Warmond handhaaft plan KPM 'Nog even uitzoeken of ze daar ook biljarten Regio Situatie Bruggeman verbetert Oude kleren en schmink Stompwijk steunt Pools kindertehuis 'Het wordt iets heel anders dan Voorschoten gewend is' Cursus verhalen schrijven voor Voorschotens talent Toch onderzoek naar tunnels Rijksstraatweg DONDERDAG 4 MAART 1993 Oegstgeest wil stedenband met Grodzisk in Polen College wijst meeste bezwaren af De Teylingerkade in Warmond blijft een doodlopende straat met weinig verkeer. Bovendien komen er meer groen- en speelvoorzieningen in het nieuwbouwwijkje op het terrein van de voormalige jachthaven Kaager Ple zier Meerplaats (KPM). De voormalige jachthaven Kaager Plezier Meerplaats (KPM) in Warmond wordt gedempt om plaats te maken voor 31 woningen. foto henk bouwman warmond liesbeth buitink Dat heeft het gemeentebestuur van Warmond beslofen naar aanleiding van de bezwaren die zijn binnengekomen tegen het bouwplan voor 31 woningen. De huizen worden gebouwd als het haventje, waarvoor de ge meente geen nieuwe exploitant kon vinden, is gedempt. Spe ciaal voor gebruik van de bewo ners komt er op het terrein ech ter een nieuw, kleiner haventje. De prijzen van de huizen gaan variëren tussen de anderhalf en De gemeente ontving elf be zwaarschriften van omwonen den tegen het bestemmingsplan voor het KPM-terrein. De mees te gaan over de dichtheid van de bebouwing, de hoogte van de panden en het verkeer in het nieuwe wijkje tussen de Teylin gerkade en de Norremeerstraat. Het gemeentebestuur vindt al die bezwaren ongegrond. Er komt volgens het college van B en W genoeg ruimte tussen de woningen. Bewoners van de Norremeerstraat vrezen dat de huizen het licht uit hun kamer ontnemen. Bovendien zouden ze minder uitzicht op Kouden- hoorn hebben. Onzin, oordeelt het college, omdat de huizen niet meer dan tien meter hoog worden. Voor druk verkeer hoeven de omwonenden evenmin bang te zijn. Het gemeentebestuur be rekent dat dagelijks 150 autorit ten in en uit het wijkje worden gemaakt. De wegen kunnen daarom' smal zijn, waarmee meteen te hard rijden wordt voorkomen. Angst voor bodemvervuiling vindt het college eveneens geen reden om het bestemmingsplan af te keuren. Als de bodem al vervuild zou zijn, wordt die schoongemaakt voordat de wo ningen worden gebouwd, aldus het college. ,,Het is ongetwijfeld waar dat een mooi karakteristiek stuk Warmond door dit plan veran dert", erkent het college. Maar B en W voegen daar meteen aan toe dat er geen keuze was, om dat niemand de jachthaven meer wilde exploiteren. De raadscommissie ruimtelij ke ordening bespreekt de be zwaren op woensdag 10 maart. oegstgeest» linda welther De taalbarrière is geen pro bleem. verwacht gemeente- voorlichter Barthe Rozemond uit Oegstgeest. „Er hebben zich al een docente Pools en een cursiste aangemeld, die willen helpen als tolk." Maar verder valt er nog wel een en ander te onderzoeken en te regelen voordat de getneente Oegst geest echt een stedenband aan knoopt met het plaatsje Grod- zisk-Wielkopolsky in Polen, dat ligt ten zuidwesten van Poznan. De naam klinkt ingewikkelder dan hij is: Grodzisk is de echte naam, Wielkopolsky betekent 'midden-west-Polen'. Het begon allemaal in 1990. In het begin van dat jaar riep de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten steden in Neder land op die tijdens de toenmali ge gemeenteraadsverkiezingen een delegatie van een Poolse stad wilden ontvangen om hen wat kennis van de westerse de mocratie bij te brengen. Hiervoor gaven 45 Neder landse steden zich op, en Oegstgeest kreeg Grodzisk toe gewezen. Of het bezoek prak tisch nut heeft gehad voor Po len. is (nog) niet bekend. Maar omdat Oegstgeest in dezelfde periode een stad in Oost-Euro pa zocht voor een stedenband ofwel jumelage, lag het voor de hand om Grodzisk uit te nodi gen hieraan mee te werken. Aanknopingspunten tussen beide gemeenten zijn er volgens Rozemond in elk geval: Grod zisk heeft net als Oegstgeest een middelbare en een agrarische school, sportverenigingen en muziekkorpsen. Een speciale werkgroep onderzoekt nu sinds december vorig jaar of er ook voldoende belangstelling voor een stedenband bestaat bij de bevolking van Oegstgeest. De gemeente wil voorkomen dat de band beperkt blijft tus sen wederzijdse bezoeken van gemeenteambtenaren. De bur gers moeten zich er juist bij be trokken voelen. Enkele instan ties hebben al enthousiast gere ageerd, zoals de Big Band en het Jeugdsymfonie-orkest van Oegstgeest, de Duinzigtschool en de Oegstgeester biljartclub. De werkgroep moet alleen nog even onderzoeken of ze in Po len ook biljart spelen. Het onderzoek van de werk groep neemt waarschijnlijk nog één a twee maanden in beslag. Als er dan voldoende belang stelling bij de Oegstgeester be volking blijkt te bestaan, is de stedenband een feit. Rozemond denkt dat de ste den kunnen beginnen met een bepaalde gezamenlijke activi teit, die dan 'een sneeuwbalef fect zal veroorzaken'. Zij denkt dan bijvoorbeeld aan verenigin gen die elkaar bezoeken, schoolklassen die gaan corresp onderen en met elkaar kennis maken op werkweken en het uitwisselen van lesmateriaal. Rozemond verwacht ook weinig problemen met de financiering van de activiteiten. „Dat is voor al een kwestie van creativiteit en initiatief van de gemeente en de burgers. We kunnen bijvoor beeld een sponsorloop organi seren, en verder valt er altijd wel een potje met subsidie los te krijgen van de overheid." Veel praktisch nut zal een ste denband niet hebben voor Oegstgeest. „Het gaat vooral om de culturele uitwisseling. Maar we moeten natuurlijk ook af wachten of de politieke situatie in Polen stabiel blijft." Informatiepunt voor ouderen voorschoten Bij de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Voorschoten gaat donderdag 18 maart het VIA 55+ (vrijwilligers- hulp informatie- en adviespunt) van start. Vanaf die datum kun nen Voorschotense senioren met vragen en inlichtingen terecht op één punt: het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan 4. Het VIA 55+ is een samenwerkingsverband van vrijwilligersor ganisaties. Deelnemers zijn onder meer het Rode Kruis, Zonne bloem, UW en ANBO. Meer reclame in Voorschoten voorschoten Voorschotenaren kannen in hun woonplaats bin nenkort meer reclame langs de weg verwachten. De gemeente Voorschoten wil extra geld in het laatje krijgen door uitbreiding van de buitenreclame. In het dorp komen meer billboards te staan, de lichtmastreclame wordt uitgebreid, en de oude abri's worden vervangen door nieuwe. De gemeente verwacht straks via buitenreclame jaarlijks ongeveer 60.000 gulden binnen te ha len. Ter bescherming van het dorpsbeeld worden de plaatsen voor buitenreclames bepaald in overleg met de gemeentelijke welstandscommissie. Wassenaar vervangt versleten apparatuur sporthal Schulpwei De versleten apparatuur in sporthal De Schulpwei wordt vervangen. Het Wassenaarse college van B en W wil daarvoor ruim 143.000 gulden beschik baar stellen. De gebruikers van de sporthal klagen de laatste tijd steen en been. De verouderde verlichtingsinstallatie vreet lam pen, de luchtverhitter is volledig versleten en kan alleen nog met de hand worden aangezet, en de geluidsinstallatie is kapot en kan niet meer worden gerepa reerd. Dieven ontdoen auto's van wielen leiderdorp Bij twee garage s in Leiderdorp is in de nacht van dinsdag op woensdag een personenauto ontdaan van de wielen. De voertuigen stonden bij bedrij ven aan de Weversbaan en de Van der Valk Boumanweg. De daders hadden de auto's keurig op stenen gezet. leiden/leiderdorp» De toestand van de Leiderdorp- se burgemeester A. Bruggeman is licht verbeterd. Bruggeman is afgelopen weekeinde getroffen door een hersenbloeding. Vol gens een gemeentewoordvoer der is het risico van een tweede bloeding nog niet geweken en blijft de toestand van Bniggei man daarom kritiek. De burge meester ligt in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Anders dan eerder werd beweerd, ligt hij niet op de intensive caie U deling. Post kan worden ge stuurd naar zijn privé-adres. Hulptransport vertrekt op 25 maart Als alles volgens plan verloopt, vertrekt op donderdag 25 maart een hulptransport uit Stomp wijk naar Polen. De bestem ming is een kindertehuis in het plaatsje Krowodzre, ongeveer 500 kilometer van Warschau, dichtbij de Russische grens. In het kindertehuis verblijven rond de 60 weeskinderen in leeftijd variërend van 0 tot 10 jaar. Aan alles is gebrek. Het contact met het Poolse kindertehuis is gelegd via een Poolse inwoonster van Leids- chendam. De actie is op touw gezet door een werkgroep van de Laurentius-parochie in Stompwijk en wordt gecoördi neerd door Truus Luk. Zij heeft haar huis beschikbaar gesteld voor hulpgoederen. In twee we ken tijd is bij haar woning aan de Meerlaan al een grote hoe veelheid goederen afgeleverd. Truus Luk pakt de spullen in kleine dozen. In het Poolse kindertehuis be staat een groot gebrek aan ge neesmiddelen, kleding, schoei sel, speelgoed en eenvoudige leermiddelen. Daarom heeft on der meer de Dam-apotheek in Leidschendam een ruime hoe veelheid hoestsiroop en vitami nes aan de actie geschonken. Bewoners van het Zoeterwoud- se huize Emmaus hebben hand- en theedoeken, lakens en slopen ingeleverd. En ook wor den regelmatig plastic zakken met kinderkleding, schoenen, laarzen en speelgoed gebracht bij Truus Luk. Donderdag 25 maart staat ge pland als vertrekdatum. Ver voermiddel en chauffeur, in de persoon van Kees Bergen, zijn al geregeld. Wie een bijdrage wil leveren voor de benzine kan dat storten op (Rabo)banknummer 261508360. Tot 19 maart kun nen nog goederen en medicij nen (pleisters, verband, kinder aspirine en dergelijke) afgele verd worden op het adres Meer laan 5 in Stompwijk. Van maan dag tot en met vrijdag tussen 15.00 en 18.00 uur en op zater dag tussen 9.00 en 11.00 uur. over de vloer, met een uiteenlopend programma voor kinderen van vier tot en met 12 jaar. De activi teiten bestaan uittekenen, kleien, verkleden, schminken en toneelspelen en een uitstapje naar de kinderboerderij. Vandaag waren de laatste activitei ten. FOTO JAN HOL vas T leiderdorp» De kinderactiviteiten in het Leider dorps cultureel centrum Sjelter aan de Heemraad laan worden dagelijks druk bezocht. Kinderen die niet met vakantie zijn vermaakten zich gisteren pri ma met een stapel oude kleren eaeen doos vol schmink. De Sjelter heeft deze hele week jeugd 'Het Wapenbreidt uit met restaurant Een restaurant met 65 zitplaat sen en mogelijk dertig hotelka mers erbij. Eric Stikvoort, eige naar van hotel-café Het Wapen van Voorschoten aan de Voor straat, heeft grote plannen. De sfeer van het oerhollandse cafe wordt in elk geval niet aange tast, zegt Stikvoort geruststel lend. Het is dinsdagochtend vijf voor elf.'Nog even en dan gaat Het Wapen van Voorschoten open. De eerste ongeduldige klant morrelt al aan de deur, die op slot zit. Stikvoort laat hem binnen. De oude man haalt zijn biljartkeu uit een etui tevoor schijn en begint te spelen. Het publiek van Het Wapen van Voorschoten is afkomstig uit alle lagen en leeftijdsgroe pen van de bevolking, zegt Stik voort. „Er komen zowel oude- rep als jongeren. Van vertegen woordiger tot winkelende huis vrouw, het is een zeer gemê leerd gezelschap." Stikvoort jaagt de mensen voor de gein wel eens op stang. „Dan zeg ik: ik verf het café he lemaal wit met grijs." Hij weet dat de vaste bezoekers als de dood zijn dat de vermaarde ho recagelegenheid in het hartje van het dorp wordt gemoderni seerd. Maar ondanks ambitieu ze uitbreidingsplannen blijft het café precies zoals het is, verze kert hij. Het donkerbruine meu bilair, de tapijtjes over de tafels. De hertekoppen, de vergeelde bierreclames en de tinnen bor den waarmee de houten wan den zijn behangen, de opgezet te vos op de schoorsteenmantel. Alles blijft bij het oude. Kratjes Stikvoort wil nog niet veel losla ten over het restaurant dat hij eind dit jaar hoopt te openen. „Het wordt echt iets heel anders dan Voorschoten gewend is", is het enige dat hij wil vertellen. Het restaurant moet komen in de huidige ontbijtzaal voor de hotelgasten, rechts van de hoofdingang. „Die functie blijft deze zaal houden, maar ik vind het zonde dat er met die ruimte verder op de dag niets wordt ge daan." De kamer achter de ont bijtzaal die momenteel leeg staat, wil Stikvoort erbij trekken, zodat hij straks 65 gasten kan ontvangen. Stikvoort (42) is een echt ho- recadier. Hij begon op zijn veer tiende bij hotel-restaurant De Gouden Leeuw in Voorschoten. „Kratjes slepen." Daarna kwam hij terecht in een bistro en an dere eetgelegenheden. En in 1977 begon hij bij Het Wapen van Voorschoten. In oktober 1991 werd hij eigenaar. In de keuken staan om maaltijden te bereiden doet hij het liefst. „Ik ben niet zo'n mens voor op de voorgrond." Hij woonde tot voor kort in Het Wapen van Voorschoten, maar verhuisde enige tijd gele.- den naar Wassenaar. „Gewoon naar een flat, hoor." De betrok kenheid bij Het Wapen werd hem te veel. „Bij de zaak wonen is een verschrikking: je bent nooit vrij." De geschiedenis van hotel-ca fé Het Wapen van Voorschoten gaat ver terug. Stikvoort weet te vertellen dat de plek waarop het pand staat al in de Romeinse tijd een pleisterplaats was. Hoe lang,het bestaat onder de naam Het Wapen van Voorschoten is niet bekend. Warm water Wel weten de meeste Voorscho tenaren uit de overlevering dat het hotel annex café eind vorige eeuw volledig uitbrandde. In 1898 werd het pand in de oor spronkelijke staat opgetrokken Aan het pand werd sinds die tijd weinig gedaan. „Wist je dat de hotelkamers tot 1977 niet eens warm water of verwarming hadden?" Maar onlangs heeft Stikvoort de veertien kamers die het hotel telt, drastisch gereno veerd. De kamers werden van alle gemakken voorzien, kregen nieuw meubilair en werden op nieuw geverfd en behangen. In de zomer zit het hotel altijd vol. „Vorig jaar, met de Floriade, had ik wel veertig kamers erbij kunnen hebben, dan had ik nog vol gezeten." Stikvoort loopt met plannen rond om het aan tal hotelkamers uit te breiden tot in totaal ongeveer vijfen veertig. „Dan kan je met reisge zelschappen gaan werken. Met veertien kamers kan ik nu net geen bus binnen hebben." Bo ven de caféruimte is volgens Stikvoort plaats genoeg voor een groot aantal kamers. Maar dit plan heeft geen haast. Dat restaurant komt er eerst. Eric Stikvoort, eigenaar van Het Wapen van Voorschoten, wil zijn zaak uitbreiden met een restaurant. Daar voor moet de ontbijtzaal (rechts van de hoofdingang, dus niet op de foto) worden uitgebroken. FOTO HENK BOUWMAN De Voorschotense Openbare Bi bliotheek heeft de schrijfster Helga Ruebsamen weten te strikken voor het geven van een cursus 'Verhalen schrijven'. De cursus bestaat uit zeven bijeen komsten en wordt gehouden in- het gebouw van de bibliotheek aan de Wijngaardenlaan. Ruebsamen, die naast het schrijven van verhalen les geeft op de schrijversvakschool 't Co lofon in Amsterdam, was enige tijd geleden aanwezig bij de presentatie van het boekje 'Schrijvend Voorschoten'. De bundel is een selectie uit de in gezonden verhalen voor de schrijfwedstrijd, die de biblio theek vorig jaar organiseerde. Tijdens die gelegenheid zei de schrijfster onder de indruk te zijn van de kwaliteit van de in gezonden verhalen. „Het eeuwig zonde zijn deze talc niet te ontwikkelen en te st leren", zei Ruebsamen. De cursus is trouwens ni< leen bedoeld voor de me die meededen t wedstrijd, maa die het schrijven beter onder de knie wil krijgen. De eerste bij eenkomst is op 31 maart. Als het aantal van vijftien aanmel dingen wordt overschreden, komt er wellicht een tweede Overigens is het boekje 'Schrijvend Voorschoten' in middels praktisch uitverkocht. Bibliotheek en boekhandels in Voorschoten hebben nog enkele tientallen exemplaren in voor raad. Aanmelden voor de cursus kan bij de bibliotheek: tel 071 615678. Er komt waarschijnlijk toch een onderzoek naar een gedeeltelij ke ondertunneling van de Rijks straatweg in Wassenaar. Burge meester en wethouders van Wassenaar stellen de gemeente- n de .aad v__ pels te laten ondet drukke rijksweg A44 op twee plaatsen onder de grond kan lo pen. Er rijden dagelijks onge veer 58.000 auto's over de route tussen Leiden en Den I laag, ter wijl de weg is berekend op 30.000 voertuigen. De gemeente Wassenaar, het ministerie van VROM en het ar chitectenbureau dat de tunnels wil bouwen, betalen het onder zoek. Begin dit jaar ketste hel initiatief af. toen Rijkswaterstaat liet weten niet mee te willen be talen aan het onderzoek. Vor gens berekeningen is voor de studie een bedrag van twee ton nodig. Van Rijkswaterstaat, die- de weg beheert, werd een hij drage van 60.000 gulden ver waait Hei Waaaeneaiae college wil nu toch dat er een onder /lick komt voor het beat hikb.irr bedrag van 140.000 gulden. De Wassenaarse politiek buigt zich deze maand over het voor steL

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19