De rekening voor pappen en nathouden Auxerre draait de rollen om Sport 1 Milan dankzij Papin vrijwel zeker finalist DONDERDAG 4 MAART 1993 Barcelona neemt leiding over van Real De Spaanse voetbalcompetitie heeft zijn derde kop loper in een week tijd. Vier dagen nadat Real Madrid de eerste plaats van La Coruna had overnam, is Barcelona weer de beste. De landskampioen won voor 75.000 toeschouwers in Nou Camp het inhaalduel tegen Real Oviedo met 2-0. Na 24 van de 28 speelronden hebben Barca, Real en La Coruna 36 punten. Het doelsaldo van Johan Cruijffs elftal is het best. Van de drie scoor de Barcelona het vaakst en kreeg het de meeste doelpunten te gen. De saldi: Barcelona plus 35, Real plus 28, La Coruna plus 27. De doelpunten van Barcelona gisteravond waren van Eusebio en Amor. Schalkers terug naar Bollenstreek voorhout» Martin Schalkers keert terug op het oude nest. De Voorhoutse wieleramateur heeft overschrijving aangevraagd van Swift/Casba naar RTV De Bollenstreek, de vereniging waar de ex-beroepsrenner zijn wielercarrière begon. Bij zijn nieuwe ver eniging kan Schalkers niet deelnemen aan de promotiecompeti tie, omdat De Bollenstreek daarvoor dit jaar geen ploeg op de been kan brengen. Twintig ploegen naar Ronde van Italië milaan De organisatie van de Ronde van Italië heeft gisteren een lijst gepubliceerd met twintig ploegen die meedoen aan de Giro van dit jaar. Onder de deelnemers zijn vier voormalige win naars van de Ronde, die op 23 mei begint. Dat zijn Indurain (1992), Chioccioli (1991), wereldkampioen Bugno (1990) en Hampsten (1988). De twintig ploegen met hun kopmensen: Amore et Vita (Massi), Carrera (Chiappucci), Ariostea (Furlan, Lelli), Eldor (Giovannetti), GB-MG (Chioccioli), Gatorade (Bug no), Navigare (Pagnin), Jolly (Leoni, Machler), Lampre (Fon- driest), Mecair (Argentin), ZG Mobili (Sierra, Ghirotto). Festina (Wegmuller); Castorama: (Leblanc), GAN (LeMond, Boyer);Te lekom (Bolts): Mercatone Uno (Van der Poel, Baffi); Artiach (Chozas), Banesto (Indurain), Kelme (Fuerte); Motorola (Hamp sten). De Bruin meldt zich af voor WK den haag Erik de Bruin ziet alsnog af van deelname aan de we reldtitelstrijd indoor atletiek, van 12 tot 14 maart in Toronto. De kogelstoter, die bij het NK in Den Haag met 19,58 meter de li miet van negentien meter ruimschoots overtrof, heeft last van een kaakontsteking. De atleet, die zich in het buitenseizoen be zighoudt met discuswerpen, kan door de ontsteking niet trainen en ziet geen kans zich goed op het WK voor te bereiden. Eerste zege op natuurijs voor Kleine rovaniemiPiet Kleine behQort al ruim acht jaar tot de beste ma rathonschaatsers van Nederland. De Olympische kampioen op de tien kilometer van Innsbruck (1976) slaagde er evenwel nooit in een wedstrijd op natuurijs op zijn naam te schrijven. Daar kwam gistermiddag in het Finse Rovaniemi verandering in.b De 41 -jarige postbode won op de Ounasjo-rivier zijn eerste mara thon op natuurijs. Hij toonde zich de rapste van een kopgroep van vier man. Jan Eise Kromkamp eindigde met een schaats- lengte verschil op de tweede plaats. Enige remedie voor kwakkelend PSV is schoon schip te maken Het was niet echt de avond van Hans van Breukelen. Maar om nu meteen het volle gewicht van de treur nis tegen IFK Göteborg (1- 3) op de schouders te ne men, dat ging wel heel erg ver. Niet echter voor de 'Breuk'. Hij wreef zich een paar keer nadenkend over de ongeschoren kin en kwam tot de conclusie dat 'dit mijn slechtste Europa Cup-wedstrijd' was. „Voor de winterstop zou ik twee van de drie ballen hebben gestopt". eindhoven albert ceesing gpd-verslaggever Minstens zoveel schuld als de 36-jarige doelman had aan de fatale gelijkmaker van Mikael Nilsson (twintigste minuut) troffen de spelers voor hem. Zij konden de weelde van de vroe ge voorsprong (Arthur Numan, achtste minuut) niet dragen en renden bij de eerste de beste te genslag als een kip zonder kop over het veld. ,,Wij zijn mentaal zo kwetsbaar", vatte Wim Kieft het échec kort en krachtig sa men, „dat we geen tegengoal kunnen verdragen. Daarna zijn we door hun snelheid alle kan ten opgespeeld". En was het tot de rust dweilen met de kraan open. Hans Wes terhof keek vanaf de bank eerst nog beteuterd toe, schreeuwde zich vervolgens de longen uit het lijf, maar kreeg de ploeg niet meer in het gareel. De correctie die hij halverwege op rechts toepaste(Vanenburg voor de geblesseerde Linskens) kwam te laat, het kwaad was toen al ge schied. Aan beide treffers van Johnny Ekström gingen enorme blunders vooraf. Tussendoor dankte de Philips „Speeltuin" Vereniging het aan twee ge waagde intercepties van Van De spelers van IFK Göteborg konden tegen PSV hun geliefde countertaktiek naar hartelust uitleven. Hier vieren zij hun tweede doelpunt, foto Breukelen en aan de goedgeefs heid van Ekström dat de titel houder niet nog meer averij op liep. Toch begon PSV heel redelijk en was het de ploeg nauwelijks aan te zien dat zij de laatste maanden door diepe dalen gaat. „We hadden de 2-0 voor het oprapen", ergerde Wester hof zich na afloop aan het egoisme van Romario. De Bra ziliaanse balvirtuoos had al vroeg z'n visitekaartje-afgegeven toen hij met een perfecte li chaamsmanoeuvre Numan in scoringspositie bracht. Nu zag hij Kieft over het hoofd en ging de 2-0 in rook op. Dat was het begin van het einde. Het Zweedse collectief counterde soepel naar de winst, die in het tweede part nimmer in gevaar kwam. Westerhof keek na afloop of hij water zag branden. „We be gonnen goed en kwamen op voorsprong. Precies zoals wij ons dat hadden voorgesteld. Toch konden we die 1-0 niet vasthouden, dat is mijn grootste teleurstelling. Dat doet me meer dan de nederlaag". Tot groot vermaak van driekwart Neder land. Het is de tragiek van PSV dat het de sympathie van het volk mist. En nu ook het succes. 'Eindhoven kleine stad, klein ziekenhuis, kleine club'. Ajax' ex-voorzitter Ton Harm- sen lacht na vijfjaar in z'n vuist je. PSV is uitgeschakeld voor de beker, de ploeg beweegt zich strompelend door de eredivisie en doet na gisteravond nog slechts voor spek en bonen mee in de Champions League. Nog is Ajax (en Feyenoord) niet ver lost van zijn kwelgeest, maar dat lijkt nog slechts een kwestie van tijd. „Zaterdag MVV, de week daarop Feyenoord. Als dat fout gaat", zag Kieft de bui al hangen, „ziet het er heel slecht In de put PSV zit diep, héél diep in de put. „Maar je kunt die knop niet zo maar omdraaien", kent Wes terhof de geheimen van het vak. Net als voor hem Robson zal hij de gifbeker tot op de bodem moeten leegdrinken. „Maar ik ben niet van plan in paniek din gen te gaan doen. Daar is nie mand mee gebaat". En: „Ik heb vanavond heel bewust gekozen voor een extra verdediger en een aanvaller minder. Daarom stond Vanenburg ernaast. Hoe hij daarop reageerde? Zoals het hoort: teleurgesteld". De Achterhoeker recht z'n rug en zegt niet van plan te zijn de kop tc laten hangen. „Als ik dat zou doen, is het over. Ik vind ook niet dat mij veel dingen te verwijten zijn. Wèl als ik de boel zou laten verslonzen. Maar ik ben er constant mee bezig, elke dag". Het is te weinig om van PSV weer een swingend geheel te maken. „Maar het heeft ab soluut geen zin", vindt Van Breukelen, „om nu allerlei din gen te gaan roepen. We zitten allemaal in hetzelfde schuitje en we zullen samen de mouwen op moeten stropen. En dan maar hopen dat het goed komt". De doelman heeft er een hard hoofd in en weet precies waar de schoen wringt. „Dat heb ik drie jaar geleden al aangegeven, dat ga ik nu niet meer herha len". Vanaf '88. het jaar waarin PSV onder Guus Hiddink de Eu ropa Cup won, werd het elk sei zoen van kwaad tot erger, maar koos de clubleiding voor pap pen en nathouden. De grossier in landstitels (zes in de laatste zeven jaar) krijgt nu de rekening gepresenteerd voor de misère die al tijden structureel is. Schoon schip De enige remedie is om schoon schip te maken. Zoals Bayern München vorig seizoen deed. Bij de Duitse record-kampioen heerste zoveel onderlinge wre vel en irritatie dat de club meteen met groot materieel uit rukte. Beckenbauer en Rumme- nigge snoven de brandlucht op, sneden de rotte plekken (Effen- berg, Laudrup, Frontzeck) weg en haalden een kwartet nieuwe spelers naar München. Bayern herstelde de rangorde en gaat nu weer fier op kop in de Bun- desliga. Er blijft PSV niets anders over dan dat voorbeeld te volgen. De multi national heeft te veel spe lers die het niveau niet meer aankunnen, die te licht zijn voor de top of de sfeer verzieken. Heel PSV is uitgekeken op Va nenburg, maar het zou evenmin kwaad kunnen met Romario de boer op te gaan. De Braziliaan kent briljante momenten, maar hij veroorzaakt meer ellende dan een team kan hébben. „Ro mario is een hele goeie voetbal ler, maar dat gedrag van hem gaat je als speler tegenstaan", raakte Ajacied Wim Jonk de achilleshiel van PSV. Het vond gisteravond zijn weerspiegeling in het requiem van een zwaar gewicht. Numan, Kieft. Romario en Hoekstra IFK Göteborg: Raveiii Johansson, Bjórklund, Svensson en Kamark. Enks- son. Rehn, Mild en Nilsson Martinsson (67 Andersson) en Ekström (88 Lin- Pijnlijke nederlaag voor Ajax Succesreeks Ajax afgebroken auxerre »gpd Ajax kan weer helemaal op nieuw beginnen. Achttien wedstrijden, ofte wel 1620 mi nuten lang, was de Amster damse club in Europees ver band ongeslagen gebleven. Gisteravond werd die reeks, die begon in september '91, afgebroken door de 4-2 neder laag in en tegen Auxerre. De laatste 'nederlaag' dateert van september '89, de reglemen taire nederlaag tegen Austria Wien n.a.v. het staaf-incident. De gebroken erelijst van Ajax ziet er als volgt uit: Seizoen '91-'92: Orebrö (Zwe) 3-0 (thuis) 0-1 (uit). Rot Weiss Erfurt (Dui) 1-2 (uit) 3-0 (thuis). Osasuna (Spa) 0-1 (uit) 1-0 (thuis). AA Gent (Bel) 0-0 (uit) 3-0 (uit). Genoa (Ita) 2-3 (uit) 1-1 (thuis). Torino (Ita) 2-2 (uit) 0-0 (thuis) Seizoen '92-'93: Salzburg (Oos) 0-3 (uit) 3-1 (thuis). Guimaraes (Por) 0-3 (uit) 2-1 (thuis). Kaiserslautern (Dui) 2-0 (thuis) 0-1 (uit). Auxerre (Fra) 4-2 (uit). Dennis Bergkamp, gehinderd door een enkelkwetsuur, springt op om de tackle van Rafael Guerreiro te ontwijken. auxerre ype minkema gpd-verslaggever Het moést er natuurlijk een keer van komén. En Ajax wist dat. Er zou ooit eep einde komen aan de prachtige triomfmars door het Europese voetbal. Het einde lag echter niet in Rome of Ma drid, niet in Dortmund of Parijs, maar tussen de wijnranken in een Frans plattelandsstadje van nog geen veertigduizend zielen. 'Boeren', in Amsterdams taalge bruik. De naam van Auxerre komt in de boeken als de reuzendoder. Als de club die een streep zette onder achttien wedstrijden zon der nederlaag. Maar meer nog dan dat deukje, in de aanstaan de cup was de onthutsende ma nier waarop Ajax gisteravond met 4-2 voor schut ging. En straks vóór het eerst in achttien maanden moet vrezen voor uit schakeling. Hulpeloos De Amsterdamse bluf. Een beetje arrogantie is het zeker. Hoogmoed ook. De trainer - Louis van Gaal - heeft het, zijn ploeg straalt het uit. 'Wij zijn de besten'. Het is de natuurlijke voorsprong. Stamelend en stot terend kwamen ze de kleedka mer uit. De voetballers waren verward, een beetje hulpeloos zelfs. „Ik", riep doelman Stanley Menzo in het Franse 'gekken huis', „ik raakte die bal ver keerd". Meer kwam er niet uit. Of Danny Blind, dié aanvoerde dat 'zulke dingen nu eenmaal gebeuren'. Maar hóe kon het gebeuren? „Ik had ze er nog voor gewaar schuwd", probeerde Van Gaal later uit te leggen. „Auxerre was helemaal geen slechte ploeg." Integendeel. Het was verdediger Frank de Boer nog nooit over komen om zó door een tegen stander te worden overklast. Het gebeurde de technisch be gaafde Ajacied tegen de fantas tische Christophe Cocard. Die oneigenlijke tweestrijd was de omgekeerde wereld. Dat hoort, in de visie van de Amsterdam mers, immers andersom te zijn. „Het had ons niet mogen overkomen", wist Frank de Boer achteraf. „We lieten ons verlei den om te aanvallend te gaan spelen. We zijn er in getrapt, in zo'n simpele val. We hadden met onze ervaring beter moeten weten. We hadden in de rust ook afgesproken de bal meer rond te laten gaan. Maar ja, je bent toch Ajax, je wilt aanvallen, je wilt winnen. Dat kan dus niet altijd." Menzo De schade viel nog wel mee, tot tien minuten voor het- einde. Goed, Ajax had alle hoeken van het kleiveld gezien, maar met 2- 2 stond er onder de gegeven omstandigheden zowaar nog een acceptabele stand op het bord. Totdat doelman Stanley Menzo vrijwillig aansloot bij de treurmars en de bal uit een hoekschop in zijn eigen doel sloeg. Vanaf dat moment speel de Ajax pas echt met het vol gend tripje naar Rome. Madrid of Lissabon. Want met 4-2 zijn de kansen voor de Amsterdam mers ineens gevaarlijk gedaald. Ajax maakte na de traditio neel snelle openingstreffer - 2 minuten en 20 seconden dit keer - de eerste fout. Er zouden er nog veel volgen. Zo koos trai ner Van Gaal voor deze uitwed strijd voor de zogenaamde 'Osasuna-variant'. Een speelwij ze zonder echte rechterspits, die in de Spaanse stad voor het eerst met succes werd gepro- auxerre gpd Misschien was het vertrek van Frank Verlaat bij Ajax wel de stilste transfer. De Haarlemse voorstopper was zo maar ver dwenen, naar Lausanne Sport. Een paar jaar later was de tijde lijke hereniging van de Neder landse voetballer met zijn oude club wel een tikkeltje rumoeri ger. Verlaat stond gisteravond aan de basis van de verrassende 4-2 overwinning van Auxerre op Ajax. Natuurlijk gingen de kleedka merdeuren open bij Auxerre. beerd. Alflen kwam op de han dige Martins te staan, Berg kamp en Vink moesten de rech- terzone bestrijken. Het bleek een misser van jewelste, ook al omdat Bergkamp (geblesseerd), Overmars en Pettersson de scherpte misten. Van Gaal be streed die visie, natuurlijk. Zijn sterspeler, Dennis Bergkamp niet. „Kijk", probeerde de aan geslagen schutter uit te leggen, „we missen nu de automatis men die we vorig jaar in dat sys teem wel hadden. Toen speelde Vanzelfsprekend moesten de spelers van de provincieclub worden geëerd voor deze on waarschijnlijke prestatie. Ver laat was één van die helden. „Ajax", wist de 24-jarige verde diger, „heeft zich duidelijk in onze counter vergist. Bovendien zijn ze er na die snelle 1 -0 te ge makkelijk over gaan denken. Pat hadden ze niet moeten doen, nee. Want zo konden wij het maximale uit deze wedstrijd halen." Auxerre was volgens Louis van Gaal al sinds de loting al- ik met Winter, nu met Vink. Dat moet wennen. Maar je kunt praten over systemen, over vleugelspitsen, maar alles be gint bij de scherpte. Als die er niet is, houdt alles op." Hetgeen geschiedde. Auxerre rook bloed, kwam na zeventien minuten gelijk door een knal van Verlaat en zelfs op voor sprong door een geweldige vrije trap van Martins. Met 2-2 - Bergkamp zag tussen een half elftal Fransen het gaatje voor Vink - was er niets aan de hand. leen maar met Ajax bezig. Daar om presteerde het ook zo slecht. Verlaat: „Een lachertje. We hebben echt geen moment aan Ajax gedacht. Pas na Mont- pellier, de laatste competitie wedstrijd, kwam Ajax ter spra ke." Met zijn doelpunt drukte Verlaat in de zeventiende mi nuut een stempel op de wed strijd. „Een belangrijke treffer", vond hij. „Maar niet omdat het tegen Ajax, tegen mijn oude club gebeurt. Het is belangrijk omdat het om de kwartfinales van de UEFA cup gaat." „We hadden ze toch in de twee de helft onder controle", wist De Boer. En met het uitvallen van Jonk werd ook het traditio nele Ajax-systeem weer in ere hersteld. Davids op links, Over mars op rechts. De fouten wa ren er'toen al zo diep ingesle pen, dat Ajax alleen maar verder van het voetstuk tuimelde. En nu? Het einde? Blind: „Hoezo? Is 2-0 of 3-1 dan zo'n absurde uitslag?" Van Gaal: „Auxerre speelt in Amsterdam natuurlijk net zo als hier. Op de counter. Het wordt moeilijk." Op dat kleine historische mo ment stormde Guy Roux, al 32 jaar trainer van Auxerre, schreeuwend de te kleine pers ruimte binnen. Zijn tegenvoeter Van Gaal keek geërgerd en ver stoord op, vroeg zich hardop af 'of die man dat altijd zo doet'. Voor deze keer wel, misschien zelfs met opzet. Want de rollen van de bluffer en de afgeblufte waren gisteravond even omge draaid. En dat doet een Amster dammer pijn. Auxerre: Martini. Goma, Prunier (60 Bonalair). Verlaat en Mazzolini; Guer reiro, Martins en Dutuel, Cocard. Batide (80 Laslandes) en Vahirua Ajax: Menzo: Silooy. Blind en Frank de Boer, Alflen Vink. Jonk (56 Kreek) en Davids Bergkamp. Pettersson en Over mars (85. Utmanen) Halverwege de Champions Lea gue heeft AC Milan een voor sprong die net zo geruststellend is als het gat van tien punten in de competitie. Dankzij een prachtig doelpunt van Papin won de winnaar van de belang rijkste Europa Cup in 1989 en '90 ook zijn derde duel in de éli tecompetitie. Milan is al bijna finalist. Milan heeft zes punten, Göte borg vier, PSV en Porto slechts één. De laatste twee clubs kun nen een plaats in de finale hele maal vergeten, de Zweden heb ben nog een kansje. Ze krijgen Milan immers nog op bezoek, maar de aanstaande Italiaanse kampioen heeft naast twee punten voorsprong op Göte borg ook een aanmerkelijk be ter doelsaldo. Waar Milan zeven doelpunten voor en eentje te gen (van Romario) heeft, is de verhouding bij de Zweden vier: vijf. De Scandinavische winnaar van de UEFA-beker in 1982 en 1987 draagt de last van de ne derlaag van 0-4 op de openings dag in San Siro met zich mee. Toen scoorde Van Basten vier keer. De Nederlandse vedette had mede aan die show de verkie zing tot voetballer van het jaar te danken, maar werd ruim een maand later geopereerd aan de enkel. Een ingreep waarvan hij nog herstelt. Zijn vervanger Pa pin drukte zijn waarde uit met het enige doelpunt in Porto voor 60.000 toeschouwers. Een kwartier voor tijd nam hij een bal direct op de slof, een specia liteit. Porto, dat eerder thuis een punt liet liggen tegen PSV, zette AC Milan soms goed onder druk, vooral in de eerste helft. Bij Milan was Gullit de enige van de drie Nederlanders, want ook Rijkaard is geblesseerd. Ba- resi en Papin maakten soms ge mene overtredingen om de Por tugezen van zk ii .ii te houden Na rust speelde Milan verder van het eigen doel en zorgde Papin voor de tweede Italiaanse zege op Portugese bodem in een week. Vorige week won de ib 'de aanloop Jean Pierre Papin viert zijn beslis sende treffer in het duel tegen Porto.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29