Kritiek FNV Jongeren op Jeugd Werk Garantiewet Binnenland Levenslang voor 'Rambo' Kamer: Wachtgeldregeling leraren nog te gunstig Amsterdammer gaat na vonnis rechter te lijf HerdenJdng jodenvervolging Nederlander drinkt meer bier Politie moet actiever optreden tegen vrouwenmishandeling DONDERDAG 4 MAART 1993 Om te voorkomen dat een 38- jarige Heerlenaar, bijgenaamd 'Rambo', na dertien jaar en vier maanden weer als vrij man op straat staat, heeft de rechtbank in Maastricht hem gisteren voor moord, medeplichtigheid aan moord en een handvol moord pogingen veroordeeld tot le venslange opsluiting. In de praktijk betekent die straf dat hij na twintig jaar cel (in 2012) gratie kan vragen en in normale omstandigheden ook zal krij gen. De rechtbank veroordeelde de rechterhand van 'Rambo'. een 36-jarige Heerlenaar, in af wijking van de (levenslange) eis van officier van justitie mr. J. Ummels tot twintig jaar gevan genisstraf. Dat betekent dat bij goed gedrag een derde van zijn straftijd kan worden afgetrok ken en hij in 2005 aan een nieuw leven kan beginnen. De rechtbank liet gisteren we ten dat deze man ondanks twee moorden en andere zeer ernsti ge misdrijven ,.nog uitzicht heeft op een leven buiten de ge vangenis". Ummels beraadt zich nog of hij tegen de beslis sing beroep zal aantekenen. De wachtgeldregeling voor on derwijzend personeel moet over enkele jaren opnieuw worden bekeken en zal dan mogelijk verder worden verslechterd. Een meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit CDA en WD, houdt daar ernstig reke ning mee. Twee weken geleden zijn de onderwijsbonden en minister Ritzen van onderwijs overeen gekomen dat de wachtgeldrege ling wordt verslechterd, maar dat vijftig-plussers van de huidi ge faciliteiten kunnen blijven profiteren. Dat betekent dat zij. afhankelijk van het aantal ge werkte jaren, recht blijven hou den op maximaal vijftien jaar wachtgeld. WD-woordvoerder Franssen zei gisteren in de Tweede Ka mer dat vijftig-plussers in het onderwijs, net als in het be drijfsleven, uiteindelijk ook op bijstandsniveau dienen terug te vallen. Het CDA stemt „voor dit akkoord, maar vindt over vier jaar een herbeoordeling van de nieuwe regeling noodzakelijk, vooral voor de vijftig plussers. Dat neemt niet weg dat een overgrote kamermeerderheid, bestaande uit PvdA, D66, Groen Links, CDA en klein rechts het nu eens is met het akkoord. Het akkoord voorziet behalve in ver slechtering van het wachtgeld in een fikse verhoging van de sala rissen voor beginnende leraren en in een fors bedrag voor de scholen ter verbetering van de arbeidspositie van leerkrachten. Daarmee is een bedrag gemoeid dat oploopt van ruim tweehon derd miljoen volgend jaar tot 611 miljoen gulden in 1996. De bonden zijn twee weken geleden na zeer zware onder handelingen noodgedwongen akkoord gegaan met verslechte ring van de riante wachtgeldre geling, omdat zij anders ook de forse salarisverhogingen waren misgelopen. Een 26-jarige Amsterdammer is gistermiddag met een micro foonstandaard de Amsterdamse rechter mr. S. Nanne te lijf ge gaan. De parketpolitie wist te voorkomen dat Nanne werd ge raakt. De Amsterdammer was zo juist veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, wegens mede plichtigheid aan een dodelijke schietpartij. De eis was vier jaar. Nanne, die de zaak twee weken geleden als voorzitter behandel de, sprak het vonnis uit. Luttele seconden na het aan horen van zijn vonnis stond de Amsterdammer op, liep om de verdachtentafel heen, greep de microfoonstandaard en storm de ermee op Nanne af. Twee toegesnelde parketwachters konden de klap die de man in gedachten had, op het nippertje verijdelen. Het kostte de parketpolitie grote moeite de zich hevig ver zettende man te overmeesteren, ook al omdat het geruime tijd duurde voordat versterking kwam. Intussen ontstond ook op de publieke tribune grote commotie. Een aantal mensen sloeg voortdurend op het kogel vrije glas en zette het op een schreeuwen. De man kon uit eindelijk door circa tien parket wachters worden afgevoerd. De verdachte werd schuldig bevonden aan de leverantie van een vuurwapen waarmee in no vember 1992 een bezoeker van een Amsterdamse bar werd doodgeschoten. De schutter, een 34-jarige Amsterdammer, werd gisteren conform de eis tot zes jaar cel veroordeeld. Deze man heeft bekend de dodelijke schoten te hebben ge lost. Volgens hem zou het slachtoffer hem hebben ver wond met een mes. Zijn protes ten tegen zijn eigen veroorde ling bleven beperkt tot enig ver baal geweld. Nieuwe PSP moet naam veranderen den haag De nieuwe PSP mag niet als Pacifistisch Socialistische Partij meedoen aan de Tweede-Kamerverkiezingen volgend jaar. Het Centraal Stembureau voor de kamerverkiezingen heeft be paald dat de naam misleidend is. De nieuwe PSP werd in okto ber vorig jaar officieel opgericht. Een van de initiatiefnemers is het oud-PSP-kameriid Fred van der Spek. Hij keerde de oude PSP in 1985 de rug toe, toen de partij besloot te gaan samenwer ken met PPR en CPN. Milieu-organisatie maakt muurkrant utrecPit» Op zeshonderd NS- en metrostations komt een muur krant te hangen van de stichting Natuur en Milieu. Ook in enke le gebouwen van natuurinstellingen wordt de Milieu Muurkrant opgeplakt. Voorde muurkrant op de stations is gekozen, omdat uit onderzoek naar een vergelijkbare Muziek Muurkrant is ge bleken dat 62 procent van de reizigers deze krant gemiddeld 2 minuten en 42 seconden bekijkt. Politie toch naar Zuid-Afrika Amsterdam Een Nederlandse politie-delegatie heeft toch visa gekregen om in Zuid-Afrika het geweld te onderzoeken in woon oorden voor de zwarte bevolking rond Johannesburg. De Zuid- afrikaanse regering hield de visumaanvragen aanvankelijk in be raad met het argument dat er te veel waarnemers in Zuid-Afrika komen. De groep is gisteren vertrokken en blijft drie weken in Zuid-Afrika. De delegatie bestaat uit hoofdinspecteur G. van Beek van de politie in Amsterdam, J. Koops van de Groningse politie, de jurist mr. W. van Maanen en drs. I. van Kessel van het Afrikaans studiecentrum. 'Jongeren worden niet goed begeleid' De Jeugd Werk Garantiewet (JWG) werkt niet goed. Jon geren die onder deze wet vallen, worden niet goed bege leid, waardoor de kans klein is dat zij een vaste baan krij gen. Consulenten die zijn belast met de begeleiding, gaan niet systematisch te werk en hebben te weinig tijd. De JWG is bedoeld voor werk loze schoolverlaters die zes maanden staan ingeschreven bij het arbeidsbureau. Tegen betaling van het minimum jeugdloon wordt de jongeren een baan aangeboden bij ge meentelijke diensten of een ge subsidieerde instelling, zodat ze werkervaring kunnen opdoen. Het moet zinvol werk zijn, maar het mag geen functie zijn waar voor anders een normaal be taalde werknemer in dienst zou Dat stelt FNV Jongeren naar aanleiding van een onderzoek onder 150 JWG'ers. De vakbond vroeg gisteren tijdens een bij eenkomst in Amsterdam aan minister De Vries (sociale za ken) meer geld voor de uitvoe ring van de wet. Op die manier kunnen JWG'ers volgens FNV Jongeren beter worden begeleid in hun pogingen aan vast werk te komen. zijn genomen. FNV Jongeren wil dal JWG'ers ook in de marktsector worden geplaatst, omdat ze zo meer kans hebben op vast werk. Het zijn, zo geeft de jongeren organisatie toe, niet de eenvou digste gevallen voor de arbeids bemiddeling. Anders zouden deze jongeren niet in de JWG zijn terechtgekomen. Maar, zo is de stelling van de FNV Jonge ren, dan moet je ze ook behan delen als moeilijke gevallen en er alles aan doen om ze te bege leiden. Uit het onderzoek blijkt ook dat de JWG'ers weinig merken van het arbeidsbureau. Ruim zeventig procent van de onder vraagden zegt dat het arbeids- pen. Verder wil de bond dat de JWG en het leerlingstelsel beter op elkaar aansluiten. Omdat de beloning in het leerlingstelsel lager ligt, is de uitstroom van JWG'ers naar het leerlingstelsel gering. FNV Jongeren vindt dan ook dat jongeren in het leerling stelsel beter moeten worden be taald. Minister de Vries wilde geen concrete toezeggingen doen aan de jongerenbond. Hij noemde de informatie uit het onderzoek niet representatief, maar wel nuttig. Boze boeren in Goes pleiten voor opheffing van Landbouwschap goes anp-gpd Het Landbouwschap heeft voor boeren geen enkele functie en kan dus worden opgedoekt. Van belangenbehartiging is geen sprake. Het bedrag aan land bouwschapsheffing is beter be steed aan een echte boerenvak- bond. Dat zeiden vertegen woordigers uit Zeeland en Noord-Brabant gisteravond in Goes tegen afgevaardigden van het Landbouwschap. Deze boeren hebben landelijk het initiatief genomen om bij wijze van protest de heffing niet te betalen. Tot nu toe hebben tweehonderd boeren uit heel Nederland, maar vooral uit Zee land, hun accept-girokaart te ruggestuurd naar Den Haag. Volgens de actievoerders wor den dit er duizenden. De beta lingen moesten uiterlijk 1 maart binnen zijn. Weigeraars kunnen na een aantal betalingsherin neringen en aanmaningen over ongeveer een half jaar een deurwaarder op hun erf ver wachten, aldus woordvoerder E. Oggel van het Landbouwschap. Het Landbouwschap was naar Goes gekomen om de pro blemen door te praten, maar dat bleek tevergeefs. Het betpog van algemeen secretaris G. Kok over resultaten die wel zijn be reikt, veranderde niets aan de opvatting van de aanwezige boeren. „De resultaten zijn be labberd. We staander als agrari sche sector beroerd voor'aldus de boeren, die het Land bouwschap afschilderden als een groepje witte boorden dat een papierwinkel produceert om zichzelf in stand te houden. westerbork» De derde dag van het officiële bezoek van de Israëlische president Chaim Herzog aan Nederland stond gisteren in het teken van de herdenking van de jodenver volging tijdens de Tweede Wereldoorlog. In het voormalige kamp Westerbork legde de president een krans bij het mo nument en onthulde de 'Jerusalem stone'. Op de steen, uit gehouwen uit de heuvels van Jeruzalem, staat „En mijn smart staat mij bestendig voor ogen." De president, in ge zelschap van koningin Beatrix, zei: „Nu wij hier staan, doemt voor ons geestesoog de beeltenis op van de duizen den gekwelden en gefolterden en we gedenken hun on schuld, hun afgebroken leven, de geestelijke misdaad die zijns gelijke niet kent in de geschiedenis der mensheid." Rabbijn J. Jacobs bad voor de zielerust van de slachtoffers van de nazi-terreur. Westerbork werd vanaf 1939 gebruikt als kamp voor uit Duitsland gevluchte joden. In 1942 werd het een doorgangskamp, een tussenstation voor de ruim 100.000 joodse Nederlanders die door de Duitsers ver moord zouden worden. Bijna honderd keer vertrok de trein met goederenwagons vol mensen uit Westerbork. Slechts enkele duizenden mensen keerden terug. foto anp karel zwaneveld haarlem jan peter versteege Het bierverbruik in Nederland varia Malt), blijft stijgen. De gemiddelde Malt of ee Nederlander dronk in 1992 bij- van pils. Op dit moment be- na twee liter gerstenat meer staat 8,1 procent van het Ne- dan in het jaar daarvoor en derlandse bierverbruik uit alco- klokte vorig jaar 90,2 liter bier holvrije (minder dan 0,1 pro- naar binnen. Die toename is cent) en alcoholarme (minder vooral een gevolg van de nog dan 0,5 procent) bieren. Tussen steeds toenemende populari- 1990 (5 liter per Nederlander) teit van alcoholvrije en alcoho- en 1991 (6,9) bedroeg de toena- larme bieren. Daarnaast zet de me 38 procent, vorig jaar werd opmars van speciaalbier (Lager-, bock-, fruit- en abdijbieren en dergelijke) zich voort. Het gebruik van pils neemt iets af. Toch beslaat pils nog al tijd 87,7 procent van de totale biermarkt. Uit gisteren vrijgegeven cijfers van het Centraal Brou werij Kantoor (CBK) in Amster dam blijkt voorts dat de export van bier naar het buitenland met een stijging van twaalf pro cent weer in de lift zit. De Ne derlandse brouwers met Heine- ken voorop exporteerden maar liefst 7,5 miljoen hectoliter (1 hectoliter=100 liter) bier naar 146 landen. In 1991 was de ex port nog iets gedaald. Volgens het CBK is 7,5 miljoen hectoli ter een exportrecord en is Ne derland niet alleen de grootste maar ook de meest internatio nale bierexporteur ter wereld. In Nederland is de'opmars van de bieren zonder alcohol speelt de laatste jaren in toene mende mate in op de verande- sn Grolsch Special rende smaak van het publiek. Buckler in plaats Werd het aanvankelijke succes van het alcoholvrije Buckler ondergesneeuwd door de con currentie van Bavaria en Grolsch, de lancering van de Tarwebok was een groot suc ces. Voorlichter J. Dop meldt dan ook „dik tevreden" te zijn met dit aanvankelijk vorig jaar najaar als seizoensbier op de markt gezette speciaal- Vooral toename van speciale soorten en alcoholvrij bier gemiddeld 7,3 liter alcoholvrij of -arm bier gedronken. Dat is een toename van zes procent. Speciaalbier Ook de belangstelling voor spe ciaalbier blijft groeien, al is de markt voor niet-pilseners ver houdingsgewijs iets kleiner dan die voor alcoholarme bieren. Uit de cijfers van het CBK blijkt dat de gemiddelde Nederlander een kleine 3,8 liter speciaalbier of niet-pilseners drinkt. Het gaat om 4,2 procent van de to tale binnenlandse afzet. Heineken, met 52 procent van de biermarkt de belangrijk ste Nederlandse brouwer, bier. Tarwebok wordt nog steeds gemaakt. „Zolang er vraag is, blij ven wij het brouwen", aldus Dop. Uit cijfers van het CBK blijkt ook dat de import van bier toeneemt en wel van 3,5 naar 3,9 procent van de totale consumptie in ons land die bijna 13,7 miljoen hectoliter is. Meer dan de helft is geïmporteerd speciaalbier, de rest pilseners. Ook Heineken importeert speciaalbieren. De brouwerij uit Zoeterwoude im porteert ze via het eigen im- portbedrijf De Brouwketel en is bepaald niet ontevreden over de verkopen van onder meer De Koninck, Duvel en Affli- chem. PINT Voor voorzitter F. Boogaard van bierconsumentenvereni ging PINT is de toenemende Nederlanders dronken vorig jaar meer bier dan in 1991. foto»anp aandacht voor speciaalbier geen verrassing. Het ledental van PINT, die door het hele land jaarlijks tientallen proeve- rijen houdt, is in 1992 met 'en kele honderden' gestegen naar bijna 2.700. „Men wordt in Ne derland kennelijk smaakbe- wuster", zegt Boogaard. „Meer alcoholvrij en meer speciaal bier. Men zuipt kennelijk wat minder. Dat men meer spe ciaalbier drinkt, zie je overigens Ook aan het aantal bieren dat op de markt wordt gebracht." Nederland telde begin dit jaar 230 zogenoemde A-bieren, gebrouwen door 34 officiële brouwers. Volgens Boogaard ging het begin 1992 om 202 bieren on 29 brouwers. Flinke stijgingen derhalve, die de cij fers van het CBK ondersteunen. A-merken zijn overigens offi ciële merken in tegenstelling tot B-merken; die worden weliswaar door officiële brou wers gemaakt, maar met een ander etiket en in opdracht van anderen zoals bijvoorbeeld Karlsquell van de Aldi-winkel- keten dat wordt gemaakt in de Valkenburgse brouwerij De Leeuw. PINT juicht de diversiteit van de Nederlandse biermarkt toe. „Wij vinden het een verheu gende ontwikkeling, dat be wuster wordt gedronken", zegt Boogaard. „Het gaat ons er ten slotte niet om dronken te wor den, maar om te genieten van een lekker bier. Het spreekt daarbij vanzelf dat voor ons kwaliteit belangrijker is dan kwantiteit." Werkgroep in brief aan procureurs-generaal: Het optreden van de politie bij vrouwenmishandeling is voor namelijk sussend, bemiddelend en gedogend. Dat komt door de vrees zich met privézaken te be moeien, verwachtingen over de rol van het slachtoffer in een rechtsprocedure, de mogelijke schade voor de relatie en de af standelijke rol van het openbaar ministerie. Dat constateert een werk groep in een brief aan de procu reurs-generaal waarin zij aan bevelingen doet voor een actie vere aanpak. In de vooral uit vrouwen bestaande werkgroep zitten onder meer dr. R. Röm- kens van de Rijksuniversiteit Utrecht, mr. A. Brughuis, offi cier van justitie in Arnhem, en mr. A. Visser, commissaris van politie in Den Haag. Een eerder onderzoek van Römkens heeft uitgewezen dat ruim twintig procent van de Ne derlandse vTouwen met licha melijk geweld te maken heeft. Dat de mishandeling zich voor doet binnen een relatie blijkt voor opsporingsambtenaren belemmerend te werken. De politie probeert door sussen en bemiddelen een eind te maken aan de problemen. Ze gebruikt zelden of nooit dwangmidde len. Het lijkt erop dat een straf rechtelijke aanpak zo veel mo gelijk wordt vermeden, wellicht uit angst dat daarmee de relatie wordt geschaad, aldus de werk groep. Die aanpak wordt ook belemmerd door de bureaucra tische structuur, de overbelas ting van het openbaar ministe rie (OM) en de wachttijden die daardoor lang worden. Volgens de werkgroep doet het huidige optreden van politie en justitie de schijn ontstaan dat mishandeling van vrouwen minder ernstig is. Verwijzend naar de internationale situatie stelt ze dat deze leemte „kansen biedt aén een gedachtcnwcreld die een beschaving volkomen kan ontwrichten". De werkgroep vindt dat in op leidingen voor de politie en de rechterlijke macht nadrukkelijk aandacht moet worden besteed aan geweld binnen relaties. Ver der zou het OM speciale ambte naren moeten belasten met het bestrijden van vrouwenmishan deling. Ook moet er meer over leg komen tussen justitie, poli tie en hulpverleners. Het wetboek van strafrecht maakt strafverzwaring mogelijk bij geweld tegen ouders, kinde ren of huwelijkspartner. De werkgroep vindt dat laatste een onjuiste beperking en pleit daarom voor uitbreiding tot an dere samenlevingsrclaties. Bo vendien zouden in geval van vrouwenmishandeling voorlopi ge hechtenis en aanhouding „buiten heterdaad" mogelijk moeten worden. Een lange procedure kan vol gens de werkgroep worden voorkomen door onmiddellijk optreden: aanhouding, voorlo pige hechtenis, een disciplinair gesprek en snelrecht. De officier van justitie kan afzien van straf vervolging op voorwaarde dat de verdachte instemt met bij voorbeeld een therapie, ont wenningskuur of een andere vorm van hulpverlening. Voor rassendiscriminatie geldt op grond van een speciale circulaire dat delicten op dit ge-, bied moeten worden opge spoord en vervolgd. Zo'n circu laire zou er ook moeten komen voor vrouwenmishandeling. De nieuwe wetgeving inzake slachtofferhulp biedt de politie volgens de werkgroep voldoen de aanknopingspunten om er voor te zorgen dat mishandelde vrouwen medische, psychische en juridische hulp krijgen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5