Wachttijd loopt acht maanden op Randstad Eindeloos kletsen via 'babbelbox' SieMatic (ebt u ,al een I.D. van uw nieuwe keuken? Bollenwerk aantrekkelijk voor werkloze Met die dwaasheid in Texas heeft onze kerk helemaal niets te maken DONDERDAG 4 MAART 1993 Om stroom vluchtelingen aan woningen te helpen 'Geld VOOr kinderopvang terug van gemeenten' DEN HAAG De gemeenten moeten in to taal 30 miljoen gulden terug betalen aan hel ministerie van WVC. Het gaat om geld dat zij in 1990 hebben gekre gen voor uitbreiding van kin deropvang maar in dat jaar niet hebben uitgegeven. Volgens een woordvoerder van WVC ui sten de gemeen ten dat zij het geld moesten terugbetalen. „De gemeen ten hebben in 1990 geld ge kregen dat zij in dat jaar moesten gebruiken voor kin deropvang. Net zoals bij elke andere subsidieregeling moet geld dat daarvoor niet is gebruikt, worden terugbe taald." De subsidieregeling is in middels aangepast. Voor 1990 gold dat de kindplaats aan het eind van het jaar daadwerkelijk gerealiseerd moest zijn. Was het gebouw nog in aanbouw dan telde die uitgaven niet mee, aldus een WVC-woordvoerder. Ge meenten hebben nu langer de tijd gekregen om kind plaatsen op te zetten. Of de gemeenten uit deze regio ook geld moeten terug betalen was vanochtend nog niet bekend. blijfsvergunning op zoek gaan naar 'gewone' woningen, want die zijn moeilijk te vinden. „Het is moeilijk om dan te kiezen wie je Voorrang geeft: een asielzoe ker of een Katwijker. Vaak blij ven de asielzoekers dan maar in hun tijdelijke woning zitten, ter wijl het de bedoeling is dat zij binnen drie maanden die wo ning verlaten. Die tijdelijke huisvesting raakt dan verstopt." Ook de gemeente Noordwijk constateert het 'dichtslibben' van de woningen bestemd voor de eerste opvang. „Er is een toe nemende druk op de woning markt. Als asielzoekers voorrang moeten krijgen bij huisvesting, betekent dat een extra aantal urgente gevallen", aldus M. Gans van de afdeling huisves ting. I. Siegers, woordvoerster van de gemeente Alphen aan den Rijn, bevestigt dat het gevolgen voor de woningmarkt zal heb ben als het plan om asielzoe kers voorrang te geven bij huis vesting doorgaat. Zij zegt dat de gemeente geen extra sociale woningen gaat bouwen, om het probleem te ondervangen. Nederlandse woningzoekenden zullen langer op een huis moeten wachten als asielzoekers voorrang krijgen bij toe wijzingen van woningen. Vooral in de Randstad-provin cies en Gelderland zullen de wachttijden aanzienlijk op lopen. Dat concludeert de Vereniging van Nederlandse Gemeenten na de uitslag van een door haar gehouden enquete onder tweehonderd gemeenten. Volgens de VNG loopt de wachttijd gemiddeld met acht maanden op. Gemeenten in deze regio willen die termijn echter niet bevestigen. zaaien. „Daar is geen reden voor. Wij zijn als gemeente in gesprek met het ministerie en de woningbouwverenigingen om te kijken hoe we de grotere stroom vluchtelingen gaan op- Vangen." Wat dat overleg ople vert, kan -hij niet zeggen. Een woordvoerder van de gemeente Katwijk zegt dat het niet mee valt woningen voor asielzoekers te vinden. Volgens de norm van het ministerie van WVC moet Katwijk vijftien huizen beschik baar hebben voor eerste op vang. Dat zijn er nu nog maar elf. L.A. Blok, medewerker op de afdeling woonruimte in de bad plaats, noemt het een probleem wanneer asielzoekers met ver LEIDEN/REGIO» EVELYNE LAMMERDING Ad van Zoelen: 'Je kunt zelfs foto's via de computer sturen. In Amerika wordt ook druk gebruik gemaakt van een 'dating-lijn', om afspraakjes met elkaar te maken'. foto hielco kuipers Leidse wetenschappers kunnen veel doen met computer Jaarlijks moeten er in Neder land 6500 asielzoekers aan defi nitieve huisvesting worden ge holpen. Na aankomst komen de vluchtelingen eerst bij tijdelijke opvangadressen terecht. Wan neer er een besluit is dat de asielzoeker in ons land mag blij ven, moet hij daar weg. Hij wordt dan als woningzoekende geregistreerd. Door een tekort aan woningen is het aantal asielzoekers dat op zoek is naar een huis, inmiddels opgelopen tot 30.000. M. Blondeau van de afdeling .volkshuisvesting van- de ge meente Leiden wil geen paniek Snelle satelliet\>erbinding met 's werelds grootste bibliotheek LEIDEN De computerkanalen 'Anunews' en 'Relay' die Leidse universi teitsmedewerkers kunnen gebruiken, maken deel uit van een veel groter aanbod. Zo is het bijvoorbeeld ook mogelijk om in formatie over boeken zelfs Nederlandse op te vragen bij de grootste bibliotheek ter wereld: The library of congress in Was hington. De verbinding komt tot stand via de satelliet en gaat ra zendsnel. Ook is het mogelijk om via de universiteitscomputer, snel en goedkoop, complete vaktijdschriften toegestuurd te krijgen, die iedereen vervolgens zelf kan uitprinten. Naast deze 'nuttige' gebruiksmogelijkheden, kunnen weten schappers zich ook verpozen met computerspelletjes. Ad van Zoelen: „Het spel Kobra is echt verslavend. Ik heb dat zelf ge merkt toen ik avond aan avond met een vriend achter de univer siteitscomputer zat en het spel speelde. Daar ben ik nu mee ge stopt." Ook studenten kunnen in beperkte mate gebruik maken van de computer-netwerken. Een risico van de vele gebruiksmoge lijkheden is volgens Van Zoelen dat 'krakers' via de universiteits netwerken ook in computers van Defensie of de Nasa kunnen inbreken. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Hallo, waar kom je vandaan? Hoe is het weer bij jullie? Ik kom uit Brazilië en bij ons schijnt de zon." Een wereldwijd gezelschap van wetenschappers babbelt er op het internationale conferentiekanaal voor univer siteiten lustig op los. En niet al leen over het weer of over we tenschap: de discussie kan overal over gaan. Wetenschap pers kunnen met het 'relay'- compulerkanaal zelfs iemand apart spreken, net als bij een echte babbelbox. Het verschil is alleen dat de gesprekken niet via de telefoon maar via het computerscherm worden ge voerd. Meepraten kun je door je boodschappen simpelweg in je scherm te tikken. Zo leer je nog eens iemand kennen. De Leidse wetenschapper Ad van Zoelen heeft aan het computerkanaal in elk geval aardige contacten en zelfs vriendschappen overge houden. Van Zoelen, als onderzoeker werkzaam bij het Leids Instituut voor Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek (Liswo), is inmiddels aardig bedreven met de ver schillende gebruiksmogelijkhe den van de universiteitscom puters. „In twee dagen heb je het allemaal aardig onder de knie." Dat toch niet veel univer- siteitspersoneel van Relay ge bruik maakt, kan hij zelf ook niet goed verklaren. De oorspronkelijk als confe rentiekanaal bedoelde 'Relay'- lijn verbindt universiteitscom puters over de hele wereld met elkaar. Wetenschappers kunnen met onbekende collega's over van alles en nog wat van ge dachten wisselen. Universiteits medewerkers kunnen het con tact ook beperken tot collega's in Nederland: met zijn vijven te gelijk kletsen over privézaken of over werk, elkaar boodschapjes sturen via het computerscherm: het kan allemaal. Nodig voor deze manier van communice ren, is de code van de universi teitscomputer en de persoonlij ke inlogcode van de 'geadres seerde'. Met behulp van die twee gegevens kunnen contac ten worden gelegd. 'Anunews' is een ander compu terkanaal dat Van Zoelen veel gebruikt, ook voor zijn werk. Veel andere Leidse onderzoe kers raadplegen 'Anunews' eveneens. Dit is meer een soort computer-encyclopedie, een 'levende' databank vol met brie ven en gegevens.'Een systeem die het wetenschappers moge lijk maakt met elkaar te com municeren en gegevens uit te wisselen over zo'n 2000 onder werpen, van wetenschap tot hobby. Van Zoelen: „Als ik iets van een professor wil weten over een bepaald onderzoek, is de drempel veel lager als ik via de computer communiceer. Dat is toch makkelijker dan via de te lefoon. Sommige wetenschap pers zou ik van mijn leven niet durven bellen voor een klets praatje, via de computer is dat makkelijker. En je kan zo goed als iedereen bereiken, je krijgt ook bijna altijd antwoord." 'Anunews' heeft over de hele wereld een paar miijoen gebrui kers. Je kan je vraag zo gek niet bedenken of je kunt hem stellen via 'Anunews', aldus Van Zoe len. „Bij voorbeeld de namen van walvissen in het Spaans, of de wijze waarop je buitenlandse gasten in Nederland kunt verze keren. Dat je snel zulke dingen te weten kunt komen, is echt ideaal." „Als ik op vakantie wil, kan ik via het systeem ook informatie over het land vragen. Ik krijg dan persoonlijk van iemand een onbekende antwoord, die ik vervolgens ook weer een reactie kan sturen. Je kunt dus ook brieven schrijven met dit systeem. En dat is handig als in bepaalde landen de post slecht wordt bezorgd. Je hoeft boven dien geen dagen bij je brieven bus te wachten." i jj, j| /f I j yddi uvcidi up 4UCR nodi meeiies. GOEDHART .^BOUWHUIS Hoorn 126a (l.o. Avifauna) Alphen a/d Rijn tel. 01720-22100 Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.30-12.30.13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur, zat. 10.00-16.00 uur. Individueel Design BREEZAND »GPD Minister De Vries van sociale zaken wil het werklozen finan cieel aantrekkelijker maken om tijdelijk in de bollen te werken. Hij maakte gisteren bij de ope ning van de dertiende Lentetuin Breezand bekend dat zijn mi nisterie werkt aan een dergelijk plan. e werklozenregeling zou het zelfde karakter moeten krijgen als de vorig jaar van kracht ge worden regeling voor scholieren en studenten. Zij mogen als sei zoenwerkers tot een bedrag van vijftienhonderd gulden verdie nen zonder verzekeringsplicht en inhoudingen. Een werkloze die nu drie maanden seizoenar beid in de bollen verricht, wordt meestal gekort op zijn uitkering. Eerdere uitlatingen van De Vries over illegalen in de bollen teelt kregen felle kritiek van voorzitter W. Langelaan van de stichting Bolbloemenshow Noordelijk Zandgebied. Volgens De Vries bleek uit con troles dat duizenden vreemde lingen op Nederlandse bollen- beclrijven aan het werk waren. De minister had echter niet de indruk dat er veel vacatures bij de arbeidsbureaus waren aan gemeld. Volgens Langelaan zijn in 1992 zeker 1972 vacatures uit het Noordelijk Zandgebied bij het arbeidsbureau aangemeld. „En wat kregen we via een spe ciaal daarvoor opgezette afde ling, Bolwerk, van het burc Welgeteld 585 Zevendedagsadventisten distantiëren zich van gijzeldrama ROELOFARENDSVEEN HERMAN JOUSTRA Je hoort en leest het overal: De Branch Da- vidian-sekte, de zwaarbewapende religieu ze groepering die zich in een boerderij in het Texaanse Waco nog steeds met hand en tand verzet tegen de federale politie, is een afsplitsing van de Zevendedagsadventisten. En die berichtgeving is iets wat de leden van dit kerkgenootschap in Nederland bij zonder steekt. „Die dwaasheid in Texas staat ver van onze kerk. Als klein genootschap sta je niet vaak in de picture. Nu gebeurt het wel en dan is het nog op een negatieve manier ook", zegt predikant Wim Altink, die op za terdagen de diensten verzorgt voor de regio Leiden in de Ontmoetingskerk in Voorscho- „Wij hebben als Zevendedagsadventisten niets met deze toestand van doen", vervolgt hij. De verschillen met de sekte zijn volgens de Roelofarendsvener immers legio. Zo kostte een vuurgevecht tussen de sekte en de politie zes doden. „Maar wij huldigen het niet-strijdersprincipe. De meesten van onze jongeren komen daar ook voor uit en weigeren dienst. Sommigen gaan wel, maar onze kerk geeft het liefst het advies niet in dienst te gaan." Harem Verder zou Koresh er volgens de berichten een harem van vijftien Voormalige sekteleden omschrijven hem verder als 'iemand die veel bier drinkt'. Al- tink: „Hij is voorstander van vrije liefde. Wij propageren dat niet. Bier drinken? Ook dat staat in schril contrast met wat wij menen. Wij gebruiken geen alcohol. Gezond leven is een belangrijk aspect van ons geloof." Altink zegt dat de berichtgeving van de laatste dagen tot gevoelens van kwaadheid hebben geleid onder de leden van het kerk genootschap. „Sommige leden van de ge meente zijn heel boos. Het publiek krijgt op deze manier een verkeerd beeld van ons. Ik heb nog op het landelijke kantoor met onze pr-man gesproken. Hij was van plan wat persberichten uit te zetten om uit te leggen wat onze kerk inhoudt" Sabbat Hij wist er in dat verband op dat het kerge- nootschap 'een christelijke kerk op een christelijke grondslag is'. Verschil met veel andere christelijke stromingen is dat men de sabbat viert op de laatste dag van de week, de zevende dag. Adventisten ontle nen verder hun naam aan de verwachting van de komst (adventus) van Christus. Zij richten zich daarbij sterk op de 'tekenen der tijden' die daar aan voorafgaan. „Maar wij voorspellen de wederkomst van Christus niet. Jezus heeft gezegd dat hij terugkomt, maar de tijd is niet bekend. We gaan niet in op de verleiding om die tijd te bepalen. We richten ons tot het Woord. De belofte die Hij heeft gedaan." Altink zegt dat het genootschap - dat in Nederland 4000 en over de gehele wereld 10 miljoen leden telt - vooral 'een open kerk' is. „Het tegenovergestelde van die sekte. We hebben leuke contacten met an dere kerken. Houden bijeenkomsten met sprekers van andere gezindten. Dat open karakter komt ook op een andere manier tot uiting. We doen veel aan ontwikkelings hulp in Derde Wereldlanden. Het gaat in de eerste plaats om noodhulp. Verder probe ren we structurele hulp te bieden: We zor gen bij voorbeeld voor onderwijsvoorzie ningen, om wat aan het opleidingsniveau te verbeteren. Uiteraard doen we dat alles on der open vlag. De scholen zijn van de Ad- ventskerk. Maar we hebben het liever niet over zendingswerk. Onze eerste gedachte is hulp bieden. Zo kweek je ook goodwill." Levenswandel Dat kan van Koresh in elk geval niet worden gezegd. Ook al beschouwt hij zichzelf als zodanig en noemt hij zich 'de gezalfde'. Zijn levenswandel is in flagrante tegen spraak met wat het kerkgenootschap voor staat. Koresh bezorgt de kerk in het alge meen en de Zevendedagsadventisten in het bijzonder een slechte naam. Altink: „Je hebt altijd mensen die doorschieten naar het fundamentalisme. Zij trekken de aandacht. Helaas. Kijk maar naar Noord-Ierland en het voormalige Joegoslavië. Wat daar ge beurt, gebeurt ook uit naam van christenen. Maar met het werkelijke geloof heeft het niets te maken." Predikant Wim Altink van de Zevendedagsadventisten: 'Wij zijn het tegenovergestelde van die setcte' foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22