'Kerk in stad heeft nog wel toekomst' Kerk Samenleving Dominee van Thüngen kan weer rustig slapen 'Mensen hikken vaak tegen het begrip geloofsverdieping aan' Paus voor derde keer naar Mexico DONDERDAG 4 MAART 1993 Principes (1) Dominee P. van der Horst van de Gereformeerde Kerk in Katwijk aan Zet worstelt in De Nieuwe Kerkbode met principes. ..Vorige week kreeg ik van iemand zo'n oud kartonnen doosje van si garetten uit de vijftiger jaren, merk Pirate. En dan komt een brokje jeugdsentiment naar boven: doorgeknipt maakten we er kaarten van, Chiep Whip, Miss Blanche. Met twee dezelfde had je de stapel gewonnen en met Ro ver en Van Nelle kon je alles pakken. En zo zaten we op de knieën en met rode oortjes te spelen op het schoolplein, of je leven ervan af hing. Ik moest wel probe- der rookte alleen maar siga ren! Spelen met echte kaar ten was er natuurlijk niet bij, want dat was tegen de prin cipes van de ouders. Ik heb toen nooit begrepen waarom sigarette-kaarten dan blijk baar wel mochten. Maar ja, zo gaat het vaak met allerlei principes, weten we eigenlijk wel waarom we ze precies hebben? De tijdens zijn sindsdien veranderd en met die tijden ook de mensen en hun principes." Principes (2) „Wat ook tegen de principes van onze ouders was: dat was dansen. Daar waren we het natuurlijk niet mee eens. Èn de discussie op de [V gaf ons gelijk, de aangedragen bijbelteksten vonden we niet van toepassing. Desondanks bleven mijn ouders volhar den: zij het, dat ze er een slimme oplossing voor von den. Ze stelden toen: je mag op dansles als je het maar zelf betaalt! Ze wisten na tuurlijk dat ik dan geen cent van m'n zakgeld overhield en het resultaat dus hetzelfde was. De bedoeling zal na tuurlijk niet geweest zijn om me te vertellen dat je met veel geld elk principe wel af kunt kopen, ik denk dat ze ttye wilden leren dat je voor een principe juist wat over fSSoet hebben en niet alles naar je eigen hand kufit zet lijn. En zo ben ik ze achteraf heel dankbaar, dat ze ons leerden leven met principes. Het zullen vandaag mis schien wat anderen zijn dan in die vijftiger jaren, van kaarten en van dansen. En dus de vraag: wat zijn nou de principes van de christen in de jaren negentig?" Principes (3) Met deze open vraag beëin digt Van der Horst zijn bij drage aan De Nieuwe Kerk bode. Verder dus maar met een berichtje uit Ons Blad, van de hervormde gemeente in Zoeterwoude. Daar biedt de Jeugdraad een nieuwe ac tiviteit aan: stijldansen! „Van diverse kanten is het verzoek tot ons gekomen om stijl dansles-avonden te organise ren, dus wij rekenen er op dat het minimale aantal van tien dansparen zo aange meld is. Na veel telefoontjes en lang zoeken is de Jeugd raad erin geslaagd een dans- leraar te vinden. De heer Da vid Simon, erkend dansleraar uit Rotterdam, komt zes avonden naar Zoeterwoude om les te geven." Of de inschrijving ook openstaat voor gereformeer de predikanten van middel bare leeftijd wordt uit het be- rjcht niet duidelijk. UIT DE KERKBLADEN Er is voor de kerk in de grote steden nog toekomst als zij erkent dat de vele inloophuizen, kledingwinkeltjes en hulpverleningsprojecten volwaardig kerkelijk werk zijn. Dat is de strekking van de videofilm '2000 na Christus' van de hervormde en gereformeerde diakonaten. „De mensen hebben tegen woordig geen behoefte aan kerkdiensten, maar aan een beetje aanspraak. Ze voelen zich leeg. Dat moet de kerk zich aantrekken", zegt een bezoeker van een maaltijdproject in Utrecht. „Je hebt hier sociaal contact, je eet lekker en het is gezellig." De film is bedoeld om meer be kendheid te geven aan het diakonale en missionaire werk in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. De projecten zijn gericht op opvang van drugsverslaafden, asielzoekers, ex-psychiatrische patiënten, ex- gedetineerden of vrouwen in knelsituaties, maar ook op ge- Een jongeman in het Aan dachtcentrum in Den Haag vindt het juist heerlijk dat hij een plek heeft gevonden waar hij niet lastig wordt gevallen door professionele hulpverle ners, en ook niet door de kerk. „Je ziet hier nergens geen ker kelijk gezeur aan de muur han gen. Dit is zo'n goeie plek." De diakonaten hopen dat ker ken in andere steden door de film geïnspireerd worden en zelf dergelijke projecten gaan opzet ten. Zij hopen ook dat de dis cussie over de taak van de kerk ten aanzien van de zwakkeren erdoor wordt gestimuleerd. Vol gens één van de geïnterviewden weten veel kerkleden nauwelijks wat er zich aan de onderkant van de samenleving afspeelt. De dominee blijft en de torenklok zwijgt: met een compromis heeft de kerkeraad van de protestantse gemeente van de Duitse plaats Thüngen een maandenlang conflict over de luide slagen van de kerkklok bijgelegd. De klok zal op werkdagen om 21.45 uur ophouden met slaan en pas de volgende ochtend om 6.00 uur weer beginnnen. Op zaterdag- en zondagochtend en op feestdagen laat de klok zich vanaf 7.15 uur weer horen. Aanlei ding voor het meningsverschil waren de slapeloze nachten van dominee Gerhard Fragner. De 52-jarige voorganger van de 750 leden tellende gemeente legde de klok, die elk kwartier slaat, ei genhandig stil. De slaapkamer van de dominee ligt direct naast de klokketoren. Om aan zijn nachtrust te komen legde Fragner de klok tussen 22.00 uur en 07.00 uur het zwijgen op. Dit zeer tot ongenoegen van de inwoners van Thüngen, die vanaf dat mo ment het vertrouwde klokkegeluid in de nachtelijke uren moes ten missen. Burgemeester Armin Weber vroeg de kerkelijke ge meente begin februari om de klok weer een etmaal lang te laten horen. Dit oude gebruik mag in deze vertechnologiseerde wereld niet verloren gaan, vond de burgemeester. De lobby van de klok- kevrienden had succes: vanaf 11 februari sloeg de kerk ook weer 's nachts. Dominee Fragner nam het niet. Hij kondigde aan te vertrekken wanneer de klok zich 's nachts niet stil hield. Maar Fragner blijft, want hij kon zich vinden 1n het compromis dat zijn kerkeraad dinsdag voorstelde. Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? De gerefor meerde Fieke Klaver (38) uit Vijfhuizen ging aanvankelijk theologie studeren omdat ze 'iets met mensen wilde doen'. Ze geeft momenteel volwasse nencatechese geloofsonder richt in dienst van de oecu menische stichting Verbum Dei en het dekenaat in Leiden, waarbij ze vooral te maken krijgt met katholieke deelne mers. Daarvoor was ze predi kante in Sittard. DE S OEPING LEIDEN DICK VAN DER PLAS „Het belang van catechese wordt de laatste jaren steeds meer ingezien. Er is een groei end besef dat de kerk, wil zij een toekomst hebben, moet werken aan de inhoud van geloven. In Leiden is het dekenaat wat dat betreft zijn tijd ver vooruit ge weest. Hier bestaat de catechese met en voor volwassenen in haar huidige vorm al dertien jaar. Het met groepen werken aan geloofsverdieping vind ik erg boeiend. Na een periode van zeven jaar als predikante van een Gereformeerde Kerk in Sit tard, leek het me goed om een bepaalde periode te kiezen voor een vorm van specialisatie. Mensen hikken vaak tegen het begrip 'geloofsverdieping' aan, maar als ze eenmaal meedoen willen ze steeds meer. Zelf spreek ik liever over 'geloven in beweging'. Bij zo'n groei- en leerproces wil ik graag behulp zaam zijn. De advertentie waarin het de kenaat vroeg om een volwasse nencatecheet sprak me aan. Er werd niet gevraagd om een kan didaat van een specifiek kerkge nootschap, dus heb ik geïnfor meerd of ik ook kon reageren. Fieke Klaver: „Bij het werken met katholieken heb ik geen 'last' van mijn gereformeerd-zijn." De eerste reactie was wat ver baasd ze hadden eigenlijk niet aan iemand van niet-ka- tholieke huize gedacht maar uiteindelijk bleek ik toch een geschikte kandidaat. Ik ben theologie gaan stude ren omdat ik graag iets met mensen wilde doen. En het vak gebied leek me interessant. Mijn opleiding heb ik gedaan aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Aanvankelijk had ik geen bepaald einddoel voor ogen. Na een 'zoekperiode' waarin ik verschillende andere dingen heb uitgeprobeerd zoals mijn onderwijs-aanteke- ning halen en meewerken aan een NCRV-radioprogramma heb ik na mijn studie uiteinde lijk voor het predikantschap ge kozen. Bij het werken met katholie ken heb ik geen 'last' van mijn gereformeerd-zijn. Ik beschouw mezelf als tweetalig. Ik voel de katholieke sfeer goed aan en heb veel affiniteit met de kerk- cultuur. Ook in mijn vorige werkkring in Sittard waren er veel contacten met katholieken. Als je in Limburg binnen een kleine gereformeerde gemeen schap werkt en aansluiting zoekt met anderen, heb je voor durend met deze geloofsgroep te maken. Bij de catechese maak ik, be halve van het 'gewone' gesprek, ook gebruik van nieuwe werk vormen. Eén daarvan is het rol- gesprek. Daarbij beginnen we met het gezamenlijk lezen van een bijbelverhaal, wat voor mensen van katholieke huize vaak al nieuw is. Daarna bekij ken we welke rollen er in zo'n verhaal zitten en die verdelen we vervolgens. Het verhaal wordt dan door de deelnemers opnieuw gelezen, maar dan vooral vanuit hun rol. Zo wordt de inleving groter. Het levert vaak nieuwe inzichten op, voor al wanneer de rollen elkaar be vragen en met elkaar in gesprek gaan. Voor de gesprekken is het vaak extra boeiend als de groe pen worden gevormd door mensen met een verschillende kerkelijke achtergrond. De ka tholieken doen vaak nieuwe ontdekkingen terwijl protes tantse deelnemers soms belast zijn door hun verleden met de bijbel. Dan kan er bijvoorbeeld bij vrouwen boosheid loskomen om de manier waarop verhalen in het verleden zijn uitgelegd. De kunst is dan een nieuwe 'in steek' te maken. Dat kan door iemand via een rol zo'n verhaal opnieuw te laten ontdekken, waardoor ineens een besef kan doorbreken: hé, als je het zó kun lezen, kan ik er ook wat BEROEPINGSWERK Paus Johannes Paulus II zal dit jaar voor de derde keer Mexico bezoeken, zo heeft het bureau van de Mexicaanse president Carlos Salinas meegedeeld. De paus gaat op 10 augustus naar Merida in het zuidoosten van het land. Bii ziin voriee reizen. in januari 1979 en mei 1990, heeft hij de bevolking van deze streek, die van de Maya's af stamt, niet ontmoet. Behalve Mexico bezoekt de paus waarschijnlijk ook Jamai ca. Mogelijk gaat hij bovendien naar Nicaragua. Deze drie lan den zou de Daus oorsDronkeliik in oktober vorig jaar bezoeken in verband met de herdenking van 500 jaar christendom in La- tijns-Amerika. Hij moest echter als gevolg van een zware darm operatie zijn reisschema beper ken. Na zijn bezoek aan Merida gaat de paus naar de Ameri kaanse stad Denver, waar hij de wereldioneerendasbiiwoont. I. Bax te Emmeloord. Bedankt: voor Giessendam-Neder- Hardmxveld (toez.): P. van der Kraan te Bleskensgraaf Toegelaten tot de evangeliebedie ning: H Brandsen, P.C. Boutenslaan 267, 3842 BG Harderwijk, straat 10,3521 CR Utrecht, tel. 030-935908. GEREFORMEERDE KERKEN HET WEER ROB GROENLAND Kou maakt plaats Het schrale nawinterweer, in deze vroege fase van de lente, lijkt voor lopig verleden tijd te gaan worden. De brug van hogeluchtdruk, die de afgelopen dagen continu een posi tie ten noorden van Nederland had ingenomen, komt nu ten zuidwes ten van ons te liggen. Tegelijkertijd arriveert er vandaag bij IJsland een actieve depressie, die een koers in zuidoostelijke richtinggaat volgen (zie ook het weerkaartje op deze pagina). Onder invloed van deze drukverdeling verandert de stro ming radicaal, waarbij de oostcom ponent wordt vervangen door een westcomponent. Deze windkrim- pmg door het noorden heeft deze middag al plaats, waarna er van avond en de komende nacht een instroming van Noordzeelucht zal plaatsvinden. Deze ontwikkeling heeft een aanzienlijke invloed op de nachtelijke temperatuur. Na een aantal nachten met lichte vorst, blijft het kwik in deze zee lucht boven het vriespunt. De neer- slaggebieden van de IJslandse de pressie trekken morgen dicht langs de Waddeneilanden naar het zuid oosten. De bewolking van deze fronten reikt tot over ons land met mogelijk morgenmiddag enige lich te regen, bij de passage van het warmtefront. De vooruitzichten voor het week einde zien er veelbelovend uit. De computerkaarten geven een duide lijke indicatie dat het teruggetrok ken hogedrukgebied op de oceaan weer in onze richting gaat bewe gen. Op zaterdag staat er aan de oostflank van dit hoog over onze omgeving nog een stevige instro mingvan lucht van de Noordzee. De kansen op neerslag zijn dan al sterk afgenomen omdat de regen- gebieden ten noorden van ons ge dwongen worden naar Denemarken af te buigen. Op zondag komt er een centrum van hogedruk dicht in de buurt te liggen. De stroming neemt sterk in kracht af en wordt uiteindelijk variabel. Afhankelijk van de hoeveelheid bewolking (res tanten van Noordzeewolkenvel- den), kan het overdag 6 tot 9 gra den Celsius worden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het zuiden veel bewol king en van het westen uit regen, in het binnenland voorafgegaan door sneeuw. Geleidelijk zach ter met maxima morgen tussen 3 en 7 graden. In het zuiden vandaag geleidelijk toenemende bewolking gevolgd door neerslag. Eerst sneeuw, later overgaand in regen. Maxima oplopend tot 2 a 7 graden morgen, 's Nachts eerst nog matige Denemarken: nog r VRIJDAG 5 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 7.15 zonondi Maan op 14.46Ma 05.22 Morgen veel be wolking en af en toe re gen, in het oosten vooraf gegaan door sneeuw. Ge leidelijk zachter met maxima morgen tot 7 graden. Engeland, Schotland, Wale? en Ierland: In Schotland veel bewolking en af en toe regen. In Ierland, Wales en Engeland i en vrij- morgen tussen 8 en 12 graden. België en Luxemburg: Vandaag droog en perioden met zon. Morgen bewolkt en in het noorden mo gelijk wat lichte regen of motregen. Zachter met morgen maxima tot 6 gra den. Eerst 's nachts nog lichte, plaatse lijk matige vorst. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en vrijwel overal droog, 's Nachts overwe gend lichte vorst en maxima circa plus 3 graden, maar morgen tot 5. Portugal en Madeira: Portugal: Half tot zwaar bewolkt en voor namelijk morgen enkele buien. Middag- temperatuur 14 tot 18 graden. Madeira: Af en toe zon en enkele buien. Maxima ca. 18 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het zuiden eerst nog wat zon. maar morgen meer bewolking en enkele buien. Langs de Costa's ten noorden van sta,l0n weef Benidorm droog en redelijk zonnig. Maxima langs de Costa's tussen 15 en 18 graden, maar ten noorden van Bar- Dct,cn zwaarbew celona tot 13. Canarische Eilanden: c.irt. zwaarbew Wolkenvelden, ook af en toe zon en Eindhoven zwaar be* eerst nog kans op een bui. Maxima langs oen Helder zwaar bew! de zuidstranden tot 21 graden. Rotterdam zwaarbew. Marokko en Tunesië: Twente zwaarbew Marokko: Perioden met zon en kans op Vhssmgen onbew. een bui. Maxima circa 16 graden. Tune- Maastricht mist sie: Perioden met zon en langs de Aberdeen grondmist noordkust vandaag nog kans op een bui. Athene zwaarbew. Maxima rond 17 graden. Barcelona lichtbew. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, afgewisseld door perig- Waterstanden Katwijk Hoogwater 0.11 en 12.43 Laag water 8.26 en 2126 Weerrapporten 4 mrt 7 uur: Budapest Brussel Cyprus Maxn i eerst nog kans op n Sardinië: Italië, Corsica e Eerst nog kans op een bui. maar vooral morgen meer zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima van 8 graden in de Po-vlakte en langs de Adriatische kust. 12 graden langs de westkust en op Corsica en Sardinië, en tot 15 graden op Sicilië. Griekenland en Kreta: Wisselvallig Klagenturt grondmist regen morgen 10 tot 13 graden, maar in het noorden van Grie kenland lager. Turkije en Cyprus: Overgang naar wisselvallig weer met en kele regen- of onweersbuien. Maxima morgen aan zee tusen 10 en 14 graden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18