Leidsch Dagblad Verlies van 900 miljoen voor Philips 'Is er koffie na de dood?' mag niet meer Woordenboek voor Willem Alexander Serviërs richten bloedbad aan in Cerska: honderden doden HAPPY HOURS Vrijend van Centraal Station naar het Vondelpark BEL: Retourtje Londen in tien uur GOED NIEUWS 1 DONDERDAG 4 MAART 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40099 LOSSE NU MM KRS ƒ1,60 Computerpraatje Leidse wetenschap- I Lakenhal Twee expositiezalen Z J in De Lakenhal heb- pers gebruiken de universiteitscomputer om I ben de afgelopen maan over de hele wereld te den een complete me- 'babbelen'. I tamorfoseondergaan. Resultaat vooral lager door reorganisatie Philips heeft vorig jaar 900 miljoen gulden verlies ge maakt. Het resultaat wordt gedrukt door uitzonderlijk slechte verkopen in het laatste kwartaal van 1992, maar ook door een reservering vorig jaar van in totaal 1,2 mil jard gulden voor ingrijpende reorganisaties. Zonder die reservering zou Philips 300 miljoen winst hebben ge maakt. nica soupeert de winsten van andere concernonderdelen deels op. In het traditioneel zwakke derde kwartaal leidde dat tot een verlies van 154 mil- amsterdam-leiden» De slagzin 'Is er koffie na de dood?' van uitvaartverzeke- raar AWL Is ontoelaatbaar. Dit heeft de Reclame Code Commissie gisteren beslist naar aanleiding van een re cord-aantal klachten. Volgens de commissie is de reclame op reclameborden en televisie „onnodig kwetsend en in strijd met de goede smaak". De AWL-campagne veroor zaakte onder meer in deze re gio een storm van protesten. Zo stoorden veel Leiden, Katwijk en Sassen- heim zich aan de posters op bushokjes die dicht bij be graafplaatsen stonden. Na en kele dagen werden deze pos ters weggehaald door de be heerdervan de bushokjes. Bij de Reclame Code Com missie klaagden in totaal bijna driehonderd mensen. Zij von den het stijlloos en tactloos zo met de dood om te gaan. Ook voelde een aantal van hen zich gekwetst vanwege hun reli gieuze overtuiging. De AWL maakt in de ogen van de kla gers van de dood een lolletje. De commissie oordeelt nu dat door de directheid van de omstreden zin „velen die zich in een periode bevinden waar in zij geconfronteerd worden met de dood, pijnlijk worden getroffen". Zeker van een uit- vaartverzekeraar mag volgens de commissie worden ver wacht dat hij rekening houdt met de gevoelens van het pu bliek over de dood. De AWL wilde met de slag zin het publiek bewust maken van de mogelijkheid de uit vaart op een persoonlijke ma nier vorm te geven. Volgens de commissie komt de bedoe ling van de adverteerder niet duidelijk tot uitdrukking. AV- VL-woordvoerder V. Kwak man noemt het „triest dat het ons wordt bemoeilijkt het ta boe rondom de dood en de uitvaartzorg te doorbreken". Uitspraken van de Reclame Code Commissie zijn bindend. Of de AWL tegen de uitspraak in beroep gaat is nog niet dui delijk. Dramatisch *}Q De Nederlandse Z voetbalclubs beleef den een dramatische Euro pa-Cupavond. Zowel PSV als Ajax verloren ruim. Spaanse politie pakt uit Hoorn ontsnapte man EINDHOVEN» GPD Door de reorganisaties verdwij nen dit jaar bij het concern tus sen de 10.000 en de 15.000 ba nen. Het gaat dan vooral om plaatsen bij buitenlandse vesti gingen. Vooral bij Grundig moet het mes er in. Ook de divisie componenten in Nederland wordt uitgedund. Philips maakte vanmorgen verder bekend dat er geen divi dend wordt uitgekeerd. Het is de derde achtereenvolgende keer dat dit gebeurt. Philips maakte in 1991 een nettowinst van 1,2 miljard gulden. Ook toen werd geen winst uitge keerd. Het resultaat over 1992 is op het rampjaar 1990 na het slechtste sinds jaren. Het mega- verlies over 1990 (4,2 miljard gulden) werd geboekt door voorzieningen voor de operatie Centurion. De omzet is vorig jaar overigens gestegen van bij na 57 miljard gulden naar 58,5 miljard. Dat is plus drie procent. De divisies audio en video doen het echter slecht. Het bedrijf is dan ook van plan zich op een aantal van deze markten geheel of gedeeltelijk terug te trekken. De dramatische gang van za ken in de consumenten-elektro- joen gulden. Toen bleek dat ook het doorgaans belangrijkste vierde kwartaal in het water was gevallen, werd duidelijk dat de winstval dramatisch zou zijn. Toch is het niet alleen maar kommer en kwel bij Philips. Dochter en 'kroonjuweel' Poly gram noteerde over 1992 506 miljoen gulden winst en ook de Philips' lichtdivisie deed het uit stekend. 'Lighting' boekte een resultaat van 972 miljoen gul den, tegen 783 miljoen een jaar eerder. Over de gang van zaken voor dit jaar doet Philips geen voor spellingen. Het bedrijf verwacht niet dat de wereldeconomie zich in 1993 zal herstellen. De omzet blijft waarschijnlijk op het niveau van 1992. De 1,2 mil jard gulden die voor de reorga nisaties is uitgetrokken, heeft dit jaar al een positieve invloed op het resultaat, zo meldde het concern vanochtend. Op de Amsterdamse effecten beurs steeg het aandeel Philips vanmorgen van 21,40 naar 22,70 gulden. den haag Drie verrijdbare tafels waren gistermiddag nodig om prins Willem Alexander in de ver gaderzaal van de Eerste Kamer het eerste exemplaar van het 'Woordenboek der Nederland- sche Taal' te kunnen overhandi gen. Dit omvangrijke weten schappelijke woordenboek, waar aan al sinds 1852 wordt gewerkt, is nu in 37 delen voor particulie ren verkrijgbaar. Maar wie er op intekent, moet nog wel tot 1998 wachten om de complete serie in huis te hebben. De laatste drie delen met de letters x, y en z zijr dan pas gereed. Het Woorden- denboek ter wereld. Bij voltooi ing zullen er tussen de 750.000 niljoen trefwoorden in boek der Nederlandsche Taal, dat staan, woorden die al sinds de sinds 1976 wordt samengesteld door het Leidse Instituut voor Lexicologie, is het grootste woor- 16de eeuw in het Nederlandse taalgebied voorkomen, foto anp V-raad veroordeelt aanvallen in oosten van Bosnië SARAJEVO-ZAGREB GPD-IND-Rtr Duizenden moslims zijn giste ren uit de door Serviërs verover de Oostbosnische enclave Cers ka gevlucht in de richting van de eveneens belegerde steden Tuzla en Konjevic Polje. De Ser viërs hebben rond Cerska een bloedbad aangericht. Honder den mensen zijn omgekomen en in Cerska zijn 1.500 gewon den achtergebleven. De Veilig heidsraad van de VN heeft de slachting veroordeeld en on- middelijke stopzetting van de Servische aanvallen geëist. Volgens de Bosnische radio hebben de Serviërs in Cerska tanks, pantserwagens en gifgas ingezet om de bewoners te ver jagen. Volgens de Kroatische ra dio zijn daarbij honderden mensen omgekomen. Vooral kinderen en bejaarden die niet op tijd konden wegkomen. Ook namen de Serviërs de stroom Dierenbescherming werft extra leden De 129 jaar oude Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren wil dit jaar 15.000 nieu we leden werven. Onder het motto 'Leden versus lijden' gaf WD-Kamerlid Erica Terpstra vandaag het startschot voor de campagne. De dierenbescher ming heeft nu 125.000 leden. Reclameborden en bushokjes worden in het kader van de campagne voorzien van adver tentiemateriaal. Op drukbe zochte plaatsen zijn folders en miniposters verkrijgbaar. Men sen die al lid zijn van de Dieren bescherming, kunnen met be hulp van een couponboekje nieuwe leden werven. vluchtelingen uit Cerska onder Een VN-hulpkonvooi dat gis teren de gewonden in Cerska te hulp wilde komen, werd aan de Servisch-Bosnische grens opge houden. Het konvooi kreeg geen toestemming de grens te passeren. De vrachtwagens zijn omgebouwd tot ambulances en vervoeren dekens en medische hulpgoederen. Volgens de Bosnische vice- president Ganic is een deel van Cerska, dat uit verschillende dorpen bestaat, nog steeds in moslim-handen. Het door Ser viërs veroverde deel is inmid dels volkomen verlaten, terwijl de Servische milities plunde rend door de straten trekken. De eerste vluchtelingen uit Cerska arriveerden gisteren in Tuzla. Over hun gezondheids toestand kon de VN-hulporga- nisatie Unhcr nog niet veel zeg gen. Maar de organisatie vreest het ergste omdat de Serviërs tij dens het beleg van Cerska geen enkel hulptransport hebben doorgelaten. De opvang van de nieuwe vluchtelingenstroom is geen ge makkelijke opgave, omdat Tuzla zelf voor hulptransporten moeizaam bereikbaar is. Rond de stad wordt zwaar gevochten en bovendien zijn de wegen on begaanbaar door sneeuw. De Veiligheidsraad, die afge lopen nacht de Servische aan vallen scherp veroordeelde, heeft VN-secretaris-generaal Boutros Ghali gevraagd VN- troepen of waarnemers naar het oosten van Bosnië te sturen. De V-raad geeft echter niet aan wat voor troepen naar Oost-Bosnië zouden moeten gaan, wat hun mandaat zou zijn en hoe ze daar moeten komen. Pagina 7: Amerikanen geven weer voedselhulp. HEEFT U HEM AL ONTVANGEN? Onze kleurrijke catalogus vol kantoormeubelen COLLECTIE 1993 Bel ons even voor GRATIS toezending! LEIDERDORP RIETSCHANS 67 071 -413 414 OOK IN ROOSENDAAL DUIVEN •BEST 5000 m2 showroom Café Koffiehuis jxelke vrijdag^ van 17.00 u. tot 19.30 u. BIER 1.50 folkestone cees van zweeden correspondent Op een oor na is het gevild. De drie tunnels zijn geboord en de eerste honderd kilometer rails is gelegd. Aan Britse zijde is de terminal bijna gereed en wor den nu 15.000 bomen en 85.000 struiken geplant. Aan Franse zijde is de autoweg klaar. Ijs en weder dienende gaat de Kanaal tunnel nog voor de kerst open. Gemotoriseerde Nederlan ders kunnen dan in luttele uren naar Calais snellen, om vandaar in één vloeiende beweging door te stoten naar Londen. Aldaar kunnen zij bij Harrods een christmas-pudding kopen, en dezelfde dag nog naar de Lage Landen terugkeren. Voor he le sportieve autorijder wordt een retourtje Breda-Londen in 10 uur haalbaar. De gedachte is deze: de reizi ger meldt zich met zijn pas poort en portemonnee bij de terminal in "Calais, en rijdt een uur later de M20 naar Londen op. Vooraf reserveren? Niet no dig. De maximale capaciteit van de tunnel is zes treinen per uur (in één richting), genoeg om te garanderen dat elke automobi list één uur na aankomst aan gene zijde van het Kanaal is. Alle douane-controles En geland doet niet mee aan het opheffen der grenzen vinden plaats voor de auto de trein op rijdt, zodat bij aankomst geen verdere vertraging optreedt. De reis duurt 35 minuten. De hele formule van exploitant Euro tunnel is 'snelheid'. Eurotunnel hoopt volgend jaar 5,6 miljoen auto's te vervoeren, ongeveer 35 procent van de totale markt. Er komt een eenheidstarief per auto, hetgeen betekent dat de alleenstaande Eindhovenaar in zijn kanariegele Daf evenveel betaalt als een goed katholiek gezin in een Space Wagon. De betaling zal even eenvoudig zijn als op een Franse tolweg. Hoe veel een retourtje gaat kosten, heeft Eurotunnel nog niet be paald, maar de prijs zal onder die van de veerboot liggen. Dat zal betekenen tussen de 125 en 500 gulden. Een half jaar na de autotrein amsterdam gpd De Amsterdamse homobeweging maakt zich sterk voor het herstel van een historische homoseksuele liefdesroute van het Centraal Station via het Damrak en de Munt naar het Vondelpark. Door de herplaat singvan tweepersoons-krullen en het laten opschieten van struikgewas zou opnieuw een 'baan' van ontmoe tingsplaatsen voor homo's moeten ontstaan, die in be stemmingsplannen is geregeld. Dat bleek bij de presentatie van het rapport 'Crui sing als ruimteclaim' dat gisteren door de wethouder van homo-emancipatie, J. Saris, in het Maagdenhuis in ontvangst werd genomen. Het rapport is geschre ven door de onderzoekers M. Maatman en S. Meijer van het Planologisch Demografisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam. De kosten ervan 21.000 gulden zijn betaald door de gemeente Am sterdam, het stadsdeel Slotervaart en de provincie Noord-Holland. De meeste 'krullen', de typische half ronde straaturinoirs, zijn in de jaren zeventig en tach tig door de gemeente Amsterdam weggehaald vanwe ge de stank en de overlast door homoseksuele cruisers (mannen die door de stad zwerven om iemand op te pikken). Maar onder aanvoering van het homoseksue le gemeenteraadslid Bob van Schijndel erkende de ge meentepolitiek het belang van de krul als traditionele homo-ontmoetingsplaats. Het rondhangen bij pisbakken is nog steeds verbo den, maar in Amsterdam wordt er niet tegen opgetre den. Als blijk van erkenning werd de krul op de hoek Spiegelstraat/Keizersgracht 'in ere hersteld.' Er kwam een dubbele, want ir| een enkele kun je zo moeilijk 'contact maken'. De geschiedenis van de krul als cruiseplaats gaat te rug tot ten minste 1878. Een plattegrond uit dat jaar vermeldt de zeventien belangrijkste 'kruysplaatsen, bordelen, cafés, koffiehuizen en andere ontmoetings plaatsen van sodomieters'. De Amerikaans/Engelse term cruising is van het Nederlandse kruisen afgeleid. Cruisen gebeurt het meest in en orn steden met wei nig sociale controle. Het homo-standaardwerk Sparta cus Gay Guide noemt honderd cruiseplaatsen in Ne derland. De belangrijkste in Amsterdam is tegenwoor dig het park de Oeverlanden aan de Nieuwe Meer. De universitaire demografen pleiten ervoor de crui seplaatsen in bestemmingsplannen op te nemen. Nu vinden zij homoseksuele cruisers nog te veel 'een speelbal van de willekeur'. Zo voelen tie cruisers zich verdrongen uit het Vondelpark. Als gevolg van de voor de veiligheid van vrouwen gesnoeide struiken en hees ters, zien zij zich gedwongen hun toevlucht verderop in het park te zoeken. Maar daar is het minder druk en kunnen zij gemakkelijker het slachtoffer worden van potenrammers. Model Wendy in origineel leder In vele kleuren leverbaar 2+2'/2 zits 1495,- 2 xKs 1 695,- HAZEJISWOUDE RIINDIIK e Zoeterwoudei Geen krant ontvangen 071 - 161499 800-19 30 uur Ahmed Otmane, de gevaarlijke Franse crimineel die in augus tus vorig jaar met een helikop ter uit de gevangenis in Hoorn ontsnapte, is dinsdag in Spanje aangehouden, zo is gisteren in Marseille vernomen. Het was de zesde keer in even zoveel jaar dat Otmane er in slaagde uit een strafinrichting te ontko men. Naar Otmane werd actief ge zocht in verscheidene landen sinds hij ontsnapte uit Hoorn. Hij diende daar onder de naam Marouani een straf uit voor ge wapende overvallen en oplich ting. Otmane deed voor het eerst van zich spreken in 1980, toen hij in Marseille een overval pleegde samen met zijn twee lingbroer en een neef. Daama breidde de bende haar crimine le activiteiten uit tot heel zuid- Frankrijk. Zij specialiseerde zich in afpersing. Chipshol wil centrum voor positief denken SCHIPHOL «JAAP SLUIS Het Hoofddorpse bedrijf Chips- hol Forward heeft plannen voor de bouw van een 'centrum voor positief denken' bij Schiphol. In het complex, dat tientallen mil joenen guldens gaat kosten, krijgt de evangelische organisa tie 'Hour of Power' uit Amerika een prominente plaats. Chips- hol-topman Jan Poot onder houdt innige banden met deze organisatie van (TV-)dominee Robert Schuller. 'Hour of Power' zal financieel in het project deelnemen en wil er een facilitair TV-bedrijf in on derbrengen. Ook andere 'posi tief denkende' organisaties kun nen er straks hun intrek nemen. Volgens Chipshol hoeven die niet per se christelijk te zijn. HET WOORD IS AAN Sinus Wie nooit door een dwaallicht misleid werd, heeft nooit naar het licht gestreefd. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info 17,19,20,21 I Religie- Smaak - Sport weg en Wiel - VANDAAG OOK MODE PAGINA 11 HET WEER Regen of motregen Veel bewolking en in de de och tend wat regen of motregen Geen nachtvorst Middagtemperatuur 6 graden. Wind uit west tot noord west, matig, langs de kust krach tig AUTOVERHUUR PRANGERS verhuurt luxe en bestelauto's va ƒ35 ex. per dag 071-89 4040 zal ook de gewone trein naar Londen gaan pendelen, voorals nog alleen uit Brussel en Parijs. Pas rond de eeuwwisseling zal de lijn worden doorgetrokken naar Rotterdam en Amsterdam. Voor de autotrein verwacht Eu rotunnel echter meteen al grote belangstelling uit de Lage Lan den. Eén op de 25 Nederlanders is de afgelopen vier jaar met de auto naar Engeland gereisd, hetgeen Nederland na Engeland zelf, Frankrijk en Duitsland tot vierde belangrijkste markt maakt. Een derde van alle Nederlan ders die naar Engeland rijden, steekt nu al vanuit Frankrijk over. Voor hen zal de verleiding om de tunnel te nemen bijna onweerstaanbaar zijn. Maar ook voor de Engelandvaarders die vanuit Vlaanderen. Vlissingen en Hoek van Holland plegen over te steken, lonkt de tunnel. Met het gereedkomen van de autosnelweg Veurne-Calais kan de tunnel vanuit Breda in twee ënhalf uur worden bereikt. Ladsch '*-<f>agMad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters Adres: Postcode: Plaats i Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonncmcr Per maand, automatisch i 28.75) Q Per kwartaal I Qvi» acceptgiro (/S2.H5) 0».«h(/H!TO Nr. bank/giro- Handtekening Of bel 07!-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1