Treintaxi Alphen rijdt naar dorpen Omwonenden: Barbados dichthouden Rijn- en Veenstreek Autoradio's gestolen NZH snijdt in stadsbus Biertappers in Querelle Niet in bestand van Postbank gesnuffeld Inwoners van Koudekerk aan den Rijn en Hazerswoude- Rijndijk kunnen vanaf 1 april met de treintaxi naar het Alphense NS-station. Treintaxi VOF, een dochteronder neming van de Nederlandse Spoorwegen, heeft besloten het gebied waar de Alphense treintaxi rijdt uit te breiden met deze twee dorpen. De treintaxi gaat ook tussen- het Alphense station en Zwammerdam rijden. chef gert visser. 071 -161417. piv -chef janet van d DONDERDAG 4 MAART 1993 runwoude» ruud sep De onderneming verwacht dat de extra kosten voor de uitbrei ding volledig worden gedekt door de passagiers die van en naar de dorpen reizen. Passa giers betalen vijf gulden per rit. De gemeente Rijnwoude hoeft daarom niet bij te betalen voor de uitbreiding van het treintaxigebied. Om de treintaxi door te laten rijden naar Zwam merdam, moet wèl betaald wor den. De gemeente Alphen aan den Rijn moet enkele duizen den guldens op tafel leggen voor deze onrendabele uitbrei ding. Over de juiste hoogte van het bedrag wordt nog onder handeld. Hazerswoude-Rijndijk, Kou- den haag/alphen ruud sep Hoe zit dat nou precies met dat verzamelen van aanteken- strookjes, wilde rechter Van Delden weten. Na vijf kwartjer kort geding tussen een verza melaar van de bewuste strook jes en de Landelijke Vereniging van Aantekenstrookjesverzame- laars in Alphen, was ook de edelachtbare geïnteresseerd ge raakt in dit onderwerp. De advocaat van de vereni ging kon het hem met het vere nigingsblad in de hand haarfijn uitleggen. Elk postkantoor heeft een eigen strookje en als er in een plaats een bijkantoor is, dan heeft ook dat zijn eigen strookje. Soms verandert het lettertype van de strookjes. En dan heb je ook nog eens de strookjes uit het buitenland. Een enerverende hobby. Maar daar ging het gisteren in het Haagse paleis van justitie niet om. Had het ex-lid van de vereniging misbruik gemaakt van gegevens van de Postbank om zo collegaverzamelaars op het spoor te komen? Dat was de vraag waar het om draaide. Wat was er aan de hand? Een enthousiast verzamelaar uit Dieren was tot 1989 lid van de in Alphen gevestigde vereni ging. Toen vertrok hij na ruzie met het bestuur. Met zijn hobby ging hij echter onverminderd door. Ruilen en handelen deed hij via een zelf opgezet netwerk van twintig tot dertig verzame laars. Tot zover niets aan de hand. Maar vorig jaar gebeurde er in de ogen van de vereniging iets vreemds. Kort na elkaar meld den zich drie nieuwe leden aan. Binnen twee weken werden zij door het ex-lid benaderd met de vraag of ze ook mee wilden doen in zijn netwerkje. Hoe wist de man uit Dieren de nieuwe le den zo snel te vinden? Het bestuur wist het ant woord. De man werkt bij de Postbank en heeft toegang tot dekerk en Zwammerdam zijn straks in elk geval voor een jaar verzekerd van vervoer per trein taxi. Daama wordt bekeken of de lijn rendabel is. Voor Hazers woude-Rijndijk en Koudekerk betekent dit dat elke maand en kele honderden mensen van de treintaxi gebruik moeten ma ken. Om de service in Zwam merdam voor de toekomst vei lig te stellen, is het vooral nodig dat de gemeente Alphen over de brug komt met een voor Trein taxi aanvaardbare bijdrage. Het treintaxivervoer vanuit Alphen wordt verzorgd door het Alphense taxibedrijf Overbeek. Het bedrijf heeft momenteel één treintaxi op de weg. Vanaf 1 april komt daar in verband met de gebiedsuitbreiding een twee de computer waarop alle beta lingen kunnen worden nage gaan. Volgens het bestuur kon het niet anders of hij had de overboekingen naar de pen ningmeester van de vereniging uit de computer gevist. Het vermoeden werd gemeld bij de Postbank. Die stelde een onderzoek in en liet na een aan tal maanden weten dat er niets aan de hand was. De zaak moest op toeval berustèn. Er waren immers nog vele andere manieren waarop het ex-lid aan de adressen van de nieuwe le den had kunnen komen. Het bestuur was niet erg on der de indruk van dat antwoord. De vereniging Vroeg de raad van bestuur van de Postbank de zaak nog eens te onderzoeken. Verder stapte de vereniging naar een andere bank. De leden werden via het verenigingsblad op de hoogte gesteld van het hoe en waarom. Die laatste stap werd het ex- lid te veel. Dat het bestuur pro beerde om hem zwart te maken bij zijn werkgever was nog tot daar aan toe. Maar door de pu blicatie in het verenigingsblad werd zijn goede naam binnen het kleine wereldje van aante- kenstrookjesverzamelaars aan getast. Er waren inmiddels al mensen die geen zaken meer met hem wilden doen. Hij eiste daarom dat de club haar uit spraken recht zou zetten. Rechter Van Delden vond dat een redelijk verzoek. De vereni ging heeft geen bewijzen voor ongeoorloofd gedrag van het ex-lid. Het geeft dan ook geen pas om hem zomaar te beschul digen. De advocaten van de twee partijen kwamen op aandringen van de rechter overeen om sa men een mooie rectificatie op. papier te zetten. In het april nummer van het verenigingsor gaan is het allemaal te lezen: het ex-lid heeft niet in de be standen van de Postbank zitten snuffelen. de bij. Daarnaast zet Overbeek op drukke tijden ook normale taxi's in als treintaxi. Treinreizigers die van of naar een NS-statjon de treintaxi ne men, betalen per rit vijf gulden. De lengte van de rit is daarbij niet van belang, als de grenzen van het gebied maar niet wor den overschreden. De prijs van de taxirit kan zo laag blijven, doordat per rit steeds zo veel mogelijk passa giers worden meegenomen. Bij het station hoeft een reiziger in principe nooit langer dan tien minuten te wachten. Om van huis te worden opgehaald, moet de reiziger minimaal een half uur van tevoren bellen met de treintaxicentrale. Het bereik van de treintaxi wordt per 1 april bijna verdub beld. Op dit moment rijdt de treintaxi vanaf 61 stations door 275 plaatsen. Over vier weken kan met de treintaxi vanaf 81 stations naar meer dan 500 plaatsen worden gereden. De NS-dochter meldt dat daarmee vanaf 1 april de treintaxi bij de helft van de Nederlanders tot voor de deur komt. roelofarendsveen» Uit twee auto's, die aan de Zon- nedauwlaan en Akkerwinde in Roelofarendsveen geparkeerd stonden, zijn gisternacht de au toradio's met casssetter gesto len. Van beide wagens werd een deur opengebroken. Van de parkeerplaats aan de Wilhelminalaan in Woubrugge is gisternacht een witte Opel Manta, bouwjaar 1981, gesto len. hoogmade kees van kuilenburg Molenmaker H. Verbij is met de voorbereidende werkzaamhe den begonnen voor de restaura tie van de Grosmolen in Hoog made. Het opknappen van de molen langs de provinciale weg (tussen Hoogmade en Wou brugge) kost 250.000 gulden. De Rijnlandse Molenstich ting, de beheerder van de mo len, betaalt het leeuwedeel van de kosten. De provincie Zuid- Holland draagt 50.000 gulden bij en de gemeente Jacobswou- de 25.000 gulden. Voorzitter L. Dijkman van de molenstichting verwacht dat de restauratie tot september of oktober van dit jaar duurt. De opknapbeurt door molen maker Verbij, die ook molenaar op de Grosmolen is, is ingrij pend. Zo krijgt de watermolen nieuwe wieken. Met het bestek van het zogeheten gevlucht is zo'n 30 pagina's gemoeid. Daar naast is het de bedoeling dat de molen zo'n dertig centimeter wordt opgevijzeld, zodat hij in de toekomst weer kan worden gebruikt voor bemaling van de polder. „De molen staat nu bijna droog. Door het zakken van het waterpeil in de polder heeft het scheprad nog 10 centimeter wa ter. Daardoor kan hij niet of nauwelijks functioneren. Als je toch aan het restaureren bent kun je dat gelijk beter meene men. De molen wordt de ko mende maanden bijna in zijn geheel ontmanteld. Dat opvijze len kon er nog wel bij", zegt Dijkman. De Grosmolen dateert uit 1640. Gros komt van het woord 'groesmolen'. Groes betekent gras. De molen verving in die tijd een omgewaaide wipmolen, die in 1632 op een andere plaats in de Voorofsche Polder was ge- alphen aan den run» marieta kroft Ze staan er niet echt van te kij ken. Het zat er wel in dat er een keer brand zou uitbreken in bar-dancing Barbados, aldus de omwonenden. De brand in het pand aan de Van Mandersloo- straat, maandagochtend, is waarschijnlijk aangestoken. Het toont des te meer aan dat een discotheek niet in een woonwijk hoort. Barbados moet dicht, zeggen ze vastberaden. Een paar dagen na de brand hangt er nog een sterke rook lucht in het trappenhuis. Het bordje met de naam Barbados en met illustraties van wuiven de palmbomen staat in schril contrast met de dichtgetimmer de deur daaronder. Eigenaar M. Yaish doet de deur voor een aannemer open. De pers wordt echter geweerd. „Ik zal je alles laten zien als het weer opge knapt is. En dan mogen er foto's worden gemaakt, zoveel als je wilt. Nu zeg ik niets." Hij ver wacht dat Barbados zeker een week of vijf voor het publiek ge sloten blijft. En bij die medede ling blijft het. De deur gaat weer dicht. Als het aan de omwonenden ligt, gaat de discotheek hele maal niet meer open. Het is er een zooitje, vinden ze. De grote vechtpartij van vorig jaar staat hen nog helder voor ogen. Van daar ook dat ze niet vreemd op keken toen ze hoorden dat de politie uitgaat van brandstich ting. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand is overi gens nog in volle gang. Maar de bewoners hebben m^er klachten. Graag willen ze hun verhaal kwijt. Uit angst voor wraak willen ze echter unaniem blijven („Je hebt zo een mes in je rug."). Ze hebben de klachten de afgelopen jaren ook geregeld aan de burge meester voorgelegd. De ge meente Alphen geeft de buurt wel gelijk. Op dit moment wordt er gewerkt aan een brief voor Yaish, waarin staat dat hem een dwangsom wordt op gelegd, als hij niet voor een be paalde tijd iets heeft gedaan aan de geluidsoverlast. De discotheek maakte veel te veel lawaai, moppert de buurt. „Bij mij stonden de kopjes te trillen", illustreert een man die pal boven de discotheek woont, bouwd. Tot 1956 heeft de mo len de Hoogmadese polder drooggemalen. Daarna werd het werk van de watermolen overgenomen door een elek trisch gemaal. In 1966 is de Grosmolen voor het laatst opge knapt. De Grosmolen is één van de 40 molens die de Rijnlandse Molenstichting in beheer heeft. Daarvan moeten er 25 worden gerestaureerd. „Het was al een heel probleem om het geld voor het opknappen van de Grosmo len bij elkaar te schrapen. Nu de overige 24 molens nog. Dat zal nog veel inspanning vragen." de omvang van de geluidsover last. Een ander heikel punt is dat de mensen zich niet veilig voe len. „In het weekeinde durven wij 's avonds niet alleen weg te gaan", merkt een bejaard echt paar op. „Als onze kinderen ons thuisbrengen, dan blijven ze net zo lang op straat wachten totdat ze licht in ons huis zien bran den." „Ik ben hartpatiënt", zegt een vrouw. „Stel dat je in het week einde 's avonds een ambulance nodig hebt, die kan hier niet eens komen. Ze zouden hun be nen breken over de fietsen van de discobezoekers. Het pand van de discotheek kan wel voor andere doeleinden worden gebruikt, vinden de buurtbewoners. „Ze kunnen er schitterende woningen van ma ken", zegt de een. „Of een prak tijk voor fysiotherapeuten", roept een ander. De meeste bewoners zijn pas in het appartementencomplex komen wonen, toen de disco theek er al lang was. „Wc wil den eigenlijk ook niet bij een discotheek wonen", vertelt een bewoonster. „Maar wij zagen deze fiat en we waren er gelijk verliefd op. En dan vind je niets anders meer mooi. Toen wij hoorden dat discotheek Ma ribaya in andere handen was overgegaan werd er gezegd dat Barbados slechts een eetgele genheid zou worden met ach tergrondmuziek. Toen besloten wij deze fiat te kopen. Achteraf is het anders gelopen dan wij hadden verwacht." Een andere bewoner is erg kwaad op de makelaar die hem bij de aankoop vorig jaar heeft gezegd dat het allemaal wel meeviel met de overlast. „Ik kan het die discotheekeigenaar niet eens kwalijk nemen, want die wil natuurlijk ook z'n brood ver dienen. Wel neem ik het de ma kelaar kwalijk", zegt hij verbit terd. „Zie je die woning daar?", wijst een vrouw naar een leeg staande pand. „De ramen staan nu open omdat de rook eruit moet. Die woning staat echter al maanden leeg. Suzanne van de televisieserie 'Goede tijden, slechte tijden' heeft daar vorig jaar een paar maanden ge woond. Zij is gillend vertrok ken." Anti-rookcursus in Hazerswoude hazerswoude-dorp De Stichting Aktieve Gezond heidszorg Rijnstreek organiseert in Hazerswoude-Dorp een cur sus 'stop-met-roken'. Op 22 maart is er een introductie-bij eenkomst in het dorpshuis aan de P. de Hooghstraat 3 in Ha zerswoude-Dorp. Wanneer de cursus daadwerkelijk begint is afhankelijk van de belangstel- ling. De cursus neemt acht avon den in beslag. De kosten bedra gen 120 gulden. Informatie bij mevrouw Smit in Benthuizen, telefoon 079-313407, mevrouw Boelen in Hazerswoude, tele foon 01728-9213 en mevrouw Hermsen in Koudekerk, tele foon 01714-13986. alphen aan den run» Bezuiniging op het stadsvervoer leidt ertoe, dat er vanaf 23 mei nog maar één keer per uur een bus Alphen-west aandoet. Nu komt de bus nog twee maal per uur in de wijk. Volgens bus maatschappij Westnederland is de bezuiniging acceptabel, om dat Alphen-west dichtbij het stadscentrum en het NS-station ligt. Het schrappep van ritten is noodzakelijk omdat het Alphen se stadsvervoer dit jaar vier pro cent moet inleveren. Wcstne- derland snijdt daarom in de minst rendabele lijn. De bus maatschappij gaat zich vooral toeleggen op de goed lopende verbindingen tussen Ridder- veld, het centrum en het sta- Om dat te bereiken voert Westnederland nog een aantal wijzigingen door in de dienstre geling. Lijn 76 laat in het vervolg Alphen-west links liggen en gaat in gestrekte draf van Ridderveld naar het centrum en vervolgens naar het station. De bus kan daardoor in het vervolg aanslui ten op de trein. Ook lijn 77 gaat een eenvou diger route volgen. Deze bus rijdt voortaan niet meer langs de Aarhof, maar blijft aan de Hoge Zijde. Passagiers met be stemming centrum kunnen uit stappen bij een nieuwe halte bij de Adventskerk. Bus 78, de uur- dienst van Kerk en Zanen naar het centrum, maakt vanaf 23 mei een ommetje door Alphen- west. De route van lijn 75 blijft ongewijzigd. Westnederland hoopt met de nieuwe dienstregeling twee vlie gen in één klap te vangen: be zuinigen en meer klanten trek ken. Reinigingsrechten tien gulden hoger jacobswoude De rioolrechten in Jacobswoude worden met ingang van 1 janu ari met een tientje verhoogd. De gemeente heeft dit geld nodig om een rioleringsplan op te stellen. Dat plan verschaft de gemeente inzicht hoe het riool stelsel zo goed mogelijk kan blijven functioneren tegen zo laag mogelijke kosten. Het opstellen van een riole ringsplan en het leveren van een geautomatiseerd beheer- programma kost Jacobswoude 255.000 gulden. B en W stellen de raad voor dit bedrag be schikbaar te stellen. Ook vragen ze 100.000 gulden voor het opstellen van basis- kaarten voor Hoogmade en Woubrugge. Deze kaarten laten de exacte ligging van de riole ring en de inspectieputten zien. Zonder deze kaarten kan geen rioleringsplan worden opge steld. Voor Rijnsaterwoudc en Leimuiden zijn die kaarten er al. Naar verwachting is het plan aan het eind van het jaar klaar. Daarna kan bekeken worden waar de gemeente begint met repareren of vervangen van het rioolstelsel. alphen aan den run» De voorronde van de Alphense biertapwedstrijden worut don derdag 11 maart vanaf acht uur gehouden li) i te (hnrelle .i.in de Julianastraat 32. Er is plaats voor twinitig deelnemers. Kan didaten kunnen zich nog aan melden, maar moeten dit wel snel doen. Het telefoonnummer van Querelle is 01720-76723. Munten van vijf gestolen t den run» Uite i woning a de Fazantstraat in Al phen is gisteren op klaarlichte dag een videorecorder en een be drag van 700 gulden gestolen. Het geldbedrag bestond uit mun ten van vijf gulden die in een buis zaten. De daders zij het huis binnengekomen door een niet goed afgesloten balkondeur. Tegel door dubbele beglazing alphen aan den run Bij een woning aan de Papiermolen in Al phen is gisteren een grote tegel door de thermopane-ruit ge gooid. De daders zijn vermoedelijk geschrokken van de herrie en op de vlucht geslagen. Uit de woning wordt niets vermist, wel is er een behoorlijke schade aangericht aan een antieke kast en het parket. Vandalen slopen tuinen alphen aan den rijn» Vandalen hebben de afgelopen nacht huis gehouden in een aantal straten in Alphen. In de Van Boetzelaer- straat, Raadhuisstraat, Bloemhofstraat en Kievitstraat zijn strui ken, planten en bloemen uit tuinen en bloembakken getrokken en op straat gesmeten. Politieagenten hebben vanmorgen ge probeerd zoveel mogelijk terug te zetten. Auto in brand alphen aan den run> Vanmorgen is op de Treinweg in Alphen een brandende auto aangetroffen. Het ging om een gestolen Merce des, afkomstig uit Vinkenveen. De eigenaar had al aangifte ge daan. Verzamelaars moeten rectificeren 'Suzanne van GTST liep hier gillend weg De uitgebrande bar-dancing Barbados blijft zeker nog een week of vijf gesloten voor het publiek, verwacht ei genaar M. Yaish. foto ben 6e bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21