Burgemeester mag in functie blijven Bejaarden durven huis niet uit 'Boulevard ziet er erbarmelijk uit' Leiden Regio Veertig sollicitanten voor 'strandmeester' DONDERDAG 4 MAART 1993 20 'Integriteit De Jonge niet in het geding De straf die burgemeester H. de Jonge heeft gekregen voor een fraudezaak in zijn vorige gemeente Montfoort, heeft geen enkel gevolg voor zijn positie in Sassenheim. Het gemeentebestuur heeft dat in een officiële verklaring laten weten. CHEF GERT VISSER. PLV -CHEF AAD RIETVELD, 071-161417 Golf van inbraken in Rijnsburgse flat SASSENHEIM ROZA VAN DER VEER Volgens de gemeente is De Jon ge veroordeeld voor een beslis sing van het Montfoortse colle ge. Er is geen sprake geweest van persoonlijk voordeel. „De integriteit van de burgemeester is niet in het gedingaldus de verklaring. De Jonge is deze week samen met zijn toenmalige wethouder financiën door het gerechtshof veroordeeld tot een boete van 2500 gulden. Hij heeft als toen malige burgemeester van Mont foort ambtenaren zwart betaald voor overwerk. De Sassenheim- se burgemeester die ziek is en niet voor commentaar be reikbaar en de voormalige wethouder hebben inmiddels besloten het vonnis in cassatie aan te vechten bij de Hoge Raad. De Jonge en de wethouder moesten zich in 1990 voor de rechtbank in Utrecht verant woorden. Daar werd het duo vrijgesproken. Het openbaar ministerie ging vervolgens in NOORDWUK MARUKE DEN HOLLANDER Een duingebouw verscholen in een groene deken waarin win keltjes en flats zijn verstopt. Aan de buitenkant trappen en een wandelpad naar boven dat naar - een uitzichtpunt voert- Daar voor een autovrij flaneergebied. 'Ter hoogte van de vuurtoren steekt een 800 meter lange pier in zee, voorzien van kiosken, horecavoorzieningen en plat forms met vakantie-apparte menten, een luxe hotel en een overkapt festivalplein. Dat zou in de visie van Noordwijker Johan Steenvoor den en zijn studiegenoot Roel van der Mark uit Leiden het nieuwe aanzicht kunnen zijn van de Noordwjjkse Koningin Wilhelmina Boulevard. Steen voorden en Van der Mark, stu diegenoten aan de Academie voor Bouwkunst in Rotterdam, beroep en kaartte de kwestie aan bij het gerechtshof in Am sterdam. Voor de tweede maal werd een boete van 2.000 gul den en een voorwaardelijke straf van twee weken geëist. Het gerechtshof legde De Jonge en zijn wethouder een hogere boe te op. Als ze die niet betalen, moeten ze 50 dagen zitten. De Utrechtse advocaat van het veroordeelde duo, H. Pas man, heeft de integrale tekst van de veroordeling nog niet gezien. Maar gezien het feit dat het hof tot een andere uitspraak komt dan de drie rechters in Utrecht, is voor hem reden ge noeg de zaak voor te leggen aan de Hoge Raad. „Het hof lijkt er vanuit te gaan dat er sprake is van opzet. Ik ben benieuwd hoe het dat motiveert. Volgens mij is het namelijk nooit de bedoeling geweest de fiscus opzettelijk om de tuin te leiden." Pasman wijst erop dat de fiscus een bedrag van 24.000 gulden is onthou den. Daarentegen is een bedrag van acht ton wel betaald. Een fi nanciële noodzaak om de fiscus te bedotten, lijkt dus niet aan zochten in 1991 naar een ge schikt onderwerp als afstudeer project. Gekozen werd voor de Noordwijkse boulevard. „Het hele gebied, vanaf het Palace- plein tot aan het Zinger Hotel, ziet er erbarmelijk uit. Er moet iets heel radicaals gebeuren, an ders wordt het nooit meer wat", zegt Van der Mark. Volgens het duo is er geen eenheid in de bebouwing. Re den is het ontbreken van een compleet plan voor de boule vard. Van der Mark: „Er is altijd maar wat aan gerommeld. Alle gebouwen die er staan kunnen ook zo ergens in een groeikern van een andere gemeente wor den gedropt. Terwijl juist een badplaats vraagt om speciale architectuur. Er moet spanning worden opgebouwd door de ontmoeting van land en water." Volgens Steenvoorden is het in het belang van het toerisme om vanaf de boulevard contact wezig. Bovendien staat voor hem vast dat De Jonge en de wethouder zelf geen cent aan de kwestie hebben overgehou den. „Een motief om de fiscus te bedotten, hadden ze dus niet." Volgens de advocaat kan het duo hooguit verweten worden dat het alerter had moeten zijn. „Het is alleen wel makkelijk om dat achteraf, na de zaak onder een vergrootglas te hebben ge legd, te zeggen. De kwestie speelde vlak voor de herindeling van Montfoort. Een hectische tijd want er werden dat jaar 2500 besluiten genomen. De Jonge was voorts bij veel verga deringen niet aanwezig. Dit is er bij ingeschoten. Zoiets komt in elk bedrijf maar ook bij de over heid voor. Dat wordt niet alle maal strafrechtelijk vervolgd." Het openbaar ministerie heeft volgens de Utrechtse advocaat dan ook van een mug een oli fant gemaakt. „Er is een richtlijn van het openbaar ministerie dat zaken onder de 50 mille niet worden vervolgd. Daar is men nu ook vanaf geweken. Ik heb sterk het gevoel dat het open baar ministerie een daad heeft willen stellen. Er moest een voorbeeld worden gesteld en De Jonge en de wethouder zijn daar het slachtoffer van te hebben met het strand en de zee. Met het rigoureuze plan van het architectenduo zou dat wel ontstaan. Voor de verwe zenlijking ervan moet praktisch alle bestaande bebouwing volle dig verdwijnen. Doel is het evenwicht te herstellen tussen, begin en einde van de boule vard. „Wat er nu staat is een soort stenen nek zonder kop of staart. Er is nooit nagedacht over wat een badplaats aantrek kelijk maakt. Ze slaan elkaar al op de schouders als er tien bloembakken worden neerge zet. Maar dat stelt natuurlijk niets voor", aldus Steenvoor den. Bij hun ontwerp gaat het duo uit van het Palaceplein als hart van de badplaats. Hier zouden winkeltjes moeten komen met een smalle doorgang richting zee. Vanuit de doorgang is uit zicht op de pier. Langs het duingebouw, waarin luxe ap- Onderzoek naar kantoren in grachtenpanden LEIDEN De gemeente Leiden is bezig met een onderzoek naar de vraag naar kantoorruimte in monumentale grachtenpanden. Kantoorhoudende bedrijven in de Leidse binnenstad wordt de komende periode gevraagd waarom zij zich in een oud grachtenpand hebben geves tigd. De afdeling economische za ken van de gemeente Leiden schat, dat nu enkele tientallen grachtenpanden als kantoor zijn ingericht. „Als blijkt dat meer bedrijven zich graag in een grachtenpand willen vesti gen zou dat een aantal voorde len voor de stad kunnen opleve ren", denkt een woordvoerder van de afdeling. Kaartjes voor Springsteen LEIDEN Zaterdagmorgen begint de voorverkoop van kaartjes voor de concerten van Bruce Springsteen die op 19 en 20 april worden gehouden in Ahoy' in Rotterdam. Gezien de verwachte toeloop van 'fans' gaat de VW de kaartjes weer vanuit het zogeheten Sleutelpunt aan de Koorn- brugsteeg verkopen. Dit kel dertje van het stadhuis gaat om 9.00 uur open. Per per soon worden maximaal twee kaarten afgegeven. partementen, terrassen en aan de kant van de vuurtoren een bioscoop/theater, kan gefla neerd worden met vrij uitzicht op de golven. Autoverkeer moet gebruik maken van de Parallel- boulevard. Om tussen de aan- voerroute Quarles vaa Ufford- straat en het strand een verbin ding te maken loopt het Vuurto renplein glooiend over in de pier. „Die straat eindigt nu op het Vuurtorenplein. Dat gebied je is eenzijdig gericht naar het land. Je ziet er geen fluit van de zee", luidt de kritiek van Van der Mark. Over de pier, waar een mono rail voor het vervoer moet zor gen, is het tweetal het meest en thousiast. De kwaliteit van de badplaats kan volgens hen flink stijgen door de aanleg van de pier. „Wat is er nou leuker dan met vaste grond onder de voe- 'ten toch midden in zee te staan", aldus Van der Mark. RUNSBURG MONIQUE DE LANGE „Ik kan er gewoon niet van sla pen. Bij elk geluid dat ik hoor, zit ik rechtop in bed." Het drukt de angst uit van een van de be woners van de Rijnsburgse be jaardenflat Smidse Hoek. In een maand tijd zijn er al vijf inbra ken gepleegd. Opmerkelijk is dat de inbrekers een vast ritueel hebben. Zij breken altijd in als er niemand thuis is en komen de woning binnen door het voordeurslot te forceren. De be woners zijn het zat en dreigen met maatregelen. Inbraken zijn de laatste tijd aan de orde van de dag in Rijns burg. Toch maken de bewoners van de aanleunwoningen aan de Smidstraat zich zorgen. Dinsdagmiddag spraken de be- VRIJE TIJD Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt vrijdagavond 5 maart een ruilavond voor verzamelaars van postzegels, munten, stic kers, sigarenbandjes en andere verzamelobjecten. De ruilbeurs is in buurthuis Het Spoortje aan de Bernhardkade 40 en duurt woners op een vergadering met directeur A. van Dusseldorp van bejaardentehuis De Vlietstede. De Smidse Hoek was ooit on derdeel van het bejaardente huis. Nu kunnen de flatbewo ners alleen nog aankloppen bij De Vlietstede voor medische hulp. Directeur Dusseldorp meent dan ook dat hij niet veel voor de angstige bejaarden kan doen. „Wij kunnen alleen de aluminiumplaat van het slot vervangen door een stalen plaat. Zo wordt het moeilijker om met een schroevedraaier het slot open te breken. Meer kunnen wij niet doen. De bewo ners moeten zelf voor inbraak preventie zorgen, aldus Dus seldorp. Volgens een bewoonster van Smidse Hoek weten de inbre- van 19.00 tot en met 22.00 uur. Entree voor niet leden 1,50 gul den en voor jeugd tot en met 15 jaar één gulden. Kledingbeurs De jaarlijkse zomer kinder- en jongerenkledingbeurs wordt za terdag 6 maart gehouden in kers precies wanneer er nie mand thuis is. „Ze liggen ge woon op de loer en wachten tot we weggaan. Vorige maand stonden ze aan mijn deur, ver telt ze. „Ik liep naar de keuken en merkte dat er iemand aan mijn deur stond te sleutelen. Toen ik- het gordijn voor het raam vandaan schoof, keek ik recht in het gezicht van een vrouw. Ze schrok en liep met nog twee vrouwen en een man naar de deur van mijn buur vrouw. Ik heb meteen de politie gebeld, maar die inbrekers had den al het hazepad gekozen." De inbrekers hebben inmid dels van vier bejaarden geld en gouden sieraden meegenomen. Een van de slachtoffers, die lie ver niet met naam in de krant genoemd wilde worden, was op buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 3. De verkoop begint om 10.00 uur. Postzegel ruilbeu rs In de kantine van het Dr. W.A. Visser 't Hooft lyceum aan de Kagerstraat 1 wordt zaterdag 6 maart een postzegelruilbeurs de avond van de inbraak na fa miliebezoek bij de deur aange komen en merkte dat het slot van haar voordeur was openge broken. „Ze hebben mijn gou den horloge en oorbellen mee genomen. Ook ben ik geld kwijt. Ze hadden mijn nachtkastje overhoop gehaald en mijn bed helemaal omgekeerd. Ik durf nu het huis bijna niet meer uit. De ouderen van Smidse Hoek denken erover om sloten aan de binnenkant van hun deur te la ten plaatsen. Directeur Dus seldorp vindt dit niet zo'n suc- ces:„Als de mensen ziek zijn, kunnen wij dan niet naar bin nen. Een bewoonster had daar een eigen mening over. „Als ik doodlig dan vinden ze me maar een dag later. Dat slot komt er in ieder geval." van I.V. Philatelica gehouden. Postzegelverzamelaars kunnen daar zich opgeven om deel te nemen aan het rondzendver- keer. Tevens is er een postzegel verloting. De beurs is geopend van 10.00 tot 16.30 uur. Ex-studenten maken plan voor Noordwijk Stadsingenieur Ir. L. Barendregt verdedigt het besluit van de gemeente om bij de nieuwe wijk Coebel een zogeheten 'kwakelbrug' te plaatsen, hoewel die fiets en voetgangersbrug zo steil is dat gekscherend het dragen van bergschoenen wordt aangeraden. De brug tussen de Boshuizerwetering en de Korte Vliet werd eind vorig jaar aangebracht. Hij is 17,5 meter langen 4 meter breed en kent een sterke bolling. Want bootjes moesten er onderdoor kunnen. Dat leverde al direct na de plaatsing van de brugdelen kritische geluiden op. i [etsers moesten een flinke aanloop nemen voor deze 'col' van de eerste categorie. En wandelaars hadden een stevige grip op de brugleuning nodig om al klauterend omhoog te komen. Of senioren de klim zouden kunnen maken, bleef tot nu toe een onbeantwoorde vraag. Barendregt, tot voor kort hoofd van de afdeling civiele werken en dus jarenlang de opper- bruggebouwer van Leiden, heeft die grappenmakerij over de Coebelbrug ook in deze rubriek maar matig kunnen waarderen. Een aantal zaken zit hem dwars. Dat de Boshtiizerbrug abusievelijk steeds Coebelbrug wordt genoemd is maar een ding. En dat hij persoonlijk verantwoordelijk zou zijn voor de keuze van het type brug, is een ander punt. „Van de gebogen vorm was tot voor kort geen voorbeeld in Leiden aanwezig. Toen bij de overbrugging een grote doorvaarthoogtc nodig was, is bewust gekozen voor een vaste brug, type (gebogen) kwakel. Dit type kwam vroeger in de omgeving van Leiden veel voor, zij is thans echter vrijwel verdwenen aldus Barendregt. En omdat de brug er nu eenmaal ligt, moet er volgens de stadsingenieur ook niet meer worden gezeurd. „Zo heeft Leiden dan zijn gebogen kwakelbrug gekregen, die weliswaar mag worden gekenschetst als de steilste en hoogste brug van Leiden, maar er zijn in de binnenstad een paar die deze naar de kroon steken. Denk aan de Molensteegbrug (Vliet) en de Vlietbrug (Boisotkade). Ik zou het betreuren als onder opportune druk, waarvan tegenwoordig nogal eens gemakkelijk gebruik wordt gemaakt, het karakter van de Boshuizerbrug als echte gebrogen kwakel zou worden aangetast. Dat zou kunnen door er alsnog treden op te maken - dan wordt het een soort Japanse brug - danwel er hellingbanen op te leggen. In beide gevallen wordt het ontwerp van de brug in ernstige mate geschaad en de bruikbaarheid nauwelijks of niet verbeterd, mogelijk zelfs verslechterd", aldus Barendregt. Bruggen 2 igei laatste tijd heel wat te stellen gehad met bruggen in Leiden, met de afsluiting van de brug bij de Haagsche Schouw als tra gisch dieptepunt. Ook de vaste brug die de verbinding vormt tussen Steenstraat en Stations- Noordwijk stelt waarschijnlijk vrouw aan NOORDWUK PAUL DE VLIEGER De functie van strandmeester in Noordwijk blijkt een populaire baan te zijn. De advertentie waarmee de gemeente Noord wijk belangstellenden opriep heeft niet minder dan veertig reacties opgeleverd. Inmiddels heeft een aantal gespreksron den plaatsgehad en is er nog één kandidaat over: een vrouw. Waarschijnlijk nemen burge meester en wethouders over veertien dagen een definitief besluit over de aanstelling. Op dit moment wordt met de enig overgebleven kandidate nog ge sproken. Alsof het college al vermoed de dat de opvolger van Hans Klein een vrouw zou worden, werd de functienaam 'strand meester' overigens na het eerste proefjaar alweer afgeschaft. De functionaris die deze maand benoemd wordt heet 'mede werker strandzaken'. Ook de functie zelf is na het eerste jaar enigszins gewijzigd. Werd van Klein verwacht dat hij vooral op het strand te vinden was, zijn opvolger krijgt meer admini stratieve taken toebedeeld en zal daardoor meer op het ge meentehuiswerken. Verder wordt van de nieuwe medewerker juridische kennis verwacht. Dat is vooral ingege ven door het eerste proefjaar, waarin de gemeente het gere geld met de strandpaviljoen houders aan de stok kreeg over de regels in de afgesloten pacht- contracten. In één geval leidde dat ook tot een rechtszaak, toen de eigenaars van Hotel Oranje het terras van hun paviljoen Palm Plaza veel groter maakten dan was toegestaan. De rechter dwong Oranje de boel weer af te breken. AGENDA Stadsingenieur Ir. L. Barendregt: „In Leiden is een aantal bruggen dat de 'kwakelbrug' naar de kroon steekt." weg blijkt aan renovatie toe te zijn, dus wie weet wat het ver keer in Leiden nog staat te wachten. Verder wordt waarschijnlijk ook de Paterbrug (Witte Singel bij de universiteitsgebouwen) ver nieuwd. Ook over deze oever verbinding, die van een rustieke brug een hypermo'derne over gang moet worden, heeft Ba rendregt zijn bedenkingen. „De bovenomschreven argumenta tie om voor een kwakel over de Boshuizerwetering te kiezen, te weten realisatie van een nog niet in Leiden voorkomend type brug, is ook de reden dat ik geen voorstander ben bij de re novatievan de Paterbrug te kie zen voor een andere verschij ningsvorm dan die brug die er nu ligt", stelt de man die zich derhalve opwerpt als historisch 'brugwachter'. Een van de argumenten van PvdA-wethouder T. van Rij om voor een nieuwe brug over de Witte Singel te kiezen was, dat het net zo duur was als het op knappen van de huidige. Ba rendregt, die van zijn hart nooit een moordkuil heeft gemaakt, stelt dat: „De wethouder geen onwaarheid spreekt als hij zegt dat beide zo'n zes ton kosten. Hij is een bestuurder die niet ci vieltechnisch deskundig is, en richt zich ook maar op wat door FOTO HIELCO KUIPERS de open deur uit het eveneens niet vakdeskundig management van de vernieuwde, flistende en klantgerichte ambtelijke organi satie op hem afkomt. Een beetje slim raadslid weet daar dus wel raad mee." De politie neemt poolshoogte bij een van de bewoonsters van de Rijnsburgse bejaardenfalt, die de laatste tijd wordt geteisterd door inbraken. FOTO DICK HOOGEWONINC

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20