Groene Kruis naar raadhuis Archeon zoekt speciale gidsen Zelf grof vuil wegbrengen Rijn- en Veenstreek Einde aan ergernis over 'stortplaats' Discotheken Nieuwkoop langer open Tarot-bijeenkomst is mislukking 'Werkconferentie' Rijnoord Kijkje in Stijlkamer Geen oplossing voor verkeersproblemen Bezwaar tegen uitbreiding VRIJDAG 5 MAART 1993 Mogelijk nieuwe ruimte voor consultatiebureau Woubrugge Het consultatiebureau in Woubrugge wordt waarschijn lijk ondergebracht in het voormalige gemeentehuis. De Stichting Thuiszorg Groot Rijnland, waaronder het Wou- brugse Groene-Kruisgebouwtje ressorteert, zou een ruimte in het raadhuis aan de Woudwetering kunnen hu ren van de Holding Facilitaire Bedrijven (HFB). woubrugge marieta kroft Het gemeentehuis verloor zijn 'normale' functie toen de dor pen Woubrugge, Hoogmade, Rijnsaterwoude en Leimuiden werden samengevoegd tot Ja- cobswoude. Met uitzondering van de raadszaal verhuurt de gemeente Jacobswoude het pand aan HFB. Dit bedrijf zou ruimte aan de stichting Thuis zorg kunnen onderverhuren. Een woordvoerster van HFB bevestigt dat de gemeente heeft gevraagd of onderverhuur mo gelijk is. ,,In samenspraak met de kruisvereniging kan dat mis schien ook wel. Maar wij weten nog niet aan welke eisen de ruimte moet voldoen. Het kruis werk heeft daarover nog geen contact met ons opgenomen. Alles verkeert dus nog in een pril stadium." Nadat bekend was geworden dat het Groene-Kruisgebouw aan de Dr. Lothlaan op 1 mei definitief dichtgaat, heeft de ge meente aan de Stichting Thuis zorg Groot Rijnland vier alter- natieve locaties in Woubrugge voorgelegd. De gemeente is na melijk bezorgd dat een voorzie ning verdwijnt, waarvan veel Woubruggenaren gebruik ma ken. Van de mogelijkheden die de gemeente heeft voorgedra gen, is alleen nog de ruimte in het voormalige raadhuis be- Autokrakers slaan weer slag alphen aan den rijn» Autokrakers hebben in Alphen op diverse plaatsen weer hun slag geslagen. Uit een personenauto bij de Herenhof werden in de nacht van woensdag op donderdag drie brillen ter waarde van 550 gulden, een camera en de radio-cas setterecorder gestolen. In de Stortemelk werd dezelfde nacht een bestelbus van een Zwammerdams bedrijf opengebroken. De buit was elektrisch gereedschap ter waarde van ongeveer 4000 gulden. Vier boormachines werden vannacht getolen uit een be drijfsauto, die geparkeerd stond in de Steenstraat. Ook de radio- casseterecorder en een klokthermostaat weiden meegenomen. Dieven kraken kopieerapparaat alphen aan den run» Op brutale wijze is gistermiddag rond half één het kopieerapparaat in het noodpostkantoor aan de Juliana- straat opengebroken. De daders haalden onder de ogen van be zoekers en personeel van het postkantoor ruim 230 gulden uit de geldbak. Een bedrijf aan de Julianastraat was eveneens het doelwit van brutale dieven. Hier werden gistermiddag in een on bewaakt ogenblik twee speelautomaten gekraakt. De buit be droeg ongeveer 1000 gulden. Inbraken in Alphense woningen alphen aan den run» Twee huizen aan de Sweelincklaan in Al phen waren in de nacht van woensdag op donderdag het doel wit van inbrekers. Van de panden werden de deuren opengebro ken. Het is nog niet bekend wat er is meegenomen. Insluiper neemt portemonnee mee alphen aan den run Uit een kantoor aan de Prinses Beatrixlaan in Alphen is woensdag door een insluiper een portemonnee met 250 gulden en betaalpasjes gestolen. De portemonnee zat in een tas die onder een bureau stond. Een leren jas van 600 gulden werd woensdagavond gestolen van een kapstok van een pand aan het Gouden Regenplantsoen. Ook hier sloeg de dader in een onbewaakt moment zijn slag. roelofarendsveen Het kringloopparkje bij de ge meentewerkplaats aan de Korte Goog in Roelofarendsveen wordt opgeheven. De gemeente Alkemade gaat in de andere kerkdorpen geen nieuwe park jes aanleggen. Eind 1991 werd het eerste - en tevens het laatste - kringloopparkje als proef ge plaatst. Het bestaat uit contai ners voor glas, papier, blik en kleding. Veel mensen blijken hun afval echter niet in de bakken te dumpen, maar ernaast. In de avonduren en in het weekeinde worden grof vuil, tuinafval, ma trassen, stoelen, koelkasten, puin en klein chemisch afval naast de containers gezet. Daar- Huisartsen, vertegenwoordigers van patiënten, medewerkers van ziektekostenverzekeraars en politici zijn uitgenodigd voor een zogeheten werkconferentie over ziekenhuis Rijnoord. Het is de bedoeling dat tijdens die bij eenkomst afspraken worden ge maakt die leiden tot 'een ade quate en hoogwaardige medi sche zorg in Alphen'. De Initiatiefgroep Democra tisch Alpen is de organisator, van de werkconferentie, die in april plaatsheeft. Deze nieuwe politieke partij maakt zich grote zorgen over de medische zorg in Alphen. Sinds de fusie met het Sint Elisabeth Ziekenhuis in spreekbaar voor de stichting. Een andere mogelijke oplos sing voor het huisvestingspro bleem is het laten rijden van een zogenoemde consultatiebu reaubus. Deze bus zou op vaste tijden bepaalde dorpen kunnen bezoeken. Als de Stichting Thuiszorg voor 1 mei geen oplossing heeft gevonden, dan worden de ou ders met kinderen met een taxi naar het consultatiebureau in Hoogmade gebracht. De taxi rijdt dan op kosten van de stich ting. Voor het lenen van materia len als po's of krukken moet de Woubrugse bevolking nu al uit wijken naar Hoogmade of Al phen. De zwangerschapsgym wordt vanaf 1 mei gegeven in Leimuiden. Directeur N. van Soolingen van de Stichting Thuiszorg wil niets over de kwestie kwijt. „Eerst wil ik met de wethouder praten", zegt hij. De Nieuwkoopse discotheken 't Vliegend Paard en de Beverly Hills blijven voortaan in het weekeinde een uur langer open. In plaats van om twee uur slui ten de discotheken pas om drie Burgemeester W. de Vreij heeft ingestemd met de wens van de plaatselijke discotheek houders om latere sluitingstij den. „Het is de algemene ten dens van de jeugd om later naar de disco te gaan", legt zij uit. „Daar moeten we op inspelen." Om rekening te houden met de omwonenden heeft De Vreij wel bepaalde voorwaarden ge steld. Zo mogen na half twee geen bezoekers meer in de dis cotheken worden toegelaten. Ook worden er eisen gesteld aan de geluidsisolatie en het parkeren van auto's. De gemeente Nieuwkoop evalueert over een jaar de latere sluitingstijden met de disco-ei genaren en, met den. bruiken om de toekomst proberen te voorspellen, was gisteravond de boodschap in het Alphense res taurant 's Molenaarsbrug. De organisatoren van de tarot-bijeenkomst hadden beter toch een poging kunnen wagen, want dan hadden ze het evenement nog kunnen afblazen. Nu ze dat niet hadden ge daan, preekten ze voor wel een zeer kleine paro chie. Slechts één Alphense mevrouw was op de uit nodiging voorde informatie-avond afgekomen. Het beetje pijnlijk, maar het weerhield de spre kers er niet van de vrouw uitvoerige informatie ie geven over hettarotspel, dat bedoeld is om 'inzicht in het leven te verkrijgen en om je persoonlijk te ontwikkelen'. De 73 kaarten vormen 'een referen tiekader en een soort encyclopedie', vertelde orga nisator E. de Vries. „Hoe meer je je in het leven en in hetTarotspel verdiept, hoe meer je er uit kunt halen." FOTO BEN DE BRUYN In Alkemade roelofarendsveen Inwoners van. Alkemade kun nen zelf grof vuil naar de ge meentelijke werkplaats aan de Korte Goog brengen. Dat kan op werkdagen van 9-12 uur en op woensdag ook van 17.30-18 uur. Onder toezicht van het ge- meentepersoneel kan het vuil gescheiden worden gestort. Deze nieuwe mogelijkheid geldt voorlopig voor een half jaar. Tot nog toe is het zo dat het grof vuil alleen wordt opge haald. Dat gebeurt na een tele foontje en tegen betaling. Dit blijft mogelijk. Met het brengen van het vuil in plaats van het op te halen denkt de gemeente zo'n 34.000 gulden te besparen. Als het sys teem ook voor tuinalval wordt toegepast komt daar nog eens 43.000 gulden bij. Het zelf aan schaffen van een houtversnip- peraar, in plaats van er een te huren, levert nog eens een be sparing op van 11.000 gulden per jaar. De gemeente heeft ook beke ken of het voordeliger is het in zamelen van huisvuil uit te be steden aan een particulier be drijf. Dat blijkt niet het geval te zijn. Het college van B en W ad viseert de gemeenteraad dan ook dit in eigen hand te hou den. De besparingen betekenen echter niet dat het huisvuiltarief omlaag gaat. Er wordt afgezien van een verlaging, omdat de kosten van verwerking van klein chemisch afval en het ophalen van oud papier hoger uitvallen. In de toekomst zullen de kosten van de reinigingsdienst toene men door het aanschaffen van een nieuwe huisvuilwagen en de heffingen voor het storten van huishoudelijk afval. „De verwachting is dan zeker reëel dat het tarief van de afval stoffenheffing in de toekomst verder zal stijgen", aldus B en W. Alkemade heeft als uitgangs punt gekozen dat de kosten van de gemeentereiniging voor 80 provcent door de inwoners moet worden betaald. De rest komt uit de algemene midde len. De commissie milieuzaken bespreekt dinsdag de voorstel len van burgemeester en wet houders. door lijkt het parkje steeds meer op een stortplaats. Bewoners uit de tegenoverlig gende wijk hebben geregeld ge klaagd over deze situatie. Om dat permanent toezicht onmo gelijk is stellen B en W de raad nu voor het parkje op te heffen. Elke dag troep opruimen kost veel tijd en geld. Volgens A. de Kok van de ge meente Alkemade is het parkje aan zijn 'succes' ten onder ge gaan. Het verwijderen van de containers betekent niet dat de inwoners hun afval niet meer kwijt kunnen. De glascontainer krijgt een andere plaats in de wijk. De andere gakken worden op het terrein van de gemeente werkplaats neergezet. alphen aan den rijn»Leiderdorp wordt veel over het Alphense ziekenhuis gediscussi eerd. Probleem is dat Rijnoord steeds afdelingen kwijtraakt en de angst bestaat dat uiteindelijk alleen een gebouw overblijft met poliklinieken. Er zijn volgens de IDA nu wel allerlei initiatieven, zoals bij voorbeeld de strijd voor behoud van de kinderafdeling en kraamafdeling, maar er wordt te versnipperd te werk gegaan. Het is beter om de krachten te bun delen, aldus de IDA. Dat moet gebeuren tijdens de drie ronden van de werkconferentie. Het uiteindelijke doel is de opzet van een eindrapport, 'een Ka derplan Rijnoord Alphen'. koudekerk aan den run Oude tijden herleef den gisteren in de Koudekerkse oudheidka mer. In een huiskamer zoals die er zo'n hon derd jaar geleden moet hebben uitgezien, dronken boer en boerin een kopje thee. De stijlkamer is onderdeel van de tentoonstelling 'De boerin rond de eeuwwisseling' die is in gericht en opgezet onder leiding van Jaap Bruijne, lid van de werkgroep boerderijen van de Koudekerkse historische vereniging. De expositie in de Koudekerkse oudheidkamer werd gisteravond tijdens een bijeenkomst van de historische vereniging officieel geopend. De tèntoonstelling in het pand aan de Dorps straat 55a geeft een beeld van het leven van de boerin rond 1900. Naast de stijlkamer zijn ook diverse gereed schappen te zien en worden video's getoond van gesprekken met boerinnen en films over het traditionele kaasmaken op de boerderij. Belangstellenden kunnen morgen de ten toonstelling In het Koudekerkse museum be kijken. Het pand is de eerste en derde zater dag van de maand open van 10.00 tot 12.00 uur. De tentoonstelling duurt tot september. FOTO BEN DE BRUYN marieta kroft Het blijft een probleem de Teraarse woonwijk Middelland in of uit te rijden met de auto. Het autoverkeer kan nu nog op twee plaatsen de wijk uit. De derde ontsluiting, die bij het Broekveen. wordt nog aange legd. Maar daar blijft het bij. Honderden Dat bleek gisteravond tijdens een informatieavond die de ge meente voor de bewoners van Middelland hield. Enige hon derden wijkbewoners waren naar het dorpshuis gekomen om hun wensen over de ver keersafwikkeling in hun wijk kenbaar temaken. Sommigen pleitten voor meer ontsluitingen van de wijk. Een medewerker van het stede bouwkundig bureau RBOI die in opdracht van de gemeente een onderzoek naar de ver keersafwikkeling in de wijk heeft gedaan, ontraadt dat ech ter. Van een ontsluiting op de Ringdijk maken volgen slechts weinig bewonc bruik. Kortste weg „Iedereen kiest toch de kortste weg", zei hij. En een uitgang op de Westkanaalweg is te gevaar lijk. Geklaagd werd voorts over de drukte op de Esseniaan ter hoogte van de winkels. „Moet je maar eens komen kijken als het markt is of op vrijdag of zater dag", stelde een aanwezige voor aan burgemeester P Verhoef en wethouder P. van Rijn. Volgens de verkeersdeskundige kan deze situatie niet worden verbeterd. „Als je de doorstroming bevoi dert, dan wordt er weer harder gereden", zei hij. Veel Middellanders moppe rend naar huis omdat 'ze niet veel wijzer waren geworden'. Het gemeentebestuur belooft de reacties en opmerkingen te gebruiken bij het maken van keersafwikkeling. roelofarendsveen Omwonenden zijn tegen het uitbreidingsplan van het bedrijf Fit Recreatie aan de Populieren- straat in Roelofarendsveen. Te gen het voornemen om een dakterras en dakkapel aan te brengen zijn twee bezwaar schriften ingediend. Eén door de achterbuurman van het be drijf en het andere door de wo ningbouwvereniging Alkemade. De woningbouwvereniging is eigenaar van de omliggende huizen. Bij de nieuwe bouwplannen wordt de hoogte van het pand tot 9,5 meter opgetrokken. Op 8,5 meter komt een dakkapel. Volgens de woningbouwvereni ging wordt de privacy van de huurders die naast het bedrijf wonen nog verder aangetast. Inkijk in slaapkamers en achter tuinen is een beperking van het woongenot. De woningbouw vereniging vreest in de toe komst met één of meer wonin- rilijk gen komen te zittei te verhuren zijn. De advocaat van de achterbuur man wijst erop dat de afstand tussen het bedrijf en de woning slechts 9,5 meter is. „Een be drijfsgebouw van deze omvang hoort in een woonwijk niel thuis. Het gebruik van het dak terras leidt tot geluidsoverlast", aldus de advocaat in het be zwaarschrift. De twee bezwaarmakers pro testeerden in 19B8 ook al tegen plannen voor verhoging van het bedrijfspand. De gemeente ver klaarde de bezwaren toen onge grond. Maar het bedrijf leefde de voorwaarden in bouwver gunning niet na. Dat veroor zaakte de nodige strubbelingen tussen het bedrijf en de achter buurman. Zijn woongenot en privacy zouden worden aange- De bezwaren tegen het bouw plan kunnen dinsdag bij de commisie voor ruimtelijke or dening worden toelicht. Het Archeon zoekt zogeheten archeotolken. Dit zijn een soort gidsen die de authentieke hui zen uit de prehistorie, de Ro meinse tijd en de middeleeu wen gaan bewonen, replica's van originele gebruiksvoorwer pen uitproberen en voorlichting geven. Zo kan een archeotolk die met een stenen bijl hakt of een koe melkt de bezoekers uit nodigen om eens zelf te voelen hoe dat in zijn werk gaat. Ar cheotolken zijn voor het Ar cheon wal tekstborden voor 'traditionele' musea zijn. Het Archeon heeft ongeveer vijftig van deze gidsen nodig en verwelkomt open sollicitaties. Kandidaten die een bepaalde oude techniek of een oud am bacht beheersen, hebben bij de sollicitatie een voordeel. Vol gens woordvoerster Johanna Geerlink van Archoen is het echter het belangrijkst dat de kandidaten goede 'communica tieve vaardigheden' hebben. Wie nu solliciteert, krijgt van Archeon een briefje dat de se lectie tegen het einde van het jaar begint. Daarmee lijkt de oproep rijkelijk aan de vroege het kant. maar Geerlink vindt van niet: „We stellen hoge eisen aan archeotolken: ze moeten elke dag tijdens de openingsuren de ambachtslieden aan doen zijn en ambachten er vaardigheden demonstreren i >at is een zware taak. Boven dien zijn mensen die goed kun nen communiceren schaars Darom beginnen we nu al mei zoeken" Voordat het Archeon opent krijgen de archeotolken een uit gebreide training. Ze krijgen bij voorbeeld informatie over ar cheologische opgravingen en zt moeten weten hoe de Romeinst jaartelling in elkaar zit. Ook Ie ren ze hoe ze ingewikkelde we tenschappelijke gege een eenvoudige manie uitleggen. op Tijdens de training legt hel Archeon de nadruk op de plaats waar de tolk komt te werken, zegt Geerlink: „Iemand die in de middeleeuwse stad komt te werken, moet andere dingen weten dan iemand die Romein se gegevens moet toelichten." Geerlink wil nog niet zeggen wat een archeotolk gaat verdie- VRIJE TIJD Klaverjassen De Alphense speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord houdt vandaag, vrijdag 5 maart, een klaverjasavond in clubge bouw de Vierhoek aan de Vor- selenburgstraat. De toegang kost drie gulden. Aanvang: 20.00 uur. Wandeling Met het Instituut voor Natuur beschermingseducatie kunnen liefhebbers zondag 7 maart een wandeling maken door park Rijnstroom in Alphen. Gidsen vertellen dan iets over de histo rie van het park en verder wor den de bomen en struiken be keken. De wandeling begint om 14.00 uur, deelnemers wordt aangeraden een verrekijker mee Alleenstaanden De Single Club Alphen houdt op zondag 7 maart vanaf 20.00 uur een dans- en ontmoetings avond voor alleenstaanden. De bijeenkomst wordt opgefleurd met live muziek en vindt plaats in het Alphense bowlingcen trum aan de Sportlaan. De toe gang kost 10 gulden, plus één malig 5 gulden lidmaatschap. Oud Ijzer De gemeentereiniging haalt op 8 en 9 maart weer huis-aan huis oud ijzer op in Alkemade In Roelofarendsveen. Oude We tering en Nieuwe Wetering ge beurt dat op maandag 8 maart en in Rijpwetering, Oud Ade en Kaag op dinsdag 9 maart.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17