Nauwere samenwerking tussen streekparochies 'Busjes van Hazerswoude' worden niet meer gevuld Kerk Samenleving 'Celibaat door priesters moeilijker na te leven' Ontruiming klooster VRIJDAG 5 MAART 1993 UIT DE KERKBLADEN Curasao Pastoor Hein Buskermolen van de Heilig Hart-parochie in De Zilk bracht zijn va kantie door op Curasao. Hij had er een heerlijke tijd. met oude vrienden en werd bruin tot achterin zijn knie holten, zo meldt hij in het parochieblad 't Jo-vi-aal- venster. Zittend op een steen, onder het licht van een lantaarnpaal en het ge not van een glas bier, werd 's avonds domino gespeeld en op diepzinnige manier de toestand in de wereld besproken. Een passage uit het verslag van de pastoor: „Ik doe elke dag een schiet gebed voor Willem III", zei een oude zwarte neger tot mij. „Zo...", zei ik, "en waarom dan wel?" „Als je die arme magere mensen in Somalië ziet, dan ben ik toch maar dankbaar dat mijn voorouders destijds als slaven door Willem III naar Curasao zijn getranspor teerd. Ze mogen destijds dan geslagen zijn, maar ik heb hier nu een dikke buik." Woorden 1 De column van dominee P.J. van Midden van de Ge reformeerde Kerk Lisse is dit keer gewijd aan 'Woor den', Na een uiteenzetting dat woorden communica tiemiddelen zijn, steekt hij de loftrompet over mensen die woorden gebruiken waarvoor ze zijn bedoeld: om zich verstaanbaar te maken. „Wat heb je aan al die figuren die niet precies zeggen wat ze bedoelen, of die niets bedoelen maar toch iets zeggen?" Van Midden spaart in dit verband zijn collega's niet. „Ik heb preken gehoord boordevol woorden, woor den en nog eens woorden, zonder dat er'iets werd ge zegd. Ik herinner mij dat ik net achttien jaar en als de trotse bezitter van mijn kersverse rijbewijs aanbood bejaarden naar de kerk te rijden. In m'n moeders au to, uiteraard. Op de terug weg raakte je nogal eens in gesprek over 'de preek' en de keer uit mijn herinne ring stapte één van mijn mede-reizigers in met de driedeling: 'wat een prachti ge preek'. Ik had ook in de kerk gezeten en mijn po ging tot luisteren was ver zonken in de hele balken- brei van woorden die over ons werd uitgestort. Op mijn vraag wat de voorgan ger dan precies had gezegd, viel een diepe stilte. Maar bij het uitstappen werd mij het geheim openbaard: hij had zo'n prachtige stem." Woorden (2) De 'hoofdprijs van de week' gaat volgens Van Midden echter naar de dominee die zich afgelopen week in de NCRV-gids afzette tegen 'grote woorden die alleen maar in vage zin worden gebruikt' en dan vervolgens schrijft: „De identiteit van een organisatie kun je ver gelijken met die van een in dividu. Identiteit zie ik als een dynamisch begrip, een voortdurend ruimte geven aan nieuwe ontwikkelingen en deze integreren in je werk... Dat onderscheid zit niet alleen in het bevestigen van de traditionele geloofs wereld, maar vooral in het bieden van nieuwe per spectieven." Van Midden tot zijn col lega: „Bedankt dominee. Daar zijn wc echt wijzer van geworden." REDACTIE: DICK VAN DER PLAS. 0 mainz knabezit en familiebanden opga ven. „De man die voor Christus ongehuwd blijft, moet in staat en bereid zijn alles voor allen te worden", aldus de bisschop. „Ongehuwd zijn betekent niet in de eerste plaats onthouding, maar onbeperkte beschikbaar heid voor vele zusters en broe ders." Het verplichte priestercelibaat zal op korte termijn niet worden afgeschaft, schrijft de voorzitter van de Duitse bisschoppencon ferentie, mgr. Karl Lehmann, in zijn vastenbrief. Lehmann er kent dat het voor priesters moeilijker is geworden zich aan het celibaat te houden. De seksuele revolutie is hun ook niet ongemerkt voorbijgegaan. Het leven in de pastorie is een zamer en moeilijker geworden. Lehmann roept de parochies dan ook op de levensvorm van de priester te respecteren en de roeping tot het ongehuwde priesterschap te bevorderen. Lehmann zegt vast te houden aan het principe van het celi baat omdat lezus van Zijn vol gelingen verwachtte dat zij hun Het celibaat kan alleen wor den volgehouden, als men zich van alle banden bevrijdt. Daar om eiste Jezus van Zijn volge lingen armoede, bereidheid hun geboortestreek te verlaten en gehoorzaamheid. Priesters mo gen niet de wereld mijden, maar het celibaat verliest aan uitstraling 'als de priester op andere terreinen van het leven dezelfde eisen stelt als ieder an der'. hazerswoude-dorp» dick van der plas Binnen de Gereformeerde Bond stonden ze be kend als 'de busjes van Hazerswoude'. Gedu rende tachtig jaar gingen vrijwilligers er in het dorp mee langs de deuren om geld op de halen voor het studiefonds van de rechtervleugel van de Nederlandse Hervormde Kerk. Maar de stu wende kracht achter de busjes, A. van Pijlen, is ermee gestopt. Het werk van de inmiddels 83- jarige Hazerswoudenaar is ten langen leste toch achterhaald door het gironummer. De 'busjes van Hazerswoude' waren een be grip binnen de Gereformeerde Bond. Van Pijlen kan zich geen enkele andere gemeente herinne ren waar op een dergelijke manier geld voor het studiefonds werd opgehaald. Hij nam het vrij willigerswerk destijds over van zijn vader. De fakkel op zijn beurt overdragen kan Van Pijlen niet. Het nageslacht ontbreekt. Het werd de laatste jaren al moeilijker om 'dames' te vinden die met de busjes langs de deuren wilden, vertelt Van Pijlen. Het collecte ren gebeurde tot voor kort nog elke maand bij de vaste klanten. Om de drie maanden werden de busjes geleegd. In 'De Waarheidsvriend', het wekelijkse or gaan van de Gereformeerde Bond, werd stilge staan bij het beëindigen van de traditie. „Aan deze behartigenswaardige activiteit, die bijna het hele 'leven' van de GB zelfheeft geduurd, is een einde gekomen." In een brief bedankt de afdeling Hazerswoude van de Bond op haar beurt de gulle gevers. „De Heere zegene het werk dat door het studiefonds wordt gedaan. Moge mede daardoor nog meerdere getrouwe arbeiders in de wijngaard des Heeren worden uitgestoten, opdat er mede door hun arbeid nog toegebracht worden tot de gemeente die zalig wordt." Lezingenserie: Zie ik kom spoedig In de lezingenserie met het hoofdthema 'Zie ik kom spoe dig' in de Leidse Streekschool, spreekt vanavond prof. dr. W.J. Ouweneel uit De Bilt over 'Het duizendjarig rijk'. De titels van de serie zijn ontleend aan het laatste bijbelboek Openbaring. De lezing van Ouweneel begint om 20.00 uur en na de pauze worden vragen besproken. De streekschool staat aan het Lam- menschanspark. De toegang is gratis. Binnen de Duin- en Bollenstreek zijn vijf samenwerkingsverbanden tussen rooms-katholieke parochies tot stand gekomen. Zo gaat de Katwijkse parochie Heilige Joannes de Doper (foto) nauwer contact houden met de twee parochies in Noordwijk. foto dickhooewoning Tekort aan pastores opgevangen door doelmatiger werkwijze Het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) heeft kardinaal Simonis gevraagd zich in te spannen voor een spoedige verhuizing van de karmelietessen uit Auschwitz. Het OjEC herinnert eraan dat de bouw van het mu- lifunctioneel gebouw buiten het terrein van het voormalige con centratiekamp, waarin ook ruimte is voor het klooster van de karmelietessen, is voltooid. De zusters zijn echter nog niet verhuisd en lijken daartoe ook geen aanstalten te maken. De rooms-katholieke parochies in de Duin- en Bollen streek gaan nauwer met elkaar samenwerken. Binnen het dekenaat zijn in principe vijf clusters gevormd die de ko mende periode bekijken welke activiteiten gezamenlijk kunnen worden ondernomen. De directe aanleiding voor een doelmatiger werkwijze is het tekort aan pastores, dat zich behalve in Leiden ook in de streek doet voelen. duin- en bollenstreek dick van derp Bij het vormen van de vijf sa menwerkingsverbanden bena drukt deken J.G.J. Straathof dat de afzonderlijke parochies elk hun eigen karakter en hun ei gen identiteit zullen behouden. „Er is geen sprake van dat het dekenaat wordt opgesplitst of dat er parochies zullen worden samengevoegd", zegt hij. „We spreken heel voorzichtig over samenwerking op gebieden waar dat nodig en mogelijk is." Ook op dit moment bestaan er tussen verschillende paro chies allerlei werkafspraken. Er is bijvoorbeeld sprake van sa menwerking bij het uitgeven van parochiebladen, het uitvoe ren van de actie Kerkbalans, bij de diakonale activiteiten of het opzetten van het pastoraat voor jongeren of de catechese. Ook is er geregeld bestuurlijk overleg. Zeker in een situatie waarin een pastoor meerdere parochies onder zijn hoede heeft, biedt dat volgens deken Straathof voordelen. „Zelf zit ik bijvoor beeld in de situatie dat ik voor twee parochies pastoor ben. Als die parochies niets van elkaar willen weten, levert dat grote problemen op." De personele situatie is in de Duin- en Bollenstreek nog niet zo slecht als in de stad. Straat hof: „Op dit moment zijn er nog maar twee pastoors die twee parochies onder hun hoede hebben, de rest heeft er maar één. Maar zorgelijk is wel dat een aantal van die pastores in de leeftijd van 62 tot 68 jaar zit en dus binnen afzienbare tijd met werken zal stoppen. Over de aanvulling van onderaf hoe ven we geen hoge verwachtin gen te koesteren." De vijf samenwerkingsver banden die nu zijn gevormd be staan uit de parochies van Kat wijk en Noordwijk, de parochies van Noordwijkerhout en De Zilk, de parochies van War mond, Sassenheim en Voor hout, de parochies van Lisse en de parochies van Hillegom. Vanuit de plaatselijke kerkbe sturen is benadrukt dat pastores in de toekomst niet zonder meer uitwisselbaar kunnen zijn. „Er is sprake van verschil in ka rakter en werkwijze. Een pastor kan niet in willekeurig welke parochie worden aangesteld en niet met iedere andere pastor in een team werken", zo blijkt uit een verzameling van de reacties in het Dekenaal Bulletin. Ook zijn de parochies van mening dat samenwerking niet van bo venaf kan worden afgelegd. COLOFON uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: J. de Vr.es, G P Arnold (ad,). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frani Nypels, Henk van der Post (ad/) hoofdkantoor Witte Smgei 1.2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 regiokantoren Kanaalstraat 26a Lisse Tel 02621-19353. Fax: 02521-19610. postadressen BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Kerkdriel (part time): P. Israël, kandidaat te Dordrecht. Aangenomen: naar Kuinre en Blankenham: mevr. M.K.W. de Geus-van Breda, kandidaat te Dordrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Amers foort: mevr. P. Sysling-Bikker, ziekenhuispredikant te Rotter- dam(part-time). GEREF. KERKEN VRUGEMAAKT Beroepen: te Zwolle-Cen- trum: A. de Jager te Berkum. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Utrecht: J.C. Schaeffer te Apeldoorn. GEREF. KERKEN VRUGEMAAKT Beroepen: te Dronten-Zuid: R. de Graaf te Rouveen. Beroepbaarstelling: R. Kui pers, Velpsestraat 112, 2573 ST 's-Gravenhage, tel. 070- 3106853. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Herkingen: C.A. van Dieren te Stolwijk. GEREF. GEMEENTEN in NED. Bedankt: voor Arnemuiden: F. Mallan te Alblasserdam. advertenties rubrieksadvertenties Telefoon 071 -143545. abonnementen klachten bezorging: HET WEER ROB GROENLAND Maart roert zijn staart Gedurende deze rustige fase in de maartmaand is het leuk om eens te kijken hoe maart (in deze eeuw) zijn staart kan roeren. Zo begon de maartmaand van 1971 buitenge woon koud. Vier nachten achtereen daalde de temperatuur in De Bilt tot beneden de min 10 graden, met een laagste waarde van min 14 graden op 5 maart. Dit winter weer zou januari niet hebben mis staan, er lag zes dagen lang een sneeuwdek van ongeveer tien cen timeter dikte. Van 3 tot 7 maart kwam de temperatuur niet boven het vriespunt. Zulk een extreem koud weer in maart is uiteraard zeldzaam, maar het toont toch aan dat strenge vorst en veel sneeuw in maart nog heel goed mogelijk zijn. Eén van de zwaarste stormen is eveneens in maart voorgekomen. Op 1 maart 1949 werd langs de kust windkracht 11 beaufort be reikt. De gemiddelde windsnelheid bedroeg 104 km per uur, terwijl er windstoten tot 140 km per uur voorkwamen. De richting van de stormwind was tussen west en noord, met als gevolg zeer hoog water langs de Nederlandse kust. Hevige kou en zware stormen zijn winterse trekken, toch komt het voor dat maart al bij het begin van de maand lente-achtige trekken toont. Zo werd het op 7 en 8 maart 1950 in De Bilt al 15 graden. La ter in maart komen temperaturen voor die een lentemaand meer sieren, van 20 graden en hoger, zo geheten warme voorjaarsdagen. Voor relatief warm weer in maart moeten twee dingen samenwerken: aanvoer van lucht uit het zuiden en een redelijke hoeveelheid zonne schijn. Voor de komende dagen in de huidige maartmaand wordt nog niet direct aan beide voorwaarden voldaan, maar een aanzet hiervoor wordt wel gegeven. Dit weekeinde leven we aan de oostflank van een oceanisch hogedrukgebied, dat langzaam via de Britse Eilanden weer In oostelijke richting komt op zetten. Een doorgaande instroming van lucht vanaf de Noordzee zorgt echter voor voldoende bewolking. In de nacht blijft de temperatuur daarom ruim boven nul en overdag komen we op 6 tot 7 graden. Na zondag breekt de lente door met zon, zachte zuidoostenwinden en middagmaxima van 11 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Overwegend bewolkt en vooral vandaag van tijd tot tijd regen. In het midden lijk zachter met 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij veel bewolking en vooral in Schot land vandaag wat regen of motregen. El ders op de Britse eilanden overwegend droog. En misschien ook nog hier en daar een beetje zon. Zachter met maxi ma vandaag rond de 9 graden. België en Luxemburg: Vandaag bewolkt en vooral in Belgie mo gelijk wat lichte regen of motregen. Mor gen overwegend droog en hier en daar een sprankje zon. Stijgende tempera tuur, morgenmiddag zo'n 7 graden. rrijwel Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, ook overal droog, 's Nachts overwegend lich te vorst. Maxima oplopend naar zo'n 6 graden morgen. Portugal en Madeira: In het noorden en midden van Portugal overwegend droog en ook nu en dan zon. In het zuiden, langs de Algarve, overwe gend bewolkt en kans op enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtempera- tuur rond 15 graden. Madeira.- Wisse lend bewolkt en kans op een enkele bui. Maxima ca. 18 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Langs de Costa's ten noorden van Benidorm droog en redelijk zonnig. In het zuiden en aan de Costa Blanca en de Costa del Sol geleidelijk meer bewol king en kans op een enkele regen- of on- weers- bui. Maxima langs de Costa's tussen 15en 18graden, maarten noor den van Barcelona tot 13. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Overwegend droog. Maxima langs de zuidstranden 21 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Af en toe zon, maar vooral in het noorden bij Tanger ook kans op een onweersbui. Langs de kust bij Agadir waarschijnlijk droog en wat meer zon. Maxima 16 graden bij Tanger ei bij Agadir. Tunesie: Geleidelijk en een afnemende buienkans. Maxima rond 17 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, afgewisseld door perio den met zon en vrijwel overal droog. Maxima 5 tot 10 graden. Minima in het binnenland min 2 tot min 5 graden. Mallorca enlbiza: Perioden met zon en overwegend droog. Maxima circa 15 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Afnemend buiig en toenemend zonnig, maar in zuid-ltalie en op Sicilië blijft tot en met vandaag de kans op een enkele regen of onweersbui erg groot. Middag- temperatuur op de eilanden en in mid den en zuid-ltalie zo'n 13 graden. In de Dolemieten bij droog en overwegend zonnig weer wordt het 's middags niet HO graden. en onweersbui en en maar weinig zon. Maxima dalend naar 10 tot 13 graden, in noord-Grie- kenland nog iets lager. Turkije en Cyprus: Overgang naar wisselvallig weer met meer bewolking en enkele regen- of on weersbuien. Maxima aan zee tusen 10 ZATERDAG 6 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 7.13 zon onder 18.24 Maan op 16.12Ma 05.50 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 1.18 en 14.38 Laag water 9 36 en 22 16 Weerrapporten 5 mrt 7 uur: 8udapest zwaar bei 18 Wenen zwaar bei Zünch zr/33' bei Casablanca onbew. Johannesburg zwaarbei "^1 BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14