Leiden Hotel de Ville sluit met grote tegenzin Leidse 'drugoorlog' woedt nog voort Van Gulick:Het is mijn en jouw VRIJDAG 5 MAART 1993 GERTVISSER.PLV -CHEF* Harde acties yt r Bewoners van de I 3 Oude Rijnsburger- weg in Oegstgeest dreigen met harde acties, als de vrachtwagens niet zachter gaan rijden Seksclub yt De klanten van de I O seksclub Maredijk lopen postende buurtbe woners gewoon voorbij. ,,Wij betalen ervoor", zeg gen ze 'Leiden wordt zo echt een Stad van Vluchtelingen Vervolg van voorpagina Hotel de Ville gaat na het komende weekeinde dicht. De vier eigenaren van Leidens grootste discotheek houden het na drie succesvolle jaren voor gezien. Als reden voor de sluiting wordt onomwonden de gemeente als boos doener aangewezen. „Door de huidige sluitingstijden is geen rendement meer uit de zaak te halen en kom je in een neerwaartse spiraal en dat wilden we op tijd voor zijn", aldus Roel van Akkeren, een van de vier voormalige bazen. „Het is verdomd jammer", zegt Van Akkeren hoofdschuddend: „Zeker ook nu een nog groter groep Leidenaars, gemiddeld tussen de twintig en de dertig jaar oud, voor hün manier van uitgaan gedwongen worden naar andere steden uit te wijken. Leiden wordt zo echt Stad van Vluchtelingen." LEIDEN LOMAN LEEFMANS De discotheek aan de Breestraat nummer 49 opende haar deu ren op de dag dat de negentiger jaren begonnen. En 'De Ville' bleek al snel een gat in de markt te zijn. Disco Mezzanotte was net gesloten terwijl de Koets-o- theek zich op steeds jonger pu bliek ging richten. Er werd bij De Ville van meet af aan een pasjessysteem bij de deur gehanteerd om 'onge wenste elementen' buiten te houden. „Want hoe je dat ook uitlegt, voor ons stond voorop dat vrouwen zich veilig moesten voelen en uiteindelijk is er ook bijna nooit van agressie of na righeid sprake geweest", aldus Van Akkeren. Hotel de Ville maakte in het Leidse uitgaansleven furore, niet in de laatste plaats omdat gemeente en politie gedoogden dat de discotheek openlijk tot pakweg vier uur 's ochtends open bleef. „Bezoekers van dis cotheken komen pas rond half een binnen. Maar de meesten maakten er dan vervolgens zelf ook écht wat van, ook door spe ciaal gekleed te komen. Alles kon en niks hoefde", herinnert de directeur uit de hoogtijda gen, die gelukkigerwijs samen vielen met de opkomst van house-muziek. Stoppen De ommekeer voor de disco theek kwam met het Leidse re ferendum over de sluitingstij den en de conclusie die de ge meenteraad hieraan vastknoop te. Namelijk dat dezelfde, oude sluitingstijden strenger moesten worden gecontroleerd. „Hoewel we nooit een gele kaart hebben gekregen omdat we te laat openbleven, is het wel zo dat je niet geld gaat steken in een nieuwe aankleding of zoiets als je elke dag de kans loopt om ge sloten te worden. Dat heeft ook met de nieuwe hinderwet te maken waardoor je nauwelijks nog muziek künt opzetten. Langzaam kwam toen bij ons het besef dat we maar beter konden stoppen", aldus Van Akkeren. „En wat ons bij het definitieve besluit vooral heeft gefrus treerd, is dat import Leidenaars De ramen llWiitnluM'll IWWi 'Mi i *Wi i een nieuwe grand-café aan de Breestraat slaan binnenkort open, ri (leden van studentensociëtei ten, red.) wel zo lang door mo gen gaan als ze zelf willen", meent hij. Grand-café Direct na het besluit om te stoppen werden door het vier manschap plannen gesmeed om het pand aan de Breestraat om te toveren tot brasserie an nex grand café, een zaak met veel zonlicht, frisse, moderne meubels en exotische planten. „Stomtoevallig kwamen we in contact met twee mensen die dit idee van ons over wilden ne men en dat is vervolgens ge beurd", aldus Van Akkeren. Het nieuwe uiterlijk van het pand wordt waarschijnlijk ontworpen door Wim Hofman, de Leidse architect die eerder ook Camino Real in een modern jasje stak. Zonder slag of stoot zal Hotel de Ville echter niet verdwijnen. Voor het komende weekeinde Zakkenrollers actief leiden Een aantal vrouwen is gistermiddag slachtoffer gewor den van zakkenrollers op de Haarlemmerstraat. Die waren voor al actief in de winkels, waar portemonnees uit schoudertassen werden weggenomen. De buit omvatte per portemonnee meestal enkele honderden guldens en betaalpasjes. Graffitispuiters gepakt leiden De politie heeft gisteren twee graffitispuiters op heter daad betrapt. Een 16-jarige inwoner van Hazerswoude-Rijndijk werd midden op de dag aangehouden op de Vrouwenkerkkoor- straat in het bezit van een paar spuitbussen verf, waarmee een .muur was beklad. Gisteravond zag een politiepatrouille een 16- jarige Leidenaar een telefooncel aan de Lage Rijndijk binnen gaan. De jongeman pakte enkele viltstiften en wilde beginnen aan een tekening, maar hij kon direct in de kraag worden gevat. Autodieven betrapt leiden» Twee Hagenaars, 26 en 32 jaar oud zijn vanmorgen vroeg in Wassenaar aangehouden na een achtervolging. Het tweetal scharrelde rond op de parkeerplaats van restaurant de Haagsche Schouw aan de Haagsche Schouwweg. Toen de politie arriveerde reed het duo weg richting Wassenaar. Na een korte achtervolging door de Leidse politie wist de politie van Wasse naar de wagen uiteindelijk klem te rijden. In de auto werden in brekerswerktuigen aangetroffen, waarondereen apparaat waar mee contactsloten kunnen worden geforceerd. De autodieven hadden hun slag nog niet kunnen slaan. 'Sleutelblad' doet boekje open over afkoopsommen ambtenaren „Het is mijn en jouw geld. Het is daarom belangrijk dat de ge meenteraad alles weet van de forse afkoopsommen die ont slagen ambtenaren krijgen." Dat is de belangrijkste drijfveei voor Reinout van Gulick ge weest om een artikel in 'Sleutel blad', het magazine voor het ge rpeentepersoneel, aan dil derwerp te wijden. Volgens Van Gulick wordt met het verhaal 'een taboe' doorbroken. „Er wordt wel veel over gepraat op het stadhuis, maar altijd op fluisterende toon en in de wandelgangen. Ik steun het beleid dat individuele gevallen niet aan de grote klok moeten worden gehangen, maar ik kan me niet aan de in druk onttrekken dat op deze manier de hele discussie over dit onderwerp wordt verme den." Tegenwerking heeft Van Gu lick niet ondervonden bij het schrijven van zijn opmerkelijke verhaal („zo opmerkelijk is het toch niet, dit soort verhalen ho ren gewoon thuis in het perso neelsblad"), maar echte mede werking evenmin. Wethouder A. van Bochove (CDA/personeel) houdt zich in het artikel echter erg op de vlakte. Hij wil met 'geen enkel medium' over indi viduele werknemers van de ge meente praten. Reinout van Gulick: „Van Bochove was zeer terughou dend. Ik heb een uur met hem gepraat. Op tal van vragen gaf hij geen antwoord. Aan het in terview heb ik maar een paar bruikbare citaten overgehou den." De bijna 60-jarige L. Ba- rendregt, tot voor de reorgani satie hoofd civiele werken, treedt in het stuk zélf in de openbaarheid. Hij blijft welis waar in dienst van de gemeente, maar maakt niet langer deel uit van de ambtelijke organisatie. Hij vervult sinds de reorganisa tie de door hemzelf bedachte functie van stadsingenieur en verricht onderzoek naar onder werpen die burgemeester en wethouders aandragen. Barendregt is met terugwer kende kracht tot begin 1989 naar een schaal bevorderd die hem het bruto-jaarinkomen van anderhalve ton oplevert. Voor zijn stadsingenieurschap krijgt hij een vrij te besteden budget van 15 mille en volgt hij een studie rechten aan de Leidse universiteit. De openhartige ambtenaar zegt in Sleutelblad, dat hij liever normaal in dienst was gebleven. „Maar zakelijk kan het zo ge woon niet beter. Tot m'n verba zing zijn al m'n wensen ingewil ligd. Zelfs al het wisselgeld dat ik voor de onderhandeling had meegenomen, mocht ik hou den." Van Gulick: „Belangrijk aan het verhaal van Van Ba- rendrecht vind ik vooral dat hij er voor uitkomt, dat hij de op drachten die hij nu nog moet uitvoeren als een schaamlapje ervaart voor al het extra geld dat hij krijgt." De eerste reacties heeft Van Gulick al binnen. Collega's noe- hem „In al mijn Deur blijft dicht voor CAD-coördinator leiden De etalage van de modezaak Proves- te aan de Haarlemmerstraat is sinds gisteren ook 's avonds te bewonderen. Het oude, kille stalen rolluik is vervangen door een nieuw, vriendelijk 'open' rolluik. Wethouder A. van Bochove (CDA) was de eerste die het rolluik mocht sluiten. Hij was voor de eenvoudige, maar feestelij ke handeling door Proveste en het KNOV in Leiden speciaal uitgenodigd, omdat de ge meente aan het nieuwe rolluik meebetaalt. Sinds kort mogen winkels geen gesloten rolluiken meer voor hun pui laten zakken na sluitingstijd. Ze maken winkelstraten tot 'on herbergzaam' gebied waar mensen zich vaak onveilig voelen. Het nieuwe verbod op gesloten rolluiken past in het project, dat enkele Leidse winke liersorganisaties met de gemeente en de poli tie uitvoeren om de kleine criminaliteit bij winkels te bestrijden. Aangezien veel onder nemers niet onmiddellijk staan te springen om hun dure rolluiken te vervangen, heeft de gemeente Leiden besloten de open rolluiken te subsidiëren. Proveste is het eerste bedrijf dat van die mogelijkheid gebruik maakte. FOTO JAN HOLVAST leiden/den haag Hoewel de kantonrechter afge lopen donderdag besliste dat de sinds november op non-actief gestelde coördinator van het Leidse Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) niet ontslagen mag worden, blijft de voordeur van het Leidse kan toor hermetisch gesloten voor Johannes Koren (50). Zijn Haag se werkgever, de stichting Cen trum Verslavingszorg Zeestraat (CVZ) heeft hem opnieuw op non-actief gesteld en gaat ook opnieuw een ontslagaanvraag indienen bij de kantonrechter. Een en ander bleek gisteren tij dens het tweede kort geding dat coördinator Koren bij de Haag se rechtbank aanspande om toelating tot zijn werk te eisen. De nieuwe non-actiefstelling kwam voor de 50-jarige Leide naar, die al de helft van zijn le ven in dienst is van het CVZ, als een totale verrassing. Hoewel Koren na het eerste geding en zijn succes bij de kantonrechter tegen deze krant profetische woorden had gebezigd. „Ik heb Waterloo dan wel gewonnen, maar de oorlog nog nog niet". De oorlog tussen Koren en het CVZ brak eind vorig jaar uit nadat hij ruzie kreeg met de Leidse GGD over een voorlich tingsproject voor leraren van middelbare scholen. Daarbij ging een brandend stickie rond waaraan 'geroken' mocht wor den, opdat de leraren de verbo den vrucht zouden kunnen her kennen. Kooren trad op als mo raalridder en veroordeelde de voorlichting als een 'onwettige actie'. „Op een voorlichtings avond over misbruik van alco hol schenk je ook geen drank", zo luidt zijn standpunt. De standpunten van Kooren bleken echter al jarenlang een doom in het oog van CVZ. Daarom willen zij van hem af. De mislukte ontslagaanvraag bij de kantonrechter wordt nog eens dunnetjes over gedaan en Koren is in de tussentijd niet welkom, zo legde de advocate van CVZ, mr. K. Salomons, uit. Vice-president, mr. G. Bode- wes, wees het CVZ er gisteren op, dat er dan wel nieuwe om standigheden naar voren moes ten worden gebracht, wil een nieuwe ontslagaanvraag kans hebben. CVZ antwoorde daar op, dat zij inmiddels een scha devergoeding van 225.000 gul den aan Koren hebben aange boden als hij zijn ontslag aan vaardt en zij toverden een lijst tevoorschijn waarop zestien handtekeningen stonden van medewerkers die tot de 'harde kern' van het CVZ zouden be horen. Al deze sleutelfiguren Spaarzin yt -7 De Leimuidense ta- I feltennisclub Play Fair wordt gestraft voor zijn spaarzin. De gemeente geeft geen subsidie meer staan grote slotfeesten op het programma. Vanavond laat de landelijk bekende dj Dimitri de platen in elkaar overgaan en morgen is het 'zinderende' slot feest, waarna het hoofdstuk Ho tel de Ville voor Leiden wordt afgesloten. moedig man', had ik zulke reacties niet verwacht." Zijn persoonlijke oordeel over de afkoopsommen houdt hij lie ver voor zich. „Ik beperk me tot het bespreekbaar maken van dit onderwerp. Het is aan de ge meentepolitiek om te oorde len." Sinds 1980 zijn ongeveer 30 ambtenaren met afkoopsom men vertrokken. Wethouder van Bochove meent dat vorige colleges 'te gemakkelijk' ambte naren hebben afgekocht. Zelf voert hij een streng beleid, meent de wethouder. „De ge meente is een arbeidsorganisa tie, geen inkomen-verschaffen de. Geen enkele medewerker gaat hier de poort uit met geld waarvoor geen tegenprestatie hoeft te worden gegeven." zouden een toekomstige sa menwerking met Koren niet zien zitten. De directeur van van het CVZ, J. Borger, had van deze mensen een aantal citaten gebundeld: „Koren chanteert, manipuleert, moet altijd met geweld worden afgeremd en zet alles op z'n kop." De mogelijke terugkeer van Koren wordt door deze mensen als een regelrech te ramp voor de arbeidsverhou dingen gezien, zegt direkteur Borger. „Wiens brood men eet, diens taal men spreekt", pareerde Ko rens advocaat, mr H. Brandsma. Koren zelf houdt vol dat zijn on- dergechikten van het Leidse kantoor pal achter hem staan. Hij wil de verstoorde arbeidsre latie met anderen door middel van gesprekken opheffen. De kort-gedingrechter stak gisteren niet onder stoelen of banken, dat hij vond dat het af wijzende vonnis van de kanton rechter over de ontslagaanvraag niets aan duidelijkheid te wen sen over liet. De kantonrechter had de ontslagaanvraag vol strekt ongegrond gevonden, omdat Kooren in zijn jarenlange dienstverband nooit echt op het matje was geroepen. Vice-president Bodewes zal binnen een week beslissen of Koren op zijn werk moet wor den toegelaten. Dierenarts twijfelt aan nut van chip LEIDEN LOMAN LEEFMANS Wie heeft onze Mikkie gezien. Onze zwarte kater is maan dag weggelopen. Omgeving van ....'Oproepen in dit gen re staan regelmatig in kran ten of prijken op mededelin genborden in supermarkten, cafés en buurthuizen. Een Eindhovense firma probeert nu het laatste snufje op het gebied van het opsporen van huisdieren ook in Leiden te slijten. Een onderhuids aan gebrachte micro-chip met zender. Dierenarts A. Helder heeft echter zo zijn beden kingen over deze methode. „Ik heb alleen een proef pakket bij dat bedrijf aange vraagd omdat een Idant van mij er speciaal om vroeg. Die wilde op deze manier zijn huisdieren laten registreren. Het 'chippen' is nog volko men nieuw, ik heb er geen ervaring mee en om eerlijk te zijn, ik heb er nog mijn twij fels over", aldus Helder. De methode is afkomstig uit het natuuronderzoek. De met een injectienaald aange brachte chip heeft een unie ke herkenningscode waar mee, als er een afleesappa- raat op wordt gehouden, de specifieke gegevens van het dier bekend worden. De firma Vetair in Eindho ven zag in deze methode meer mogelijkheden. Bij voorbeeld om weggelopen huisdieren na gevangen schap te herkennen of als herkenningsteken voor die ren die van de overheid ver plicht moeten worden gere gistreerd. Tot nu toe was het ampulletje aan de halsband van hond of kat de simpelste manier om huisdieren te herkennen. En er is nog de mogelijkheid om een regi stratienummer in bijvoor beeld een oor te laten tatoeë- Hoewel uiterst modern, was er dan ook vooralsnog geen reden om de chips op grote schaal in Nederland te gebruiken. De Stichting Zwerfkatten in Den Haag kwam in het nieuws toen die het plan opperde om gevan gen katten na inenting, cas tratie of sterilisatie de chip te geven. Kwamen de katten daarna een tweede maal bin nen Den 1 laag heeft een zwerfkattenprobleem dan was eenvoudig af te lezen of de kat of poes reeds was 'ge holpen'. Dierenarts Helder zet nog vraagtekens bij het initiatief. „Het werkt net als een soort streepjescode. Ik heb zo n aflezer nu een week of drie te leen. Over de be trouwbaarheid kan ik dus nog niets zenen De ervaringen van de stichting Zwerfkatten in Den Haag. die gelieerd is aan en gefinancierd wordt door de Dierenbescherming, zijn vol gens een woordvoerder zeer goed: „We zijn in oktober be gonnen en hebben het sys teem vantevoren uitgebreid getest. De eerste resultaten verwachten we echter niet binnen het eerste jaar." i Uitgebreide informatie door Iers verkeersbureau Lankhorst-Taselaar op Ierland gespecialiseerde reisorganisaties Nieuwe hengelsportfilms Ierse volksmuziek Quiz en tombola Toegangskaarten verkriigbaar t»j Robbers Hengelsport Haven 24-26a LenJen (071-226107) Hengelsport Teunlssen Korevaarslraal 37 Le.den (071 122053) Hengelsport Buitencentrum Hooldstraat 29 Alpben a/d Ri|n (01720-91260)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13