'In Kurhaus hangen is heel bijzonder' „Het geheim is durf" Cultuur&Kunst Pieterskerk in teken 'Artistieke Handen' Jonge streekgenoten op Bellitoni met Bartók Christina Concours in Leiden en Den Haag 'Het is een gezonde verslaving' DONDERDAG 4 MAART 1993 Kinderdag in Cultureel Centrum De X leiden Cultureel Centrum De X houdt op 6 maart een 'Kinder dag' in haar gebouw aan de Haarlemmerstraat 52. Kinderen vanaf 4 jaar worden van 11.00 tot 16.00 uur bezig gehouden door onder anderen clown Rico en kindertheater Joli Coeur. De toegang bedraagt 2,50 gulden voor kinderen en 5 gulden voor volwassenen. Exposities Zoeterwoude en Zoetermeer zoeterwoudeBurgemeester A. Houdijk van Zoeterwoude opent morgen een overzichtstentoonstelling van de Leidenaar A. Smi tenaar. Smittenaar (1919) legt zich vooral toe op (bloem)stille- vens, landschappen en portretten. De expositie is tot 30 april in het gemeentehuis van Zoeterwoude te bezichtigen. Fotogroep 'Lavifoto' en poppenmaakster Lida Voogd exposeren de gehele maand maart bij de Stichting Verzorging, Verplegingen Revali datie aan de Brechtzijde 45 in Zoetermeer. De expositie is dage lijks te bezichtigen van 11.00 tot 20.00 uur. Expositie schilderijen en bonsai boskoop Liz en Hanno Hardijzer uit Boskoop exposeren tot en met 29 maart in de bibliotheek aldaar. Liz maakt kleurrijke acryl verfschilderijen en Hanno kweekt Japanse bonsai bomen. Chanson Noire leiden Chanson Noire houdt zondag 7 maart open podium in jazzcafé The Duke in Leiden. Gasten zijn de plaatselijke straat zanger Lampie, jazzzangeres Manon Brugman en de cabaretiers Max Tibbe's verjaardag en Erikwisse. Het podium begint om 15.00 uur in The Duke aan de Oude Singel 2. Tentoonstellingen in Noordwijkerhout noordwijkerhout» Schilderijen en tekeningen van Kees Koomen zijn tot en met 23 april te zien in de hal van het gemeentehuis van Noordwijkerhout. De expositie wordt morgen geopend door Maarten Kersten, eigenaar van de Leidse galerie Liga Nieuw Beelden. In de bibliotheek in Noordwijkerhout is de Japanse pa- piervouwkunst origami te zien. Daarnaast zijn er acrylwerken van Diny Griep. De Noordwijkerhoutse schildert abstract. De tentoonstelling is tot 20 maart te bezoeken. Mandala's van de Alphense kunstenares Doeti Spinder zijn tot 13 maart in het Congres Centrum Leeuwenhorst te bezichtigen. Dagelijks van negen tot negen uur. Country Flavor in de Schelft noordwijkerhout» Een oude getrouw van de stichting Country Music Promotion Rijn- en Bollenstreek is Country Flavor. Deze band, die ooit optrad met de Flying Burrito Brothers en werk van Marty Robbins tot Joe Sun brengt, is zaterdag 6 maart te beluis teren in de Schelft. Aanvang: 21.00 uur. Expositie Kees Verkade, Janneke Brinkman en Menno Smitsloo Een Monegask en twee Leidenaars. De één is beeldhou wer, de ander aquarellist en de derde werkt met olieverf en acryl. Alledrie hebben ze een heel eigen stijl. De één is daar wereldberoemd mee geworden, de tweede oogst na tionaal steeds meer faam en voor nummer drie geldt dat zijn kunde alleen in kleine kring bekend is. Al die ver schillen komen een week lang samen in Scheveningen waar Kees Verkade, Janneke Brinkman-Salentijn en Men no Smitsloo vanaf 7 maart in het Kurhaus exposeren. Het goede doel bracht de drie bij elkaar, vertellen Brinkman en Smitsloo. De twee nemen de honneurs waar daar Verkade nog -in Monaco verblijft. „Ik schilder nu een jaar of twintig", zegt Smitsloo. „Voorheen wilde ik zelden een werk verkopen. Nu heb ik een grotere collectie opgebouwd in de stijl waarin ik mijn draai heb gevonden. Kees stelde vorig jaar voor om samen een tentoonstelling te houden. Ik vond dat heel leuk. Dat geeft je toch een stuk bevrediging. Kees en ik hebben vervolgens Janneke erbij gevraagd." De opbrengst moest naar een goed doel gaan en dat werd het Ronald McDonald Kinderfonds. Dit fonds helpt mee aan de ge lijknamige ouderhuizen. Vaak liggen ernstig zieke kinderen in speciale klinieken ver van huis. In een ouderhuis kunnen de ouders logeren zodat ze dicht in de buurt van hun kroost kun nen zijn. Aan de Boerhaavelaan vlakbij het Academisch Zieken huis in Leiden gaat naar ver wachting deze zomer het vijfde Ronald McDonaldhuis open. Het leeuwendeel van het geld is bijeengebracht door burgers en bedrijven. Smitsloo en Brink man, die als bestuurslid nauw bij het ouderhuis is betrokken, hopen dat het overkoepelende Fonds Leiden straks goed be deelt zodat in de toekomst de panden aan de Boerhaavelaan kunnen worden aangekocht. De expositieruimte was het volgende punt. „Kees houdt niet zo van galeries", vertelt Smitsloo. „Het Ronald McDo nald Kinderfonds houdt op 6 maart een landelijk gala in het Kurhaus. Dat is ook weer om geld te werven. Daar zou Verka de een beeld inbrengen. Toen hebben we gevraagd of we er mochten exposeren want we zochten een ruimte waar de beelden goed uitkomen. En dat kon. Ik denk dat het Kurhaus zijn medewerking gaf omdat ze het zo'n leuk doel vinden. An ders hangen er nooit exposi- Zee Brinkman is heel enthousiast over het Kurhaus als expositie ruimte. „Het is heel bijzonder er te mogen hangen. De zee heeft altijd al iets speciaals. Je hebt er goed licht door die weerkaat sing van de zee. En de beelden van Kees zijn schitterend tegen Drie verschillende stijlen in het Kurhaus: de fijnzinnige aquarellen van Janneke Brinkman (links), Kees Verkade maakt ruige bronzen mensen en Menno Smitsloo (rechts) schildert in stevige streken abstract werk. foto jan i n de zee." Volgens Smitsloo is het niet alleen uniek dat het Kur haus als expositieruimte dienst doet. „Het is ook heel bijzonder dat Verkade er te zien is. Kees heeft al bijna twee decennia lang nauwelijks in Nederland geëxposeerd." De twee geven grif toe dat de drie exposanten wel heel ver schillende stijlen hebben. Brinkman schildert fijnzinnige aquarellen van zelf samenge stelde boeketten. Verkade maakt, in vergelijking, ruige bronzen mensen. En Smitsloo schildert in stevige streken ab stract werk met soms herkenba re figuren als een hart, honing raten of een dansend paar. „Ik probeer ook wel eens in die for se streken te schilderen", vertelt Brinkman. „Dat zijn dan por tretten en naakten. Toch kom ik altijd weer uit op botanische boeketten met die heel fijne kwastjes." Volgens Smitsloo zijn er ook genoeg overeenkomsten. „Het natuurlijke in de werken van Janneke kom je ook tegen in de beelden van Verkade. Als ik met mijn paletmes werk, is dat een soort boetseren. En als ik een lijn moet trekken, werk ik met net zo'n fijn kwastje als Janne ke. Dat maakt die expositie ook zo aantrekkelijk." Brinkman be aamt dat. „Bezoekers komen /o toch meer aan hun trekken. Bo vendien: het bijt elkaar niet." De expositie in de galerij van het Kurhaus loopt van 7 tot en met 14 maart en is dagelijks te bezoeken tussen 10.00 uur en 22.00 uur. Rock 'n Roll met 'Hot Coldrex' alphen aan den run» 'Put on your rocking shoes' adviseren de organisatoren van het jaarlijkse rock '.n roll- feest de bezoekers van het Alphense Querelle. Daar barst zondagavond dit festijn los. Wie nog geen spuugkuif of suikerspin heeft, kan nier- mee behept worden door een aantal kapsters dat spe ciaal voor de gelegenheid is ingehuurd. Kledij uit de jaren 50 of 60 is wel vereist. En ie dere bezoeker kan zich gratis laten rondrijden in een Ame rikaanse slee uit die periode. Het feest wordt opgeluisterd door 'I lot Coldrex', een band die de vetkuiven en sui kerspinnen danig in de war kan brengen. Aanvang: 21.30 Maria Rademaker „Voorlopig kalligrafeer ik gewoon voor mijn plezier." foto hii Eeidse kunstenares kalligrafeert op beurs leiden» annet de jong Maria Rademaker staat 7 maart voor het eerst op de beurs in de Pieterskerk. Deze Leidse ama teurkunstenares kreeg pro bleemloos een plekje toegewe zen op 'Artistieke Handen', om dat ze de enige is die daar kalli grafeert. Ze begon ooit met schilderen, maar sinds een jaar of zeven is ze helemaal geobse deerd door letters. Nu combi neert Maria beide technieken in haar werk, maar het schrift fas cineert haar het meest. Net als vele andere amateur kunstenaars moet Maria het hebben van de mond op mond reklame. Ze krijgt vaak op drachten van mensen die hun partner een speciaal liefdesge dicht willen schenken. Maria kalligrafeert dan het gedicht op een mooi schilderijtje en soms draait het er op uit dat ze zelf zit te dichten. Ze krijgt echter niet vaak de gelegenheid om haar werk buiten haar vrienden- en kennissenkring te presenteren. „Het leuke van 'Artistiek Han den' is dat je je werk ook aan andere mensen kunt verkopen. Het is voornamelijk een stukje publiciteit", meent Maria. Hoewel ze voor haar plezier kalligrafeert hoopt Maria er toch ooit van te kunnen leven. Momenteel is het niet eens een hobby die zichzelf betaalT. De cursussen die ze geeft en de paar opdrachten die ze krijgt zetten financieel geen zoden aan de dijk. „Uiteindelijk kan ik er misschien wel van leven, maar zover is het nog lang niet. Voorlopig kalligrafeer ik gewei voor mijn plezier." Maria zorgt ook dat ze n sul staal In naai artisdttec 11 wikkeling. Ze is lid van de V eniging van Kalligrafen en et per jaar leert ze daar tijdens t werkweek alle nieuwe snul en kneepjes op het gebied het kalligraferen. Het gehe van haar hobby is volgens N ria 'durf. „Ie moet gewoon d ven die streken op papier te z ten." Daar heeft Maria duide geen last van. Ze gebruikt p< selen in alle soorten en ma en durft ook met een pens die zo dik is dat hij bijna onh, delbaar is de technieken tot passen. Op de manifestatie tistieke Handen' kunnen d zenden bezoekers voor het e< Maria Rademaker aan het w zien. Voor negentiende maal Een overvol programma tijdens twee volle dagen muziek. Aan de voorronden voor het Prinses Christina Concours regio West, die op 6 en 7 maart in het Haag se Provinciehuis worden gehou den, neemt een groot aantal deelnemers uit deze regio deel. De violiste Anne Claas (12 jaar) van het Bonaventura College in Leiden, pianiste Constance den Hertog (15 jaar) van het Leidse Stedelijk Gymnasium, Chris- tianne Stotijn (15 jaar) van SG Immanuel in Alphen aan den Rijn, de vijftienjarige Toos van 't Veer van het Chr. Lyceum Vis ser 't Hooft (Leiden) en twee leerlingen van de British School in The Netherlands uit Voor schoten zullen met vele ande- plaats in de Doelstelling van het Prinses Christina Concours, een voort zetting van het Edith Stein Con cours, is de promotie van klas sieke muziek bij leerlingen van het voortgezet onderwijs in Ne derland. In de loop der jaren is het concours uitgegroeid tot een van nationale faam. De winnaars van de voorron den worden uitgenodigd voor het landelijke concours dat op 20 maart (halve finale) en 21 maart (finale) in Den Haag wordt gehouden. De prijzen die daarbij zijn te winnen zijn on der meer een cultuurreis naar Londen en een masterclass bij vooraanstaande musici te win nen. Het Symfonieorkest Bellitoni komt met het postuum verschenen Concert voor altviool en orkest Van Beia Bartók naar Leiden. Op woensdag 10 maart is het orkest te beluisteren in de Stadsge hoorzaal. Daarna treedt het op 13 maart op in de Schönbergzaal van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Bellitoni werd in 1980 opgericht. Het orkest geeft twee keer per jaar een serie van drie concerten, waaraan een korte, maar zeer intensieve repetitieperiode vooraf gaat. Vaste dirigent is sinds 1990 de 2de concertmeester van het Residentie orkest, Alexandru Lascae. Hij is ook vaste dirigent van het door hem op gerichte Arion Ensemble en van het Brabants Kamerorkest.In hel concert is als solist de altviolist Andrew Sparrow te horen. Hij is solo-altist van het Residentie-Orkest. Op het programma staan verder de Tweede Roemeense Rap sodie van Enesco en het symfonische gedicht 'Symphonie Fan- tastique' van Berlioz. In deze muzikale autobiografie getuigt de componist van zijn, aanvankelijk, ongelukkige liefde voor de En gelse actrice Harriet Smithson. Aanvang van het concert in de Stadsgehoorzaal is 20.15 uur. Kaartverkoop bij K O, Oude vest 45, telefoon 141141. Poppenmaakster Joke Verburg zit elfs in de vakantie de hele dag te boetseren. foto hielco kuipers Joke Verburg uit Oegstgeest is een van de ama teurkunstenaars die een plaatsje hebben weten te bemachtigen op de manifestatie 'Artistieke Han den' in de Pieterskerk op 7 maart. Ze maakt pop pen en gaat maar naar weinig beurzen, maar 'Ar tistieke Handen' is er één die ze niet wil missen. Elf jaar geleden werd ze op een poppenbeurs enthousiast gemaakt en sindsdien lijdt ze aan een 'gezonde verslaving'. Haar hele huis aan de Oegstgeester Fabritiuslaan staat vol met zelfge maakte poppen en midden in de kamer staat een enorme tafel, speciaal om cursisten te kunnen ontvangen. „Ik ben cursussen gaan geven op aan dringen van mensen die bij het zien van mijn poppen meteen enthousiast riepen: „Dat wil ik ook." Joke geeft niet meer dan één keer in de week les en gaat maar zelden naar beurzen. „Mijn week einden zijn me te lief", zegt ze. Haar hele week staat in het teken van poppen en zelfs in de va kantie, die ze altijd met haar man in Frankrijk doorbrengt, zit ze de hele dag te boetseren. „Mijn man staat er gelukkig helemaal achter. Ik wil mijn hobby niet nog verder uitbreiden, want dan jaag ik hem straks het huis uit." Joke Verburg heeft door de jaren heen zeker een paar honderd poppen gemaakt, die ze alle maal gefotografeerd heeft. „Het klinkt heel stom, maar in zo'n pop zit altijd iets van jezelf. Sommi ge poppen verkoop ik ook niet, bijvoorbeeld mijn eerste kinderpop en de eerste die ik van houtpoe der maakte", aldus Joke. „Soms blijven mensen bellen over net die ene pop die ik niet kwijt wil en dan zeg ik: als ik hem weg doe ben je de eerste. Het is voorgekomen dat ik na een jaar belde en dat die persoon hem meteen kwam halen." Het leuke van 'Artistieke Handen' vindt Joke dat er kunstenaars in allerlei technieken van een behoorlijk niveau staan. „Mensen kurtnen voor iets heel anders komen en dan toch in mijn pop pen geïnteresseerd raken." Aan zo'n beurs houdt Joke dan ook altijd cursisten over. De verkoop is voor Joke niet het belangrijkst. Ze houdt er abso luut niet van om met haar poppen te leuren. „Het moet ook geen 'business' worden. Ik doe het uit eindelijk voor mijn eigen ontspanning." Daarom volgt ze ook nog steeds met plezier cursussen. „Dan krijg ik ook eens een kopje koffie aangebo den", lacht ze. Komende zondag gaan in Lei den waarschijnlijk meer men sen naar de kerk dan op welke andere zondag dan ook. Die zondag is namelijk één van de twee dagen in het jaar dat dui zenden kunstliefhebbers de Pie terskerk bestormen om een kijkje te nemen op de amateur- kunst-manifestatie 'Artistieke Handen', om inspiratie op te doen of om gewoon een dagje te genieten. 'Artistieke Handen' slaat voor de negentiende keer haar kamp op in de Pieterskerk en net als in voorgaande jaren zullen honderden amateurkun stenaars hun nieuwe ideeën presenteren. 'Artistieke Handen' is voor amateurkunstenaars een unieke kans om hun werk aan het grote publiek te tonen. De beurs trekt namelijk een enorm aantal be zoekers, dat al snel in de dui zenden loopt. In het verleden is gebleken dat mensen in en rond Leiden een grote waardering hebben voor amateurkunst. Dat de manifestatie twee keer per jaar in de Pieterskerk wordt ge houden is dan ook een bewuste keuze van de organisatoren van 'Artistieke Handen'. Volgens Anneke Claassen, die deel uit maakt van de organisa tie, heeft de beurs haar popula riteit grotendeels te danken aan de 'ontspannen sfeer'. De beurs is namelijk niet commercieel van opzet, maar heeft als motto 'gezelligheid'. „Het is ons erom te doen dat iedereen hier een fijne, ontspannen dag beleeft", zegt Claassen. Dit is ook de re den dat de manifestatie geen handelaars toelaat. „Zij zouden met hun 'aan-de-man-breng- methodes' de sfeer teniet doen." Een andere reden dat 'Artis tieke Handen' duizenden men sen op de been krijgt is dat ze voor iedere kunstliefhebber wat wils te bieden heeft. Doordat kunstenaars zich in grote geta- len aanmelden voor een plek in de Pieterskerk, is 'Artistieke Handen' verzekerd van een ge varieerd aanbod. Tegenwoordig is het bemachtigen van een plaatsje op de beurs al een kunst op zich, want in tien jaar tijd heeft 'Artistiek Handen' zo'n enorme achterban van kunstenaars opgebouwd dat ze het gros daarvan op wachtlijs ten moet zetten en eventuele nieuwe aanmelders met lege 'artistieke' handen naar huis moet sturen. „Eigenlijk is het een luxe pro bleem, want we kunnen de bes te en leukste kunstenaars selec teren om de manifestatie zo in teressant mogelijk te maken", zegt een woordvoerder. De se lectie heeft inmiddels plaatsge vonden en het aanbod in de Pieterskerk is ruim en geva'ri- eerd. Een greep uit dit aanbod: houten speelgoed, poppen, ke ramiek, beren, kalligrafiën, clowns, papier-marmeren en half-edelstenen. De amateurkunst-manifesta- tie is geopend van 11.00 tot 17.30 uur. De toegang bedraagt 6 gulden voor volwassenen en 4 gulden voor 65-plussers. Kinde ren onder de zestien jaar mogen onder begeleiding gratis naar binnen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27