Amerikanen geven weer voedselhulp Buitenland Leger eist 'resoluut optreden' Jeltsin Zwitserse vrouwen boos over afwijzing ministerschap Brunner De eerste duiklessen Franse ex-premier bijna zeker van zetelverlies World Trade Center in New York blijft nog minstens maand gesloten DONDERDAG 4 MAART 1993 1557 DPA* Deutsche Presse Agent ur CPD GemeenvhappefciWe PervJ-enst Sneeuw eist mensenlevens in Italië rome» Zware sneeuwval in het noorden van Italië heeft zeker zeven mensenlevens geëist. In de provincie Cuneo, in de regio Piemont grenzend aan Frankrijk en de Middellandse Zee vielen zes doden. Een zevende overleed als gevolg van het noodweer in Toscane. Verscheidene passen, waar sneeuwpakken van ander halve meter dik liggen, zijn afgesloten. Strijders Afghanistan sluiten akkoord Islamabad» De Afghaanse president Rabbani en rebellenleider Hekmatyar zijn het gisteren in de Pakistaanse hoofdstad Islama bad eens geworden over een ontwerpakkoord dat een einde moet maken aan de burgeroorlog die al een jaar woedt in Afgha nistan. Het akkoord zou een formule voor machtsdeling bevat ten waarbij Rabbani nog anderhalf jaar president blijft en Hek matyar de premier wordt van een nieuwe regering. Ontdekker polio-vaccin overleden Washington De ontdekker van het vaccin tegen polio, Albert Sabin, is gisteren op 86-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Was hington overleden aan een hartstilstand. Albert Sabin werd in de jaren vijftig wereldberoemd met de entstof die hij ontwikkelde tegen kinderverlamming. Amnestie voor coupplegers Cyprus nicosia» De nieuwe president van Cyprus, Glafcos Klerides, heeft amnestie verleend aan de leider van de militaire coup die leidde tot de invasie van het Turkse leger in 1974. Sampson, die met 27 anderen amnestie kreeg, werd in 1976 gearresteerd en veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Epilepsie-aanval door videospelletje parijs In Frankrijk hebben ongeveer 30 mensen een epilepti sche aanval gekregen tijdens het spelen van een videospelletje. Volgens artsen kan langdurig kijken naar de heen en weer flikke rende lampjes in de apparaten een aanval kan veroorzaken. Ploegscharen voor wapens Nicaragua managua De Nicaraguaanse regering wil dit jaar 20.000 wa pens terugkrijgen die nu nog in illegaal bezit zijn van opstande lingen in het noordoosten van het land (Contra's). Voor elk ge weer dat wordt ingeleverd, biedt de regering vcfor 65 dollar aan levensmiddelen of landbouwmateriaal. Nog zeker 50.000 wa pens zouden sinds het einde van de burgeroorlog in de bergen worden achtergehouden. Staalarbeiders in Duitsland staken essen In totaal rond 20.000 arbeiders bij alle staalbedrijven van het Duitse concern Krupp/Hoesch hebben vandaag het werk voor 24 uur neergelegd om deel te nemen aan een grote beto ging voor het behoud van hun arbeidsplaatsen. Amerikaanse vliegtuigen hebben voor de vierde achter eenvolgende nacht voedsel en geneesmiddelen uitgewor pen boven de belegerde moslimgebieden in Bosnië. Sinds de start van de operatie is nu totaal ruim 76 ton aan rantsoenen en ruim 2 ton geneesmiddelen gedropt. Op de Amerikaanse luchtmachtbasis Rhein-Main bij Frankfurt verklaarde een woordvoerder dat de missie goed was verlopen. sarajevo» ap-afp-r inslag, aldus de Bosnische pre sident Izetbegovic gisteren in New York. De droppings betekenen vol gens medewerkers van het VN- vluchtelingencommissariaat (UNHCR) overigens nog maar nauwelijks een verlichting van het lot van geïsoleerde burgers in het gebied. Als alle hulp die de VS in de afgelopen drie nachten hebben afgeworpen Vier Hercules-transporttoestel len wierpen totaal ruim 19 ton aan instant-maaltijden af boven Konjevic. Daarnaast kon de ge teisterde bevolking van het ge bied, waar ook gisteren al drop pings werden uitgevoerd, op zoek naar 600 kilo uitgeworpen geneesmiddelen. Radioama teurs berichtten dat velen onder kwamen en vaak zonder wordt teruggevonden, staat die het gedropt voedsel moesten vluchten. „Wij voelen ons als dieren waarvoor lokaas wordt uitgegooid, om ons met grana ten uit te roeien," aldus een ver klaring van de moslims in Kon jevic Polje. Een groot deel van de lading werd uitgeworpen ten zuiden van Konjevic, omdat zich daar veel uitgehongerde vluchtelin gen bevinden. Zij zijn door de Serviërs verdreven uit de omlig gende steden en dorpen en zoe ken nu hun heil in Konjevic, dat nog in handen van de moslims is. Onder de tienduizend vluch telingen zijn drieduizend kinde ren en meer dan duizend ge wonden. In het oosten van Bosnië zit ten meer dan 40.000 mensen „in de val". In dat gebied is moord en doodslag schering en nog niet gelijk aan de hoeveel heid hulp die het UNHCR met een standaardkovooi van tien vrachtauto's ter bestemde plaatse weet te krijgen. Op een aantal plaatsen is de strijd door de droppings weer opgelaaid. Het UNHCR heeft toestem ming van de Serviërs gekregen, om voedselhulp over de weg te brengen naar de Bosnische stad Gorazde waar veel moslims wo nen. Izetbegovic heeft gisteren in New York de militaire paragraaf getekend van het vredesplan dat de bemiddelaars Vance (Verenigde Naties) en Owen (Europese Gemeenschap) heb ben opgesteld voor Bosnië-Her- cegovina. Izetbegovic tekende ook een document over de uit gangspunten van de toekomsti ge grondwet. Opperste Sovjet van Rusland vandaag bijeen moskou hans geleijnse correspondent De Russische defensieminister Gratsjov, de militaire top van zijn ministerie en bevel hebbers uit het hele land hebben president Jeltsin gisteren gemaand „resoluut in actie te komen" om een eind te maken aan de machtscrisis in het land. Dat gebeurde tij dens een onaangekondigde ontmoeting tussen Jeltsin en de militairen. Jeltsin heeft het parlement, waarmee hij in een hevige strijd is verwikkeld over de vraag wie in Rusland de meeste macht moet hebben, een ultimatum gesteld. Hij vindt dat het parlement zijn voorstellen tot machtsdeling moet aannemen of anders het voor 11 april aangekondigde referen dum over deze kwestie Iaat doorgaan. Dinsdag suggereerde hij nog radicalere maatregelén als het parlement hem niet steunt. Zijn cryptische opmerking over 'een laatste variant, waarover ik liever niet praat' is algemeen uitgelegd als een dreigement tot ontbinding van het parlement. In zo'n geval kan Jeltsin niet zonder de steun van het leger. Vandaag bepaalt de Opperste Sovjet, het dagelijkse parlement, wanneer het Congres van Volksafgevaardigden bijeen zal komen. Dit Volkscongres, het machtigste orgaan van het land, moet besluiten of het leltsins voorstel tot machtsdeling steunt of het refe rendum laat doorgaan. Na de bijeenkomst met Jeltsin riep Gratsjov Russische journalisten bijeen om alle geruchten over militair ingrijpen legen te spreken. Die zijn vooral in de wereld ge komen, nadat Gratsjov bekend maakte dat in de hele krijgsmacht vandaag en morgen vergaderingen zullen worden gehouden. Volgens Defensie hebben die niets met de politieke verwikkelingen te maken maar met de hervormingen in het leger. Sekteleider wacht op God WACO-WASHINGTON Ind-GPD-Rtr Het beleg van het hoofd kwartier van de gewelddadi ge Branch Davidian-sekte in Texas duurt voort. David Ko- resh zegt dat hij van God op dracht heeft gekregen om zich nog niet over te geven. Hij wacht nu op „verdere in structies van God". Dinsdag had Koresh beloofd zich over te geven. Sinds het begin van het be leg zijn 18 kinderen van tus sen de vijf maanden en elf jaar en twee oudere vrouwen van 75 en 77 vrijgelaten. Vol gens de politie, die de vrou wen en kinderert die naar buiten zijn gekomen heeft ondervraagd, bevinden zich nog 110 personen in het be legerde complex. bonn» Hun moeders hebben het er nog steeds een beetje moeilijk mee. Tenslotte is het het zwembad. En ach, zo lang geleden is het ook weer niet dat ze door vruchtwater waren tegennatuurlijk om je kind een tijdje onder water te houden, maar de zes maanden oude omgeven. foto reuter ulli michel baby's Tim, Julia en Anna beleven kennelijk veel plezier aan hun wekelijkse uitstapje naar Ex-premier Michel Rocard lijkt een van de voornaamste slacht offers te worden van de malaise die de Franse socialisten door maken. Volgens opiniepeilingen dreigt de officiële socialistische kandidaat voor de presidents verkiezingen van 1995 eind de ze maand zijn zetel in het parle ment te verliezen. In zijn eigen kiesdistrict ten noorden van Parijs moet Rocard het opnemen tegen de rcchts-li- berale Pierre Cardo. Volgens peilingen zal Rocard door Cardo worden verslagen. Als Rocard inderdaad tegen Cardo het onderspit delft, bete kent dat een forse deuk voor het prestige van de man die presi dent Mitterrand wil opvolgen. Rocard heeft zich twee weken geleden als redder van links op geworpen met zijn voorstel (de 'Big Bang') de huidige Franse Socialistische Partij op te heffen om een nieuwe, progressieve beweging te vormen. Ook twee andere politieke prominenten dreigen op 28 maart in het stof te moeten bij ten. Brice Lalonde, de leider van de groene partij Génération Ecologie, stevent volgens de peilingen af op een nederlaag in zijn Parijse kiesdistrict. Ook de burgemeester van Lyon, Michel Noir, dreigt bakzeil te halen. President Mitterrand is van plan de macht van zijn opvolger Stammenstrijd Rwanda bedreigt berggorilla's Angola vraagt voedselhulp De Angolese regering heeft gis teren gevraagd om buitenland se voedselhulp. Ruim 1,7 mil joen mensen zijn op de vlucht' voor de hernieuwde strijd tus sen de regering en de verzetsbe weging UNITA. In noord- en midden-Angola is de voedsel distributie zo goed als lam ge legd. In het zuiden dreigt door de droogte hongersnood voor een half miljoen mensen. Duitse politie pakt neo-nazi's bonn ap Duitse politiefunctionarissen hebben gisteren op verschillen de plaatsen in het land invallen gedaan in ruim zestig apparte menten van personen die wor den verdacht van lidmaatschap van neo-nazistische of terroris tische organisaties. Vijftig per sonen werden in voorlopige hechtenis genomen en zeven rechts-extremisten werden op gepakt vanwege hun vermeen de betrokkenheid bij moord. In Rostock is een man tot 2.5 jaar cel veroordeeld voor zijn rol in het geweld tegen asielzoekers vorig jaar augustus. Zwitserse betogers, voorname lijk vrouwen, hebben gisteren woedend gereageerd op de af wijzing door het door mannen overheerste parlement van een vrouwelijke kandidaat voor een vacante ministerspost. „Hier sterft de vooruitgang", stond op een spandoek dat op het parle mentsgebouw was opgehangen door een van de honderden joe lende en fluitende demonstran ten na bekendmaking van het besluit. De sociaal-democraten had den Christiane Brunner naar voren geschoven als kandidaat voor een post in de coalitierege ring. De kandidatuur van Brun ner (45) was bedoeld voor de opvolging van de onlangs om gezondheidsredenen terugge treden minister René Felber (buitenlandse zaken). Brunner, van huis uit juriste, is leider van de op een na grootste vakbond in het land. Zij staat bekend als zeer bekwaam en heeft brede steun onder de bevolking. Maar tijdens de beraadslagin gen werd meer aandacht be steed aan de manier waarop zij zich kleedt en leeft dan aan haar politieke capaciteiten, waarop het parlement koos voor haar mannelijke centrum linkse collega Francis Matthey, een econoom uit het kanton Neuchatel. Matthey vroeg op aandringen van de partijleiding bedenktijd voor het aannemen van de ka- binetspost, waardoor de Socia listische Partij (SP) de gelegen heid krijgt om de uitslag van de stemming verder te bespreken. De achterban van de partij zal mogelijk niet akkoord gaan met het opzijzetten van Brunner. In het uiterste geval zal de SP drei gen zich terug te trekken uit de regering. Als Brunner was gekozen, was zij de tweede vrouwelijke minis ter in de Zwitserse geschiedenis geweest, na Elisabeth Kopp. Kopp was minister van justitie. Zij werd evenwel in 1989 ge dwongen tot een oneervol aftre den nadat zij haar echtgenoot had gewaarschuwd dat er een onderzoek zou worden geopend naar malversaties binnen zijn bedrijf. „Wat kunt u verwachten van een land waar vrouwen tot 1971 geen stemrecht hadden?", vroeg een demonstrante. In het kan ton Appenzell Innerrhoden kre gen vrouwen pas drie jaar gele den het recht hun stem uit te brengen bij gemeenteraadsver kiezingen. Pë'rjkiëziTnggn Frankrijk verder aan banden te leggen. Het Franse staatshoofd stelde dinsdag voor het beruchte arti kel 16 uit de Grondwet te schrappen. Dat artikel geeft de president vrijwel onbeperkte volmachten in het geval van een ernstige nationale of internatio nale crisis. Artikel 16 is in het verleden slechts een keer ge bruikt. Generaal De Gaulle greep er in 1961 naar toen de top van het Franse leger in Alge rije in opstand kwam tegen de regering in Parijs. In enkele da gen tijd wist De Gaulle de rebel lie de kop in te drukken. Het natuurreservaat waarin de berggorilla's leven die jaren lang het onderzoeksmateriaal vormden voor de in 1985 ver moordde Dian Fossey, is in handen van Rwandese rebellen gevallen. Dat hebben de Ame rikaanse dierenartsen Dawn en Melvyn Richardson gisteren bekendgemaakt. De Richardsons vrezen voor de veiligheid van de ongeveer 300 gorilla's in het Volcano Na tional Park in het Oostafri- kaanse staatje. De ongeveer honderd stafleden van het park die voor de gorilla's zor gen, zijn op de vlucht geslagen. Ook de Richardsons staan op het punt te vertrekken. De guerrillastrijders zijn voor het grootste deel leden van het Tutsi-volk, een Rwan dese minderheid. De Tutsi vluchtten dertig jaar geleden uit Rwanda naar het buurland Uganda, nadat zij de strijd om de macht met de Hutu-meer- derheid hadden verloren. On geveer twee jaar geleden vielen de Tutsi Rwanda binnen met het doel hun stamland te her- Sinds januari wordt in Rwanda opnieuw fel gevochten en zijn er honderden mensen omgekomen. Volgens het In ternationale Comité van het Rode Kruis zijn honderddui zenden mensen verdreven van huis en ha^rd. CN-toren Toronto ontruimd na bommelding Het Newyorkse World Trade Center (WTC), dat vorige week vrijdag door een bomaanslag werd getroffen, zal pas over een maand weer open gaan. Dat heeft de Port Authority, die het gebouw exploiteert, gisteren be kendgemaakt. De meeste be drijven zullen echter nog langer moeten wachten. Volgens eco nomen levert dat een schade van bijna twee miljard gulden op. Direct na de aanslag werd nog gezegd dat de torens bin nen een week weer in gebruik zouden kunnen worden geno- De Amerikaanse autoriteiten die op zoek zijn naar de daders van de aanslag richten zich nu vooral op terroristische groe pen. Vooral de namen Volks front voor de Bevrijding van Pa lestina (PFLP) en de fundamen talistische beweging Harnas duiken steeds vaker op bij pers conferenties. Volgens televisiezender CNN houden de onderzoekers ook rekening met terroristen uit een van de voormalige Joegoslavi sche republieken. De nieuws zender meldde dat de verant woordelijkheid voor de aanslag het eerst is opgeëist door het volslagen onbekende Servische Bevrijdingsfroni. De aanslag op het WTC houdt heel New York bezig. Zelfs film- held Arnold Schwarzenegger, die in de vorm van een 23 meter hoge reclameballon zijn nieuw ste film aanprijst, heeft de twee dynamietstaven die hij in zijn hand hield moeten inleveren. Hij heeft nu een politiepenning in de hand. De CN Tower in het Canade se Toronto, met 550 meter het hoogste gebouw ter wereld, is gisteren vier uur lang ontruimd na een bommelding die vals bleek. Een woordvoerster van de politie verklaarde dat de be slissing om het gebouw te ont ruimen was genomen in het licht van de aanslag op het WTC in New York. De bommelding was volgens de woordvoerster afkomstig van iemand die zei te spreken namens de 'Volksrepu bliek' Kroatië. Bosnische Serviërs patrouilleren door de bergen in oost-Bosnië. Onderweg komen ze langs oude stellingen, de meedogenloze beschietingen van nabijgelegen dorpen. munitiekisten getuigen van foto reu ter mil os C ve tkovic

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7