Actie tegen seksclub gaat door !S 81 Leiden Regio Noordwijk verdringt ernst criminaliteit F Sluiting dreigt voor Bloembollenbeurs Hillegom biedt clubs helpende hand na verkoop van Treslong VRIJDAG 5 MAART 1993 CHEF GERT VISSER. PLV -CHEF AAD RIETVELD. 071 -1 De seksclub aan de Maredijk 97 blijft het doelwit van ac ties van omwonenden. De afgelopen dagen werd er weer gepost voor de deur en werden klanten aangesproken. Overigens zonder veel succes. „We hebben ervoor be taald, we hebben het recht om hier te komen", kregen de Maredijkbewoners te horen. en de Hooigracht, maar die zijn door gebrek aan klandizie snel doodgebloed. Leiden heeft ken nelijk geen aantrekkingskracht in die sector. Verzet tegen die bordelen was er nauwelijks. Dat ligt in de Maredijkbuurt wel an ders. Ik heb nog nooit zoveel verzet meegemaakt tegen een bordeel", zegt woordvoerder T. Rasser van de gemeente. F. Kloosterman van de Bewo nersorganisatie Maredijkbuurt stelt vast dat de bewoners de gemeente blijven porren totdat de seksclub is verdwenen. „We overwegen ludieke acties, met spandoeken en raambiljetten. Verder zullen we de gemeente steeds persoonlijker benaderen. Dit kan echt niet zo doorgaarf. De aanwezigheid van de seks club drukt steeds zwaarder op de bewoners. Ik heb al gehoord van buren die wilden verhuizen, maar dat hebben ze uitgesteld omdat hun huis omstreeks 15.000 gulden in waarde is ge zakt." „Verder sturen de ouders hun kinderen liever niet meer naar de kinderdisco in het gebouw van de speeltuinvereniging zo lang het sekshuis bestaat. Dat is toch van de gekke? Dat huis moet gewoon door de gemeen te worden verzegeld, net zoals dat toen met dat bordeel in Wassenaar is gebeurd." Inmid dels hebben de bewoners ge constateerd dat de eigenaar is gestopt met adverteren voor zijn Club '97, kennelijk om te voorkomen dat het sekshuis kan worden aangemerkt als bedrijf. De sfeer rond de acties bij de seksclub wordt door een pos tende bewoner omschreven als 'lichtelijk gespannen'. „De eige naar liet zich zien met drie vrouwen. Er werden wat dingen geroepen, gebaren gemaakt. Geweid is er niet gebruikt, zover zullen wij het in ieder geval niet laten komen. Hoewel je op zo'n moment wel de neiging krijgt om met rotte eieren te gaan gooien. Wij willen deze zaak op een wettige manier oplossen. Wij zijn echter nog steeds bang dat de gemeente een soort ge doogbeleid toepast en dat we langdurig met een bordeel wor den opgescheept", stelt de ac tievoerende bewoner vast. De gang zou er bij de seks club al redelijk inzitten. „De deur ging om de twintig minu ten open zo werd geconsta teerd. Uit een handtekeningen actie is gebleken, dat de actie tegen de seksclub door veel buurtbewoners wordt onder steund. Inmiddels zijn 120 on dertekende bezwaarbrieven richting gemeente gegaan. Bij de gemeente Leiden wordt inmiddels gewerkt aan een op lossing. Juridisch gezien ligt de zaak niet eenvoudig, omdat moet worden aangetoond dat er sprake is van een bedrijf. „Het is zeker niet zo dat wij de zaak op zijn beloop laten. Het is overi gens wel zo dat het door de tijd wordt opgelost. We hebben bij voorbeeld sekshuizen gehad aan de Hooglandse Kerkgracht leiden Joyce Duyverman heeft de speeltuin wedstrijd van buurthuis De Pancrat gewon nen. Het meisje, dat een plan bedacht voor een speeltuin in het Katoenpark, kreeg een karaokemachine. De tweede prijs ging naar Menso van Reij, de derde naar de tweeling Eefje en Jolan Belt. Het buurthuis had de wedstrijd uitgeschre ven om de kinderen te laten meepraten over het ontwerp van de nieuw aan te leggen speeltuin 'De Doorbraak'. De Pancrat kreeg veertig inzendingen. De kinderen legden hun ideeën vast in tekeningen en op maquettes. De jury, met voorzitster Annemiek van der Sluis van de speeltuinvereniging en Peter Bol le van de afdeling Groenbeheer van de ge meente Leiden, was belast met de moeilijke taak drie winnaars te kiezen uit de inzendin gen. De drie besten maken met nog zeven an dere kinderen in mei een busreis naar andere speeltuinen in Nederland. De ideeën die zij dan opdoen worden gebruikt in het uiteinde lijke ontwerp van de speeltuin. FOTO HENK BOUWMAN Politie over onderzoeksrapport: niets nieuws onder de zon paul de vlieger Economische enquête levert in Rijnsburg veel reacties op runsburg dorith ligtvoet De economisch enquête van de Kamer van Koophandel en de gemeente Rijnsburg heeft reeds enkele honderden reac ties opgeleverd. De bedrijven - in de tuinbouw en de groot handel - moeten voor 8 maart reageren, de detailhandel komt later aan de beurt. Gemeente en Kamer van Koophandel willen de sterke en zwakke kanten van het Rijnsburgse bedrijfsleven bo ven water krijgen. Ook moet uit het onderzoek blijken wel ke kant de bedrijven op willen en op welke r den bedreigd. vervolg van voorpagina Dat aan preventie van tegen toeristen gerichte criminaliteit soms nog te weinig wordt ge daan, is het gevolg van een ver dringing van het probleem. Dat concludeert het organisatie-ad- viesbureau dat in Noordwijk en Amsterdam het project 'Buiten lands toerisme en veiligheid' heeft gehouden. De toeristische sector is vol gens de onderzoekers huiverig om de ernst van de criminaliteit te onderkennen en er maatrege len tegen te nemen, omdat daarmee de aandacht op het probleem wordt gevestigd. En daardoor kan het imago van de gemeenten of de attracties schade oplopen. De onderzoekers wijzen er echter op dat het niet bestrijden van criminaliteit hetzelfde effect kan hebben. In plaatsen waar niets aan het probleem wordt gedaap, zal de criminaliteit na melijk toenemen. En de negaf- tieve ervaringen van de toeris ten, doen in dat geval ook af breuk aan het imago van de va kantiebestemming. Grotere kans De onderzoekers komen verder tot de bepaald niet verrassende conclusie dat toeristen meer kans lopen slachtoffer te wor den van criminaliteit dan 'ge wone burgers'. Bagagediefstal, zakkenrollerij en diefstal van en uit auto's zijn de meest voorko mende1 In Amsterdam krijgen toeris ten relatief vaker te maken met criminaliteit dan in andere plaatsen. Zo werden, in de vijf tien maanden dat her onder zoek vergde, in de binnenstad ruim 20.000 delicten bij de poli tie gemeld. In ongeveer 8400 gevallen was het slachtoffer een buitenlandse toerist. In dezelfde periode registreerde de Noord- wijkse politie ruim 2200 delic ten, waarbij 318 keer een bui tenlander werd getroffen. Prijken zakkenrollerij en straatroof hoog op de lijst van meest voorkomende delicten in Amsterdam, in Noordwijk ging het vooral om diefstal van au to's of van spullen uit wagens. Opvallend was daarbij volgens de onderzoekers het grote aan tal uit Duitsland afkomstige wa gens dat in deze periode werd gekraakt of gestolen. Weinig meerwaarde „Een project waar we veel van verwachtten, maar eigenlijk weinig aan hebben gehad. De meerwaarde was zeer gering." Zo kwalificeert politie-districts- chef Bollenstreek-Noord E. Wegman de resultaten van het onderzoek. De nota die is ge schreven naar aanleiding van het project bevat volgens hem eigenlijk alleen conclusies en aanbevelingen die de politie al lang kende. „Ons beeld vooraf was dat het project allerlei nieuwe zaken aan het licht zou brengen waar- Het oudere echtpaar Leeuwenburg, I woonachtig in de laatste van de drie fiats aan de oneven kant van de Boerhaavelaan, kunnen het niet meer aanzien. „Vanaf het moment dat we hier tien jaar geleden kwamen wonen, was er veel groen met bomen en struiken. Je hoorde en zag spreeuwen, meesjes en eksters. En als je bij de flat kwam, rook je de geur van wilde rozen, het was enig", herinnert mevrouw Leeuwenburg. Ontspoord Maar op een ochtend, nog niet zo lang geleden, was het gedaan met de rust voor oog, neus en oor. „Met het lawaai van de ver- snippermachines is er gekapt en gesnoeid dat het niet mooi meer was. Op de stukken grond die van de spoorwegen zijn, hebben ze élles weggehaald. En in de perken die bij de fiats ho ren, en waar wij als bewoners samen ik geloof33.000 gulden per jaar aan groenonderhoud voor betalen, zijn de tuinlui als vandalen te keer gegaan. Moet je zien hoe laag die rozenstrui ken zijn gesnoeid. Die komen de eerste vijf jaar niet meer op", aldus de flat bewoonster. Het 'trafo-huis' langs het spoor bij de Boerhaavelaan is onmiskenbaar het lelijkste gebouw van Leiden. Tot voor kort lag dit 'monster' zo beschut dat alleen reizigers vanuit de trein richting Haarlem hem in een flits zagen. Maar door flink kap- en snoeiwerk, hebben de flatbewoners aan de Boerhaavelaan nu ook continu een 'vreselijk uitzicht'. De gevolgen van de vrijwel alge hele groenontmanteling rondom de drie gebouwen en het spoor zijn duidelijk merk baar. De entree en de parkeer havens voor de fiat zien er een stuk grauwer uit. „Ie geneert je dood voor je kennissen", zegt mevrouw Leeuwenburg. En ook het uitzicht vanuit de woningen en vanaf de balkons is droevig geworden: „Af en toe een trein die langskomt? Ach, daar zijn we aan gewend. Zeg ik altijd 'kijk daar komt onze post' als er een posttrein langsrijdt. Maar nu kijken we ook op dat transformatorhuis. Dat ziet er toch wel heel shabby uit. Regel matig zien we jongeren op het dak Idimmen die met tientallen spuitbussen in de weer zijn. En daarnaast dat moeras, we wis ten niet eens dat dat daar lag. Zó goed was dat door krente- boompjes en forsythia's afge scheiden." Niet dat mevrouw Leeuwen burg niet bij de gemeente of NS heeft geïnformeerd hoe het zo heeft kunnen lopen en of er nog wat aan gedaan kon worden. „Je krijgt bij de gemeente altijd van die vriendelijke mensen aan de lijn. Maar niemand weet er gens van, en dat geeft je zo'n onmachtig gevoel. Het liefst wil len we nieuwe aangroei, wtfnt 'Alles gaat over de telefoon anders kri jg je geen vogel meer te zien. Misschien alleen een nog eens een roodborstje op het balkon." Ontspoord 2 Een woordvoerster van NS weet desgevraagd direct om welk ge bouw het gaat. „Het is een zo geheten onderstation en helaas. het wordt niet gesloopt want het is nog in gebruik. Het EWR levert energie die in dat huisje wordt omgezet in stroom voor de bovenleidingen. Dat het huis zo groot is, komt omdat men in de jaren twintig veel meer ruim te nodig had dan nu." Maar op de belangrijkste vraag kan NS vooralsnog niet ant woorden: „Je zou verwachten dat als er ergens bomen en groen worden weggehaald van wege de spoorverbreding, dat er na afloop ook weer bomen en struiken worden teruggeplant. Maar zeker wéten doe ik dat niet. Volgens mij is daar ook nog niet eens over gedacht." Het is voor de bewoners van het laatste stuk Boerhaavelaan te hopen dat NS dat binnenkort wel gaan doen. Om vervolgens te besluiten hun architectoni- hillegom kees v Niet het driedelig grijs, maar vrijetijdskleding bepaalt het beeld op de beursvloer. Man nen uit het vak, zo verraadt de teeltaarde onder de dikke na gels. Vreemdelingen worden onderzoekend aangekeken, be kenden worden afgemeten toe geknikt. Op de Bloembollen- beurs in Hillegom komen de handelaren uit het hele land. Hun aantal neemt echter jaar lijks af. Daardoor dreigt de 'neu trale plaats voor de handel' uit Hillegom te verdwijnen. Kwekers, tussenhandelaren, exporteurs en vrije commissio nairs onderhandelen op ge dempte toon over de in- en ver koop van bloembollen. Met de handen in de zakken, want het gaat om de oogst die nq nog in de grond zit. Langs de kant zit ten de oude rotten in het vak. Zoals kweker-in-ruste Frans Roozen (88). „Toen de beurs nog werd gehouden in het Kre- lagehuis in Haarlem stonden de kwekers in de rij. Nu zijn er wel erg veel lege hokjes." Sporthal Telefoons en houten schotten veranderen de Sporthal Tres long eens per week in dé beurs vloer van de Bollenstreek. De ei genaar van het gebouw, de Ko ninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur (KAVB), wil van het onrendabe le gebouw af. De beurshal die zes dagen per week wordt ver huurd als sporthal is volgens KAVB-secretaris F. Zandbergen 'een schip van bijleg'. De dalen de opbrengst uit de entreegel den is daar mede schuldig aan. Volgens de organisatie is het aantal beursbezoekers de laatste jaren gedaald naar min der dan driehonderd. „Het komt door de schaalvergroting in de sector", legt Zandbergen uit. „Er komen steeds minder kwekers en produktiebedrijven. Dus daalt ook het beursbezoek. Bovendien gaat tachtig procent van de totale produktie tegen woordig via de veilingen in Lis- se: Hobaho, CNB en Cebeco." Ervaring Nic van der Vlugt loopt voor de vereniging van amarylliskwe kers 'Floralia' over de beurs. Ook hij ziet de belangstelling dalen. „De handel speelt zich tegenwoordig vooral af over de telefoon." Exporteur van lelies Gerrit Boogaard weet dat uit ei gen ervaring. „Mijn grootvader had vier hectare grond in Lisse. Maar hij zat nog niet met één vinger in de grond, hoor. Daar had-ie werkkrachten voor. Zelf ging hij naar de beurs. Tegen woordig hebben kwekers min stens tien hectare. Ze hebben geen tijd meer om hier naar toe te gaan." mee we ons beleid op het ge bied van criminaliteitsbestrij ding konden verbeteren. Nu blijkt echter dat er niets nieuws in de nota staat en dat de advie zen die er gegeven worden al lang door ons in praktijk wor den gebracht. Concluderend: dit was zonde van het geld. Je kunt het ook positiever bekijken en zeggen dat dit onderzoek wel duidelijk maakt dat we met ons beleid op de goede weg zitten. Maar om tot die conclusie te komen, had wat mij betreft niet zoveel geld uitgegeven hoeven te worden." Over de conclusie in de nota dat het criminaliteitsprobleem wordt verdrongen uit angst voor imagobeschadiging zegt Weg man: „Vroeger, in het begin van de tachtiger jaren, was dat mis schien zo. Je merkte toen dat er bijvoorbeeld een bepaalde angst was om zaken in de publi citeit te brengen. Tegenwoordig is daar volgens mij geen sprake hillegom kees van der linden Als het Treslongcomplex in Hillegom wordt verkocht, be tekent dat niet dat de sport clubs in het dorp zonder sporthal komen te zitten. Vol gens de Hillegomse wethouder A. Lommerse wordt er een tij delijke oplossing voor de clubs gezocht. „Er hebben zich al belangstellenden gemeld", al dus de wethouder. „Eén van hen heeft een vervangende sportaccommodatie aangebo den. Ook is er nog een moge lijkheid dat de hal na verkoop van de gebouwen open blijft totdat er een nieuwe sporthal is gebouwd." Het Treslongcomplex be staat uit een kantoorflat, een partycentrum en een hal. De hal wordt zes dagen per week door zaalsportverenigingen gebruikt om te trainen. Op maandag is er de Hillegomse Bloembollenbeurs. De eige naar van de gebouwen, de Ko ninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur (KAVB), wil van het complex af. De sportactiviteiten bren gen onvoldoende geld op en de Bloembollenbeurs kampt met een dalend aantal bezoe kers. Bovendien komt het res taurant per 1 januari volgend jaar leeg te staan, omdat huur der Dirk van den Broek ver trekt. „Voor het restaurant hebben zich nog geen huurders gemeld", aldus KAVB-secretaris F. Zandber gen. „Maar ook al melden die zich wel, dan nog geven we de voorkeur aan verkoop. We wil len niet de risico's dragen die verbonden zijn aan een sport hal en een restaurant. Wij zijn een bloembollenorganisatie. De exploitatie van onroerend goed heeft daar weinig mee van doen." De rol van de gemeente bij de verkoop van het Treslong complex is cruciaal. Het ge meentelijke bestemmingsplan verbiedt dat op het terrein an dere zaken worden gevestigd dan een kantoor-, restaurant- of sportaccommodatie. Poten tiële kopers die afwijkende plannen hebben met het ter rein moeten eerst overeen stemming bereiken met de ge meente. Volgens Zandbergen is een bestemmingswijziging voor het terrein noodzakelijk willen zich serieuze kopers melden. „Een projectonwikke- laar zal altijd kiezen voor de bouw van huizen, kantoren of een winkelcentrum. En dat kan hier dus niet." De Hillegomse sportvereni gingen streven naar de bouw van een nieuwe sporthal op De Zanderij. De voorbereidin gen daarvoor verkeren echter nog in een beginfase. Lom merse heeft er alle vertrouwen in dat de sporters niet dakloos worden. „Zo'n vaart zal dat echt niet lopen." AGENDA sche wangedrochten op te knappen dan wel van de bui tenwereld af te schermen. Want alleen dan kunnen de spoorwe gen niet alleen pronken met de sloagan 'Met de trein zou je d'r al zijn'maar ook de oude kreet 'Het is weer fijn langs de lijn' kan zo een nieuwe betekenis krij gen. tel: 071-161418 VRIJDAG 5 MAART Lezing door prof .dr. WJ. Ouweneel uit Delft, 'Het Duizendjarige Rijk'. Streekschool, Lammenschanspark-1, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen in wijkgebouw 'De Lin de', Herenstraat 64, aanvang 20.00 Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C van Bruggepad 2. aanvang 20.15 thema 'Helend werken door Gods in spiratie'. R.K. Sint Jeroenskerk, V Limburg Stirumstraat, aanvang 19.00 uur. Kaartavond, org. HSVDe Sportvisser m het clubgebouw aan de Boswdg, aanvang 20.00 uur. Klaverjasmarathon Nacht van Noord wijk. Bollenbad, van 20.00 tot 8.00 Warmond Klaverjassen en Rad van Avontuur in het clubgebouw van voetbalvereni ging Warmunda op sportpark Over- bos, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 6 MAART Hillegom Postzegelruildag (org. NVPVafd. Hil legom) met om 15.00 uur grote verlo ting, in Jeugdhuis St. Jozef. Mgr. van Wandeltochten in Leiden e.o. over af standen van 5 tot 40 km. org. Wan delkring Leiden, start vanaf de IJshal aan de Vondellaan, inschrijven tussen 9.00 en 14.00 uur. Tuin-Varia in de Groenoordhallen, van 10.00 tot 17.00 uur. Postzegelruilbeurs, org Phil; 10.00 tot 16.30 u Jaarlijkse zomer kinder- en jongeren- kledingbeurs in buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 3. aanvang 10.00 Leiderdorp Bingo bij muziekvereniging Tamarco in het clubgebouw. Splinterlaan 89a. zaal open 19.30 uur. aanvang 20.00 Lisse Countrydansavond met live muziek, org. North-Hill Country Dancers, in Tapperij 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11aanvang 21.00 uur. Noordwijk Griezelavond voor jongeren 13-20 jr) van de Noordwijkse Reddingsbrigade, met spelletjes en griezelfilm, Maten alengebouw NRB, Bosweg, aanvang 19.30 uur. Noordwijkerhout Country-avond in De Schelft, aanvang 21.00 uur. Warmond Bazaar in Huize St Liduma aan de Herenweg, van 10.00 tot i6.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16