Pieter Huistra redt punt voor Rangers Dopingnieuws over Johnson komt erg ongelegen Overzicht van de Johnson-affaire Sport Speler Real beboet voor suggestieve opmerking nemen' Die De Bever is gek, ze hadden hem nooit serieus moeten DONDERDAG 4 MAART 1993 31 Marseille Iaat zicli door CSKA Moskou punt afsnoepen De Spaanse voetbalbond heeft een suggestieve opmerking van Luis Milla (Real Madrid) over omkoping bestraft met een boe te van 15.000 gulden. De be schuldiging van de speler werd inconsequent, onvoorzichtig en roekeloos genoemd. „Hij heeft het sportieve klimaat bevuild", verklaarde een woordvoerder. Milla deelde in januari voor een Spaans radiostation mee, dat hij eind vorig seizoen een telefoontje had ontvangen van één van zijn voormalige team genoten bij Barcelona. Hij zou veel geld aangeboden hebben gekregen in ruil voor een neder laag van Real in de laatste com petitiewedstrijd tegen Tenerife. Milla weigerde namen te noe men en bleek ook later niet be reid in details te treden. De aantijging van Milla ver oorzaakte grote beroering in de Spaanse voetbalwereld. De aloude vete tussen Real en Bar celona werd flink aangescherpt. Twee spelers van Tenerife lieten op het hoogtepunt van de pole miek weten, dat hun ploeg van een tussenpersoon een flinke premie had gekregen, lohan Cruijff, de coach van Barcelona, sprak van een complot tegen zijn club. Het loslippige duo, dat evenmin met bewijzen naar buiten kwam, werd eerder al door de Spaanse bond bestraft. Real verloor destijds de be slissende wedstrijd bij Tenerife (2-3), waardoor Barcelona op de laatste speeldag verrassend de landstitel veroverde. Genoa Genoa moet de eerstvolgende thuiswedstrijd - op 14 maart te gen Foggia - op tenminste hon derd kilometer van het eigen Luigi Ferraris-stadion afwerken. De club van John van 't Schip werd daarmee bestraft wegens de problemen met supporters tijdens de wedstrijd van zondag. De tuchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond nam die maatregel omdat boze suppor ters in de slotfase van het duel tegen Aron Winters Lazio Roma (2-3) het veld probeerden te be stormen. De fans van Genoa, dat afgezakt is naar de degrada tiezone en trainer Maifredi in middels heeft vervangen door Maselli, gedroegen zich fanatiek en gewelddadig. Ze bekogelden het strafschopgebied van Lazio in de tweede helft met projec tielen, waaronder fruit, batterij en en vlaggestokken. Hiele: „Moet ik hier nog op reageren? Ik speel zeventien jaar betaald voetbal. In al die seizoenen heb ik een goede naam opgebouwd en dan komt er op eens een of andere imbeciel binnen die nog nooit iets gepresteerd heeft en die begint mij zwart te maken. Zo'n vent neem ik niet eens serieus. Daar sta ik ver boven." De ex-international kreeg van de vori ge trainers, Dick Advocaat, Hans Verèl en van de huidige coach Han Berger re gelmatig te horen, dat hij nog de enige voetballer in de selectie van Dordrecht'90 is die zich als een echte prof gedraagt. Hiele: „Moet er dan waar de worden gehecht aan de woorden van De Bever? Wat hij heeft gedaan mist elk niveau. Hij is echt niet goed bij zijn hoofd. Natuurlijk beschadigt hij mensen. Maar wat mij betreft is dat niet de eerste keer. Ik ben bij deze club al door meer mensen beschadigd. Het is alleen triest, dat er hier figuren zijn geweest die een gek als De Bever in het begin serieus hebben genomen. Ze hebben zich door zijn verhalen zo gek laten maken, dat ze hem een kans hebben gegeven. In al die maanden heeft hij totaal niets gepres teerd." Pieter Huistra heeft Glasgow Rangers gisteravond gered in het Champions League-duel tegen Club Brugge. De Nederlandse aanvaller maakte achttien minuten voor tijd gelijk (1-1) en hield de hoop van de Schotten op een fina le tegen bijvoorbeeld AC Milan onaangetast. Dat kwam mede doordat Olympique Marseille, de naaste concur rent in groep A, in Berlijn tegen CSKA Moskou, op de vlucht voor de Russische winter, ook niet verder kwam dan 1-1. Club Brugge was in de eerste helft de betere ploeg. Dat be taalde zich uit in een treffer van de Pool Tomasz Dziubinski, die vlak voor rust vanaf een meter of elf met een laag, draaiend schot via de paal succes had. In de tweede helft verscheen een onherkenbaar Glasgow binnen de lijnen. De thuisclub kréég nog precies één keer, via de Ni- geriaanse aanvaller Daniel Amokachi, een kans op een doelpunt. De Schotse topclub kreeg er verscheidene, maar stuitte bij herhaling op de uitblinkende doelman Verlinden, die in het begin van de tweede helft een pijnstillende injectie kreeg we gens een kuitblessure. In de 72ste minuut moest hij zich toch gewonnen geven bij een inzet van Huistra, die ongehin derd het strafschopgebied mocht binnenkomen. Glasgow Rangers heeft na drie duels vier punten, evenveel als Olympique Marseille. De Franse kampioen mag ook blij ven dromen van de eindstrijd tegen zijn voormalige vedette Papin, maar liet een goede mo gelijkheid uit te lopen op de Schotse rivaal liggen. De Gha- nees Abedi Pele gaf in de 28ste minuut nog wel de juiste weg aan, Marseille als collectief ver dwaalde niettemin in de jacht op meer. Ilshat Faizoellin kon daardoor tien minuten na rust voor het onverwachte en nau welijks verdiende evenwicht zorgen. Marseille De 20.000 toeschouwers in het Olympisch stadion in Berlijn, onder wie 5000 Russische mili tairen, konden hun ogen amper geloven dat Marseille zich een punt - het eerste van CSKA - liet afsnoepen. De Fransen dicteer den, zeker voor rust, de wed strijd, maar verzuimden royaal afstand te nemen. De Moldaviër Dobrovolski schoot tegen de paal. De Kroaat Boksic miste een enorme kans. Daarvoor had hij wel Pele in staat gesteld voor 1-0 te zorgen. Ook na de gelijkmaker van Faizoellin, die nog bijna profi teerde van een miskleun van doelman Barthez bij een terug speelbal maar Desailly redding zag brengen, drong Olympic Marseille stevig aan. De Russi sche keeper Plotnikov werd wel in moeilijkheden gebracht door een van richting veranderd schot van Sauzee en een kopbal van Angioma. Hij capituleerde, met de nodige assistentie, niet. „Teleurstellend", vond Mar seille-trainer Goethals, die Vol ler en Boli miste door blessures. Eric Demico van Olympique Marseile wordt in de mangel genomen door Valeri Minko (links) en Yoeri Antonovic van CSKA Moskou. foto epa „We domineerden de gehele wedstrijd, maar maakten het niet af. Dat hadden we zeker in de eerste helft moeten doen." Bekerwinnaars Parma heeft gisteravond een optie genomen op de halve fi nale van het Europese t voor bekerwinnaars. De Itali aanse formatie speelde bij Spar ta Praag 0-0. De thuisploeg, met de voormalige PSV-libero Cho- vanec in de gelederen, kwam met de doelpuntloze deling goed weg. Parma kreeg in het matige duel de beste kansen, maar de Zweedse aanvaller Bro- lin was bij Parma niet op schot. Frenk Schinkels is door Sankt Pölten voor de rest van het seizoen verhuurd aan kam pioenskandidaat Austria Salz burg. De 31-jarige Nederlander met Oostenrijks paspoort debu teert zaterdag bij zijn nieuwe club in de wedstrijd voor de playoffs tegen Admira Wacker. Schinkels speelde eerder bij Ex celsior, AZ, Sportklub Vienna en Austria Wien. club voor de zoveelste keer dit seizoen negatief in de publiciteit gebracht. De Bever noemde zijn collega's Langerak, Wouden en Fok gisteren 'stiekemerds', doelman Joop Hiele 'de grootste etterzak die er rondloopt' en hij omschreef de rest van de selectie als 'een stelletje cri minelen'. De Bever voegde er aan toe dat hij zijn contract had ingeleverd en zich dit sei zoen niet meer zou laten zien aan de Krommedijk. Opmerkelijk was dat manager Wim de Jong, ook werkzaam bij het bedrijf van Den Braven, later op de dag ontkende dat De Bever was opge stapt. De Jong: „Hij heeft alleen een paar dagen rust gekregen. Maar hij is zeker nog niet weg bij Dordrecht'90." Hoe zit dat nu, meneer Den Braven? Den Braven: „Ik weet het niet, jongen. Ik weet nergens van." U bent voorzitter en weet nergens van? Den Braven: „Nee. Ik heb geen krant gelezen en ik weet ook niet wat De Bever allemaal heeft geroepen. Ik lees nooit kranten." Maar we hebben net een fax van u ge kregen, waarin staat dat u zich distanti eert van de uitspraken die De Bever heeft gedaan. Den Braven: „Nou ja, ik weet wel wat hij gezegd heeft en ik heb ook het inter view wel gelezen, maar ik wil er verder niks meer over kwijt." Staat De Bever nog op de loonlijst? Den Braven: „Weet ik niet." We erkennen dat er de laatste maand wel erg veel zijn opgestapt, maar u weet toch wel, welke spelers u op dit moment nog onder contract heeft staan? Den Braven: „Nee, dat weet ik niet. Ik ben een beetje dom, weet je. Ik word al tijd afgeschilderd als een dom boertje, nou, dat blijk ik ook te zijn..." Heeft het nog zin om verder te gaan met deze club? Den Braven: „Weet ik niet. Je kunt be ter ophouden, want ik laat me toch ner gens meer over uit. Ik hang zo meteen op en dan ben ik voor niemand meer be reikbaar, en zeker niet voor journalis- De spelersgroep van Dordrecht'90 zal met Den Braven niet om de tafel gaan zitten om de ontwikkelingen rond hun 'collega' De Bever te bespreken. Joop Hiele en de zijnen namen met groot on genoegen kennis van de uitspraken van de Brabantse zaalvoetballer, maar willen niet nog meer olie op het vuur gooien. DORDRECHT MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Als een club maar genoeg binnenbrand jes heeft, brandt vroeg of laat de hele boel een keer af. Zo ongeveer moet voor zitter en geldschieter Kees den Braven denken over de hachelijke situatie, waar in zijn club Dordrecht'90 na alle sportie ve ellende van de laatste weken èn de uitbarsting van zijn boos opgestapte werknemer John de Bever verzeild is ge raakt. Den Braven ziet het nauwelijks meer zitten - voorzover dat nog nieuws is - in de 'herrietent' aan de Krommedijk, waarin hij maandelijks tonnen van zijn eigen geld moet storten om de salarissen van de spelers te kunnen betalen. De kit- fabrikant weet ook niet hoe hij de laatste in een lange serie van opstootjes en bin nenbrandjes moet blussen. „Ik denk dat ik maar helemaal geen commentaar meer geef', verzuchtte Den Braven gis termiddag vanuit zijn kantoor in Ooster hout. De aantijgingen van zaalvoetballer De Bever, die na veel geschreeuw bij Dordrecht'90 de kans kreeg zijn kunsten in de eredivisie te vertonen, hebben de Cees den Braven: meer geef." „Ik denk dat ik maar helemaal geen commentaar foto archief Negen dagen voor WK indoor in Toronto TORONTO RTR/SID Is Ben Johnson een kat, die het miauwen niet kan laten? Die vraag is hoogst actueel na be richten in de Toronto Star, dat de vermaarde sprinter opnieuw op gebruik van verboden spier- versterkende middelen zou zijn betrapt. Johnson zelf ontkent in alle toonaarden en heeft het ad vocatenkantoor van McMillan Binch ingeschakeld om zijn on schuld aan te tonen. De mogelijke 'terugval' van de met schande overladen, ge degradeerde Olympische kam pioen van Seoul komt op voor de atletieksport uiterst kritiek moment: negen dagen voor het begin van de indoorwereldkam- pioenschappen in Toronto, waar hij had moeten schitteren en middenin de afwerking van het tweede 'geval Krabbe' en de rehabilitie-poging van Butch Reynolds. Volgens een Ameri kaanse rechtbank heeft de laatste recht op een schadever goeding van ongeveer 50 mil joen gulden. De internationale atletiekfederatie (IAAF) wil daar niet aan beginnen. Geloofwaardigheid Erger nog dan vier en een half jaar geleden in Seoul staat mo menteel de geloofwaardigheid van de atletiek op het spel, te meer daar Johnson bij zijn te rugkeer op het tartan met over tuiging de bekeerde zondaar speelde en gold als de grote promotor van de actie: „Wees slim, begin er niet aan." Voor sommmige insiders komt het bericht van Johnsons onbedwingbare snoeplust niet onverwacht. Zij herinneren zich dat de atleet van Jamaicaanse afkomst er kort voor de spelen van Barcelona weer net zo op gefokt uitzag als destijds in Se oul. Bij de selectiewedstrijden liep hij ineens 10,16 seconden, terwijl hij het hele seizoen niet sneller was geweest dan 10,40' seconden. Testosteron Bewezen is er echter voorlopig niets. Volgens de Toronto Star zou Johnson bij drie controles in zes dagen in Flamilton,-Mon treal en Toronto ten minste één maal positief zijn bevonden. Er zou sprake zijn van een te hoge testosteron-spiegel. Een ver houding met epitestosteron die de 1:6 te boven gaat - volgens dopingvorser Donike is 1:1 nor maal - duidt op het gebruik van het spierversterkende hormoon testosteron. Het Canadese laboratorium (INRS), dat het onderzoek ver richtte, wist echter van niets. Directrice Christine Ayotte: „Wij kennen geen atleten alleen nummers." Brian Langley, de voorzitter van de Canadese atle- tiekbond, ontkende ook. „Als ie mand (van de Canadese atle ten) positief was geweest, zou den wij zijn geïnformeerd. Ze ker in het geval van een contra expertise. Dat is niet gebeurd." Drie anonieme getuigen, door de Toronto Star opgevoerd, zouden hebben verklaard dat Johnson ook bij de controle van de B-staal positief was geweest. In Londen weigerde Jayne Pear- ce dat namens de Internationa le atletiekfederatie (LAAF) te be vestigen. De verslaggevers, die bij Johnson zelf langs gingen, werden door de 31 -jarige atleet onthaald op een scheldkanon nade en het verzoek onmiddel- De geruchten rond het dopinggebruik van Ben Johnson stelt de geloofwaardigheid van de internationale atletiek op de proef. lijk bij de deur weg te gaan. De Toronto Star uitte de sug gestie, dat de LAAF - die bij de GP-wedstrijden in Brussel, Zu rich, Berlijn en Oslo dit seizoen ook bloedproeven gaat nemen in de strijd tegen doping - pro beert de zaak Johnson binnen kamers te houden tot na de door-wereldkampioenschap pen. Johnson zou daar Canada aan de start verschij nen, maar de sprinter zette zichzelf buitenspel door niet mee te doen aan de selectie wedstrijden in Winnipeg op 19 februari. Hij was er wel, maar meldde zich af, omdat hij ge blesseerd zou zijn aan een dij- beenspier. Mocht Johnson schuldig wor den bevonden, dan wordt hij automatisch voor het leven ge- foto archief schorst. Dat overkwam vorig jaar vijf atleten: Natalja Artjo- mova (Rusland), John Billings- ley en Greg Moses (beiden Ver enigde Staten), Aura Cracea (Roemenië) en Cheryl Thibe- deau (Canada). Vijftig atleten werden door de IAAF geschorst. Overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in de contro versiële sportcarrière van Ben Johnson. Geboren op 30 december 1961 in Falmouth, Jamaica. In 1976 is Johnson naar Canada geëmigreerd. In 1982 wint hij zilver op 100 meter bij Geme- nebestspelen in Brisbane, twee jaar later verovert hij de bronzen medaille op de Olym pische Spelen in Los Angeles. Hij wordt in 1987 gekoond tot de snelste man ter wereld, na dat hij Carl Lewis heeft versla gen bij de wereldkampioen schappen in Rome. Met een tijd van 9,83 seconden, verbe terde hij het vorige wereldre cord met een volle tiende se conde. Op 24 september 1988 schiet Ben Johnson in Seoul als een raket uit de startblok ken, klokt een ongelooflijke 9,79 seconden en verslaat zijn rivaal Carl Lewis. Twee dagen later wordt in het laboratori um zijn urine positief bevon den op het gebruik van het spierversterkende middel sta- nozolol. Het is het grootste do- ping-schandaal in de Olympi sche geschiedenis. Hij moet zijn gouden medaille terugge ven, het wereldrecord wordt niet erkend. Johnson wordt voor twee jaar geschorst. De Canadese regering sluit hem voor het leven uit. Het schandaal is aanleiding tot een doping onderzoek van de Canadese regering, dat ne gen maanden zal duren. Johnson verklaart op 1 oktober 1988 in Toronto: „Ik ben on schuldig. Ik heb nog nooit ver boden middelen genomen." Ruim een weck later spreekt de Canadese sprintster Angela Taylor-Issajenko Johnsons be- tuigingen van onschuld tegen. Ze blijkt met medeweten van hun gemeenschappelijke trai ner Charlie Francis anabole steroïden van Dr. lamie Astap- han te hebben gekregen. Op 15 oktober 1988 opent rechter Charles Dubin in Toronto het regeringsonderzoek. De WK-titel van 1987 wordt hem in 1989 afgepakt, ook al was Johnson destijds schoon bevonden. In hetzelfde jaar aangegeven bij de politie, na dat hij een pistool heeft ge richt op een collega-chauffeur op een snelweg in Toronto. Op 1 maart 1989 verklaart trainer Francis voor de commissie dat Johnson reeds sinds 1981 ge bruikt. Astaphan geeft toe de sprinter sinds 1984 systema tisch met anabole steroïden te hebben behandeld. Ook Johnson geeft dit feit toe en verklaart later: „Ik heb tot dus verre gelogen, omdat ik mij schaamde." In september 1989 start Ben Johnson een campagne tegen gebruik van doping in de sport. „Wees slim, oegin er niet aan Een jaar later, in au gustus 1990, verleent de Cana dese regering Johnson amnes tie en heft de levenslange schorsing op. lohnson viert zijn comeback begin 1990 met 5,77 seconden op de 50 meter indoor. Johnson eindigt in de halve finales van de 100-meter van Barcelona als laatste (10,77 seconden). Op 13 feb 1993 blijft Johnson bij wed strijden in Liévin met 5.65 se conden slechts 0,04 seconden boven het wereldrecord op de 50 meter.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31