liggen tussen het benzine station 'en de oprit naar de A9. Vliegtuigtrekker uitgebrand Een vliegtuigtrekker van Aero Groundservices (AG) is van morgen op Schiphol tijdens het slepen van een vliegtuig in brand gevlogen. Het lege vliegtuig, een Boeing 767 van Air Aruba, werd naar een platform bij AG gesleept. De brandweer van Schiphol was binnen twee minuten ter plekke. Het brandende voer tuig werd snel geblust. Er is geen alarm gegeven op de luchthaven. Persoonlijke on gelukken deden zich niet Over de oorzaak van de brand kon een woordvoerder van AG vanmorgen niets zeg gen. Op het oog is het vlieg tuig niet beschadigd. De trekker is wel volledig uitge brand. Asielzoekers ten onrechte teruggestuurd De Koninklijke Marechaussee heeft ten onrechte een aantal asielzoekers teruggestuurd naar hun plaats van herkomst. Dit gebeurt vaker dan een onder zoekscommissie van het minis terie van justitie eerder deze week heeft beweerd. Tot die conclusie komt althans de Na tionale Ombudsman, die van daag zijn bevindingen heeft ge presenteerd. De onderzoekscommissie van justitie en de ombudsman heb ben dezelfde gevallen onder zocht. Het betroffen twintig asielzoekers die in de periode van een jaar volgens de Vereni ging Vluchtelingenwerk Neder land (WN) ten onrechte de toe gang tot een asielaanvraag is geweigerd. Vluchtelingenwerk heeft de voorbeelden beschre ven in een zwartboek, dat in september vorig jaar is aange boden aan justitie. Tevens is het zwartboek als klacht gedepo neerd bij de ombudsman. In de helft van de door Vluch telingenwerk genoemde geval len kon de ombudsman de fei ten niet achterhalen. Van de resterende tien zaken heeft de marechaussee in drie gevallen onjuist gehandeld. In een geval heeft de marechaussee de inge diende klacht ten dele gegrond verklaard. In zes gevallen trof de marechaussee geen blaam. De justitiële commissie oordeelde eerder deze week dat van alle door Vluchtelingenwerk ge noemde zaken er drie niet kon den worden onderzocht. De on derzoekers plaatsten vraagte kens bij het handelen van de marechaussee in twee resterende gevallen. Volgens de Nationale Om budsman laten de instructies op Schiphol te veel ruimte voor een eigen invulling door de ma rechaussees. De meesten van deze grensbewakingsambtena ren interpreteren het begrip 'asielverzoek' verschillend. Bo vendien gedragen zij zich ten opzichte van vreemdelingen niet altijd zoals het hoort. De ombudsman is daarom redelijk tevreden over de veran deringen die de verantwoorde lijke ministers deze week aan kondigden met betrekking tot het opvangen van asielzoekers op Schiphol. Een speciale groep van de marechaussee gaat zich met asielaanvragen bezig hou den. De Nederlandse Spoorwegen betalen in principe geen smar tegeld aan nabestaanden van slachtoffers van de treinramp in Hoofddorp. „Om reden dat we daartoe niet verplicht zijn. Het is ook niet geregeld in de wet." Woordvoerder K. Nieuwen- broek reageert daarmee op uit latingen van de Amsterdamse advocaaat A. van den Noort, die wél vindt dat de NS smartegeld dient te betalen. Zover de NS bekend is. treedt Van den Noort op namens de nabestaanden van één slachtof fer. „Ik weet alleen dat onze ju rist met hem in onderhandeling is." Volgens Nieuwenbroek moet niet het beeld ontstaan dat de NS onder hun verplich tingen proberen uit te komen. „Alle reële schade wordt en is vergoed, maar dat is ook direct na hel ongeluk door onze presi dent-directeur Den Besten ge zegd. Aantoonbare bagage- en kledingschade is direct afgewik- keld. Meer ingewikkelde zaken afhandelen kost tijd. We heb ben inschattingen van schades gemaakt, zowel materieel als medisch en op basis daarvan zijn voorschotten uitbetaald. Elk geval, dat benadruk ik, wordt af zonderlijk bekeken", aldus Nieuwenbroek. Over de hoeveelheid claims en de hoogte daarvan kan Nieu wenbroek niets zeggen. „Om de doodeenvoudige reden dat we dat niet weten. Ik weet wel dat het verwijt, dat we kil en zake lijk met de belangen van de slachtoffers omspringen onte recht en onjuist is. We hebben direct alle reizigers aangeschre ven, we zijn in de ziekenhuizen geweest. De NS kennen hun verantwoordelijkheid. Bij het treinongeluk eind vo rig jaar vielen vijf doden en 36 gewonden. Elk geval wordt af zonderlijk bekeken, aldus de NS. „En of uit ons onderzoek nou blijkt dat de machinist 46 km te hard reed en of de machi nist zelf stelt dat hij niet op de hoogte was van de snelheidsbe- perkende maatregelen op dat traject, doet niet ter zake. Wij als NS hebben meteen na het ongeluk de verantwoordelijk heid voor het treinongeluk in Hoofddorp op ons genomen. Wij dragen zorg voor een goede afwikkeling. Dat is het." Minister Dates kritisch over rampenbestrijding liet foldertje uil de jaren zestig ('ga onder de trap zitten') mag naar het oud papier. Dit jaar krijgt iedere burger nieuwe in- pen in de buurt. Maar niet alle gemeenten en bedrijven heb ben plannen om rampen te be strijden. Sommige denken dat er 'toch niets in ons dorp ge beurt'. En gemeenten oefenen veel te weinig. Het 'rampjaar' 1992 drukte overheid én burgers met de neus op de werkelijkheid: een ontploffing in Uithoorn, een aardbeving in Roermond, een vliegramp in de Bijlmer en een treinongeval bij Hoofddorp. „Dat zijn nog slechts de ram pen die het nieuws haalden", /.egt minister Ien Dales, als mi nister van Binnenlandse Zaken belast met de coördinatie van de rampenbestrijding. In haar kamer legt ze uil hoe het slaat inni de rampenbestrijding. Aan leiding is de start van de groot ste voorlichtingsactie over dit onderwerp die ooit in Europa gehouden is. On. 8 maart is de afsluiting. Op die datum heb ben als het goed is de meeste burgers een folder in huis ge kregen over hoe te handelen bij een ramp in de buurt. De actie wordt ondersteund door spotjes op radio en televisie en bill boards op stations. Een ramp is voor de overheid pas een ramp als er sprake is van 'ernstige verstoring van de algemene veiligheid', legt Dales uit. Daarbij moeten 'levens en gezondheid van veel mensen' in gevaar komen of moet er veel materiële schade zijn. De dagelijkse hulpverleners (brandweer, politie, ambulance dienst en het Rode. Kruis) hou len Dales: 'Gemeenten moeten meer oefenen', foto dickhogewoning den zich bezig met de rampen bestrijding. Dales: „De ophef fing van de Bescherming Bevol king (BB) is een logische slap geweest, liet duurde veel te lang voordat de BB paraat was. terwijl rampen zich plotseling kunnen voordoen. De BB was opgericht voor calamiteiten als kernaanvallen die maanden van tevoren te voorzien zouden zijn. maar niet voöT een plotsklapse ontploffing van een olietank in Vandaar de noodzakelijke Te- organisatie van de rampenbe strijding. Gemeenten werden verzocht hun rampenplannen te actualiseren en de burgers voor te lichten over de bestrij ding van rampen. In 1997 komt er een nieuw sirene-netwerk, dat de oude BB-sirene (nog uit de oorlogsjaren) moet vervan gen. Voorlichting aan burgers is één kant van de zaak. Hoe zit het met de verplichting van ge meenten een vernieuwd ram penplan op te stellen? Op de fi nale datum - 1 november vorig jaar - hadden veel gemeenten nog niet aan die verplichting voldaan. „Dat aantal valt op één hand te tellen", zegt Dales laco niek. „Momenteel hebben zes gemeenten nog geen geactuali seerd plan. Maar voor 1 mei moet ook dat verholpen'zijn". Een ander punt van zorg voor de minister is het gebruik van al die fraaie, dikke rampen- plannnen in de praktijk. De fei ten steunen haar daarin. Uit de evaluaties van de Cindu-ramp in Uithoorn en het neerstorten van een F-16 in Hengelo komt als zwakke plek in de rampen bestrijding steeds één ding naar voren: bestuurders en hulpver leners blijken nog al eens langs elkaar heen te werken. Zo wist bij de ramp in Uithoorn het NOS-journaal op een gegeven moment meer dan de 'ram- penstaf op het plaatselijke ge meentehuis. „Er moet gewoon veel meer geoefend worden", meent de minister. „Juist gemeentelijke diensten, die niet dagelijks te maken hebben met crisissitua ties, oefenen nooit. Dat kan niet. De sociale dienst of de af deling huisvesting moeten na melijk juist bij rampen belang rijke zaken regelen als de evacu atie van omwonenden. Dat moet vlekkeloos verlopen".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18