Planbureau: Steeds meer werklozen Simons wil eigen bijdragen Binnenland Gesprekken vakbonden en NS-directie muurvast Politie vindt lichaam Opvallende toename van 'mesthuwelijken' Nieuwe attractie bij museum Boete voor te laat keuren WAO'ers De onzin van Ter Veld Akïere"gSttrebiP Hersenvliesontsteking blijft peiljaar voor Mestwet heel moeilijk te bestrijden DONDERDAG 4 MAART 1S Eerste maraboe in dierentuin geboren emmen Voor het eerst is er in een Nederlandse dierentuin een maraboe uit het ei gekropen. Die primeur was gisteren voor het Noorder Dierenpark in Emmen. Maraboe's zijn grote ooievaar achtige vogels met een kale kop en een grote snavel. Ze worden vrij veel in dierentuinen gehouden, maar planten zich in gevan genschap zelden voort. Eerste Homo-Expo in Hilversum Hilversum In de Expohal in Hilversum wordt het weekeinde van 29 tot en met 31 oktober de eerste 'Homo-Expo' gehouden. Het gaat om een huishoudbeurs voor 'homomannen en lesbische vrouwen'. Organisator is Expolaan, een in Haarlem gevestigd bureau voor beurzen en manifestaties. Volgens manager Eric Verbeme is er grote behoefte aan een lifestyle-beurs voor homo seksuelen. „Reclame en verkoop richten zich meestal op de ste reotype samenlevingsvorm van het gezin. Maar de combinatie mannetje, vrouwtje, kindje is al lang niet meer representatief." utrecht anp28.000 banen te schrappen. NS denken dat dat bereikt kan worden door natuurlijk ver loop, maar willen gedwongen ontslagen niet uitsluiten. Voor de bonden is dat on aanvaardbaar. De NS-directie heeft overi gens nog geen aantallen gedwongen ontsla gen genoemd. Er is ook ruzie over de wachtgeldregeling. De NS willen, tot onvrede van de bonden, deze regeling voor mensen jonger dan 55 jaar schrappen. Verder willen ze 55-plussers zonder baan 75 procent van hun laatstver diende loon geven. De bonden eisen tachtig procent. Het sociaal plan zou volgens NS tot eind 1996 van kracht moeten zijn. De bonden willen dat het plan tenminste tot 1998 loopt, want dan is namelijk ook de bezuini gingsperiode voorbij. Tot slot twisten bon den en NS over de definitie van 'passende Het gesprek tussen vakbonden en directie van de Nederlandse Spoorwegen is gisteren na dertien uur op niets uitgelopen. Bonden en directie konden het niet eens worden over de opstelling van het sociaal plan „Sporen naar '96", dat in verband met de reorganisatie wordt gemaakt. Volgens een „sombere" bondsbestuurder Hardeveld van de spoorwegvakbond FSV is er op vier hoofdpunten verschil van mening met NS. „We hebben dertien uur voor niets vergaderd. Er zit geen beweging in", ver zuchtte hij. De onderhandelingen zijn op geschort tot 11 maart. De NS maakten dinsdag bekend dat ze de komende vijf jaar 350 miljoen gulden willen bezuinigen. De helft van dat bedrag moet worden opgebracht door 3.500 van de arbeid'. ,,Als mensen een andere baan aan geboden krijgen waardoor ze drie salaris schalen naar beneden moeten, noem ik dat geen passende arbeid", stelt Hardeveld. Hardeveld is pessimistisch over de ko mende onderhandelingen. „We gaan eerst de leden raadplegen maar we zullen een harde stelling innemen." Ook de andere bonden overleggen de komende dagen met hun achterban. Een woordvoerder van NS vindt de som bere en pessimistische houding van de Ver- voersbond FNV en FSV „onbegrijpelijk." Volgens hem hebben NS gisteren „aanmer kelijke verbeteringen" voorgesteld. Zo wordt voor mensen wier baan op de tocht staat, twee jaar lang passend werk binnen het bedrijf gezocht. Voor mensen in hoge functies wordt zelfs buiten het bedrijf ge- Winstval DSM met 57 procent De winst van het chemiecon cern DSM is vorig jaar met 57 procent gedaald tot 224 miljoen gulden. Dat het resultaat nog positief is, is voor een groot deel te dan ken aan de winst op aardgas aandelen van 135 miljoen en een belastingmeevaller van 49 miljoen. Het dividend wordt ge halveerd tot vier gulden per aandeel. Alleen in de eerste drie kwar talen van 1992 maakte DSM winst: 263 miljoen gulden. In het vierde kwartaal bedroeg het verlies 39 miljoen en vooralsnog wordt geen belangrijk herstel verwacht. Door de verslechtering van de economie neemt de vraag naar chemische produkten af. Tege lijkertijd is er meer concurrentie uit de VS en vooral Oost-Euro- Maximum afhankelijk van inkomen rosmalen Bij het afgraven van een zandverstuiving heeft de politie gisteren in Rosmalen het stoffelijk overschot gevonden van een 15-jari- ge jongen uit die plaats die al sinds november 1991 werd vermist. Eind vorige maand kreeg de politie een anonieme tip dat de jongen zou zijn vermoord en dat zijn lichaam zou zich bevinden in het zandgebied. De jongen werd zondagmorgen 3 november 1991 voor het laatst gezien in Rosmalen. Hij was op weg naar een kennis, maar kwam daar nooit aan. DEN HAAG CPD Staatssecretaris Simons van volksgezondheid overweegt om in de gezondheidszorg een stel sel van eigen bijdragen in te voeren. Om te voorkomen dat mensen met zeer hoge ziekte kosten worden opgezadeld, mo gen die eigen bijdragen een nog vast te stellen percentage van het inkomen niet overschrijden. Op het departement van Si mons zijn ambtenaren bezig deze plannen nader uit te wer ken. Besluiten zijn echter nog niet gevallen. De ambtenaren worstelen vooral met drie vra gen. Ten eerste: wat zijn de komenseffecten nen. Ten tweede: fecten wezen zijn op veel zorg (chroni sche zieken, gehandicapten). Ten derde: wat zijn de effecten van de eigen bijdragen op de de plan zijn de ef- die aange- vraag naar zorg (zullen mensen ten onrechte niet meer naar de arts gaan). Simons ziet zijn ideeën als al ternatief voor een advies van de Ziekenfondsraad dat eind 1992 uitkwam. De raad adviseerde Simons toen een verplicht eigen risico in te voeren. De bewinds man was daar, met de PvdA, al tijd tegen. Hij wilde niet verder gaan dan ziekenfondsen de ge legenheid te geven om hun klanten te laten kiezen voor een eigen risico. Bij particuliere ver zekeraars bestaat het eigen risi co al sinds jaar en dag. De staatssecretaris had het advies aan de Ziekenfondsraad zelf gevraagd. Hij wilde een oor deel over het totaal van eigen ri sico's en eigen betalingen. In af wachting van het advies zag de staatssecretaris af van een eer der voornemen om op een aan- de gezond heidszorg met ingang van 1 april eigen bijdragen in te voe ren of bestaande bijdragen te verhogen. Met de eigen bijdragen wil Si mons vooral kostenoverschrij- dingen in een aantal vormen van zorg terugdringen, zoals de geneesmiddelen en kunst- en hulpmiddelen. In beide secto ren overschrijden de laatste ja ren de kosten de ramingen met honderden miljoenen guldens. Simons wil de Kamer zo mo gelijk nog deze maand informe ren over zijn plannen. De eigen bijdragen zouden er dan met ingang van 1994 op een aantal terreinen kunnen komen. Het systeem dient dan vervolgens uitgebouwd te worden in de ja ren erna. CDA en PvdA hebben zich vorig jaar al voor de invoe ring van eigen bijdragen uitge sproken. Algemeen NederWs Persbureau CPD Gen» 'Lastenverlichting heeft geen snel effect' Een forse stijging van de werkloosheid is de komende tijd onafwendbaar. Maatregelen als lastenverlaging of min der bezuinigen halen op korte termijn weinig uit. Ook dan zal de werkloosheid nu en volgend jaar met onge veer 120.000 mensen stijgen, zo heeft het Centraal Plan bureau (CPB) berekend. DEN HAAG GPD-A Het CPB sloeg aan het rekenen op verzoek van vice-premier Kok. Die wilde weten wat het ef fect is van zijn plan om volgend jaar anderhalf tot twee miljard gulden minder te bezuinigen dan de acht miljard die nodig zijn om het tekort terug te drin gen tot de 3,25 procent die het regeerakkoord voorschrijft. Ook wilde Kok weten wat het effect is van verdere lastenver lichting. Door een aantal belas tingmaatregelen stegen op 1 ja nuari de netto-inkomens met gemiddeld anderhalf procent. Het kabinet hoopt daardoor de consumptie te stimuleren en zo impuls te ge- Op korte termijn werken deze maatregelen echter niet. Pas na 1994 zullen ze een gunstig effect hebben op de werkloosheid, al dus het CPB. Dit jaar zal het vooral slechter gaan omdat Duitsland, onze grootste han delspartner, balanceert op het randje van een recessie. De op leving in de VS compenseert dat bij lange na niet. Tijdens een debat over een aantal milieubelastingen her haalde Kok gisteren dat er een 'nieuwe totaalafweging' van het regeerakkoord nodig is. Hij wees erop dat het regeerak koord werd geschreven toen er een economische groei van 2,5 procent per jaar werd voorzien „terwijl we nu bijna op een nul groei zitten". De minister erkende dat de lastendruk dit jaar en in 1994 hoger uitkomt dan de 53,6 pro cent die als maximum was afge sproken. Waarschijnlijk wordt het in beide jaren 54 procent. Hij wees er overigens op dat een deel van de te hoge lastendruk wordt veroorzaakt door de in zakkende economische groei. De lastendruk is immers een percentage van het nationaal inkomen. Als dat lager uitvalt dan geraamd, dan valt de las tendruk automatisch hoger uit. Staatssecretaris Ter Veld: Jonge boeren, vooral varkens houders, sluiten de laatste jaren steeds vaker een 'mesthuwelijk' om zo hun bedrijf uit te brei den. Mestquota vormen de be langrijkste belemmering bij be- drijfsuitbreiding. Bij een huwe lijk kunnen quota worden sa mengevoegd, zodat meer var kens kunnen worden gehouden. Dit zei juridisch medewerker Mertens van de Noordbrabant se Christelijke Boerenbond gisr teren voor de VARA-radio. Uit cijfers van het Bureau Heffingen in Assen van het mi nisterie van landbouw en na tuurbeheer blijkt dat sinds 1987 zeker tweehonderd 'mesthuwe lijken' zijn gesloten. Normaal zijn de mestquota, het recht om volgens de Mest stoffenwet een bepaalde maxi mumhoeveelheid mest te ver oorzaken, gebonden aan een vaste plaats. Maar bij het zoge noemde Verplaatsingsbesluit van eind 1986 werden een paar uitzonderingen toegestaan. Bij erfenis, onteigening of huwelijk 'DAF blunderde bij aanstelling nieuw personeel' eindhoven anp Bij de selectie van het personeel voor de nieuwe DAF, zijn nogal wat blunders gemaakt. Bestuur der G. van Os van de Unie BLHP heeft dit gisteren gezegd. Van Os wil hierover op korte termijn een gesprek met de be oogde voorzitter van de nieuwe directie, C. Baan. Volgens Van Os zijn er geval len bekend van samenwonen den die allebei zijn ontslagen. Ook zijn in sommige gevallen meerdere leden uit één gezin ontslagen. Van Os zegt dat dit in strijd is met de afspraken. Ook hebben meer werknemers van DAF Trucks NV een tijdelijk ar beidscontract gekregen dan met de bontien was overeengeko- De Unie BLHP heeft er ook moeite mee dat in enkele geval len hoger personeel te werk is gesteld in een functie die eerder werd vervuld door een werkne mer uit een veel lagere loon- groep. Hierdoor valt volgens Van Os de totale loonsom hoger uit dan aanvankelijk was bere kend. Een ander probleem is dat op een bepaalde verkoopafdeling de top mag blijven, maar de verkopers allemaal zijn ontsla gen. „Dit zijn zaken die niet hadden mogen voorkomen. Wij gaan daarover zeer ernstig met DAF onderhandelen",, aldus Van Os. den haag gpd Bij het verlenen van een hinder wetvergunning wordt voor boe ren het peiljaar 1986. Ze mogen niet meer dieren hebben dan zij dat jaar in hun stallen hadden lopen. Met deze bepaling heeft minister Bukman van landbouw het gevecht met minister Alders van milieubeheer gewonnen. Alders hield in zijn noodwet vast aan het peiljaar 1981. Dat zou betekenen dat duizenden boeren hun veestapel drastisch zouden moeten verkleinen om dat ze in 1986 meer dieren had den dan in 1981. De nieuwe noodwet betekent dat boeren die van 1981 tot 1986 hun bedrijven zonder hin derwetvergunning hebben uit gebreid, alsnog een hinderwet vergunning krijgen. Wel wordt de boeren opgedragen binnen vijf jaar de uitstoot van ammo niak aanzienlijk te verminderen: bij kippemest 80 procent min der, varkensmest 50 en runder- mest 25. De noodwet was nodig nadat de Raad van State een aantal hinderwetvergunningen vernie tigde. Een aantal gemeenten heeft in strijd met de milieuwet geving boeren een hinderwet vergunning gegeven. Milieu groeperingen gingen daarteen in beroep bij de Raad van State, die zowel in Twente als deze week in de Peel een aantal ver gunningen vernietigde. De Raad van State hanteert als belangrijk criterium de mate van verzuring in een gemeente en de totale uitstoot van verzurende stoffen. Er liggen bij de Raad nog hon derden zaken te wachten. den haag peter slavenburg gpd Het duurt nog zeker vijf jaar voordat er een vaccin beschik baar is tegen de bacterie die de huidige golf van hersenvliesont steking veroorzaakt. Tot dat moment moeten patiënten het doen met antibiotica die pas worden toegediend als de ziekte zich openbaart. Nieuw is dat kinderen die na 1 april 1993 worden geboren voortaan wel worden gevacci neerd tegen een bepaalde vorm van hersenvliesontsteking die veel voorkomt bij baby's en kleuters tot vijf jaar. Het gaat om de bacterie Haemophilus Influenzae B. De prik wordt toegevoegd aan het bestaande pakket. Ouders van baby's die vóór 1 april zijn geboren, kunnen hun kind op eigen kosten laten vaccineren als het ten minste drie maan den oud is. X)e prik gaat onge veer zeventig gulden .kosten. Vaccinatie van kinderen ouder dan vier jaar heeft geen zin om dat de bewuste bacterie bij hen niet vaak voorkomt. Ongeveer een derde deel van alle gevallen van meningitis of nekkramp is het gevolg van een infectie met meningokokken. De afgelopen dagen kwamen vier jongeren door meningitis om het leven. Het aantal mel dingen van meningitis is dit jaar al opgelopen tot ruim honderd. Maar infectieziekten als her senvliesontsteking, longontste king of TBC zullen nooit uitge roeid kunnen worden. In tegen stelling tot wat in de jaren ze ventig nog werd gedacht, ont staan er steeds nieuwe bacterie variaties, waar bestaande vac cins en ook antibiotica niet te gen zijn opgewassen. Het ont wikkelen van vaccins wordt steeds moeilijker en duurder. Deskundigen zijn het onderling eens: infecties zullen het ten slotte winnen van de mensheid. De omvang van de huidige golf van meningitis van hon derd gevallen, is niet verontrus tend, vindt dr. C.F. Engelhard, hoofd van de afdeling infectie ziekten van de GGD in Rotter dam. Het aantal meldingen van hersenvliesontsteking stijgt jaarlijks. Vorig jaar werden ruim 600 gevalen gemeld, in 1988 ging het nog om 385 gevallen. De gevolgen van een infectie zijn, als de symptonen tijdig worden vastgesteld, met anti biotica te bestrijden. Schande! Doe iets! Pak ze! Pavlov regeerde weer in Den Haag toen bekend werd dat een aantal arbeidsongeschikten niet binnen de wettelijke termijn van een jaar wordt gekeurd. Tij dens de vertraging van gemid deld twee maanden krijgen ze dan een volledige WAO-uitke- ring. Soms blijkt dat achteraf te veel. Leuk voor de kersverse WAO'ers, want dat geld mogen ze (uiteraard) houden. Jammer voor de WAO-kassen, want daar moet pakweg tien miljoen extra uit worden opgehoest. Hoofdwet nummer een van de hedendaagse politiek: Sco- Dus dan vergeet je maar even dat 10 miljoen peanuts is op een uitkeringsbedrag van ruim 24 miljard. Dan blaas je dus een tijdelijke zaak de GMD wordt op dit moment een fusie met de bedrijfsverenigingen door de strot geduwd zodat de arbeids motivatie daar, laten we zeggen, niet optimaal is maar even flink op. En aan krijgt de staatssecreta ris, Ter Veld in dit geval, de on dankbare taak maatregelen aan te kondigen. Wel, ze necft wat bedacht: de bedrijfsverenigin gen moeten dit teveel aan uitke ringen keuringen zelf gaan be talen. Hoezo zelf? De bedrijfsverenigingen voe ren een aantal sociale wetten uit en de kosten daarvan worden, evenals de uitkeringen, volledig betaald uit de sociale fondsen. Geef de bedrijfsverenigingen een boete, en wat gebeurt er? Inderdaad, de uitvoeringskos ten worden hoger. Maar die kunnen ze gelukkig declareren. De straf van Ter Veld is dus net zoiets als boetes voor verkeers overtredingen volledig aftrek baar maken voor de belasting. Toch heeft ze bij alle onzin nigheid van deze maatregel in één opzicht gelijk. Want onzin moetje met onzin bestrijden. mogen deze rechten onder be paalde voorwaarden worden verplaatst. „De wetgever dacht toen aan de zeldzame gevallen dat een man en een vrouw beiden een bedrijf hadden. Als ze dan zou den besluiten om te trouwen, was het redelijk dat ze ook gin gen samenwonen en hun be drijven mochten samenvoe gen", aldus Mertens. Steeds vaker gebeurt het dat de aanstaande boerin alleen vanwege de mestquota een stukje land en een stal met bij behorende mestrechten pacht of koopt. Om gesjoemel te voor komen, schrijft het Verplaat singsbesluit voor dat zij dit be drijf minimaal een jaar lang uit oefent. Maar daarna mag zij de ze bruidsschat meenemen naar het bedrijf van haar kersverse echtgenoot, of eventueel omge keerd. Als er tenminste op de gewenste vestigingsplaats geen Hinderwet- of andere milieube zwaren zijn. Zo had de wetgever het uiteraard niet bedoeld, maar het is een volkomen legale manier om een bedrijf uit te breiden, wat anders onmogelijk zou zijn. Het CDA-kamerlid Es- selink vindt dat met 'mesthuwe lijken' oneigenlijk gebruik wordt gemaakt van de mestwet. Het bewijst volgens hem dat er snel nieuwe wetgeving moet komen, maar die is niet vóór 1994 te verwachten. Zijn collega Blauw van de WD, die voorzitter is van de vaste kamercommissie voor landbouw, zegt dat er nu in de praktijk weinig aan kan worden gedaan. den haag Dit gevaarte van zeker twintig meter ligt nu nog in de Gerard Doustraat in de Haagse Schilderswijk. Als de panorama-toren met wenteltrap straks overeind staat, is het Volksbuurtmuseum (links) een attractie rijker. De toren zal dan een wijds uitzicht bieden over het zuiden van Den Haag. De stalen constructie weegt zestien ton. Het Volksbuurtmuseum heeft de toren ook al aangeboden voor lichtreclames. foto anp arthur bastiaanse Bedrijfsverenigingen die arbeidsongeschik ten niet binnen de wettelijke termijn van een jaar keuren, worden beboet. De be drijfsverenigingen moeten de onterecht verstrekte uitkeringen zelf gaan betalen, zo schrijft staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken. Onlangs bleek uit een onderzoek van de Sociale Verzekeringsraad (SVr) dat jaarlijks duizenden arbeidsongeschikten niet op tijd door de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) worden gekeurd. Als gevolg daarvan ontvangen deze arbeidsongeschik ten voorlopig een volledige WAO-uitkering. Blijkt na de keuring alsnog dat er sprake is van gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid, dan wordt de uitkering verlaagd. Volgens Ter Veld zijn de eerste drie kwar talen van 1992 tenminste zesduizend perso nen (tien procent van het totaal aantal keu ringsaanmeldingen) te laat gekeurd. De staatssecretaris schat het teveel uitbetaalde bedrag aan uitkeringen op tien vijftien miljoen gulden per jaar (op een totaal aan WAO-uitgaven van ruim 24 miljard gulden). De uitkeringsgerechtigden hoeven dit be drag niet terug te betalen: het is immers niet hun schuld dat de keuring te laat heeft plaatsgehad. Ter Veld antwoordde de Kamer gisteren dat zij het „als een gemis ervaart dat aan de verantwoordelijke uitvoeringsorganen geen sancties kunnen worden opgelegd." Zij wil de wet daartoe veranderen, zodat de be drijfsvereniging de financiële consequenties van de te late keuring gaat voelen. Omdat de beoogde wetswijziging de no dige tijd in beslag neemt, acht Ter Veld an dere maatregelen noodzakelijk. Zij wacht op de resultaten van een onderzoek door de Toezichtkamer van de SVr naar de knelpun ten bij de WAO-keuringen. Daarnaast wordt de SVr sinds kort maandelijks geïnformeerd over de stand van zaken rond de keuringen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3